17/07/2012 12:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τηλεφωνικός εξάψαλμος από Σαμαρά σε υπουργούς ... από τα παλιά

Γράφουμε και σε άλλη ανάρτηση για τους υπουργούς που ζήλεψαν την δόξα του… Φωτόπουλου και συμπεριφέρονται ως οι επικεφαλής της ...συντεχνίας του υπουργείου τους, αρνούμενοι να κάνουν τις περικοπές που απαιτούνται από όλους.

Δηλαδή η κυβέρνηση δίνει μάχη για να καταρτίσει το πακέτο των νέων μέτρων, ζητώντας τη στήριξη των υπουργών αλλά ορισμένοι από αυτούς συμπεριφέρονται λες και είναι υπουργοί σε άλλες εποχές. Οι εποχές όμως που οι πάντες έταζαν τα πάντα πέρασε, όπως και οι ημέρες των ανέμελων υπουργών, που μπορούσαν να ξεγελάσουν την κοινή γνώμη με απίστευτες δημόσιες δηλώσεις –αερολογίες και με στημένα παραπολιτικά και δημοσιεύματα για τη μάχη που έδωσαν για να σώσουν τα κεκτημένα των ημετέρων.

Η κυβέρνηση αναζητά 11,5 δισ. ευρώ για να μην κοπούν ειδικά μισθολόγια και να μην υπάρξουν νέες μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις. Και αυτή τη στιγμή, με πάρα πολύ κόπο, βρίσκονται, και αυτά με το ζόρι, τα 5,68 δισ. ευρώ. Οι φήμες μιλάνε για δυστοκία στις περικοπές στα υπουργεία Δικαιοσύνης, Εσωτερικών, Υγείας, Διοικητικής Μεταρρύθμισης, Άμυνας κ.α.

Δηλαδή η χώρα πέφτει στο γκρεμό, ο Σαμαράς έχει αναλάβει το μεγαλύτερο κόστος και ηγείται της εθνικής προσπάθειας, αλλά υπουργοί του, οι οποίοι υποτίθεται πως είναι και συμπαραστάτες του, αντί να του ρίξουν σχοινί ν’ ανέβει προς την κορυφή και να ανασάνει, αρχίζουν να ρίχνουν και πέτρες από πάνω. Έλεος, κύριοι. Δεν είναι η ώρα για προσωπικά παιχνίδια όταν η χώρα καταστρέφεται.

Μαθαίνουμε επίσης ότι ο Αντώνης Σαμαράς έχει εξοργιστεί με την απροθυμία ορισμένων υπουργών και ετοιμάζεται εντός της ημέρας να τους τα ψάλλει τηλεφωνικά για αλλάξουν μυαλό.

Τα ψέματα τελείωσαν για όλους και οφείλουν όλοι να αλλάξουν τροπάριο πριν είναι αργά. Προέχει να σωθεί η πατρίδα και δεν υπάρχει χώρος για να παίζουν ορισμένοι τα παιχνιδάκια τους και να εμφανίζονται οι καλοί της παρέας. Όσοι αντέχουν μένουν και παλεύουν, αλλιώς πάνε σπίτι τους…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στεργιος avatar
    Στεργιος 17/07/2012 12:34:05

    "....μη ικανοποιητικές χαρακτηρίστηκαν από το υπουργείο Οικονομικών οι προτάσεις που κατέθεσε ο υπουργός Εσωτερικών Ευρ. Στυλιανίδης για αύξηση των τελών που καταβάλλουν οι μετανάστες για την έκδοση αδειών παραμονής στη χώρα και για αντικατάσταση της αποζημίωσης που λαμβάνουν πολίτες για τις απαλλοτριώσεις με τη μεταφορά συντελεστών δόμησης."

    ας προσεχαν ποιους εβαζαν!!!
    μια τα μπουζουκια, δυο το four seasons, τρεις ο παλαιοκομματισμος...

    βρε αει στο καλο!!!!!!!!!!!!!!!

  2. avanti avatar
    avanti 17/07/2012 12:47:25

    Να πούμε στην Moody's να τους υποβαθμίσει!! Αφού υποβαθμίζει δήμους στην Ιταλία να υποβαθμίσει και υπουργούς/υπουργεία στην Ελλάδα.
    Αχ τρομάρα μας.

  3. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 17/07/2012 13:02:31

    Εμ ... αφου δεν εκανε αυτο που εταξε ο Σαμαρας (ασυμβιβαστο βουλευτη/υπουργου) το βρισκει μπροστα του.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ 3V4NG3L05 17/07/2012 17:17:47

      Είναι αυτοδύναμος για να το κάνει; Και πληροφοριακά αυτό δεν υποσχέθηκε να γίνει από αυτή τη βουλή αλλά από την επόμενη αν προχωρήσει η συνταγματική αναθεώρηση. Στόχος του είναι όχι απόφαση μιας και είναι ανεφάρμοστη τώρα.

  4. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 17/07/2012 13:11:43

    Ο Παναγιωτοπουλος ας ξεκινησει απο την καταργηση του καταλοιπου του ψυχρου πολεμου που ονομαζεται ναυτικη διοικηση βορειου Ελλαδος η οποια χρησιμευει σημερα μονο για ευνοικες μεταθεσεις ναυτων-βυσματων.
    Ας κλεισει τα δεκαδες ΚΕΝ που διεσπειραν οι προηγουμενες κυβερνησεις σε ολη την χωρα για να εξυπηρετησουν διαφορους δημαρχους εκτοξευοντας το κοστος στον πλανητη Αρη.
    Ας κλεισει π.χ. κατι ΠΑΥΠ μεσα στην Θεσσαλονικη που στις αποθηκες τους εχουν μονο σαβουρα και κατσαριδες αλλα εκει βολευονται ολα τα βυσματα (οννεδιτες) γνωστου Θεσσαλονικιου βουλευτη για να υπηρετησουν χαβαλε θητεια αφου ακομα και καποιες σκοπιες τις κανουν πολιτες-εθνοφυλακες (με το αζημιωτο φυσικα).
    Ειναι και μερικες δεκαδες ακομα παραδειγματα αλλα δεν προλαβαινω τωρα να τα γραψω.Αν μπορει καποιος ας βοηθησει!

    • Θ.Δ. avatar
      Θ.Δ. @ Θ.Δ. 17/07/2012 13:15:10

      Και κατι (φρεσκο) που συμπληρωνει τα παραπανω!

      http://www.newsnow.gr/article/157724/stratigoi-pros-kyvernisiafiste-mas-na-xilosoume-to-vathy-kratos-tou-stratouallios-katarreoume.html

  5. theo1611 avatar
    theo1611 17/07/2012 14:01:23

    Τα δημοσιεύματα σχετικά με τους καλούς και κακούς υπουργούς ονομαστικά και από έγκριτες εφημερίδες είναι ράδιο αρβύλα.

    π.χ. Το υπουργείο του οποίου προϊσταται ο κ. Μανιτάκης έχει 80 εκ τακτικό και 80 εκ. δημόσιες επενδύσεις στον κρατικό προϋπολογισμό του 2012. Του ζητάνε, κατά τα δημοσιεύματα 2 δισ, και αυτός βρήκε μόνο 100 εκ!!!!.

    Ε ρε ξύλο που χρειάζεται στην τέταρτη εξουσία!!!

    ΥΓ: Εκτός κι αν πάνε να του φορτώσουνε τις όποιες περικοπές θα γίνουν στη μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων!!!

  6. Jim Bim avatar
    Jim Bim 17/07/2012 14:18:42

    Ποιὸς εἶδε κράτος λιγοστὸ σ᾿ ὅλη τὴ γῆ μοναδικό, ἑκατὸ νὰ ἐξοδεύῃ καὶ πενήντα νὰ μαζεύῃ;
    Νὰ τρέφῃ ὅλους τοὺς ἀργούς, νἄχῃ ἑπτὰ Πρωθυπουργούς, ταμεῖο δίχως χρήματα καὶ δόξης τόσα μνήματα;
    Νἄχῃ κλητῆρες γιὰ φρουρὰ καὶ νὰ σὲ κλέβουν φανερά, κι ἐνῷ αὐτοὶ σὲ κλέβουνε τὸν κλέφτη νὰ γυρεύουνε;
    * * *
    Κλέφτες φτωχοὶ καὶ ἄρχοντες μὲ ἅμαξες καὶ ἄτια, κλέφτες χωρὶς μία πῆχυ γῆ καὶ κλέφτες μὲ παλάτια, ὁ ἕνας κλέβει ὄρνιθες καὶ σκάφες γιὰ ψωμὶ ὁ ἄλλος τὸ ἔθνος σύσσωμο γιὰ πλούτη καὶ τιμή.
    * * *
    Ὅλα σ᾿ αὐτὴ τὴ γῆ μασκαρευτῆκαν ὀνείρατα, ἐλπίδες καὶ σκοποί, οἱ μοῦρες μας μουτσοῦνες ἐγινῆκαν δὲν ξέρομε τί λέγεται ντροπή.

  7. Jim Bim avatar
    Jim Bim 17/07/2012 14:19:19

    ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ !!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Jim Bim 17/07/2012 15:02:04

      Προ πολλού...
      h__p://www.antinews.gr/2010/05/02/43376/

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Jim Bim 17/07/2012 18:06:20

      Ολοφυρόμενοι και κλαψουρίζοντες, κραυγάζοντες και σιωπώντες, αρνούμενοι και υποτασσόμενοι στη μοίρα μας, πρέπει να το δεχτούμε. Το πάρτυ τελείωσε, δεν εξαρτάται πλέον από μας...

  8. johnny avatar
    johnny 17/07/2012 15:10:47

    Πως γινεται να εφαρμοστουν τα μετρα των 11,5 δις περικοπτωντας υψηλες συνταξεις,τις οποιες δεν τις περνουν εκβιαστικα,επιδοματα πολυτεκνων,αναπηρων,καταργωντας κλινικες και νοσοκομεια,αυξανοντας τη θητεια για να εξοικονομηθουν χρηματα,χωρις να λαμβανουν υποψη τους με ποιο τροπο θα συντηρει μια καταχρεωμενη οικογενεια ενα φανταρο,με χαρατσια και επιπλεον φορους και ταυτοχρονα να σου λενε οτι αυτα τα κανουν για να γλυτωσουν τα ειδικα μισθολογια,απολυσεις,μισθους μονο ενα νεο μιγμα πολιτικης μπορει να το εφαρμοσει.

  9. kotstak avatar
    kotstak 17/07/2012 15:24:11

    Μείωση μισθών. Μισθός υπουργού 2000 ευρώ. Μισθός σύμβουλων 1500 ευρώ.
    Μπόνους τετραετίας, συνδεδεμένο με την ανάπτυξη στην πατρίδα μας.
    Το μπόνους θα μπορεί να φτάσει το 1 εκ. ευρώ για τον κάθε υπουργό και 500.000 ευρώ για τον κάθε σύμβουλο (συνολικά την τετραετία).
    Το μπόνους θα εξαρτάται από το κατά πόσο προσεγγίζει, ή προσπέρνα, το κάθε Υπουργείο τους στόχους που έχουν τεθεί και θα δίνεται ΜΟΝΟΝ εάν η χώρα, στο τέλος της τετραετίας, έχει θετικό Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών.
    Είναι μεγάλο πράγμα το μπόνους με στόχους τετραετίας.
    Δεν πρέπει να αγνοούμε τους βασικούς κανόνες του καπιταλισμού.

    Θα προσλάβει ο υπουργός τους φίλους του ως συμβούλους, εάν αυτοί είναι “φελλοί”;
    Θα προσλάβει τους καλύτερους.
    Δε νομίζω πως θα ρισκάρει να χάσει το μπόνους του.

    • avanti avatar
      avanti @ kotstak 17/07/2012 15:33:21

      Κάποιος σκοτίστηκε να πάει να δουλέψει ως σύμβουλος για 1500 ευρώ όταν έχει ένα πλούσιο βιογραφικό και μπορεί να δουλέψει στην Ευρώπη. Μία απορία έχω, από που συμπεραίνετε ότι υπουργός και σύμβουλος θα είναι 4 χρόνια στην ίδια θέση? Τα στατιστικά δείχνουν άλλα, εκτός από τις πρόωρες εκλογές που είναι σύνηθες (και θα γίνει must μέχρι να περάσει η κρίση) έχουμε και τους κατά καιρούς ανασχηματισμούς κυβερνήσεων. Το μπόνους δεν θα το πάρει ποτέ και κανένας.

      • kotstak avatar
        kotstak @ avanti 17/07/2012 17:08:42

        Το Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών είναι ο μόνος δείκτης που δείχνει από μόνος του και με μεγάλη ακρίβεια το πώς πάει η οικονομία μιας χώρας.
        Εάν είναι θετικός οι πολίτες ευημερούν, εάν είναι αρνητικός οι πολίτες δεινοπαθούν, εκτός εάν η χώρα αυτή απευθυνθεί στις αγορές για δανεικά (αυτό που κάνουμε εμείς τα τελευταία 30 χρόνια).
        Το να πάμε σε θετικό Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών είναι πολύ δύσκολο αλλά είναι κατορθωτό.
        Εάν τα πράγματα δείχνουν πως υπάρχει πιθανότητα να πάρουν το μπόνους, η κυβέρνηση θα είναι ακλόνητη.
        Εάν τελικά οι υπουργοί και οι σύμβουλοι πάρουν το μπόνους, με τους όρους που έθεσα, ο Σαμαράς στις εκλογές θα πάρει 60%.
        Κανείς δεν θα απομακρύνει τον άριστο όταν κάνει τη δουλειά του τέλεια και συντελεί ώστε να πάρουν το μπόνους όλοι.
        Το παιχνίδι θα γίνει ομαδικό.


        Αυτοί που υποτίθεται πως είχαν πλούσιο βιογραφικό μας κατέστρεψαν.
        “Φελλοί” με ωραία κουστούμια. Έτσι τους ονομάζω.
        Η πρότασή μου αποσκοπεί αυτούς ακριβώς να αποφύγουμε.
        Από τους 10.000 που έχουν πλούσιο βιογραφικό οι 9550 είναι “φελλοί” και μόνο οι 50 είναι αστέρια.
        Μόνον τα αστέρια θα δεχθούν να εργαστούν με τους όρους που πρότεινα.
        Το αστέρι είναι που θα αρνηθεί να εργαστεί με τις 5000 ευρώ. Το αστέρι θα προτιμήσει το μεγάλο μπόνους. Ο “φελλός” ξέρει πως δεν θα πετύχει το στόχο, ξέρει πως δεν θα πάρει το μπόνους και θα αρνηθεί τα 1500 ή τα 2000.
        Εκεί αποσκοπεί η πρότασή μου. Να μην δεχθεί ο “φελλός”.

        Αφού εμείς, δεν έχουμε τη δυνατότητα να ξεχωρίσουμε τις "μέλισσες" από τους "κηφήνες", ας φροντίσουμε να δημιουργήσουμε περιβάλλον ΜΗ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ για τους "κηφήνες".




        ο

        • avanti avatar
          avanti @ kotstak 17/07/2012 17:45:27

          Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω με την ανάλυσή σου όμως για να φτάσουμε να έχουμε θετικό ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών δεν φτάνει μόνο να ανακαλύψουμε τις " μέλισσες" που χρειαζόμαστε, είναι και θέμα των πολιτών και της νοοτροπίας τους. Δυστυχώς ακόμη και σήμερα με τέτοιες συνθήκες ο Ελληνας δεν έχει αλλάξει συνήθειες, αγοράζει ασταμάτητα εισαγόμενα είδη με αποτέλεσμα να φεύγει εκτός Ελλάδος ποταμός συναλλάγματος. Είπαμε τα κουσούρια μας δεν έχουν τέλος.

          • kotstak avatar
            kotstak @ avanti 17/07/2012 18:42:02

            Συμφωνώ.
            Αυτό λέω συνεχώς. Έχω γίνει γραφικός.
            Σήμερα η αγορά εισαγόμενων, σε είδη όπου υπάρχουν ελληνικά, δεν είναι απλά κουσούρι. Είναι προδοσία.

            Κάθε 1 δις ευρώ/έτος έλλειμμα στο Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών, έχει ως αποτέλεσμα την μείωση του εισοδήματος κατά 100 ευρώ/μήνα σε κάθε εργαζόμενο και συνταξιούχο.
            Αυτός που αγοράζει ολλανδικό κρέας έχει το δικαίωμα να διαμαρτυρηθεί που του κόβουν τη σύνταξη;

            Το παιχνίδι είναι περισσότερο στην ΕΡΤ παρά στους πολιτικούς.
            Εύχομαι ο νέος πρόεδρος να κάνει το σωστό.

  10. ENG avatar
    ENG 17/07/2012 18:41:15

    "Τηλεφωνικός εξάψαλμος από Σαμαρά σε υπουργούς … από τα παλιά"

    Αν αυτο και μονο μας ικανοποιει!!! Τι να πω !!!

    Δεν περιμενουμε το ΣΑΜΑΡΑ να ψαλλει τουσ υποργους !!!!

    Αν δεν ακολουθουν την γραμμη να παρουν τον αγυριστο !!!!

    Η γραμμη πρεπει να ειναι μια !!!!!

    Για να δουνε λιγο τη γινεται στην ΙΣΠΑΝΙΑ .

    Μηπως νομιζουνε οτι οι ΕΛΛΗΝΕΣ δεν μπορει να γινουν καφροι !!!!!

    Οι κοτρωνεσ δεν θα αργισσουνε !!!! Οποιοσ θελει να κανει τα κουμαντα του
    πολυ λαθοσ εποχη διαλλεξε !!!!!

    Ακομα δεν εχουν παρει το μυνημα τι μελλει γενεσθαι !!!!!

    Αυτοι τη φορα θα στηθουν λαικα δικαστηρια , και η υπευθηνοι θα πληρωσουν!!!!

    Αν νομιζουν οτι θα τι γλιτωσουν τα υπουργακια ειναι γελασμενοι !!!!

    Τερμα τα τσιφλικια του καθε υπουργου !!!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ ENG 17/07/2012 18:48:16

      " Όσοι αντέχουν μένουν και παλεύουν, αλλιώς πάνε σπίτι τους…"

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ Factorx 17/07/2012 19:19:53

        Αλλά όχι και να μένουν και να κρύβονται πίσω από τον οποιονδήποτε Μανιτάκη και να τον βγάζουν στη σέντρα και στις εφημερίδες με ανυπόστατα στοιχεία, αφού κάποιοι έχουν ήδη κάνει και δημοσίως τον "συνδικαλιστικό" αγώνα τους (π.χ. ΠΠ Εθνικής Άμυνας, κλπ)

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/07/2012 09:47:08

    ΜΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ. ΠΑΡΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ.ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΞΑΝΑ . ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΑΣΤΑ . ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΛΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.