#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2008 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έγινε ο Πιτσιρίκος;

Αληθεύει ότι ο pitsirikos αποφάσισε να σταματήσει το blogging και μεταπηδήσει στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ; Και ότι έκανε και συμφωνία πακέτο για ιστολόγια και μπλογκ με τον  κ. Αλαφούζο; Αυτό δεν είναι κακό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να σταματήσει τις αναρτήσεις στο δικό του μπλογκ. Τι εννοεί με την μισοτελειωμένη φράση «Ό,τι αρχίζει με πίκρα...»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Siopilos avatar
    Siopilos 30/03/2008 21:00:39

    Oλίγον κουφό!! Το τελευταίο καιρό τα έχωνε άγρια στα mass media .Tώρα όμως στροφή 180 μοιρών!!!!
    Θυμίστε ποιός είπε ότι η παραδοσιακή έντυπη ή ηλεκτρονική δημοσιογραφία αργοπεθαίνει???
    Χι,Χι ευθυμήσαμε πάλι!!!

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/03/2008 21:06:31

    Ποτέ δε μου άρεσαν τα διάσημα blogs. Δε μου άρεσε το στυλ τους. Τα δύο έκλεισαν. Έχουν μείνει μερικά ακόμη. Ποτέ δεν κατάλαβα τι τους βρίσκει ο κόσμος που πηγαίνει. Ένα από αυτά που δε μου άρεσαν ήταν και αυτό του πιτσιρίκου. Μια ή δύο φορές πέρασα και δεν ξαναπέρασα.

  3. ATHENA avatar
    ATHENA 30/03/2008 22:03:02

    ΚΡΙΜΑ

  4. sofistis avatar
    sofistis 30/03/2008 22:05:18

    Πρέπει όμως να παραδεχτούμε ότι ήταν από τούς πρωτοπόρους στη μπλογκόσφαιρα και πολλοί διδάχτηκαν από το στυλ του (αν δεν τον κατάκλεψαν)..

  5. Vrennus avatar
    Vrennus 30/03/2008 22:17:59

    Αν στ' αλήθεια ξεκίνησε επαγγελματική σχέση με ΜΜΕ νομίζω πως η διακοπή του blog του είναι τουλάχιστον πράξη συνέπειας προς τον εαυτό του και προς αυτά που έγραφε.

    Για το «Ό,τι αρχίζει με πίκρα…» εικάζω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι, όπως έχει γράψει, το blogging το ξεκίνησε ως παρηγορία για την απώλεια προσφιλούς του προσώπου.

  6. kwstas avatar
    kwstas 30/03/2008 23:00:29

    ade na arxisoume na kaoume kai kariera re paidia Ti liwnoume ta matia mas sthn o8onh tou ypologisth.Emena pousth an8rwpo na dw pio 8a me parei. Gia doulia enow :))
    To pedi egrapse sxolio prin apo ligo sto blog mou Makari na ton paroun na parei kai kana frago

  7. Vass avatar
    Vass 31/03/2008 00:38:56

    Ο πιτσιρίκος μάς κράτησε συντροφιά για πολύ καιρό με εξαιρετικά κείμενα.
    Νομίζω ότι δεν θα του άρεσαν νεκρολογίες, ούτε ευχές για καλή σταδιοδρομία σε ραδιόφωνα, site κλπ. Επίσης δεν πιστεύω ότι θα αλλοτριωθεί ο παιδικός του χαρακτήρας δουλεύοντας για κάποιο Συγκρότημα. Σιγά που θα προσκυνήσει το χρήμα. Μικρός είναι, δεν είναι τεμπέλης. Ούτως ή άλλως θα επιστρέψει στο πληκτρολόγιο του, ελπίζοντας να μην χάσει την αθωότητα της ανωνυμίας του για μια καριέρα.

  8. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 31/03/2008 04:28:37

    Ο "πιτσιρίκος" μεγάλωσε. Καλός ήταν, μόνος του αναδείχτηκε, τίποτα δεν είναι τυχαίο, οι μεγάλοι χιουμορίστες- κωμικοί είναι αναπόδραστα τραγικοί, κι αυτός το είχε, μάλιστα, σαν γενεσιουργό αιτία του μπλογκ του.
    Ανοίχτηκε στην αγορά του κόσμου, φυσιο-λογικά. Τώρα θα δείξει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος, γιατί το ότι "τα ευγενή μέταλλα δεν πιάνουν σκουριά" είναι τσεκαρισμένο...

    Εμένα, πάντως μ' αρέσει ο "Συκοφάντης Μπαστούνι"! Μακράν

  9. Apapa papapapa avatar
    Apapa papapapa 31/03/2008 10:38:32

    Από την στιγμή που έγραφε στην LiFO ο πιτσιρίκος, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πάει στον Αλαφούζο.

    Η μήπως κάποιοι πιστεύουν ότι η LiFO είναι guerilla media?

    Η LIFO απλά είναι ένα έξυπνα targeted mainstream έντυπο. Αν δεν το πιστεύετε, το πιστεύουν οι μεγάλες εταιρείες που διαφημίζονται κατά κόρον και χάρη στα λεφτά των οποίων ο Τσαγκαρουσιάνος πλήρωνε τον πιτσιρίκο για την εβδομαδιαία του συνεισφορά.

    Μην ξεχνάμε επίσης ότι η LIFO είναι από τα φρι πρες που τσαντίζονται περισσότερο και διαλαλούν συνέχεια ότι ενώ είναι πρώτη μούρη στο Καβούρι δεν παίρνουν κομμάτι από κρατικές διαφημίσεις ενώ ο Λάλας με το FAQ πήρε από το πρώτο κιόλας τεύχος (βλέπε ΕΣΠΑ).

    Ο Αλαφούζος δηλαδή που διαφέρει; Και γιατί να έχει π.χ. τον Θύμιο Καλαμούκη και την Ελληνοφρένεια στο payroll του και να μην έχει τον Πιστιρίκο;

  10. Factorx avatar
    Factorx 31/03/2008 13:31:24

    Προσέξτε και τι παίζει με τις διαφημίσεις:
    http://pitsirikos.blogspot.com/2008/03/blogs_22.html

    Η πέμπτη εξουσία στα ιστολόγια

  11. Αντιπιτσιρίκος avatar
    Αντιπιτσιρίκος 31/03/2008 15:29:28

    Φίλοι μιλάμε για τον Πιτσιρίκο τον "αγνό αγωνιστή αντιεξουσιαστή" και τον κ. Αλαφούζο τον γνωστό και "φημισμένο" πρωταγωνιστή της υπόθεσης Κοσκωτά που αναρριχήθηκε από το υπόγειο στο ρετιρέ σε χρόνο ΔΤ με το "χρυσό ασανσέρ" του Κοσκωτά!
    Μα είναι δυνατόν να τα βρήκαν αυτοί οι δύο;
    Ο Αλαφούζος αφεντικό του πιτσιρίκου;
    Το προλεταριακό καράβι αρμενίζει στραβά ή το πλουσιοκρατικό λιμάνι;

  12. nas avatar
    nas 31/03/2008 16:48:19

    Βρε Factorx, γιατί είσαι κολλημένος; ο άνθρωπος είχε σχέδιο... κατάφερε κι έγινε "μύθος" στο διαδίκτυο, μέχρι και συνέντευξη του πήρε εκείνος ο εστιάτορας που κάνει τον δημοσιογράφο από χόμπι... και τώρα που (σας) την πέσαν τα ... "κομάντα" στο...blogging, την έκανε ο άνθρωπος με γεμάτες τις τσέπες... χαμένος είναι; ο πρωτος ή ο τελευταίος που με τη δικαιολογία "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" σφάζει ότι... άρχισε με πίκρα; Γιαυτό κυρ Factorx, βάλε μυαλό, άσε τα σκληρά σχόλια για το ΠΑΣΟΚ, να σε πάρουν αύριο-μεθαύριο που θα ξανάρθουν οι φίλοι σου τα... λαμόγια στην εξουσία, να σε... αξιοποιήσουν να λιγδώσει κι εσένα το αντεράκι σου... να είσαι ομοτράπεζος του pitsirikou στο... ΑΛΑΤΣΙ... άντε κουφάλες Κολονακιώτες, εσείς θα πεθάνετε τους νεκροθάφτες...

  13. artech avatar
    artech 01/04/2008 10:12:20

    Πέντε λεπτά τον ακούω τώρα στο ραδιόφωνο. Ως παραγωγός είναι ακόμα χειρότερος από ό,τι είναι ως blogger. Όχι ότι περιμέναμε κάτι διαφορετικό δηλαδή.

    Cheers!

  14. passer by avatar
    passer by 01/04/2008 15:16:10

    Όσα δε φτάνει η αλεπού..
    Ο pitsirikos ήταν μακράν ο καλυτερος μπλογγερ, φοβερή σάτιρα ακόμα κι αν δεν συμφωνούσα πάντα.
    Να υποθέσουμε δλδ ότι όποιος δουλευει στον 100.3 είναι πράκτορες;