18/04/2010 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την ... 21η Απριλίου θα έρθει το ΔΝΤ

Είναι τρομερό τι μπορεί να συμβεί όταν η ιστορία αλλά και η επικαιρότητα κάνουν πλάκες.. Σύμφωνα με πληροφορίες, το κλιμάκιο του ΔΝΤ δε θα έλθει αύριο Δευτέρα στην Ελλάδα για να ξεκινήσει τις διαπραγματεύσεις ένταξης της χώρας στον μηχανισμό στήριξης. Άλλωστε, και ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, είναι εγκλωβισμένος λόγω του αεροπορικού χάους.

Πότε λέτε ότι κλείστηκε το νέο ραντεβού; Μα στις 21 Απριλίου ημέρα Τετάρτη όπου και θα έλθουν τελικά οι δήμιοι της χώρας. Την ημέρα δηλαδή που ο Γ. Παπαδόπουλος έβαλε την Ελλάδα στο γύψο της 7χρονης δικτατορίας το 1967, θα μας επισκεφτούν στην Αθήνα οι... κίλερ του ΔΝΤ που θα βάλουν την ελληνική οικονομία και τους πολίτες σε πολυετή γύψο.

Η ιστορία που επαναλαμβάνεται ως φάρσα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. neotera avatar
    neotera 18/04/2010 21:52:38

    Μια μεγάλη διαπαραταξιακή αντιχουντική συγκέντρωση ? Αλλά ποιός Θανάσης...

  2. Orestios avatar
    Orestios 18/04/2010 22:16:17

    Η Ιστορία έχει κέφια!

  3. adistaktos avatar
    adistaktos 18/04/2010 22:16:37

    Φιλελεύθερη Σοσιαλιστική Χούντα...
    Κράτος... ΜΜΕ... όλα!!!

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 18/04/2010 22:29:31

    χρόνια τώρα πολλοί εξ ημών βλέποντας τα χάλια της νεοελληνικής κοινωνίας και του κράτους ευχόμασταν επιτέλους να έρθει ο επίτροπος της ΕΕ να βάλει μία τάξη. ΄Περίμεναν όλοι ότι θα έρθει κάποιος Γερμανός για να μας βάλει χέρι και οι μισοί το ευχόντουσαν, οι άλλοι μισοί θεωρούσαν σαν Ελληνάρες ότι θα τον έφερναν στα νερά τους.
    Έλα όμως που υπάρχουν εξυπνότεροι!
    Άντε να σας δω μάγκες μου πώς θα τα βγάλετε πέρα με το ΔΝΤ.
    Το οποίο δε σε κυβερνάει... εκεί είναι η μαγκιά.
    ΑΝ κοτάς μή κυβερνάς όπως σου επιβάλλουμε να κυβερνήσεις!

  5. gianniotis avatar
    gianniotis 18/04/2010 22:40:29

    Εεεε, όχι και την Ελλάδα στο γύψο.!
    Αυτή την ημερομηνία (21.04.1967) εκμεταλλεύθηκαν κάποιοι ψευτοδημοκράτες και το παίζουν σήμερα αντιστασιακοί του κώλου.!
    Κάποια πράγματα ας μην τα διαγράφουμε με μια ...μονοκονδυλιά.
    Και καλό είναι να μην ξεχνάμε ότι πριν την 21 Απριλίου...χέζαμε στους χωμάτινους δρόμους και ανάβαμε στα σπίτια μας λάμπες ...πετρελαίου για να διαβάσουμε.!
    Τέλος πάντων, σεβαστές οι απόψεις όλων, αλλά και η παραχάραξη της ιστορίας έχει όρια.
    Καλό βράδυ.
    gianniotis

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ gianniotis 18/04/2010 22:58:28

      Βλέπω ότι επισκέπτονται και πτυχιούχοι της παραχάραξης το αντι...

      'Αντε, ευκαιρία βρήκαμε, ας τα ξαναβαφτίσουμε όλα, έτσι?

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ (A)θανάσης 19/04/2010 00:01:00

        όντως και πτυχιούχοι της παραχάραξης το επισκέπτονται.
        Όταν εμφανίστηκαν οι σχάρες υποδοχής των ομβρίων πολλές σήκωναν το σιγκούνι και έκαναν την ανάγκη τους!
        Άσε ρε μεγάλε, λαογραφία θα κάνουμε νυχτιάτικα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ gianniotis 19/04/2010 00:06:55

      Γιαννιώτη, για πές μας και τι κάνατε στις κατσίκες του χωριού σου πριν εμφανιστεί ο θεόπεμπτος "ζούμπος" σ/χης, και σας φέρει κοριτσούδια....

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Strange Attractor 19/04/2010 00:12:07

        δεν είχε γεννηθεί ακόμη τότε

  6. Greenhorses avatar
    Greenhorses 18/04/2010 22:49:38

    Αν ξεκινήσει και την συνέντευξη τύπου ο επικεφαλής του κλιμακίου με το «Παρακαλώ» θα είμαστε 100% σίγουροι.

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 18/04/2010 22:50:44

    Καταλάβαμε.7 χρόνια στον γύψο και μετά πάλι...Καραμανλής.

    • man8os avatar
      man8os @ καθρέφτης 18/04/2010 22:52:00

      Το 2017?

    • ΤΖΕΦΡΥ avatar
      ΤΖΕΦΡΥ @ καθρέφτης 19/04/2010 10:56:52

      ΕΙΠΑΜΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΦΑΡΣΑ

  8. Decodex avatar
    Decodex 18/04/2010 23:17:12

    Είναι μπλόφα...
    Το σχέδιο είναι να μην ζητηθεί ποτέ επίσημα βοήθεια.

    Τα υπόλοιπα οφείλονται στο χιουμορίστα Θεό της Ελλάδας.

  9. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 18/04/2010 23:17:46

    Φυσικά. Από τη Ραφήνα βέβαια, αλλά δεν βαριέσαι. Η απόλυτη επανάληψη κουράζει.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2010 23:24:34

    Economic reality, efficiency and cost.

    Να την εορταζουμε ως Εθνικη Εορτη !!! Παρελασεις* τσικουδιες κλπ

    ΠΠ

    * Μερος θα παρουν ολοι οι υπουργοι και βουλευτες απο τη εταπολιτευση κ εντευθεν. Οσοι ζουν, οι συγχωρεμενοι θα παραστουν σε λαβαρα και οι χηρες στη σειρα.

  11. Greenhorses avatar
    Greenhorses 18/04/2010 23:35:15

    Αποφυλακίστε και τους χουντικούς έτσι και αλλιώς είναι παρθεναγωγείο μπροστά στον ΔΝΤ

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Greenhorses 19/04/2010 00:02:47

      εδώ δε φυλακίσαμε τον Πάγκαλο με τα Ίμια, στους χουντικούς κολλάτε;

      • iketis avatar
        iketis @ Βρασίδας 19/04/2010 09:22:11

        Σωστά, ο «ο αντιπρόεδρος των Υμίων και του Οτσαλάν» (εφ. ΤΟ ΠΑΡΟΝ), καθώς και του Πρωτοκόλλου της Μαδρίτης, κυκλοφορεί ελεύθερος και ασχημονεί ως Κλαζομένιος!!!

  12. neotera avatar
    neotera 19/04/2010 00:05:54

    Η χούντα ήταν καθυστερημένοι στο μυαλό. Οτι ποιό ηλίθιο και κραγμένο υπήρχε στο "στράτευμα". Πίστευαν τους αμερικάνους που τους έλεγαν για τον κομμουνιστικό κίνδυνο. Ηταν για πολλά γέλια, αλλά και για κλάματα, ειδικά το κτήνος που τά 'βαλε με την Κύπρο... Τώρα είναι χούντα ο γιωργάκης και η ψυχασθένεια με τα μπλιμπλίνια γύρω του. Πάλι για γέλια και για κλάμματα ! Τι έχουμε κάνει θεέ μου ? ))

    • giorp avatar
      giorp @ neotera 21/04/2010 10:03:30

      Σε κάθε κατάσταση, σημασία έχει το αποτέλεσμα και όχι το IQ των κυβερνώντων. Σήμερα, 21η Απριλίου 2010, εγκαθίσταται κυβερνήτης εξ Ουάσιγκτον μετά από 35 χρόνια της καλούμενης Δημοκρατίας και με κυβερνήτες με ψηλό IQ
      Με τους χουνταίους και το χαμηλό IQ η Ελλάδα τριπλασίασε το κατά κεφαλή εισόδημα σε 7 χρόνια (από 900 δολ σε 2400 δολ 1974)
      Με τους αυτοαποκαλούμενους Δημοκράτες το εισόδημα στην 35ετία από τα 2400 δολ προβλέπεται στα <500 δολ το 2011.
      Περαστικά μας.

  13. t avatar
    t 19/04/2010 00:11:04

    ATHENS (Reuters) - A mission of European officials and the International Monetary Fund to Greece has been delayed by the volcanic ash cloud and will arrive on April 21 if possible, Greece's Finance Ministry said on Sunday.

  14. t avatar
    t 19/04/2010 00:31:57

    21/4/67 Γεώργιος Παπαδόπουλος και ΣΙΑ
    21/4/10 Γεώργιος Παπακωνσταντίνου και ΔΝΤ

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ t 19/04/2010 09:14:06

      Αντε και στο νέο Γουέμπλει,να δούμε την Αντούλα στις κερκίδες.Το Καλλιμάρμαρο είναι έτοιμο,γιά την γιορτή της 'Πολεμικής αρετής των Ελλήνων'.

  15. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 19/04/2010 00:36:34

    Άλλη μια σύμπτωση είναι ότι στις 14/4/2010, δηλαδή την ημέρα που η κυβέρνηση δια του υπουργού του "Τιτανικού" έστειλε την περίφημη επιστολή προς το Ecofin, το ΔΝΤ και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, με την οποία ζητούσε να τεθεί σε ετοιμότητα ο μηχανισμός στήριξης, είναι η ίδια ημέρα που κατά τη διάρκεια του παρθενικού ταξιδιού του, το υπερωκεάνιο Τιτανικός συγκρούστηκε με το παγόβουνο στον Ατλαντικό Ωκεανό και βυθίστηκε!

    (Το ατύχημα έγινε στις 14 Απριλίου 1912, βλ. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82)

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 19/04/2010 00:42:39

      Η σωστή διεύθυνση είναι

      http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82

    • Orestios avatar
      Orestios @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 19/04/2010 00:44:01

      Κάπως έτσι

      http://orestios.wordpress.com/2010/04/09/greek-titanic-dates-times/

  16. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2010 01:53:27

    Μήπως η κυρά Δραγώνα να άλλαζε λίγο την ιστορία και να έλεγε ότι το πραξικόπημα έγινε σε άλλη ημερομηνία? Είναι μανούλα στην παραχάραξη.
    Τί θα πεί το ΠΑΣΟΚ στους οπαδούς του? Ότι φέρνει μια νέα χούντα?

    χο! χο!

  17. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 19/04/2010 08:11:47

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ,ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η "ΧΟΥΝΤΑ" ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΑ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ. ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ "ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΟΥΜΕ" ΕΛΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ, ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΩΝΤΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ, ΜΜΕ ΚΛΠ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ Μ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ.

  18. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 19/04/2010 08:52:03

    Τελικά μένει ανήμερα την Τετάρτη, ο Γιωργάκης (;) να βγει από την τηλεόραση και όμοια με τον αείμνηστο συνονόματό του να βγει και να φωνάξει: "Εκάμαμεν Επανάστασιν"!

  19. ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ avatar
    ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ 19/04/2010 09:11:13

    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΧΟΥΝΤΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ!
    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΧΟΥΝΤΕΣ.

  20. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 19/04/2010 09:15:55

    Όπου υπήρξε η' υπάρχει αιμοσταγής δικτατορία σε όλη την γη,εκεί θα βρείτε κατά πάσα πιθανότητα και καμιά εκατοστή συμβούλους του ΔΝΤ και της παγκόσμιας τράπεζας.
    Από τον βραζιλιάνο Καστέλο Μπράνκο ως τον χιλιανό Α.Πινοτσέτ,και τους Αϊτινούς "Πάπα"και
    "Μπέιμπι Ντοκ"Ντι.βαλιέ ως τον Σουχάρτο,τον Μομπούτου,το ρατσιστικό καθεστώς της Ν.Αφρικής,όλοι πήραν το κάτι τις τους.
    TO ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΜΟΝΤΕΡΝΑ ΕΚΔΟΧΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.....

    • iketis avatar
      iketis @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 19/04/2010 09:25:10

      ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ και ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΕ-
      Τα είπατε όλα…

  21. Αλέξανδρος Ζήβας avatar
    Αλέξανδρος Ζήβας 19/04/2010 09:33:46

    Στης Χούντας τις παραλλαγές…., Ελλάς…., και σήμερα…., ως και ‘’χτες’’….!

    Στα χείλη σφαίρα το «Γιατί…!;»….!

    ….. Χρώμα χλωμό…., χλωμό νεκρού….,
    μπρος στο κατώφλι του χαμού….,
    μπολιάζει του τα χείλια….,
    όνειρα χίλια σπαρταρούν
    μες στην ψυχή του…., προκαλούν
    θανάτου ανατριχίλα….!

    Και γέρνει το κορμάκι του….,
    κλείνει και τα ματάκια του….,
    σκουπίζει και το πρόσωπο….,
    να μη φανούν τα δάκρυα του….!

    Γελόκλαυτος φεύγει απ’ τη Γη….,
    πεθαίνοντας….. για τη Ζωή….,
    με καρδιά τρυπημένη
    απ’ τις άδικες σφαίρες –τους…..
    και ψυχή απροσκύνητη
    στις φασίζουσες μέρες –τους….!

    Στερνά κοιτά στον ουρανό….,
    έχει το βλέμμα αδειανό….,
    το Θάνατο εμπρός του….,…..
    στα χείλη σφαίρα το «Γιατί…!;»….,
    γέρνει και ξεψυχά ‘’οικτρός’’,
    και πάλι, μοναχός του….!

    Στοπ στης ζωής τα ποσοστά….,
    μας τα χαρίζει…., ‘’Θεογιός’’….,
    να γίνει, κάποτε, η Γη
    της Λευτεριάς Βασίλειο….!
    ‘’Κρεμάται επί ξύλου’’, πια,
    το σώμα του Αγωνιστή….,
    μα η ψυχή του…., αγκαζέ
    με δυο αρχαγγέλων τις ψυχές….,
    πετάει για τον Ήλιο….!

    Σώμα σ’ οριζοντίωση….,
    όρθια ψυχή και κάθετη….,…..
    σιχτίρ, σατανοκάτθρωποι….,
    του Χάρου σεις εγκάθετοι….!.....

    Χίμαιρα κι η Ανάσταση….!

    ….. ‘’Μαύρη Σιωπή’’ σε τύλιξε
    και τεχνητά σκοτάδια….,
    άηχο το τραγούδι σου….,
    σβησμένη σου η σπιρτάδα….!

    Σε ήπιαν σαν παλιό κρασί
    της Γης οι μανδαρίνοι…..
    κι άδειο είν’, ‘’Επανάσταση’’
    του Ονείρου το λαγήνι….!

    Χίμαιρα κι η Ανάσταση….,
    σ’ αρνήθηκαν κι οι ‘’γιοι’’ σου…..
    και παίζουν στην ‘’Παράσταση’’….,
    χασκάζοντας μαζί σου….!.....

    Απέλπιδη πατρίδα μας….!

    ….. Υγρό κελί και σκοτεινό…..
    και….. ένα επί δύο….,
    προθάλαμος θανάτου….,…..
    δυο μέτρα απ’ τ’ απόσπασμα….,
    μια πιθαμή απ’ το Θάνατο….,
    κορίτσι μελλοθάνατο….!

    Ιδέα, ήθος κι ηθική….,
    κι αγώνας για το δίκιο….,
    άγνωστες λέξεις…., ξένες….,
    για τ’ αμετάκλητα χαμέρπια….,
    …..του Ήλιου σεις αγγέλοι μας….,
    φτιάξτε, πια, τέτοια, κι άλλα
    κορίτσια -- παλικάρια….!

    Ανάμεσα καρδιάς και νου…..
    παλμός της νιας τραντάζει….,
    πνοή αθανασίας….,…..
    στη Γη αγέρας φύσηξε….,
    απέλπιδη πατρίδα μας….,
    κορίτσι μας -- ελπίδα μας….!.....

    ….: Αλέξανδρος Ζήβας,
    URL : www.alexandros-zivas.gr
    ….: αποκαλυπτικές ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ όλων των αποκωδικοποιητέων…..

  22. Greenhorses avatar
    Greenhorses 19/04/2010 09:38:30

    Κλιμάκια του ΔΝΤ είναι μέρες στην Ελλάδα. Προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση ότι αν τελικά αποδειχθεί ότι είναι προσυμφωνημένο εδώ και μήνες. Μετά την αποχαύνωση 100 μερών και τα ταξίδια του ΓΑΠ κατακεραυνώνοντας την διεθνή κερδοσκοπία.

  23. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 19/04/2010 09:45:46

    To περιεργο με τη χουντα ειναι οτι απ οτι φαινεται ειχε μεν πολιτικη καλυψη απο τις ΗΠΑ, αλλα στο καιριο ζητημα ισορροπιων, στους εξοπλισμους, επραξε ευρωπαικα. Μεχρι τοτε ο ΕΣ στηριζοταν κατα 80% και πλεον σε αμερικανικο εξοπλισμο. Στις αρχες του 1970 η χουντα εκανε μεγαλη παραγγελια ευρωπαικων οπλων, Mirage F1CG, κορβετες Combatande, υποβρυχια 209, δηλ Γαλλικα και Γερμανικα συστηματα. Τη περιοδο εκεινη ξεκινησε η απαγκιστρωση των ελληνικων εξοπλισμων απο τις ΗΠΑ, την οποια συνεχισε ως ενα βαθμο και ο ΑΠ με τα γαλλικα μιραζ τη δεκαετια του 1980. Βεβαια οταν χρειαστηκε να αξιοποιησουν τα συστηματα αυτα στη τουρκικη εισβολη και παρολο που η υπεροπλια της Ελλαδος τοτε ηταν μεγαλη, εκαναν πισω, προφανως απο αμερικανικο προσταγμα...τα υπολοιπα ειναι ιστορια...

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 19/04/2010 10:20:22

    Χαχαχαχα! Οχι, δεν υπαρχει Θεος της Ελλαδας. Διαβολος, ισως. Χαχαχα!