#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 19:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έλεγε ο Γιώργος Καρατζαφέρης τρία χρόνια πριν για την υπηκοότητα;


Διαβάστε τις ακριβείς δηλώσεις, όπως γράφτηκαν στα ΝΕΑ της 27-3-2007
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ
Η ερμαφρόδιτη κατάσταση που επικρατεί σήμερα προσβάλλει τους μετανάστες αλλά και την εικόνα της χώρας η οποία αρνείται πεισματικά να πάρει θέση σε αυτό το φλέγον θέμα. Από τη στιγμή που γεννιέται σε έναν τόπο το παιδί πρέπει να παίρνει αυτόματα την υπηκοότητα του συγκεκριμένου κράτους και βεβαίως, εάν θέλει, να παίρνει και της χώρας από την οποία προέρχεται η οικογένειά του.
Ο Γιώργος Καρατζαφέρης είναι πρόεδρος του ΛΑΟΣ
ΖΕΤΑ ΜΑΚΡΗ
Σαφώς πρέπει να εξεταστεί το θέμα των παιδιών των μεταναστών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα από τη στιγμή που η κοινωνία μας έχει ωριμάσει. Δεν πιστεύω όμως ότι πρέπει αυτόματα όλα τα παιδιά να παίρνουν την ελληνική υπηκοότητα. Είναι ένα πολύπλοκο νομικό ζήτημα, ιδιαίτερα δύσκολο, το οποίο απαιτεί ενδελεχή εξέταση.
Η Ζέτα Μακρή είναι βουλευτής της Ν.Δ.
Ολόκληρο το άρθρο: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=96&ct=1&artid=15348&nid=0


Αναρτήθηκε από  http://taxalia.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 04/01/2010 19:38:54

    Τελικά καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...

  2. μαρικα avatar
    μαρικα 04/01/2010 21:57:12

    πιστευω οτι απο τα πολλα που κανει και προσφερει στην πατριδα ο κυριος Καρατζαφερης κανει δυστυχως απο την βιασηνη του και καμια κωλοτουμπα,τα καλυτερα του ομως ειναι πολλα περισσοτερα

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ μαρικα 04/01/2010 22:06:52

      "απο την βιασηνη του";
      Δηλαδή ήταν ενα απλό σαρδάμ;
      Και εγώ που νόμιζα οτι τότε (27-3-2007) ήθελε απλά να βελτιώσει το προφίλ του ακροδεξιού που του είχαν κολλήσει και χάλαγε τα ποσοστά του κόμματος.

  3. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 04/01/2010 23:10:13

    O Kαρατζαφέρης (ή κύριος κωλοτούμπας) έφτασε να αποτελεί "ελπίδα" για ένα όχι ευκαταφρόνητο κομμάτι των συμπολιτών μας.Να χαιρόμαστε ή να κλαίμε?

  4. Tasos avatar
    Tasos 05/01/2010 00:58:18

    Το όνομά του είναι Τουρκαλβανικό. Είναι ένας από αυτούς.

  5. μαρικα avatar
    μαρικα 05/01/2010 01:10:39

    μην μου χαλατε το ονειρο!δηλαδη αυτος ο τοπος δεν εχει κανεναν καλο;

  6. Κας avatar
    Κας 05/01/2010 07:25:32

    Είναι τα γνωστά παιχνίδια των νεοδημοκρατών. Ανασύρουν τη δήλωση επειδή ο Σαμαράς το πούλησε το θέμα και αρνείται και συλλογή υπογραφών για δημοψήφισμα, (αυτός που θα ανέστηνε τη Δεξιά !!)
    Να δω πόσοι από αυτούς που πήγαν και ψήφισαν το μεγάλο πατριώτη Αντωνάκη θα τολμήσουν να πουν ότι πλέον ο "βασιλιάς είναι γυμνός".

  7. thouthou avatar
    thouthou 05/01/2010 07:48:11

    Αν περιμένουμε από τα ΝΕΑ για να μάθουμε τις θέσεις του Καρατζαφέρη, τί μέλλον μπορεί να έχουμε;
    Εδώ έχει πιάσει φωτιά ο κώλος μας, και η προτεραιότητά μας είναι να αποδομήσουμε τον μόνο πολιτικό χώρο που αντιδρά... Πχ, η συλλογή υπογραφών είναι σαφέστατα μικρότερης αξίας είδηση από τα ΝΕΑ του 2007...
    Το είδαμε κι αυτό... Κατηγορείται ο Καρατζαφέρης ότι "δεν είναι αρκετά πατριώτης"...

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 05/01/2010 10:08:50

    Παντος,ευχαριστω στους Αμερικανους για τα Ιμια δεν θα ελεγε ποτε,Τωρα εμεις
    βλεπουμε τι ειπε στα ΝΕΑ,Καλυτερα θα ηταν να ειχαμε ανοιχτα αυτια και ματια
    σε πιο σπουδαια πραγματα που συμβαινουν γυρω μας.Ο Καρατζαφαρης κανει
    τον δικο του αγωνα οπως τον ξερει εκεινος.

  9. Tasos avatar
    Tasos 05/01/2010 16:48:36

    To Λαος είναι η χούντα. Ολο εκείνος ο φρικαλέος και γελοίος θίασος. Νομίζω ότι ο Αντώνης θα τελειώσει πολιτικά αυτό το μόρφωμα.

  10. Jack avatar
    Jack 05/01/2010 18:42:33

    λέει κάτι διαφορετικό ο Αντώνης από το ΠΑΣΟΚ(Υπέρ αποδόσεως πολιτικών δικαιωμάτων στους (λαθρο)μετανάστες και υπέρ της αποδόσεως Ιθαγένειας συν B γενιά)

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1758248#one

    «Είμαστε από τις πρώτες ευρωπαϊκές χώρες που εφαρμόσαμε το καθεστώς των επί μακρόν διαμενόντων, ώστε να μπορεί να διαπιστωθεί ποιοί έχουν στην πραγματικότητα αποκτήσει την αναγκαία σύνδεση με την ελληνική κοινωνία, για ν’ αποκτήσουν, στη συνέχεια, όπως είχαμε δεσμευθεί, και δικαίωμα ψήφου στις προσεχείς εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση», επεσήμανε ο κ. Ζώης

    -----------------------------------

    http://www.neb.gr/node/1172

    Σαμαράς: Ρωτήστε με καλύτερα πώς θα τους ενσωματώσουμε. Σε όλες τις χώρες που υποδέχονται μετανάστες το μείζον πρόβλημα είναι πώς θα ενσωματώσουν στις κοινωνίες τους τα παιδιά των μεταναστών. Σε μας το πρόβλημα αυτό δεν ετέθη ποτέ. Το μόνο που αναρωτιόμαστε είναι αν θα τους δώσουμε ελληνική ιθαγένεια. Ε, λοιπόν, να τους τη δώσουμε την ελληνική ιθαγένεια. Αλλά πρέπει να τους δώσουμε και ελληνική ταυτότητα.

    • παρουσιάσου! avatar
      παρουσιάσου! @ Jack 06/01/2010 06:56:45

      @jack,
      Ο Σαμαράς θέτει προυπόθεση της Ελληνικής ιθαγένειας την Ελληνική Ταυτότητα.
      Ο Παπανδρέου αυτομάτος και βιαστικά(γιατί άραγε;) τους βαφτίζει όλους Έλληνες. Από και ώς που;