#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τεράστια τρύπα στον Προϋπολογισμό του 2012



Δεν χρειάζονταν το ΔΝΤ και η ΕΕ για να μας επισημάνουν την άσχημη δημοσιονομική  πορεία  της χώρας και το 2012

Από τα επίσημα στοιχεία εκτέλεσης  του τακτικού προϋπολογισμού  για το πρώτο τρίμηνο του 2012 καταλαβαίνουμε ότι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Μια πρώτη «ακτινοσκόπηση» δείχνει ότι όλοι οι αριθμοί έχουν επιδεινωθεί σε σχέση με το 2011:

Τα έσοδα, παρά τα χαράτσια, είναι τα ίδια με το 2011
Οι πρωτογενείς δαπάνες είναι αυξημένες κατά 136 εκ €
Οι επιστροφές φόρων  το 2012 είναι λιγότερες κατά 307 εκ €
Οι εισπράξεις του ΠΔΕ (εισροές από ΕΕ) είναι αυξημένες κατά 762 εκ  €
Οι δημόσιες επενδύσεις είναι λιγότερες κατά 189 εκ € σε σχέση με το 2011
Οι τόκοι  το 2012 έχουν υπερδιπλασιαστεί, είναι αυξημένοι κατά 3,7 δις €

Συμπερασματικά:


Οι    τόκοι  και  οι πρωτογενείς δαπάνες  του 2012 είναι ξεπέρασαν κατά   3,8 δις

.  Για να καλυφθεί μέρος του ανοίγματος  αυτού το 2012, περιόρισαν τις επιστροφές φόρων στις επιχειρήσεις, μείωσαν τις δημόσιες επενδύσεις, χρησιμοποίησαν τα  αυξημένα κονδύλια της ΕΕ. Παρόλα  αυτά το έλλειμμα αυξήθηκε κατά 2,5 δις  το α τρίμηνο του 2012


Τα νέα  πρόσθετα μέτρα για την κάλυψη της νέας τρύπας,  να τα αναμένουμε προσεχώς μετά τις εκλογές!

Ν.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. totalyfitness avatar
    totalyfitness 19/04/2012 15:10:55

    Ο προυπολογισμός μια χαρά είναι , οι ληστρικοί τόκοι είναι που μας βγάζουν εκτός στόχων αλλιώς μια χαρά τη βγάζουμε χωρίς δάνεια και τόκους.Ας τα βλέπουν αυτά τα παπαγαλάκια της δήθεν χρεοκωπίας και καταστροφής.

  2. αλχημιστής avatar
    αλχημιστής 19/04/2012 15:13:00

    Θέλει να μας πει κάποιος γνώστης , γιατί αφού κουρευτηκαν τα δάνεια ,και τα νέα δάνεια είναι χαμηλού επιτοκίου χάρις στα σωτήρια μνημόνια, οι τόκοι είναι υπερδιπλάσιοι?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αλχημιστής 19/04/2012 16:50:42

      Υπόψη ότι τα έντοκα γραμμάτια δεν κουρεύτηκαν.
      Ούτε κουρεύτηκαν παλιά ομόλογα που βρίσκονται στην κατοχή Δημόσιων Οργανισμών (ΕΚΤ και Κεντρικές Τράπεζες χωρών της ΕΕ - όπως η Τράπεζα της Ελλάδος) - ωστόσο στο διάστημα αυτό δεν υπήρχαν λήξεις.
      Κάθε μήνα εκδίδονται περίπου 2 - 2,2 δις σε έντοκα γραμμάτια.
      Στην πρόσφατη τριμηνία υπάρχει λοιπόν επιστροφή ~ 6,5 δις + 6,5 x 4,5% = 6,8 δις από έντοκα γραμμάτια. Έτσι βγαίνει το νούμερο.
      Υπόψη ότι οι συνεχείς μηνιαίες εκδόσεις έντοκων γραμματίων γαι τρέχουσες δαπάνες, άρχισαν από τα μέσα του 201ο, μετά την πρώτη δανειακή σύμβαση. Προηγουμένως, γινόταν πολύ λιγότερες εκδόσεις έντοκων γραμματίων και το επιτόκιο ήταν πολύ χαμηλότερο.

      • αλχημιστής avatar
        αλχημιστής @ Ο Θείος 19/04/2012 22:52:41

        Δηλαδή Θείο θέλεις να επίς οτι το Μνημόνιο 2 δε μας έσωσε?
        Πέφτω απο τα σύννεφα.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ αλχημιστής 19/04/2012 23:56:48

          Νομίζεις πως έτσι ατιμώρητοι απολαμβάναμε το greek life style και το βόλεμα / θα γνωρίζεις κι εσύ του κορδωνάτους που καυχιόταν: αν έχεις βίσμα - στο δημόσιο επί 30 χρόνια;
          Η ώρα της πληρωμής...και της νέμεσις.

          • αλχημιστής avatar
            αλχημιστής @ Μανιάτης 20/04/2012 00:17:40

            Ρε maniati πλάκα κάνεις?Greek life style η γριά των 600 ευρώ σύνταξη και ο ιδιωτικός υπάλληλος των 751 ευρώ.
            Δε μας παρατάς με τις Παγκάλιες αρλούμπες.
            1,5 εκ έλληνες ζούσαν το greek life style?
            Eπειδή εσύ είσαι ακόμη στηνπούδρα και κάνεις κριτική αφ υψηλού?

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/04/2012 16:38:30

    Κουρεύτηκαν και παρατάθηκαν στο μέλλον τα ομόλογα που έληγαν από τα μέσα Μαρτίου και εφεξής.
    Προφανώς, για ότι έληγε μέχρι 20 Μαρτίου (π.χ. τα έντοκα γραμμάτια τρίμηνης εξάμηνης ή ετήσιας διάρκειας που εκδίδονται κάθε μήνα), πληρώθηκαν τόκοι. Τα τρέχοντα ετήσια (εκδόθηκαν τέλος 201ο - αρχές 2011) έχουν περίπου 4,85 % .
    Ένα χρόνο πρίν είχαν 0,90 - 2 %.
    Σαφής η διαφορά;
    h**p://www.glk.gr/dhmosio_xreos/epitokia.htm

  4. dim avatar
    dim 19/04/2012 16:48:48

    που τον είδες μια χαρά τον προϋπολογισμό? εγώ βλέπω ότι ακόμα και χωρίς καθόλου τόκους υπάρχει τρύπα 1,247 δις στο πρώτο τρίμηνο του έτους...με αναγωγή σε ετήσια βάση αυτό δίνει ετήσιο έλλειμα 5 δις.

    Αφήνω απέξω τα κονδύλια του ΠΔΕ γιατί τα έσοδα αυτά αν φύγουμε από το ευρώ δεν θα υπάρχουν πια...

    Ασε που και οι επιστροφές φόρων κανονικά είναι πολύ μεγαλύτερες, οπότε αν και αυτές αποδοθούν σωστά στους δικαιούχους τους το έλλειμα θα μεγαλώσει ακόμα πιο πολύ....

    Ας σταματήσουμε επιτέλους να λαϊκίζουμε....μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν....θέλει όραμα, σχέδιο, σοβαρότητα, και ηγέτες υπεύθυνους, που έχουν αποδείξει ότι βάζουν το συμφέρον της πατρίδας πάνω από το προσωπικό τους συμφέρον...

    • totalyfitness avatar
      totalyfitness @ dim 19/04/2012 22:50:34

      Dim 7301-6937 κάνει 364 εκ.Αν τα μνημόνια σας δεν είχαν στείλει 1 εκ Έλληνες στην ανεργία τώρα θα είμασταν 1 δις πάνω. Εγώ λαικίζω η εσύ είσαι παπαγαλάκι?

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ totalyfitness 19/04/2012 23:52:35

        Χωρίς παραγωγή δεν υπάρχει απασχόληση.
        Και η Ισπανία χωρίς μνημόνιο έχει 20% ανεργία.
        Βέβαια στο Κράτος των δημοσίων υπαλλήλων η ανεργία ήταν χαμηλή...
        Δάνεια για τους δημοσίου υπαλλήλους...και χαμηλή ανεργία...
        Δυστυχώς η αιτία της μιζέριας δεν είναι το μνημόνιο. Εκτός και βολευόμαστε με φενακισμούς, όπως τα τελευταία 30 χρόνια του greek life style.

        • totalyfitness avatar
          totalyfitness @ Μανιάτης 20/04/2012 00:23:12

          Σωστά τα λές .Γιαυτό το Πακιστάν- το μπαγκλαντές- η ταυλάνδη που παράγουν μαζί με την κίνα το 80% των προιόντων έχουν αυτή την ευημερία.Ενώ η Ελβετία σοκολάτες και ρολόγια-η Αυστρία τη Χάιντι και το σκί, γιαυτό δεν έχουν να φάνε. Τέτοια επιχειρήματα περι Δ.Υ και πρασινα άλογα τα έλεγε πριν 2 χρόνια ο ΓΑΠ και ο Πάγκαλος.Τώρα που οι Δ.Υ παίρνουν 700 ευρώ , με χρυσά κουτάλια τρώμε.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ totalyfitness 20/04/2012 01:36:45

            Και πολλά είναι τα 700 για τη δουλιά που κάνουν.
            Το 50% αυτών είναι περιττό.Στο ταμείο ανεργία να πάνε.

      • akenaton avatar
        akenaton @ totalyfitness 20/04/2012 00:32:20

        Οι αυξημένες εισπράξεις απο την ΕΕ μας καλαρέσουν όμως βλέπω μιας και τις συμπεριλαμβάνετε στον υπολογισμό σας. Μονά ζυγά δικά μας "τα πάντα όλα" οι νεοέλληνες. Άμα δανείζεσαι απελπισμένος να πληρώσεις παλιά δανεικά και νέα ελλείμματα μετά σου φταίνε οι τόκοι! Και μη χειρότερα!

        • totalyfitness avatar
          totalyfitness @ akenaton 20/04/2012 01:27:07

          Δοξα σοι ο θεός που μας έδωσε η ΕΕ αυξημένα κονδυλια και τρώμε με χρυσα κουτάλια. 1,5 ολόκληρο δις .ΓΟΥΆΟΥ.
          Τι καλοί άνθρωποι.Καλοπροαίρετοι,ανιδιοτελείς,ουμανιστές.Το 1,5 εκ άνεργοι είναι τεμπέληδες που έφαγαν τα λεφτά τους στα μπουζούκια.Οι συνταξιούχοι που τρώνε στα συσσίτια έφαγαν τη σύνταξη τους στα καζίνο.
          Καλά που είναι και η ψυχοπονιάρα Μέρκελ και έχουμε ένα πιατο φαί να φάμε εμείς οι Τραπεζίτες.
          Ακενατον αυτά που γράφεις δικαιολογούνται μόνο αν είσαι , στην Γερμανική πρεσβεία η σε άλλη χώρα όπως υποπτεύομαι δεν ξερεις ουτε που πέφτει η Ελλάδα και μαθαίνεις τα νέα απο το spiegel

          • akenaton avatar
            akenaton @ totalyfitness 20/04/2012 02:00:08

            Τα καλοπρόσθεσες όμως αυτά τα εκατομμυριάκια για να βγάλεις πρωτογενές έλλειμμα τριμήνου στα 364 εκατομμύρια αγαπητέ μου! Αν δεν τα πρόσθετες, θα έβγαινε ακριβώς όσο έγραψε ο dim στον οποίο απάντησες με αμετροέπεια χαρακτηρίζοντάς τον "παπαγαλάκι".
            Εντάξει;

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/04/2012 01:38:46

    Κι ακόμη είναι αρχή της μιζέριας.
    Μαλλον δεν ξέρεις τι τρέχει...στον κόσμο.