23/06/2012 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την Δευτέρα παίρνει εξιτήριο ο Α. Σαμαράς

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε, σύμφωνα και με το επίσημο ιατρικό δελτίο, η επέμβαση αποκατάστασης αποκόλλησης του αμφιβληστροειδούς, στην οποία υπεβλήθη ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρουν οι θεράποντες ιατροί του, ο ασθενής έχει ανανήψει καλώς και θα παραμείνει για νοσηλεία και για έλεγχο της μετεγχειρητικής του πορείας.

Σε δηλώσεις τους προς τους δημοσιογράφους τόσο ο διοικητής του νοσοκομείου ΑΤΤΙΚΟΝ, Η. Λαμπίρης, όσο και ο επικεφαλής της ομάδας, που πραγματοποίησε την επέμβαση, Π. Θεοδωσιάδης, ανέφεραν ότι στόχος της επέμβασης ήταν η πλήρη αποκατάσταση της βλάβης, κάτι που επετεύχθη και γι αυτό τον λόγο δεν θα χρειαστεί να ακολουθηθεί θεραπεία.

Οι επιστήμονες έκριναν ως σοβαρή την αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς και είπαν ότι ο νέος πρωθυπουργός έπρεπε να μπει άμεσα στο χειρουργείο, διότι υπήρχε κίνδυνος να αποκολληθεί ακόμη και η ωχρά, η οποία, σημειώνεται, χθες που έγιναν οι εξετάσεις, φάνηκε ότι ήταν ακέραιη.

Όσο για το εξιτήριο, αυτό μάλλον θα δοθεί το πρωί της Δευτέρας, ενώ οι γιατροί θα είναι σε θέση αύριο να εκτιμήσουν κατά πόσον ο πρωθυπουργός θα μπορεί να ταξιδέψει αεροπορικώς, τις προσεχείς ημέρες, προκειμένου να παραστεί στη Σύνοδο Κορυφής των Ευρωπαίων ηγετών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. molly avatar
    molly 23/06/2012 12:35:17

    Περαστικά. Νάνε καλά σαν τα ψηλά βουνά. Ο Θεός μαζί του!

  2. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 23/06/2012 12:42:26

    ΑΡΧΗΓΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ !!! ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ!

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 23/06/2012 12:55:25

    Περαστικά και σιδερένιος !

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 23/06/2012 12:58:35

    Σύντομα και πάλι γερός, δυνατός και κοντά μας!

  5. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 23/06/2012 13:05:37

    Σιδερένιος και η Παναγιά μαζί σου!!

  6. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 23/06/2012 13:26:39

    Η αποκόλληση αμφιβληστροειδούς είναι μια συχνή οφθαλμολογική πάθηση: συμβαίνει όταν ο αμφιβληστροειδής τραβηχθεί* μακρυά από τη φυσιολογική του θέση*.
    Περαστικά , καλή ανάρρωση !

  7. arslonga avatar
    arslonga 23/06/2012 13:31:33

    Περαστικά και σιδερένιος. Φύλαξε τα μάτια σου γιατί μ' αυτά βλέπει και η Ελλάδα. Καλή ανάρρωση! (όσο χρειαστεί, όχι βεβιασμένα)

  8. vironiotis avatar
    vironiotis 23/06/2012 17:32:25

    Επικίνδυνη αποκόλληση αμφιβληστροειδούς
    υπέστη ο Αντώνης Σαμαράς, αμέσως μόλις
    ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης πληροφορήθηκε
    τη ΜΗ υπουργοποίηση του Κυριάκου και της
    Ντόρας...
    Χρήζει άμεσης χειρουργικής επέμβασης..
    www.delalisvirona.blogspot.com

  9. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 23/06/2012 21:21:03

    Περαστικά και..σκόρδα!