#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/12/2011 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τζαβάρας: "οι δυο εισαγγελείς αντάλλαξαν την διατήρηση της θέσης τους με την σιωπή τους"



Σε δηλώσεις που έκανε πριν λίγο στο Antinews, για την υπόθεση των δυο εισαγγελέων ο Τομεάρχης Δικαιοσύνης και βουλευτής Ηλείας της ΝΔ Κώστας Τζαβάρας αναφέρει τα εξής:

"Οι υπουργοί Οικονομικών και Δικαιοσύνης πήραν πίσω τις αλλαγές στον θεσμό του οικονομικού εισαγγελέα, μετά την δικαιολογημένη αγανάκτηση που προκάλεσαν οι μεθοδεύσεις τους για να σταματήσει το έργο δυο ενοχλητικών εισαγγελέων.

Αντίστοιχα, οι δυο "τολμηροί" εισαγγελείς αντάλλαξαν την διατήρηση της θέσης τους με την σιωπή τους, ενώ προηγουμένως είχαν δεσμευθεί να δώσουν ονόματα και διευθύνσεις για πιέσεις και υπόπτους οικονομικών εγκλημάτων. Προτίμησαν να σιωπήσουν και με το υπόμνημά τους να περιφρονήσουν τη νοημοσύνη μας λέγοντας πως δεν πρόκειται να επιδοθούν σε περιττές και άσκοπες "ονοματολογίες".

Το συμπέρασμα είναι ότι με αμοιβαίες υποχωρήσεις επιτεύχθηκε ένας συμβιβασμός που αναμφισβήτητα τραυματίζει το κύρος της Δικαιοσύνης, αλλά και αποκαλύπτει πόσο διαφανείς είναι οι προθέσεις της κυβέρνησης για την πάταξη του οικονομικού εγκλήματος.

Η ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης δεν κινδυνεύει μόνο από εξωτερικές παρεμβάσεις, αλλά και από εσωτερικούς συμβιβασμούς".

Ποιές υποθέσεις ερευνούσαν οι δυο εισαγγελείς

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες οι δύο εισαγγελείς ερευνούσαν την συμμετοχή υψηλά ιστάμενων προσώπων σε εταιρεία που εμπλέκεται με τα CDS τα περίφημα ασφάλιστρα κινδύνου των ελληνικών ομολόγων.

Επίσης ερευνούσαν υποθέσεις όπως οι καταγγελίες για παραποίηση των στοιχείων του αναθεωρημένου ελλείμματος του 2009 από την ΕΛΣΤΑΤ, οι καταγγελίες του πρώην υφυπουργού οικονομικών Δημήτρη Κουσελά για την ύπαρξη λίστας φοροφυγάδων την οποία δεν αξιοποίησε ο κ. Βενιζέλος, οι καταγγελίες Σπινέλη για ύπαρξη παραμηχανισμού εντός του υπουργείου που αδρανοποιεί την διαδικασία είσπραξης προστίμων, που επιβλήθηκαν, μέσω του προγράμματος ΗΦΑΙΣΤΟΣ, αλλά και οι καταγγελίες για τις παράνομες «εκπτώσεις» (4-4-2) που εφαρμόζουν εφοριακοί για τις πληρωμές οφειλών στο Δημόσιο.

Τέλος, φήμες στο δικαστικό χώρο έκαναν λόγο για πολύ μεγάλα ονόματα μεγαλο-οφειλετών τα οποία έπρεπε να φορέσουν χειροπέδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 31/12/2011 22:05:16

    Το κακό είναι ότι όλοι οι πολιτικοί συλλήβδην μπορούν να κελαηδάνε κατά βούλησιν ενώ οι εισαγγελείς είναι υποχρεωμένοι λόγω της θέσης την οποία κατέχουν να διατηρούν χαμηλό προφίλ και να μην μπορούν να απαντήσουν στις προκλήσεις των πολιτικών. Θυμάμαι τις αήθεις επιθέσεις του αειμνήστου Υπουργού Δικαιοσύνης Ευάγγελου Γιαννόπουλου εναντίον του τότε Προέδρου του Αρείου Πάγου Ματθία που μαρτυρούν το ήθος του πολιτικού κόσμου στην Ελλάδα. Τα γιαουρτώματα λοιπόν του 2011 δεν σας έγιναν μάθημα .....

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ EΛΛΗΝΑΣ 31/12/2011 23:17:21

      Το γιαούρτομα πρέπει να συνεχιστεί!
      Πρέπει να τους ξεφτυλίζουμε και να τους ταπεινώνουμε.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ EΛΛΗΝΑΣ 01/01/2012 14:45:54

      Για εγκάθετο σε "κόβω"...και για δικαστη επίσης...αποφάσισες ποινη γιαυρτώματος!!! ΑΞΙΟΣ!!!!!!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ EΛΛΗΝΑΣ 01/01/2012 14:48:35

      Συγκρίνεις Γιαννόπουλο με Τζαβάρα???? μάλλον κακως ασχολήθηκα...αλλά το έκανα...ετσι για να βρίσκεται...

  2. Y. avatar
    Y. 31/12/2011 22:25:32

    Κώστα Τζαβάρα, σ’ έκοψαν απ’ υο μέγκα, γιατί τους τα ‘πες χύμα και τσουβαλάτα. Είμαι σίγουρος όπου και να σε φωνάξουν, θα τους τα ρίξεις επίσης. Τέτοιους σαν εσένα θέλουμε. Αγωνιστές, και να μη κολώνουν. Μπράβο σου!!
    (..μακάρι να ψήφιζα στην Ηλεία. Μονοκούκι!)

    Και μια ερώτηση κρίσης, αλλά και ουσίας. Τι θα κάνει η ΝΔ για τη Δικαιοσύνη, που οι πολίτες ΔΕΝ την εμπιστεύονται γιατί είναι υποτελής σε “....εξωτερικές παρεμβάσεις, αλλά και από εσωτερικούς συμβιβασμούς” ? ?

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Y. 31/12/2011 22:50:43

      Θα βαλει τον Τζαβαρα Υπουργο Δικαιοσυνης για 4 χρονια και μετα να ερθουμε να τα πουμε !

  3. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 31/12/2011 22:28:35

    Επιτέλους θα μιλήσει κανείς σε αυτή τη χώρα πριν εκραγεί η κοινωνία; Είχαμε συνηθίσει τα "είπα-ξείπα" από τους πολιτικούς; Τώρα και από εισαγγελείς; Σε ποιόν θεσμό πρέπει τελικά να έχουμε εμπιστοσύνη;

  4. juliet avatar
    juliet 31/12/2011 22:43:26

    Δεν είναι απλά τα πράγματα,και να θες .......δεν μπορείς.Τώρα θα μάθουμε τι ακριβώς εστί χούντα !

  5. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 01/01/2012 01:18:43

    Είναι σαφές όπως το ''νιάου νιάου στα κεραμίδια" ότι όταν η αρχική πρόθεση των 2 εισαγγελέων που ήταν να ''δώσουν'' ονόματα μετατρέπεται τόσο ξαφνικά σε "είπα ξεείπα" δεν μπορεί παρά αυτό να έχει αναμφιβόλως ως εξήγησή αυτό που λέει ο Κ. Τζαβάρας

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2012 10:55:46

    Νομιζω οτι χαθηκε καθε ελπιδα γι αυτη τη χωρα! Εφοσον η κατα γενικη συνειδηση οι δυο αμεμπτοι δικαστικοι λειτουργοι, εκαναν πισω τοτε τι μας μενει και τι μας περιμενει!! Αν τους κρινουμε συμφωνα με το δικαστικο τους ηθος και την νομικη τους καταρτιση, η συμπεριφορα τους εξ αντικειμενου κρινεται επιεικως απαραδεκτη! Κατα συνεπεια, ή οι εν λογω δικαστικοι δεν ειναι τοσο ...αδεκαστοι, ή εδεχθησαν πιεσεις τετοιου βαθμου που ανθρωπινα υπεκυψαν. Και στις δυο περιπτωσεις αλλιμονο μας!!

  7. Tassos avatar
    Tassos 01/01/2012 11:01:23

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση τους εισαγγελείς πρέπει να γιαουρτώσουμε.

  8. christof avatar
    christof 01/01/2012 11:58:40

    Διαχωρισμος εξουσιων .Η βουλη να νομοθετει,νομθετικη ξουσια ,η κυβερνηση να εκτελει,εκτελεστικη εξουσια, και να μη διοριζει την δικαστικη.Να δημιουργηθει αμεσα συνταγματικο δικαστηριο.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

  9. juliet avatar
    juliet 01/01/2012 12:16:46

    Koυΐζ:Ποίου εισαγγελέα η κόρη διορίστηκε πρόσφατα στη βουλή;περί το καλοκαίρι .

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2012 19:59:37

    juliet, αν αληθευει αυτο που αναφερεις εισαι υποχρεωμενη να δωσεις ονομα, διαφορετικα δεν θα διαφερεις καθολου απο αυτους που κατακρινεις::::

    • juliet avatar
      juliet @ ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2012 21:17:22

      Aν σου πω ότι έχω κολλήσει και προσπαθώ να μη κάνω λάθος στο όνομα.Γιατί ήτανε πρωΐ 7 και μισή και μιλούσαμε σιγά με αυτόν που μου το είπε , μη ξυπνήσουμε τη ρούγα.Μετά κατάλαβα τι έγινε και δεν θέλω να κάνω λάθος στο όνομα .

  11. ER avatar
    ER 02/01/2012 12:26:04

    Μπραβο κε Τζαβαβαρα .

    Ολες τις υποθεσεις που ερευνουν θα τις βγαλουν λαδι εδω ειμαστε.