07/12/2008 01:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τεταμένη κατάσταση στην Αθήνα και άλλες πόλεις



 _________________________________ 
Τεταμένη κατάσταση σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, μετά τον τραγικό θάνατο 16χρονου στο κέντρο της Αθήνας, ύστερα από πυρά αστυνομικών  - άγνωστο προς το παρόν εν ψυχρώ ή όχι- στις 9.10 χθες τη νύχτα. Στην Αθήνα, στα Εξάρχεια και στο Πολυτεχνείο, στη Θεσσαλονίκη, καθώς και στην Κομοτηνή έχουν συγκεντρωθεί εκατοντάδες διαδηλωτές. Μεγάλη κινητοποίηση, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, κάνει και η Αστυνομία, η οποία φέρεται να στέλνει δυνάμεις ΜΑΤ από διάφορες περιοχές της χώρας στα σημεία των ταραχών. 

Όλα ξεκίνησαν, υποστηρίζει η Αστυνομία, όταν περίπου τριάντα αναρχικοί επετέθησαν σε περιπολικό που εκινείτο στη συμβολή των οδών Τζαβέλλα και Μεσολογγίου. Αρχικά έγινε λόγος για επίθεση με μολότοφ, αλλά κάτι τέτοιο ουδόλως επιβεβαιώνεται. Αντίθετα τώρα γίνεται λόγος για λεκτικούς διαπληκτισμούς και βρισιές μεταξύ των δύο αστυνομικών που ήταν το πλήρωμα του περιπολικού και των αναρχικών. Οι αστυνομικοί υποστηρίζουν επίσης ότι το περιπολικό εγκλωβίστηκε. Ωστόσο, αν και οι δύο αστυνομικοί θα μπορούσαν να φύγουν πεζή, και να αφήσουν εκεί το περιπολικό, φοβούμενοι ότι θα το κάψουν, αποφάσισαν να πυροβολήσουν τρεις φορές. Στην κατάθεσή τους ισχυρίστηκαν ότι έριξαν μια κάτω στο δρόμο και δύό επάνω. Κι' όμως, κατά αυτόπτες μάρτυρες, η σφαίρα βρήκε τον 16χρονο στο στήθος. Κάτι που γεννάει εντονότατα ερωτηματικά και αφήνει υποψίες ακόμα και για πυροβολισμούς εν ψυχρώ στους διαδηλωτές. 

Το σκηνικό θυμίζει εντονότατα την περίπτωση Καλτεζά στη δεκαετία του 1980, οπότε κατά την επίθεση αναρχικών σε κλούβα, πυροβολήθηκε και σκοτώθηκε ο νεαρός αναρχικός.

Αντιφατικές εξηγήσεις


Σύμφωνα με την αστυνομία, μία ομάδα νεαρών επιτέθηκε με πέτρες και ξύλα σε περιπολικό και οι ειδικοί φρουροί που μετέβαιναν σε αυτό, ενώ είχαν εγκλωβιστεί από τους νεαρούς, απάντησαν αρχικά με χειροβομβίδα κρότου λάμψης και έπειτα με πυροβολισμό εκφοβισμού. Όπως τονίζουν η σφαίρα εξοστρακίστηκε και βρήκε το νεαρό στο στομάχι.

Όμως, η δικηγόρος Αντωνία Λεγάκη από την Επιτροπή Συνταγματικών Δικαιωμάτων Μελών του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας, υποστηρίζει ότι υπάρχουν τουλάχιστον τρεις αυτόπτες μάρτυρες, οι οποίοι λένε ότι η σφαίρα δεν εξοστρακίσθηκε και ότι ο νεαρός πυροβολήθηκε εν ψυχρώ.

Μάλιστα, οι συγκεκριμένοι αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν ότι οι νεαροί επιτέθηκαν όχι με πέτρες, αλλά με μπουκάλια με νερό στους αστυνομικούς, οι οποίοι αρχικά έφυγαν και δεν ήταν εγκλωβισμένοι. Στη συνέχεια, σύμφωνα με τους αυτόπτες μάρτυρες, επέστρεψαν με διμοιρία των ΜΑΤ, οπότε και συνέβη το τραγικό περιστατικό.

Δηλώσεις Προκόπη Παυλόπουλου


«Εκ μέρους της κυβέρνησης, του Πρωθυπουργού και εμού προσωπικά εκφράζω την οδύνη για το περιστατικό και ιδίως για το θάνατο του νεαρού παιδιού», δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος

Επεισόδια και στα Γιάννενα


Σοβαρά επεισόδια εξελίχθηκαν τα ξημερώματα της Κυριακής στα Γιάννενα, τα οποία ξεκίνησαν μετά από επίθεση αντιεξουσιαστών στο αστυνομικό μέγαρο της πόλης. Οι νεαροί προκάλεσαν φθορές σε τζάμια και περιπολικά και οι αστυνομικοί απάντησαν με δακρυγόνα. Ως τα ξημερώματα βρισκόταν σε εξέλιξη κλεφτοπόλεμος στα στενά του κέντρου της πόλης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 07/12/2008 01:58:57

    Η ανακοίνωση της Αστυνομίας είναι για γέλια

    "Το Αρχηγείο εκφράζει την βαθιά οδύνη για το περιστατικό που έλαβε χώρα στην περιοχή των Εξαρχείων, από το οποίο επήλθε ο θάνατος ανήλικου ημεδαπού και για την πλήρη διαλεύκανση των συνθηκών, ζητήθηκε από την Εισαγγελία Πλημ/κών Αθηνών η διενέργεια προανάκρισης από τρεις (3) Εισαγγελείς.

    Κατά τους ισχυρισμούς των Ειδικών Φρουρών – οι οποίοι βεβαίως θα ερευνηθούν αρμοδίως ως προς την ακρίβειά τους - το περιστατικό συνέβη ως εξής:

    Περί την 21.00 ώρα της 6/12/2008 περιπολικό αυτοκίνητο του Αστυν. Τμήματος Εξαρχείων στο οποίο επέβαιναν δύο (2) Ειδικοί Φρουροί δέχθηκε επίθεση στη συμβολή Χ. Τρικούπη και Ναυαρίνου, με ρίψη αντικειμένων από τριάντα (30) άτομα περίπου.

    Μετά την αρχική επίθεση, το πλήρωμα του περιπολικού στάθμευσε το αυτοκίνητο επί της οδού Χ. Τρικούπη (πλησίον αστυνομικής δύναμης) και κατευθύνθηκαν πεζή προς τους επιτιθέμενους για την σύλληψή τους.

    Οι συγκεντρωθέντες, πάντα κατά τους ισχυρισμούς των Ειδικών Φρουρών, επιτέθηκαν εκ νέου στους δύο Ειδικούς Φρουρούς, οι οποίοι αντέδρασαν: ο μεν ένας δια ρίψεως χειροβομβίδας κρότου – λάμψεως, ο δε άλλος με χρήση του υπηρεσιακού του όπλου πυροβολώντας τρεις φορές, με συνέπεια τον θανάσιμο τραυματισμό του ανηλίκου, που μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο «Ευαγγελισμός».

    Με παραγγελία του Υφυπουργού Eσωτερικών κ. Παναγιώτη Χηνοφώτη κινήθηκε άμεσα η διαδικασία προκειμένου να τεθούν σε διαθεσιμότητα ο Διοικητής του Αστυν. Τμήματος Εξαρχείων και οι δύο (2) Ειδικοί Φρουροί."
    Δηλαδή
    Τους επιτέθηκαν λέει τριάντα πήγαν πιο κάτω και πάρκαραν δίπλα σε συνάδελφους και μετά γύρισαν πίσω μόνοι τους να συλλάβουν τους τριάντα.
    Ούτε πέντε χρονών παιδί δεν λέει τέτοια παραμύθια

  2. Simakos avatar
    Simakos 07/12/2008 02:04:59

    Παυλόπουλος και Χηνοφώτης παραιτήθηκαν, λέει το ραδιόφωνο, όμως οι παιραιτήσεις τους δεν έγιναν αποδεκτές.

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 07/12/2008 02:06:32

    Προφανώς γύρισαν πίσω για να κάνουν τσαμπουκά. Ταυτόχρονα ερχόταν και ολόκληρη διμοιρία των ΜΑΤ για να επέμβουν με τον κλασσικό τρόπο. Άφησαν λοιπόν το περιπολικό σε ασφαλές σημείο για να μη πάθει καμιά ζημιά και πήγαν εκεί που θα γινόταν το νταβαντούρι για να καθαρίσουν. Και καθάρισαν δυστυχώς.

  4. M.I.G. avatar
    M.I.G. 07/12/2008 02:06:48

    Μουφες οι παραιτησεις ρε.. Μας δουλευουν, λεμε...

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 02:11:38

    Kαί στην περίπτωση Καλτεζά το 1985,επίσης δεν έγιναν αποδεκτές οι παραιτήσεις Τσούρα και Κουτσόγιωργα.
    Δεν είναι ίδιον μόνον τών μπλέ αλλά και τών πράσινων κόκκων...........

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2008 02:20:14

    Ηταν επομενο. Την πιο βαρρεια ευθυνη τη φερουν οι νεοταξιτες που στρατολογουν 16χρονα παιδια και οι ανελληνιστοι γονεις τους.
    Να υποθεσουμε οτι η "Ὁυκρανικη" επανασταση των Ροδων αρχισε και στην ελλαδα; τα λεφτα του σορου δεν πανε χαμενα.

  7. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 02:24:00

    Το θέμα παίρνει χοντρές πολιτικές διαστάσεις. Από αύριο και μεθαύριο κυρίως, θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. Η κατάσταση για την κυβέρνηση πάει από το κακό στο χειρότερο. Και δεν διορθώνεται με τις δήθεν παραιτήσεις των Παυλόπουλου-Χηνοφώτη, που δεν έγιναν δεκτές από τον Καραμανλή.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2008 02:26:06

    Ας τα καναν αυτα, ας πουμε στη Νεα Υορκη, και να βλεπατε που θα πηγαιναν τα "δικαιωματα" του αληταριου που υπονομευει τη δημοκρατια. Το φασισταριο ειναι φασισταριο ο,τι χρωμα και να εχει. Μπορουμε να προβλεψουμε τι θα ψελλισουν ο ΤΣΥΡΙΖΑ και οι υπολοιπες "προοδευτικες" ψυχουλες των Αθηνων. Αλλα οι αλαβανοτσιπρογιωργηδες δεν χρειαζεται να εργαζονται για 700 Στενω.

  9. Nick avatar
    Nick 07/12/2008 02:27:21

    Στο indymedia γίνεται λέει σύσκεψη στο ΥΠΕΘΑ για να μπουν οι Ένοπλες Δυνάμεις σε επιφυλακή.

    Και ποιούς θα βγάλουν ρε παιδιά; Καταδρομείς ή Τεθωρακισμένα;

  10. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 07/12/2008 02:32:20

    Ρε Νίκο δεν σταματάς τα ηλεκτροσόκ δεν σε πιάνει τίποτα εσένα.Βγάλε την μπότα την στρατιωτική και πέσε για ύπνο

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2008 02:33:35

    "Το θέμα παίρνει χοντρές πολιτικές διαστάσεις".

    Ναι, Το Ἁμερικανικο ονειρο πολλων για ακυβερνησια πραγματοποιειται. Οι (προοδευτικοι και αλλοι) λυκοι στην αναμπουμπουλα χαιρονται.

  12. M.I.G. avatar
    M.I.G. 07/12/2008 02:35:34

    Τι γινεται ρε..? Ο καραμαν αλης θα ντυθει παλι με μπουφαν..? Ευτυχως αυτη την φορα εχει οντως κρυο... Οχι οπως το προηγουμενο καλοκαιρι...
    Α ρε να δω τον μπουλη να κανει διαγκελμα α λα Παπαδοπουλος και να παιζει παλαμακια και να λεει "παρακαλω, παρακαλω..."

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2008 02:36:13

    Πισω στη σπηλια σου την ιδεολογικη ρε ανωνυμε #11. Πρεπει να σε καιει και να σε ενδιαφερει πολυ για να το ξενυχτας αυτη τη στιγμη.

  14. Nick avatar
    Nick 07/12/2008 02:36:40

    Τη έχω βγάλει εδώ και 10 μήνες...

  15. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 07/12/2008 02:43:05

    Νίκο όντως δεν σε πιάνουν ούτε τα ψυχοφάρμακα ούτε τα ηλεκτροσόκ

  16. Simakos avatar
    Simakos 07/12/2008 02:49:45

    Νίκο ξενυχτάμε όλοι για να σου κάνουμε παρέα, μην περάσεις τέτοια νύχτα μόνος...

  17. Nick avatar
    Nick 07/12/2008 02:55:07

    Κλάψ κλάψ... σας ευχαριστώ πολύ σύντροφοι...

  18. thanos avatar
    thanos 07/12/2008 05:32:13

    6-Νίκος Says:
    December 7th, 2008 at 2:20 am

    Φιλε ΣΕΒΟΜΑΙ τον χωρο αυτον εδω ....αυτο σου λεω μονο.

  19. frezas avatar
    frezas 07/12/2008 15:50:25

    Ετσι ειναι οταν το κρατος ειναι μπουρδελο, τιποτα δε λειτουργει σωστα και δημιουργει μια κοινωνια διακρισεων.

    Δινει οπλα σε αχρηστους ανθρωπους, γαλαζια,πρασινα, ροζ παιδια και τους κανει δημοσιους υπαλληλους σε μια βραδυα. Τους εχει μαθει να θεωρουν εαυτους τους ανωτερους και απο την ανθρωπινη ζωη!!!

    Ντροπη και αισχος για ολους εμας, βολεμενους και μη που επιτρεπουμε μια τετοια κατασταση....... μεχρι το επομενο θυμα να ειναι συγγενης, φιλος, γνωστος και να συνειδητοποιήσουμε τη κρισιμοτητα της καταστασης και το βαθμο αλλοτρίωσης μας.

  20. christos avatar
    christos 07/12/2008 17:37:07

    re paidia koitate mple i prasino?to paidi pethane...kai seis koitate ta kommata....ntropi...anti na zitisete ton logo...kai na mn ksanaginei kati tetoio...

  21. christos avatar
    christos 07/12/2008 17:40:59

    kai an dn dextoun me logo...kai arxisoun tis paparies me tis paraitiseis tote ti na po...ormate...

  22. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 19:00:07

    ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙ ΡΟΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΩΝ ΕΜΑΣ ΕΛΕΟΟΣ ΠΙΑ ΦΤΑΝΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

  23. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 19:05:57

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΔΙΑΔΗΛΩΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΨΙΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ;
    ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΚΑΨΙΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ;
    ΚΑΤΩ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΧΙ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΛΛΩΝ ΕΠΟΧΩΝ
    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!

  24. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 19:06:55

    ΟΤΑΝ ΦΟΡΑΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ
    ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΠΟ ΚΟΖΑΝΗ
    ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ

  25. tony avatar
    tony 07/12/2008 20:08:13

    Ναι αλλά ο Αλέξανδρος δεν φορούσε μάσκα.Μην ξεχνάς ότι μάσκα φοράνε οι εγκληματίες οι ρουφιάνοι και οι ασφαλίτες.Ο Αλέξανδρος δεν ήταν μασκοφόρος ούτε ανώνυμος.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ.Πέθανε γιατι ήθελε έναν καλύτερο κόσμο.Ο νεώτερος ήρωας του Ελληνισμού.
    ΛΙΑΝΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΟΔΟΣ

  26. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 21:07:13

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΝΥ

  27. Alexandros avatar
    Alexandros 08/12/2008 15:35:52

    Για να δούμε πότε θα ξυπνήσουμε. Πόσοι ακόμα;Πόσο ακόμα;
    Το παιδί το σκοτώσανε κάθε μέρα μας "φυλακίζουν" όλο και πιο πολύ...με σκοπό να μας υποδουλώσουν όλους.Μας θέλουν όλο και πιο χαζούς,το πάνε σιγά σιγά για να μην το καταλάβουμε.Υπάρχει μέθοδος.Ξυπνάτε ρε γιατί θα είναι αργά.