08/06/2012 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τζάμπα ... Αλέξης



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 08/06/2012 16:21:43

    Για χιουμοριστική εκπομπή είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. Για πολιτική διαφήμιση είναι ένα ακόμα σημάδι απελπισίας. Και πάλι αντικείμενο συζήτησης είναι ο αντίπαλος...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 09/06/2012 09:38:52

      Καλά ... μας έπεισες

  2. casiope avatar
    casiope 08/06/2012 16:45:20

    Δεν κατάλαβα, έφαγε ο λαός bourguignon και ήπιε sauvignon;Ή ο λαός είναι το "μωράκι" που τα έφαγε μαζι με τον Αλέξη;Οτι να 'ναι........

  3. cyprusnet avatar
    cyprusnet 08/06/2012 16:50:31

    χαχαχα καλο

    http://www.youtube.com/watch?v=wATIhFIsT3M

  4. juliet avatar
    juliet 08/06/2012 16:54:09

    Αλέξη είναι ο Αλέξης ...ο γνωστός .Το κρασί είναι τα δανεικά ....αυτά που φάγαμε και ήπιαμε.
    Το μωράκι είναι ο λαός ,ακόμη δεν ενηλικιώθηκε ...είναι το μωρό ,το μωρό .
    Το γκαρσόν ....στη χειρότερη η Μερκελ και το ΔΝΤ .Κατανοητό ;
    Και ο Αλεξ νόμιζε ότι επειδή είχε γκομενάκι δίπλα θα φάει και θα πιεί τζάμπα ....ατυχος .
    Κατανοητό; ότι αποριές έχεις, κάποιος θα είναι διαθέσιμος.....
    :)

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ juliet 08/06/2012 17:06:45

      Ποιοι τα φάγανε;Siemens ούτε πιστολάκι για τα μαλιά δεν έχω,ούτε κανένα υποβρύχιο στην πισίνα που δεν έχω..αν θέλεις και άλλα παραδείγματα ελπίζω να στα πει κανένας άλλος γιατι εγώ βαριέμαι..
      Μαζί τα φάγαμε που λέει και μια ψυχή ε;

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ juliet 08/06/2012 17:21:49

      Όμως, Juliet, πως εξηγείς ότι το μωράκι τον πήρε αγκαζέ μετά την πτώση?

      • juliet avatar
        juliet @ theo1611 08/06/2012 17:39:21

        Αυτό το απόφυγα ....γιατί όλοι σούμπιτο.Kαι αν πρόσεξες το μωράκι κατάλαβε... αλλά τι να κάνει ;αφού είχε διαλέξει λάθος αμόρε.

        • theo1611 avatar
          theo1611 @ juliet 08/06/2012 17:49:38

          Άρα Juliet, δεν είναι ο Αλέξης το πρόβλημα, αλλά οι παλιές αγάπες.

          ΥΓ: Έχουμε τρελαθεί όλοι μας, όσοι τουλάχιστον θέλουμε να κρατήσουμε τις καλές θύμησες από τις παλιές αγάπες μας, αν αλλαξοπιστήσουμε!!!

    • Tasos avatar
      Tasos @ juliet 08/06/2012 17:32:52

      H "μέρκελ" όμως αν δεν έδινε δάνεια - ως χώρα - τόοοοσα χρόνια τώρα δε θα ήταν σε θέσει να σερβίρει αλλά θα την είχαν στη κουζίνα για λάτζα.
      Η υπερβολική εκλαϊκευση καταστάσεων που δεν είναι τόσο απλές όσο το "σας δώσαμε δανεικά, φέρτε τα πίσω" έχει κινδύνους γιατί στη τελική ό καθένας μπορεί να ερμηνεύσει το "γκαρσόνι" ως κάποιον καλόκαρδο εξυπηρετικό άνθρωπο που νοιάζεται για μας (ευρωπαϊκή αλληλεγύη και καλά...) αλλά μπορεί να το πάρει κι ανάποδα σαν τον τυχοδιώκτη που σου δινε δανεικά για να αγοράζεις αστακό που τύγχανε αυτός να παράγει.

  5. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 08/06/2012 17:10:47

    Αρχίζω να πιστεύω ότι η ΝΔ δεν θέλει να κυβερνήσει.

  6. Tasos avatar
    Tasos 08/06/2012 17:26:36

    Το άλλο βιντεάκι με το κούρεμα ήταν καλό. Αυτό εδώ όμως είναι άστοχο. Σε ένα εστιατόριο προφανώς ό,τι φας, το έφαγες εσύ και το χρωστάς. Για το αληθινό χρέος όμως οι πάντες συμφωνούν ότι έχει φουσκώσει και με παράνομους / ανήθικους τρόπους.
    Επιπλέον καλιεργεί μια ενοχικότητα που στηρίζεται στο ότι αυτά που τρώς ως χώρα έρχονται σε σένα και κερδίζεις (τη μάσα) μόνο εσύ, ενώ στην πραγματικότητα με τα δάνεια (είτε σαν ΚΠΤ είτε τώρα σαν διακρατικά) το πράγμα είναι περίπλοκο γιατί εκτός από σένα, κέρδος βγάζουν και άλλοι στην ιστορία.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Tasos 08/06/2012 17:56:48

      Ωχ...! Πάλι η ιστορία του επαχθούς χρέους.
      Βρε παιδιά, το'χουμε πει 1000 φορές: επαχθές χρέος που συνάπτουν δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις ΔΕΝ υφίσταται! Τα "με κοροϊδεψαν, δεν ήξερα" δεν ισχύουν στο διεθνές δίκαιο για Δημοκρατίες. "Επαχθές" χρέος μπορεί να συνάψει μια δικτατορική κυβέρνηση.
      Έχω κι εγώ ένα καταναλωτικό δανειάκι: να το κηρύξω κι εγώ επαχθές επειδή "δεν κατάλαβα τί υπέγραφα" και να σταματήσω να το πληρώνω.
      Στις δημοκρατίες, τυπικά και ουσιαστικά ο ΛΑΟΣ έχει την τελική ευθύνη με τις επιλογές του.
      Επί της ουσίας, όμως, το αν φταίνε οι πολιτικοί για την υπερχρέωση, είναι αδιαμφισβήτητο. Αλλά, επειδή τους ψήφισες εσύ/εγώ, δεν μπορείς να το ισχυριστείς σε διεθνή δικαστήρια και να τη βγάλεις καθαρή !

      • Ιωαννης Τ avatar
        Ιωαννης Τ @ Κόνδωρας 09/06/2012 03:12:05

        εσυ φιλε Κονδωρα δεν εισαι κρατος. εισαι ατομο. για ενα κρατος ισχυουν πολλα, ενα απο τα οποια ειναι και το κατασταση εκτακτης αναγκης. τωρα αν εσυ θες να συνεχισεις να πιστευεις οτι η ελλαδα ειναι μπαταξης ειναι δικο σου θεμα. ενας απλος λογιστικος ελεγχος θα μας πει τι ακριβως εχει γινει και γιατι. αυτο δεν ειναι κακο. επρεπε να εχει γινει πολλα χρονια τωρα. απλα θελω να μου πεις γιατι ο Μητσοτακης το 1964 μετα απο 2 παγκοσμιους πολεμους και 4 χρεοκοπιες αναγνωρισε απο την αρχη ολα τα χρεη της Ελλαδας(σαν να μην ειχαμε πληρωσει ποτε τιποτε) απο την εποχη δημιουργιας της. αυτο ειναι το επαχθες. πληρωνουμε, πληρωνουμε πληρωνουμε ,και κατα εναν περιεργο τροπο παντα μα παντα χρωσταμε. αυτο πρεπει να σταματησει. αν εσυ θες να συνεχιζεις να πιστευεις οτι η Ελλαδα χρωσταει οκ απο μενα αλλα πληρωσε τα εσυ. δουλεψε με 150-300 το μηνα να τους τα ξεπληρωσεις. εγω αρνουμαι οτι η Ελλαδα τους χρωσταει λεφτα. εχουν παρει τα κεφαλαια 5-6 φορες πισω και τωρα απλα κερδοσκοπουν με τους τοκους. Τελος λοιπον και αν θελουν. αντε να σκασει η Ισπανια να τελειωνει το παραμυθι!!!

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ Ιωαννης Τ 09/06/2012 09:56:28

          Φίλε Ιωάννη, μήπως είναι καιρός να προσγειωθούμε όλοι στο σκληρό ρεαλισμό; Ο Μητσοτάκης του '64 φταίει για το χρέος ή ο Αντρέας από το 81 και μετά;
          Να σου πώ πού πήγαν τα χρέη; Σε μίζες πολιτικών. Σε υπερτιμολογήσεις. Σε σπατάλες του Δημοσίου. Σε διορισμούς στο Δημόσιο. Σε μαϊμού επιδόματα. Σε έργα βιτρίνας και όχι παραγωγής. Σε τσέπες του κρατικοδίαιτου ιδιωτικού τομέα. Σε φοροδιαφυγή. Σε... Όλα αυτά δεν το κάνουν επαχθές. Δεν μας δάνεισαν με το ζόρι, ούτε επικυρώσαμε το "μεγάλο πάρτυ" χωρίς ψήφο!
          ΟΜΩΣ, όσοι μας δάνειζαν, δεν ήταν αφιλοκερδείς: μας δάνειζαν με τόκο, και το ξέραμε. Χαμηλό τόκο. Εσύ μπορείς, σε παρακαλώ, να μου δανείσεις το σπιτάκι σου για 30 χρόνια χωρίς ενοίκιο; Υπόσχομαι να στο επιστρέψω ΟΠΩΣ το παρέλαβα!
          Η εικόνα μιας χώρας που δεν παράγει, τρώει από το Δημόσιο, δανείζεται για να τρώει, είναι πρωταθλήτρια στη διαφθορά, και στο τέλος λέει "ΔΕ σας χρωστάω τίποτα" και τραβάει και μια ζεϊμπεκιά άμα λάχει να'ούμ, μπορεί να εκφράζει εσένα αλλά όχι εμένα.

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/06/2012 17:40:52

    Όσο κι αν θίγεστε μερικοί, μπορεί να τα φάγανε κάποιοι άλλοι, αλλά όλους μαζί θα μας πετάξουν έξω. Οπότε αν δεν έχετε μυγιαστεί γιατί πήρατε κανά εφαπαξάκι ή κανά προνομιάκι στη ζούλα κι εσείς, λάθος κατεύθυνση έχει η κριτική σας...

  8. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 08/06/2012 17:42:32

    Πανικός στο "συστημα ΠΑΣΟΚ". δείτε τι γράφει ο Ράπτης του ΠΑΣΟΚ και της ...Ντόρα (κάποτε) στο σαιτ του:

    Ενα νέο σποτάκι, αρνητική διαφήμιση για το ΣΥΡΙΖΑ, με την υπογραφή της ΟΝΝΕΔ έχει προκαλέσει συζητήσεις στο διαδίκτυο. Οπως φαίνεται ξεκάθαρα είναι επαγγελματική δουλειά που έχει περάσει από τα χέρια επικοινωνιακής ομάδας.


    Σε ότι αφορά την πλοκή, αυτή εξελίσσεται σε ένα κομμωτήριο όπου ένας νέος με μακρύ μαλλί αποφασίζει να κουρευτεί και λέει στο κομμωτή «Πάρτα ΣΥΡΙΖΑ». Αμέσως μετά το μετανιώνει.

    Το νέο προεκλογικό σποτ αναμένεται πολλές αντιδράσεις για τον τρόπο με τον οποίο διεξάγεται ο αγώνας των κομμάτων ενόψει της κάλπης της 17ης Ιουνίου.
    http://www.iefimerida.gr/news

  9. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 08/06/2012 17:43:11

    Ηθικόν δίδαγμα ο Αλέξης και τσάμπα έφαγε και το μωράκι θα το γλεντήσει,χρηματιστηριακός καπιταλισμός δεν είναι αυτό; ;)

    • blue nile avatar
      blue nile @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 08/06/2012 23:58:51

      ...πεσ'τα...

  10. PanosUk avatar
    PanosUk 08/06/2012 17:48:09

    Οι συγκεκριμένες διαφημίσεις είναι καταπληκτικές. Αντώνη άκου όσους στις πρότειναν και σταμάτα να ακούς όσους σε οδήγησαν στην απομόνωση. Αυτοί μυρίζουν μούχλα, οι διαφημίσεις αυτές φέρνουν κάτι το διαφορετικό, γυρνάς το κεφάλι και τις ακούς, τις βλέπεις, έχεις περιέργεια να δεις που το πάνε....

    Άσε στο παρελθόν αυτούς που ο κόσμος τους έχει αφήσει προ πολλού και όσους σε λιβανίζουν. Ο κόσμος έχει βαρεθεί τα λιβανηστίρια και τους κολαούζους και δεν ειναι πρόβατο σα τον Πασόκο...

  11. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 08/06/2012 18:01:08

    ... και εκ κόρακος, κρα...

  12. asterix avatar
    asterix 08/06/2012 18:02:52

    Παιδιά τα videakia και τα δυο για τον σκοπό που έχουν φτιαχτεί είναι κορυφαία. Είναι videakia της ΟΝΝΕΔ για το διαδίκτυο.Χιουμοριστικά, νεανικά και με μηνύματα.Ακριβώς αυτό που θέλει το internet!

  13. juliet avatar
    juliet 08/06/2012 18:05:39

    Αλλο οι θύμισες και άλλο το σπιτάκι ,έτσι δεν λέτε σεις οι Ελληνες;
    Ποτέ δεν αλλαξοπιστείς τελείως ...και άλλοστε το μωράκι είναι ανήλικο .Αν ψήφιζε να του έλεγε ........ξεφτύλα πάω ...να ξεπλύνω τη τιμή της κλωτσιάς που έφαγα.

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ juliet 08/06/2012 18:14:44

      Συγχώρα με, αλλά για μαϊμού Juliet σε κόβω από την απάντηση!!!

      Ίσως βέβαια και γω να είμαι μαϊμού Theo1611 (ο τάδε και τάδε του ...και της ..., το γένος, γεννηθείς 16/11/1958 εκεί στο Βόρειο Αιγαίο, όπως έχω δηλώσει τα στοιχεία μου από την αρχή της χρήσης του βήματος του antinews, κάπου 4 ή 5 χρόνια πριν, σε ανύποπτους καιρούς!!!)

      • juliet avatar
        juliet @ theo1611 08/06/2012 18:29:36

        H Juliet είμαι ...αλλά όχι αυτή ...τι να σου κάνω..που θ' ήθελες.
        Πατρινή είμαι ...Οι αναμνήσεις πάντοτε είναι για ανύποπτους καιρούς!!

  14. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 08/06/2012 18:09:54

    Μου κάνει εντύπωση η λεπτομερής ανάλυση του video: ποίος είναι αυτός, ποιός ο άλλος, μήπως να το ερμηνεύσουμε αλλοιώς, τί εννοεί εκεί; Ας μην το ψάχνουμε: απλό video, απλό και καίριο μήνυμα.
    Όλοι έχουμε "πέσει από τα σύννεφα¨" όταν διαπιστώνουμε ότι, τόσα χρόνια, τρώγαμε τζάμπα, μέχρι που έσκασε ο λογαριασμός. Κι αν σκάσει στα χέρια του Αλέξη, ακούω από τώρα τις μηχανές του ελικόπτερου να ζεσταίνονται. Τρεις μήνες το πολύ του δίνω, από την είσοδο του Μαξίμου μέχρι την έξοδο για το ελικοδρόμιο...

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Κόνδωρας 08/06/2012 18:31:12

      TopGunZ, όσοι δεν μυγιάστηκαν, ας σταμπάρουν εγκαίρως, καλού κακού, το κοντινότερο ΑΤΜ. Θα το χρειαστούν στις 18, αν βγει πρώτος ο sexy-Alexi

  15. airman avatar
    airman 08/06/2012 18:29:31

    Στην εκλογική διαδικασία έχουν δικαίωμα ψήφου όλοι οι Έλληνες. Πολλοί εξ αυτών θεωρούμε κάποια σποτ ''άστοχα'', αλλά δεν ψηφίζουμε μόνο εμείς. Ψηφίζουν και πολλοί άλλοι, ίσως περισσότεροι, που ''παίρνουν'' το μήνυμα με το δικό τους τρόπο. Όμως όλες οι ψήφοι έχουν την ίδια βαρύτητα και επικρατεί τελικά η άποψη της πλειοψηφίας.
    Όπως έχει πει και ο Τσώρτσιλ ''Στη δημοκρατία τέσσερις κουτοί μπορούν να επιβάλουν την άποψή τους σε τρεις έξυπνους''. Η αξία μιας ψήφου λοιπόν είναι καταλυτική.

  16. m.s avatar
    m.s 08/06/2012 18:30:01

    και τα δύο σποτάκια είναι εύστοχα και απευθύνονται στις νεαρές ηλικίες , εκεί που η ΝΔ υστερεί . έχουν κάνει μεγάλη αίσθηση . πολύ καλή δουλειά . μπράβο

  17. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 08/06/2012 18:37:46

    για saturday nite live και ενα φτηνο αμερικανικο κοινο καλο ειναι.
    το μηνυμα που δινει για την ελλαδα ειναι προβληματικο ομως . απλα γιατι εμφανιζει την ελλαδα σαν μπαταξη που παντα τρωει τα λεφτα των αλλων(των αγγελικα πλασμενων ευρωπαιων υποθετω) και ποτε δεν πληρωνει...
    να υπενθυμισω ομως οτι η Ελλαδα πληρωνει τα ιδια χρεη απο την ημερομηνια δημιουργιας της μεχρι και σημερα. πληρωνουμε, ξεπληρωνουμε, περναμε παγκσμιους πολεμους, χρεοκωπουμε και αντε παλι απο την αρχη. πληρωνουμε σαν να μην ειχαμε πληρωσει ποτε τιποτε. ε μηπως καποια στιγμη να τελειωνει αυτο; λεω εγω τωρα!!!

  18. astro1 avatar
    astro1 08/06/2012 18:51:29

    Αγαπητέ Κόνδωρ ,
    Είναι κρίμα να πέφτεις θύμα του ψευτοδικηγόρου που δήλωσε οτι επαχθή ή παράνομα χρέη συνάπτουν μόνο δικτατορίες και να χρησιμοποιείς αυτή την μεγαλοπρεπή μπαρούφα για να στηρίξεις σοβαρό επειχείρημα.
    Και ο γιός σου μπορεί να έχει συνάψει επαχθές χρέος εν αγνοία σου εκμεταλλευόμενος την εμπιστοσύνη σου όταν του δανείζεις την πιστωτική σου κάρτα. Δεν θα ζητήσεις τουλάχιστο να μάθεις αν το χρέος έγινε απο κοινού με την τράπεζα που σε καλεί να το πληρώσεις? Κι αν μάθεις ότι η αρμόδια τραπεζίτης που τσεκάρισε το χρέος και έδωσε την εντολή να πληρωθεί, τάφαγε μαζί με τον "γιό" σου που λεγόταν Τσοχατζό, δεν θα ζητήσεις εξηγήσεις απο την τράπεζα? Θα πείς οτι δεν είχαμε δικτατορία άρα ας πληρώσουμε τα κερατιάτικα?
    KAΘΕ ΧΡΕΟΣ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΧΡΩΣΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ, ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΧΘΕΣ,ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ ΔΙΩΞΙΜΟ, ΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΕΩΘΕΝΤΑ.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ astro1 08/06/2012 19:13:08

      Πάλι τα ίδια κουραστικά και αφελή επιχειρήματα!
      Θα πάμε να αποδείξουμε, με σοβαρότητα, ότι ο γιός μου (=κυβέρνηση) έκλεψε με δόλο (=με κορόϊδεψε στις εκλογές) την πιστωτική μου κάρτα (=την ψήφο μου) και πήγε στα κρυφά να πάρει δάνεια που τα'φαγε μόνος του (εν αγνοία μου) μαζί με τον ξένο τραπεζίτη.
      Ούτε ο εξωγήινος Ζόργκ δεν θα μας πιστέψει!
      Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να απαγορεύσω σε όποιον θέλει, να ονειρεύεται: επαχθή χρέη, τράπεζες Ανατολής, θησαυρούς του Αλή Πασά, και την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων... Ουφ!!!

  19. kapar13 avatar
    kapar13 08/06/2012 20:07:10

    Το "όλοι μαζί τα φάγαμε" σε σποτάκι.
    Θερμά συγχαρητήρια στους εμπνευστές.
    Κρίμα που δεν ξανακατεβαίνει ο Πάγκαλος, θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει...

  20. dim avatar
    dim 09/06/2012 03:02:33

    Αυτη τη καραμέλα με το επαχθές χρέος πόσο καιρό θα την πιπιλάτε ακόμα?

    Πείτε, δε γουστάρω να πληρώσω, πιο τίμιο είναι.... Πείτε, δε μπορώ να σας πληρώσω, πιο τίμιο είναι....

    Μας κούρεψαν 110 δις. Έχουμε πάρει εδώ και 30 χρόνια ένα σκασμό λεφτά σε επιχορηγήσεις, επιδοτήσεις, πακέτα Ντελόρ, ΕΣΠΑ κλπ., και πάλι μιλάμε για επαχθές χρέος κλπ... Δηλαδή, οι τόκοι που απορρέουν από το «επιπλέον επαχθές πχ. επιτόκιο» ή οι μίζες κλπ. είναι ακόμα περισσότερα από τα 110 δις που κουρέψανε, και από τα εκατοντάδες δις που έχουν δώσει τόσες δεκαετίες μέσω προγραμμάτων ???

    Αυτά ακούνε οι Ευρωπαίοι για επαχθές χρέος, και λογιστικούς προσδιορισμούς του χρέους κλπ., που πια έχουν οριστικά αποφασίσει ότι με την ψήφιση στη βουλή ακύρωσης του μνημονίου, διακόπτουν κάθε χρηματοδότηση και δεν επανέρχονται ποτέ ξανά στο τραπέζι για διαπραγμάτευση....

    Άλλο πράγμα να τους εξηγήσεις με επιχειρήματα (αν και το έχουν καταλάβει ήδη και οι ίδιοι) ότι η συνταγή δε βγαίνει μόνο με λιτότητα κλπ. και άλλο να τους πουλάς τσαμπουκά, απειλές για πυρηνικα κλπ. Δε θα κάτσουν καν να συζητήσουν έτσι μαζι σου, θα σε αφήσουν να εξαθλιωθείς, να ζήσεις στιγμές πανικού, λεηλασιών και εν ψυχρώ γαζωμάτων με καλασνικοφ, ώστε οι σκηνές που θα κάνουν το γύρο του κόσμου θα είναι ο καλύτερος παραδειγματισμός για τις άλλες χώρες που φλερτάρουν με τη μη τήρηση της δημοσιονομικής προσαρμογής....

    Και μάλιστα, δε θα μπορεί να τους πει και τίποτα η ευρύτερη διεθνής κοινή γνώμη, γιατί θα έχουν κάθε δικιο, ότι μας είχαν εξηγήσει 500 φορές όλοι, όλο το σύμπαν, από Ε.Ε., ηγέτες χωρών, Ομπάμα, G8 κλπ. ότι δε πρέπει με τίποτα να ρισκάρουμε τη παραμονή μας στο ευρώ. Εμεις όμως, δημοκρατικά πάντα, αν επιλέξουμε τον ποκαδόρο νεανία για πρωθυπουργό, σε μια ιστορική εκλογικη αναμέτρηση, που κανείς πια δε δικαιούται να πει μετά «δεν ήξερα το διακύβευμα», θα τους δώσουμε το τέλειο άλλοθι για να μας αφήσουνε μετά στην εξαθλιώση. Θα πουν, και με το δίκιο τους, «Οι Έλληνες γνώριζαν όλα τα δεδομένα, και όμως επέλεξαν εκείνον που τους είπε ρητά ότι η πρωτη του πράξη στη βουλή θα είναι η ακύρωση του μνημονίου. Άρα δε θέλουν πια τη χρηματοδότηση μας, και τους ευχόμαστε καλή τυχη»

    • Ιωαννης Τ avatar
      Ιωαννης Τ @ dim 09/06/2012 03:37:11

      καλα φιλε dim!!! το 110 δις κουρεμα απο που το βγαζεις? κανεις μεχρι σημερα δεν εχει βγει υπευθυνα να πει ποσο ακριβως κουρευτηκε το χρεος. αν θες την αποψη μου ειναι περιπου 80 δις μπορει και πιο κατω. και τα πιο πολλα προερχονται απο ελληνες ομολογιουχους οχι ξενους. ας ειναι καλα η ΤτΕ που τα εκανε ολα ομολογα και μετα τα κουρεψε(μεγαλο φαουλ αυτο). Ps ενα θα σου πω ευχομαι/ελπιζω να σκασει η Ισπανια(γιατι θα σκασει οπου να'ναι) πριν απο εμας. Μηπως και η Ισπανια ειναι κακο παιδι? Μηπως ειναι dim?

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Ιωαννης Τ 09/06/2012 08:05:49

        Από δημοσιευμένες πηγές: 206 δις ήταν το χρέος ιδιωτών, σε ονομαστικές τιμές, το 95,7% δηλ 197 δις, συμμετείχε στο PSI (μαζί με τα CACs). Δηλαδή κουρεύτηκαν περίπου 100 δις.
        Πράγματι, επλήγησαν και Έλληνες: Τράπεζες (που ανακεφαλαιοποιούνται), Ασφαλιστικά Ταμεία (υπάρχει πρόταση ΝΔ για αποζημίωσή τους με περιουσία του Δημοσίου) και μικροομολογιούχοι (και εκεί η ΝΔ έχει πρόταση περαιτέρω αποζημίωσης).
        Το γεγονός παραμένει: γλυτώσαμε τοκοχρεωλύσια περίπου 100 δις! Το μεγαλύτερο κούρεμα στην ιστορία, χωρίς ν'ανοίξει μύτη.
        Ούτε η Ισπανία θα σκάσει, ούτε η Ιταλία: θα μπουν σε μηχανισμούς στήριξης, η Γερμανία θα δώσει ρευστό (με τον Α ή Β τρόπο) για να σώσει τις εξαγωγές της, θα περάσουμε όλοι δύσκολα, αλλά δεν θα σκάσει τίποτα. Ούτε το ευρώ: η Ευρώπη έχει τεράστιο πλούτο. Αν σκάσει, θα πτωχεύσει ο πλανήτης για 30 χρόνια.
        Και επειδή το παγκόσμιο χρέος, που είναι θηλειά στο λαιμό κρατικών προϋπολογισμών, αυξάνεται, δεν είναι μακρυά η στιγμή που οι G20 θα αποφασίσουν το μεγαλύτερο εθελοντικό παγκόσμιο κούρεμα στην ιστορία. Όσο για το πληθωριστικό χρήμα που κυκλοφορεί παγκοσμίως, το ΔΝΤ επεξεργάζεται ήδη τρόπους "νομιμοποίησής" του: αντίκρυσμα με βάση τον "πλούτο" των Εθνών.
        ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει έναν Γ' Παγκ. Πόλεμο!

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ dim 09/06/2012 08:06:32

      dim, προσυπογράφω 100%

  21. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/06/2012 05:31:14

    Τα δύο σποτάκια είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.

  22. Dal avatar
    Dal 09/06/2012 08:40:14

    "To μαζί τα φάγαμε' ισχύει για το 20% του πληθυσμού. Οι υπόλοιποι έτρωγαν τα ψυχούλα από το φαγοπότι του 20%. Το χρέος της Ελλάδος είναι μη διαχειρίσιμο .Από 115% το 2009 ανήλθε στο 165% το 2011 . Υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη;.
    Δεν είναι δυνατόν να αποπληρωθεί. Η είναι;
    Ο μέχρι πρωτινός ΥΠΟΙΚ Ιταλίας Τρεμόντι δήλωσε ότι το χρέος της Ελλάδος όπως αυτό της Γερμανίας το 1953 πρέπει να αναδιαρθρωθεί .Τόνισε δε οτι η Ελλάδα υπέγραψε τότε την αναδιάρθρωση(μεγάλη μπηχτή). Ο Μπερλουσκόνι επίσης είπε : Η Μέρκελ κατέστρεψε την Ελλάδα".
    Μην αναπαράγουμε μόνον την Γερμανική προπαγάνδα.

  23. juliet avatar
    juliet 09/06/2012 10:44:58

    Kόνδωρα,
    καλημέρα ,δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ πασόκο να μου λέει τα καλύτερα για τον Μητσοτάκη και ότι ο Σημίτης ήτανε ο συνεχιστής του οράματος ...είπα τσιμπάτε με όνειρο βλέπω ή μάλλον μέθυσα και έχω παραισθήσεις .
    Και βέβαια μέγιστος θαυμασμός στον νέο μεσσία που λέγεται Αλέξης και ξέρει πολλές ''πλέξεις'' με σχέδια για τα νέα βελτιωμένα ζιβάγκο.Τώρα είναι απαραίτητα γιατί καλύπτουν τις ηλικίες ...ο λαιμός βλέπεις.
    Καλό το παράδειγμα με το σπιτάκι ...αλλά έχεις σκεφτεί ότι μετά από 30 χρόνια μπορεί να βρείς άλλο σπίτι χτισμένο δίπλα ....και πάει και το οικόπεδο μετά 30 χρόνια ισχύει η χρησικτησία!

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ juliet 09/06/2012 12:57:04

      juliet, καλημέρα και σ'εσένα. Βελτιωμένα ζιβάγκο: πράγματι, είναι απαραίτητες οι νέες "πλέξεις", όμως τελικά ο λαός δε βλέπει το ζιβάγκο αλλά την πλέξη. Άνοιξε ο καταψύκτης της ιστορίας και ξαναβγήκαν τα ζόμπι του 81 στους δρόμους.
      Ε... σε 30 χρόνια ας μου το πάρουν το σπίτι (μεταξύ μας: κι εγώ από χρησικτησία το απέκτησα...). Καλημέρα με κέφι!

  24. Σωκρατης avatar
    Σωκρατης 09/06/2012 17:13:20

    Φίλοι καλησπέρα. Το συγκεκριμένο σποτάκι είναι εξαιρετικά άστοχο και κανει μέγιστο κακο στη Νέα Δημακρατία και στον Αντώνη Σαμαρά. Διότι ουσιαστικά το σποτάκι παρουσιαζει την ΝΔ ως ενα βαθια μνημονιακο κομμα. Μνημονιακο ποιον? Τον Αντωνη Σαμαρα. Το πρωτο ΣΟΒΑΡΟ Ελληνα πολιτικο που διαφωνησε καθετα με το μνημονιο και τις επιτεγες του! Και δεν περιριζεται εκει αλλα υιοθετει κιολας το περιφημο πλεον "μαζι τα φαγαμε" του Παγκαλου. Τοσο καιρο παλευε η παραταξη να διαχωρισει τη θεση της απο το εθνοκτονο πασοκ και ο ΑΣ να εξηγησει στο κοσμο τη σταση του και ερχεται τωρα η ΟΝΝΕΔ να μας εξησωσει βιαια κανοντας αντιπολιτευση (και μαλιστα με κακογουστο τροπο ) στο Συριζα. Ελεος παιδια.

  25. hellasatt avatar
    hellasatt 09/06/2012 19:15:40

    Και τα δύο είναι απολαυστικά και αφού γίνεται τόσος ντόρος για τα βίντεο και τις άλλες διαφημίσεις της ΝΔ, τότε ο στόχος επετεύχθη. Ακούσατε κανένα να ασχολειται με τις διαφημίσεις των άλλων κομμάτων; Και για ποιο λόγο; Αφού είναι είτε ανιαρά είτε παλαιολιθικά... Όσο για το τελικό αποτέλεσμα, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνον απο τις διαφημίσεις.