#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2011 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι άλλο να κάνει ο ΓΑΠ; Να τους παρακαλέσει γονατιστός να τον απαλλάξουν;

("Πορεία συντεταγμένης αποχώρησης")



Το ουίσκι ήταν παλιό και το χαβιάρι μαύρο. Και ο νους πλημμυρισμένος. Οι σκέψεις πέφτουν εν ριπή. Ο εαυτός μου με ρωτά: «τι πρέπει να γίνει για να πέσει μία κυβέρνηση;».

Και του απαντώ:

α) Απώλεια διεθνούς στήριξης. Μετά την Μέρκελ και τον Σαρκοζί, ακολουθεί ο Ομπάμα – νομίζω ότι ο Μπάιντεν θα το ξεκαθαρίσει. Το μεγάλο πλεονέκτημα του (mind the) GAP έγινε μπούμερανγκ.

β) Απώλεια λαϊκής εμπιστοσύνης. Έγινε (εδώ και καιρό).

γ) Απώλεια της κομματικής βάσης. Εδώ βγαίνουν μέχρι και κάτι νεάντερταλ συνδικαλιστές και λένε ότι η απεργία τους είναι πολιτική και έχει στόχο να φύγει η κυβέρνηση. Λες και αγωνίζονται σε συνεννόηση με την ηγεσία τους για να διασώσουν ότι απέμεινε από το ΠΑΣΟΚ (που ξέρανε και αγαπήσανε).

δ) Απώλεια κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας. Κάνουν ότι μπορούν για να το πετύχουν. Ο Βενιζέλος λέει στους βουλευτές «αν δεν είμαστε αποτελεσματικοί, ρίξτε μας». Και δύο μέρες μετά ανακοινώνει αλλαγές για τις συλλογικές συμβάσεις στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που του ζητούσαν οι βουλευτές. Τι θέλουν να κάνει για να πάρουν το μήνυμα; Να τους παρακαλέσει γονατιστός να τον απαλλάξουν των καθηκόντων του;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σίμος avatar
    Σίμος 14/10/2011 15:36:19

    Εγώ ξέρω ότι δυστυχώς θα τους έχουμε για πολύ ακόμη. Που θα βρουν οι ντόπιες κρατικοδίαιτες οικογένειες της Εκάλης και οι διεθνείς τοκογλύφοι του Δ ΡΑΙΧ πιο βολικό αχυράνθρωπο. Μόνο ο λαός μπορεί να τους διαολοστείλει.

  2. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 14/10/2011 15:38:52

    εμεις φτεμε, γιατι αντι να ψηφισουμε για το κοινοβουλιο ανδρες με αρχ.......α ψηφισαμε κοτες.

  3. Νοήμων avatar
    Νοήμων 14/10/2011 15:49:50

    Factor συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.Όμως και η αντιπολίτευση της ΝΔ είναι η πιο ΝΕΡΟΒΡΑΣΤΗ που έχει υπάξει μεταπολιτετικά. Θυμίζει τους καλόγερους που προσπαθούν να διώξουν τα ποντίκια από το μοναστήρι ψέλνοντας ευχέλαια.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Νοήμων 14/10/2011 16:05:02

      Ελεος και νισαφι πια με αυτη την κριτικη στην αντιπολιτευση!!
      Και προγραμμα εβγαλαν, και φορολογικο ανακοινωσαν και τα ποδια τους στηλωσαν σε συνενοχες και συγκυβερνησεις, με κοστος, τι αλλο να κανουν, ελεος πια!!!
      ειναι η πιο σοβαρη αντιπολιτευση που υπηρξε ποτε!
      η πιο πατριωτικη αντιπολιτευση!!!!!!!!

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ stanley@gr 14/10/2011 16:43:08

        Προσυπογραφω! Αμαν πια ! Δεν μπορουν να καταλαβουν μερικοι οτι μ'αυτην την ληστοσυμμορια το θεμα δεν ειναι τι κανει η ΝΔ που κανει ο,τι πρεπει σε τετοιες συνθηκες αλλα τι κανουν οι πολιτες που δινουν ενα 19 % στηριξη στο καθεστως ΠΑΣΟΚ .Τι αλλο να κανει η ΝΔ να κατεβασει 2 εκατομμμυρια κοσμο στο Συνταγμα και ναχουμε ξανα εμφυλιο πολεμο !

      • Θάνος avatar
        Θάνος @ stanley@gr 14/10/2011 17:32:45

        νά τοῦς καθυστερεῖ ἲσως; νά βάλει λυτους καί δεμμένους δικηγόρους νά ψάχνουν,νά βάζουν ἐμπόδια στίς ἐταιρεῖες ξεπουλήματος τῆς Δημόσιας περιουσίας μας, ἐκτύπωσης τῶν χαρατσιῶν μέσω ΔΕΗ νά κάνει προσφυγές γιά ὂτι κινεῖται ἢ εἶναι ἀκίνητο;Νά τοῦς κάνει τήν ζωή πατίνι μέ ἂλλα λόγια;

      • αδιαφθαρτος avatar
        αδιαφθαρτος @ stanley@gr 14/10/2011 18:08:57

        αγαπητε stanley , η προταση Κοκκινου απαιτει μονο 30 υπογραφες . Η ΝΔ νομιζω εχει παραπανω . Λοιπον ας μην παιζουμε με τις λεξεις . Εαν ο Σαμαρας θελει να κυβερνησει μπορει να ριξει την σημερινη κυβερνηση ( εαν το θελει ! το τονιζω ! εαν το θελει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) χθες . Ολα τα αλλα ειναι " λογια ν αγαπιομαστε " . Επιτελους καντε κατι να πεσει αυτη η κυβερνηση . Ελεος .

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ stanley@gr 14/10/2011 18:42:30

        Τζάμπα κριτική κάνουν, έχεις δίκιο. Τι θέλουν να πει ο Σαμαράς να κατεβούμε με όπλα στο Σύνταγμα; Χρειάζεται λίγη υπομονή. Για να εμπιστευτεί ο λαός μια νέα κυβέρνηση και να της δώσει ευρειά πλειοψηφία χρειάζεται να φτάσει σε σημείο που θα ζητήσει μετ´ επιτάσεως εκλογές. Αυτό το σημείο δεν έχει φτάσει αλλα κοντοσιμώνει

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ stanley@gr 14/10/2011 18:44:18

        και εμένα μου την σπάει η πολλή διακριτικότητα, αλλά κανείς φούστης δεν θα βγει να πεί ότι η α λα πασόκ αντιπολίτευση της ΝΔ μας φούνταρε. Μου την σπάει αλλά καλα κάνει. Γιατι η κατάσταση για φούντο πάει.

  4. manos avatar
    manos 14/10/2011 15:53:11

    Bend Over ....

  5. makis avatar
    makis 14/10/2011 15:54:30

    Μόσιαλος: Οι καταλήψεις δημοσίων κτηρίων θεωρούνται απεργίες


    http://www.preveza-info.gr/node.php?id=3521

  6. XARILAOS avatar
    XARILAOS 14/10/2011 15:58:31

    ΑΥΤΟΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ????
    ΦΥΓΕ ΤΙ ΚΑΘΕΣΕ ΕΤΣΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΤΑΞΕΙ
    ΦΥΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΗΡΩΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ
    ΠΕΙΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΦΥΓΕ ΤΙ ΦΟΒΑΣΕ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ XARILAOS 14/10/2011 16:04:21

      παίρνει παχυλό μισθό. τώρα το τι θα τα κάνει στην ηλικία του είναι ένα ερώτημα που χω και γω

  7. Mike avatar
    Mike 14/10/2011 16:01:49

    Για να φύγει ο ΓΑΠ μονο με αίμα. Μην έχετε αυταπάτες ότι θελει να φυγει. Απόδειξη η προσπάθεια ( ανεπιτυχης ) συστασης εξεταστικής για την οικονομια

  8. φωνη avatar
    φωνη 14/10/2011 16:06:23

    Αν υπήρχαν όμως πιέσεις μόνο προς την κατεύθυνση της εξόδου θα είχαν ήδη φύγει. Για να επιβραδύνεται η έξοδος σημαίνει ότι υπάρχουν και αντίρροπες πιέσεις.
    -Στο εσωτερικό της χώρας ας πούμε υπάρχουν πολιτικές δυνάμεις, δυνάμεις επιχειρηματικές και εκδοτικές που θέλουν να προεξοφλήσουν τις εξελίξεις και μετά την έξοδο αυτής της κυβέρνησης και να εξασφαλίσουν με άλλα παράνομα σχήματα τη συνέχιση της ίδιας πολιτικής. Είναι οι ίδιες δυνάμεις που πριν 2 χρόνια στήριξαν το δρόμο του μνημονίου. Τους ξέρουν όλοι μην τα ξανά λέμε.
    -Για να υπάρχουν ακόμα στο εσωτερικό δυνάμεις που στηρίζουν τη συνέχιση αυτής της πολιτικής υπάρχουν και στο εξωτερικό.Και σίγουρα είναι οι ίδιοι που πριν 2 χρόνια ήθελαν η Ελλάδα να πάρει αυτόν το δρόμο. Από το εξωτερικό αυτοί που ήθελαν η Ελλάδα να πάρει το δρόμο του ΔΝΤ ήταν η μαφία των τραπεζών και το παρόν πολιτικό καθεστώς της Γερμανίας.
    Άρα όποιες εσωτερικές πιέσεις ασκούνται αντίρροπα προς την κατεύθυνση εξόδου της κυβέρνησης και της αλλαγής πολιτικής εκπορεύονται από τη μαφία των τραπεζών και τους Γερμανούς.

  9. Nikolaos avatar
    Nikolaos 14/10/2011 16:23:33

    Φαίνεται ότι ούτε ο πρόεδρος της δημοκρατίας, ούτε οι βουλευτές Του, ούτε η αντιπολίτευση πρόκειται να συμβάλλουν στην απαλλαγή του. Φέρνοντας στο νου τις συνθήκες υπό τις οποίες υπέβαλε την παραίτησή Του, ενώπιον του αρχηγού της αξιωμ. αντιπολίτευσης, μπορούμε να υποθέσουμε με βεβαιότητα ότι ο μόνος τρόπος να Τον απαλλάξουμε είναι να γεμίσει η πλατεία Συντάγματος και οι γύρω χώροι από ειρηνικούς διαδηλωτές. Εκτός, αν προηγηθεί αλληλοσπαραγμός, που όλοι πρέπει να απευχόμαστε.

  10. avanti avatar
    avanti 14/10/2011 16:27:38

    Γιατί να φύγει ο ΓΑΠ, το τελείωσε το έργο που του έχουν αναθέσει? Μάλλον όχι ακόμα. Αλλωστε η επίσκεψη στις " πολιτείες " μόνο τυχαία δεν είναι. Ο ΓΑΠ το είπε τις προάλλες: Θα πάνε όλα καλά, εκτός και εάν έχουμε κανένα .... μπάμ! Μπαμ συνήθως έχουμε όταν ηχούν τα όπλα, αν δεν κάνω λάθος. Η προσεχής περίοδος είναι πολύ σκοτεινή, πολύ βουβή, υπάρχει κάτι άλλο στην ατμόσφαιρα πιά. Αλλωστε μόνο τυχαία δεν πρέπει να ήταν η επίθεση του " Λαγού " στον μπέ-νυ περί απώλειας εθνικής κυριαρχίας...... κάτι έμαθε ο τύπος.

  11. Konstantinos avatar
    Konstantinos 14/10/2011 16:29:03

    Πρωτη φορα γραφω....
    Συμφωνω να φυγει.......
    Αλλα κ μια προβλεψη για το τι θα γινει μετα μπορει καποιος να μου κανει!
    Τι σας κανει να πιστευεται οτι οποιος κ να παρει την εξουσια θα πραξει διαφορετικα?

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Konstantinos 14/10/2011 17:00:53

      η εμπιστοσυνη μας στον αρχηγο μας, τον Αντωνη Σαμαρα!!!!

      • Konstantinos avatar
        Konstantinos @ stanley@gr 14/10/2011 18:18:00

        κατι σαν τον ειμαι ολυμπιακος παει κ τελειωσε.....

    • φωνη avatar
      φωνη @ Konstantinos 14/10/2011 17:05:10

      Αν την πάρει ο... όποιος δεν ξέρω τι θα γίνει.
      Αν την πάρει ο Σαμαράς (και πιστεύω ο λαός θα του τη δώσει) αυτό που με κάνει να πιστεύω ότι θα πράξει διαφορετικά είναι όλη του η πολιτική διαδρομή κατά τη διάρκεια της οποίας ΕΠΡΑΞΕ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ διαφορετικά.
      Και αν δεν το βλέπετε το συζητάμε

      • Konstantinos avatar
        Konstantinos @ φωνη 14/10/2011 18:22:14

        Ποια η πολιτικη του πορεια η οποια σε κανει να πιστευεις σε κατι διαφορετικο?
        Τι διαφορετικο μπορει να εχει καποιος που αλλαζει κινημα γιατι χ,ψ λογους κ επιστρεφει να δεικδικιση την εξουσια απο αυτο(ψηφοφορους του)!
        Κ πως μπορει να ασκξησει διαφορετικη οικονομικη πολιτικη απο την στιγμη που δεν ειμαστε ανεξαρτητοι οικονομικα!εξαρτωμαστε απο τα λεφτα που θα μας δανεισουν κ αρα χορευουμε οπως μας χτυπανε παλακια....
        Εδω που φτασαμε φταινε ολοι...οσοι ειχαν μεριδιο εξουσιας κατα το παρελθον...

        κανεις δεν κοιταγε το μετα ολοι το τωρα κ την εξουσια κ την επομενη τετραετια!

        Δεν υποστηριζω κανεναν απλα προσπαθω να καταλαβω τι καλυτερο μπορει να κανει ο Σαμαρας σε αυτη την κατασταση που βρισκοματσε τωρα?

        • φωνη avatar
          φωνη @ Konstantinos 14/10/2011 21:20:39

          Καλά που φρόντισες να με ενημερώσεις ότι δεν υποστηρίζεις κανέναν. Χρήσιμη πληροφορία. Είσαι ουδέτερος δηλ.
          - Η στάση του στο Μακεδονικό δεν είναι χ,ψ λόγοι. Και να αντιπαραβάλλουμε τη στάση αυτήν με τη στάση του ΓΑΠ στο ίδιο θέμα ή τις διαβεβαιώσεις Μπακογιάννη προς Κοντολίζα Ράις για τη μη άσκηση veto του ΚΚ (τηλεγραφήματα αμερικανικής πρεσβείας ΕΠΙΚΑΙΡΑ). Βγάλε τα συμπεράσματα σου.
          -Δεν καταλαβαίνω τι μου λες για τη σχέση του Σαμαρά με τους ψηφοφόρους τη ΝΔ και γιατί μου το λες. Δεν ξέρεις ότι πριν 2 χρόνια τον εξέλεξε η βάση-οι ψηφοφόροι της ΝΔ πρόεδρο; Δεν τον έκανε ο μπαμπάς του πρόεδρο κόμματος οι ψηφοφόροι τον έκαναν.
          -Για τη διαφορετική πολιτική καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι υπάρχει διαφορετική πολιτική. Ο Σαμαράς λέει επανεκκίνηση της οικονομίας το ΠΑΣΟΚ λέει να την αποτελειώσουμε εντελώς. Όχι απλά διαφορετική, αλλά αντίθετη πολιτική.
          - Δεν είμαστε ανεξάρτητοι οικονομικά, αλλά να σου θυμίσω ότι το ΠΑΣΟΚ παρέλαβε μια χώρα που ήταν ανεξάρτητη οικονομικά (είχαμε χρέος και έλλειμμα που κυρίως δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ αλλά ήμασταν ανεξάρτητοι οικονομικά). Ο Σαμαράς θα παραλάβει το πρόβλημα που το ΠΑΣΟΚ δημιούργησε και θα κληθεί να το λύσει.
          -Όποιος κληθεί να αναλάβει την κατάσταση με σκοπό να την αναστρέψει, είναι αυτονόητο ότι στην αρχή θα παραλάβει τη χώρα στην κατάσταση που θα την παραδώσουν οι προηγούμενοι. Τι σημαίνει αυτό όμως ότι δε θα βελτιωθεί ποτέ η κατάσταση; Μια ζωή θα είμαστε υπό κατοχή; Φυσικά και όχι. Σε πολλές χώρες πήγε το ΔΝΤ, αλλά δεν έμεινε για πάντα.
          - Υπάρχουν πολλοί σοβαροί διεθνείς παράγοντες που δε θέλουν ( για δικούς τους λόγους) την καταστορφή της Ελλάδας. Αυτοί συμφωνούν με τον Σαμαρά και μιλάνε για ανάπτυξη. Αλλά ακόμα και αυτοί που είναι κολλημένοι στη λιτότητα παραδέχονται ότι δεν πέτυχαν τίποτα θετικό 2 χρόνια τώρα στην Ελλάδα. Επίσης, όλους τους προβληματίζει η μετάδοση της κρίσης και η μετάδοση κοινωνικών αναταραχών. Αυτά προβληματίζουν και τώρα τους δανειστές μας εμείς δεν το εκμεταλλευόμαστε γιατί η κυβέρνηση στην αρχή δεν ήθελε και τώρα ούτε θέλει ούτε μπορεί να διαπραγματευτεί. Ο Σαμαράς θέλει να διαπραγματευτεί και αν γίνει κυβέρνηση θα μπορεί κιόλας.
          - Τα τελευταία που λες, για πολλούς σίγουρα ισχύουν, αλλά για το Σαμαρά δεν ισχύουν. Οι μισοί λένε ότι τον Σαμαρά τον νοιάζει μόνο η καρέκλα και οι άλλοι μισοί λένε ότι δε θέλει να κυβερνήσει. Εγώ πιστεύω ότι θέλει να κυβερνήσει, αλλά όχι για την καρέκλα. Πιστεύω ότι θέλει το καλό του τόπου και θα διεκδικήσει την εξουσία και θα ασκήσει εξουσία με πρώτη προτεραιότητα το εθνικό συμφέρον.

  12. TED avatar
    TED 14/10/2011 16:53:14

    Ο εικονιζόμενος στη φωτό ενδεχομένως και να μη δείχνει καμιά απελπισία. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένα γραφικό πασοκόσκυλο που χτυπάει παλαμάκια σε ζεϊμπέκικο του ΓΑΠ.

    Πως είπατε; Δε χορεύει πια ο ΓΑΠ;

  13. Orestios avatar
    Orestios 14/10/2011 16:56:44

    Κάνετε μεγάλο λάθος αν νομίζετε πως τόσο εύκολα θα εγκαταλείψουν την εξουσία.
    Οι πληροφορίες μου λένε ότι ετοιμάζει η κυβέρνηση μπάχαλο για να ενισχύσει με έκτακτες εξουσίες την παραμονή Παπανδρέου

    • manos avatar
      manos @ Orestios 14/10/2011 18:27:28

      Δεν θα προκαλούσε καμμία έκπληξη. Είναι συνήθης τακτική φασιστικών και δικτατορικών καθεστώτων.
      Ο άλλος έκαψε το κτίριο της καγκελαρίας, και την ήπιανε οι Εβραίοι και οι κουμμουνιστές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 14/10/2011 22:58:23

        Έτσι φίλε μάνος.
        Και στη συνέχεια μιλούσε για αναίμακτες επαναστάσεις ο μακελάρης, συνεχή αγώνα και πίστευε βαθιά στον Σοσιαλισμό.
        Τα ίδια έκαναν πάνω κάτω όλοι οι Σοσιαλιστές.

  14. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 14/10/2011 17:37:29

    Ο ΓΑΠ για μένα μετράει μέρες. Δεν σώζεται με τίποτα.

  15. JOHN avatar
    JOHN 14/10/2011 18:28:44

    Να πεσει η κυβερνηση σαν ωριμο φρουτο οπως πολλοι αιθεροβαμονες πιστευουν μαλλον απιθανο το βλαιπω.Το πασοκ δεν μας εχει συνηθισει σε τετοιου ειδους πρακτικες.Χρειαζεται πιεση απο το κοσμο στο πεζοδρομιο και κυριως θεληση απο συσωμη την αντιπολιτευση στη βουλη.Ν αποχωρησουν ολοι και ν αφησουν τις κοτες του πασοκ να νομοθετουν μονοι στη βουλη.Να ανακυρηχτουν κι επισημως αυτο που στη πραγματικοτητα ειναι, στοιγνοι αναλγητοι δικτατορες που δουλευουν για λογαριασμο της διεθνους μαφιας των τοκογλυφων.

  16. mara avatar
    mara 14/10/2011 18:44:45

    δεν μπορώ άλλο! τα παιδιά στο σχολείο πεινάνε!το καταλαβαίνετε αυτό; μου ζητάνε να τους δώσω κολατσιό γιατί ο μπαμπάς δεν έχει ούτε μισό ευρώ να πάρει ένα κουλούρι στο παιδί. είμαι δασκάλα, είμαι περήφανη, γουστάρω αυτό που κάνω και ναι, μαζί με το δικό μου κολατσιό τρώνε και 2 μαθητές μου. και όλα αυτά στο κέντρο επαρχιακής πόλης...ας πάνε στο διάολο όλοι τους!!!είναι άχρηστοι, μισάνθρωποι και τεμπελόσκυλα!

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/10/2011 19:19:37

    Υπομονή. Χάρη στο θαυμαστό μας πολίτευμα θα χρειαστεί να περιμένουμε μόνο δυο χρόνια ακόμη για να αλλάξει η κυβέρνηση.

  18. AZ avatar
    AZ 14/10/2011 20:00:24

    Ας κανει τη μαλακια να απολυσει τους σκουπιδιαρηδες και θα γινει της μουρλής...Το ειχε κανει ο Ρηγκαν, αλλά κατι τετοιες Αμερικανιες ειναι που θα τους θαψουνε. Ο ανιστορητος ΓΑΠ δεν εχει κατλαβει τι τον περιμενει...

    ΑΖ

  19. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 14/10/2011 21:44:27

    Ο χειρότερος εχθρός μας είναι το "όλοι ίδιοι είναι".
    Θέλει προσοχή και μεγάλη προσπάθεια, από όσους δεν τσιμπάνε, για να μην περνά η προπαγάνδα.