15/04/2010 16:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την Παρασκευή συμφωνήθηκε να σταλεί η επιστολή Παπακωνσταντίνου (όπως έγραψε το antinews)

 

Για μια ακόμα φορά οι πληροφορίες του antinews επιβεβαιώνονται. Την περασμένη Παρασκευή 9/4, στις 17.38 αποκαλύψαμε ότι στη συνάντηση που είχαν την ίδια ημέρα στο Μαξίμου ο Γ. Παπανδρέου έδωσε εντολή στον Γ. Παπακωνσταντίνου να κατατεθεί το ελληνικό αίτημα για διπλή βοήθεια δανεισμού από ΕΕ και ΔΝΤ και το οριστικό «Ο.Κ.» για να καταλήξουν οι διαπραγματεύσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη στις Βρυξέλλες.

Έτσι, γράφαμε τότε, «θεωρείται πλέον ζήτημα ημερών η επίσημη κατάθεση του ελληνικού αιτήματος, κάτι που συζήτησαν ήδη ο Γ. Παπανδρέου και ο προεδρεύων της ΕΕ Ισπανός πρωθυπουργός Θαπατέρο στην μεταξύ τους τηλεφωνική επικοινωνία»

Μετά από όλα αυτά, είναι απορίας άξιο γιατί η κυβέρνηση επέμενε δημοσίως ότι δεν προτίθεται να ζητήσει ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης.

Θέμα ημερών (αν όχι ωρών) η επίσημη κατάθεση του ελληνικού αιτήματος για βοήθεια – με όρους ΔΝΤ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/04/2010 16:59:04

    Aν, όντως,υπήρξε συμφωνία από την Παρασκευή και την επιστολή την ανακοίνωσαν σήμερα το μεσημέρι (γιατί δε νομίζω να τη δαχτυλογραφούσαν τόσες μέρες), τότε η υπόθεση χρήζει άμεσης εξέτασης.
    Ποιοί άλλοι ήξεραν για την επιστολή αυτή εκτός από τους κυρίους Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου;
    Γιατί όσοι ήξεραν εννοείται ότι είχαν την ευκαιρία σε λίγες μέρες να κερδίσουν πολλά!

  2. NTINOS avatar
    NTINOS 15/04/2010 16:59:31

    Τελικά τι παιγνίδι παιζει ο Παπακωσταντινου ΟΥΤΕ ΑΥΤΟς ΞΕΡΕΙ.
    Την τρίτη 20 Απριλίου ληγει ομολογιακο 8,5 δισεκατομμυριων και τις 19 Μαιου άλλο ενα 8,09. Που θα τα βρει ο υπουργος τα 22 δις γιατι εχουμε και ενα αλλο μεσα στον μαιο συν τα επιτοκια.
    ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ.ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΤΕ ΚΟΡΔΕΛΛΑ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΖΥ ΜΕ ΤΟ ΔΝΤ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 15/04/2010 17:13:19

    Ωχχχχ βρε Φάκτορα έλεος δεν αντέχω άλλες επιτυχίες της κυβέρνησης...
    Σε κάθε πανηγυρισμό και διθύραμβο η σφαλιάρα που ακολουθεί είναι ισχυρότερη....
    Αυτοί δεν κυβερνούν τον Τιτανικό ...ο Μπομπ Σφουγγαράκης και ο Πάτρικ στο βυθό του Μπικίνι είναι...

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ O Ιθαγενής 16/04/2010 00:35:43

      Ο Γιώργος ο γιόκας του Ανδρέα Παπανδρέου παίζει το παιχνιδάκι που λέγεται "κάνω την κυβέρνηση" με τα φιλαράκια του τον Γιωργάκη Παπακωνσταντινάκη, τον Πετράκη τον Γερουλάνο, την Αννούλα, και τα άλλα παιδιά με την κοκκινοσκουφίτσα την Μπιρμπιλομάτα με τον κακό το λύκο τον Πάγκαλο. Ουού!!!

  4. pizza avatar
    pizza 15/04/2010 17:38:47

    Η προσφυγη στο ΔΝΤ ειναι αναποφευκτη. Επρεπε ομως να το τραβηξουμε οσο γινονταν. Ειμαστε σαν ενα ζωο που σπαρταραει και προσπαθη να επιζηση πριν παραδωθη στο αναποφευκτο.

  5. neotera avatar
    neotera 15/04/2010 17:42:47

    «Προς

    Εδώ έχουμε σε ρόλο Χάρου, τον Ολι Ρεν, ή τον Ντομινίκ Στρως Καν, δε φαίνεται καλά!

    Κύριο Olli Rehn,
    Επίτροπο Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων
    Ευρωπαϊκή Επιτροπή
    Κύριο Dominique Strauss-Kahn
    Managing Director
    Δ.Ν.Τ.
    Κύριο Jean-Claude Trichet
    Πρόεδρο
    Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα
    Αγαπητοί Κύριοι,
    Σύμφωνα με τη δήλωση της 11ης Απριλίου 2010 για τη στήριξη της Ελλάδας από τις χώρες-μέλη της Ευρωζώνης, οι ελληνικές αρχές ζητούν διαβουλεύσεις με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ πάνω σε ένα πολυετές πρόγραμμα οικονομικών πολιτικών, που θα στηρίζεται στα συμπεράσματα του ECOFIN του Φεβρουαρίου και το οποίο θα μπορεί να υποστηριχθεί με οικονομική βοήθεια από τις χώρες μέλη της Ευρωζώνης και το ΔΝΤ στην περίπτωση που οι ελληνικές αρχές αποφασίσουν να αιτηθούν μία τέτοια βοήθεια.

    Με εκτίμηση,
    Γιώργος Παπακωνσταντίνου»

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ neotera 15/04/2010 22:00:47

      Λάθος neotera, έκανες ένα λάθος στο κείμενο <>.Το κανονικό κείμενο πρέπει να λέει Σύμφωνα με εντολή του Ελλήνικού λαόυ που του τάξαμε φίκια γιά μεταξωτές κορδέλλες και κερδίσαμε τις εκλογες της 4/10/2009 και με ποσοστο 44%,σας παρακαλόυμε να μας περάσετε μερικά μανίκια από μαύρους του ΔΝΤ γιατί έτσι αποφασίσαμε εμείς οι άχρηστοι σοσιαλιστες και ψεύτες.
      Μετά εκτίμηση
      Γεώργιος Παπακωνσταντίνου
      Υποτίθεται οικονομολόγος όσο εγώ είμαι αστροναύτης της ΝΑΣΑ.
      Υπουργός της Οικονόμας (Οχι οικονομικών)
      Αυτός ο Παπακωνσταντίνου μόνο γιά να γράφει τουριστικούς οδηγούς είναι και να γράφει τα κείμενα εναντίων της ΝΔ και του ΚΚ προεκλογικά.Θυμάστε..........

  6. sofi avatar
    sofi 15/04/2010 23:30:07

    Η αποκάλυψη του σχεδίου της Χρεοκοπίας που άργησε 6 μήνες!

    Το σχέδιο της χρεοκοπίας της Ελλάδας από τους διεθνείς κερδοσκόπους ήταν έτοιμο πριν τις εκλογές του περασμένου Οκτώβρη και μπήκε σε εφαρμογή την …επομένη της εκλογικής νίκης του ΠαΣοΚ.
    Στην εφαρμογή αυτού του σχεδίου έλαβαν μέρος το ίδιο το ελληνικό υπουργείο Οικονομικών και η Τράπεζα της Ελλάδας.

    Συγκεκριμένα την επομένη τωνεκλογών 5/10/09 και λίγες ημέρες αργότερα στις 22/10/09 ( Aριθμ. Πρωτοκ. 690 και 691) η Τράπεζα της Ελλάδας σε συνεννόηση με τον κ. Παπακωνσταντίνου και κατόπιν …..αιτήματος της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών, προέβη σε αλλαγή του κανονισμού του συστήματος διακανονισμού πωλήσεων των τίτλων του Ελληνικού Δημοσίου από Τ3 σε Τ10.

    Διαβάστε το υπόλοιπο κείμενο
    Με αυτόν τον τρόπο άνοιγε την πόρτα στους «σορτάκηδες» που μπορούσαν να πουλάνε ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου που δεν είχαν και αφού έριχναν την τιμή τους να τα ξαναγοράζουν σε χαμηλότερη τιμή για να τα παραδώσουν μέχρι και 10 ημέρες αργότερα ( από 3 που ίσχυε πριν την ημέρα των εκλογών).

    Μάλιστα το διάστημα εκκαθάρισης των εν λόγω γραμματίων ( όπως αποκαλύπτουν γνώστες της αγοράς) συχνά υπερέβαινε και τις 10 ημέρες με την ανοχή των ελληνικών τραπεζών, οι οποίες δρούσαν ως μεσάζοντες.

    Σαν να μην έφτανε αυτό , η Ένωση Ελληνικών Τραπεζών με νέο αίτημα τους (που γίνεται δεκτό στις 10/12/09 και με το επιχείρημα ότι το …ζητούσαν οι διεθνείς οίκοι που εμπορεύονταν τα ομόλογα ) κατορθώνουν να μην επιβάλλονται κυρώσεις για τον «σορτάκια» , ο οποίος…… δεν θα είχε να παραδώσει ομόλογα μετά τη 10η ημέρα ή και αργότερα.

    Προς τον σκοπό αυτό μετέτρεψαν τη δημοπρασία που θα έπρεπε να κάνει η ΤτΕ για να βρει τα ομόλογα που δεν είχε να παραδώσει ο «σορτάκιας» από υποχρεωτική σε … «προαιρετική»!!!
    Δηλαδή , με το τέχνασμα αυτό μπορούσε κάθε «σορτάκιας» εάν δεν κατόρθωνε να κερδίσει από την υποτίμηση των ελληνικών ομολόγων ( πάντα χωρίς να τα έχει, …Αέρας κοπανιστός δηλαδή), να ακυρώνει την συναλλαγή μετά 10 ημέρες.

    Και τα δικά μας, …δικά μας και τα δικά σας …δικά μας ! Σίγουρος τρόπος δηλαδή να κερδοσκοπήσει κανείς εναντίον της χώρας μας , χωρίς….κανένα ρίσκο!

    Και η Τράπεζα της Ελλάδας και το υπουργείο Οικονομικών υπονόμευσαν τα εθνικά μας συμφέροντα , διευκολύνοντας από τις πρώτες ημέρες μετά τις εκλογές , τους υποτιμητικούς κερδοσκόπους ( «σορτάκηδες») να εξοντώσουν την ελληνική οικονομία , εκτοξεύοντας , με ανύπαρκτο ρίσκο, το κόστος δανεισμού της χώρας μας υψηλότερα από αυτό του …Ιράκ!!!

    Δεν είναι τυχαίο ότι όπως φαίνεται στον σχετικό πίνακα , τα ελληνικά ομόλογα εκτινάχθηκαν ακριβώς από τότε που τέθηκε σε ισχύ η συγκεκριμένη διάταξη , τον περασμένο Οκτώβριο κατά την εκλογή του ΠαΣοΚ μέχρι σήμερα από 100 περίπου basis points σε …450!

    Η ζημιά από την προκλητική αυτή «εθνική μειοδοσία» για να μην πούμε τίποτα βαρύτερο , έχει ήδη γίνει και εκτιμάται σε πολλά δισεκατομμύρια ευρώ επιπλέον τοκοχρεολύσια, τα οποία προέρχονται από τον ιδρώτα του ελληνικού λαού!
    Άραγε , ….ο πρωθυπουργός τι λέει για όλα αυτά;

    ΥΓ. Η αλλαγή του κανονισμού έγινε μάλλον παράνομα, δηλαδή μόνο με εντολή του διευθυντή της Διευθ. Οργάνωσης και όχι με πράξη του διοικητή , όπως έπρεπε! Γιατί;
    Γιατί όταν μαθεύτηκε η πρακτική αυτή στους χρηματιστηριακούς κύκλους έγινε προσπάθεια να καλυφθεί το σκάνδαλο με πράξη διοικητή με αριθμό 158 της 10/2/2010 που θα νομιμοποιούσε τη μέχρι τότε πρακτική και την οποία υπέγραψε …..ο υποδιοικητής (ούτε εδώ η υπογραφή του διοικητή, Γιατί άραγε;), αλλά ….. δεν δημοσιεύτηκε ποτέ !!! Γιατί;
    Γιατί μόλις την περασμένη Πέμπτη (8/4/2010) επιβλήθηκε ο διακανονισμός των short selling σε μια μόνο ημέρα (Τ 1); Μήπως γιατί έγινε αντιληπτό το σκανδαλώδες του θέματος; Μήπως γιατί αυτό που επιθυμούσαν διάφοροι κύκλοι ….επιτεύχθηκε;


    Τι γνώμη έχετε ύστερα απο αύτα για την πορεια του ΧΑ μέχρι τώρα κ μετά??????

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ 1999 ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ!!!!

    ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ.....ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ.......ΠΑΣΟΚ !!

    • KNWD avatar
      KNWD @ sofi 16/04/2010 01:16:48

      Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αυτά που λέγονται στο άρθρο, πχ. για την αλλαγή του κανονισμού του συστήματος διακανονισμού πωλήσεων των τίτλων του Ελληνικού Δημοσίου από Τ3 σε Τ10;
      Το λέω επειδή η αρχική πηγή (http://www.politis-gr.com/?p=1381) αυτής της είδησης δεν είναι και πολύ αξιόπιστη.



      Ο τύπος που έχει το μπλογκ έχει σαν παγια τακτική να σωνομσιολογεί, δίνοντας σπάνια λινκ που επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά του και επιπλέον λογοκρίνει σταθερά, όσους εκφράζουν οποιαδήποτε κριτική στα γραφόμενά του

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ sofi 16/04/2010 02:08:17

      αμφιβαλλω οτι προκειται για διακανονισμο ΠΩΛΗΣΕΩΝ
      αλλο πωληση ΑΛΛΟ repo
      ψιλα γραμματα..θα πεσει πολυ μπαρουφα εκατερωθεν μερες που 'ρχονται
      αν κατι τετοιο αληθευει αφηστε τα μπλογκ και πιαστε τουφεκι

  7. KNWD avatar
    KNWD 16/04/2010 01:37:52

    Φακτορα γιατί;;;;

    Το σχόλιο μου στην αρχή εμφανίστηκε, μετά μπήκε σε mederation και τώρα εξαφανίστηκε τελείως. Μία εξήγηση ζητάω μόνο.

    Factorx: δεν ξέρω τι έγινε, χάνονται΄και σχόλια καμιά φορά

  8. Κρης avatar
    Κρης 16/04/2010 07:24:08

    http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1639032

  9. Κρης avatar
    Κρης 16/04/2010 07:28:39

    στον ''politi'' πρωτογραφτηκε και αναδημοσιευτεται στο
    capital , αλλα οι λεπτομερειες με αρ.πρωτοκωλου κλπ
    ειναι αξιοσημειωτες

  10. KNWD avatar
    KNWD 16/04/2010 10:17:44

    Κρης

    Είδα τη συζήτηση στο capital, αλλά και εκεί κανένας δεν μπόρεσε να το επιβεβαιώσει. Το θέμα είναι τόσο σοβαρό που αν ισχύει κάτι από όλα αυτά, θα έπρεπε να έχει ήδη ξεκινήσει έρευνα και να έχει γίνει τουλάχιστον μία καταγγελία από την αντιπολίτευση.

    Ο politis-gr προέρχεται από το χώρο της ΝΔ. Οπότε ερωτώ, αν πράγματι ισχύουν αυτά που λέει δεν θα έπρεπε ήδη να έχει κινηθεί νομικά η ΝΔ;