06/02/2009 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι άλλαξε;


__________________________________________________________________________________________________

«Παραιτηθείτε κ. Πρόεδρε» έγραφε την Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου 2007 στην πρώτη του σελίδα το «Βήμα», λίγες ώρες μετά «τη βαριά εκλογική ήττα και την άτυπη κατάθεση της υποψηφιότητας του κ. Ευ. Βενιζέλου».

Σήμερα, όχι και τόσο πολύ αργότερα, βλέπουμε το συγκρότημα Λαμπράκη να έχει μεταβάλει πλήρως στάση, όπως ασφαλώς και άλλες εφημερίδες «της παράταξης»

Και διερωτούνται ασφαλώς οι εναπομείναντες με σώας τα φρένας πολίτες αυτής της έρμης χώρας: Τι άλλαξε από τότε, ως προς την στάση των μεγάλων εκδοτικών και διαπλεκόμενων συγκροτημάτων απέναντι στον κ. Γ. Παπανδρέου;

Η καλύτερη απάντηση θα δημοσιευθεί μετά πολλών επαίνων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 21:23:49

    Αυτή είναι η καλύτερη απάντηση σε όσους έχουν μυθοποιήσει την δύναμη των μίντια.
    Η δύναμή των μέσων είναι το κοινό τους. Μπορούν να το επηρεάσουν, εν μέρει να το καναλιζάρουν, αλλά δεν μπορούν να το αντιστρέψουν . Το ακολουθούν και όσο το ακολουθούν είναι δυνατοί. Αν αντιτεθούν ολοκληρωτικά σε αυτό, το κοινό θα εγκαταλείψει και ως δια μαγείας καταρρέει η δυναμή τους.
    Η εν λόγω εφημερίδα απλώς ακολουθεί τις επιλογές των αναγνωστών της. Οταν ο λαός του ΠΑΣΟΚ ψήφισε Γιωργάκη, παρά τη λυσσώδη προσπάθεια της εφημερίδας και του αστεριού της στο μέγκα, την ανάγκη φιλοτιμία ποιούμενοι, συμβάδισαν
    ΥΓ(
    αμαν. ζουμε σε αφόρητα ανταγωνιστική κοινωνία. εδω είναι χωρος προβληματισμου. δεν χρειαζόμαστε το"μετά πολλών επαίνων"

  2. Nick avatar
    Nick 06/02/2009 21:28:18

    Δεν νομίζω να άλλαξε. Άλλωστε η Βενιζελική εφεδρεία παραμένει σε κόκκινο συναγερμό...

  3. Factorx avatar
    Factorx 06/02/2009 21:29:10

    Καλά βρε "τρια πουλακια καθονταν", ούτε μπράβο δεν μπορούμε να πούμε μεταξύ μας; Το "μετά επαίνων" σημαίνει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που νόμισες: δεν μοιράζουμε dvd, σώβρακα, μεταξωτές κορδέλες κλπ

  4. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 21:33:26

    δεν μας αναμεταδιδεις και πετρουλα. είσαι μπλογκ εσυ?

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/02/2009 21:46:25

    Tιποτε δεν εχει αλλάξει.Το Συγκροτημα Λαμπράκη ακολουθει πάντα την κυριαρχη δυναμη στο χωρο αυτο΄.
    Κακως μυθοποιειται η δυναμη του.
    Οι παλιοτεροι θυμουνται ότι από το 1974 ως το 1977 υποστηριζε πληρως την ΕΔΗΚ του Μαυρου.Μόλις στις εκλογές του 1977 το ΠΑΣΟΚ πέρασε την ΕΔΗΚ αμέσως την εγκατέλειψε και άρχισε να παιζιε ΠΑΣΟΚ.
    Το 2007 η απογοητευση από τον ΓΑΠ ήταν μεγάλη.Το Συγκροτημα ήθελε πραγματικά να βγει το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές.Οταν έχασε θεωρησε υπεύθυνο τον Παπανδρεου και στηριξε Βενιζέλο.Με την ηττα Βενιζέλου περιέπεσε σε σύγχυση αλλά τωρα που φαινεται ότι πάει καλά ο ΓΑΠ γυρίζει πάλι προς τα εκει.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/02/2009 21:47:51

    Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, στην Ελλάδα υπήρχε - υπάρχει - θα υπάρχει μια ομάδα πάνω από....... "μικροκομματικές" γραμμές, η κυβερνητική, διότι με την κυβέρνηση κάνουν δουλειές την κυβέρνηση υποστηρίζουν.
    ΜΜΕ σαν ΔΟΛ, Κουρής κλπ είναι οι παντιέρες της ομάδας...

  7. Λαυρέντης avatar
    Λαυρέντης 06/02/2009 22:08:14

    Τί άλλαξε;

    Μα Veto και αγωγός, συν Θράκη, συν Σκόπια, συν Αγαθονήσια, συν Κυπριακό, απαιτούν

    ΑΜΕΣΑ "ΝΤΟΡΑ"!!!!

    Άρα προωθούμε Γιωργάκη (κατ' εντολήν), να "πέσει" ο Κώστας, να αναλάβει η Ντορα και σε κανά χρόνο που θα πέσει με πάταγο μόνος του ο Γιώργος, έχουμε την πρωθυπουργό που θέλουμε...

    ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟΝ!

  8. lap avatar
    lap 06/02/2009 22:28:56

    @Λαυρέντη
    Γιατί σκέφτεται ο Καραμανλής να παραδώσει το κόμμα;

  9. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 06/02/2009 22:33:08

    Τι άλλαξε; Απλόν.
    Παίξανε χάσανε.
    Την πάτησαν κι άλλη φορά, όταν ήθελαν Έβερτ (και βγήκε Σημίτης). Και παλιότερα, πολλές φορές (έχουμε μνήμη).
    Και μετά; Έτσι είναι οι (κατά ΚΚ) "νταβατζήδες": Μαγκιά, κλαδιά και μώλος φινιστρίνι.

  10. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 07/02/2009 01:20:59

    Ο ψυχαρης και η παρεα του εχουν προ πολλου χασει την οποια δυναμη παρεμβασης τους ειχε απομεινει .Ο δημοκρατικοςκοσμος ειναι απολυτα υποψιασμενος με τους κατα καιρους...ανοητους της λεγομενης δημοσιογραφιας,.Δειτε τις κυκλοφοριες του ΒΗΜΑΤΟΣ και θα καταλαβαιτε!!

  11. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 07/02/2009 08:54:41

    Τίποτε δεν άλλαξε. Τα σκατά έχουν πάντοτε το ίδιο χρώμα.

  12. tony avatar
    tony 07/02/2009 13:46:21

    Τί άλλαξε?
    Ακρίβυνε τό χαρτί και πέσαν οι διαφημίσεις.Δηλαδή ανέβηκαν τά έξοδα και μειώθηκαν τά έσοδα.Τώρα και η Ντορούλα να τους έφερνε έσοδα καλά θα ήταν.Πάντως ένα είναι τό σίγουρο.Τό συγκρότημα χρειάζεται έσοδα.
    Τό οποιοδήποτε συγκρότημα.
    Εγώ πάντως αν βρώ έσοδα τώρα, μέχρι και τον Μητσοτάκη θα αρχίσω να λιβανίζω.Άλλα ξέρετε πως είναι με τους πολιτικάντηδες.Ολοι τζάμπα λιβάνι θέλουνε.Λιβανιστήρια πολλά και λιβάνι λίγο.Δύσκολα τά πράγματα στις εκδόσεις και στα τυπογραφεία.

  13. hiong avatar
    hiong 08/02/2009 00:45:11

    Συμφωνώ απόλυτα με 3 πουλάκια και ψυχραιμία.
    1ον σκαμπανεβάσματα στην εκτίμηση του κόσμου δεν έχουν μόνο οι εκπρόσωποι του πολιτικού συστήματος αλλά και οι άλλες συνιστώσες του συστήματος εξουσίας, άρα και τα ΜΜΕ (βλ. συγκρότημα Λαμπράκη),
    2ον το Λαμπρακιστάν αναδιπλώθηκε πολύ νωρίτερα, όταν ο Παπανδρέου άρχισε να ανακάμπτει στις δημοσκοπήσεις για τις εσωκομματικές εκλογές, όχι σήμερα, 3ον η ισχύς των παραδοσιακών μέσων ως προς την διαμόρφωση της κοινής γνώμης έχει σχετικοποιηθεί. Όπως οι υπάρχοντες θεσμοί αντιπροσώπευσης-διαμεσολάβησης (Βουλή, ΟΤΑ, συνδικάτα κλπ) έτσι και τα παραδοσιακά μέσα έχουν καταστεί σε μεγάλο βαθμό αναξιόπιστα. Κοινώς η κονωνία και κυρίως ένα μεγάλο κομμάτι της μορφωμένο και πραγματιστικό έχει κατανοήσει χονδρικά πώς παίζεται το παιχνίδι.