#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2013 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την Τετάρτη η απόφαση για το "κουρεμένο" χαράτσι;



Ενδεχομένως την επόμενη Τετάρτη θα ανακοινωθεί η απόφαση της κυβέρνησης για το χαράτσι στα ακίνητα για το 2013. Στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών θα οριστικοποιηθεί το σχέδιο που θα ισχύσει για φέτος και από την επόμενη χρονιά (αν δεν έχουμε πάλι καμιά έκπληξη, θα θεσμοθετηθεί ο Ενιαίος Φόρος στα ακίνητα, μαζί και στα αγροτεμάχια).

«Η δέσμευσή μας ήταν ότι θα είναι αισθητά χαμηλότερο το χαράτσι για το 2013, ο τρόπος είσπραξης μάλλον θα είναι ο ίδιος. Το σημαντικό είναι πόσο πληρώνεις και όχι το πώς πληρώνεις» παρατήρησε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος μιλώντας το πρωί σε ραδιόφωνο. Ενώ και ο Γ. Στουρνάρας βγαίνοντας από το Μαξίμου είπε ότι η συζήτηση συνεχίζεται και τίποτε δεν έχει κλείσει.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που υπάρχουν, το οικονομικό επιτελείο σκέφτεται να προχωρήσει σε «κούρεμα» από 10% έως 20% κλιμακωτά, των συντελεστών με βάση τους οποίους υπολογίζεται ο ΕΕΤΗΔΕ, γνωστό και ως χαράτσι. Πλαφόν στην έκπτωση θα μπουν μάλλον τα 2.000 ευρώ/τ.μ. αντικειμενική αξία. Δηλαδή δε θα μειωθεί το Τέλος για τα ακριβά ακίνητα ενώ όσο μικρότερη είναι η αντικειμενική τόσο θα μειώνεται ο φόρος.

Για φέτος η κυβέρνηση υπολογίζει ότι μπορεί να εισπράξει περί τα 2,1 με 2.2 δισ. ευρώ, αν και τα πάντα είναι στον αέρα λόγω της οικονομικής δυσκολίας των πολιτών. Άλλωστε, χιλιάδες ιδιοκτήτες δεν πλήρωσαν ούτε το περσινό χαράτσι, αλλά ούτε και τον ΦΑΠ 2010 ενώ έρχονται και τα εκκαθαριστικά για τον ΦΠΑ 2011 και 2012. Μην ξεχνούν οι έχοντες ακίνητα αξίας άνω των 200.000 ευρώ ότι αφού δεν καταργήθηκε το χαράτσι τότε θα τους έρθει κάποτε και ο ΦΑΠ 2013. Θα τους στοιχίσει δηλαδή «ο κούκος αηδόνι» το σπίτι που μένουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 29/03/2013 18:57:51

    Οι φόροι δεν είναι φιλελεύθερη πολιτική!

    Τουλάχιστον ας βγει ένα στέλεχος της νέας δημοκρατίας να το πει ξεκάθαρα πως για αυτό ευθύνονται οι κόκκινες γραμμές Κουβελη και Βενιζέλου.
    Πρέπει επιτέλους κάποια πράγματα να λέγονται με το όνομα τους, όπως τα λένε και αυτοί.

    Δεν είναι δυνατόν εδώ και 40 χρόνια να υπερασπιζόμαστε την δεξιά και να μας προκύπτει όταν κυβερνά …αριστερή πολιτική.
    Συγκυβερνούμε ΝΑΙ αλλά όπως αυτοί εκθειάζουν τις κόκκινες γραμμές τους για να γίνονται αρεστοί στο ακροατήριο τους , το ίδιο πιστεύω πως πρέπει να κάνει και η φιλελεύθερη παράταξη!

    Αλλιώς δεν θα βρίσκουμε τρύπα να κρυφτούμε και ο κόσμος έτσι και αλλιώς χαμένος από τις αποφάσεις αυτές θα τρέχει να βρει καταφύγιο δεξιότερα και αριστερότερα.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Ελπιδοφορος 29/03/2013 22:19:11

      +1000000000000

    • Αμφιδέξια avatar
      Αμφιδέξια @ Ελπιδοφορος 30/03/2013 00:47:32

      Οι φόροι εξ άλλου, δεν είναι καν πολιτική.

    • The Camel avatar
      The Camel @ Ελπιδοφορος 30/03/2013 16:29:27

      Δεν είναι ουτε υπερ της αύξησης των κρατικών δαπανών αλλά εδω η "φιλελευθερη" παράταξη ήταν πρωταγωνιστρια στην αύξηση των δαπανών κια τωρα στην αύξηση των φόρων.
      Οσον αφορά το χαράτσι, την κατάργηση του οποίου ειχε κάνει σημαία η ΝΔ προεκλογικά και τώρα θέλει να διατηρήσει τι να πει κανείς. ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ; Είναι το λιγότερο. ΑΝΙΚΑΝΗ κυβέρνηση να υλοποιήσει προεκλογική εξαγγελία;
      Εχουμε φθάσει στο σημείο να ζητάνε ο Βενιζέλος με τον Κουβέλη να καταργηθεί και η ΝΔ με τον Στουρνάρα να προσπαθει να το επιβάλλει γιατί έτσι θέλει η τρόικα. ΑΙΣΧΟΣ.

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/03/2013 20:00:52

    Κατω απο 20% μειωση, ειναι αστειο να τη συζηταμε. Ειδικα στα αστικα κεντρα της επαρχιας και στο εμπορικο κεντρο της Αθηνας οι αντικειμενικες ειναι παραλογες.
    Σοβαρευτειτε, γιατι οπως σωστα ειπε η Σοφια Βουλτεψη, το χαρατσι της ΔΕΗ ειναι ουσιαστικα ''κουρεμα'' των καταθεσεων σχεδον ολων των Ελληνων, και μαλιστα σε πολυ πιο αγρια/αδικη μορφη.
    Ειναι ενα απιστευτα αδικο μετρο που ουσιαστικα (απο)τελειωσε τη πολιτικη καρριερα του εμπνευστη του Ε. Βενιζελου. Ας μην προκαλεσει κατι παρομοιο και σε αλλους, που λογικα δεν εχουν τοσο ''κακες'' προθεσεις απεναντι στο μεσο Ελληνα μικρο-ιδιοκτητη.

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/03/2013 20:47:02

    Το χαράτσι ήταν κι είναι το πιό άδικο και κλεπτοκρατικό μέτρο, που έχει παρθεί ποτέ στην Ελληνική επικράτεια.
    Τώρα, αν μάλιστα αληθεύει, ότι σε μυστική συνάντηση οι δύο αποφάσισαν να πουν οχι στο νέο χαράτσι, τότε η καυτή πατάτα μένει στα χέρια του Αντώνη.
    Ο εμπνευστής απαλάσσεται και εξαγνίζεται.!!!!
    Το θύμα πολίτης, που πλέον έχει στεγνώσει κι έχει συρρικνωθεί από όλα αυτα τα φοροχαράτσια, ποιόν θα ψέξει...; Τον Αντώνη βέβαια...
    Κάπως έτσι θα στηθούν τα δυό στρατόπεδα, θα αρχίσουν οι συγκρούσεις, θα ακολουθήσει η έκρηξη... θα αναδυθούν οι νέοι σωτήρες!!!
    Κι ο θύτης πάντα με το αζημίωτο....

    Ενα ΟΧΙ στο νέο χαράτσι από τον Αντώνη, θα ανανέωνε νομίζω την εμπιστοσύνη του κόσμου στο πρόσωπό του... και θα έδινε μια σημαντική ανάσα ζωής σε όλα τα ημιθανή πλέον νοικοκυριά.

  4. regeneration avatar
    regeneration 29/03/2013 20:54:47

    Σαμαρά και Στουρνάρα η δέσμευση ήταν να αντικατασταθεί για το 2013 το χαράτσι με ένα ενιαίο τέλος. Αυτή ήταν η δέσμευσή σας.
    Και βέβαια δεν έχει σημασία το πώς πληρώνεις, αλλά το πόσο... έστω και μέσω της ΔΕΗ, αλλά να πληρώσουμε αυτό που πραγματικά θα μας αντιστοιχούσε αν επιβαλλόταν από φέτος το ενιαίο τέλος.
    Τα περί εκπτώσεων που λέγονται είναι τελικά η μέγιστη αποτυχία της πολιτικής Σαμαρά και Στουρνάρα.
    Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.
    Δεν μπορώ να ανεχτώ άλλη κοροϊδία.

  5. aggelosview avatar
    aggelosview 29/03/2013 21:22:14

    Ας πάρει μια γενναία απόφαση κι ας πέσει. Όλοι μαζί του θα είμαστε. Γιατί δεν μεταφέρει ένα κομμάτι στις τράπεζες, όσων τα σπίτια είναι με δάνειο; Ας αναλάβουν κι αυτές το κομμάτι που τους αναλογεί.

  6. Hans avatar
    Hans 29/03/2013 22:40:44

    Αυτο δεν ηταν στα προς καταργηση;.....

    • Simon Bolivar avatar
      Simon Bolivar @ Hans 30/03/2013 00:03:45

      όπως και οι δέκα αποκρατηκοποιήσεις σε μια χρονιά και άλλα πολλά .

  7. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 29/03/2013 23:05:06

    Γιατί ζορίζεστε βρε μάγκες; Τόσα χαράτσια εισπράτατε κάθε χρόνο στα όρια του πληθωρισμού. Τρία χρονάκια βάλατε το χέρι στην τσέπη και γκρινιάζεγε;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Δεξιόχειρας 30/03/2013 00:32:29

      Αν δεν φωνάζεις, όταν φορολογείσαι στα όρια των εισοδημάτων σου,
      ή νεκρός είσαι ήδη, ή κλέφτης!

    • Αμφιδέξια avatar
      Αμφιδέξια @ Δεξιόχειρας 30/03/2013 00:49:31

      Γιατί βρε .....μάγκα, η τσέπη τώρα πια είναι άδεια. Γι αυτό.

    • regeneration avatar
      regeneration @ Δεξιόχειρας 30/03/2013 15:55:31

      Αγαπητέ, όχι πια λίπος δεν υπάρχει, που ποτέ δεν υπήρχε, αλλά έχουμε περάσει και στην τελευταία φάση της αποσύνθεσης...
      (στο γράφω εγώ που είμαι όχι μόνο δεξιόχειρας, αλλά και δεξιοπόδαρος... άλλη μια στραβή να κάνει ο Αντώνης και θα το κλοτσήσω για Χρυσή Αυγή... και μη με ρωτήσεις (πλέον), γιατί θα το κάνω, ρώτα τον Αντώνη).
      Δεν θα αντέξω άλλα διαγγέλματα για το χρέος που έχω για την σωτηρία της χώρας.

    • Κώστας Κοντονάτσιος avatar
      Κώστας Κοντονάτσιος @ Δεξιόχειρας 30/03/2013 18:08:23

      Το ότι καταντάς να υπερασπίζεσαι το μέτρο Βενιζέλου προκειμένου να στηρίξεις την αδιέξοδη πολιτική που ακολουθείται, είναι νέο χαμηλό ακόμη και για σένα...

  8. Μικρασιάτης avatar