07/07/2011 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έγινε στην ΑΤΕ, οέο;

Επισημαίναμε εδώ τη Δευτέρα ότι η μετοχή της Αγροτικής Τράπεζας σημείωνε, σε μια μόνο συνεδρίαση,  άνοδο της τάξεως του 27%.

Κάποια στιγμή η μετοχή της έφτασε στο 1.96!!!

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα,  βολόδερνε στο 1 ευρώ!

Σήμερα η μετοχή της ΑΤΕ, μετά την διαπραγμάτευση των νέων μετοχών που προήλθαν από την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου…επανήλθε στα όρια του 1 ευρώ.

Για την ακρίβεια διαπραγματεύεται πέριξ του 1.07!

Είναι προφανές ότι οι κάποιοι  αποκόμισαν τεράστια κέρδη.

Αυτή η ιστορία θα περάσει έτσι;

Θα ζητήσει κάποιος να κατατεθούν στη Βουλή  τα πινάκια των συναλλαγών;

Ποιοι αγόρασαν;

Πότε αγόρασαν;

Σε ποιες τιμές αγόρασαν;

Και αντιστρόφως: Ποιοί, πότε και σε ποιες τιμές πούλησαν..

Για να μην μας δουλεύουν διαρκώς...

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πητ avatar
    Πητ 07/07/2011 12:38:59

    Αν υπάρχει κάποιος τόσο πολύ μ@#$%^& που πήγε και αγόρασε ΑΤΕ στο 1.96 καλά να πάθει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Πητ 07/07/2011 12:44:22

      Το ζήτημα δεν είναι αν κάποιος αγόρασε στο 1.96, αλλά ποιοί κέρδισαν που πήγε εκεί και είχαν αγοράσει στο 1 ευρώ!

  2. anonymous avatar
    anonymous 07/07/2011 13:10:30

    Είχα αφήσει ένα σχόλιο και περίμενα να διερευνηθεί και να γίνει ανάρτηση.
    Με την ΑΤΕ έγινε ότι από το Μάιο και μετά έχασε τα 2/3 της αξίας της.
    Αυτό το 1,07 που βλέπετε αντιστοιχεί σε παλιές μετοχές. Αυτές είχαν περί τα 4,50 Ευρώ. Έκαναν τις 10 μία μετοχή και τις επανεισήγαγαν σε τιμές περί το 1,30. Δηλ. τα 4,50 Ευρώ έγιναν 1,30 με ΠΑΣΟΚιες. Μετά έκαναν αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, στο 1,07 μετά έπαιξαν πάλι, μετά κερδοσκόπησαν πάλι και αυτοί οι τύποι κυκλοφορούν ελεύθεροι.

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ anonymous 07/07/2011 13:27:55

      .ΣΩΣΤΟΣ!!! αλλά....
      ......Διάλεξε ντε ένα ψευδώνυμο να σε ..θυμόμαστε!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ anonymous 07/07/2011 13:32:43

      anonymous,
      αν ξέρεις την ιστορία, δεν την γράφεις να μάθουμε και εμείς;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Κώστας Ροδινός 07/07/2011 13:52:13

        Ροδινέ όλα είναι γραμμένα στο Ιντερνετ. Αν διαβάσεις τις επίσημες ανακοινώσεις της ΑΤΕ για τις γενικές συνελεύσεις από τον Απρίλιο και μετά θα ενημερωθείς πλήρως.

        Εγώ είχα 650 μετοχούλες (αγρότης ο πατέρας μου γαρ) προς 0,43 Ευρώ (ελάχιστη τιμή ever) μου τις έκαναν 65 προς 1,07 Ευρώ ή όσο έχει σήμερα. Κάνε λογαριασμό. Κλαίω επειδή έλειπα εκτός Ελλάδας και δεν τους πήρα είδηση να τις σπρώξω κατά το Πάσχα. Α ξέχασα, τα δικαιώματα της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου δέκα νέες προς μια παλιά (παλιά εννοώ αυτή που προέκυψε μετά την κομπίνα) πρόλαβα και τα πούλησα και πήρα 15 Ευρώ. Αν συμμετείχα στην αύξηση θα έπρεπε να τους δώσω 650χ1,07 και σήμερα να είμαι κάτω από την τιμή της αύξησης.
        Αν μάλιστα δεις την τιμή που την είχαν πάει και τις τούμπες που έτρωγε σε μια μέρα -50% κάτω θα τραβάς τα μαλλιά σου. Από 5 Ευρώ παλιά σε μια μέρα 3. Μάλλον υπάρχει ένα λόμπι από πίσω που βγάζει λεφτά μέσα σε 2-3 μέρες, ίσως 2-3 βδομάδες.

        Έκαναν μείωση μετοχικού κεφαλαίου και διαγραφές μετοχικού κεφαλαίου. Σχεδόν κατά 90%. Πήραν τα λεφτά τα έκαναν αποθεματικά προφανώς για να καλύψουν τρύπες διότι κόπηκαν στα stress test και μετά ξανάκαναν αύξηση για να έχει επαρκή κεφάλαια η Τράπεζα. Πριν από μερικά χρόνια επί ΝΔ είχαν κάνει μια τεράστια αύξηση μετοχικού κεφαλαίου. Που πήγαν τα λεφτά;
        Kαι να σκεφτείς ότι πρόκειται για κρατική εταιρία.
        Κάτι τέτοια βλέπεις και λες να πουληθούν όλα να μην υπάρχει τίποτε δημόσιο.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ anonymous 07/07/2011 14:16:59

          Το μεγάλο σκάνδαλο στην ΑΤΕ είναι ότι έγινε εν μία νυκτί διαγραφή ΟΛΩΝ των επισφαλών απαιτήεων. Εκεί πήγαν τα λεφτά της αύξησης κεφαλαίου επί ΝΔ. Όταν βγήκε το ΠΑΣΟΚ, τον Οκτώβριο του 2009, η ΑΤΕ ηταν κεφαλαιακά επαρκέστατη. Ξαφνικά, και ενώ όλες οι ελληνικές τράπεζες (αλλά και διεθνώς) είχαν πρόβλημα με τις επισφαλείς απαιτησεις, έρχεται η ΑΤΕ και τις διαγράφει. Αυτό είχε σοβαρές επιπτώσεις στα ίδια κεφάλαια που πρέπει να έχει η Τράπεζα με βάση τους κανόνες της Βασιλείας. Τότε βρέθηκε επί ξυρού ακμής.

          Θα μου πείτε: Δεν έπρεπε να τα διαγράψει, αφού ήταν επισφαλή; Απάντηση: Αν διέγραφαν όλες οι τράπεζες τα επισφαλή τους όπως τα διέγραψε η ΑΤΕ, σήμερα θα ήταν όλες σε παρόμοια κατάσταση! Μόνον η ΑΤΕ διαχειρίστηκε έτσι το πρόβλημα των επισφαλών δανείων!

          Αυτό είναι που την ώθησε στην απαξίωση.

          Νόμιζα ότι είναι ευρύτερα γνωστό αυτό που γραφω τώρα, αλλά βλέπω ότι δεν είναι...

          • anonymous avatar
            anonymous @ Επώνυμος 07/07/2011 15:26:11

            Το μεγάλο σκάνδαλο είναι ότι έφαγαν τα λεφτά του κόσμου και ότι δυστυχώς το έχουν κάνει 2-3 φορές χρησιμοποιώντας την τράπεζα είτε με διαγραφές επισφαλών, είτε με μείωση κεφαλαίου, είτε με παιχνίδια με τη μετοχή. Μιλάμε ότι μέσα σε μια πενταετία η τιμή της μετοχής έχει πέσει από 5 έως 7 Ευρώ που είχε στα 20 λεπτά.
            Όταν ακούστηκε ότι η τράπεζα πήγαινε προς ιδιωτικοποίηση κλαίγαμε όλοι διότι η αγροτική γη θα πέρναγε σε χέρια ξένων. Αν όμως είναι να γίνονται τέτοια παιχνίδια τότε ο πρώτος που θα δώσει τις 65 μετοχές που του έχουν μείνει είμαι εγώ.
            Και στην τελική αν θέλει το κράτος να κάνει παιχνίδια να τη βγάλει από το χρηματιστήριο και αφού τη βγάλει ας της ρίξει και μπουρλότο.

          • drider avatar
            drider @ Επώνυμος 07/07/2011 17:15:53

            Προφανώς όμως δεν διαγράφηκαν οι τεράστιες οφειλές των δύο κομμάτων εξουσίας...

  3. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 07/07/2011 13:42:12

    ....+ Βέβαια Οφι μου ότι ή ΑΤΕ έχει από χθές -τήν πρώτη στα δικαστικά χρονικά εις βάρος της- απόφαση δικαστηρίου της Θεσσαλίας πού τής κόβει τα πανωτόκια πού χρέωνε,εδω και 2 δεκαετίες, στούς αγρότες πελάτες της...
    Και ώς γνωστόν αυτά "περνούσαν" ώς στοιχεία τού ενεργητικού στούς διαχρονικούς ισολογισμούς της...

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/07/2011 14:29:45

    Πάντως εγώ βλέπω εξέλιξη του ανομολόγητου έρωτα ΓΑΠ-χρηματιστηρίου

  5. απογοητευση avatar
    απογοητευση 07/07/2011 16:51:17

    νομιζω οτι ολη αυτη η ιστορια εγινε για να ξεφορτωθουν μέ κέρδος οι εγγυητριες τραπεζες τις μετοχες που αγορασαν στα πλαισια της αυξησης του μετοχικου κεφαλαιου της ΑΤΕ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ απογοητευση 07/07/2011 17:00:32

      Τις παλιές έδωσαν και τις έδωσαν με ζημία 50%+. Οι καινούριες διαπραγματεύονται από σήμερα και πριν λίγο είχαν 1,03 με τιμή αγοράς-συμμετοχής στην αύξηση κεφαλαίου 1,07. Δηλ. αυτοί που έβαλαν φρέσκο χρήμα έχουν ζημία με το καλημέρα 4 ευρωλεπτά.