#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2010 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τις ευθύνες της κυβέρνησής του για την κρίση δεν τις βλέπει πουθενά;



Συνέντευξη στο CNN έδωσε ο Γ. Παπανδρέου και σε άπταιστα αγγλικά είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η Ελλάδα θα κινηθεί δικαστικά κατά τραπεζών και χρηματοοικονομικών ιδρυμάτων για την κρίση χρέους που οδήγησε την Ελλάδα στο ΔΝΤ. Ανάφερε ότι εξετάζεται ο ρόλος τους και οι τελικές αποφάσεις για το πώς θα κινηθεί η Ελλάδα θα εξαρτηθεί και από τις αποφάσεις που θα λάβει η εξεταστική για την οικονομία.

Τι έκανε ο πρωθυπουργός;

1. Πρώτα – πρώτα επιχειρεί να εντυπωσιάσει και να εμφανιστεί ως απηνής διώκτης των κερδοσκόπων. Αν δεν ήταν πρωθυπουργός θα λέγαμε ότι “θα τους κάνει τα μούτρα κρέας”. Διότι ούτε μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια, ούτε κανένα στοιχείο έχει για το αν και πώς έστησαν παιχνίδι σε βάρος της Ελλάδας. Επομένως, μόνο επικοινωνιακά και για εσωτερική κατανάλωση μπορεί να τα πει αυτά.

2. Τις ευθύνες της κυβέρνησής του για την κρίση δεν τις βλέπει πουθενά; Όλος ο κόσμος, Έλληνες και ξένοι λένε ότι υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση στη λήψη αποφάσεων με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στον δανεισμό και εν κατακλείδι η κρίση χρέους και η προσφυγή στο ΔΝΤ. Γι' αυτές τις καθυστερήσεις δεν θα υπάρξει δικαιοσύνη. Αν υποθέσουμε ότι το ΔΝΤ ήταν η μόνη λύση και διέξοδος τότε ακόμη και ο Ντ. Στρος Καν είπε στη συνέντευξή του στο Έθνος ότι αν προσφεύγαμε τον Φεβρουάριο κι όχι δύο μήνες μετά τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Ας αφήσει λοιπόν τις απειλές ο Γ. Παπανδρέου εκεί όπου έτσι κι αλλιώς αδύνατον να φτάσει...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 16/05/2010 21:32:05

    και στην Citibank για το θεμα Leehman Brothers εχουν πεσει απειρες μυνησεις και διωγμοι διευθυντων ....
    αλλα δεν ιδρωσε κανενος το αυτι ......

  2. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 16/05/2010 21:37:24

    Τώρα που έχουμε τους Τούρκους επιστήθιους συμμάχους θα απειλούμε όλους τους άλλους με κλ... που δεν κοστίζουν, μιας και ο Αντιπρόεδρος δεν θέλει να ακούει για βαρεία όπλα.

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 16/05/2010 21:48:09

    "είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η Ελλάδα θα κινηθεί δικαστικά κατά τραπεζών και χρηματοοικονομικών ιδρυμάτων για την κρίση χρέους που οδήγησε την Ελλάδα στο ΔΝΤ."

    Σιγά μην "είπε" ρε παιδιά. Κάτι ψέλλισε εκεί πέρα και μετά το γύρισε και άρχισε να λέει για την διερεύνηση που κάνει εσωτερικά στην Ελλάδα η βουλή. Θέλει balls για να "πεις"...

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 16/05/2010 21:55:52

    Η μαγκιά, κλα_ιά και _ώλο φινιστρίνι σε νέες περιπέτειες και συσκευασία

  5. Tasos avatar
    Tasos 16/05/2010 22:04:06

    Αφού το είπε ο ίδιος ο Σαχινίδης ότι ήταν προ-αποφασισμένο το ΔΝΤ.

    Ορίστε: http://taxalia.blogspot.com/2010/05/blog-post_3847.html

  6. GreenHorses avatar
    GreenHorses 16/05/2010 23:19:29

    Εδώ έβλεπε λεφτά της ευθύνες θα δει;

  7. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2010 23:20:29

    Μετά τον ΥΠΟΙΚ που τους πήρε τα πουκάμισα, τώρα το GAP θα τους πάρει τα παντελόνια.
    Ωιμέ

  8. nasos avatar
    nasos 16/05/2010 23:25:44

    Ο Κάμερον στα χνάρια του ΓΑΠ,ΣΟΚ και ΔΕΟΣ,λέει,από το χάλι στα οικονομικά που τους άφησαν αμανάτι οι Εργατικοί,μάλλον προετοιμάζουν ψυχολογικά την Κοινή Γνώμη για λιτότητα α λα Γκρέκα,
    Αγγλάκια,όλα εδώ πληρώνονται:
    http://www.timesonline.co.uk/tol/news/politics/article7127819.ece

  9. Mar avatar
    Mar 16/05/2010 23:27:52

    Μόλις είδα τον ΓΑΠ σε εκπομπή στο CNN που τον είχε κατ' αποκλειστικότητα. Πάλι για Ιθάκες έλεγε!! Στα ελληνικά κανάλια δεν καταδεχόμαστε να μιλήσουμε, αλλά στα αμερικανικά τρέχοντας!!! Αυτή η υποκρισία θα μας φάει...

  10. popolaros avatar
    popolaros 16/05/2010 23:53:35

    Ποιός νοιώθει ασφαλής στην χώρα μας, όταν βλέπει αυτή την μουτσούνα.
    Ίσως οι αλλογενείς..

  11. anonymos avatar
    anonymos 17/05/2010 00:09:56

    Μα καλά δεν υπάρχει κανένας σύμβουλος eke;i στο ΠΑΣΟΚ να τον συμβουλέψει, τη μια βγαίνει στο Καστελόριζο και ανακοινώνει τα μέτρα, την άλλη φέρνει τον Eρντογάν, την τρίτη γυρνάει DVD για τον τουρισμό, τώρα θα κάνει μύνηση στις τράπεζες, εντάξει είναι μακριά από την Ελληνική Πραγματικότητα αλλά όχι και έτσι. Φτάνει πιά. Μας κατάκλεψε, μην μας προκαλεί κιολας, γιατί μέχρις εδώ. Οπως του έγραψαν και οι Times "The silence is golden"

  12. sawas avatar
    sawas 17/05/2010 00:32:17

    Δεν κινείται καλύτερα νομικά εναντίον του Τσουκατου και του Γείτονα που είναι μπροστά του, δίπλα του, είναι εύκολος στόχος, φαίνονται και δεν πρόκειται να πάνε πουθενά και ας σταματήσει να κυνηγά τα άστρα και τους κομήτες.

    ΓΑΠ ο εξολοθρευτής, μου θυμίζει το φάρμακο δια πάσα νόσο και πασαν μ…….@. Όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει.

  13. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 17/05/2010 00:50:40

    nasos at 23:15: Oι Αγγλοι ειχαν υποστει αγρια λιτοτητα απο τη Θατσερ, λιτοτητα που οδηγησε στην εξολοθρευση των συνταξιουχων (και στην "εξυγειανση" του ασφαλιστικου συστηματος της Βρεταννιας). Αναλογο ξεκληρισμα και των δικων μας συνταξιουχων προοιωνιζει το "ασφαλιστικο" του θλιβερου Λοβερδου και του ακομη θλιβεροτερο εκπροσωπου των εργαζομενων στους ασφαλιστικους οργανισμους, ο οποιος για τη συμβολη του αυτη "τιμηθηκε" και με βολευτιλικι και με μια θεση υφυπουργου στην κυβερνηση του παπαντρεισταν.

  14. GreenHorses avatar
    GreenHorses 17/05/2010 00:54:43

    Είπαμε εδώ δεν μπορούσε να δει αν υπαρχουν λεφτά τις δικές του ευθύνες θα δει;

    • laz avatar
      laz @ GreenHorses 17/05/2010 02:37:45

      λεφτα υπαρχουν,εννοουσε στο ΔΝΤ

    • Nancy avatar
      Nancy @ GreenHorses 17/05/2010 11:49:38

      Αστον, άμα δεί τις δικές του ευθύνες θα ξαναβγάλει έρπη.

  15. laz avatar
    laz 17/05/2010 02:37:03

    ρε παιδια αφου ολοι οσοι εχουν μια ηλικια -αντα το γνωριζουν...η κριση ηταν αναποφευκτη...ο ανδρεας παπανδρεου επανιδρυσε το κρατος το 81..το λιανισε και ηταν αναμενομενο το τελος εκτος και αν καποιος γινοταν πολιτικος σε αυτο το κρατος...ο καραμανλης δεν θελησε αυτον τον ρολο..κυβερνουσε με δημοσκοπησεις...ενταξει δεν λεω σωστα κατηγορουν τον κωστακη διοτι επι 5 χρονια εβλεπε"τα αλλα τρενα να παιρνουν"...αλλα σαμπως ο γιωργακης τι κανει?επανιδρυσε το κρατος?μονο ο καλλικρατης εχει ενα νοημα(αν περιοριζονται οντως και οι θεσεις στους δημους και δεν αλλαζουν απλα ονοματα οι καρεκλες)....εν τουτοις και αυτο το σχεδιο δεν επανιδρυει το κρατος...χρειαζεται εγχειρηση βαρβατη και ρηξη τρομερη για να βγει το καραβι στην θαλασσα ξανα...

  16. laz avatar
    laz 17/05/2010 02:41:24

    οι τσοντες τι ΦΠΑ εχουν?αν βαρανε (και σωστα)τσιγαρα,αλκοολ αυτες δεν επρεπε να τις καθιστουν σχεδον απαγορευτικες με βαρια φορολογια?

    • laz avatar
      laz @ laz 17/05/2010 02:42:10

      λολ σε αλλο θεμα πηγαινε,αλλα μεσα επεσα μου φαινεται..