#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2012 10:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τη Ρωμιοσύνη να την κλαις



Σου γράφω απ’το Agrigento, γιατί θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει, καθ’ότι μες στο κέντρο δε φύτρωσε καινούριο δέντρο κι εγώ καθώς αναστενάζω βγαίνει φωτιά και η τσούλα η ιστορία έβγαλε βρώμα για τα γιαούρτια, αλλά δε βαριέσαι ας παν στην ευχή τα παλιά.

Αχ, χελιδόνι μου πώς να πετάξω, σ’ αυτόν τον άσπρο τον ουρανό, αχ τι τραβώ ο μπαγλαμάς, με τα βαμμένα κάτασπρα μαλλιά, αφού βρέχει στη φτωχογειτονιά veloute κι αγελαδίτσα, επειδή δέκα παλικάρια στήσανε χορό όταν τους μιλούσα με τα τραγούδια μου.

Δεν είναι τελικά ο κόσμος φίλος μου, ούτε στο Διδυμότειχο Μπλουζ  με θέλουνε εμένα που δεν είμαι υπουργός, παρά της Γερακίνας γιος.

Μάλλον είμαι ένα κορμί χαμένο, αφού και ο ντουνιάς είναι παράλογος, αφού έτσι ειν’ οι ανθρώποι αγαπητή  Ζιγκουάλα, που μ’ έμαθες ότι η δουλειά κάνει τους άντρες, καθώς λιώνουν τα νιάτα μας στη βιοπάλη και μέχρι να σημάνουν οι καμπάνες, θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά για να σου πω κάνε κουράγιο Άννα, γιατί κάπου νυχτώνει κι ο ήλιος παγώνει και κάπου αλλού χαράζει, κάτω απ’ την κληματαριά και χαμπάρι δεν πήραμε τα καράβια που βγήκαν στη στεριά.

Έτσι Άννα, με μια γιαουρτιά, μ’ έκοψαν με χώρισαν στα δυο κι απ’ τη μια με λένε Γιώργο κι απ’ την άλλη με λένε Πόπη σαν τη γιαγιά μου την Καλλιόπη, απ’ τη μια βρέθηκα μες στου Βοσπόρου τα στενά κι απ’ την άλλη στης Αμμοχώστου το κοχύλι.

Αλλά μη μου θυμώνεις μάτια μου, που θα πάω μια βραδιά στο Λεβερκούζεν,  δε θα γίνω για σένα ξένος κι εχθρός, ο μπαλαμός και θα είναι όλα καλά κι όλα ωραία όταν σφίγγουν το χέρι.

Βράχο βράχο τον καημό μου  τον μετράνε εφτά νομά σ’ ένα δωμά- σε μια πόλη που η άσφαλτος καίει , που ξεχαστήκαμε μονάχοι εδώ πέρα και οι εξεγέρσεις μας είναι ξεχασμένες κι αυτές στο μέλλον.

Αναστενάζω βγαίνει φωτιά, γιατί τα δυο παλικάρια απ’ τα’ Αϊβαλί μου στήσανε καρτέρι κι εγώ που να βρω τους φίλους μου που κρύβονται πίσω απ’τα φώτα στο λιμάνι και δε με βλέπουν με το άσπρο πουκάμισο που φορώ σε χρώμα φιλντισένιο τραγουδώντας όρθιος το μόνο ο ντελάλης της αγοράς, όπως του λόγου μου, σε ξεκουφαίνει σε ξεκουφαίνει…

Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι, παραπονιάρικό μου, με τα παραπονεμένα λόγια, αλλά αφού ξεπάγωσε η τσιμινιέρα, ας πάμε Σαββατόβραδο στην Καισαριανή ή αν θέλεις σε μαγικά νησιά να αγναντεύουμε απ’ τα ψηλά τα παραθύρια, τα νυχτερινά καράβια που περνούν το Βόσπορο.

Αλλά Άννα, τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις, γιατί αφού με δει να φορέσω πάλι το πουκάμισο το θαλασσί και αφού το χρήμα δεν το λογαριάζω, θα τραγουδώ αφιλοκερδώς για το ψωμί της ξενιτιάς κι ενώ θα αναφωνώ χαίρε φτώχια θα με ραίνουν με την καινούρια μόδα των κεσέδων καθώς θα παρουσιάζω το νέο μου άλμπουμ:  «ΟΠΟΥ ΜΕΒΓΑΛ’ Ο ΔΡΟΜΟΣ».

Τέλος.

Δαναός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 07/03/2012 10:54:45

    Μπράβο Δαναέ!!!!!

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 07/03/2012 10:55:31

      Και ξανά μπράβο Δαναέ!!!!

  2. vaggelis avatar
    vaggelis 07/03/2012 11:09:28

    Δαναε σιγουρα πας για χρυσο δισκο!!!!!

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 11:18:24

    Απλά, καταπληκτικά και διαβολικά εμνευσμένο, Δαναέ.

    • juliet avatar
      juliet @ Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 12:09:22

      Νίκο Αργεάδη
      καλημέρα ,απ΄ότι φαίνεται μυστικές αφυπνίσεις ,μέσα από τη δοκιμασία της ύλης(πατάτες) και την αρνητικότητα φαινομένων(Νταλάρας) του οιστρηλατούν καλλιτεχνικές πραγματώσεις, του Δαναού εννοείται.

  4. nestro avatar
    nestro 07/03/2012 11:51:59

    Πολύ έξυπνο όντως, αλλά τι θέλει να πει ο ποιητής εντέλει;

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ nestro 07/03/2012 13:10:15

      Το κείμενο ίσως θέλει και δεύτερη ανάγνωση, είναι όμως ΘΕΙΟ.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ nestro 07/03/2012 20:20:45

      Ο ποιητής δε θέλει να πει τίποτα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 07/03/2012 20:26:18

        Dee Jay Stelios είπε:
        07/03/2012 στις 7:19 pm

        Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες στη φωτογραφία εμφανίζεται ο Δαναός με το νέο του λουκ…..
        Απάντηση

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 07/03/2012 12:50:51

    Δάσκαλε, υποκλίνομαι.

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/03/2012 12:52:02

    Ὑποκλίνομαι καί σήμερα Δαναέ στό μεγαλειώδες ταλέντο σου!
    Υ.Γ.: Ἐκεῖνες τίς παρτιτούρες ὃμως τίς περιμένω ἀκόμη...

  7. k. avatar
    k. 07/03/2012 13:32:58

    Εξαιρετικό!
    Μήπως είναι σύμπραξη με Μ.Ο το άρθρο και μας το κρύβεται; πλάκα κάνω.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ k. 07/03/2012 20:44:36

      Ο Μ.Ο δεν έχει ενταχθεί στην ΚΟΒΑ μας.
      Μπορεί να κάνει αίτηση εγγραφής και θα δούμε.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 13:52:35

    Δάσκαλε, έχω ένα καφενέ (και κερνάω τσίπουρα).

  9. fat cow avatar
    fat cow 07/03/2012 14:01:24

    Ωραία διαφήμιση στον Νταλάρα κάνεις! Να του ζητήσεις και ποσοστά, μη κάθεσαι και γράφεις τζάμπα και χαραμίζεις τόση νταλαρομάθεια.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ fat cow 07/03/2012 14:51:38

      Μην την ψαχνεις, μάνατζέρ του είναι (παίζει και πατέρατζερ).

  10. Θύμιος avatar
    Θύμιος 07/03/2012 15:46:53

    Ο Λαδάς αδίκησε τον Καλατζή για να υπάρξει ο Νταλάρας

    • Αθαν. Παπαδόπουλος, Καναδάς avatar
      Αθαν. Παπαδόπουλος, Καναδάς @ Θύμιος 08/03/2012 01:02:45

      Η αδικια που εγινε στον Καλατζη να γινει φωτια και να τους καψει. Παντα με ποναγε αυτη η πονεμενη ιστορια. Ευχαριστω Θυμιο, ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειμαι μονος. Κακο πραγμα η αδικια.

  11. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 07/03/2012 16:33:02

    Δαναε ξεχασες την φαντασια ;-)

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δ.Φ. (ανιδεος) 07/03/2012 20:19:36

      Μα τι λες τώρα; Δε φταις εσύ η φαντασία μου τα φταίει που γράφτηκαν τα παραπάνω!

  12. Σωκρατης avatar
    Σωκρατης 07/03/2012 18:14:35

    Δαναε.........συγχαρητηρια!!!!!!Ειχα πολλα χρονια να κλαψω.......απο τοσο γελιο.Φιλε εγραψες.........

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Σωκρατης 07/03/2012 19:26:24

      Δαναέ.
      Με τον Ιαπετό στο πλευρό σου έχεις κάτι εμπνεύσεις ρε μπαγάσα..

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 19:29:26

    Δαναός: Δάσκαλος, στιχουργός, πολιτικός ανήρ, παραγωγός κομπόστας, πατατοκινηματίας, ακτιβιστής, κοινωνικός παντοπώλης, και άλλα πολλά.
    Ένας πραγματικός χόμο ουνιβερσάλις.
    Παίζει και κλαρίνο.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 07/03/2012 19:44:52

      Και παίζει και πικάπ!
      Τι έγινε σήμερα λεβεντόπαιδα; Συνεδρίασε η ΚΟΒΑ με τους εκλεκτούς προσκεκλημένους;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/03/2012 19:52:08

        Εσύ που τόμαθες;
        Αχ ρε Δαναέ, εχέμυθε.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 07/03/2012 20:08:13

          Ελκυστή.
          Που χάθηκε αυτός;Πάλι ο Τοπ τον πήγε στο σπίτι του;Αφού δεν το αντέχει το αλκοόλ..

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 07/03/2012 20:44:56

          Και το όνομα της ταβέρνας ξέρω, και ώρα ξέρω.
          Και ξέρω ότι τραγουδάγατε με στεντόρεια φωνή το Δέκα παλληκάρια και το
          ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....ΑΑχ ο μπαγλαμάς...

          Την κιθάρα την έφερε;

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/03/2012 20:49:47

            Γιάννη..σου δίνει ιδέες για να οργανωθείτε κι εσείς εκεί κάτω !
            Και να μην την κάνετε μετά από δύο μπύρες.
            Επίδειξη του οργανωτικού του ταλέντου κάνει,αλλά περί θέματα οργάνωσης όλα από τον Ελκυστή τα έμαθε !

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/03/2012 19:54:44

    Ἐσεῖς γελᾶτε, ἀλλὰ πάντα ὑπάρχει ὁ κίνδυνος τῆς μελοποίησης...

  15. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 07/03/2012 20:05:33

    Εμείς θα τα πούμε την Κυριακή νεαρέ.
    Πρέπει να φροντίσουμε την ΚΟΒΑ μας,έχουμε οξύτατο ανταγωνισμό.

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/03/2012 20:10:38

    ...Και της συναυλίας...!

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 20:15:59

    Τους έπεισε ο Υ, μετά τα τσίπουρα να πάνε στις πουτ...ες!!!!!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 07/03/2012 20:41:47

      Αααα γι'αυτό μου λέει συνέχεια..με παρέσυρε αυτός ο άτιμος ό Υ !
      Πάντα οι άλλοι φταίνε για την κατάντια του..

  18. Δαναός avatar
    Δαναός 07/03/2012 20:16:05

    Η ΚΟΒΑ μόλις έκλεισε τη συνεδρίασή της και τα πρακτικά θα τα ανακοινώσει ο ισόβιος γραμματέας. Από δω και πέρα όποιος κάνει αίτηση, θα τραγουδάει και τον ύμνο της ΚΟΒΑΣ που συνέθεσε ο TopGunz.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Δαναός 07/03/2012 20:38:36

      Εσύ μέσα στη σούρα σου δεν είσαι για συνθέσεις..

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 07/03/2012 20:44:40

      Δαναέ, που στέλνω τη δική μου;

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ tak 07/03/2012 20:52:27

        Εδώ, όπως ο Τιγράνης πριν λίγο καιρό. Χωρίς παράβολα.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Δαναός 07/03/2012 20:53:29

          Τα παράβολα τα καταργήσαμε διότι πιάσαμε τον ταμία (Δαναό) να τα παντελονιάζει.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Strange Attractor 07/03/2012 20:55:54

            Ναι, αλλά τα έδωσα στον τραγουδιστή για φιλανθρωπική συναυλία.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 07/03/2012 20:56:45

            Όχι άλλο Νταλάρα......

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Strange Attractor 07/03/2012 21:00:41

            Και τα φανταράκια της αγχωμένης μ...ας δεν τα σκέφτεσαι βρε άπονε;

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 07/03/2012 20:58:13

            Θα τα έδινε σε κάτι χαμηλοσυνταξιούχους μας είπε.

  19. juliet avatar
    juliet 07/03/2012 20:27:52

    Δαναέ,
    όργανο ποιός θα παίζει;

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ juliet 07/03/2012 20:39:19

      juliet, δε χρειάζεται όργανο. Α καπέλα θα τον λέει.

  20. Δαναός avatar
    Δαναός 07/03/2012 22:10:09

    Το σκέφτεσαι αυτό μελοποιημένο με άρπα και κόλλα; Αρπακόλλα!

  21. δημης avatar
    δημης 07/03/2012 22:45:58

    .....εκτός....συναγωνισμού.......
    -ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΟΝ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΚΑΤΙ ΙΛΙΟΜΑΓΚΕΣ ΕΧΘΕΣ ΑΡΓΑ...
    -ΕΓΩ ΕΙΜ' ΕΝΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΤΗΣ ...ΑΡΠΑΧΤΗΣ...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ δημης 08/03/2012 00:07:12

      Καλό!!!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Δαναός 08/03/2012 20:09:55

        Νταλάρας: Τραγουδώ και για αυτούς που τους αρέσουν και γι αυτούς που δεν τους αρέσουν.
        Κοινό: Εσύ δε μας αρέσεις!!!

  22. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 08/03/2012 00:24:50

    ΠΕΡΑΣΕ!!! Μπράβο ρε μάγκες του ΑΠΟΕΛ!!! Το όνειρο συνεχίζεται!

  23. Δαναός avatar
    Δαναός 08/03/2012 09:35:13

    “Αφιερώνω αυτήν την πρόκριση στην οικογένειά μου και επίσης θέλω να δείξω στην Ελλάδα, πως με όλα αυτά που… τραβάνε, ότι πρέπει να τα βάλουν με τα μεγαθήρια”.

    “Δεν γίνεται αλλιώς, πρέπει να τα βάλεις με τους ισχυρούς!

    Και αποδείξαμε πως όταν το κάνεις αυτό δεν βγαίνεις πάντα χαμένος”.
    Διονύσης Χιώτης