#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2012 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τις πταίει» για το εκλογικό αποτέλεσμα;



Τώρα που το αποτέλεσμα έχει οριστικοποιηθεί, μπορούν να βγουν κάποια  πρώτα συμπεράσματα, να δούμε λίγο πιο καθαρά την «ακτινογραφία» των εκλογών:

Η ΝΔ σημείωσε μια πραγματικά πύρρειο νίκη: «βάφει» τον χάρτη μπλε, αλλά τα χαμηλά ποσοστά της στο Λεκανοπέδιο, ρίχνουν σημαντικά τα ποσοστά της.

Η «δεδομένη» συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ  (που τόσο διαφημίστηκε από τα ΜΜΕ) δεν άφηνε πολλά περιθώρια για ακυβερνησία. Έτσι πολύς κόσμος θεωρώντας ότι θα υπάρξει Κυβέρνηση, θέλησε να αποστασιοποιηθεί…

Οι παρεμβάσεις και οι δηλώσεις Ευρωπαίων αξιωματούχων κατά την προεκλογική περίοδο, «κόντυναν» την κυβερνητική προοπτική της ΝΔ, καθώς το μήνυμα που περνούσε στο λαό ήταν ότι «όλα είναι συμφωνημένα, τίποτα δεν θα αλλάξει»

Η ΝΔ πλήρωσε  σαφώς και τη συμμετοχή στην Κυβέρνηση Παπαδήμου, καθώς σε μεγάλο βαθμό στη συνείδηση του κόσμου ταυτίστηκε με το ΠΑΣΟΚ.  Το «δεν συγκυβερνώ απλά συμμετέχω», όπως και η «αναλογική απόδοση» των μεταπολιτευτικών ευθυνών  αποδείχτηκαν  λεπτομέρειες για ένα εκλογικό σώμα, που δεχόταν απανωτές σφαλιάρες φόρων, χαρατσιών, μειώσεων μισθών, απολύσεων.

Περαιτέρω, δεν τόλμησε να αλλάξει  ριζικά τα ψηφοδέλτια της, αφήνοντας την ανανέωση στα χέρια των ψηφοφόρων.  Μόνο που για να συμμετάσχει κάποιος στην ανανέωση του πολιτικού προσωπικού ενός κόμματος, πρέπει πρώτα να το επιλέξει. Έχοντας στα ψηφοδέλτια της πολλά «κόκκινα πανιά» για τους ψηφοφόρους (ιδίως στη Β΄ Αθηνών αλλά και αλλού) δεν αφουγκράστηκε το αίτημα του κόσμου για πλήρη ανατροπή των δεδομένων.

Μέσα σε μια προεκλογική καμπάνια που ήταν σε γενικές γραμμές καλή, έγιναν και λάθη: επιδόθηκε σε «καλλιστεία πατριωτισμού», χωρίς να καταφέρει τελικά να συμπιέσει τους πατριδοκάπηλους και τους λαϊκιστές της δεξιάς.

Η ΝΔ παρασύρθηκε σε ιστορικά χαμηλά, ως αναπόσπαστο κομμάτι του δικομματισμού της Μεταπολίτευσης. Ο αρχηγός της όμως μένει όρθιος, καθώς χωρίς αυτόν θα ήταν αδύνατη η πρωτιά για ένα «ξεπερασμένο» κόμμαΟ Α. Σαμαράς αποτελεί το μεγαλύτερο πολιτικό κεφάλαιο του τόπου, θα παραλάβει πρώτος τη διερευνητική εντολή και θα πράξει ότι του επιβάλλει το εθνικό του καθήκον.  Για το υψηλό αίσθημα της ιστορικής ευθύνης που τον διακρίνει, δεν αμφιβάλουν ούτε οι πολιτικοί του αντίπαλοι.

Ο δεύτερος ΣΥΡΙΖΑ εξέφρασε την πιο «συστημική» αντιμνημονιακή στάση (μέσα στο ευρώ, έξω από το μνημόνιο) εξαργύρωσε την αδιάλειπτη και δυναμική παρουσία του στις κινητοποιήσεις των δύο τελευταίων ετών αλλά το «μεγάλο κόλπο» έγινε μέσα στην προεκλογική περίοδο. Ζήτησε όχι ψήφο διαμαρτυρίας, αλλά το πρωτόγνωρο για αριστερό κόμμα: κυβερνητική εντολή. Κάλεσε όλη την Αριστερά να συμμετάσχει, γνωρίζοντας εξαρχής την αρνητική διάθεση του ΚΚΕ. Συμπίεσε και την ΔημΑρ, η οποία έκανε δύο λάθη:   δέχτηκε  στους κόλπους της  βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και έκανε μια «αναιμική» προεκλογική καμπάνια.

Το ΠΑΣΟΚ είναι αναμφίβολα ο μεγάλος χαμένος των εκλογών.  Είναι αμφίβολο αν θα υπάρξει και ως κόμμα την επόμενη ημέρα, αν θα ακολουθήσει τις ζυμώσεις της κεντροαριστεράς συντεταγμένα, ή θα διασπαστεί.

Πέρα από τα κόμματα, προκύπτει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον «χωρικό» στοιχείο.  Ο ΣΥΡΙΖΑ κερδίζει με άνεση το Λεκανοπέδιο, την Αττική και τους όμορους νομούς. Γεγονός που αναδεικνύει ενδεχομένως ότι η κρίση είναι πολύ πιο έντονη, πολύ πιο βαθιά, με μεγαλύτερες επιπτώσεις στην πρωτεύουσα και στα πέριξ αυτής. Είναι όμως και οι περιοχές που οι ΑΝΕΛ πήραν δεκάδες χιλιάδες ψήφους, στερώντας από τη ΝΔ την πρωτιά σε αυτές τις περιοχές και  άρα μια πανελλαδική νίκη με διαφορά. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, αλλά οι ψηφοφόροι εκεί είναι πολλοί και κατακερματισμένοι.

Με τις επαναληπτικές εκλογές να φαντάζουν πολύ πιθανές, καθώς η μόνη βιώσιμη Κυβέρνηση συνεργασίας είναι αριθμητικά των τριών πρώτων κομμάτων, αναμένονται πολλές εξελίξεις, ανακατατάξεις και ανασύνταξη του πολιτικού σκηνικού, ως απόρροια του «εκπληκτικού» εκλογικού αποτελέσματος…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/05/2012 14:28:44

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ: Μικρέ Οδυσσέα τα πράγματα δεν είναι τόσο σύνθετα όσο τα περιγράφεις. Ο Ελληνικός λαός έζησε τις επιπτώσεις του πρώτου μνημονίου και επομένως γνώριζε τι θα γινόταν μετά το δεύτερο μνημόνιο. Αυτός ήταν ο λόγος που δεν ψήφισε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

    • Γιώργος msn avatar
      Γιώργος msn @ Χρήστος Δημάρης 07/05/2012 14:51:35

      Γειά σου Χρήστο!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Γιώργος msn 07/05/2012 16:19:59

        Καλημέρα Γιώργο!

    • spiros avatar
      spiros @ Χρήστος Δημάρης 07/05/2012 15:14:24

      Η απλή σκέψη= 'ΑΠΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ" είναι απολύτως εκλαϊκευμένη. Με την απλή σκέψη δεν αποδεχόμαστε το ισοδύναμο Μνημόνιο = οικονομική προλιτική . Οικονομική πολιτική πχ είναι η υπερφολόγηση. Αυτό απεδείχθη λάθος και η απλή σκέψη βοηθάει μόνο όσους δεν γνωρίζουν ή όσους δεν επιθυμούν να εμβαθύνουν στα άδυτα της οικονομίας. Ο Λαός δεν γνωρίζει τι θα ζήσει με τις "προτάσεις" του Τσίπρα και τις αντίστοιχες του ΑΝΕΛ. Παραβλέπεις λόγω απλής σκεψης την άνοδο της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ , το στενό μαρκάρισμα των ξένων και την διεθνή απομόνωνση . Η δραχμούλα έρχεται πιο κοντά με ταχύτατους ρυθμούς από κάθε άλλη φορά. Όταν λοπόν οι "σόφρονες" θα απολαμβάνουν τις αλλαγές της πολιτικής εμείς θα ζούμε τα μαστιγώματα της άφρονης πολιτκής μας. Η ανάπτυξη της πολιτισμικότητας θα αυξήσει την αντίδραση στην δράση των λαθρομεταναστών και τέλος πολλά άλλα των οποίων στην πορεία δύσκολα μπορείς να ανατρέψεις τις επιπτώσεις στην Ζωή της Ελλάδας. Κρίνεται φρόνιμο να υποστούν όλοι το αποτέλεσμα της άφρονος "απλής σκέψης"; Ο λαϊκίστικος λόγος της απλής σκέψης" γενικώς" και όχι της σύνθεσης είναι ο λόγος αποτυχίας της ΝΔ.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ spiros 07/05/2012 16:19:29

        ΑΛΛΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΛΟΙΚΟ: Μίλησα γι αυτά που έχει ζήσει και γι αυτά που ζει ο Ελληνικός λαός. Ο κουνιάδος μου έχει να πληρωθεί έξι μήνες και δεν μπορεί να φύγει από την δουλειά του αφού αν φύγει τότε θα χάσει την δουλειά του!!! Καταλαβαίνεις το παρανοικό του πράγματος; Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει χώρος ούτε για απλοικές σκέψεις, ούτε για απλές σκέψεις και ούτε για σύνθετες σκέψεις. Και για την Χρυσή Αυγή που γράφεις πρέπει να πάψουμε να είμαστε υποκριτές. Είμαι εχθρός της Χρυσής Αυγής αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα την περιφρονήσω. Η Χρυσή Αυγή εκφράζει ένα μέρος του Ελληνικού λαού και αυτό σημαίνει ότι και πρέπει να την ακούσουμε και πρέπει να την αντικρούσουμε με τις ιδέες μας και τον λόγο μας.

        • spiros avatar
          spiros @ Χρήστος Δημάρης 07/05/2012 19:23:31

          Τα όσα αναφέρεις δεν αποτελούν απλή σκέψη ή απλοϊκή αλλά εγωϊστική θέση ως να περιστρέφεσαι περί το κέντρο της ΓΗΣ. Το κριτίριο όμως αυτό οδηγεί σε εξεραιτικά λαμθασμένα αποτελέσματα χωρίς ποτέ να διασφαλίσης το ποθούμενο. Το ποθούμενο ασφάλεια έτι περισσότερο. Εύχομαι να μην καλέσεις ποτέ την ΧΑ για ασφάλεια. Όσον αναφορά για την ¨αμοιβή¨ανέμενε στην σειρά. Όλα θα τις διασφαλίσει ο ΣΥΡΙΖΑ με την ΝΕΑ επαναστατική πολιτική. Δεν έθεσα όμως ποτέ το προσωπικό μου συμφέρον υπεράνω του Συνόλου - Έθνους . Ήδη , για την ιστορία , από την αρχή του μνημονίου ξενητεύτηκα . Ζούσα με την Ελπίδα ότι ίσως οι εκλογές ξεκαθαρίσουν την κατάσταση. Δυστυχώς ο Λαός άλλα βλέπει απλά ή απλοϊκά.

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ spiros 07/05/2012 22:01:29

            1) Ο λαός είναι αυτός που πάντα πληρώνει τα σπασμένα και επομένως έχει το δικαίωμα να σκέφτεται όπως του αρέσει. Αν οι άρχοντες μας θέλουν να μην αποφασίζει ο λαός τότε ας μην τον φορολογούν 2) Ζούσα στον Άγιο Παντελεήμονα και είχα υποχρεωτικά την ασφάλεια της Χρυσής Αυγής αφού το κράτος μας κοιμόταν εδώ και πολλά χρόνια. 3) Καμμένο ψήφισα αλλά λύση δεν περιμένω από κανένα κόμμα. Από τον Καμμένο και τον Τσίπρα περιμένω λίγο σεβασμό στην Δημοκρατία για να αποφασίζει ο λαός για την ζωή του και όχι ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς. 4) Αυτά που γράφεις για τον εγωισμό δεν τα καταλαβαίνω καθόλου. Εσύ τι θέλεις; Να μένουμε άνεργοι, να μας κόβουν τους μισθούς και τις συντάξεις και να τους ψηφίζουμε και από πάνω;

      • Giorgos P avatar
        Giorgos P @ spiros 07/05/2012 21:46:20

        μπορεί να μην γνωρίζει τι θα ζήσει με κυβέρνηση Τσιπρα αλλά γνωρίζει πολύ καλά τι θα ζήσει με κυβέρνηση ΝΔ ή και πασόκ

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Χρήστος Δημάρης 07/05/2012 18:05:56

      Έτσι απλά!

  2. monomaxos avatar
    monomaxos 07/05/2012 14:36:52

    Αν αθροισεις τα ποσοστά που έφεραν αυτοί που διαγράφηκαν από τη Ν.Δ. θα (Καμένος - Μπακογιάννη) θα δεις ότι μαζί με της Ν.Δ. δίνουν περίπου το ποσοστό που παρέδωσε ο Κ. Καραμανλής. Άρα το ποσοστό που τους αναλογούσε στο κόμμα το κράτησαν.

    Άρα σύμφωνα με το άρθρο αυτό που έγινε είναι ότι ο Σαμαράς κράτησε τη "ξεπερασμένη" Ν.Δ. και άφησε τα καλά χαρτιά της να φύγουν. Μα τότε δεν φταίει ο ψηφοφόρος για το αποτέλεσμα, φταίει ο αρχηγός δηλ. το πρόβλημα είναι ο ίδιος ο Σαμαράς που δεν έχει ικανότητα αξιολόγησης των στελεχών του κόμματός του.

  3. mantalaki avatar
    mantalaki 07/05/2012 14:37:44

    Ο μεγάλος χαμένος είναι ο έλληνας πολίτης που βλέπει ακριβώς τα ίδια πρόσωπα με τις ίδιες απαρχαιωμένες αντιλήψεις περί πολιτικής να συγκροτούν την "ανατρεπτική" Βουλή της "νέας" μεταπολίτευσης. Ποιον κοροιδεύουμε;
    Ο Σαμαράς είναι πολιτικό κεφάλαιο, αλλά απομονωμένος. 'Οφειλε να έχει κάνει αλλαγές προσώπων και οργανωτικές. 'Αλλη η γραμμή της ηγεσίας κι άλλες οι προτεραιότητες του κάθε πολιτευτή, που με δεδομένο το μηχανισμό του και τους πόρους του αγωνίζεται για την δική του επιβίωση και παραμονή στην καρέκλα. Εδώ ισχύει ακριβώς το αντίθετο της παροιμίας: οι καλογέροι 'ναν καλά και από μοναστήρι.... θα βρεθεί.

  4. Απόστολος avatar
    Απόστολος 07/05/2012 14:39:11

    Οι ΝΔάτες ήθελαν κυβέρνηση ΝΔ και όχι Συγκυβέρνηση. Όχι τώρα αλλά, από τον Νοέμβριο. Το έλεγαν συνέχεια και εδώ αλλά και αλλού. Το μήνυμα το έστελναν αλλά, κάποιοι αδυνατούσαν να το λάβουν. Στην πολιτική αν δεν μπορείς να προβλέπεις το μέλλον, αυτό, σε .... καταπίνει.

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ Απόστολος 07/05/2012 15:12:37

      Ναι θα έπαιρνε η ΝΔ ποσοστά για αυτοδυναμία!!!

      Σε ποιο πλανήτη;

      • Απόστολος avatar
        Απόστολος @ Ακαυτος 07/05/2012 16:04:32

        Άκλαυτε, δεν διάβασες τι γράφω ή δεν θέλεις να καταλάβεις αυτά που γράφω.

  5. Darki avatar
    Darki 07/05/2012 14:41:49

    Oποιος δεν ελαβε ακομα και τωρα το μηνυμα,να παει στο σπιτι του.Ταλαιπωρει τον εαυτο του και μας μαζι.
    1.δικαιοσυνη και ισονομια
    2.Κατανομη βαρων.
    3.Στοιχειωδεις φορολογικοι ελεγχοι.
    4,Αρση ΚΑΘΕ προνομιου σε πολιτικο,εξαντλητικο ποθεν εσχες σε καθε πολιτικο η διοικητικο υπαλληλο.
    5.Εθνικη υπερηφανεια.
    6.ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ.

  6. karenin avatar
    karenin 07/05/2012 14:43:52

    H N.Δ μπορεί να σχηματίσει μόνο κυβέρνηση του βουνού, καθώς η Αθήνα ελέχεται από τον ΣΥΡΙΖΑ ....

    • pinokio avatar
      pinokio @ karenin 07/05/2012 16:00:41

      3ο ανταρτικο ? :) :)

    • Θύμιος avatar
      Θύμιος @ karenin 07/05/2012 17:46:56

      πρέπει να στρέψουμε τις επιθέσεις μας, και την κριτική μας εναντίον της Κ.Ο.Ε. (& δευτερευόντως της ΑΝΤΑΡΣΥΑ) και να αποδημήσουμε τις θέσεις τους, ώστε οι ΣυΡιζΑίοι να αναδιπλωθούν γιά να υπερασπίσουν την Κ.Ο.Ε., και εστί να καταδικαστούν στην άμυνα και την εσωστρέφεια.
      αντίθετα Μάνος & "Χρυσή Αυγή" να τραταριστούν ως "σύντροφοι που λαθαίνουν", αφού εσείς έχετε την "Κ.Ο.Ε." (& τους αναρχοΣυΡιζΑίους), υπάρχουν και αυτοί .

  7. Γιάννης Στ avatar
    Γιάννης Στ 07/05/2012 14:44:37

    Η δεξιά στροφή και η επιμονή για καθαρότητα και η διαγραφή 21 βουλευτών διέλυσε την παράταξη. Ελπίζω οι Αβερωφικοι να είστε ικανοποιημενοι. Ο φίλος σας ο Φαηλος βγήκε 3ος.

    Ξυπνήστε γιατί αν η κεντροδεξιά δεν συγκεντρωθεί σε ένα κομμα θα διαλυθεί η χώρα.

    • Darki avatar
      Darki @ Γιάννης Στ 07/05/2012 14:57:19

      To οτι ο Φαηλος δε βγηκε,ηταν απωλεια,μεγαλυτερη κι απ τα ποσοστα.Δεν εχουμε την πολυτελεια σα λαος να απορριπτουμε τετοιους ανθρωπους.Δε βαριεσαι,βγαλαμε τον Ψυχαρη να αναπληρωσει τα κενα.

      • Alilouia avatar
        Alilouia @ Darki 07/05/2012 15:21:23

        Δεν τον βγάλαμε ,τον επιβάλανε από Συγγρού ,τόσο σπρώξιμο σε υποψήφιο από τον κομματικό μηχανισμό στην Α'Αθήνας δεν έχω ζήσει τα τελευταία 30 χρόνια .
        Να χαιρόμαστε βέβαια και τους Κούλη -Αρούλη -Μιλτούλη -Κωστούλη μεγάλα πολιτικά μυαλά και αναντικατάστατα !!
        Σκέψου να μην υπήρχε και το ρουσφέτι στα οικογενειακά μαγαζιά μέσα στο μεγαλομάγαζο τελικά !

        Τελικά είμαστε λαός άξιος της κακής μας μοίρας .

      • αφελης avatar
        αφελης @ Darki 07/05/2012 18:22:43

        Τον Ψυχάρη στα ψηφοδέλτια ποιος τον έβαλε? και ποιος τον ανακηρυξε διπλωματικό του σύμβουλο? Για τα λάθη του Σαμαρά ποιος από το antinews θα μίλήσει, ή μήπως το 18,87% [!!!!!!!!!!!!!] ήρθε ως φυσική καταστροφή? ο σαμαράς δεν φταίει πουθενά?

        • romeo avatar
          romeo @ αφελης 07/05/2012 20:15:04

          Όχι κύριέ μου, δε φταίει! Αφήστε την καραμέλα των συμφερόντων και των καναλαρχών...

    • dim avatar
      dim @ Γιάννης Στ 07/05/2012 15:20:46

      Συμφωνώ απόλυτα στο ότι αν δεν συγκεντρωθούν όλοι οι ψήφοι της κεντροδεξιάς κάτω από ένα ψηφοδέλτιο, θα διαλυθεί η χώρα. Με Αριστερή κυβέρνηση, πέρα από τα προφανή στην οικονομία - επιστροφή στη δραχμή - ενίσχυση του κρατίσμού κλπ, θα έχουμε και μαζικές ελληνοποιήσεις εκατοντάδων χιλιάδων λαθρομεταναστών μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα....

      Όμως, για την ένστασή σου για τη δεξιά στροφή στη προεκλογική περίοδο, επέτρεψε μου να διαφωνήσω για τον εξής κομβικό λόγο: Η στροφή επιλέχθηκε γιατί έβλεπαν τη μεγάλη αύξηση της ΧΑ και των ΑΕ, οι οποίοι τελικά πήραν 18% αθροιστικά. Με τέτοια δυναμική που έδειχναν να έχουν, φαντάσου ότι αν κατάφερναν τελικά να κόψουν άλλο ένα 2% απο τη ΝΔ, τώρα θα είχαμε πρώτο κόμμα τον Τσίπρα, και με το μπόνους των 50 εδρών θα σχημάτιζε αριστερή κυβέρνηση...

      • pinokio avatar
        pinokio @ dim 07/05/2012 16:04:54

        Αρχιζει και μου γινεται ελκυστικη η σκεψη οτι θα πρεπει να γινουν ολα πουτ@ν@ για να αλλαξουν τα πραγματα.

      • Γιάννης Στ. avatar
        Γιάννης Στ. @ dim 07/05/2012 18:54:58

        Το αποτέλεσμα ήταν προδιαγεγραμμένο όταν οι σύμβουλοι του Σαμαρά του είπαν να διαγράψει 3-4 και χρειάστηκε να διαγράψει 21. Το πρόβλημα εξαπλώθηκε στην περιφ΄ρεια και εκτός των 3 νομών.

        Επίσης, θέλετε δεν θέλετε του φιλελεύθερους/Μητσοτακικούς, η ΝΔ δεν έχι κερδίσει ΠΟΤΕ εκλογές χωρίς αυτούς. Μα ΠΟΤΕ.

        Ο Σαμαράς μίλαγε για αυτοδυναμία και οι δημοσκοπήσεις του δίναν 20%. Αυτή την αλαζονεία την πλήρωσε.

        Αυτό είναι το τοπίο στην Ελλάδα. Ας το καταλάβουν οι Αβερωφικοί γιατι διέλυσαν την ΝΔ.

  8. Sabmarine avatar
    Sabmarine 07/05/2012 14:47:14

    ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΥΒΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΔΕΙΑΖΑΝ ΤΑ ΡΑΦΙΑ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΔΕΝ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΦΟΒΟ ΣΤΟ ΛΑΟ ΒΓΚΕΝΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΟΛΛΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΚΑ

    • δημητρα avatar
      δημητρα @ Sabmarine 07/05/2012 16:54:18

      Σωστά τα λες
      Οι μεγάλοι ηγέτες ΔΕΝ πανικοβάλλονται
      Εδώ μωρέ δε φοβόταν ο λαός... φοβόταν ο ηγέτης;

  9. Darki avatar
    Darki 07/05/2012 14:48:11

    Παει κι αλλιως:Ξυπνηστε ,γιατι αν η χωρα δε συγκεντρωθει,θα διαλυθει το κομμα.

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/05/2012 14:48:42

    Μοῦ κάνει ἰδιαίτερη ἐντύπωση,πῶς,σέ ὁλόκληρη τήν Ἀθήνα πού μαστίζεται κυριολεκτικά ἀπό τίς ὀρδές τῶν λαθρομεταναστῶν,βγῆκε πρῶτο ἓνα κόμμα πού τούς ὑποστηρίζει...,πῶς τό ψήφισαν;

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/05/2012 16:18:37

      Πραγματικά,τα συμπεράσματα απο τις επιλογές του Ελληνα ψηφοφόρου είναι τραγικά.Αλλά πολύ θέλω τώρα κάθε μέρα να έχει πορείες,να μην περπατάει άνθρωπος στο κέντρο και παντού να στήνουν μίνι-μάρκετ οι Αφρικανοί.

      • ΤΑΣΟΣ avatar
        ΤΑΣΟΣ @ Ιωάννης33 07/05/2012 20:18:40

        Μαλλον θεωρησε ο Λαος οτι το ΝΑΙ στο μνημονιο ητανε χειροτερο απο τους λαθρομεταναστες,,,,Οι λαθρο σε 3 μερες αμα αμαολυσεις τη Χ.Α εχουν εξαφανιστει απο την Αθηνα μονιμα...Το μνημονιο θα μεινει για τα επομενα 40 χρονια...Τα παιδια μας θα τα σκοτωσει το μνημονιο,οχι οι Λαθρο....

        Ξυπνα!

  11. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 07/05/2012 14:50:04

    Εγω λυπάμαι Πάντως που δεν εκλέχτηκε ο φαηλος κρίμα το άξιζε

    • avanti avatar
      avanti @ Διηνεκης 07/05/2012 16:34:37

      Εμ, τόσα χρόνια ρουσφέτια ο μουστακαλής εκλεγής βουλευτής δεν άφησε να πάνε χαμένα, μέχρι σε σούπερ μάρκετ διόριζε, τι ξέρει ο Φαήλος απ΄αυτά! Που ξέρεις, σε καμιά εκατοστή χρόνια μπορεί να αλλάξει ο Ελληνας.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/05/2012 14:51:24

    Πάντως η διαπλοκή είναι αμετανόητη, μολονότι εξέλεξε τον υιό υπό τη σκέπη της ΝΔ, και εγκαλεί το Σαμαρά επειδή έκανε στροφή προς τα δεξιά και δεν παρέμεινε στην ενοχική μεσαιοχωρίτικη θολούρα:

    h**p://www.tovima.gr/afieromata/elections2012/article/?aid=456496

  13. takis400 avatar
    takis400 07/05/2012 14:53:05

    1.οτι για να ζεσταθει ενα σπιτι στην επαρχια το χειμωνα ηθελε 3-4.οοο ευρω
    2.τον επομενο χειμωνα θα θελει 5.οοο+
    3.για να φουλαρω ενα saxo 1.1 θελω 75 ευρω
    4.1 εισιτηριο για τον ηλεκτρικο κανει 500δρχ.παλιες
    5.ο μισθος μου γυρισε στο 1999
    6.το ψωμι κανει 1.6=500+δρχ
    7.το παιδι μου πρεπει να κανει εργασια στο σχολειο και δυσκολευομε να του παρω αυτα που χρειαζεται
    κανεις δεν μιλησε για αυτα,να συνεχισω μηπως να απαριθμω?

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ takis400 07/05/2012 15:10:58

      Μην φοβάσαι όλα αυτά τα προβλήματα θα λυθούν τώρα με τους ΣΥΝγΚΑΜΜΕΝΟΥΣ!

      • pinokio avatar
        pinokio @ Ακαυτος 07/05/2012 16:08:32

        Να υποθεσω οτι θα του τα ελυνε ο Αρουλης η ο υιος Βαρβιτσιωτη αυτα τα θεματα και απλα ατυχησε.
        Να ευελπιστει οτι θα λυθουν σε επομενη εκλογη τους?

  14. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 14:53:11

    Μην τα τραγικοποιουμε..
    ειναι γνωστο οτι ο ελληνας ψηφιζει ο,τι ναναι..
    ολοι ψηφιζαν συριζα, γιατι νομιζαν οτι ο διπλα θα ψηφιζε πασοκ-νδ και θα ειχαμε κυβερνηση σημερα...
    αμα στηνονταν αυριο ξανα καλπες, νδ και πασοκ θα ειχαν ανω του 70%

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ o deksios 07/05/2012 15:11:35

      έχει βάση αλλά το 18,8 ειναι μαχαιρια..

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ περήφανος δεξιός 07/05/2012 16:23:36

        Το μόνο που χρειαζόταν ήταν πολύ απλά να κάτσουμε στα αβγά μας.Και θα μας έδινε ο λαός 40%.
        Ο λαός δεν αηδίασε με εμάς.Αηδίασε με αυτούς που δεν διάβασαν τι υπέγραψαν,με αυτούς που στρώναν τα ακριβά χαλιά για πατάκια.
        Και ξαφνικά κάτσαμε στο τραπέζι μαζί τους.Και συζητήσαμε και γίναμε "όλοι ίδιοι".
        Τόσο εύκολο ήταν...

  15. Tassos avatar
    Tassos 07/05/2012 14:54:58

    Ολα τα δεξιά κόμματα μαζί (ΝΔ, ΔΗ.ΣΥ. και ας βάλουμε και τους ΑΝΕΛ χωρίς τους τρελλάκηδες (ο Καμμένος είναι ένας από αυτούς) μαζί με κάποιους από την ΧΑ δίνουν πάλι 33 % Το πρόβλημα είναι ιδεολογικό και ποιότητας πολιτικού προσωπικού. Κάποτε ο Κ. Καραμανλής διέλυσε το Λαϊκό Κόμμα. Ας το τολμησει και ο Αρχηγός γιατί οι βουλευτές - σαπρόφυτα έχουν πιάσει φύκια στις καρέκλες και δεν μπορείς να τους κουνήσεις.

    • Θ avatar
      Θ @ Tassos 07/05/2012 17:50:26

      πρέπει να στρέψουμε τις επιθέσεις μας, και την κριτική μας εναντίον της Κ.Ο.Ε. (& δευτερευόντως της ΑΝΤΑΡΣΥΑ) και να αποδημήσουμε τις θέσεις τους, ώστε οι ΣυΡιζΑίοι να αναδιπλωθούν γιά να υπερασπίσουν την Κ.Ο.Ε., και εστί να καταδικαστούν στην άμυνα και την εσωστρέφεια.
      αντίθετα Μάνος & "Χρυσή Αυγή" να τραταριστούν ως "σύντροφοι που λαθαίνουν", αφού εσείς έχετε την "Κ.Ο.Ε." (& τους αναρχοΣυΡιζΑίους), υπάρχουν και αυτοί

  16. Μηνάς Μπ. avatar
    Μηνάς Μπ. 07/05/2012 14:59:02

    "Προς τον αξιότιμο αρχηγό της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνη Σαμαρά

    Κύριε Πρόεδρε,

    Οι χθεσινές εκλογές απέδειξαν ότι ο Ελληνικός λαός προτίμησε να ρισκάρει το μέλλον του, προκειμένου να εκδηλώσει το θυμό του. Νομίζω ότι αυτό είναι η πιο σύντομη και συνάμα εύγλωττη περιγραφή της χθεσινής του απόφασης. Προτίμησε να δώσει δύναμη στο πιο λαϊκίστικο από τα κόμματα της αριστεράς, στο επικίνδυνα τυχοδιωκτικό και επιπόλαιο κόμμα των κουκουλοφόρων που έκαψαν την Αθήνα. Κι όμως η ίδια η Αθήνα το ψήφισε. Αποφάσισε να βάλει στη βουλή με 7% τους νεοναζί και τον επικίνδυνο λαϊκιστή Καμμένο. Κι όλα αυτά γιατί? Γιατι, όσο σκληρό κι αν ακούγεται, ο λαός θεώρησε όλους αυτούς πιο χρήσιμους από τη Νέα Δημοκρατία ή τουλάχιστον θέλησε να δείξει στη Νέα Δημοκρατία ότι με τον τρόπο που πολιτεύεται δε θα ήταν και τόσο χρήσιμη τελικά για τον τόπο.
    Αυτό που αναρωτιέμαι, σα γνήσιος οπαδός της παράταξης από τότε που άρχισα να καταλαβαίνω τα στοιχειώδη στην πολιτική, είναι αν η Νέα Δημοκρατία και εσείς προσωπικά πήρατε το μήνυμα.
    Αν δεν το πήρατε θα διατηρήσετε δίπλα σας όλους αυτούς τους αυλοκόλακες και τους μυστικοσυμβούλους που οδήγησαν στον κατακερματισμό της παράταξης.
    Αν δεν το πήρατε θα προσπαθήετε με τακτικισμούς να οδηγηθεί η χώρα ξανά σε εκλογές μήπως και εκβιαστικά τσιμπήσετε λίγες ψήφους ακόμα και το 19% γίνει 25.
    Αν δεν το πήρατε θα φτιάξετε μια κυβέρνηση παρωδία με γνώμονα τις ισορροπίες και τον αλληλοσπαραγμό με το ΠΑΣΟΚ και όποιον άλλον τη στηρίξει.
    Αν δεν το πήρατε θα πάτε στην Ευρώπη και θα ζητιανέψετε όπως το ΠΑΣΟΚ μέχρι τώρα.
    Αν δεν το πήρατε θα συνεχίσετε να εκτρέφετε τους Δούρειους Ίππους της διαπλοκής όπως ο γιος του Ψυχάρη, που έβλαψε όσο λίγοι την παράταξη (ο πατέρας).

    Επειδή όμως πιστεύω στην προσωπικότητα και το ήθος σας ευελπιστώ ότι:

    1) Θα κάνετε αποφασιστικές κινήσεις για να ενώσετε ξανά την παράταξη. Ο Καρατζαφέρης και η Μπακογιάννη φαινόταν ότι δε θα μπουν στη βουλή. Με τις σωστές κινήσεις προεκλογικά η Νέα Δημοκρατία θα ενσωμάτωνε και τους δυό μαζί με τα ποσοστά τους. Η μεγαλοψυχία αναδεικνύει τον ηγέτη και ξεμπροστιάζει αυτούς που του γυρίζουν την πλάτη. Επίσης: πόσο λάθος άραγε ήταν η απόφαση του μη επαναπατρισμού των διαγραφέντων που εξωθήθηκαν στο λαϊκίστικο μόρφωμα του Καμμένου; Από δω και μπρος "Η ισχύς εν τη ενώσει".
    2) Θα κινηθείτε προς την κατεύθυνση συγκρότησης κυβέρνησης με τους πιο άριστους εκ των αρίστων. Κοινοβουλευτικοί, εξωκοινοβουλευτικοί, νεοδημοκράτες, πασόκοι, αριστεροί, δεν έχει σημασία, αρκεί να είναι οι άριστοι μεταξύ των αρίστων.
    3) Θα εφαρμόσετε το πολύ σωστό προγραμμά σας κατά γράμμα. Ο λαός δεν απέρριψε το πρόγραμμα της ΝΔ, απλώς δεν πίστεψε ότι θα το τηρήσετε. Διαψεύστε τον. Δείξτε συνέπεια και αξιοπιστία. Αυτό ζητούν οι πολίτες.
    4) Εκμεταλλευτείτε όσο μπορείτε το μήνυμα του λαού, διαδόστε το στην Ευρώπη. Κλείστε το στόμα των λαϊκιστών, αποδείξτε ότι ξέρετε να διαπραγματεύεστε. Το φάντασμα της αριστεράς είναι το καλύτερο επιχείρημα για τη Μέρκελ και την παρέα της.

    Κύριε Σαμαρά, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε η χώρα χρειάζεται ηγέτες, οχι τακτικιστές, όχι λαϊκιστές και λαοπλάνους. Ο λαός δεν πίστεψε σε αυτούς, απλώς δεν πίστεψε ούτε εσάς. Διαψεύστε τον και πάρτε την Ελλάδα στα χέρια σας. Μην απογοητεύσετε τους ανθρώπους που ακόμα σας στηρίζουν. Πολλαπλασιάστε τους! Για την ενιαία και μεγάλη μας παράταξη! Για την Ελλάδα πάνω από όλα!


    Ένας από τους εναπομείναντες πιστούς σας

    "Ο Φιλελεύθερος"

  17. Γιάννης Νικολάου avatar
    Γιάννης Νικολάου 07/05/2012 15:04:35

    ...όποιος ανακατεύεται με τα μνημόνια τον τρώνε οι μαύρες κάλπες...

  18. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 07/05/2012 15:09:25

    Τι φταίει;

    Ο νεοΕλληνας.

    Για σου ρε Αντρέα τι έχτισες τόσα χρόνια σύντροφε...

  19. Darki avatar
    Darki 07/05/2012 15:09:57

    Eπρεπε να μην εχει κατεβασει υποψηφιο ανω των 60 ετων.Εληξε.

  20. Γιάννης Νικολάου avatar
    Γιάννης Νικολάου 07/05/2012 15:10:32

    ... όποιος ανακατεύεται με τα μνημόνια τον τρώνε οι μαύρες κάλπες...

    • Leonidas avatar
      Leonidas @ Γιάννης Νικολάου 07/05/2012 16:59:27

      Σωστά.
      Αλλωστε, αυτό έδειξαν και οι στατιστικές από τις χτεσινές εκλογές:
      Τα τρία τέταρτα των ψηφοφόρων ψήφισαν με ΠΡΩΤΟ κριτήριο το Μνημόνιο.( εναντίον του Μνημονίου,και όλα τα δεινά που αυτό συνεπάγεται, εννοείται)

  21. στεφανος γραγας avatar
    στεφανος γραγας 07/05/2012 15:14:40

    αγαπητοί φίλοι, σας διαβάζω εδώ και καιρό και οι διαχειριστές γνωρίζουν ίσως, οτι είμαι ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ..Σας θεωρώ ειλικρινά πολύ σοβαρό χώρο με κείμενα και απόψεις των συντελεστών άξιες προς συζήτηση και σχολιασμό και επίσης σοβαρού διαλόγου...οι διαφορές μας σε επίπεδο πολιτικής έιναι πολλές αλλά σας ρωτώ ειλικρινά σήμερα...πως μπορεί κάποιος να πιστέψει οτι ο κόσμος θα δεχόταν να συνεχιστεί η ίδια αδιέξοδη οικονομική πολιτική ??/πως θα αντέξει κάποιος να πληρώνει το μάρμαρο για κάποιο αόρατο μέλλον δήθεν ρόδινο..τι εξυπηρετεί η μέιωση του μισθού για την ανταγωνιστικότητα ??/όλα αυτά βρε παιδιά ήταν παραμύθια...δεν υπάρχει αυτορύθμιση της αγοράς..δεν είναι ζήτημα αριστεράς και δεξιάς πολιτικής..είναι ζήτημα καθαρά κοινωνίας και στήριξης της εργασίας...εδώ έγινε ο μέγιστος εκβιασμός και με δήθεν μερεμέτια, θα άλλαζε το μέλλον μας,...κάποτε στο μέλλον...δεν έχω διάθεση να σας κουράζω με κείμενα αλλά λέει ένας φίλος οτι προστάτης των λαθρομεταναστών είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και δεν αναφέρει οτι τα 2 μεγάλα κόμματα και ειδικότερα το ΠΑΣΟΚ αδιαφόρησαν εδώ και χρόνια για το ζήτημα ο δε Σημίτης έβαλε φαρδιά πλατια μια υπογραφή που μας έδεσε χειροπόδαρα (συν βέβαια και τις ευθύνες του δικού μου χώρου που απλά επικεντρώθηκε σε ουμανιστικό πεδίο παραγνωρίζοντας τα όσα περνούν συνάθρωποι μας)...τελειώνοντας πιστεύω οτι όσα είδαμε είναι απλά η αρχή της μετα-μεταπολίτευσης με σχήματα και αναδιατάξεις που θα προκύψουν..προσωπικά η κατάντια των αποτελεσμάτων είναι η είσοδος στη Βουλή νεοναζιστών που πολύ αμφιβάλλω αν είναι κάτι προσωρινό..(σας αναφέρω προσωπική εμεπιρία χθές σε εκλογικό κέντρο της Ηλιούπολης που αστυνομικοί με στολές πανηγυριζαν ακούγοντας τον αρχηγό των ναζιστών να κάνει τις περιβοητες δηλώσεις, ενώ δίπλα τους βρισκόμασταν αρκετοί αντιπρόσωποι κομμάτων..κατάντια)

    • yianna avatar
      yianna @ στεφανος γραγας 07/05/2012 15:56:03

      Αγαπητέ,
      Χαίρομαι που βλέπετε το δάσος και όχι το δέντρο. Φάνηκε από τα αποτελέσματα της εκλογικής αναμέτρησης ότι ο λαός δεν ήταν και εξακολουθεί να μην είναι σε θέση να καταλάβει τι σημαίνει διαρθρωτικές αλλαγές. Ελπίζω ότι εσείς έχετε καταλάβει.
      Δεν βάζω στο ίδιο τσουβάλι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ όπως έχει κάνει ο αρχηγός του κόμματός σας επανειλημμένα. Είμαι παραδοσιακή ψηφοφόρος της ΝΔ, έτσι από ρομαντισμό, αναγνωρίζοντας τα λάθη και τις αδυναμίες της παράταξης. Όμως θέλω να σας πω ότι σε όποια αλλαγή επεχείρησε να κάνει η ΝΔ ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ ήταν απέναντι.
      Άκουσα τον αρχηγό σας να λέει ότι επιθυμεί η Ελλάδα να μείνει στην ΕΕ και το Ευρώ, αλλά δεν μας έχει εξηγήσει πως θα το κάνει.
      Ήρθε η ώρα να εξηγήσει το σχέδιο του, εάν είναι εφικτό γιατί να μην το ακολουθήσουμε?
      Για την είσοδο της ΧΑ πιστεύω ότι λειτούργησαν οι ισορροπίες της φύσης, πήραν 7% δεν πρέπει να το σεβαστείτε? Εκεί θα φανεί εάν η Αριστερά θα αντιμετωπίσει επαρκώς το πρόβλημα ή την πρόκληση.
      Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής τους είχε βάλει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας. Θα μπορέσετε εσείς?

  22. G.K.NEAMAKRI avatar
    G.K.NEAMAKRI 07/05/2012 15:23:00

    πολλά φταίνε..το θέμα από δω και πέρα είναι να μην συνεχιστούν τα λάθη..και κακά τα ψέμματα ,το θέμα είναι να πάθει κανένα σοβαρό στραπάτσο ο κακομαθημένος μέχρι αηδίας και πολιτικά αμόρφωτος μέχρι θανάτου έλληνας..

  23. avanti avatar
    avanti 07/05/2012 15:35:30

    Ξαφνικά οι συνιστώσες του σύριζα που ούτε κόμμα δεν μπορεί να θεωρηθεί .... βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής από την πάλαι ποτέ κραταιά ΝΔ, μόλις 2% πιό κάτω...
    Μπράβο Γιώργο, άξιος, με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια, μπόρεσες και διέλυσες ΠΑΣΟΚ & ΝΔ.,
    Εδεσες χειροπόδαρα την χώρα στο άρμα του ΔΝΤ.
    Διέλυσες την ισχνή επιχειρηματική δραστηριότητα της χώρας.
    Εξαθλίωσες τον μισό Ελληνικό πληθυσμό.
    Αφησες τη χώρα ξέφραγο αμπέλι στους λάθρο με αποτέλεσμα να γίνει η Χ.Α. μεγάλη κοινοβουλευτική δύναμη.
    Και πάλι μπράβο. Θα ήθελα να ακούσω τη ΝΔ να ξαναμιλά για εξεταστική επιτροπή.

  24. Jim Bim avatar
    Jim Bim 07/05/2012 15:50:23

    Το ζήτημα είναι ότι δούλεψαν οι κομματικοί πυρήνες, αλλά μόνο αυτοί. Δεν κατάφεραν να παρασύρουν ευρύτερες κοινωνικές ομάδες. Αυτό οφείλεται σε δύο παράγοντες : στο ότι ο μηχανισμός του κόμματος ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ Ή ΑΔΥΝΑΤΟΥΣΕ να υποστηρίξει τις αλλαγές και στο ότι δεν υπήρξε η ανάλογη πίεση και προετοιμασία για τις εκλογές.

    Στα παραπάνω έρχεται και η τάση που έχουν οι καρεκλοκένταυροι και ξερόλες να ΖΟΥΝ ΣΕ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, αρνούμενοι να επικοινωνήσουν με την βάση του κόμματος και τον λαό.

    Η υπεροψία πρέπει να γίνει ταπεινότητα και η ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !

  25. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/05/2012 15:51:49

    Δυστυχως ο Σαμαρας εχασε την ιστορικη ευκαιρια, να αφησει τους βουλευτες του να ψηφισουν κατα συνειδηση στο δευτερο μνημονιο!! Το ερωτημα ειναι γιατι δεν το εκανε. Ισως εκανε λαθος υπολογισμο απο ελλειψη διορατικοτητας! Ισως ομως και να εκτελουσε εντολες και να ηταν δεσμευμενος ( πραγμα που δεν το πιστευω), παντως σε καθε περιπτωση διεπραξε ιστορικο λαθος και ευχομαι να μην το πληρωσουμε ακριβα! Επισημως βεβαια, η δικαιολογια ειναι , οτι πηρε το ρισκο να διασωθει η Ελλαδα. Ενας ηγετης οφειλει να διαθετει διορατικοτητα, τολμη και θαρρος! Επρεπε να καταλαβει πως ο Ελληνικος λαος ΚΑΛΩΣ ή ΚΑΚΩΣ, δεν μπορει να αντεξει επι πλεον μνημονια και στην προκειμενη περιπτωση ή δεν το υποστηριζεις ή αν οι πιεσεις ισχυρες ή ...ανομολογητες, παραιτεισαι!

  26. Φανη avatar
    Φανη 07/05/2012 16:01:23

    Ενα εχω να πω, αν ο Τσιπρας δε στεφανωθει και δε βαφτισει το παιδι του, προκοπη δε θα δει, θα φτανει στη πηγη αλλα νερο δε θα πινει.Θα τον πολεμησει κι ο Θεος.Χωρις σεβασμο στο Θεο ουτε την Ελλαδα αλλα ουτε και τον εαυτο του θα βοηθησει. Αντιθετως αμα κανεις ριχνει λιγο τον εγωισμο του, ολοι τον πλησιαζουν.

    • avanti avatar
      avanti @ Φανη 07/05/2012 16:28:41

      Εντελώς συμπτωματικά και ο Φρανσουά Ολάντ δεν έχει παντρευτεί ποτέ.... έχει παιδιά εκτός γάμου, το ίδιο και η πρώην σύντροφός του, τό ίδιο και η σημερινή, είδα ότι μία χαρά τους πήγαν τα πράγματα.
      Εδώ έχουμε 1,5 εκατ. άνεργους εσείς το πρόβλημα το εντοπίσατε στους γάμους και τα βαφτίσια?

    • karenin avatar
      karenin @ Φανη 07/05/2012 16:30:10

      Μπα, ο Τσίπρας και τον θεό δεν επικαλέστηκε για βοήθεια, και την Αγια σοφιά άφησε στην ησυχία της, και μια χαρα τα πήγε.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Φανη 07/05/2012 16:31:11

      Αμ γιαυτο η Αλεκα δεν θελει να κυβερνησει, ξερει οτι δεν θα εχει το "συν Αθηνά .....".

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Φανη 07/05/2012 19:09:44

      Ελένη Λουκά; κι εσύ εδώ;

  27. conpan avatar
    conpan 07/05/2012 16:48:50

    Τα κόμματα νόμιζαν ότι γράφουν Πανελλήνιες εξετάσεις . Κανένα δεν πήρε άριστα. Μερικά cum laude ....μερικά πέρασαν έστω και κάτω από την βάση.
    Η χώρα είναι όμως μετεξεταστέα?

  28. trellakias avatar
    trellakias 07/05/2012 17:23:10

    Το λάθος ξεκίνησε το 2009! Τότε που άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου, τότε που κάποιοι από τους δυσαρεστημένους νεοδημοκράτες ΔΕΝ πήγαν να ψηφίσουν για να …..τιμωρήσουν τον τότε πρωθυπουργό! Τότε που η κάθε προσπάθεια αποδόμησης της κυβερνητικής εικόνας της ΝΔ από τα προσκυνημένα ΜΜΕ των νταβαντζήδων έβρισκε καλοθελητές από την παράταξη της ΝΔ, που από δική τους ανικανότητα να δουν πίσω από τα φώτα της λάσπης δεν έβλεπαν πως όλα ήταν απλά ψέματα. Όλοι αυτοί που προτίμησαν τον ….καφέ αντί να πάνε ψηφίσουν τον Κώστα Καραμανλή που για πρώτη φορά έλεγε την αλήθεια στον Λαό!
    Απλά ο Σαμαράς έκανε το ….μεγάλο λάθος να βάλει το εθνικό συμφέρον της πατρίδας στην μη χρεοκοπία πάνω από το κομματικό του συμφέρον! Είναι πασιφανές πως η πολιτική κυβίστηση Σαμαρά τον Δεκέμβριο ήταν αυτή που έφερε τα αποτελέσματα που είδαμε χτες! Η ατυχής και …..πατροπαράδοτη ανικανότητα επικοινωνιακά της ΝΔ να περάσει τον λόγο της στην κοινωνία έπαιξε και αυτή την φορά τον ρόλο της! Όταν βρέθηκε θέση στα ψηφοδέλτια για τον jerry που δήλωνε ότι θα έριχνε την κυβέρνηση ΝΔ νωρίτερα από το 2009, ενώ η κ. Βόζεμπεργκ δεν χώραγε στα ψηφοδέλτια της, νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα στην ομάδα σχεδιασμού! Και εν τέλει ας μην παραμυθιαζόμαστε τόσο πολύ, η χθεσινή βραδιά μόνο ως νίκη δεν μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε!
    Με δεδομένο την επικείμενη προσφυγή και πάλι στις κάλπες, ας προσπαθήσουμε να λύσουμε τα δεσμά που κρατούν την παράταξη καθηλωμένη. Δεν θα υπάρξουν πολλές ακόμα ευκαιρίες ακόμα.

  29. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/05/2012 19:13:08

    Ο λαός τιμώρησε εξίσου όσους υπέγραψαν τα Μνημόνια. Αυτό είναι όλο!
    Τώρα τί γίνεται; ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
    Ο Σαμαράς είναι το μόνο δεξιό κεφάλαιο., δεν υπάρχει εσωτερικός ανταγωνισμός. Κάνουν προσωρινή Κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας-υπηρεσιακή, μέχρι τον Σεπτέμβριο (το αργότερο). Μετά, γίνεται η μεγάλη επανασύσταση της κεντροδεξιάς παράταξης: νέο ιδρυτικό Συνέδριο, νέα ιδρυτική διακήρυξη, νέο όνομα (αν χρειαστεί), νέες αρχές στη βάση "πανστρατιά για να ξαναχτίσουμε την Ελλάδα". Καλούνται ΟΛΟΙ: ΛΑΟΣ, Ντόρα, βουλευτές/στελέχη ΑΝ.ΕΛ, Μάνος, Τζήμερος, Οικολόγοι...
    Το ΝΕΟ ΠΑΚΕΤΟ, επικοινωνείται μαζικά στον κόσμο.
    Ο Σαμαράς (και όποιος άλλος θέλει) ξαναβάζει υποψηφιότητα για επανεκλογή από το Λαό.
    Στις επόμενες εκλογές, όταν το ΔΝΤ θα έχει σφίξει τα λουριά, ο κόσμος θα ψηφίσει με σύνεση (όχι με θυμό) και θα έχουμε αυτοδυναμία.
    Μάχες, χάνουν πολλοί. Πολέμους, κερδίζουν λίγοι.

  30. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 07/05/2012 21:04:52

    Ο μόνος που δε φταίει για όλα αυτά είναι ο Σαμαράς. Οι αποφάσεις που πήρε ήταν σωστές, στην προεκλογική εκστρατεία τα έδωσε όλα, θαύματα όμως δε μπορεί να κάνει. Το 2009 δεν παρέλαβε μόνο μια ηττημένη παράταξη. Παρέλαβε ένα κόμμα που χρεωνόταν 5 χρόνια διακυβέρνησης. Όσοι αποφάσισαν να μην ψηφίσουν ΝΔ έλεγαν "Είδαμε και την άλλη φορά τί έκαναν", και το ποιές είναι οι διαφορές ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δεν ήταν τόσο εύκολα αντιληπτό για το μέσο Έλληνα. Άντε τώρα να δείξεις ότι ο Καραμανλής δέχτηκε ανιλεή πόλεμο, ή ότι ο Σαμαράς επέλεξε ό,τι επέλεξε για να αποφύγουμε την καταστροφή. Δε γινόταν, και φυσικά τα ΜΜΕ δε βοήθησαν καθόλου. Όπου πήγαινε υποψήφιος το μόνο που ρωτούσαν ήταν αν θα συνεργαστούν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Για τα ερωτήματα που βασανίζουν τον κόσμο και ζητούν λύσεις ούτε λέξη. Τί πιο φυσικό απ' το να επιλέξει ο λαός κάτι καινούριο, έστω και σα διαμαρτυρία; Αφού για τα προβλήματα του δεν άκουγε λύσεις όλα ίδια του φαίνονταν

    Το λάθος του Σαμαρά δεν ήταν η ψήφος στο δεύτερο μνημόνιο, αλλά ότι δεν εξήγησε επαρκώς γιατί καταψήφισε το πρώτο. Δεν έκανε σαφές στον Έλληνα ότι επιθυμούσε απλώς μια άλλη συνταγή με τους ίδιους στόχους. Αντιθέτως, με τη συνδρομή και των ΜΜΕ η ΝΔ έδωσε παντού την εντύπωση κόμματος της λαικιστικής Δεξιάς. Αντί οι οπαδοί να αντιληφθούν ότι η ΝΔ συμφωνούσε στην εξυγίανση, αλλά με άλλο τρόπο κατάλαβαν ότι μιλούσε για εύκολες λύσεις, και μάλιστα σε μια περίοδο που ο λαός κατανοούσε την ανάγκη οικονομικής στροφής, επειδή ήταν φανερό ότι κάτι δεν πάει καλά. Αντί λοιπόν η ΝΔ να δείξει τότε τις προθέσεις της φάνηκε απλά να ασκεί λαικιστική αντιπολίτευση όπως το ΠΑΣΟΚ το 2009. Και απ' τη στιγμή που ο λαός δεν είχε καταλάβει τις διαφωνίες με το πρώτο μνημόνιο ήταν φυσικό να εκλάβει λάθος και την ψήφο στο δεύτερο. Με τις συνέπειες που βλέπουμε σήμερα

    Η Κεντροδεξιά πρέπει να αναδιοργανωθεί. Να ξεχάσει το παρελθόν και να κάνει μια νέα αρχή. Δεν υπάρχει λόγος να φύγει ο Σαμαράς, άλλωστε δε μπορούμε να σκεφτούμε και κάποιον καλύτερο. Μπορούν όμως να επιστρέψουν πολλοί άλλοι. Τα φιλελεύθερα κόμματα συγκέντρωσαν 6%, η Ακροδεξιά 7 και η λαική Δεξιά 12. Ας οριστεί ένα νέο πλαίσιο που να μπορεί να συσπειρώσει αυτούς τους ψηφοφόρους. Να οριστούν κοινά αποδεκτές θέσεις για οικονομία, ασφάλεια, εξωτερική πολιτική, κοινωνία. Αν τον Ιούνιο γίνουν πάλι εκλογές δεν πρέπει να συνεχιστεί η πολυδιάσπαση. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού

  31. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/05/2012 22:14:49

    Σε περίπτωση επαναληπτικών, όλοι Τσίπρα!!! θέλει δε θέλει θα κυβερνήσει...

  32. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/05/2012 23:06:22

    Η ΝΔ ζει με όλους αυτούν που την θεωρούν ιδιοκτησία τους υπό το άρωμα του νάρκισσου...
    Η κρίση και το κλείσιμο του μαγαζιού "εξυπηρέτης ψηφοφόρων" στάθηκαν αφορμή να εκδηλωθούν πάθη αποθημένα και καταπιεσμένα στην καρδιά και την ψυχή των πολιτών.
    Ανοιξαν οι ασκοί του Αιόλου.
    Και σήμερα αυτοί που επί χρόνια λυμαίνονταν και κατέστρεψαν τη χώρα και το έθνος μιλούν σαν οι μόνοι ικανοί να κυβερνήσουν!!!
    Έλεος!!!
    Να βγει κι ο Σαμαράς μπροστά στη μάχη, αν θέλει να γίνει ηγέτης.
    Αλλιώς στη μοίρα του Κωστάκη θα πέσει.

  33. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 08/05/2012 11:52:09

    Δεν χρειαζεται μεγαλη αναλυση γιατι παραδοσιακοι ψηφοφοροι εγκατελειψαν τη ΝΔ. Η στροφη του Σαμαρα 180 ο σχετικα με το μνημονιο εκανε ψηφοφορους οπως η μητερα μου να αλλαξει μετα απο 60 συναπτα ετη που ψηφιζε συνειδητα ΝΔ και δεξια.
    Τωρα αν πιστευει οτι μπορει να κερδισει ψηφοφορους και ποσοστα φερνοντας πισω αυτους που δοκιμαστηκαν και αποδοκιμαστηκαν στις τελευταιες εκλογες απο τον λαο αφηνοντας τους εκτος βουλης πλαναται πλανην οικτρα.

  34. spartan avatar
    spartan 09/05/2012 04:12:22

    I have a dream
    Έχω ένα όνειρο, μάλλον το είχα γιατί τώρα ξύπνησα. Είχα ένα όνειρο που έλεγε ότι ένα κόμμα αντιπροσώπευε την τιμιότητα, την αριστοκρατία του πνεύματος την επιβράβευση της εργατικότητας στα υλικά. Αλλά ρε σεις πολλοί εφιάλτες μουρθαν εκεί που κοιμόμουν : βουλγαράκηδες με το ηθικό και το νόμιμο, δομημένοι, στυλιανίδηδες με four seasons, αρούληδες με προσωπικούς μαγείρους, και πάει λέγοντας. Ρε σε τι όνειρο ζούσα? Αλλά και τώρα που ξύπνησα βλέπω πάλι άλλο όνειρο...Θα μετεμψυχωθεί ο γέρος Καραμανλής να ξεβρωμίσει τον τόπο... Όλο με όνειρα ζω...