#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2013 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τετ α τετ Τσίπρα-Ρούμπιν για την ΑΟΖ;


Σοβαρά ερωτήματα προκαλεί η πληροφορία ότι ο Αλέξης Τσίπρας συναντήθηκε υπό άκρα μυστικότητα χθες με τον βοηθό υφυπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ, Ερικ Ρούμπιν, ο οποίος βρέθηκε στην Αθήνα για την υπογραφή της συμφωνίας για τον ΤΑΡ. Είναι η δεύτερη συνάντηση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ με τον βοηθό υφυπουργό, με την πρώτη να έχει γίνει στην Ουάσιγκτον κατά το ταξίδι του κ. Τσίπρα.
Ασφαλώς κανείς δεν ενοχοποιεί τις συναντήσεις πολιτικών, ειδικά του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Άλλωστε είναι θεσμικός ρόλος ο οποίος πρέπει να έχει επαφές, να ανταλλάσσει γνώμες και να διαμορφώνει συμμαχίες.

Ωστόσο, το ζήτημα που μπαίνει στην περίπτωση αυτή είναι η εμμονή που δείχνει ο ΣΥΡΙΖΑ, ή μάλλον προσωπικά ο κ. Τσίπρας και η ομάδα του, με τον αμερικανικό παράγοντα. Μετά τον κανονικό «προσκύνημα» στην αμερικανική πολιτική και την αποθέωση του προέδρου Ομπάμα από τον επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, τώρα φαίνεται μια ιδιαίτερη προτίμηση στους Αμερικανούς, σε μια χρονική στιγμή που παίζονται πολλά.

Οι πληροφορίες για το περιεχόμενο της συζήτησης είναι πολλές. Άλλωστε, λόγω της μυστικοπάθειας δεν έχουν ενημερωθεί ούτε κορυφαία στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ. Το ίδιο έγινε και με το ταξίδι στις ΗΠΑ για το οποίο ο κ. Τσίπρας, πέρα από μια μικρή ενημέρωση, δεν «έδωσε λογαριασμό» στο κόμμα τους, αν και υπάρχουν πολλές αντίθετες φωνές.

Λέγεται ότι ο κ. Ρούμπιν συζήτησε με τον Α. Τσίπρα για το θέμα της ΑΟΖ και της ανακήρυξης από την Ελλάδα ζώνης ανάπτυξης στο Αιγαίο. Ένα ιδιαίτερα κρίσιμο εθνικό θέμα που φυσικά δε χωρά ερασιτεχνισμούς. Είναι γνωστές οι αντιρρήσεις της Τουρκίας σε περίπτωση μονομερούς ανακήρυξης ΑΟΖ ενώ και οι Αμερικανοί δεν θα ήθελαν να χαλάσουν το χατίρι της Άγκυρας και για το λόγο αυτό δεν είναι «θερμοί» σε μια τέτοια προοπτική.

Αν έχει τεθεί θέμα ΑΟΖ στις μυστικές επαφές του Τσίπρα με τον αμερικανικό παράγοντα, κάποιος θα πρέπει να του πει ότι δεν παίζουν με τόσο «καυτά» θέματα. Διότι αμέσως γεννιέται το ερώτημα τι διαπραγματεύεται η αξιωματική αντιπολίτευση με την Ουάσιγκτον; Τι δίνει για να πάρει; Μπορεί να δεσμεύεται ο κ. Τσίπρας για πράγματα που ούτε τα γνωρίζει αλλά ούτε έχει εργαστεί γι’ αυτά; Κι εν πάση περιπτώσει, η στάση του κ. Τσίπρα δείχνει πλήρη ταύτιση με τους Αμερικανούς. Αυτό το επικροτούν οι σύντροφοί του και οι συνιστώσες;

Τα εθνικά θέματα μοιάζουν με βαθιά νερά που πρέπει να ξέρεις να κολυμπήσεις για να επιβιώσεις. Ειδικά σ’ αυτή την κρίσιμη στιγμή όπου εκτός από την ΑΟΖ υπάρχει και το ζήτημα του ενεργειακού πολέμου στην περιοχή. Είναι γνωστές οι αντιρρήσεις της Ουάσιγκτον σε μια ενδεχόμενη πώληση της ΔΕΠΑ σε Ρώσους. Έχει θέση ο ΣΥΡΙΖΑ επ΄αυτού; Το έταξε στους όψιμους φίλους Αμερικανούς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. elli avatar
    elli 14/02/2013 12:49:50

    Σε λίγο ο Αλέξης θα πάει και για μετεκπαίδευση στο Harvard, να πάρει μαθήματα από τον Γιωργάκη στο πεδίο: "πώς πουλώντας φιλολαϊκή πολιτική στους ιθαγενείς, μπορείς να καταστρέψεις τη χώρα τους" !

  2. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 14/02/2013 12:55:05

    Σας κανουν εντυπωση οι επαφες του Τσιπρα με τους Αμερικανους ; Γιατι ; Δεν εχετε ακουσει το ρητο "ο εχθρος του εχθρου μου ειναι φιλος μου" ; Δηλαδη ειναι κακο να αξιοποιησει -εαν μπορεσει- τις αντιθεσεις αναμεσα στις ΗΠΑ και στην Γερμανια, εαν αυτο ειναι για το καλο της Ελλαδας ;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Μ.Γ 14/02/2013 13:29:57

      (Αυτο)καταστροφικό ρητό.
      Έτσι ακριβώς την έπαθαν οι Αμερικανοί με το Αφγανιστάν.

    • alex23 avatar
      alex23 @ Μ.Γ 14/02/2013 14:20:34

      απολυτα 'σωστο'..
      οι αμερικανοι δεν εχουν κανενα κακο σχεδιο για εμας, ενω οι γερμανοι εχουν..

      απο οτι ξερω παντως, η κοντρα γερμανιας αμερικης εχει να κανει με την μη ξεκαθαρη σταθεροποιηση απο την γερμανια της ευροζωνης, γιατι η αμερικη ειναι τοσο καταχρεωμενη που φοβαται ενα ντομινο με αφετηρια την ευρωπη
      βεβαια πως μια χωρα στην οικονομικη κατασταση που ειναι η αμερικη τωρα (σε σημειο να μην τολμα να μαλωσει καν τους κινεζους για την κοντρα τους με τους ιαπωνες), θα πεισει τους δανειστες μας και αντιπαλους της, συμφωνα με την απλοικη αυτη θεωρηση του εχθρος του εχθρου μας,να μας χαρισουν ή να μας σωσουν φερνοντας στην εξουσια τον συριζα που ευαγγελιζεται ακυρωση του μνημονιου, ειναι ενα παραμυθι χωρις τελος..

      τα πραγματα ειναι απλα..λεγεται ΑΟΖ..ισως δεν ειναι τυχαιο που η κ.δουρου που ηταν στο αμερικανοκρατουμενο αμυνης επι τσοχατζοπουλου με 'ειδικοτητα' στα ελληνοτουρκικα εχει τοσο ενεργη συμμετοχη..εδω ξυπνησανε οι φιλοι μας τα ντοπια τους ιδρυματα και δανεισανε τον ανδριανοπουλο στο συριζα...φανταζομαι οτι οι νεολαιοι του συριζα που εχουν παθει αμερικανικη αμνησ(τ)ια θα τον θυμουνται..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μ.Γ 14/02/2013 19:05:50

      Σοβαρά; Και είναι φίλοι μου οι ΗΠΑ; Από πότε; Με ποιες ενέργειες; Συγκεκριμένα παραδείγματα παρακαλώ, που να υπερκαλύπτουν Κυπριακό με σχέδιο Ανάν, Σκοπιανό, Ίμια, S300, ΑΟΖ, σχέδιο για Μεγάλη Αλβανία, διάλυση της χώρας για να πέσει ο Καραμανλής και άλλα ων ουκ έστι αριθμός... Να σοβαρευτούμε λοιπόν και είναι προδότες όσοι συζητούν το θέμα της ΑΟΖ με αυτούς που τόσα χρόνια μας έπειθαν με τους πράκτορές τους ότι "δεν υπάρχει πετρέλαιο στην Ελλάδα" (τάδε έφη ΓΑΠ) από φόβο μήπως δυναμώσουμε και χάσουν τον έλεγχο και τώρα μας απειλούν έμμεσα με πρόβλημα με Τουρκία αν ασκήσουμε τα προαιώνια δικαιώματά μας στις θάλασσές μας...

  3. elli avatar
    elli 14/02/2013 13:15:19

    Από πότε οι ΗΠΑ ήθελαν το ¨καλό της Ελλάδας¨ και δεν το είχαμε αντιληφθεί?
    Γιατί υπό το "σφιχταγκάλιασμά " τους και υπό την κηδεμονία τους βρισκόμαστε εδώ και αρκετά χρόνια και καλό δεν είδαμε! Τα "έργα και ημέρες" του πρωτεργάτη τους, του ΓΑΠ τα βιώνουμε καθημερινά στο πετσί μας!
    Καιρός είναι η Ελλάδα να αλλάξει τους συσχετισμούς στις συμμαχίες της! Αλλιώς αν δεν έμαθε τίποτα από τα λάθη του παρελθόντος και καταφύγει στους συνεχιστές των ιδίων, είμαστε χαμένοι.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/02/2013 13:28:15

    Μήπως είναι απλώς ρεαλιστές οι Αμερικανοί;
    Μηπως είναι το προφανές που δεν βλέπουμε; Κατάλαβαν ότι το "παράθυρο χρόνου" έκλεισε, ότι η πολιτική ανεπάρκεια της σημερινής κυβέρνησης είναι αθεράπευτη και αναπτύσσουν τις σχέσεις τους με τον "επόμενο" και "ερχόμενο";
    Γιατί τα κάνουμε περίπλοκα, αφου είναι απλά;
    Γιατί τόση έλλειψη ρεαλισμού;
    Είδες τι κάνει η "ταξική τύφλωση", που έλεγε και ο Μπέρναρ Σώ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 14/02/2013 19:08:06

      Μα οι ΗΠΑ πάντα όταν έχαναν κάποιο μέρος της επιρροής σε κάποια χώρα-προτεκτοράτο τους όπως είμαστε δεκαετίες τώρα, έψαχναν τον ανατροπέα της κυβέρνησης να εφαρμόσει τα σχέδιά τους. Ο ΓΑΠ ήταν ένα δείγμα, ο Τσίπρας το δεύτερο σε 5 χρόνια μόνο...

      • Uncke Stgm avatar
        Uncke Stgm @ Γεώργιος Τ. 14/02/2013 21:50:41

        Διαφωνώ.
        Οι αντιαμερικανικές απόψεις περί "προτεκτοράτου" είναι της "ορθόδοξης λενινιστικής αριστεράς" και του λόγου μου τυγχάνω "αιρετικός αριστερός". Νομίζω ότι όλο το ζουμί της ενδοαριστερής διαμάχης φαίνεται στις διαφορετικές αποψεις περί ΗΠΑ και αυτό ακριβώς συμβαίνει και στη συζήτηση αυτή.
        Όταν γίνεται λόγος περί ΗΠΑ, το antinews σε χρονο dt μετατρέπεται σε "αρένα ενδοαριστερής διαμάχης". Αμφιθέατρο του 1975.

  5. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 14/02/2013 13:34:04

    Μάλλον ότι ενοχλεί και περισσότερο φοβίζει πολλούς η αμφίδρομη προσέγγιση του Τσίπρα με την αμερικανική κυβέρνηση.

    Και πότε οι κυβερνητικοί παράγοντες κι ο πρωθυπουργός άνοιξαν τα χαρτιά τους στους πολίτες και τα media για τις συναντήσεις και τις κατ'ιδίαν συνομιλίες τους με ξένες κυβερνήσεις και αξιωματούχους για θέματα ΑΟΖ, ιδιωτικοποιήσεων ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ, λιμανιών και αεροδρομίων;;;;

    Και γιατί αυτό πρέπει να το κάνει ο Τσίπρας;;;;

    Κι από πότε οι κυβερνητικοί παράγοντες κι ο πρωθυπουργός είναι περισσότερο καταρτισμένοι σε θέματα εξωτερικής πολιτικής και μπορούν να κολυμπήσουν σε βαθιά νερά και να επιβιώνουν, κι ο Τσίπρας κι τα στελέχοι του Σύριζα δεν έχουν αυτήν την ικανότητα;;;;

    Μερικοί όψιμοι υποστηρικτές της τρικομματικής κυβέρνησης πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι ο ξένος παράγοντας έχει κατανοήσει πλήρως ότι τα πράγματα στην Ελλάδα δυσχεραίνουν και ότι το πείραμα θα αποτύχει. Γνωρίζουν ότι τα ψωμιά της ανίερης τρικομματικής συμμαχίας που κυβερνά είναι λίγα και ψάχνουν για αξιόπιστο συνομιλητή.

    Φυσικά στο πρόσωπο του Τσίπρα και του ΣΥΡΙΖΑ βλέπουν το εναλλακτικό, το ελπιδοφόρο, αυτό και αυτόν που έρχεται στα πράγματα και γι'αυτό συνομιλούν.

    Έτσι ακριβώς συνομιλούσαν με τον Σαμαρά από τα τέλη του '11 και μετά, όταν η κυβέρνηση Παπανδρέου έπνεε τα λοίσθια...

    Οι ξένοι γνωρίζουν. Και κυρίως οι Αμερικάνοι...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ tzagerCrete 14/02/2013 16:33:49

      ι ξένοι γνωρίζουν. Και κυρίως οι Αμερικάνοι…

      Γιά τίς καταλήψεις τού αλέκου ξέρουν;; :D

      • Θαλής avatar
        Θαλής @ Φωτεινή 14/02/2013 20:11:03

        Kαι ο Κλίντον πρωταγωνιστούσε σε καταλήψεις και κάπνιζε χασίς, αλλα Πρόεδρος έγινε και τη Γιουγκοσλαβία βομβάρδισε μαζί με το Ιράκ, κλπ. κλπ. Μην είστε μονόπλευροι...

        • Uncke Stgm avatar
          Uncke Stgm @ Θαλής 14/02/2013 21:52:08

          Άλλο χίππης, άλλο Πίπης.

  6. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 14/02/2013 13:46:44

    "Δηλαδη ειναι κακο να αξιοποιησει -εαν μπορεσει- τις αντιθεσεις αναμεσα στις ΗΠΑ και στην Γερμανια, εαν αυτο ειναι για το καλο της Ελλαδας ;"

    Χαίρομαι που βάζεις δύο "εάν"... Πράγματι, αυτά τα παιχνίδια είναι για χώρες που έχουν οι ίδιες δυνατότητες. Αλλά για χώρες που έχουν καταντήσει αποικίες, προδικάζουν νέες συμφορές.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Άνθρωπός τις 14/02/2013 17:42:37

      Βεβαιως βαζω το "εαν" γιατι γνωριζω απο την ιστορια οτι παρα πολλες φορες -θα ελεγα σχεδον παντοτε- η πατριδα μας προδοθηκε απο τους δικους μας, ειτε ανηκαν στην "αριστερα", ειτε στην "δεξηα". Ομως, οπως λενε, η ελπιδα πεθαινει τελευταια. Και σε τελευταια αναλυση, αυτο που συμβαινει μεχρι στιγμης ειναι οτι εχουμε εξευτελιστει εντελως ως χωρα, παλι γιατι οι "δικοι μας" εχουν υποκυψει σε ξενα συμφεροντα. Ουτε επι χουντας δεν ειχα αυτη την αισθηση. Δεν ανεχομαι να ακουω απο μια εκλεγμενη κυβερνηση των Ελληνων να λεει "μας επιβαλλουν οι τροϊκανοι το αλφα ή το δεινα". Θα επρεπε να εχουν αυτοκτονησει απο την ντροπη τους. Εμεις, οποιους κι αν ψηφισαμε, παντως δεν ψηφισαμε τους υπαλληλους ξενων τραπεζων που διατασσουν το κλεισιμο σχολειων και νοσοκομειων, την μειωση μισθων και συνταξεων, ακομα και το πως θα διαχειριζομαστε την εθνικη μας αμυνα και την εισπραξη των φορων. Οπως επι Κατοχης λοιπον οι δυναμεις που αντιστεκοντουσαν στον ναζισμο ησαν υποχρεωμενες να συμμαχησουν για ενα διαστημα με τον αλλο δικτατορα, τον Σταλιν, ετσι και τωρα ισως ειναι αναγκη να γινει καποια ευκαιριακη συμμαχια μ' αυτους που αντιστρατευονται τα σχεδια της Συμμοριας των Βρυξελλων. Aυτο που μετραει πανω απο ολα ειναι η Ελλαδα και τιποτα αλλο, γι αυτο ακουω πλεον βερεσε τις αψιμαχιες των "αριστερων" και των "δεξηων". Πρωτα πρεπει να επανακτησουμε την εθνικη μας αξιοπρεπεια και μετα ας φαγωθουμε μεταξυ μας (κατα τον γνωστο τροπο !).

  7. fitsoulas avatar
    fitsoulas 14/02/2013 13:53:45

    Να κάτσει στα αυγά του ο Τσίπρας. Τα θέματα της ΑΟΖ θα τα λύσει ο Σαμαράς στην επίσκεψή του στη Άγκυρα.

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ fitsoulas 14/02/2013 14:31:49

      Ναι ρε φίτσουλα...

      Εσένα περιμένει να του δώσεις την άδεια...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ fitsoulas 14/02/2013 19:09:17

      Το λυμένο; Έχουν λυσσάξει από απέναντι. Δες πόσες περίεργες κινήσεις κάνουν στο χώρο γύρω από το Καστελλόριζο τελευταία και πόσες ασκήσεις κάνουμε που έχουν να γίνουν χρόνια τώρα...

  8. Μακεδών avatar
    Μακεδών 14/02/2013 13:54:25

    Ο Τσιπρας δεν ειχε πει θα συμμαχησω και με τον διαβολο?
    Βασικα οι Αμερικανοι φοβουνται οτι ο Σαμαρας δεν προκειται να αγορασει τα μαχητικα τους αεροσκαφη ποτε και προσπαθουν να κανουν πελατη τον Τσιπρα.
    Η ανυσηχια τους ειναι το πως θα μας φορτωσουν το προβληματικο F-35 (και οχι μεταχειρισμενα Φ-15) μεσω της εξαγορας της ΕΑΒ απο την Lockheed Martin.
    Εν μεσω πτωχευσης εχουν βαλει μαλιστα διαφορα παπαγαλακια να γραφουν απο εδω και απο εκει οτι αν δεν παρουμε το παραπανω αεροσκαφος θα μας καταστρεψουν οι τουρκοι,θα πεσει η κυβερνηση,ο σαμαρας θα εχει την τυχη του Καραμανλη και αλλα κουφα.
    Ειναι πολλα τα λεφτα!!

    • Economist avatar
      Economist @ Μακεδών 14/02/2013 15:28:46

      Προσωπικά με τον διάβολο δεν θα συμμαχούσα ούτε για να σώσω την πατρίδα μου.

      • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
        Θεριζόμενη Θύελλα @ Economist 14/02/2013 15:44:38

        Εγώ θα συμμαχούσα.

        • Economist avatar
          Economist @ Θεριζόμενη Θύελλα 14/02/2013 19:09:52

          Ήδη είσαι σύμμαχος. Μόνο οι όμοιοι συμμαχούν.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Θεριζόμενη Θύελλα 14/02/2013 19:10:13

          Με αντάλλαγμα; Γιατί αν οι τοκογλύφοι παίρνουν σπίτια, αυτός παίρνει αιώνιες ψυχές. Αν μιλάμε για τον ίδιο βέβαια...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Μακεδών 14/02/2013 15:38:18

      O κ. Τσίπρας ως "διάβολο" εννοούσε ίσως την ΝΔ.
      Είναι μάλλον αναφορά σε ιστορική φράση του Ενρίκο Μπερλινγκουέρ, τέλος της δεκαετίας του 1970 "θα συμμαχήσω και με τον διάβολο", εννώντας την Democratia Cristiana του Άλντο Μόρο.
      Compromessso storico, ιστορικός συμβιβασμός.
      Αυτό που εμπόδισαν οι νεοφασίστες με τις βόμβες, οι 'Στοές", οι αναρχοαριστερίστες των Brigate Rosse και των μυστικών connections, οι ανθρωποι του Κίσσιγκερ, ξέρουμε πώς...
      Παλιές ιστορίες, αυτός τότε ήταν μωρό ακόμα, αλλά οι κομματικοί φίλοι του και σύμβουλοί του τις έζησαν έντονα.

  9. NIkos avatar
    NIkos 14/02/2013 14:01:52

    Γιατί δυσανασχετείται;;; Είναι ο αυριανός πρωθυπουργός και προσπαθεί να ρίξει γέφυρες με τον μοναδικό πολιτικό της Δύσης που δεν οδηγεί συνειδητά τα μεσαία και λαϊκά στρώματα στην εξαθλείωση της λιτότητας...
    Τώρα να μιλάμε για "προσκύνημα" του Αλέξη στον αμερικανικό παράγοντα όταν μόλις χθές ο Αντώνης και η συγκυβερνησή του έβαλαν φαρδυά πλατειά την υπογραφή τους για τον αγωγό ΤΑΡ καταπίνοτας το θέμα της ΑΟΖ με την Αλβανία (καθ΄υπόδειξιν ποιών άραγε;;) είναι μάλλον άστοχες......

  10. παρεξήγηση avatar
    παρεξήγηση 14/02/2013 14:08:58

    Συγχαρητήρια στο Φακτορα διότι παρά τη μυστικοπάθεια οι πληροφορίες είναι πολλές.
    Αλήθεια ο ΤΑΡ είναι Ρωσικών συμφερόντων; Είναι αυτό που λέμε σαουθ στριμ;
    Και καλά η πρώτη προτεραιότητα του Σαμαρά (ΑΟΖ) δεν υλοποιήθηκε ακόμη;

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/02/2013 14:17:31

    "Κακοί" Αμερικανοί ή "κακοί" Γερμανοί;
    Φίλοι δεξιοί, μια και έγινε ήδη λόγος για αεροπλάνα, προσέχετε τις απότομες και συχνές ταλαντώσεις και τα πολλά g. Ο κίνδυνος του βέρτιγκο παραμονεύει.
    "Άννα, δεν ήμουνα εγώ γι' αεροπλάνα" (Β. Καζούλλης):
    h**p://www.youtube.com/watch?v=9CK0whjwuAQ

  12. Α. Πέτρόπουλος avatar
    Α. Πέτρόπουλος 14/02/2013 14:41:38

    Ξέρει που το πάει ο Τσίπρας. Εκεί που το πήγαινε και ο Ανδρέας (ο Παπατζής). Όσοι διαφωνούν θα διαγραφούν όπως κάποιοι άλλοι Πασόκοι που είχαν χάσει επεισόδια το '82 (αν θυμάμαι καλά). Αν θα του βγει είναι άλλη υπόθεση. Η ιστορία σαν φάρσα επαναλαμβάνεται.

  13. Δήμος avatar
    Δήμος 14/02/2013 14:45:38

    Σε ποια γλώσσα μίλησαν ρε παίδες?

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Δήμος 14/02/2013 14:56:46

      Να ρωτήσεις τη madam Μέρκελ!

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Δήμος 14/02/2013 14:57:38

      Στην νοηματική αγκου αγκου

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Δήμος 14/02/2013 15:06:00

      Του κοινού τους συμφέροντος.

      • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
        Θεριζόμενη Θύελλα @ Diamond Angel 14/02/2013 15:45:17

        + 100000000000000000

    • someone avatar
      someone @ Δήμος 14/02/2013 19:26:56

      με τα αγγλικα που μιλαει ο ερντογαν και ο πουτιν

  14. ΠΑΚΗΣ avatar
    ΠΑΚΗΣ 14/02/2013 14:50:35

    Ερώτηση-quiz: Το Καστελόριζο έχει ΑΟΖ?
    Αν σας απαντήσει κανείς και ταυτόχρονα βλέπει την χώρα του μέσα στο ΝΑΤΟ τότε σας λέει ένα μεγάλο-τεράστιο-εξόφθαμο ψέμα.
    20 φλεβάρη ταξικά, αγωνιστικά, με λεβεντιά και καθαρό πρόσωπο για μία άλλη κοινωνία, δίκαιη και αταξική.

  15. Ασσος avatar
    Ασσος 14/02/2013 14:56:35

    Δηλαδή οι Αμερικάνοι θεωρούν ήδη τον Τσίπρα Πρωθυπουργό?
    Αφού κατα Δένδια δεν έχει ακόμα περάσει απο την παρανομία στη νομιμότητα και υποστηρίζει ανοιχτά τους Αναρχικούς...Κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα. Μήπως δεν ενημερώθηκαν οι Αμερικάνοι για τον πραγματικό ρόλο του Τσίπρα?

  16. ΠΑΚΗΣ avatar
    ΠΑΚΗΣ 14/02/2013 15:48:07

    Κουίζ Νο1 : το Καστελόριζο έχει ΑΟΖ?
    Κουιζ Νο 2 : Το ΝΑΤΟ συμφωνεί με το κουίζ Νο1?
    Πατριώτες όλου του κόσμου ενωθείτε!!!!

  17. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 14/02/2013 16:44:12

    Μά εἴμαστε σοβαροί, ὁ ἀλέξης θά γίνη ποτέ πρωθυπουργός;;;. . . γιά ὄνομα, σᾶς παρακαλῶ οὔτε γι᾿ ἀστεῖο μήν τό γράφετε. ᾿Από χθεσινός καταληψίας, 37 χρονῶν ἀμούστακο "παιδί" προήχθη σέ πρωθυπουργός;;;

    • Θαλής avatar
      Θαλής @ Φωτεινή 14/02/2013 20:17:09

      Κι ο Κλίντον σ΄αυτή την ηλικία περίπου έγινε πρόεδρος...
      Τό να είσαι σαραντάρης και πρόεδρος κόμματος στην Αμερική θεωρείται μεγάλο αβαντάζ. Αλλωστε εκεί οι πρόεδροι μετά τη δεύτερη θητεία κόβονται. Δεν υπάρχει ισόβιος πολιτικός και πολιτική κληρονομιά στα τέκνα. Ούτε διπλή και τριπλή σύνταξη...

  18. alekos avatar
    alekos 14/02/2013 16:49:15

    Ο
    αμερικανός τι δουλειά έχει εδώ όταν συμπτωματικά υπογράφεται η συμφωνία για τον αγωγό? προφανώς να πιέσει για ακύρωση. Βρήκε λοιπόν το τσιπρα για σύμμαχο, να τον ακυρώσει όταν με την βο'ηθειά τους γίνει προθυπουργός.
    Αυτά είναι ανταλλάγματα και συμφωνίες με τους" φονιάδες των λαών".
    Ξυπνάτε ΣΦΥΡΙΖΑΙΟΙ!!!!!!!!!!

  19. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 14/02/2013 18:39:00

    την ΑΟΖ την έχει υποσχεθεί ο Σαμαράς και προεκλογικά είχε υπερθεματίσει ο Κικίλιας. Να περάσουν οι κύριοι από το ταμείο πρώτα και μετά να ανακατέψετε τον Τσίπρα. Καθείς απέναντι στις εξαγγελίες και ευθύνες του, αφήστε τους πονηρούς συμψηφισμούς.

  20. elli avatar
    elli 14/02/2013 18:57:53

    Οι Αμερική δεν μπορεί ποτέ να δεχθεί ότι τελειώνει η κυριαρχία της και η παντοδυναμία της. Δεν μπορεί να δεχθεί ότι η Ευρώπη μπορεί να γίνει ισχυρότερη και να "παίζει" ρυθμιστικό ρόλο στην ευρύτερη περιοχή και στο ενεργειακό. Έτσι οι ΗΠΑ προσπαθούν να "σπείρουν" τα "ζιζάνιά τους" με ρόλο διασπαστικό στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Το μόνιμο και σε όλους γνωστό "ζιζάνιο" στην Ε.Ε τσιράκι των ΗΠΑ, είναι η Βρετανία.
    Αλλά για να κάνουν τη δουλειά τους καλύτερα δεν τους φτάνει μόνο η Βρετανία, πρέπει να έχουν κι άλλα πειθήνια όργανα μέσα στην Ε.Ε.
    Αυτό το ρόλο έπαιξε προφανώς ο ΓΑΠ , του οποίου ψάχνουν τον αντικαταστάτη. Μήπως τον βρήκαν στο πρόσωπο του Αλέξη?

  21. perastikos avatar
    perastikos 14/02/2013 21:49:38

    Το έχει φαίνεται το όνομα Alexis... αλλο ενα ακομα παιδι των Αμερικανων...

  22. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 14/02/2013 23:31:45

    Μερικές σημαντικές παράμετροι
    1) Στην ανακοίνωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ, με αφορμή την υπογραφή της διακυβερνητικής συμφωνίας Ελλάδας-Αλβανίας-Ιταλίας για τον αγωγό ΤΑΡ, ζητεί εξηγήσεις από την κυβέρνηση για το γεγονός ότι μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει επίσημη ενημέρωση αναφορικά με τις εξελίξεις που αφορούν το έργο αυτό.Στο κείμενό του λέει ότι «είναι αντιφατική η στάση της κυβέρνησης, που από τη μια υπογράφει τον ΤΑΡ και από την άλλη εισάγει στη Βουλή για κύρωση μνημόνιο μεταξύ του ΥΠΕΚΑ και του αντίστοιχου υπουργείου Ενέργειας της Τουρκίας, που διακηρύσσει την προσήλωση στην υλοποίηση του αγωγού ITGI».- Ομως ο ελληνοϊταλικός αγωγός ITGI είναι ένα έργο που έχει αποσυρθεί από πέρυσι, λόγω του ότι απορρίφθηκε ως επενδυτική πρόταση από το Αζερμπαϊτζάν...

    2) Σύμφωνα με κύκλους του στενού περιβάλλοντος του Αλέξη Τσίπρα, από πλευράς του στη συνάντηση επανήλθε προς εξέταση η πρόταση για την αντιμετώπιση του προβλήματος του ελληνικού χρέους περί διαγραφής μέρους του χρέους και σύγκληση διεθνούς διάσκεψης κατά τα πρότυπα αυτής του Λονδίνου το 1953. Οι Αμερικανοί συνομιλητές, που βεβαίως δεν χαίρονται με την αύξηση της γερμανικής επιρροής στον ευρωπαϊκό Νότο, επιφυλάχθηκαν, ακούγοντας ξανά τον Αλέξη Τσίπρα να επαναφέρει την πρόταση, κυρίως διότι διατηρούν αμφιβολίες σχετικά με το κατά πόσον θα ήταν εφικτή μια τέτοια διάσκεψη.

    3)Απο την Ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ
    « Η παρουσία των ΗΠΑ στην σημερινή υπογραφή καθώς και οι πρόσφατες παρεμβάσεις στο διαγωνισμό για ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ είναι ενδεικτικές του γεγονότος, ότι οι ΗΠΑ επηρεάζουν καθοριστικά τις επιλογές και της σημερινής τρικομματικής κυβέρνησης. Επιβεβαιώνονται οι εκτιμήσεις μας ότι οι ΗΠΑ έχουν θέση θέμα να μην υπάρξει ενδυνάμωση των ενεργειακών μας σχέσεων με τη Ρωσία».