#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2011 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τη λέξη συγγνώμη την ξέρει ο κ. Παπουτσής;



Αν δεν είσαι υπουργός του ΠΑΣΟΚ, την επομένη των συνταρακτικών αποκαλύψεων για την «σύμπραξη» αστυνομίας και «αγνώστων» κουκουλοφόρων δεν μιλάς με στόμφο και εξουσιαστική αντίληψη όπως έκανε ο Παπουτσής. Απολογείσαι. Ζητάς συγγνώμη. Προαναγγέλλεις κυρώσεις. Δεν τραβάς την ουρά σου απέξω λέγοντας ότι «η κυβέρνηση δεν επιχειρεί. Επιχειρεί η αστυνομία».

Την επομένη που η αστυνομία χτύπαγε στις ταβέρνες και τα μπακάλικα, ο υπουργός ζήτησε αυτοσυγκράτηση από τα ... κόμματα. Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη μέσα από μεγάλες κουβέντες για «αντάρτικο πόλης» και την «προπόνηση της Κερατέας» δεν ανέλαβε τις πολιτικές του ευθύνες. Αντίθετα προσπάθησε να τις επιρρίψει στον Μίκη Θεοδωράκη και την εφημερίδα «Αυγή» ισχυριζόμενος ότι διαμόρφωσαν το κλίμα για τα επεισόδια. Δεν είπε όμως γιατί η αστυνομία του συμμετείχε και πρωταγωνίστησε σ’ αυτά.

Η τακτική του Παπουτσή ήταν να αλλάξει το περιεχόμενο της συζήτησης από τις ευθύνες της αστυνομίας και να «θολώσει τα νερά». Έτσι «ανέπτυξε» τι σενάριο του σχεδίου κατάληψης της Βουλής και του «θέλουν ένα νεκρό». Είπε ότι «κάποιοι επιδιώκουν νέα θύματα, νέους ήρωες» και ότι «ο στόχος τους ήταν να μπουν στη Βουλή, να σταματήσει η ψηφοφορία, να μην ψηφιστεί ο νόμος, να χρεοκοπήσει η χώρα. Είναι πολλά τα λεφτά που έχουν επενδυθεί στην χρεοκοπία της χώρας. Πάντως αυτοί χθες τα έχασαν». Δηλαδή οι κουκουλοφόροι είναι υπάλληλοι του Σόρος και του Ρουμπινί!!!

Η δεύτερη γραμμή άμυνας του Παπουτσή ήταν ότι φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο υπουργός προσπάθησε ανεπιτυχώς να στοχοποιήσει τον ΣΥΡΙΖΑ ότι πίσω από το κόμμα του κρύβονται οι κουκουλοφόροι, όπως έγινε στο παρελθόν, ώστε να μην αναλάβει τις ευθύνες του για τη σύμπραξη προβοκατόρων και αστυνομίας. Γιατί αυτοί εμφανίζονται από συγκεκριμένα μπλοκ και όχι από του ΚΚΕ και του ΠΑΣΟΚ, ρώτησε ο υπουργός. Η Παπαρήγα απέρριψε την προσπάθεια του Παπουτσή να πουν (όπως το 2008) ότι φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ. Έτσι ο Κακλαμάνης προσπάθησε να πει ότι είναι θέμα κόντρας Τσίπρα – Αλαβάνου!

Σημειώστε ακόμη την αιχμή για τον Σαμαρά ότι «δεν είναι έντιμο να καταγγέλλουμε σήμερα την Αστυνομία και να βάζουμε τον εκπρόσωπό μας να συγχαίρει τον αρχηγό της αστυνομίας ότι κράτησε ανοικτή την Βουλή».

Επί τη ευκαιρία: το ότι ο Παπουτσής κρατά αποστάσεις ασφαλείας από την ηγεσία της ΕΛΑΣ, ο Ελ. Οικονόμου το κατάλαβε; Και ξέρει γιατί το έκανε αυτό ο Παπουτσής;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dealex avatar
    dealex 30/06/2011 15:34:35

    υπουργος Προπηλακισμου του Πολιτη?
    προ.πο. δεν ειναι κι αυτο?

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 30/06/2011 15:35:31

    Η ΝΔ πότε θα καταθέσει πρόταση μομφής εναντίων αυτού του τύπου?

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 30/06/2011 15:40:50

    Διαβάστε στο in.gr τις δηλώσεις του.

  4. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/06/2011 15:51:02

    Στη φωτο είναι αλήθεια ότι κράταει ο ΜΑΤατζής το γκλομπ από την ανάποδη, ώστε να είναι πιο αποτελεσματικό επί των κεφαλών των διαδηλωτών;

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/06/2011 18:05:09

      Δυστυχώς έτσι φαίνεται. Και να σκεφτείς ότι σύμφωνα με το πόρισμα της ανάκρισης οι Κουμής, Κανελοπούλου σκοτώθηκαν τον Νοέμβριο του '80 από λαβές γκλομπς.
      Με πρόεδρο της διοργανώτριας ΕΦΕΕ, τον Χρ. Παπουτσή!!

  5. karamanlikos avatar
    karamanlikos 30/06/2011 15:53:29

    Το παρακράτος υπάρχει και μισθοδοτείται επίσημα! Συνδικαλίζεται και αρθρογραφεί για να καλύπτει ίχνη! Αυτοί πήραν τις εντολές και έκαναν αυτό που έπρεπε για να μην γεμίσει η πλατεία... Η εικόνα 1.000.000 πολιτών στο Σύνταγμα πέφτει βαριά για το σύστημα...
    Τι θα κάνουμε όλοι εμείς όταν θα τους πέφτει βαρύς ο Σαμαράς;
    Μήπως πρέπει ν' αρχίσουμε να πετάμε "ζαρντινιέρες" στα κεφάλια τους πριν αρχίσουν να πετάνε αυτοί ΞΑΝΑ???????

  6. ange-ta avatar
    ange-ta 30/06/2011 15:59:58

    την έχω χεσμένη την συγνώμη του!
    Τι συγνώμη να ζητήσει κάποιος που ξεπουλάει την χώρα εν μέσω τέτοιας κατακραυγής; Οι Ελληνες κάνανε πόλεμο - χωρίς όπλα - ενάντια ξένης κατοχής εχτές! Αυτη είναι η αλήθεια.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ange-ta 30/06/2011 18:38:19

      Κυπριακή παροιμία
      Η συγνώμη είναι μισό χέσιμο!

  7. axis avatar
    axis 30/06/2011 16:45:13

    Έξω η χούντα!!!

  8. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 30/06/2011 17:01:06

    Ο ασφαλίτης του τύρρανου δε ζητά συγγνώμες.
    Ζητά ραβδοφόρους και ανδρείκελα για να υπερασπίσει την κάστα του.

  9. JOHN avatar
    JOHN 30/06/2011 17:44:47

    Ηταν επιεικα θλιβερος κατα την ομιλια του στη βουλη.Εκανε οτι χεροτερο και αισχροτερο μπορει να κανει ανθρωπος.Εγλυψε με περιση λαγνια εκει που καποτε εφτυσε.

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 30/06/2011 18:33:47

    Ο πολιτικός, γιά να κερδίσει τις καρδιές των Πολιτών οι οποίοι με στερήσεις του διασφαλίζουν 16 (δέκα έξι) παχυλούς μισθούς ετησίως, εκτός από ακέραιος χαρακτήρας, χρειάζεται να είναι: ευαίσθητος, υπεύθυνος και θαρραλέος ν’αναγνωρίζει και καλοπροαίρετα να διορθώνει τάχιστα, τα λάθη του.
    Τότε, οι Πολίτες μπορούν να τον αξιολογήσουν ως συμπαθή, αγαπητό πολιτικό, με ανθρωποκεντρική προσέγγιση.

    Ο εν λόγω υπουργός, με το προ-κατ σαρδόνιο χαμόγελο και την έπαρση εξουσιαστή-δυνάστη:

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, από τους συγγενείς των 80 πνιγμένων του ναυαγίου Samina-Express.

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, από την οικογένεια του πλοιοκτήτη Παντελή Σφηνιά, ο οποίος αυτοκτόνησε.

    Δεν ζήτησε συγγνώμη, γιά το τετραπλό (με το αγέννητο) φονικό στη Marfin.

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, γιά τις απειλές με υψωμένες τις γροθιές και τη προβοκατόρικη κατάληψη της Νομικής Σχολής των 300 λάθρο «απεργών πείνας!».

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, γιά το εξόφθαλμο ψέμμα: «Μυστικοί αστυνομικοί δεν υπάρχουν».

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, γιά τη ανήκουστη βεβήλωση με χημικά, του Ιερού Ναού Αγ. Παντελεήμονα. Ούτε γιά τη συναυλία-σούργελο που ακολούθησε.

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, γιά το εκ προμελέτης χθεσινό «Γης Μαδιάμ», της Πλατείας Συντάγματος. Γιά τον διεθνή διασυρμό. Γιά τις καταστροφές της Ιδιωτικής και Δημόσιας περιουσίας.

    Δεν ζήτησε συγγνώμη, γιά την αυτοκαταστροφή της Ελληνικής Δημοκρατίας.

    ΔΕΝ ζήτησε συγγνώμη, γιά τους προπηλακισμούς και τους αλλόγιστους ψεκασμούς με τόνους ληγμένων χημικών: Ιατρών, Φαρμακοποιών και άοπλων Πολιτών οι οποίοι, με τις οικογένειές τους κατέβηκαν στο Σύνταγμα ειρηνικά να διαμαρτυρηθούν, γιά το παγκοσμίως «επικών διαστάσεων» ξεπούλημα της Ελλάδας, του Πλούτου και του Λαού Της.

    Ο υπουργός προστασίας απροστάτευτου πολίτη, είναι ο απόλυτος συνδυασμός πανύψηλου σώματος και χαμηλής συνείδησης. ΔΕΝ ζήτησε ποτέ ειλικρινή συγγνώμη. ΔΕΝ είχε ποτέ ευθύνη! Πάντα γιά όλα, έφταιξαν όλοι οι άλλοι.
    Αυτός ο υπουργός, μόνον υπουργεύει.

  11. A.M. avatar
    A.M. 30/06/2011 18:40:54

    ΑΝ είσαι υπουργός και όχι τρομοκράτης κάνεις χαρακίρι δεν ζητάς συγγνώμη.
    Αλλά επειδή δεν ζούμε στην χώρα που η τιμή ενός πολιτικού άνδρα είναι πάνω και απ την ίδια του την ζωή - όπως στην Ιαπωνία - δηλώνεις τουλάχιστον παραίτηση ως ανίκανος να επιτελέσεις το έργο που σου ανέθεσε ο λαός, την προστασία των πολιτών δηλαδή.
    Αν δεν είσαι τρομοκράτης.
    Αλλά απ ότι φαίνεται δεν ζούμε σε χώρα που οι πολιτικοί άνδρες έχουν τιμή - οι περισσότεροι εξ αυτών - αλλά σε μια χώρα που κυβερνούν οι τρομοκράτες.
    Οπότε...

  12. Κρης avatar
    Κρης 30/06/2011 18:55:33

    27 στιγμιότυπα από την elpais
    h**p://www.elpais.com/fotogaleria/Batalla/campal/Atenas/elpgal/20110628elpepuint_1/Zes/9

    παπάς ?

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 30/06/2011 18:58:17

    Τα σοσιαλιστικά ρόπαλα του ΠΑΣΟΚ που ρίχνουν τον κόσμο αναίσθητο και αιμόφυρτο. Ο Βενιζέλος με τις αμπελοφιλοσοφίες του νομίζει πως θα ξεγελάσει τον κοσμάκη και θα αναλάβει την ηγεσία πριν τις εκλογές προσπαθώντας να διατηρήσει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Οι πανούργοι πασόκοι δεν έχουν μπέσα. Πρέπει η Ελλάδα να εμπεδώσει το πόσο κακό για την πατρίδα είναι αυτό το μόρφωμα που λέγεται ΠΑΣΟΚ.

  14. Posidonas avatar
    Posidonas 30/06/2011 19:20:43

    Να μας πει αυτος ο σοσιαλιστης,ποτε στη ζωη του δουλεψε; Ενα τσιμπουρι ειναι πανω μας και τροφιμος του κρατους. Αν επασχε απο ανιατη ασθενεια να του δωσουμε και συνταξη. Η ασθενεια που εχει,ειναι οτι πασχει απο χρονια τεμπελητιδα γιατι βρηκε το παγκαρι ανοιχτο και εκανε βουτια,οπως κι αλλοι συντροφοι του σοσιαλφασιστοληστες.

  15. dsltrip avatar
    dsltrip 30/06/2011 20:44:19

    Ο Καλυτερος τροπος για βγαλουν τα Ματ τις μασκες και τις ασπιδες τους τους ειναι να αρχισουν να τους ριχνουν όλοι μπογιες σε φαση μπουγελου....μετα τι θα κανουν αν δεν θα μπορουν να βλεπουν αναγκαστικα 8α τις βγαλουν(αυτο ειναι απο κουβεντα πρωιν ματατζη που ελεγε το αδυνατο σημειο τους) και μετα ας αρχισει το παναγυρι.τοτε θα δω τι μαγκες ειναι χωρις τις μασκες.....και μετα ξυλο στο ψαχνο!!!!!!!

  16. Μικες avatar
    Μικες 30/06/2011 22:16:48

    εδω ολοκληρο το video : http://www.youtube.com/watch?v=X5vYgF7oa60&feature=share

  17. Damokles avatar
    Damokles 01/07/2011 11:28:07

    Εγώ πάντως απορώ, αυτοί οι "άνθρωποι" που "εργάζονται" στα ΜΑΤ, μετά που γυρνάνε σπίτι τους στις οικογένειές τους, τί λένε για την ημέρα τους; Ή μήπως τους έχουν μαντρωμένους και μόνους σε κλουβιά όπως τα ζώα και τους ξαμωλάνε για "ανεύρεση τροφής";

    Επίσης, όταν ρώτησα μια γνωστή μου: "Πώς είναι δυνατόν να έχεις παντρευτεί ΜΑΤατζή;!;!" μου απάντησε ότι: "τα ΜΑΤ (τουλάχιστον πριν 7 χρόνια περίπου) ήταν δυσμενής μετάθεση για πολιτικούς λόγους" (lol)... Επίσης ο άντρας της, της είπε ότι στα γεγονότα με τους συνταξιούχους (2003 ήταν; δε θυμάμαι καλά), οι κάμερες έδειχναν στημένα πλάνα και κανείς δεν χτυπήθηκε.

    Να 'μαστε καλά να τα θυμόμαστε (αυτά που γίνονται αυτές τις μέρες)

  18. politco on avatar
    politco on 01/07/2011 17:21:29

    Συγγνώμη, αν μου επιτρέπετε να θυμήσω δύο - τρία πραγματάκια; α) Ο κ. Παπουτσής όταν ήταν υπουργός Ναυτιλίας στην Υπόθεση Σάμινα , με τον κ. Σφηνιά να Αυτοκτονεί για να μην αποκαλυφθεί το σκάνδαλο όχι του σάπιου πλοίου, άλλα το σκάνδαλο των παράνομων Ελληνοποιήσεων Ρωσοπόντιων που εν μία νυκτή με τα πλοία και τις ευλογίες του υπουργού τους φέρνανε από Κύπρο για να ψηφίσουν και να βγάλουν τις "Νομιμότατες" κυβερνήσεις του "κ. Σημίτη";;; ΜΗΠΩΣ ΤΟΜ ΘΥΜΑΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ;; Ή ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ MEGA Κ.Λ.Π. ΤΟ ΕΘΑΨΕ ΤΕΧΝΙΕΝΤΩΣ;;;; Ε;;;; , και β) διετέλεσε υπουργός στις κατά τα άλλα αξιόπιστες, νομιμότατες και καταλυτικές για τον τόπο κυβερνήσεις του "κ. Σημίτη" !!! όπως και πολοί άλλοι που αποτελούν το "ανανεωμένο ΠΑΣΟΚ" του JEFFRY και που καταλάμβάνουν μεταξύ άλλων ακόμη και τώρα σοβαροτάτους υπ. Θώκους όπως ο "άμεμπτος" κ. Βενιζέλος και ο λαλίστατος κ. "Πάγκαλος" !!! Και καλά όσοι ξέρουν , ξέρουν , αλλά να εξαξακολουθούμε να τους αφήνουμε να μας κυβερνάνε και να μας χορταίνουν και ξύλο ενώ θα έπρεπε, τουλάχιστον ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ;;; Ε όσο τους αφήνουμε άλλο τόσο μας αξίζει να τραβάμε όσα τραβάμε!!!!! Ευχαριστώ που με διαβάσατε ..........

  19. Dee Jay Stelios avatar