21/03/2011 10:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έγιναν εκείνες οι υπογραφές που θα μάζευαν για το ευρωομόλογο;

Ούτε μια υπογραφή  δεν έχει συγκεντρώσει η περίφημη επιτροπή που ανέλαβε εδώ και τρεις μήνες τη συλλογή   1.000.000 υπογραφών απ' όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση υπέρ της έκδοσης ευρωομολόγου. Η «πρωτοβουλία», για όσους τη θυμούνται, είχε παρουσιαστεί από το Μέγαρο Μαξίμου  «ως άσσος στο μανίκι» του Γιώργου Παπανδρέου.  Φυσικά,  επρόκειτο για άλλη μία επικοινωνιακή πολιτική,  που χρησιμοποιείται κυρίως για να παράγει «ειδήσεις» στο εσωτερικό της χώρας και να δίνει την εντύπωση ότι ο πρωθυπουργός αναλαμβάνει πρωτοβουλίες. Η ιδέα στο επιτελείο του Γιώργου Παπανδρέου είχε φανεί πολύ έξυπνη, γιατί εκτός των άλλων θα  «εξουδετέρωνε» και τη γκρίνια της Βάσως Παπανδρέου (στην οποία την ανέθεσαν) που ενοχλούσε  τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου. Είχαν πιστέψει μάλιστα ότι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν και «κίνημα» για το ευρωομόλογο στο οποίο θα έβαζαν και τους συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ να ασχοληθούν, εκτονώνοντας εκεί την αγωνιστική διάθεση (που έχει ξυπνήσει τελευταία σε κάποιους).

Το ότι η επιτροπή για το ευρωομόλογο ήταν γνωστό εξαρχής ότι δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα, μικρή σημασία είχε για το επιτελείο του πρωθυπουργού. Αρκεί να κρατούσε απασχολημένους κάποιους με αυτό και να απέδιδε επικοινωνιακά αποτελέσματα για κανένα χρόνο.

Το αστείο είναι ότι,  παρ’ ότι σύμφωνα με τη Συνθήκη της Λισαβόνας μπορεί να διοργανωθεί δημοψήφισμα στο σύνολο της Ε.Ε αν ένα εκατομμύριο άνθρωποι το ζητήσουν,  δεν έχει θεσπιστεί ακόμα ο σχετικός  νόμος που θα το επιτρέψει. Όταν  θεσπιστεί, δε, προβλέπεται να είναι ιδιαίτερα πολύπλοκος και σύνθετος, καθώς υπάρχει μεγάλος σκεπτικισμός για το θέμα. Ο αντίλογος είναι ότι μεγάλες χώρες όπως η Γερμανία μπορούν εύκολα να συγκεντρώσουν ένα εκατομμύριο υπογραφές, οι οποίες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για διάφορους λόγους.

Στο ΠΑΣΟΚ, έφτιαξαν δηλαδή μια επιτροπή, για να συλλέξει υπογραφές και να ζητήσουν δημοψήφισμα, ενώ ο ευρωπαϊκός νόμος  που θα το επιτρέψει δεν υπάρχει καν!

 

Αλέξανδρος Σγουρός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/03/2011 10:20:03

    Συνηθισμενα πραγματα.

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/03/2011 10:48:09

    Θα δώσουν το δικαίωμα συλλογής στον κ.Μανωλίδη , του οποίου το κόμμα έχει εμπειρία ανάλογων καταστάσεων...
    Αλήθεια, με εκείνες τις υπογραφές που μάζευε ο ΛΑγΟΣ, τι έγινε; Μετράνε ακόμα;

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΒΡΑΧΟΣ 21/03/2011 10:56:10

      ...τις φυλάει στο συρτάρι μαζί με τις κασέτες για μελλοντική 'χρήση'.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ popolaros 21/03/2011 11:01:38

        Ερώτηση κρίσεως: Στα πόσα ποινικά αδικήματα, "καίγεσαι";
        Κανείς νομικός;....

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 21/03/2011 12:30:02

    Το ευρωομόλογο θα μας σώσει δηλαδή!

    Λίγα εδώ ht*p://anarmodios.wordpress.com/2011/01/05/1-100/

    Θραξ Αναρμόδιος

  4. giannis avatar
    giannis 21/03/2011 13:05:56

    Λάθος που δεν ξεκίνησαν να μαζεύουν τις 1.000.000 υπογραφές, δεν νομίζω ότι
    ήταν δύσκολη υπόθεση,χρειαζόντουσαν 100.000 υπογραφές, διότι τότε που
    έγινε ψηφοφορία γιά Παπανδρέου ή Βενιζέλο, σε χωριό της Εύβοιας εψήφισαν
    30 και γιά τον μεγάλο.... εστάλησαν 300 ψήφοι, άρα....εύκολη υπόθεση....

  5. δημης avatar