#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2012 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τις "κακές" ειδήσεις θα τις ανακοινώνουν οι κ. Βενιζέλος και Κουβέλης;



Η είδηση που βγήκε από τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών να ήταν ότι δε θα ληφθούν άλλα μέτρα το 2012. Και οφείλουμε να το πιστέψουμε επειδή αλλιώς θα πεθάνουμε πρώτοι εμείς και μετά η ελπίδα.

Όμως, για εμάς «είδηση» είναι η ιλαροτραγωδία που παίζεται μετά από κάθε σύσκεψη πολιτικών αρχηγών. Τελειώνει η συνεδρίαση στο Μαξίμου και βλέπουμε ειδικά τον Βενιζέλο, αλλά εσχάτως και τον Φ. Κουβέλη, να σπεύδουν στα γραφεία του κόμματός τους ή στη Βουλή για να κάνουν δηλώσεις στις κάμερες και να πουν τι αποφασίστηκε στο Μαξίμου.

Μοιάζουν με τους σπρίντερ που τρέχουν για ένα πλάνο στην κάμερα, να πουν τα «ευχάριστα» για τον ελληνικό λαό, να δηλώσουν ότι δε θα υπάρξουν μέτρα, ότι έχουν κοινωνικές ευαισθησίες κ.λπ.

Βλέπουμε ειδικά τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ο οποίος μάλλον έχει μπερδέψει το ρόλο του και τη μια θέλει να μοιάζει με πρωθυπουργό, την άλλη με κυβερνητικό εκπρόσωπο, την άλλη με υπερυπουργό. Με ύφος περισπούδαστο ανακοινώνει ότι δε θα ληφθούν μέτρα, και πιστεύει έτσι ότι ο κόσμος θα του αποδώσει τα εύσημα, θα ξεχάσει ότι ακριβώς ένα χρόνο πριν ο ίδιος άνθρωπος ανακοίνωσε το Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα το οποίο έμελλε να αποτύχει προκειμένου να ακολουθήσει ακόμη ένα τον Οκτώβριο.

Ο ίδιος άνθρωπος ζητά τώρα επιτακτικά μπροστά στις κάμερες την επαναδιαπραγμάτευση και επιμήκυνση του Μνημονίου, του ίδιου Μνημονίου που φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του. Γιατί όμως το υπέγραψε και γιατί δεν ήταν καλύτερο από αυτό που έχουμε, ποτέ δε μας είπε.

Πάντως, η εικόνα των αρχηγών – σπρίντερ που τρέχουν να βρουν κάμερα για να πουν καμιά ευχάριστη είδηση, δεν τιμά την Ελλάδα και να το δείτε θα δημιουργήσει πρόβλημα και στην κυβέρνηση.

Μήπως στην Ισπανία σπεύδουν οι πολιτικοί αρχηγοί των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση Μόντι, να καρπωθούν τις «καλές» αποφάσεις; Ή μήπως βγαίνουν στη Γερμανία πριν από τη Μέρκελ οι Φιλελεύθεροι που συγκυβερνούν;

Αυτά είναι αστεία πράγματα, μπορεί και παιδικές ασθένειες μιας ελληνικής δημοκρατίας που δεν έχει κουλτούρα συνεργασιών. Διότι αν συνεχίσουν έτσι, τότε στις επόμενες δύσκολες αποφάσεις, όταν θα μειωθεί κανένας μισθός ή καμιά σύνταξη, θα βγει ο Βενιζέλος να το ανακοινώσει, να μην φάει ο Σαμαράς ή ο Στουρνάρας την κρυάδα;

Όχι στα εύκολα να τρέχουν όλοι να κερδίσουν πόντους και στα δύσκολα να κρύβονται και να προσπαθούν να βγουν από το κάδρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 18/07/2012 20:08:06

    Για την είδηση ότι 15.000 ευρώ δίνει για μία σελίδα στο FΒ η Περιφέρεια Δυτ.Ελλάδας ποιος θα μας πει.. http://shar.es/tAtQz

  2. theo1611 avatar
    theo1611 18/07/2012 20:12:50

    H πλάκα πρέπει να σταματήσει!!!

    Πρωθυπουργός είναι ο Σαμαράς και αυτός ανακοινώνει ο ίδιος ή δια του εκπροσώπου του τα αποτελέσματα.

    Τα άλλα είναι καραγκιοζιλίκια που εξαντλούν την υπομονή του κόσμου, ακόμη και του πιο καλόπιστου!

    Βέβαια, παίζεται ένα παιχνίδι επικοινωνιακό και προς τα μέσα και προς τα έξω, με αυτή την τροϊκα εσωτερικού, οι δύο μικροί συνεταίροι δοκιμάζουν τις αντιδράσεις με τις δηλώσεις τους και αυτός που αποφασίζει δέχεται το παίγνιο για να διαμορφώσει καλύτερη άποψη.

    Δεν πρέπει όμως να κρατήσει για πολύ, γιατί και οι μέσα και οι έξω θα πάρουν με τις πέτρες αυτόν που αποφασίζει και θα διαλυθούμε, οριστικά και τελεσίδικα, ως κοινωνία και συνοχή!!!

  3. nikos avatar
    nikos 18/07/2012 20:31:51

    Επειδη και οι δυο ειναι αψογοι βερμπαλιστες και χειριστες της ανουσιας εκφρασης (δεν λεω λογου, γιατι δεν υπαρχει και λογικη σε αυτο που εκφραζουν) , κανουν ακριβως αυτο που ξερουν καλλιτερα και μπορουν.

    Η ερωτηση ειναι γιατι εχουν το ελευθερο?

    Φοβαμαι ομως, οτι ακριβως αυτο ειναι το πλανο. Να αποβλακωθει ο κοσμος μετα απο αθροιστικη 10λεπτη μπουρδολογια και να μην καταλαβει τι συμβαινει.
    Δηλαδη μετα το τελος των δηλωσεων τους, περαν του πονοκεφαλου μονο μια ερωτηση ταιριαζει: "Τι εγινε ρε παιδια?"

  4. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 18/07/2012 21:46:28

    Μια επισήμανση: Νομίζω ο Μόντι είναι στην Ιταλία! ;) Καλό είναι να διορθωθεί...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/07/2012 22:53:54

    Απ ότι βλέπω στα πλάνα της τιβι, ο Μπένυ συνεχίζει να έχει την σουπερ ντούπερ θωρακισμένη πανάκριβη μπεεμβέ.
    Γιατί άραγε;
    Το 12% την δικαιολογεί;

    • llila avatar
      llila @ Strange Attractor 19/07/2012 19:40:35

      Συνήθισε ο απαυτός του στα δερμάτινα καθίσματα της ''μπέμπας'' και δεν τα αλλάζει με τίποτα!!

  6. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 18/07/2012 23:13:08

    Υποτιμούμε την δύναμη της εικόνας.Λογικό είναι να θέλουν να παίζονται και να ακούγονται.Κάποιος σωστά αναφέρει για το ποιος τους το επιτρέπει.Κανείς δεν μπορεί να τους αφαιρέσει το λόγο όμως.
    Αλλωστε μάχονται για τα ποσοστά τους και για την καρέκλα τους σε δύο κόμματα εξαιρετικά ηλεκτρισμενα

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 18/07/2012 23:34:18

    ...Aλήθεια, πείτε μου ειλικρινά, εσείς αντέχετε να παρακολουθήσετε ψύχραιμα για περισσότερο από μερικά δευτερόλεπτα, είτε τον βουλιμικό ιπποπόταμο είτε τον κουραστικό μπαρμπαμυτούση να αγορεύουν ακιζόμενοι και κομπορρημονούντες περί της υπεράσπισης των συμφερόντων του βαλλόμενου πολίτη, για του οποίου τα δίκαια θ' αγωνισθούν μέχρις εσχάτων;;; Τι να πώ;; Ήρωες είσαστε.... Εγώ, πάει πολύς καιρός πια που δεν τους αντέχω, ούτε και σε...φωτογραφία!!!! Άχρηστοι, αχρείοι, ατάλαντοι, συμβατικοί, συμβιβασμένοι και τόοοοοοσο απίστευτα βαρετοί..... Τι θετικό μπορούν να προκαλέσουν, τι προοδευτικό μπορούν να προτείνουν, σε τι επαναστατικό υπάρχει ελπίδα να ...πρωτοστατήσουν, αυτοί οι άθλιοι λακέδες των συμφερόντων, τα φθαρμένα γρανάζια του σάπιου συστήματος, οι τελειωμένοι Χατζηαβάτηδες του πολιτικού σκηνικού;;;; Και που τους ανεχόμαστε ακόμη στωϊκά να μάς εμπαίζουν τόσο κραυγαλέα, για μένα είναι ανεξήγητο !!!! Η υπομονή μας δεν έχει όρια τελικά;;;;

  8. vildanden avatar
    vildanden 19/07/2012 00:52:20

    Από το in.gr: "Δεν αποκλείει οριζόντιες περικοπές για εξεύρεση των 11,5 δισ. ευρώ το ΥΠΟΙΚ" Δημοσίευση: 18 Ιουλ. 2012, 13:37 | Τελευταία ενημέρωση: 18 Ιουλ. 2012, 17:00 "«Όχι» σε νέα μέτρα το 2012 και σε οριζόντιες περικοπές συμφώνησαν οι πολιτικοί αρχηγοί" Δημοσίευση: 18 Ιουλ. 2012, 13:22 | Τελευταία ενημέρωση: 18 Ιουλ. 2012, 18:28 Νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα, καταλάβαμε ποιος είναι ο καλός και ποιος ο κακός μπάτσος της συγκυβέρνησης.