15/04/2010 17:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τη Δευτέρα το ΔΝΤ στην Αθήνα !

Σε ανακοίνωσή του ο γενικός διευθυντής του ΔΝΤ Ντομινίκ Στρος Καν τονίζει:    "Μετά από αίτημα των ελληνικών Αρχών αποφάσισα να στείλω τη Δευτέρα στην Αθήνα ομάδα του ΔΝΤ για να ξεκινήσει διαβουλεύσεις με τις ελληνικές Αρχές για τις πολιτικές που θα μπορούσαν να αποτελέσουν τη βάση για οικονομική βοήθεια από το Ταμείο, στο πλαίσιο ενός πολυετούς προγράμματος σε περίπτωση που οι Αρχές αποφασίσουν να ζητήσουν τέτοια βοήθεια. "Η ελληνική απόφαση να αναλάβει την πρωτοβουλία για ανάμειξη σε πρόγραμμα του Ταμείου συνάδει με τη συμφωνία των Ευρωπαίων ηγετών το περασμένο Σαββατοκύριακο, ότι η οικονομική υποστήριξη από μέλη της ευρωζώνης πρέπει να δοθεί ταυτόχρονα με την εμπλοκή του Ταμείου και τη δική του οικονομική βοήθεια".

Δεν είναι ακόμα δυνατό να οριστεί ακριβές χρονοδιάγραμμα για το πότε θα είναι έτοιμη η συμφωνία με την Ελλάδα, δήλωσε στο μεταξύ η εκπρόσωπος του ΔΝΤ. «Θα υπάρχουν δύο βασικά ζητήματα στη συζήτηση για το πρόγραμμα. Το ένα είναι ο καθορισμός του ποσού χρηματοδότησης που χρειάζεται, οπότε δεν μπορώ να σας πω ποιο θα είναι αυτό», πρόσθεσε η Κάρολαϊν Άτκινσον. «Το άλλο είναι ο καθορισμός της πολιτικής που χρειάζεται προκειμένου να επιτευχθεί η ισορροπία μεταξύ χρηματοδότησης και προσαρμογής που απαιτείται», πρόσθεσε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/04/2010 17:28:32

    "Πότε πρόλαβαν, πότε ενημερώθηκαν, πότε συμφώνησαν, πότε ετοιμάστηκαν και γιατί σκοτώνονται να έρθουν αμέσως;

    Μήπως "ήταν έτοιμοι από καιρό";

    • DrNo avatar
      DrNo @ Κώστας Ροδινός 15/04/2010 17:40:07

      Εννοείται.
      Τις μπουρδες του Παπακωνσταντίνου για εσωτερική κατανάλωση και έλεγχο πολιτικού κόστους δεν τις πιστευει πλέον κανείς

  2. Wolf avatar
    Wolf 15/04/2010 17:38:19

    Μπορεί να διαφορετικά κε Ροδινέ?
    Προφανώς όμως θεωρούν κάποιοι, ότι βρισκόμαστε στο Μεσαίωνα και είμαστε και ηλιθιοι!!!

    Το πακετάκι είναι έτοιμο εδω και καιρό και η κυβέρνηση είναι σε απόλυτη γνώση και συνεργασία μαζί τους, ενω στο εσωτερικό, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ το λαό.
    Δυστυχώς η λέξη ντροπή και αξιοπρέπεια δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο τους.
    Κρίμα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2010 17:42:18

    Ελπίζω και ο κάθε δύσπιστος να κατάλαβε το κόλπο που παίχτηκε τους μήνες μετά την εκλογή του GAP στην Πρωθυπουργία.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Orestios 15/04/2010 17:54:13

      Κρίμα δεν θα κρατικοποιήσει σεμπο, εθνική, οτέ, ολυμπιακή που μας έλεγε;

  4. kanenas avatar
    kanenas 15/04/2010 17:44:15

    Παπανδρέου: Θα συνεργαστούμε με την ΕΚΤ, το ΔΝΤ και την ΕΕ και θα δούμε αν θα ζητήσουμε την ενεργοποίηση του μηχανισμού

    Το "θα καταφέρουμε μόνοι μας" έγινε σήμερα "αν θα ζητήσουμε" και αύριο θα γίνει ζητάμε την βοήθεια του ΔΝΤ...

  5. popolaros avatar
    popolaros 15/04/2010 17:52:44

    Κε Jeffry μετά και την προσφυγή στο ΔΝΤ, έχετε να κάνετε και καμμιά άλλη 'μεταρρύθμιση' ή τελειώσατε ;;
    Όλα στημένα από την αρχή λοιπόν!!!!

    Θέλω να βρίσω αλλά κρατιέμαι οριακά.

  6. Sta_a avatar
    Sta_a 15/04/2010 17:53:09

    @Orestios
    Να προσθέσω και εγώ κάτι..

    Εθνική προδοσία σε όλο το μεγαλείο της. Μπράβο Γιώργο Παπανδρέου, σε ευχαριστούμε που τορπίλισες την χώρα μας και μας σκότωσες. Έτσι και αλλιώς, δεν είσουν και ούτε θα υπάρξεις πραγματικός Έλληνας ούτε και πατριώτης.

  7. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/04/2010 18:41:02

    Του γκογκοτζέφρυτος του τόχεις πει αυτό, σύντροφε με το ταιριαστό παρατσούκλι?

  8. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 15/04/2010 22:38:03

    Αυτό το "...πλαίσιο ενός πολυετούς προγράμματος..."
    και αυτό το "...η ισορροπία μεταξύ χρηματοδότησης και προσαρμογής που απαιτείται..." είναι που με ανησυχούν.
    Από τη μια μεριά πολυετής και από την άλλη προσαρμογή, δηλαδή, για όσους ξέρουν ελληνικά, θα αποφασιστεί η πολυετής οικονομική προσαρμογή.
    Ο σώζων εαυτόν σωθήτω.

  9. Dimi avatar
    Dimi 16/04/2010 23:07:44

    Νο Fly Zone across Europe. Tο ΔΝΤ θα μπορέσει να έλθει στην Ελλάδα τη Δευτέρα?! http://bit.ly/9pMfxo