20/10/2008 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έλεγε ένας ξεχασμένος

 













Αυτό λοιπόν ο  Κάρολος  το έγραψε το 1867 ! ! ! 

Διαφωνεί κανείς σήμερα ;;;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. FILODIMOS avatar
    FILODIMOS 20/10/2008 20:57:18

    Ο ανθρωπος ερμήνευσε το καπιταλιστικό σύστημα και τη λειτουργια του. Ειναι πάντα επίκαιρος. Κι ας χτυπιουνται όσο θέλουν οι απολογητες του καπιταλισμού.

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/10/2008 21:50:47

    Διαφωνώ σε ένα πράγμα. Ότι είναι "ξεχασμένος".
    Ατυχής τίτλος.
    Πάντως όσοι τον έχουν ξεχάσει, θα τον θυμηθούν.....the hard way.

  3. ΔΠ avatar
    ΔΠ 20/10/2008 21:59:51

    εγώ δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά μου την πέφτουν οι κρατιστές και οι σταλινορεβιζιονιστές.

  4. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/10/2008 22:22:14

    Ελλάδα δεν είναι το Βατοπαίδι.....

    Ωρα 9.15 το βράδι στο μετρό.Στο σταθμό Λαρίσης μπαίνει ένα κορίτσι γύρω στα 25.Κάθεται δίπλα μου,πέφτει το κεφάλι,ανακλαστικά μηδέν,ευτυχώς αναπνέει.Το κεφάλι γέρνει στον ώμο μου,την παρατηρώ,βρώμικα χέρια και νύχια,τα ρουθούνια με αίμα,ο ύπνπος της βαθύς,ευτυχώς ανέπνεε.Κυττάω τους απέναντι με κυττούν και αυτοί.Ενα νεύμα με το κεφάλι συμπαράστασης για το παιδί που όλοι καταλάβαμε ήταν ναρκωμανής.Λίγο πριν τον Αγιο Αντώνη,στο τέρμα ψιθιρίζω στο αυτί της,φτάσαμε.Σηκώνει το κεφάλι και μου λέει νόμιζα ότι ήταν ο άντρας μου,δηλαδή που έγειρε στον ώμο μου.Φτάσαμε,σηκώθηκε και μου είπε,συγνώμη και ευχαριστώ.Τι λες κορίτσι μου της είπα.Καθημερινή εικόνα στο μετρό είναι αυτή.Αυτή είναι η Ελλάδα,και ο κόσμος που αφουγκράζεται την κοινωνία μας είναι μόνο όσοι ζουν την πραγματικότητα.οσοι δηλαδή κυκλοφορούν με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.Ολοι οι άλλοι είναι νυχτωμένοι.

  5. Αμόκ avatar
    Αμόκ 20/10/2008 22:30:27

    Ναι ναι, να αφουγκραστούμε την κοινωνία. Τα βλέπουμε και μεις στο metro. Βλέπουμε καθημερινά την διαπαιδαγώγηση των παιδιών από τους γονείς.
    Και λέει η μάνα στο παιδί,

    "κοίτα τώρα που θα έρθει το τρένο, όρμα μέσα να πιάσεις δυο θέσεις" "κι ορμάει αυτό τσαλαπατώντας θεούς και δαίμονες και πιάνει δύο θέσεις".....για απόσταση μιας στάσης όλα αυτά.

    Ναι ναι ζουν μια πραγματικότητα όσοι κυκλοφορούν με τα μέσα μαζικής μεταφοράς...μόνο που θέλουν να την ξεχάσουν μόλις κατέβουν.

  6. miaouth avatar
    miaouth 20/10/2008 23:15:42

    H τερατώδης μητέρα όλων των φουσκών, η σκασμένη ήδη φούσκα των ακινήτων στις ΗΠΑ (και όχι μόνον), δημιουργήθηκε ακριβώς από το πιστωτικό σύστημα και την εγγενή απληστία του.
    Αυτό αποδεικνύει με μεγαλειώδη τρόπο, πόσο δίκιο είχε ο θείος Κάρολος. Και πολύ πρίν από αυτόν ο Ιησούς, που έδιωξε με το μαστίγιο από το Ναό τους αργυραμοιβούς - τους τοκογλύφους.
    Αλλά ο Μάρξ θυμίζει και κάτι άλλο, στον αναγνώστη:
    De te fabula narratur - Για σένα μιλά ο μύθος.
    Άς έχουμε λοιπόν το νού μας και στη φούσκα που κρέμεται πάνω από το δικό μας κεφάλι, τη φούσκα που έφτιαξε το εξίσου άπληστο Ελληνικό πιστωτικό σύστημα.

  7. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 21/10/2008 00:17:09

    Δεν ξέρω αν κατατάσσεις κύριε φακτορα τα μηνυματα ανά θέματα,που δεν το βλέπω,αλλά ομολογώ ότι τελικά λειτουργείτε κατόπιν εντολών.Δεν ξαναστέλνω σχόλιο.Πίστευα ότι είστε υπεράνω και επαγγελματίες.Αλλά είστε ερασιτέχνες και με σκοπιμότητα.

  8. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 21/10/2008 00:23:09

    Απάντησα στον...αμόκ,ότι αυτό είναι επικοινωνία,και εξηγούσα.Το είδα σαν σχόλιο και έφυγε.Δεν δίνετε το δικαίωμα στους πολίτες να μιλήσουν.Είναι δεδομένο.Κάντε παιχνίδι λοιπόν.Να δούμε ποοιος θα κερδίσει.

  9. Factorx avatar
    Factorx 21/10/2008 00:51:29

    @duckk23@lavabit.com Τι είναι αυτα τα συνάρτητα που λες; Σε τι συγκεκριμενα αναφέρεσαι γιατι δεν καταλαβαίνω. Σου σβήσαμε τίποτα;

    Μπαινεις πρωτη φορά εδω κι αρχίζεις και κάνεις σαν Κατίνα; Δεν παρακαλάμε μεγάλε. Αν σου αρέσει. Κι αν ήταν δικό σου ένα σχόλιο που έβριζε σαν χαμάλης στον Πειραια , ναι το έσβησα.

  10. Ανικητος βλάκας avatar
    Ανικητος βλάκας 21/10/2008 01:05:40

    κυριε FACTORX

    Δεν είναι κακό να πείτε ότι το αποσπασμα το αντιγράψατε (σκανάρατε??) απο τον ΙΟ του ΣΑΒΒΑΤΟΥ της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ στις 04/10/2008
    και ποιό συγκεκριμένα εδώ
    http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=04.10.2008,id=18757376,32939136,40493568,46156672
    Καλό είναι να γίνει μια αναφορά!!

  11. Factorx avatar
    Factorx 21/10/2008 01:12:04

    Ανικητε βλακα αν προσεξεις καλά θα δεις οτι δεν ειναι κείμενο αλλα εικόνα. Αρα αποκλείεται να το ανετγραψα απο τον ΙΟ που το έχει ως κείμενο.

  12. Ανικητος βλάκας avatar
    Ανικητος βλάκας 21/10/2008 04:01:32

    Aρα το σκανάρατε???

  13. ss_sk avatar
    ss_sk 21/10/2008 11:30:44

    Για αναγραμματισμό (απόλυτα έγκυρο και ουσιαστικό) μου κάνει.

  14. FILODIMOS avatar
    FILODIMOS 21/10/2008 20:50:23

    Τον "λακαμά" μπορεις να τον πεις και "λαμάκα". Το ειχε λανσάρει πριν από πολλα χρονια ο γνωστος Γιωργος Γεωργιου και το θεωρώ πιο ευηχο.