#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2010 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τηλεαστέρες στα αζήτητα



Ποιος είπε ότι η κρίση δεν επηρεάζει και τα golden girls και golden boys της ελληνικής τηλεόρασης; Τα έσοδα των καναλαρχών από τη μία συρρικνώνονται λόγω της μειωμένης διαφημιστικής δαπάνης και από την άλλη η κρίση λειτουργεί ως το «τέλειο άλλοθι» για να μαζευτούν λίγο οι «ξέφρενες απαιτήσεις» των τηλεαστέρων.

Ήδη, οι περισσότεροι υψηλά αμειβόμενοι (Τρέμη, Χατζηνικολάου, Χούκλη…) έχουν δεχθεί μείωση των απολαβών τους από την περσινή σεζόν και έτσι βρίσκονται εντός της αγοράς. Εκτός τηλεοπτικής οθόνης, όμως, βρίσκονται ουκ ολίγα «πρώτα ονόματα»…

Η Τατιάνα Στεφανίδου είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα. Ο ΑΝΤ1 την έθεσε εκτός σταθμού, ύστερα από πολύχρονη συνεργασία. Με το που έσκασε η είδηση, η ίδια στην αρχή δήλωνε την ευχαρίστησή της για το σταθμό, αλλά λίγα 24ωρα αργότερα εκτοξεύει βέλη προς πάσα (ΑΝΤ1ική) κατεύθυνση.

Ο Γρηγόρης Αρναούτογλου είναι από μόνος του μία ξεχωριστή περίπτωση. Το Mega - που τον ανέδειξε - τον πέταξε στην αχρηστία εδώ και ένα χρόνο, εξαφανίζοντάς τον από τον τηλεοπτικό χάρτη και τάζοντάς του παράλληλα εκπομπή που ποτέ δε βγήκε. Την ίδια στιγμή, όμως, τον πληρώνει κανονικά(!), ενώ το όνομά του ακούγεται για εκ νέου χρησιμοποίηση στη νέα σεζόν που ξεκινά το φθινόπωρο σε παρουσίαση καθημερινού ψυχαγωγικού προγράμματος.

Η Έλλη Στάη έχει κλείσει πέραν της μιας σεζόν χωρίς τηλεοπτικό «παρών». Μπορεί η οικονομική της επιφάνεια να μην την εξαναγκάζει σε ανεύρεση στέγης, ωστόσο όλοι όσοι τη γνωρίζουν επιβεβαιώνουν την επιθυμία της για την τηλεοπτική επιστροφή. Προς το παρόν περιορίζεται στη ραδιοφωνική παρουσία της στο Flash.

Ο Νίκος Ευαγγελάτος επίσης μετρά πέραν της μιας σεζόν εκτός. Επιθυμεί διακαώς comeback του, αλλά – δυστυχώς για αυτόν – το λαϊκ(ιστικ)ό προφίλ του μειώνει τις πιθανότητες. Για αυτό και μέχρι να βρεθεί κάτι, περιορίζεται στις έτερες επιχειρηματικές του δραστηριότητες (newsit.gr).

Η Σεμίνα Διγενή μετρά χρόνια πια εκτός TV και δραστηριοποιείται στη δική της ιντερνετική-τηλεοπτική επιχείρηση mediasoup.gr.

Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Αντρέας Μικρούτσικος, που βρέθηκε «από δήμαρχος κλητήρας». Έχασε πάρα πολλά χρήματα σε λάθος επενδύσεις και θεωρεί την πιθανότητα επιστροφής του στην τηλεόραση σαν το «μάννα εξ ουρανού».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργης avatar
    Γιωργης 13/07/2010 10:12:45

    Μεσα απο την καρδια μου ευχομαι σε ολους με καποιο μαγικο τροπο να ξεμεινουν συντομα απο φραγκα και να μην τους ξαναπροσλαβει κανεις :)

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/07/2010 10:13:36

    Τηλεσκουπίδια στη χωματερή ! Εντελώς λάθος το πνεύμα του τίτλου. Άκου "τηλεαστέρες"...

    • καινός avatar
      καινός @ Προφήτης 13/07/2010 10:54:20

      +1

  3. undercover gpr avatar
    undercover gpr 13/07/2010 10:33:45

    Δυστυχώς οι τηλεαστέρες είναι σαν τους εργολάβους πολυκατοικιών , έχουν πολύ απόθεμα και παίζουν κατενάτσιο για να ρίξουν τις τιμές όσο πιο λίγο γίνεται.

    Είναι απλώς καθάρματα με λεφτά.

  4. DrNo avatar
    DrNo 13/07/2010 10:33:46

    Το λυπηρό είναι οτι αυτοί οι τηλεαστέρες που μονοπωλούν το δημόσιο ενδιαφέρον, είναι απόφοιτοι Γυμνασίου, όπως η Τατιάνα! Κρίμα στα παιδιά που έβγαλαν τα μάτια τους και τελείωσαν Πολυτεχνεία και Ιατρικές.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ DrNo 13/07/2010 10:56:38

      Οχι μόνο η Τατιάνα....κι ο Χατζηκοκός....

  5. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 13/07/2010 11:30:00

    αυτη ειναι η ιδιωτικη σκουπιδοτηλεοραση.ευτυχως υπαρχειη ποιοτικη κρατικη του γερουλανου..διαφωνείτε?

  6. nyfitsa avatar
    nyfitsa 13/07/2010 11:57:21

    …………………….Γιατί ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ, ΡΕ, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ (ΚΟΤΕΣ) ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ???????

    Η επικίνδυνη καρκινογόνος ουσία αφλατοξίνη βρέθηκε στο ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΛΤΑ σε ελέγχους κρατικών εργαστηρίων, ενώ είχε περάσει απαρατήρητη από τους ελέγχους των εταιρειών. H συνωμοσία σιωπής για την προστασία του καρτέλ. «Φρέσκο» γάλα, μολυσμένο με την επικίνδυνη καρκινογόνα ουσία αφλατοξίνη Μ1 έχει ανιχνευθεί σε δύο κορυφαίες εταιρείες από τα κρατικά εργαστήρια ελέγχου, ενώ οι ίδιες οι βιομηχανίες στους δικούς τους ελέγχους το είχαν βγάλει...καθαρό.
    http://www.express.gr/afieroma/trofima-pota/964oz_20080409964.php3

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nyfitsa 13/07/2010 12:38:45

      Πες τα σε αυτούς που βρίζουν ολημερίς τα ελληνικά προιόντα. Εδώ και καιρό ΦΑΓΕ και Δέλτα έχουνε γερμανικό γάλα.

  7. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 13/07/2010 13:00:44

    Έλα ρε, είναι άνεργος Ο Ευαγγελάτος;
    Δεν το λέω στο πατέρα μου που με 11000 ένσημα πήρε 640 ευρώ σύνταξη και τώρα χάνει δύο μισθούς.
    Θα στενοχωρηθεί για τον κακόμοιρο το Νίκο.
    Είμαι σίγουρος ότι και ο Ευαγγελάτος θα στενοχωριόταν εάν ήξερε τί μισθούς και συντάξεις παίρνουν οι κανονικοί άμθρωποι και όχι τα λαμόγια δημοσιογράφοι.
    Κάτι σαν τους βουλευτές του πασόκ που ψήφισαν το μνημόνιο-μνημόσυνο, που ψήφισαν το αδφλασιτικό και θα ψηφίσουν και το εργασιακό.
    Και αυτοί σκασμένοι είναι, τρέχουν τα δάκρυά τους πάνω από το νερό της πισίνας και έχουν γεμίσει στάμπες τα ευαίσθητα δερμάτινα της πόρσε.

  8. axroistos avatar
    axroistos 13/07/2010 15:16:19

    Μπορεί να τους προσλάβει η ΕΡΤ, η αποθήκη των δημοσιογράφων.
    Το παραμύθι: η κρατική τηλεόραση πρέπει να αυξήσει τα έσοδα από τις διαφημίσεις και όχι από την ΔΕΗ, για αυτό θα προσλάβει δημοσιογράφους που έχουν νούμερα.