#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 10:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την κατάργηση 70.000 θέσεων εργασίας στις ΔΕΚΟ προανήγγειλε ο Θ. Πάγκαλος



Για κατάργηση 70.000 θέσεων εργασίας στις δημόσιες επιχειρήσεις κάνει λόγο ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλος σε συνέντευξή του στις ελβετικές εφημερίδες TRIBUNE DE GENEVE και 24 HEURES, ενώ αναγνωρίζει πως «δεν είναι η καλύτερη στιγμή» για την ιδιωτικοποίηση επιχειρήσεων όπως η ΔΕΗ, η ΕΥΔΑΠ και ο ΟΤΕ. Στην ίδια συνέντευξη εκφράζει τη διαφωνία του με την εξαίρεση της εκκλησιαστικής περιουσίας από το ειδικό τέλος για τα ακίνητα.

Δεν συμφωνώ με την εξαίρεση της Εκκλησίας, δηλώνει στη συνέντευξή του ο κ. Πάγκαλος και προσθέτει για το θέμα του τέλους στα ακίνητα: «Η Εκκλησία διεκδικεί την οικονομική αυτονομία της και διαχειρίζεται μία σημαντική κληρονομιά. Θα ήταν φυσιολογικό να πληρώσει, όπως οι άλλοι. Θα έπρεπε να δώσει και το παράδειγμα σ’ αυτό».

Απαντώντας εξάλλου σε ερώτηση για το θέμα των αποκρατικοποιήσεων, αναγνωρίζει πως δεν είναι η καλύτερη στιγμή για την ιδιωτικοποίηση επιχειρήσεων ύδρευσης, τηλεπικοινωνιών τκλ, δεδομένου, όπως ενδεικτικά αναφέρει, ότι «η χρηματιστηριακή τιμή της μεγαλύτερης επιχείρησης της χώρας, που διαχειρίζεται τον ηλεκτρισμό, είναι στο δέκατο της αξίας της ακίνητης περιουσίας της». «Δεν μπορούμε να κάνουμε αυτό. Για άλλες δημόσιες επιχειρήσεις, που χρειάζονται εκσυγχρονισμό, αν χρησιμοποιήσουμε τα χρήματα για επενδύσεις και αναθέρμανση της οικονομίας, θα είναι προς το δημόσιο συμφέρον», εκτιμά ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.

Σε ερώτηση για το πρόσφατο αδιέξοδο στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα και το κατά πόσο η Ελλάδα είναι σε θέση να εκπληρώσει τις δεσμεύσεις της, ο κ. Πάγκαλος μιλάει για πολιτικά εμπόδια στον τερματισμό των πελατειακών σχέσεων, που έχουν φουσκώσει το προσωπικό του δημόσιου τομέα, «τη βασική αιτία -όπως υποστηρίζει- του δημοσιονομικού ελλείμματος». «Με το νόμο Πεπονή, το κόμμα μας έκανε ένα βήμα προς την κατάργηση της εξαγοράς ψήφου με αντάλλαγμα την απασχόληση στο δημόσιο. Πρέπει να συνεχίσουμε (προς αυτή την κατεύθυνση), αλλά η πίεση είναι μεγάλη και εντός του σοσιαλιστικού κόμματος», σημειώνει με νόημα και απαντώντας σε σχετική ερώτηση κάνει λόγο για κατάργηση 70.000 θέσεων εργασίας, όχι στη δημόσια διοίκηση, αλλά στις δημόσιες επιχειρήσεις, όπως διευκρινίζει.

Κληθείς τέλος να απαντήσει σε όσους υποστηρίζουν ότι οι πολιτικοί είναι υπεύθυνοι για την κρίση, επειδή διόγκωσαν υπέρμετρα το δημόσιο τομέα, σημειώνει πως όλοι συμμετέχουν στην απώλεια εσόδων: «...και αυτοί ζουν από το κράτος. Οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι πελάτες τους και επιπλέον οι ελεύθεροι επαγγελματίες κλέβουν μόνιμα το κράτος», επισημαίνει ο κ. Πάγκαλος και χαρακτηρίζει αδιανόητο π.χ. να δηλώνουν οι δικηγόροι στην Αθήνα μηνιαίο εισόδημα 1.500 ευρώ.

«Το έχω ήδη πει, όλοι μαζί δαπανήσαμε τα χρήματα. Το ερώτημα που θέτω στους Έλληνες είναι "ζητάς πάντα την απόδειξη από τον υδραυλικό;". Αυτό πρέπει να αλλάξει», τονίζει χαρακτηριστικά ο κ. Πάγκαλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/09/2011 11:06:07

    Για να δούμε, θα βγουν τώρα να συμπαραταχθούν μαζί του οι συνήθεις κοινωνικοί αυτοματιστές, ελ. επ. στην πλειονότητά τους, που τους αποκάλεσε μόνιμους φοροκλέφτες και επανέλαβε ότι "μαζί τα φάγαμε";

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 22/09/2011 11:58:18

      Καλή σου μέρα...

      Οι ΕλΕπ πολλές φορές έχουν μεγάλους τζίρους και αναγκαστικά αποδίδουν μεγάλο φόρο, και άλλες έχουν μικρούς τζίρους και αποδίδουν λίγο ή καθόλου (μέχρι πρόσφατα αυτό γιατί τώρα πληρώνουμε έκτακτα και με αντικειμενικά κριτήρια)...Βλέπεις, ο Πάγκαλος και το κομματικό του προσωπικό (οι ΔΥ) αδυνατούν να καταλάβουν ότι το εισόδημα δεν μπορεί να είναι εγγυημένο, όπως και η θέση εργασίας, άρα και το ύψος του φόρου...

      Είμαι απέναντι από τον Πάγκαλο, και όσους (εσένα) είναι ομοϊδεάτες...
      Δεν ξέρω αν τα φάγατε μαζί αλλά εμένα τότε δεν με φωνάξατε...αν με είχατε φωνάξει θα ερχόμουν (δεν είμαι καλύτερος άνθρωπος)...

      • καθηγητής avatar
        καθηγητής @ Φακ Κωστας 22/09/2011 12:31:47

        Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να διαχωρίσεις τους Έλληνες σε αυτούς που τα έφαγαν και στα υπόλοιπα κορόιδα, μέσα στα οποία συμπεριλαμβανόμαστε και εγώ και εσύ. Ένας ΔΥ που έχει διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ στους τομείς που πραγματικά έχει ανάγκη το κράτος και ο πολίτης (παιδεία, υγεία, πρόνοια) ΚΑΙ κάνει ευσυνείδητα τη δουλειά του), όπως και ένας ΕΛΕΠ που μοχθεί κάθε μέρα και εκπληρώνει όλες του τις φορολογικές υποχρεώσεις (σε κατατάσσω σε αυτούς με καλή πίστη), πρέπει να σταματήσουν τις γενικεύσεις και να στραφούν τόσο κατά των λαμογίων ΔΥ που λαδώνονται, κοπριτίζουν, υπεξαιρούν κλπ. έχοντας μάλιστα μπει από την πίσω πόρτα στο Δημόσιο, όσο και κατά π.χ. ιατρών, δικηγόρων που δηλώνουν όσα και εσύ αλλά βγάζουν πολλαπλάσια. Άλλωστε εμένα πιο πολύ με προκαλούν οι "συνάδελφοί" μου που τα ξύνουν και κάνουν φάμπρικα ιδιαιτέρων. Θεωρώ ότι και εσένα πρέπει να σε ερεθίζουν περισσότερο οι συνάδερφοί σου, που δίνουν λαβή για στοχοποίηση του κλάδου σου με την παραπάνω συμπεριφορά. Τελικά αν δεν απαιτήσουμε οι ίδιοι ΠΡΩΤΑ να μπει τάξη στο δικό μας συνάφι, κατά τη γνώμη μου οποιαδήποτε κριτική προς άλλες κατηγορίες εργαζομένων αποδυναμώνεται αισθητά

        • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
          ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ καθηγητής 22/09/2011 14:03:35

          Υπάρχουν όντως πολλά λαμόγια ΔΥ. Υπάρχουν όμως γιατί ο πολίτης θα πάει στο μηχανικό της πολεοδομίας και όχι στον ιδιώτη μηχανικό,για να του βγάλει την άδεια του σπιτιού του επειδή αυτός θα τα καταφέρει πιο γρήγορα. Υπάρχουν διότι θα δώσει το φακελάκι στο γιατρό και στις νοσοκόμες και στο υπόλοιποι προσωπικό του νοσοκομείου για να προσέξουν τον άνθρωπό του. Υπάρχουν διότι κάποιος θέλει να βγάλει άδεια καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος σε εντελώς ακατάλληλο χώρο που δεν πληρεί τις προδιαγραφές αλλά επειδή είναι πέρασμα θα λαδώσει τον ΔΥ για να του το εγκρίνει. Και υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα.
          Εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός με δικό μου γραφείο. Ασχολούμαι κυρίως με εκδόσεις Οικοδομικών Αδειών. Για να εκδοθεί μια άδεια πρέπει το ποσό που προκύπτει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και ελέγχετε από το κράτος μέσω του αρμόδιου υπαλλήλου της πολεοδομίας. Στην συνέχεια αυτή η αμοιβή κατατίθεται στην ΕΤΕ όπου γίνονται κρατήσεις προς ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ. Μόνο προσκομίζοντας το καταθετήριο εκδίδεται μια οικοδομική άδεια. Επί του ποσού αυτού πληρώνω προκαταβολικά το 10% ως φόρο πλέον του ΦΠΑ φυσικά. Και πιστέψτε με εδώ στην επαρχία ποτέ δεν παίρνουμε την αμοιβή παυ γράφεται στα χαρτιά αλλά πάντα αρκετά έως πολύ λιγότερα λόγω έντονου ανταγωνισμού. Φορολογούμαι όμως σαν να έχω εισπράξει όλο το ποσό. Εγώ λοιπόν δεν έχω κλέψει την εφορία. Αντιθέτως πληρώνω περισσότερα από ότι πρέπει. Και τώρα με την περαιτέρω μείωση του αφορολόγητου θα πληρώνω ακόμη περισσότερα,
          Βεβαίως υπάρχουν και συνάδελφοι μηχανικοί που ασχολούνται με τις κατασκευές δημόσιων και ιδιωτικών έργων και εκεί όντως μπορεί κανείς να αποκρύψει εισοδήματα. Αλλά αυτή ακριβώς είναι η δουλειά και το καθήκον του Κράτους να ανακαλύψει τους φοροδιαφεύγοντες και να τους τιμωρήσει. Αλλά αντ' αυτού τιμωρούνται όλοι με όλα αυτά τα μέτρα που λαμβάνονται. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν αντιλαμβάνονται το αυτονόητο. Το πόσο κακό θα προκαλέσουν όλα αυτά. Θα κλείσουν σπίτια κυριολεκτικά!!! Αλλά δυστυχώς δεν τους νοιάζει...

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 22/09/2011 12:00:04

      Αυριανιστή, στο είπα και αλλού καταντάς γραφικός, και όχι μόνο, αφού είσαι ο συνήθης ύποπτος, που αναβει φωτιές γιά αντεγκλήσεις μεταξύ Δ.Υ. και Ι.Υ. Ειδικά τελευταία, ότι θέμα και αν ανοίξει η μόνιμη επωδός σου είναι οι κοινωνικοί αυτοματιστές. Εμμονή σου έχει γίνει...
      Εχω την άποψη ότι είσαι και αρκούντως σοβαρός, και εξαιρετικός συνομιλητής (όταν το θέλεις όμως) και επαρκώς έξυπνος, γιά να καταλάβεις ότι "παρατραβάς το σχοινί"... Σε παρακαλώ λοιπόν, κάνε μας τη χάρη...

      Οσον αφορά τον Πάγκαλο τώρα....
      Μαζι τα φάγαμε ε; Kαι παραδείγματα έφερε πάλι τους δικηγόρους. Δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ δημοσιογράφος να τον ρωτήσει:

      1) Οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, που τους αλλάξατε τα φώτα ΤΙ δήλωναν κε Πάγκαλε? Αυτά που έτσι και αλλιώς πληροφορείστε αφού δεν μπορούν να κρύψουν εισοδήματα. Αυτούς γιατι τους πετσοκόψατε?

      2) Γιά τις "μπιζνες" μέσω των οποίων "χάθηκαν" δις €, θα μας πείτε ποιοί, και πώς τα έφαγαν? (μαζί σας ή μόνοι τους ποσώς μας ενδιαφέρει, μα ενδιαφέρει όμως να πληρώσουν)

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 11:12:54

    Να μας πει πόσοι είναι και οι δικοί του πελάτες..

  3. Grothia avatar
    Grothia 22/09/2011 11:14:57

    Καθήστε πουλάκια μου πιό άνετα στον καναπέ σας ..... και ο κάθε βαγγέλας & πάγκαλος να ορίζει τις ζωές σας και των παδιών σας. Αλλά ξέχασα, μεθαύριο, όταν θα έρθουν οι νέοι ιδιοκτήτες των ΔΕΚΟ , οι Al- AF - Ouzoi & Co θα σας ξαναπροσλάβουν, βλέπεις θα έχετε μόρια εσείς, θα είστε προτιμητέοι ...... δεν μπορώ ούτε να γελάσω ούτε να κάψω πιά. Ντροπή μας που τους ανεχόμαστε.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 22/09/2011 11:40:37

    Για άλλη μια φορά διχαστικός και ασεβής προς το λαό. Κι όλο κάποιοι άλλοι φταίνε, η μόνοι συνενοχή του είναι στο ότι "μαζί τα δαπανήσαμε..".
    Γιατί είναι στην κυβέρνηση και τί κάνει θα εξηγήσει ποτέ;

  5. φωνη avatar
    φωνη 22/09/2011 12:13:04

    Επιμένουν στο διασυρμό της Ελλάδας διεθνώς. Κάπου αποσκοπεί αυτό δεν είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ φωνη 22/09/2011 12:26:45

      !!! Σωστή η παρατήρηση!

  6. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2011 12:25:28

    ούτε τα κρατικά κανάλια ..δεν τους αντέχουν πια ...

  7. agrios avatar
    agrios 22/09/2011 13:09:31

    Μου κάνει εντύπωση ότι δεν μιλάνε για κατάργηση θέσεων αυτών των λαμογιών που δουλεύουν στα δημόσια ΚΤΕΟ και μας πίνουν το αίμα εδώ και δεκαετίες .
    Ο πολύς κ. Σγουρός δεν τα ξέρει ; Εμείς τα ξέρουμε αυτός ; Γιατί δεν τους αγγίζει ; Προχθές πήγα το αυτοκίνητό μου να περάσει ΚΤΕΟ . Κανείς δεν ήταν να περιμένει , Παιδιά τους είπα θέλω να περάσω το φορτηγό μου αλλά δεν έχω αρντεβού . Εντάξει μου λένε δώσε 20 ευρώ και οκ. ΑΙΣΧΟΣ και από την άλλη μεριά κόβετε τα λεφτά στους συνατξιούχους και αναπήρους για να μην πειράξετε τα κομματόσκυλα που έχουν γίνει κροίσοι με τα λεφτά μας .

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ agrios 22/09/2011 13:40:26

      Ειδικά τα ΚΤΕΟ είχαν εξελιχθεί σε... εμβληματικά άντρα διαφθοράς. Μόνο με τους ΟΤΑ μπορούσαν να "κοντράρουν".

      Μέχρι που άνοιξαν τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ και απαλλαγήκαμε από τους ωμούς εκβιασμούς. Κανείς πια δεν είχε λόγο να πάει στα δημόσια, εκτός κι αν είχε "ειδικούς" λόγους να εμπλακεί σε μια τέτοια συναλλαγή. Εγώ δεν το κρύβω μάλιστα, πως όσο τα ΚΤΕΟ ήταν μόνο δημόσια, προτιμούσα να κυκλοφορώ με ανέλεγκτο αυτοκίνητο (φροντίζοντας, βέβαια, να το συντηρώ άριστα) και να ρισκάρω έλεγχο και τυχόν πρόστιμο, παρά να πάω εκεί. Σε καλό μού βγήκε τελικά.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 22/09/2011 13:52:40

        Πάντως ομολογείς μικρή φοροδιαφυγή (απέφευγες το παράβολο...)...
        κοίτα και τον εαυτό σου λοιπόν, πριν κρίνεις τους μεγαλοφοροφυγάδες...

        Επίσης, παίρνεις θέση υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας...ωστόσο φαντάζομαι, αν απολύονταν οι υπάλληλοι των κρατικών ΚΤΕΟ θα μιλούσες πάλι για κοινωνικό αυτοματισμό ε?

  8. kp8 avatar
    kp8 22/09/2011 13:27:36

    Του "είναι αδιανόητο πχ. να δηλώνουν οι δικηγόροι στην Αθήνα μηνιαίο εισόδημα 1500 ευρώ". Αν είναι έτσι κυρ Θόδωρα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ την κατάσταση πάρα πολλών δικηγόρων στην Αθήνα .......

  9. manos avatar
    manos 22/09/2011 13:33:36

    Ούτε να σηκωθεί από την καρέκλα δεν μπορεί.
    Ευτυχώς που τα φάγαμε μαζί ρε μεγάλε. Μόνο που εγώ τα μεταβόλισα.

  10. noldor avatar
    noldor 22/09/2011 14:15:40

    Τον αδελφό σου που δεν έχει πατήσει ποτέ στην υπηρεσία του θα τον διώξεις και θα πάρεις πίσω όσα έχει πληρωθεί μέχρι σήμερα;

  11. xainis avatar
    xainis 22/09/2011 15:21:18

    Αναρωτιέμαι με ποιό τρόπο θα τεθεί φραγμός στην αμετροέπεια του επαγγελματία -ανεπάγγελτου, όψιμου τιμητή και αδέκαστου κριτή του πολιτικού μας συστήματος.
    Αφού ανώδυνα ξεπέρασε την αναγκαιότητα της στοιχειώδους αυτοκτριτικής (ατομικής και συλλογικής) για τα έργα, τα λεγόμενά του, τις πράξεις και τις παραλείψεις του, αφοσιώνεται σε μια ασύδωτη, ανεύθυνη και κυρίως αήθη αξιολόγηση της τρέχουσας τραγικής συγκυρίας, στηριζόμενος στις επιστημονικά ανερμάτιστες και πολιτικά αδιέξοδες αντιλήψεις περί συλλογικής ευθύνης. Το ό,τι η συλλογιστική του ολισθένει στον ολοκληρωτισμό του είναι προφανώς αδιάφορο.
    Παρασύρθηκε τάχα... ο καημένος στο ρουφετολογικό γαιτανάκι της μεταπολίτευσης και ως ..........μωρή παρθένος απεδέχθη (ως συναυτουργός) κατά τη διάρκεια της πολιτικής-βουλευτικής του σταδιοδρομίας, την κομματική άλωση του Δημόσιου τομέα, υπό συνθήκες αισχρής, αναξιοπρεπούς και αναξιοκρατικής συναλλαγής. Το ότι η πρακτική αυτή απετέλεσε και αποτελεί την αναγκαία και ικανή συνθήκή της πολιτικής του επιβίωσης είναι κάτι που σκοπίμως αποσιωπά......Αφού πλέον ο ίδιος και εσμός των ομοίων του κατέστησαν οι απαραίτητοι πρωταγωνιστές του σύγχρονου δράματος, όλοι οι υπόλοιποι είμαστε αναλώσιμοι, αδιάφοροι και αξιοκατάκριτοι.
    Ας αφήσουμε τη σωτηρία μας στο σοφό πατερούλη που ανώδυνα (και για την φιλαυτία του άκρως επιτυχημένα) προσπερνά κάθε σχετικό με τα παραπάνω προβληματισμό και έρχεται τωρα ως άλλος κήνσορας και ρηξικελευθός αναθεωρητής των δεινών του συστήματος ,να καλλιεργήσει αντιδραστικά κοινωνικά αντανακλαστικά επενδύοντας στη συλλογική ευθύνη -στοχοποίηση συγκεριμένων επαγγελματικών τάξεων, εργαζομένων ή σκεπτόμενων πολιτών που τολμούν να αντιδράσουν στην ισοπεδωτική λαίλαπα των αυταρχικών μεθοδεύσεών του.
    Γνωστή και απόλυτα προβλέψιμη η μέθοδός του.

    Ας έχει όμως κατα νου ότι του Ελληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει και σύντομα καθε δημιουργική δύναμη τούτου του τόπου όχι μόνο θα τον ξεπεράσει αλλά θα τον κατατάξει για πάντα στις ευάριθμες τάξεις των κατ΄επάγγελμα ανεπάγγελτων αργόμισθων προδοτών του Εθνους και των ονείρων μας .

  12. vaggelis avatar
    vaggelis 22/09/2011 15:26:23

    τι να κανει κι αυτος? ευτυχως που η γυναικα του περνει το επιδομα τριτεκνης και τα φερνουν περα

  13. λαλακης avatar
    λαλακης 22/09/2011 17:21:04

    Ολοι οι ελ επαγγελματιες δεν ειναι το ιδιο.
    Καποιοι βολευτηκαν στην κατασταση με το διεφθαρμενο κρατος ,τα κλειστα
    επαγγελματα , τις εγγυημενες αμοιβες και τη γραφειοκρατια.
    Αυτοι ηταν οι ΄΄δυνατοι΄΄ και οι προνομιουχοι.
    Οι αλλοι ,οι πιο μικροι πχ απλοι Ασφαλιστες , ο μπουγατσατζης της γειτονιας, ο απλος υδραυλικος που κυνηγα με το τουφεκι μεροκαματο
    ηταν τα ανθρωπακια ,η ζωη τους δεν αξιζε παραπανω απο του λαθρομεταναστη .
    Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα , οι ελ επαγγελματιες ποτε δεν
    ειχαν ενιαια γραμμη και κοινα συμφεροντα ο ενας εβγαζε το ματι
    του αλλου.
    Ο μεγαλος αντεχε τις απαραδεκτες υποχρεωτικες εισφορες στο ΤΕΒΕ
    ο μικρος γονατιζε και στο τελος εμενε ανεργος.
    Οποτε να σταματησουν ορισμενοι μεγαλοκατασκευαστες και μεγαλοεπιχ/τιες
    την κλαψα , βολευοντουσαν με το 1 ,2 εκ και βαλε ΔΥ-δεκοτζηδες
    και ρημαζαν την υπολοιπη κοινωνια.
    Καλα να παθουν τωρα που καταρρεουν και εχουν αναδουλειες
    και οι κυριοι των κλειστων επαγγελματων.
    Οσο για τον Παγκαλο εν μερει εχει δικιο
    ωστοσο μην ασχοληστε μαζι τους το πασοκ τελειωνει
    το 2013.