#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2011 07:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την κυβέρνηση Ανδρουτσόπουλου θύμιζε χθες η κυβέρνηση Παπανδρέου



Ιούλιος 1974, την Ελλάδα κυβερνά μια κυβέρνηση ανδρεικέλων με πρωθυπουργό τον Ανδρουτσόπουλο αλλά με τον Ιωαννίδη να κινεί τα νήματα της εξουσίας. Οι εξελίξεις στην Κύπρο είναι δραματικές, γίνεται το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου, ορκίζεται ο άνθρωπος του Ιωαννίδη, ο Σαμψών και όλοι ετοιμάζονται γι’ αυτό που είχαν σχεδιάσει. Την τουρκική εισβολή. Οι Τούρκοι εκμεταλλεύονται το χάος σε Ελλάδα και Κύπρο, εισβάλλουν στη Βόρεια Κύπρο με τον γνωστό Αττίλα.

Επί ώρες η κυβέρνηση Ανδρουτσόπουλου σιωπά ενώ την ίδια ώρα οι εχθροπραξίες δίνουν και παίρνουν στη μαρτυρική Μεγαλόνησο. Μετά από ώρες αποφασίζεται για τα μάτια του κόσμου η επιστράτευση που όμως δείχνει ότι ο στρατός είναι διαλυμένος. Οι Αμερικανοί και ο Κίσινγκερ αναζητούν τον πρωθυπουργό ή κάποιος υπουργό για να μιλήσουν μαζί τους και να αποφασιστεί η κατάπαυση του πυρός. Όλοι χαμένοι, κανείς δε βγαίνει στο τηλέφωνο και μετά από ώρες βρίσκεται ο αρχηγός του Ναυτικού, ναύαρχος Αραπάκης ο οποίος αναλαμβάνει να διαπραγματευτεί την κατάπαυση του πυρός.

Λίγες ώρες μετά ο πρωθυπουργός Ανδρουτσόπουλος μαζεύει τα πράγματά του και εξαφανίζεται.

Μάιος 2011. Οι Γερμανοί και συγκεκριμένα το Spiegel δημοσιεύουν άρθρο που χωρίς να αναφέρει πηγές λέει ότι η Ελλάδα ετοιμάζεται να βγει από τη ζώνη του ευρώ. Πανικός στις αγορές και όλοι αναζητούν κάποιον από την ελληνική κυβέρνηση.

Από νωρίς χθες το απόγευμα τα ξένα χρηματιστήρια βοούν από τις φήμες ότι η Ελλάδα ζητά επιμήκυνση του δανείου των 110 δισ. και μείωση των επιτοκίων. Άλλες φήμες κάνουν λόγο ότι η ελληνική κυβέρνηση ζητά να λάβει επιπλέον 26 δις ευρώ μέσα στο 2011 αλλιώς δεν θα μπορέσει να μπει στις αγορές το 2012, ή θα χρεοκοπήσει. Στην Αθήνα δίνουν και παίρνουν οι φήμες ότι  οι τραπεζίτες προετοιμάζονται για ενδεχόμενο κούρεμα και μάλιστα ορισμένοι παίρνουν μέτρα για να περιοριστούν οι απώλειες από πιθανό πανικό των καταναλωτών.Την ίδια στιγμή επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες ότι οι επιθεωρητές της Τρόικα τα βρήκαν όλα μαύρα χάλια και εκτός προγράμματος.

Και ενώ όλοι ψάχνουν να βρουν τι συμβαίνει η κυβέρνηση έχει ...εξαφανιστεί. Ξένες, και ιδιαίτερα βρετανικές εφημερίδες ψάχνουν κάποιον να τους μιλήσει και να διαψεύσει την προβοκάτσια του Σπήγκελ, αλλά κανείς δε βγαίνει στο τηλέφωνο. Απειλούν οι ξένοι δημοσιογράφοι ότι θα βγουν και θα πουν δημοσίως ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου δεν… υπάρχει στην Ελλάδα. Την ίδια ώρα και οι Έλληνες δημοσιογράφοι αναζητούν σχεδόν δύο ώρες κάποιον από το οικονομικό επιτελείο, ή τον Πεταλωτή να βγει και να διαψεύσει τα σενάρια. Σιγή ασυρμάτου. Μόνο μετά από το κράξιμο που πέφτει, αρχίζουν να ξυπνάνε στην κυβέρνηση και να μιλούν για στημένο παιχνίδι. Ο δε Παπακωνσταντίνου δε σηκώνει το τηλέφωνο αφού ταξιδεύει προς Λουξεμβούργο για την έκτακτη σύσκεψη.

Όσο για τον κ. Παπανδρέου, μάλλον ετοίμαζε το… κανό για το Μεγανήσι.

Τις ώρες της εξαφάνισης της κυβέρνησης, κι ενώ παίζεται το μέλλον της οικονομίας, κάποιοι κερδίζουν εκατομμύρια ευρώ. Ποιοι είναι αυτοί ποτέ δε θα το μάθουμε.

Εκείνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι –αν και διαφορετικά τα μεγέθη και οι περιστάσεις- η κυβέρνηση Παπανδρέου μοιάζει τόσο πολύ με την κυβέρνηση Ανδρουτσόπουλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 07/05/2011 08:04:52

    Φάκτορα,
    καλημέρα,φοβάμαι γι' αυτά που έρχονται,εμας δεν μας ερώτησε κανένας.Είμαστε οι δούλοι των εκλεκτών-ηλιθίων.Εχεις νοιώσει τη πραγματικότητα να σου κόβει τη φωνή,την ανάσα ,να σαστίζεις και να λες ...μετά τι;να θες να προστατεύσεις ότι αγαπάς ,οτι ιερό έχεις και να νοιώθεις αδύναμος;να θες να πεις που φταίω,δεν ήθελα ότι υποθετικά μου χαρίσατε και εγώ ανόητα τα θεώρησα δικά μου ,δεν ξέρω πια τίποτε......
    Πόθοι και σκιές ,κάποιου ονείρου είμαστε
    που στον ύπνο της ανυπαρξίας τόχουμε δει.
    Συντρίμματα,χαλάσματα,νεκροί κι΄αναστημένοι είμαστε
    που να πεθάνουμε ξανά δεν μπορούμε.
    Αχτίδα σκοταδιού σε κάποια αναλάμπη.
    Νεκροί που τους φιλάνε.
    Απ΄το διαμάντι μέσα έχουμε βγει
    κι' είμαστε στη λάσπη πεταμένοι.
    Μας έθαψε η μοίρα,μας εθαψε ο ένας ,
    και οι πολλοί.
    Και είμαστε για σήμερα,και είμαστε για πάντα
    θαμμένοι στην ανάσταση ,μαζί.
    Φταίει ίσως το τότε, που μας θύμησες και μέσα σ΄αυτό ,αναμνήσεις για κάποιους που υποτίθετε αγωνιστήκανε για φύγει η χούντα και ήλθανε μετά απο τόσα χρόνια μεσήλικες εκπρόσωποι της νέας τάξης ,και ντήλερ στο παζάρι της αγοράς για την πώληση της Πατρίδας της δικιάς ΜΑΣ.Ντροπή!!!

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 07/05/2011 08:50:23

      @ juliet,
      καλημερα, καλημερα σε ολους,
      γλυκια και πικρη μερα ξημερωσε, και με επιασε μια αισιοδοξια,
      οτι αυτος ο κυβερνητικος χαβαλες διαλυεται, εμεις ομως θα επιζησουμε,
      αυτοι θα χαθουν .
      Δεν ηρθαν ολοι γλυκια μας Ιουλιετα, απο το παρελθον ως εκπροσωπει της Νεας Ταξης , ηρθαν και οι αλλοι μαζι που τοσα χρονια σιωπουσαν και παρακολουθουσαν χωρις λαλια , γιατι εστω και μεσηλικες τους πηραν τα ονειρα τους, και κατεστρεψαν τα ονειρα των παιδιων τους.
      Σκηλιασαμε Ιουλιετα, σκηλιασαμε, και ειλικρινα σου λεω, δες γυρω σου ποιοι μεσηλικες ξεφωνιζουν πιο πολυ, και αντιδρουν περισσοτερο, αυτοι που σιωπησαν τοσα χρονια.
      Απο τους σιωπηλους να φοβασαι και να φοβουνται.
      Οχι αυτη η γη ειναι δικη τους και δικη ΜΑΣ.
      Καταφεραν κατι αυτοι οι δωσιλογοι, κατι που επι 38 χρονια ψευτοδημοκρατιας, να μας πεισματωσουν τοσο ,που ειναι η ΤΑΝ η ΕΠΙ ΤΑΣ.

      • juliet avatar
        juliet @ kiki 07/05/2011 09:16:38

        @Κική,
        είμαι και εγώ απο τους σιωπηλούς και επικίνδυνους,αλλά σκέψου όλα για ένα σκοπό ,τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.Οταν καταλαβαίνεις οτι σε κοροΐδεύουν(δεν λέω κοροΐδέψαν,δεν υπήρξα ποτέ δική τους) γίνεσαι κακός και εκδικητικός και αυτό ξέρεις είναι ότι χειρότερο .Τούτη τη φόρα δεν είναι εμφύλιος είναι πόλεμος Ελλήνων εναντίον των Ξένων.
        Δεν ξέρω αν διάβασες,στο Δικηγορικό σύλογο ο Αδαμόπουλος στύλωσε τα πόδια ,την έφερε του Ξηρού,Ξηρός δεν ήτανε και εκείνος με το μπαγλαμαδάκι που γύριζε τα πανηγύρια και ήτανε ο δεύτερος Ξηρός της 21ης Νοέμβρη;

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 07/05/2011 09:18:31

          έκανα λάθος 17 Νοέμβρη,απαράδεκτη είμαι.

          • kiki avatar
            kiki @ juliet 07/05/2011 09:35:05

            @ juliet,
            Ναι το διαβασα και εγραψα και ενα σχολιο για την συγκυρια του ονοματος , πολυ μ αρεσε .
            και εγω ποτε δεν ημουν δικη τους , και επιδη γνωριζα το ΠΑΚ, απο την χουντα, και ηξερα λεπτομερειες για το ποιον τους, μετα οσο μπορουσα το παλεψα , ελαβα μια διαγραφη και κλιση σε απολογια, αλλα δεν με ενοχλησε αυτο , ξεκαθαρισε απο τοτε το τοπιο, ηξερα οι δικοι μου με ποιους θα πανε και ποιους θα αφησουν.Και τωρα φανηκε.
            Αλλα αυτα τα σαπροφυτα , τις μουγγριτσες, τις φοβομουνα οτι ερχομενες θα γινοταν αυτο που εγινε.Και ελεγα μην ψηφισετε αυτους οποιον αλλον θελετε οχι αυτους.
            Και να τωρα που βρεθηκαμε μεσηλικες με ασπρα μαλλια να πρεπει να ξανασκηλιασουμε με περισσοτερο πεισμα , αντι να απολαυσουμε την συνταξη μας και το υπολοιπο της ζωης μας, που κατα Λοβερδο, - ζουμε και πολυ παναθεμα μας ,-να εχουμε ξαναβγει στους δρομους και στο μειντανι για απαλλαγη.
            Ειμαι αισιοδοξη οτι θα τα καταφερουμε, γιατι αν μη τι αλλο το χρωσταω, και οι οφειλες ειναι τιμη για μας.
            Αν ζουσε το λεω και το ξαναλεω ο Παναγουλης, μερες μνημης και δικης του, πολλα θα ειχαμε γλυτωσει.

        • kiki avatar
          kiki @ juliet 07/05/2011 12:34:51

          σκυλιασαμε, σκυλι με υψιλον και εχω ενα κοπαδι.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2011 08:10:24

    Εμένα μου θύμισαν τον Πατακό που δήλωνε "Παρών-Απών" στη δίκη του.

    • Σακκας avatar
      Σακκας @ Strange Attractor 07/05/2011 11:30:27

      Ο Παττακος παντως αν μη τι αλλο ειχε κατι "κατω απο το παντελονι του".
      Αυτα εδω τα σουργελα της συμμοριας πασοκ δεν εχουν τιποτα .
      Η "συγκριση" ηταν ατυχης. Και σορυ..

      • Άνθρωπός τις avatar
        Άνθρωπός τις @ Σακκας 07/05/2011 20:35:46

        Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχε τίποτα στο κεφάλι του, ο "σωματικά παρών αλλά διανοητικά απών" - κατά δήλωσή του - κρετίνος Πατακός. Διανοητικά απόντες είναι και τα γραβατωμένα σκ... που μας "κυβερνούν".

  3. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 07/05/2011 08:50:38

    Εάν η επόμενη κυβέρνηση αφήσει τους κυρίους(? ) της τωρινής κυβέρνησης απλά να αποχωρήσουν, χωρίς να λογοδοτήσουν για τις βλακείες που μας έφτασαν στο σημερινό κατάντημα, θα βεβαιωθώ οτι ζω στην πιο ξεφτιλισμένη χώρα του κόσμου.

  4. kiki avatar
    kiki 07/05/2011 09:00:52

    Ο ανδρουτσοπουλος ειχε κλειστει στο διαμερισμα του στο Παγκρατι, και βεβαια δεν περιμενε κανενας [ εχθροπαθεια] απο εναν πρωθυπουργο, στην πραξη να μην χαθει ,
    κλειστηκε και δεν σηκωνε τηλεφωνα , αφαντος .
    Και εγινε η επιστρατευση της μεγαλυτερης ξεφτιλας στα χρονικα , και μεσα στον πανικο το γελοιο επεφτε χοντρα απο τους επιστρατευμενους , οσοι γυρναγαν στα σπιτια τους το βραδυ απο τις διηγησεις, το ιδιο θα γινοταν και σημερα φανταζομαι , με ολους αυτους.
    Που λες Φακτορα, εχει και αλλα κοινα με τον Ανδρουτσοπουλο, ελπιζω να μην κλειστει σπιτι του και να τον χασουμε και να τον ξεχασουμε μεσα στο διαμερισμα.

    • Σακκας avatar
      Σακκας @ kiki 07/05/2011 11:35:29

      Ακουσα οτι το γνωστο γαπ θα παει στη Λευκαδα για να μιλησει στους ..τοπικους φορεις!!!!
      Καλα μιλαμε. Ετουτος εδω εχει ξεπερασει τα ορια του γελοιου.
      Ετουτος εδω ζει στο κοσμο του. Και καλα να τον λυπηθουμε γαμ@το ,ανθρωπος(ειδες) ειναι , μην παιζεις με την δυστυχια του αλλου ετσι το εκανε ο καλος θεουλης,ε! να ! λιγωτερο μυαλο..κριμα..

      Το θεμα ομως ειναι οτι αυτο το πραμμα επαγγελλεται τον .."πρωθυπουργο" της Ελλαδος .. Και εκει ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΑΣΤΕΙΑ..

      Παλι κοιταζω προς το Γουδι.. Η θεα του με ηρεμει ..τελευταια...

    • anonymos avatar
      anonymos @ kiki 09/05/2011 05:27:53

      Αγαπητέ φίλε μονο ο Κωστάκης Καραμανλής εχει πολλά κοινά με τον Ανδρουτσόπουλο και οι δυο, οσο ήταν πρωθυπουργοι ηταν κλεισμένοι στα καβούκια τους και δεν σήκωναν τα τηλεφωνα τους

  5. NICKOLAOS avatar
    NICKOLAOS 07/05/2011 09:05:55

    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΠΑΤΕΤΙΑΣ ΠΕΘΑΝΑΝ ΠΑΜΠΤΩΧΟΙ ,ΚΑΠΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ. ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ...ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΤΑΕΤΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΦΥΓΗ ΚΑΙ ΚΡΥΨΙΜΟ ΑΣ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΡΑΦΗΝΑ ΜΕΡΙΑ...

    • juliet avatar
      juliet @ NICKOLAOS 07/05/2011 09:31:57

      @ΝICKOLAOS
      Συνάντησα τυχαία τον Παττακό πριν ενα χρόνο,πήγε να πουλήσει ένα οικοπεδάκι συνεταιρισμού που είχε ,γιατί ήτανε άρρωστη η γυναίκα του και χρειαζότανε χρήματα.Το αστείο και τραγελαφικό ήτανε οτι η γυναίκα του παίρνει σύνταξη χηρείας,δηλ.για την πολιτεία είναι πεθαμένος.
      Από το ΄81 και μετά έσβησαν απο το λεξιλόγιο τη λέξη αρπαγή και την αντικατέστησαν με τη λέξη δώρα για την επιβραβεύση της απάτης.Οσο για το τελευταίο στάθηκε μικρός των μεγάλων γεγονότων που συνέβαιναν,με σάπιο περιβάλλον γύρω του και ανίκανος ν΄αξιολογεί ανθρώπους και γεγονότα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ NICKOLAOS 09/05/2011 05:29:17

      Μπράβο συμφωνώ μαζί σου

  6. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 07/05/2011 09:41:21

    Λοιπόν. Πρέπει να του πούν: τέρμα οι κρουαζιέρες τα σαββατοκύριακα. Ασε τον κόσμο να χαρεί λίγο το σαββατοκύριακο. Του βγαίνει η πίστη ανάποδα όλη την βδομάδα, να μη κάθεται Παρασκευή απόγευμα με το αυτί κολλημένο στο ραδιόφωνο. Πάντως από τίτλους πάμε καλά: Τσολάκογλου - Λογοθετόπουλος - Ανδρουτσόπουλος. Ούτε οι ισπανοί ευγενείς δεν έχουν να αραδιάσουν τόσα ονόματα!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/05/2011 02:57:55

      ω, ρε Ελληνες, εδω ειστε αποντες ολοκληρη τη τελευταια 1000-ετια! Τι να σας αφησουν να χαρειτε τα Σαββατοκυριακα? Το χαλι που καταντησατε τον τοπο?

  7. NICKOLAOS avatar
    NICKOLAOS 07/05/2011 09:51:53

    JULIET ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ -Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΣ ΤΟΛΜΗΣΕ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ..

    • juliet avatar
      juliet @ NICKOLAOS 07/05/2011 09:59:23

      @NICKOLAOS
      ευχαριστώ ,καλημέρα

  8. stetrian avatar
    stetrian 07/05/2011 10:06:32

    Ειναι επικινδυνοι πρεπει να φυγουν χθες! Εκλογες τωρα!

  9. Διάκος avatar
    Διάκος 07/05/2011 10:18:37

    factorx ατυχής ο παραλληλισμός , αγού τα όσα περιγράφεις περί αποτυχημένης επιστράτευσης δεν υφίστανται και πλέον δεν υποστηρίζονται από σοβαρούς ιστορικούς. Το παρασκήνιο με τα τηλέφωνα και τον Αραπάκη , τελείως διαφορετικό, τι διαβάζεις άραγε;; Θα σου πρότεινα πρωτογενή πηγή πληροφόρησης π.χ. τα αρχεία της ΓΕΕΦ ( έχουν εκδοθεί, μπορεί να επανέλθω αν χρειαστείς περαιτέρω διευκρινήσεις) για να διαπιστώσεις τη λάθος πληροφόρηση για τα γεγονότα , που έχεις.
    ΝΑυσικά: Περιμένεις να πληρώσει η σημερινή κυβέρνηση; να οδηγηθεί σε ειδικά δικαστήρια; Εδώ χάθηκε η μισή Κύπρος και δεν αποδώθηκαν πολιτικές ευθύνες, δεν δικάστηκε ποτέ κανείς, ακόμα και ο Φάκελος της Κύπρου στο αρχείο για να μη θιγούν ακόμα και σήμερα το ανεπαρκές(ο ηπιότερος χαρακτηρισμός) Αβέρωφ0Καραμανλή. ΜΕ νεκρούς, αγνοουμένους και πρόσφυγες και δεν κουνήθηκε φύλλο. Τώρα τι περιμένεις να γίνει για την κυβέρνηση που έφερε το ΔΝΤ;;

  10. kiki avatar
    kiki 07/05/2011 10:21:31

    Και τωρα που θυμηθηκα ενα αλλο σημειο της παρακρουσης ΓΑΠ, αλλα ΦΑΠ πρεπει να τον λεμε , απο τις φαπες που τρωει, ειπε οτι ηταν φανταρος στον Εβρο, και οτι εχει λεχθει οτι ηταν αξιωματικος των αμερικανων στο Βιετναμ, και το αντεκρουσε, σωστο, αλλα διαπιστωσα οτι ουτε την αμερικανικη ιστορια δεν ξερει, το Βιετναμ τελειωσε το 73, οχι το 78 που πηγε αυτος φανταρος.
    Ολα μια σουπα στο μυαλο του.
    Ο πατερουλης του ηταν νοσοκομος στον αμερικανικο στρατο στον πολεμο.
    βρισκομενος στην Αμερικη αφου ειχε καταδωσει τους συντροφους του στον Μανιαδακη. Αχ Καστοριαδη, και εσυ εφυγες χωρις να μιλησεις ανοικτα.

  11. αχιλλεας παπ.-λαρισα avatar
    αχιλλεας παπ.-λαρισα 07/05/2011 10:22:57

    Μαλλον ηρθε η ωρα των σοσιαληστων να φυγουν!!!
    Μας τρελαναν στα ψεματα!!!

  12. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 07/05/2011 10:30:40

    Μέρα με τη μέρα ξεσκεπάζεται ο βρώμικος ρόλος του διδύμου ΓΑΠ, ΓΠΑΠ, ως δευτεροκλασσάτων γκανκστερίσκων της πέραν του ατλαντικού οικογένειας.
    Θα θυμίσω ότι εκβίαζαν την ΕΕ, με το ¨όπλο γεμάτο, πάνω στο τραπέζι¨, ΑΦΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΚΡΙΣΗ , οτι άν δεν μας ¨βοηθήσουν¨ θα μπούμε στο ΔΝΤ. (Παρεπιμπτόντως τα κατάφεραν και στο ΔΝΤ μπήκαμε και μνημόνιο υπογράψαμε! ποιος κέρδισε; Η Ελλάδα;).
    Τώρα, ακολουθούν πάλι την ίδια τακτική, ή μας δίνετε 26δις€, ή φεύγουμε από το ευρώ (Το ξεφούρνισε ο Παπαχελάς του ΣΚΑΙ).
    Στόχος πάντα η ΕΕ, και ιδιαίτερα η Γερμανία( δεν είμαι και τόσο φαν της), να πατήσει την πεπονόφλουδα !
    Το περιβόητο άρθρο του SPIEGEL, δεν μου φαίνεται τόσο ύποπτο, (μάλλον μοιάζει με αμυντική στάση της ΕΕ και εξαναγκασμό των διοικούντων μας να τοποθετηθούν καθαρά οτι δεν τίθεται τέτοιο θέμα αποχώρησης μας από το €), όσο ύποπτη μου φαίνεται η στάση των δικών μας κυβερνώντων, οι οποίοι κρυφά και χωρίς να ενημερώσουν κανένα ούτε την ίδια τους την κυβέρνηση, (για τον λαό δεν τίθεται θέμα, τον έχουν γραμμένο κανονικά), παίζουν και πάλι ένα επικίνδυνο παιχνίδι στις πλάτες μας.
    Αν νομίζει ¨το δίδυμο οτι θα ¨μασήσει¨ η Μέρκελ, και θα καταφέρει κι΄αλλο πλήγμα στην Ευρωπαϊκή οικογένεια, (πρώτο πλήγμα η είσοδος του ΔΝΤ στην ΕΕ), ΑΥΤΑΠΑΤΑΤΑΙ!
    Το μόνο που θα καταφέρει το ¨δίδυμο¨, είναι, να πάρει ανάποδες (και πολύ σωστά), η Ευρωζώνη, να γίνουμε σαν χώρα και πάλι ο σάκκος του μποξ, από όλους !
    Άν ο κος ΓΑΠ , θέλει να παίζει τον ρόλο του μειοδότη της δικιάς μας πατρίδας, εμείς οι απλοί πολίτες αυτής της χώρας δεν πρέπει να του το επιτρέψουμε!
    Απαιτούμε γρήγορα αντανακλαστικά από την αντιπολίτευση και ειδικά από τον πρόεδρο της ΝΔ, ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ , να ξεμπροστιάσει το ¨δίδυμο¨ και να μας απαλλάξει από τις ¨υπηρεσίες¨του, υψίστης Εθνικής σημασίας!

    • Ernestoche avatar
      Ernestoche @ Απλή σκέψη 07/05/2011 11:08:47

      Δεν θα μπορούσε να περιγραφεί καλύτερα η κατάσταση. Πολύ καλό κείμενο, καίριο, περιεκτικό και σύντομο. Η μόνη αδυναμία οτι ¨επενδύετε¨ στον Σαμαρά. Δεν μπορώ ακόμα να τον κρίνω, αλλά οι ενδείξεις δυστυχώς μιλάνε. Ο συρφετός - εκτος ελαχίστων εξαιρέσεων - που τον ακολουθεί δείχνει τι μας περιμένει κι απο κει.

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Ernestoche 07/05/2011 11:44:45

        Αγαπητέ ErnestoChe, θα μου επιτρέψεις να έχω εμπιστοσύνη στον Α. Σαμαρά,( άσε τον συρφετό όπως λες, θα απαξιωθεί με μαθηματική ακρίβεια στη συνείδηση όλων αλλά και στην πράξη)!
        Έχω την ελπίδα αλλά και την βεβαιότητα οτι ο Α. Σαμαράς (ο ίδιος μόνος του), θ΄αντιδράσει σωστά και συνετά!

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Ernestoche 07/05/2011 17:39:07

        ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ
        "ΑΔΥΝΑΜΙΑ' ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.
        ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ "ΠΡΕΠΕΙ " ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Απλή σκέψη 07/05/2011 14:10:25

      Μας βρήκαν μπόσικους και μας χτυπάνε(ξανά) δεν θα ησυχάσουν,οι κερδοσκόποι γλυκάθηκαν απο το αρρωστημένο παιχνίδι που στήθηκε..
      Και το Spiegel μάλλον εκδούλευση πουλάει και ανοίγει την επόμενη κίνηση στην σκακιέρα,τίποτα δενείναι τυχαίο.
      Σε αυτό που συμφωνώ περισσότερο είναι οτι η αντιπολίτευση πρέπει να ανεβάσει τους τόνους γιατί οι καταστάσεις τρέχουν πραγματικά πολύ γρήγορα,και είναι πολύ εύκολο να χάσεις τη μπάλα.

  13. Armageddon avatar
    Armageddon 07/05/2011 10:52:59

    ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΚΤΕΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ .ΑΣ
    ΒΑΛΟΥΝ ΦΡΕΝΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ,ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΤΑ ΧΡΕΩΣΤΟΥΜΕΝΑ
    30 ΔΙΣ ( ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΧΗΡΙΣΑΝ ΝΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ), ΝΑ ΓΗΝΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΙΣ , ΤΟΤΕ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ.......

  14. Armageddon avatar
    Armageddon 07/05/2011 10:58:27

    ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑΟ.........

    • NICKOLAOS avatar
      NICKOLAOS @ Armageddon 07/05/2011 11:38:25

      ΜΑΚΑΡΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΑΠ ΝΑ ΕΜΟΙΖΕ Ε ΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΑΝΘΗΡΗ ...ΕΝΩ Ο ΓΑΠ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ.....ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΟΥΝΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ....

  15. Tem avatar
    Tem 07/05/2011 11:10:09

    εύχομαι να έφθασε το τέλος του γαπ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2011 11:15:41

    Οι Αγορες σημερα ακουγαν Χρυσιχοϊδη - ΜΕΓΚΑ !
    “Και σήμερα γίνονται συζητήσεις – πχ. για αναδιάρθρωση- αλλά διαψεύδονται γιατί δεν κάνει καλό στην χώρα η δημοσιοποίηση τους” !!!
    Είπε επίσης : “Από τη στιγμή που η χώρα μας βρίσκεται σε βαθειά κρίση είναι λογικό να δεχόμαστε επιθέσεις”....!!!!

    Οι Τυφλοποντικες του ΠΑΣΟΚ, και οι Υπογειες Διεργασιες τους, με το Μηχαλη να παιζει με τα δις των Αγορων !!! Τη Δευτερα θα του χτυπησουν την πορτα!

    Αυτοι ειναι οι ΠΑΣΟΚΟΙ !! τους τρωει το Πρασινο δικιο και μας βγαζουν στο κλαρι για να μας σωσουν !

    Τι ειναι -για σενα- αναδιαρθρωση ρε Μιχαλη?? Μηπως να εξηγουσες στις κακες Αγορες τι εννοεις οτι συζυτατε εκει στυην Α-κυβερνηση ???

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2011 13:23:33

      Ολα τα λεφτά το σχόλιο του Αναγνωστάκη,μόλις είπατε κ.υπουργέ ότι θα γίνει μείωση 20% στα σουπερμαρκετ στις 20 Δεκέμβρη πήγα και τους είπα να μου κάνουνε την έκπτωση. Ο υπουργός είπε ότι θα έχω μείωση 20% και μου είπανε τι λέω.Ιορδάνης:πήγες σε ακριβό φαίνεται!!!
      Το δούλεμα πήγαινε ........

  17. saltcity avatar
    saltcity 07/05/2011 11:23:42

    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ
    +1000

  18. ο ξένος avatar
    ο ξένος 07/05/2011 11:29:57

    Τα ψέμματα τελείωσαν, όχι στα σίγουρα, όμως, και το ΠΑΣΟΚ.
    Στις εκλογές του Ιουνίου, θα τεθεί για πρώτη φορά ένα ξεκάθαρο δίλημμα:
    Νέο ακόμη πιο σκληρό μνημόνιο και παραμονή στο ευρώ ή επιστροφή στη δραχμή;
    Και βέβαια η απάντηση δεν θα μπορεί να είναι "άλλο μείγμα πολιτικής".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ο ξένος 08/05/2011 00:06:05

      Ας τολμήσει να το θέσει ο νεοτσολάκογλου.

      Την άλλη μέρα κιόλας, εν μέσω προεκλογικής περιόδου, θα καταρρεύσουν τράπεζες από το κύμα απόσυρσης καταθέσεων που θα σηκώσει η θέση ενός τέτοιου διλήμματος.

      Και από εκεί που θα πηγαίνει για μαλλί, θα βγει κουρεμένος.

  19. Ernestoche avatar
    Ernestoche 07/05/2011 11:30:02

    Προτείνω το α-κυβέρνηση να καθιερωθεί! Οπως θα έλεγε κι ο Χατζηχρήστος.

  20. Σακκας avatar
    Σακκας 07/05/2011 11:40:07

    Ω! καταπληκτικη εμπνευση! Αν και εδω που τα λεμε ακομα και αυτη η αχρηστη κυβερνηση του "οχι και πολυ φανατικου" ανδρουτσοπουλου ,νομιζω καλλιτερη ηταν απο αυτη εδω τη συμμορια που επαγγελλεται την .."κυβερνηση της Ελλαδος"...
    Ασε δηλαδη που ακουσα κατα τις 2120 χτες στην νετ,το γνωστο τουρκακι "κ.πεταλωτης" να απανταει !! τι να απανταει δηλαδη να μιλαει επι 10 λεπτα σε ερωτηση του εκφωνητη της .."προπαγανδας" χωρις να καταλαβω τι .."ειπε τελικα"??? βρε το τουρκακι τον "μπουλη" θα μας τρελλανει???

    Ποιος εβαλε αυτον σε αυτη τη θεση??????????%%^&*(())_

  21. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 07/05/2011 13:07:00

    Διάκο, καλημέρα
    Ακριβώς αυτό περιμένω να ΚΑΝΟΥΜΕ. Να μην τους αφήσουμε να κάνουν πάλι ότι στο παρελθόν. Να μάθουν ότι όποιος φταίει γιατί διέσυρε μια ολόκληρη χώρα και γιατί πρόδωσε τον λαό της οφείλει να πληρώσει. ΤΕΛΟΣ Η ΑΝΟΧΗ.
    Πρώτα εμείς δεν πρέπει να δεχτούμε κάτι λιγότερο, απλά ας μας "επιτρέψουν" αυτή τη φορά να ζητήσουμε τα αυτονόητα.

  22. siakkas avatar
    siakkas 07/05/2011 13:27:24

    Έχουν καταλάβει ότι το τέλος τους είναι κοντά και προσπαθούν να διασωθούν με τον οποιονδήποτε τρόπο ακόμη και μεταφυσικό.
    Θα παραθέσω ένα σημειολογικό περιστατικό.
    Ο Ρουμάνος πρωθυπουργός φοβούμενος της κατάρες του κόσμου και των μαγισσών εν έτη 2010 προσέτρεξε σε μέντιουμ και τον συμβούλευσαν να φορά μοβ γραβάτες δια αποφυγή των βασκανιών.
    Οι δικοί μας μάγιστροι συχνά πυκνά σε δημόσιες εμφανίσεις εμφανίζονται εν τι ιδία εμφάνιση.

    • juliet avatar
      juliet @ siakkas 07/05/2011 20:16:42

      @siakkas
      Η Ρουμανία έχει παράδοση στις μάγισσες ,κάθε Πέμπτη πρέπει να φοράς μωβ για να μη σε πιάνουν τα μάγια.Aν τα φορούν την Πέμπτη ...μάλλον έπεσες μέσα.

      • siakkas avatar
        siakkas @ juliet 07/05/2011 20:47:23

        @ juliet
        Οι δικοί μας (κατ ευφημισμό ) από ότι είδα στην tv σήμερα πρέπει να την φοράνε και στον ύπνο τους δια πάσαν νόσον και πάσαν μα(l)ακίαν

        • juliet avatar
          juliet @ siakkas 08/05/2011 19:24:56

          @siakkas
          χαχαχα,ιδέες .....

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ juliet 08/05/2011 03:06:38

        Φταίει το αι-γυφτιακό το αίμα τους...είχαν μια ταση προς το υπερφυσικο εκει κατω απο χιλιετηριδες..
        Αλλά εδω έχουμε πιο πολλους απο δαυτους γιατι τους κανουμε και υπουργους...αμ πως!

  23. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 07/05/2011 14:16:36

    ΕΙΠΑΤΕ = ΄Ιούλιος 1974, την Ελλάδα κυβερνά μια κυβέρνηση ανδρεικέλων με πρωθυπουργό τον ... '

    ΛΕΩ = ΄Μαιος 2011, την Ελλάδα κυβερνά μια κυβέρνηση ανδρεικέλων με πρωθυπουργό τον ... '

    ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΜΟΥ ΤΟΥ 40% ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΑΣ ? (βαλε και την διαλυση της γλωσσας μας και την νεοταξικοποιηση της ιστοριας μας.. )

    Ευχομαι η μεταπολιτευση που ακολουθει την σημερινη πρασινη χουντα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ....

    καο ο νοων νοειτω...

  24. GEODETIS avatar
    GEODETIS 08/05/2011 13:18:57

    Έπρεπε να αναφέρεις και το βράδυ των Ιμίων κύριε Factorx … με την ίδια συντομία βέβαια …