#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 20:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την παραίτηση Παπουτσή ζήτησε η ΝΔ



Την παραίτηση του Υπουργού προστασίας του Πολίτη Χρ. Παπουτσή ζήτησε χθες η Νέα Δημοκρατία δια του κοινοβουλευτικού της εκπροσώπου Κ. Μαρκόπουλου. «Να παραιτηθείτε σήμερα, διότι με τη στάση και τις πράξεις σας πυροδοτείτε τις αντιδράσεις των πολιτών» όπως χαρακτηριστικά είπε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ απαντώντας στον κ. Παπουτσή ο οποίος εμφανώς τρομοκρατημένος από το μέγεθος του ατοπήματος, επιχείρησε να μετακυλήσει το πρόβλημα στην αξιωματική αντιπολίτευση κάνοντας λόγο «για σχέδιο της ΝΔ να κλείσει τα σύνορα στον Προμαχώνα για να λέει ότι δεν υπάρχει κράτος»…

Βέβαια, ο ισχυρισμός του ήταν τόσο αστείος που δεν το σχολίασε κανείς παρά μόνο ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ Αστ. Ροντούλης που προειδοποίησε να μην διαχωρίζει τους αγρότες σε μπλε και πράσινους…

«Να καταθέσετε πρόταση μομφής εναντίον μου» προέτρεψε ο κ. Παπουτσής, δήθεν για εκφοβισμό…

Όπως ήταν φυσικό, ούτε και αυτό «φόβισε» τους εκπροσώπους των κομμάτων (Π. Λαφαζάνη (ΣΥΡΙΖΑ), Σπ. Χαλβατζή (ΚΚΕ) και  Αστ. Ροντούλη (ΛΑΟΣ) οι οποίοι του συνέστησαν να μην χάνει την ψυχραιμία του καταγγέλλοντας παράλληλα αυταρχισμό, αλαζονεία ακόμα και καταφανέστατη προσπάθεια επιβολής στρατιωτικού νόμου.

Νωρίτερα μάλιστα, ο Α. Λοβέρδος είπε ότι όταν επιχειρείται να κλείσει κάποιος τη χώρα (εννοούσε τους αγρότες) είναι πράξη αντεθνική, για να του θυμίσει ο κ. Μαρκόπουλος όταν «έκλαιγε» ο Γ. Παπανδρέου στο Λιμάνι του Πειραιά…

Όλα ξεκίνησαν μετά το «σοκ» που προκάλεσε στη Βουλή η αποκάλυψη από τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο της Νέας Δημοκρατίας, απόφαση του Αστυνομικού Διευθυντή Σερρών Ταξιάρχου Δ. Τσώτα με την οποία απαγορεύεται κάθε δημόσια συνάθροιση ή πορεία στο εθνικό δίκτυο του νομού Σερρών. Επικαλούμενος ο κ. Τσώτας νόμους και διατάξεις του Συντάγματος αποφάσισε την απαγόρευση «για λόγους δημοσίας ασφαλείας και διατάραξης της κοινωνικοοικονομικής ζωής» της κίνηση και στάθμευσης των γεωργικών οχημάτων σε συγκεκριμένα σημεία του εθνικού οδικού δικτύου της περιοχής καθώς και κάθε δημόσια , υπαίθρια , συνάθροιση ή πορεία στα ίδια σημεία και το ίδιο διάστημα.
« Η απόφαση του Ταξιάρχου (…) είναι αφαίρεση στοιχειωδών συνταγματικών ελευθεριών. Θυμίζει άλλες εποχές. Τις εποχές, είτε της Χούντας, είτε τις πρακτικές του μακαρίτη του Αρκουδέα με τη ζάχαρη στα ρεζερβουάρ των τρακτέρ. Η απόφαση δεν είναι απόφαση ενός Ταξίαρχου άλλης εποχής, η απόφαση αυτή είναι επί Πρωθυπουργίας Γιώργου Παπανδρέου και Υπουργού Προστασίας του Πολίτη, Χρήστου Παπουτσή.  Κύριοι της Κυβέρνησης, δέσατε τη χώρα με το Μνημόνιο και τώρα αφαιρούνται από τους πολίτες κατοχυρωμένα Συνταγματικά δικαιώματα. Η Ν.Δ. απαιτεί από τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη, κ. Παπουτσή, να έρθει σήμερα στη Βουλή και να λογοδοτήσει. Κύριοι της Κυβέρνησης, έχετε παρεκτραπεί. Είστε επικίνδυνοι σε ολισθηρό δρόμο. Μετά το σημερινό, ποια είναι η επόμενη κίνησή σας;» τόνισε ο κ. Μαρκόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 09/02/2011 20:14:49

    αυτος δεν ξεκολαει καλε απο ην εξουσια τωρα που την εχει.
    ξεκολησε μετα το Σαμινα, οχι.
    εχει τσιπα , οχι.
    τι λεμε τωρα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ kiki 09/02/2011 21:57:34

      Καλά είσαι. Όταν παραιτηθεί ο Σηφουνάκης (και να πέφτει και 32 Φλεβάρη), ε τότε θα παραιτηθεί και ο Παπουτσής.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/02/2011 20:24:01

    Θα έφευγε μωρέ το παιδί αλλά δεν ξέρω αν πετάει το PUMA.
    Που να παραιτηθεί, αυτός ξέρει σε ποια κυβέρνηση είναι Υπουργός.

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 20:49:38

    Ο Παπουτσής ξέρει πως οι κάτοικοι της Κερατέας ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ.
    Και ξέρει πως ότι και να τους κάνει πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίζουν.
    χο χο χο

    ΠΑΣΟΚικό ξύλο τρώνε τώρα και το φυσάνε.
    Ας πρόσεχαν.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ Orestios 10/02/2011 02:41:12

      Είμαστε οι επιλογές μας ε;

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 20:54:27

    Θα παραιτηθεί αν ισοφαρίσει τους νεκρούς του Σάμινα.
    80 στη θάλασσα, 80 στην στεριά.

    Να προσέχουμε αν φορά τσίπα όταν παραιτηθεί.
    Είναι πολύ ευαίσθητος.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Orestios 09/02/2011 21:58:36

      Ακριβώς! Ο Παπουτσής θα έπρεπε να σαπίζει στη φυλακή για 80 φόνους από πρόθεση.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Στέργιος 09/02/2011 22:56:23

        Ας είναι καλά τα κορόιδα της Κερατέας και κάθε Κερατέας που τους ψήφισαν.

  5. kiki avatar
    kiki 09/02/2011 21:00:54

    Ο Σκαι πηρε τωρα το λαβαρο, ζηλεψε την ολγα.
    Περιοδο αυθαιρεσιας , αποκαλεσε η μανταμ Κοσιωνη, τις απεργιες την Κερατεα, τους αγροτες, κλπ.
    Περιοδο αυθαιρεσιας κυρα μου να το θυμασαι οταν θα τρως τα γιαουρτια, εσυ και οι αλλες δυο.

  6. thanasis avatar
    thanasis 09/02/2011 21:16:05

    ειναι γλυκο το πιοτο της εξουσιας

    • loretta avatar
      loretta @ thanasis 09/02/2011 21:21:16

      ...μερικοι τοσα χρονια που το πινουν εχουν γινει αλκοολικοι!!

      προτεινω αποτοξίνωση.!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 09/02/2011 21:48:37

        Συμφωνώ.
        Ας τους βοηθήσουμε να κόψουν μαχαίρι την εξάρτηση αυτή

  7. megalospodilatis avatar
    megalospodilatis 09/02/2011 21:28:13

    Χρηστος Παπουτσης και τι δεν κανει για να κρατησει και στις επομενες εκλογες την βουλευτικη ιδιοτητα! Απο εχθες το βραδυ εχει δωσει εντολη σε ολα τα τμηματα να βρουν ποια πρατηρια βενζινης δουλευουν μετα την ληξη του ωραριου και να τα κλεινει. Θα μου πεις ναι παραβιαζουν το ωραριο λειτουργιας. Συμφωνω αλλα οταν γινεται καθ υποδειξη μιας συνδικαλιστικης συντεχνιας η οποια παντα ειχε συναλλαγες με το ΠαΣοΚ τοτε κατι τρεχει! Μιλαμε ομως για ανθρωπους με ερεισμα στο Περιστερι Β΄Αθηνων και για μια πολη που εχει τεραστια εγκληματικοτητα παρανομους αλλοδαπους και βαζει την Ε.Α. να ασχολειτε με το αν καποιοι δουλευουν δινοντας ψωμι σε καποιους που το κομμα του πεταξε στον δρομο και στην ανεργια με την πολιτικη του. Δεν εχει σοβαροτητα αυτο το πραγμα Ανετα οποιος θελει μπορει να βεβαιωσει την αληθεια αυτων που γραφω. Στηριζουμε τις συντεχνιες που ειναι και αυτες υπευθυνες για την τιμη των καυσιμων. Οι συνδικαλες των βενζινοπωλων κολητοι καποτε του Γιαννοπουλου και τωρα του Παπουτση. Η εγληματικοτητα δεν τον νοιαζει απασχολει δυναμεις της Ε.Α. για να εχει ψηφους στις επομενες εκλογες!!! Να τον χαιρονται οσοι τον σταυρωσαν!!!

  8. tiramola avatar
    tiramola 09/02/2011 21:48:05

    Γιατί να παραιτηθεί?
    Επειδή δεν επέτρεψε η αστυνομία να κλείσουν τα σύνορα στον Προμαχώνα?
    Τι ακριβώς θέλει η ΝΔ τελικά?
    Να γίνει η χώρα μπάχαλο για να παίζονται επικοινωνιακά οπαδικά παιχνιδάκια?
    Οι Χατζηγάκηδες που μοίραζαν παρανόμως εκατοντάδες εκατομμύρια για να ανοίξουν τα μπλόκα μας τελείωσαν.
    Ας το πάρουν χαμπάρι στη ΝΔ, η αντιπολίτευση πρέπει να εκσυγχρονιστεί!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ tiramola 09/02/2011 21:59:56

      Γεια σου ρε Τιραμόλα πρασινοφρουρέ!
      Και τη μάνα σου να σκοτώσει κάποιος υπουργός τού ΠΑΣΟΚ εσύ θα είσαι εκεί να τον προσκυνάς και να τον λιβανίζεις.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Στέργιος 09/02/2011 22:01:40

        πολύ ωραίο επιχείρημα, τι να σου πω...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 09/02/2011 22:08:22

          Τα επιχειρήματα είναι ανάλογα των θέσεων που παίρνεις, τιραμόλα. Πες στους ινστρούχτορες που σου στέλνουν τέτοια κείμενα στο μπλακμπέρι, να μην έχουν περισσότερες προσδοκίες.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ tiramola 09/02/2011 22:41:51

      Το 2008 που ο δικό σου κατέβαινε στον Πειραιά να υποδεχτεί τους αγρότες από την Κρήτη για να κλείσουν την Αθήνα εσύ τι έλεγες;
      Να σου θυμίσω ότι την εποχή εκείνη στα Χανιά η βενζίνη είχε 1 ευρώ με το πετρέλεαιο στα 150$ το βαρέλι και τώρα 1,70 με 97$ το βαρέλι.
      Το δε λάδι είχε 2,10 το κιλό ενώ τώρα 1,75, και μάλιστα φέτος με ακριβότερο ρεύμα στα ελαιουργία λόγω ΦΠΑ και τιμής κιλοβατόρας.
      Αλήθεια πότε άξιζε περισσότερο να κατεβεί ο αγρότης στο δρόμο;Τώρα ή τότε;

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ tiramola 09/02/2011 23:47:17

      Έχεις ξεπεράσει και τον ίδιο τον εαυτό σου πια, με το να το παίζεις βασιλικότερος του βασιλέως κάθε φορά,σε όσα υπεραμύνεσαι .
      Τώρα τι έγινε ξαφνικά,λεφτά δεν υπάρχουν πλέον απ'τον ΓΑΠ ε? Οπότε κρατάμε σκληρή γραμμή και χλευάζουμε τη ΝΔ επειδή τολμάει να συζητήσει το πρόβλημα?
      Γραφικός δεν θα σε πω, αυτό το'χεις ξεπεράσει προ πολλού!

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 10/02/2011 01:57:17

      τελικα Τιραμολα εσυ πρεπει καταβαθος νασαι ακροδεξιος....αλλα τι να κανεις σ εχει μπερδψει και ο ΓΑΠ σου....σου το ξεκινησε σοσιαλιστης τον ψηφισες επειδη ειπε λεφτα υπαρχουν και στην στροφη βγαινοντας εχει γινει φασισταριο και μη χειροτερα.

      τελικα τι εισαι?? σοσιαλιστης που ψηφισε μασκφορο για πρωθυπουργο και του βγηκε αρλεκινος ..??


      λυσε μας τις αποριες βρε ανθρωπε.

  9. Κάσσανδρος ο Κυανός avatar
    Κάσσανδρος ο Κυανός 09/02/2011 21:53:29

    Ας ζητήσει η ΝΔ πρόταση μομφής. Να φανεί στην πράξη η στήριξη που παρέχει στον Παπουτσή ο Παπανδρέου.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Κάσσανδρος ο Κυανός 09/02/2011 22:38:44

      Συμφωνώ απόλυτα. Να μη ζητάμε παραίτηση, να την απαιτούμε στην πράξη.

  10. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 09/02/2011 22:05:30

    Φασίστας!!!!!!!!

  11. panagiotis avatar
    panagiotis 10/02/2011 00:00:15

    Eίμαστε άξιοι της μοίρας μας. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτή η κυβέρνηση μας αξίζει. Αυτήν ψήφισαν οι έλληνες. Αυτήν νομιμοποίησαν στις πρόσφατες εκλογές όπως μας λένε τα φασιστοκάναλα. Αυτή η κυβέρνηση έχει 200+++ κυβερνητικούς εκπροσώπους. Σε κάθε κλάδο και έναν. Αν ξυπνήσει κανείς εκεί στην ΝΔ να φωνάξει......!!!

  12. epi avatar
    epi 10/02/2011 00:04:14

    Πως το πε ο Παπουτσής; "Ιδου η Ρόδος ιδού και το πήδημα;"
    Απόλαυσε την Ρόδο, γιατί θα ρθει και το πήδημα... Να σαι βέβαιος.

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/02/2011 00:47:13

    Νωρίτερα μάλιστα, ο Α. Λοβέρδος είπε ότι όταν επιχειρείται να κλείσει κάποιος τη χώρα (εννοούσε τους αγρότες) είναι πράξη αντεθνική, για να του θυμίσει ο κ. Μαρκόπουλος όταν «έκλαιγε» ο Γ. Παπανδρέου στο Λιμάνι του Πειραιά…

    Το κλείσιμο δρόμων, πλατειών και κτιρίων από τους λαθρομετανάστες όμως δεν είναι αντεθνική πράξη.

  14. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 10/02/2011 09:29:09

    Και για να ξέρετε πόσο ψηλά καταστρώθηκε το σχέδιο κάμψης του αδέσμευτου αγώνα των Σερραίων αγροτών, όπως με πληροφόρησε Σερραίος φίλος, χτές φιλοξενήθηκε τηλεφωνικά σε τοπικό κανάλι, για να υπερασπισθεί το σύννομο των ενεργειών του Αστυνομικού Διευθυντή, ο …Αντώνης Βγόντζας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νίκος Α 10/02/2011 18:32:16

      Κεντρικά σχεδιασμένη η συνταγματική εκτροπή.

  15. athorivos avatar
    athorivos 10/02/2011 21:13:38

    δηλαδή ρε ballomatou περσι που εκλεισαν τα συνορα εσυ αποδοκιμαζες αυτή τη ενεργεια? ή έλεγες και εσυ ΄΄ μπραβο καλά κένετε ΄΄ όπως όλοι οι πρασινορουφιάνοι σοσιαληστές. Τώρα θίχτηκες!!! Αναρωτιέμαι οι άλλοι Αστυνομικοί Διευθυντές που υπηρετούν στα σύνορα γιατί δεν κάνουν το ίδιο? Μάλλον δεν είναι ΄΄ yes man ΄΄ όπως ο φίλος μας Αστυνομικός Διευθυντής Σερρών.