#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2013 16:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την φθινοπωρινή ... επίθεση ετοιμάζει ο ΣΥΡΙΖΑ



Την τελική επίθεσή της ετοιμάζει τις επόμενες ημέρες η Κουμουνδούρου κάνοντας ολοκληρωτική στροφή στο λαϊκισμό και αγκαλιάζοντας όλους τους… φτωχούς και καταφρονεμένους υποσχόμενους επιστροφή στον Παράδεισο όπου θα τους περιμένουν και … χανουμάκια να τους κάνουν αέρα.

Ο Αλέξης Τσίπρας και οι επικοινωνιολόγοι του επιχειρούν να προσεταιριστούν όλους τους κλάδους που θίγονται δικαίως ή αδίκως από τα σχέδια αναδιάρθρωσης του δημόσιου τομέα. Ακόμη και τους κλάδους που ζουν σε βάρος του ελληνικού λαού και που θα έπρεπε να έχουν μεταρρυθμιστεί εδώ και δεκαετίες.

Χρησιμοποιώντας το βιβλικό «αφήστε τους να έλθουν προς εμέ» ο κ. Τσίπρας αγκαλιάζει όλο το δημόσιο τομέα, εκεί δηλαδή που στηρίχθηκε και ο πιο ακραίος λαϊκισμός του Ανδρέα Παπανδρέου προκειμένου να διατηρήσει την εξουσία του.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει προγραμματίσει μια σειρά από συναντήσεις με εκπαιδευτικούς και στη συνέχεια με συνδικαλιστές από το χώρο της υγείας ενώ θα προχωρήσει σε συμβολικές επισκέψεις κι εκδηλώσεις σε εταιρείες του δημοσίου που βρίσκονται υπό ιδιωτικοποίηση, βλέπει ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κ.λπ.

Ο κ. Τσίπρας θα δεχθεί την ΟΛΜΕ και τον «σύντροφο» Κοτσυφάκη τον πρόεδρό της καθώς ποντάρει πολύ στην έκρηξη της δυσαρέσκειάς τους η οποία μεταφράζεται σε λουκέτο στα σχολεία τον Σεπτέμβριο. Με την Παιδεία να μη λειτουργεί η Κουμουνδούρου εκτιμά ότι θα ανάψει τη φλόγα που θέλει κατά της κυβέρνησης. Αν μάλιστα στο χορό μπει και η Υγεία τότε η πίεση θα γίνει ακόμη μεγαλύτερη.

Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ θα συναντηθεί με τα διοικητικά συμβούλια της Ομοσπονδίας Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ) και της Ομοσπονδίας  Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (Ο.Ι.Ε.Λ.Ε.). Για τις επόμενες ημέρες σχεδιάζει ανάλογη συνάντηση με τους γιατρούς και τους εργαζόμενους στα νοσοκομεία.

Αν και μέχρι σήμερα οι αντιδράσεις δεν ήταν έντονες και οι συγκεντρώσεις που οργάνωσαν οι συνδικαλιστές δεν γέμιζαν ούτε δύο λεωφορεία, στον ΣΥΡΙΖΑ εκτιμούν ότι με το δεύτερο κύμα διαθεσιμότητας θα ενταθεί η κοινωνική έκρηξη. Και γι’ αυτό το λόγο ήδη η Κουμουνδούρου κατηγορείται ότι ετοιμάζει σενάρια κοινωνικής έντασης και τα «πριμοδοτεί» ώστε να καρπωθεί από τη λαϊκή δυσαρέσκεια.

Μάλιστα, σε συζητήσεις που κάνουν στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ με συνδικαλιστές τους υπόσχονται ότι θα επαναφέρουν στο δημόσιο όσους απολυθούν, θα επιστραφούν στο κράτος οι εταιρείες που θα ιδιωτικοποιηθούν και όλα θα γίνουν όπως παλιά. Και οι συνδικαλιστές φυσικά γελάνε κάτω από τα μουστάκια τους. Χαρακτηριστική η ανακοίνωση που εκδόθηκε πριν μερικές ημέρες από την Κουμουνδούρου:

«Οι στυγνοί τεχνοκράτες των Βρυξελλών και οι κυβερνητικοί υπάλληλοί τους είναι εχθροί των εργαζομένων και του λαού και τους δηλώνει πολύ απλά ότι ματαιοπονούν. Η επερχόμενη αριστερή διακυβέρνηση δεν πρόκειται να αναγνωρίσει καμία από αυτές τις απολύσεις, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ ήδη από τον Δεκέμβριο έχει καταθέσει πρόταση νόμου με την οποία επαναφέρει όλους τους διαθέσιμους στην δημόσια υπηρεσία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tommy avatar
    Tommy 30/07/2013 16:51:26

    Είναι προφανές ότι η αναρχοαριστερά του Σύριζα (και οι βαθυπασόκοι που εγκολπίστηκαν εκεί) έχουν εσωτερικά θέματα που αποτελούν τροχοπέδη στην περεταίρω αύξηση των ποσοστών τους. Το αυτό όμως συμβαίνει και στην δεξιά (ο Θεός να την κάνει) παράταξη, της οποίας ο αγνός υποστηρικτής-ψηφοφόρος αδυνατεί να συμβιβαστεί ότι η ΝΔ έγινε ο οίκος νοσηλείας του πτώματος του Πασόκ. ΄Πως να το κάνουμε... Και μην ακόύσω τις ανόητες δικαιολογίες "..ε αφού τρο κόμμα δεν είναι αυτοδύναμο. Ας ψηφίζατε ΝΔ να είχαμε αυτοδυναμία". Μεγαλύτερη ανοησία δεν έχω ακούσει. Με την ίδια λογική μετά τις προσεχείς εκλογές θα κάνει κυβέρνηση με το Σύριζα.

    • The Don avatar
      The Don @ Tommy 30/07/2013 17:22:02

      Αγαπητέ, χαρακτηρίζεις ως τη μεγαλύτερη βλακεία το επιχείρημα ότι το κόμμα δεν είναι αυτοδύναμο και για αυτό συγκυβερνά με το πασοκ. Δεν άκουσα την αντιπρόταση σου όμως.

      • Tommy avatar
        Tommy @ The Don 30/07/2013 17:27:43

        Προτάσεις πολλές, αλλά δεν νομίζω κανείς από την ηγεσία της ΝΔ να τις αναζήτησε-συζήτησε από τον αγνό κόσμο της Δεξιάς. Κοίτα να δεις, από το "Εξεταστική για τους κλέφτες του Πασόκ" μέχρι το "Συγκυβερνάμε με το πεθαμένο Πασόκ" υπάρχει και μια μέση οδός. Για παράδειγμα, Κυβέρνηση ΝΔ με ψήφο ανοχής από το Πασόκ.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ Tommy 30/07/2013 17:42:23

          Με συγχωρείς πως ακριβώς επιβάλεις στον άλλο να σε στηρίξει με τον τρόπο που θέλεις εσύ ; Ασε που δεν κυβερνώνται χώρες με ψήφο ανοχής και μάλιστα σε τόσο δύσκολες περιόδους.
          Και ... ναι ! Το επιχείρημα έχει απόλυτη ισχύ Οσοι γκρινιάζουν για το ότι η ΝΔ συγκυβερνά με το ΠΑΣΟΚ ή πριν λίγο και με την ΔΗΜΑΡ ας θυμηθούν ότι τν Μάϊο του2012 η ΝΔ πήρε 19% !!!! Επελέγησαν άλλες πιο πατριωτικές, δυναμικές, φιλελεύθερες, μοντέρνες κλπ "λύσεις" . Καθένας μας κάνει τις επιλογές του Τιμή του και καμάρι του ! Οι επιλογές όμως έχουν συνέπειες !

          • Tommy avatar
            Tommy @ firiki2010 30/07/2013 17:51:50

            Εγώ αριστεροκεντρωοδεξιός δεν είμαι. Καλά στέφανα με το Σύριζα, για μια μεγάλη κεντροαριστερά! Ήδη ο "κεντροδεξιούλης" Καλατζής ράβει και τα νυφικά. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Tommy 30/07/2013 18:10:24

            Εχω την αίσθηση ότι δεν απάντησες.
            Και τέλος πάντων κατά την άποψη σου εγώ είμαι ένας αριστεροκεντρωοδεξιός, ενω εσύ κάτι πιο "ατόφιο". Δεξιός, πατριώτης, εθνικόφρων... δεν ξέρω. Εγώ προτιμώ μια κυβέρνηση ΝΔ- ΠΑΣΟΚ από μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ- ΠΑΣΟΚ Εσύ;;;;;

          • Tommy avatar
            Tommy @ firiki2010 30/07/2013 18:30:30

            O παππούς μου, μαχητής του Μακρυγιάννη (ααααν έχεις κάτι ακουστά) αποκαλούσε πάντα μη δεξιό, "τρύπιο".

          • Μ.Β avatar
            Μ.Β @ Tommy 30/07/2013 19:55:51

            Φοβερό! Πραγματικά, αποστομωτικό επιχείρημα.

          • Μεγαλες στιγμες avatar
            Μεγαλες στιγμες @ Tommy 30/07/2013 20:17:07

            Ηταν πραγματικοι ηρωες.Να εισαι περηφανος και να μην ξεχασεις ποτε

          • DIMX avatar
            DIMX @ Tommy 30/07/2013 23:39:08

            Ο παππούς ψηφίζει ακόμα .

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Tommy 30/07/2013 19:27:55

          Πάλι θα έθετε όρους το ΠΑΣΟΚ για την ανοχή του. Μην επιμένεις. Ο λαός έτσι ήθελε καλώς ή κακώς

  2. firiki2010 avatar
    firiki2010 30/07/2013 17:30:09

    Φθινοπωρινή αντεπίθεση του ΣΥΡΙΖΑ και ... τρίχες κατσαρες ! Οταν ο αρχηγός του δεν μπορεί να διαχειριστεί μια συνέντευξη σ΄ ένα δημοσιογράφο που τυχαίνει να είναι ενημερωμέμνος περιμένει κανείς στα σοβαρά κάτι από τον ΣΥΡΙΖΑ;;;;
    Οσο για την υποσχεσιολογία... να επισημάνω το εξής : Οταν προσλαμβάνεις από το παράθυρο ενδεχομένως κερδίζεις εκλογικά τους προσλαμβανόμενους δυσαρεστείς όμως αυτούς που δεν προσέλαβες που είναι μάλλον περισσότεροι. Οταν απολύεις ... για σκεφθείτε λίγο πως μπορεί να λειτουργήσει !

    • τέστε avatar
      τέστε @ firiki2010 30/07/2013 18:07:05

      Σχεδόν όλοι αυτοί που ψηφίζουν Συριζα αλλα και ΑΝΕΛ είναι μαλωμένοι με την πραγματικότητα,αρνούνται να δουν και να ακούσουν αυτά που πραγματικά συμβαίνουν ,
      έχουν φτιάξει ένα κόσμο φτιαγμένο από ψέματα και προεκλογικές υποσχέσεις των πολιτικών τους ,γιατί σ αυτόν τον κόσμο ,τους είναι όλα εύκολα και αυτό το εύκολο είναι που τους αρέσει ,που τους ελκύει.
      Έτσι τους μάθανε ,αυτό κάνουν.Τους αρέσουν τα χαιδέματα στο κεφάλι
      όπως κάποτε με τον Παπανδρέου,που τους έλεγε λεφτά υπάρχουν ,
      αλλά την σφαλιάρα που φάγανε μετά την έχουν ξεχάσει.Τώρα έχουν τον Τσίπρα και τον Καμμένο που τους χαϊδεύουν και τους λένε "ελάτε πουλάκια μου ,ελάτε"...να δούμε πόσες σφαλιάρες ακόμη θα χρειαστεί να φάνε για να συνέλθουν.Το πρόβλημα είναι ότι μ αυτούς ,την πληρώνουμε όλοι.

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ τέστε 31/07/2013 14:24:08

        Ε φυσικά και δεν αποτελούν λύση. Αλλά δεν αποτελεί και κανείς λύση, όπως δείχνει το πείραμα. Μόνο το αλλαλούμ με το ΦΠΑ να δει κανείς καταλαβαίνει ότι όλα γινονται στα κουτουρού από 100% ανίκανα όντα. Άρα δεν φταίει ουτε ο καμένος ούτε ο καταληψάκιας αλλά αυτός που αρνείται να δράσει ενώ έχει την εξουσία , αυτό το 19% που με σοφία του έδωσε η μοιρα (και δε θα πω ο Λαός) Αλίμονο αν έπερνε και παραπάνω...

  3. Eva avatar
    Eva 30/07/2013 17:51:22

    Ότι θα επαναπροσληφθούν οι απολυμένοι δεν το πιστεύει κανείς τους.
    Ότι θα επανέλθουν στις υπηρεσίες, οι σε διαθεσιμότητα επίσης.
    Όλοι γνωρίζουν οτι απλά δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
    Αν ο κ. Τσίπρας αγκαλιάζει τον δημόσιο τομέα, το κάνει για να τον πνίξει.

  4. WY avatar
    WY 30/07/2013 19:22:22

    ## Αλλά σύντροφοι καί συντρόφισσες,οί ωραίοι αγώνες είναι μπροστά μας ##!!
    (Τσίπρας,έκ τού βήματος,τού τελευταίου συνεδρίου,τού αναρχομορφώματος ΣΥΡΙΖΑ).

    υ.γ.

    Ή επόμενη εντολή,από τήν θέση ## παρά πόδα ##,ποιά είναι άραγε?

  5. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 30/07/2013 19:30:24

    Ο ΣΥρΙΖα θα ξεφουσκώσει στο τέλος μαζί με ΧΑ γιατί ο Σαμαράς και η κυβέρνησή του θα πάνε καλύτερα απ' ό,τι περιμένουν οι συνδικαλιστές. Εδώ θα είμαστε πρώτα ο Θεός

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 31/07/2013 14:27:09

      Είμαι ένας πολίτης ο οποίος είναι πλήρως απογοητευμένος από τον Σαμαρά και σφόδρα αντίθετος πλέον, διότι κάνει λάθη παιδικά αλλά μακάρι να βγεις αληθινός, μακάρι μακάρι μακάρι

  6. GJ avatar
    GJ 30/07/2013 19:46:27

    Μόνο μια κυβέρνηση "Ερυθρών Χμέρ" μπορεί να φέρει την άνθηση σε αυτόν τον τόπο....

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 30/07/2013 20:03:06

    Υπάρχουν και οι Μαύροι Χμέρ...

  8. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 30/07/2013 20:20:24

    Ποσο μπερδεμενος μπορει να ειναι ενας λαος ωστε να στηριξει ελπιδες και ονειρα σε ενα τετοιο πολιτικο εκτρωμα.Που κινειται στα ορια νομιμοτητας και γελοιοποιησης.

  9. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 30/07/2013 20:49:02

    Για πολλούς εδώ μέσα ο χρόνος έχει σταματήσει έξω από τα δεξιά και τ' αριστερά καφενεία των χωριών...

  10. Cartoon avatar
    Cartoon 30/07/2013 23:14:38

    Επιθεση ε; Πρωθυπουργε κανε εκλογες να τους βαλουμε στην αμμο.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/07/2013 01:00:48

    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ανάγκη να κάνει τίποτα εκτός από το να περιμένει...
    Κάθε ενέργεια της Κυβέρνησης που είναι επακόλουθο των απαιτήσεων της Τρόικας και κάθε έκθεση της ΚΟΜΙΣΙΟΝ - ΔΝΤ - ΕΕ τον φέρνει στην εξουσία.

    Οταν το φθινόπωρο θα απαιτηθεί νέο μεσοπρόθεσμο και νέες θυσίες και νέες απολύσεις και νέες μειώσεις του κατώτατου μισθού ...+ 8 δις πρόσθετοι φόροι (πλέον των εκκαθαριστικών) ο ΣΥΡΙΖΑ απλά κάθεταααααααι και περιμένει.

    Για το δεύτερο κόμμα δεν ξέρω ποιο θα είναι αν και οι υποψίες είναι ...μαύρες.

  12. Laziali avatar
    Laziali 31/07/2013 01:09:59

    Αν έλεγες σε κάποιον πριν 20 χρόνια, εκεί στις αρχές της δεκαετίας του ‘90, ότι στην Ελλάδα του 2013 η Χρυσή Αυγή και ο Σύριζα θα είναι τα κόμματα που θα διεκδικούν την εξουσία με ποσοστά 18% και 30% αντίστοιχα θα σε πέρναγε για τρελό. Τα δυο άκρα συγκεντρώνουν 48%. Η μισή Ελλάδα δηλαδή, έχει ήδη μπει σε εμφυλιοπολεμικό κλίμα.
    Θεέ μου, τι εφιάλτης !
    Μακάρι να είναι μόνο ένας εφιάλτης, ένα κακό όνειρο και αμέσως να ξυπνούσα!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Laziali 31/07/2013 01:47:57

      Ὁ ἐφιάλτης φίλε μου ὅμως ξεκίνησε ἀπό κάπου,δέν ἐκτινάχθηκαν ἔτσι ξαφνικά τά ποσοστά τῶν δύο αὐτῶν κομμάτων...

  13. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 31/07/2013 09:42:20

    Δεκαετίες τώρα τα πολιτικά κόμματα του δημοκρατικού τόξου βρίσκονται αντιμέτωπα με το δίλημμα της Επικοινωνίας με την Ελληνική Κοινωνία. Μετριοπάθεια ή όξυνση; Είναι γεγονός πως η ακραίες συμπεριφορές ,οι σκληροί χαρακτηρισμοί και οι εμπρηστικές δηλώσεις αποτελούν μια ασφαλή μέθοδο προκειμένου να αυξηθεί το επίπεδο συσπείρωσης ενός κομματικού χώρου .Παράλληλα μια στρεβλή νοοτροπία έχει εμπεδωθεί στην Ελληνική κοινωνία η οποία και επιτρέπει τον χαρακτηρισμό της μετριοπαθούς λογικής και συμπεριφοράς ως ένδειξη ηττοπάθειας . Κατά συνέπεια όποιος κομματικός χώρος ή πολιτικός αναπτύξει αποκλίνουσα συμπεριφορά στερείται του πλεονεκτήματος συσπείρωσης της εκλογικής βάσης , το φαινόμενο δηλαδή της όξυνσης αποκτά καθολικό χαρακτήρα

    Ερχόμαστε στο δεύτερο δίλημμα. Λογική ή Λαϊκισμός; Σε τούτα τα ακρογιάλια του Αιγαίου γεννήθηκε η λογική , η οποία με την σειρά της παράγει την αντικειμενική σκέψη ως βάση της επικοινωνίας σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής. Παράλληλα δε γεννήθηκε και η κριτική σκέψη η οποία σε συνδυασμό με την σύνθεση (την σύζευξη μεταξύ θέσης και αντίθεσης) άλλα και με άλλες παραμέτρους όπως η έννοια του Κοινού Νού, η αντιδιαστολή της στην Στρατευμένη σκέψη, η έννοια του Πολίτη με το υπέρτατο χρέος του της συμμετοχής στα Κοινά , αποτέλεσαν την βάση της δημιουργίας του δημοκρατικού πολιτεύματος. Αυτή η πολιτιστική παράδοση εγκαταλείφθηκε με την πάροδο του χρόνου , τα αίτια της φθίνουσας πορείας της πολλά, απο τα πλέον βασικά ότι δεν υπηρετούσε και δεν εξυπηρετούσε τυχάρπαστες συμπεριφορές. Έτσι λοιπόν συνειδητά οδηγηθήκαμε στον λαϊκισμό ο οποίος βασίζεται στο θυμικό και στην απομάκρυνση κάθε έννοιας λογικής, καλλιεργεί δε συστηματικά και μεθοδικά ακραίες συμπεριφορές στοχεύοντας στην εύκολη πραγμάτωση της συλλογικότητας.Όμως κάθε πράγμα έχει και την δική του δυναμική κατά συνέπεια η συγκέντρωση ανεξέλεγκτων συναισθημάτων μπορεί να προσφέρει εύκολη κομματική χειραγώγηση όμως συμπαρασύρει και τον όποιον πολιτικό χώρο την υιοθετεί

    Το αριστερό κίνημα σε Εθνικό και Διεθνές Επίπεδο έχει να αντιπαρατάξει σε αυτά τα διλήμματα δύο εμβληματικές φυσιογνωμίες της σύγχρονης πολιτικής ζωής οι οποίοι και υιοθέτησαν τόσο την μετριοπάθεια όσο και την λογική ως το μόνο μέσο που θα επιτρέψει την προσήλωση στα πραγματικά προβλήματα της Κοινωνίας.Πρόκειται για τον Ηλία Ηλιού και τον Σαλβαδόρ Αλλιέντε. φράσεις όπως το "Θα σας ταράξουμε στην νομιμότητα" και "Ο λαός πρέπει να αμυνθεί όχι να θυσιαστεί. Να αρνηθεί την υποταγή, την ταπείνωση, την απώλεια των ηθικών αξιών" αποτελούν μια σοβαρή πολιτική παρακαταθήκη του αριστερού κινήματος ή οποία είναι αδύνατον να αγνοηθεί..

    Αναζητώντας τον ιστορικό τόπο που αυτές ελέχθησαν για τον μέν Ηλία Ηλιού θα πρέπει να καταγράψουμε πως απέναντι του είχε μια Δεξιά πνιγμένη στα εμφυλιακά και μετεμφυλιακά σύνδρομα, βασιζόμενη σε εξωθεσμικά κέντρα για την πραγμάτωση της ηγεμόνευσης της , την ώρα που το επίσημο κράτος λειτουργούσε και ως παρακράτος παραβιάζοντας κάθε έννοια συνταγματικότητας.Παράλληλα όμως απευθυνόταν πρός όλη την αριστερά καταργώντας εν την γενέσει την όποια βία παρήγαγε το υποσυνείδητο ανθρώπων που αντιδρούσαν δίκαια στην φαλκίδευση της λαϊκής θέλησης και στην καταστρατήγηση κάθε έννοιας δημοκρατικότητας σε όλα τα επίπεδα. Η Βία θα χρησιμοποιείται μόνο υπο συνθήκες αυτοάμυνας (έλλογη βία) ήταν η απάντηση στην δίκαιη αγανάκτηση του λαϊκού κινήματος λειτουργώντας αποτρεπτικά σε φαινόμενα που θα παραβίαζαν την δημοκρατική νομιμότητα.Ο Δημοκρατικός πατριωτισμός είναι μια αξία με βαθιές Ελληνικές ρίζες απο τον φιλόσοφο Σωκράτη μέχρι τον Εθνομάρτυρα Ρήγα Φεραίο το δημοκρατικό και πατριωτικό καθήκον αποτελούσε την ύψιστη μορφή πολιτικής και κοινωνικής συμπεριφοράς

    Ερχόμαστε στον Σαλβαδόρ Αλλιέντε Η ανάληψη της εξουσίας από τον Χιλιανό Ηγέτη Σαλβαδόρ Αλιέντε αποτέλεσε το πιο ηχηρό ράπισμα για την τότε Αμερικανική πολιτική στην Λατινική Αμερική. Απέναντι στο Αμερικανοκίνητο πραξικόπημα του Χιλιανού Παπαδόπουλου Αουγούστο Πινοσέτ Ο Αλλιέντε αντέταξε πώς οι δημοκρατικοί κανόνες ήταν απαραβίαστοι. Πώς πολεμάς τον αντίπαλο με νόμιμα μέσα, μέχρι να έχεις την κοινωνία με το μέρος σου Πλήρωσε με τη ζωή του την αγάπη του για τον σεβασμό του νόμου, για την Δημοκρατία.Στο δε τελευταίο του διάγγελμα περίοπτη θέση κατέχει το δεν θα παραιτηθώ και θα πληρώσω με τη ζωή μου για την αφοσίωση του λαού μου τούτη την κρίσιμη στιγμή εκφράζοντας την βεβαιότητα πώς οι σπόροι που φυτεύθηκαν στο αξιακό υπόβαθρο εκατομμυρίων Χιλιανών, θα καρπίσουν και πως η φωνή του δεν θα σιγήσει ποτέ στον αφοσιωμένο λαό στα ιδανικά της δημοκρατίας

    Μορφές που με την παρουσία τους έδωσαν ένα διαχρονικό Ηθικό μάθημα σε όσους με οιοδήποτε τρόπο παραβαίνουν τον όρκο προς την Πατρίδα και πολιτεύονται διακατεχόμενοι απο σύνδρομα τύπου Στοκχόλμης και Μαρίας Αντουανέτας σε πλήρη αντιδιαστολή με την Κοινωνία και τις πραγματικές κοινωνικές ανάγκες, σε πλήρη αντιδιαστολή με την Πολιτιστική και πολιτισμική μας παράδοση

    Το μόνο όπλο που μπορεί να επιτύχει την πραγματική κοινωνική αλλαγή μεταμορφώνοντας την κοινωνία είναι ο Δημοκρατικός Πατριωτισμός η άκσηση του δημοκρατικού και πατριωτικού καθήκοντος σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο στην βάση της Δημοκρατικής Νομιμότητας

  14. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 01/08/2013 07:59:16

    Προτείνετε λοιπόν να ακολουθήσουμε την αδιέξοδη πολιτική που μας έφερε ως εδώ, της τρόικας και των διαταγών της, ή έχετε κάτι άλλο να παρουσιάσετε ως σωτήριο πρόγραμμα και δεν το είδαμε ακόμα.
    Όταν, αγαπητοί δημοσιογράφοι, κάνετε κριτική αφ' υψηλού για τις προτάσεις των άλλων ,δείτε, ελέγξτε πρώτα αν πέτυχαν οι δικές σας!