#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2011 07:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την Ακρόπολη και τον Παρθενώνα ζητά η Φινλανδία ως εγγυήσεις για το δάνειο !!!



Μετάφραση: "Για να δώσει νέα δάνεια στην Ελλάδα, η Φινλανδία ζητά εγγυήσεις σε κρατικά αγαθά: δηλαδή την Ακρόπολη, τον Παρθενώνα και τα νησιά.

Σύμφωνα με πληροφορίες οι Φιλανδοί έβαλαν σαν "κόκκινη γραμμή" εγγυήσεις φερεγγυότητας και υπολόγισαν ότι η Ελλάδα διαθέτει κρατική περιουσία πάνω από 300 δις που μπορούν να ικανοποιήσουν αυτή την απαίτηση"

http://www.televideo.rai.it/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 22/07/2011 07:54:53

    Η αποθέωση της ξεφτιλας!
    Γιωργάκη και ΠΑΣΟΚ θα έρθει η ώρα που θα λογοδοτησετε για όλα όσα έχετε κάνει.

    • εξυπνάκιας avatar
      εξυπνάκιας @ Enzo 22/07/2011 08:42:18

      δε πιστεύω να εχεις την απαιτηση να λογοδοτήσουν σε εσένα που άφησες 17% έλλειμα. στου άλλους, ναι...

      • Ένα Πρόβατο avatar
        Ένα Πρόβατο @ εξυπνάκιας 22/07/2011 08:58:09

        ++++++++++++++++

      • Sta_a avatar
        Sta_a @ εξυπνάκιας 22/07/2011 09:34:53

        Χαιρετήσματα στον Ανδρίκο σας που δουλεύει σε εταιρίες με CDS

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ εξυπνάκιας 22/07/2011 12:22:33

        Tι 17%? 32%! 56%! 13079984%! Δώσε μπάρμπα! Ότι πει το πράσινο σκυλολόι! Ρε α παγαίνετε απ' εδώ ρε που έχετε ακόμα μούτρα και μιλάτε! Τυχοδιώκτες της σφαλιάρας! Τραβάτε να πουλήσετε κανά CDS που λέει και ο φίλος από πάνω στας Ευρώπας και πάρτε και τις οικογένειες σας στο εξωτερικό γιατί ούτε τα γυναικόπαιδά σας δε θα γλυτώσουν από την οργή του κόσμου.

  2. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 22/07/2011 07:55:14

    Έχουμε και κάτι τρυπημένα σώβρακα ρε χλεμπονιάρηδες. Μήπως θέλετε να τα πάρετε κι αυτά για να φτιάξετε σημαίες; Ουστ!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Χαλκιδέος 22/07/2011 14:47:58

      Μοιάζουν και οι σημαίες μας ρε γκ@μότο!

  3. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 22/07/2011 08:40:52

    οχι θα στα δωσουν τζάμπα οι φιλανδοί, ψηφοφόρε του βουλγαράκη και του ακη

    • Sta_a avatar
      Sta_a @ εξυπνάκιας 22/07/2011 09:36:01

      Δουλεύτε απίστευτες ώρες στο Πασοκιστάν ε;

    • xenios avatar
      xenios @ εξυπνάκιας 22/07/2011 09:39:45

      Ψηφοφόρε των προδοτών, θα σας δούμε στο Γουδί.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ εξυπνάκιας 22/07/2011 13:07:54

      Τώρα μπορείς άνετα να πας έξω από το Μαξίμου και να φωνάξεις "Μπεεε μπεεε"!

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/07/2011 09:11:31

    Αυτό που ξέρω εγώ ειναί ότι ο ΓΑΠ παρέλαβε μιά Ελλάδα λέγοντας ότι λεφτά υπάρχουν και κατάντησε να αυξήσει το χρέος κατά 45 δις μέσα σε ένα χρόνο παρά τις αιματηρές θυσίες του Ελληνικού λαού. Εχει κανένας αντίρρηση γι΄αυτό;

  5. Giorgos avatar
    Giorgos 22/07/2011 09:26:20

    Μια μικρη ανακαιφαλαιωση αρκετων πρακτορειων ειδησεων του εξωτερικου:

    1. Τα μετρα που παιρνοντε δεν συμβαλουν στο να περιοριστει το χρεος.
    2. Τα μετρα που παιρνοντε ειναι μια προσωρινη λυση
    3. Το χρεος τησ Ελλαδας αυξανεται
    4. Η Ελλαδα δεν θα μπορεσει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις της
    5. Η Ελλαδα θα κυρηξει χρεωκοπια


    Καλη σας μερα !

  6. brankaleon avatar
    brankaleon 22/07/2011 09:56:14

    Ε! λοιπόν, αφού οι Φινλανδοί μας ζητούν εμπράγματες εγγυήσεις και εμείς ας τους τις δώσουμε, ...
    Σε κάθε τί από την Φινλανδία ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ.
    Στην πραγματικότητα, πάντοτε ήταν Ψιττακοί των Γερμανών.
    Τίποτα λοιπόν. Από κινητή τηλεφωνία ως τα τρακτέρ τους και τις ηλεκτροκολήσεις τους.

    • dgd avatar
      dgd @ brankaleon 22/07/2011 10:08:55

      Το ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ στα Φινλανδικά προϊόντα, περιλαμβανει και τις Φινλανδεζες?
      (απλά ρωτάω, μια κι ερχεται καλοκαιρι)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ dgd 22/07/2011 11:45:39

        Κανονικά πρέπει να τις περιλαμβάνει κι αυτές. Γιατί νομίζεις ότι έρχονται κάθε καλοκαίρι; Ας τις αφήσουμε να μείνουν "μπουκάλα"!

  7. Σταύρος avatar
    Σταύρος 22/07/2011 11:17:27

    Ποιοί τα ζητούν;
    Οι καταγόμενοι από την Μογγολική Φυλή Φινλανδοί, με την Τουρκογενή γλώσσα!
    Οι προαγωγοί των ιδίων των οικογένειών των (για να το θέσω κομψά)!
    Εδώ μας έφτασε, περιχαρής οφείλω να τονίσω, ο Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου!

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Σταύρος 22/07/2011 11:54:36

      (θα το κόψετε το σχόλιο, αλλά δε βαριέσαι)

      Φιλαράκο, οι μογγόλοι έχουνε δικά τους πετρέλαια και μια ΝΟΚΙΑ. Και ατσάλι. Και βιομηχανία. Μέσα στα χιόνια και στα βράχια. Εμείς τι καταφέραμε; Και αν νομίζεις οτι ο ΓΑΠ μόνος του μας έφερε εδώ, με γεια σου και χαρά σου. Μέχρι πρότινος πίστευα σε αυτούς που ψήφισα το '09 (Κωστάκης) και πίστευα ότι ο ΑΣ το έχει και με τους ντενεκέδες που έχει ακόμα στο κόμμα θα τα καταφέρει. Μέγα λάθος μου. Τώρα καταλαβαίνω τις δημοσκοπήσεις. Δε μας φταίει κανείς, καταλάβετέ το, εμείς οι ίδιοι φταίμε. Ακόμα κι εγώ που δεν πέρασα ποτέ ούτε έξω από το δημόσιο. Φταίω επειδή δεν πλάκωνα στις σφαλιάρες αυτούς που καμαρώνανε ότι τρώγανε από τις επιδοτήσεις. Φταίω επειδή δεν έκαψα το Καγιεν του γείτονα που το έβγαλε από τα μαύρα λεφτά των διαμερισμάτων που πούλησε. Φταίω τέλος επειδή εγώ ο ίδιος έδωσα μαύρα για να πάρω το σπίτι μου. Αυτοί που έχουμε μας αξίζουν, καταλάβετέ το. Εμείς/εσείς/αυτοί τον ψηφίσαμε το Γιωργάκη, παρόλο που ΟΛΟΙ ξέραμε ότι μας παραμύθιαζε. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ας κοιταχτούμε στον καθρέφτη να δούμε τα χάλια μας και ας βουτήξουμε μέσα στα σκατά να συνεχίσουμε (ή να αρχίσουμε) να δουλεύουμε. Τέλος.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Pankalos 22/07/2011 13:14:27

        Τα έδωσες μαύρα, αγαπητέ, γιατί αν τα έδινες νόμιμα θα έπρεπε να πληρώσεις ένα φόρο ναααααα! μετά συγχωρήσεως, και ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕΣ. Έγραψες όμως στο συμβόλαιο τη χαμηλότερη δυνατή τιμή (την αντικειμενική αξία), και να τη η σπιταρώνα που ονειρευόσουν. Δήλωσέ τη λοιπόν αν είσαι μάγκας και πλήρωσε αναδρομικά συν το πρόστιμο. Διαφορετικά, σταμάτα την αυτοενοχοποίηση, ή τουλάχιστον κράτα τη μόνο για τον εαυτό σου.

        • Pankalos avatar
          Pankalos @ Αυριανιστής 23/07/2011 12:20:50

          Αμα νομίζεις οτι σπιταρόνα είναι 90 τετραγωνικά, συνέχισε τον επαγγελματικό σου σχολιασμό στο εν λόγω site και γεια χαρά από μένα. Και μιλάω μόνο για τον εαυτό μου, δεν αυτοαναγορεύομαι σε κριτή των πάντων όπως οι περισσότεροι που παρατηρώ να δίνουν καθημερινά το παρόν σε αυτές τις σελίδες (από το 2008 σας παρακολουθώ, αλλά από αυτό το μήνα ξεκόβω). Ένα μόνο θα πω και θα το βουλώσω, στο δρόμο που είναι η σπιταρόνα μου, κατοικούν ένας εργολάβος (με cayenne turbo και 645 στην πυλωτή), τουλάχιστον τρεις συνταξιούχοι της ολυμπιακής, δημοσίου, ΟΛΠ (όλοι με ιδιόκτητα τριόρωφα και βάλε) και ΔΥ παντός είδους. Οι υπόλοιποι είναι στριμωγμένοι στην πολυκατοικία που είμαι εγώ και στη διπλανή και δουλεύουνε ολημερίς. Και μένω δυτική Αθήνα, και το ίδιο παρατηρώ παντού τριγύρω αγαπητέ. Επειδή λοιπόν δεν είμαι μάγκας όπως εσύ και οι υπόλοιποι εδώ μέσα, δεν θα δηλώσω τα μαύρα και τις καταθέσεις μου (188 ευρώ στον τραπεζικό λογαριασμό της μισθοδοσίας μου αυτή τη στιγμή) και από σεπτέμβρη θα κάτσω να πληρώσω και την εισφορά για να χρηματοδοτήσω όλους τους καλούς μου γείτονες. Γκέγκε;

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Pankalos 22/07/2011 13:16:08

        Καλά τα λες (εν μέρει) αλλά το site αυτό απευθύνεται κυρίως σε ψηφοφόρους που ΔΕΝ ψήφισαν τον Γιωργάκη, είτε μας παραμύθιαζε είτε όχι (σαν εμένα).

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Pankalos 22/07/2011 13:16:36

        Να μην μας ξεφεύγει ότι οι Φινλανδοί αυτά τα οποία ζητούν, τα ζητούν με το θάρρος της οικειοθελούς παραχώρησης από εμάς.
        Για τις επιδοτήσεις οι οποίες φαγώθηκαν έχεις δίκαιο αλλά όχι στο γεγονός αυτό καθ' αυτό ότι φαγώθηκαν αλλά, για το γεγονός ότι δεν έγιναν επένδυση κι έτσι σήμερα δεν υπαρχει απασχόληση/παραγωγή/πλούτος.
        Για τα "μαύρα" θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί , δεν ήταν τα "μαύρα" τα οποία ανάγκαζαν τις εκάστοτε Κυβερνήσεις να δανείζονται.
        Απ' ότι αποδεικνύεται τώρα, όλα τα Κράτη δανείζονται.
        Απλά, εδώ δανείζονταν για να τα καταβροχθίσουν/χλαπακιάσουν/μασελιάσουν!
        Με δωράκια 500.00.000 δραχμών, βίλες/κωλόσπιτα, μέγαρα σε όλα τα ξερονήσια με πισίνες εντός-εκτός, βασιλικούς ξεμωραμένους γάμους, ΜΙΖΕΣ/ΜΙΖΕΝΣ, προμήθειες και πάει λέγοντας.
        Εκεί χάθηκαν τα δανειζόμενα λεφτά φίλε μου και χάθηκαν είς γνώση των εκάστοτε Κυβερνώντων.
        Οπωσδήποτε βέβαια, αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρη και εις τους ΜΠΑΤΣΟΚους το μέγιστο ποσοστό ευθύνης.
        Τα δεκαετή ομόλογα τα οποία "έσκαγαν" πέρσι τον Μάϊο και μας έβαλαν "εσπευσμένα" στο Δ.Ν.Τ. ομόλογα του Σημήτη ήταν.
        Και μέχρι το 2014 Σημητικά ομόλογα θα πληρώνουμε συν ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ!
        Θα διαφωνήσω μαζί σου καλέ μου Pan-kale ότι ο Έλληνας μόλις άκουσε "λεφτά υπάρχουν" έτρεξε και ψήφισε τον Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου.
        9.400 τόσους ψήφους παραπάνω πήρε το ΠΑΣΟΚ από την πανωλεθρία του 2004.
        Η διαφορά έγινε από την απαξία των ΝΔημοκρατών προς το κόμμα τους.
        Δεν θα απολογηθώ εγώ γι αυτό, να μη σου πω ότι υπό άλλες συνθήκες και χωρίς το ξεπούλημα της Πατρίδος, θα το χαιρόμουν!
        Ότι και να παρέλαβαν οι ΜΠΑΤΣΟΚοι, 20 και βάλες τώρα μήνες, μας έχουν φτάσει στο 6ο Μνημόνιο συν έναν Εφαρμοστικό Νόμο συν ένα χτεσινό ξεπούλημα.
        Για το θέμα της δουλειάς +1000 από εμένα αλλά, 30 χρόνια τώρα επιδοτήσεων τα παιδιά ξέκοψαν από το χωράφι.
        Το επίπεδο των σπουδών, με τον άκρατο συνδικαλισμό και με την βάση του 5, το μόνο που έχει παράξει είναι σπουδαγμένους κηφήνες.
        Βιοτεχνία/Βιομηχανία δεν υπάρχει, εις γνώσην των Ευρωπαίων οι οποίοι έβλεπαν που καταναλώνονταν τα πακέτα Ντελόρ και ΜΟΠ αλλά έβλεπαν το σημερινό ξεπούλημα και υπομόνευαν.
        Το επίπεδο της κοινωνίας το βλέπουμε κάθε μέρα στις συζητήσεις όπου το μόνο που νοιάζει και προέχει είναι ο "εαυτούλης".
        Καλό απόγευμα και καλό καύσωνα!!!

        • ZXSpectrum avatar
          ZXSpectrum @ Σταύρος 22/07/2011 18:24:28

          ++++

      • Χαζούλης avatar
        Χαζούλης @ Pankalos 22/07/2011 13:39:29

        Αυτή είναι η πικρή αλήθεια...

  8. μαιρη avatar
    μαιρη 22/07/2011 13:21:11

    Μηπως να κανουμε ΝΤΟΥ στα σπιτια τους?

  9. Δ.Μ. avatar
    Δ.Μ. 22/07/2011 13:29:36

    Οι προτάσεις του Διεθνούς Χρηματοπιστωτικού Ινστιτούτου (IIF) για ανταλλαγή και επαναγορά ελληνικών ομολόγων σε εθελοντική βάση, στο πλαίσιο του νέου πακέτου βοήθειας της Ελλάδας, μάλλον δεν θα προκαλέσουν «πιστωτικό επεισόδιο», ούτε ενεργοποίηση των ασφαλίστρων κινδύνου (CDS), δήλωσε την Παρασκευή ο γενικός σύμβουλος του Διεθνούς Συνδέσμου Συμφωνιών Ανταλλαγής και Παραγώγων (ISDA) Ντέιβιντ Τζιν.
    Τους Ελληνες τσομπάνους τους ρώτησε; Μήπως δεν έχει διαβάσει το Ζάππειο2 και δεν ξέρει τι του γίνεται;

  10. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 22/07/2011 13:53:54

    Oι Φινλανδοί ας ρωτήσουνε τις γυναίκες τους πόσο ωραία περνάνε όταν έρχονται διακοπές το καλοκαίρι στο Ελλάντα και τι αναμνήσεις έχουνε από τους Greek Lovers. Έβγαλε κι η μύγα κώλο ..... άκου την Ακρόπολη οι ανιστόρητοι .....

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ EΛΛΗΝΑΣ 22/07/2011 14:50:57

      Να τις ρωτήσουν επίσεις αν περνούν καλά στα Ελληνικά καράβια.
      Καθώς και τους άντρες τους, που τις περιμένουν στον ντόκο!

  11. Αρουρης avatar
    Αρουρης 22/07/2011 15:21:13

    Οι άνθρωποι εχουν δικιο.Δουλευεουν επιχειρηματικά.
    Εχουμε και λέμε.
    Ποσα λεφτα βαζουν και τι μας χρωστάνε ήδη να τα βαλουμε στο τραπέζι.
    1.Πρώτον, σε αντάλλαγμα θα τους δωσουμε δωρεαν εισιτηρια για να δουν την ακρόπολη απο κοντά για νοιώσουν κατι απο Ελληνικό μεγαλείο.
    2.Δεύτερον, θα τους στείλουμε δωρεάν 200.000 πακιστανούς, αφγανούς και για να βοηθήσουν και στην δική τους οικονομική και πολυπολιτισμική ανάπτυξη.
    3.Τριτον κοστολογούμε και κεφαλαιοποιούμε το μεριδιο συμμετοχή τους στο κόστος ασφαλείας και διαφύλαξης των ευρωπαικών συνορων και των ενεργειακων αποθεματων. Οταν διεκδικείς συμμετοχή στα κέρδη συμμετεχεις και στα έξοδα. Ετσι και αλλοιως ο έλληνας πολιτης δεν προκειται να ωφεληθει ουτε καν απο τα ψιχουλα.
    4.Και τέλος μετοχές στο χρηματιστηριο ομολόγων που μας δανείζουν. Οχι μόνο εξασφαλιση στα κερδη αλλα συμμετοχή και στο ρίσκο.
    Αυτα για τώρα και βλέπουμε.

  12. prodromos avatar
    prodromos 23/07/2011 11:06:28

    Δανεια με εγγυήσεις παιρνει και η γιαγιά μου, οι προηγούμενοι, από τον Ανδρέα μεχρι τον Καραμανλή, περναν δανεια αλλα δεν υποθηκεύανε την χωρα!!! Ο Γιωργάκης αφού ειδε τα σκουρα έπρεπε να κυρήξει σταση πληρωμών με επιστροφή στην δραχμή μόλις ανελαβε, αλλα δεν προλαβε επειδή εψαχνε να βρεί τα "λεφτά του υπάρχουν"