17/09/2008 17:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά, τίθεται θέμα για Ρουσόπουλο

Πριν από λίγες ώρες γράψαμε για το «Βέτο» Σουφλιά για Ρουσόπουλο, εν όψει του ανασχηματισμού που αυτή τη στιγμή αναμένεται ακόμα κι αυτήν εβδομάδα. Λίγο αργότερα, μετα τη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου ερωτηθείς για τον  ανασχηματισμό, ο κ. Σουφλιάς είπε ότι η «προσωπική του εκτίμηση» είναι ότι «δεν τίθεται τέτοιο θέμα». Ωστόσο, έσπευσε να ξεκαθαρίσει ότι αρμόδιος για την όποια αλλαγή στη σύνθεση της κυβέρνησης είναι μόνο ο πρωθυπουργός.

Σχετικά με το θέμα Ρουσόπουλου, ο κ. Σουφλιάς είπε επίσης ότι «δεν τίθεται θέμα (ΣΣ !!!) παραίτησης του κυβερνητικού εκπροσώπου, αφού δεν έχει συμβεί κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό». Πέρα από τα αν έχει ή δεν έχει συμβεί κάποιο περιστατικό (στο Βατοπέδιο τι γινόταν) η μεγάλη επανάσταση στην πολιτική ζωή του τόπου συνετελέσθη !!! Υπουργοί μιλάνε πλέον για τον κ. Ρουσόπουλο. Ενώ προηγουμένως όχι μόνο δεν τολμούσαν να μιλήσουν, αλλά ούτε καν ερωτήσεις δεν τολμούσαν να τους υποβάλουν.

Νεότερες πληροφορίες (συνεργατών του site) αναφέρουν ότι αν ο κ. Σουφλιάς δεν δεχθεί τελικά το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας ο κ. Καραμανλής μπορεί να το προτείνει στην Ντόρα, επειδή πολύ θα γούσταρε να την βλέπει να συνομιλεί με τον Αλμούνια και να βγαίνει κάθε φορά καταϊδρωμένη.  

Επιβεβαιώνονται επίσης οι πληροφορίες μας ότι ο ίδιος ο κ. Αλογοσκούφης έχει ζητήσει «να αποχωρήσει σύντομα» επειδή εκτός των άλλων δεν αντέχει και νέες οικογενειακές επιθέσεις. Επίσης, μειώνονται ώρα με την ώρα οι πιθανότητες να γίνει ο ανασχηματισμός μετά τον προϋπολογισμό

Τα σενάρια του ανασχηματισμού σύμφωνα με τον Τύπο

Ο κ. Γ. Αλογοσκούφης ενδέχεται να μετακινηθεί είτε στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας είτε στο υπουργείο Εξωτερικών.

Αν ο κ. Σουφλιάς δεν πάει στο Οικονομικών θα πάει στο υπουργείο Εσωτερικών

Το όνομα του κ. Πρ. Παυλόπουλου ακούγεται για τα υπουργεία Εξωτερικών και Επικρατείας,

Ερωτηματικό υπάρχει για το τι θα γίνει με τον κ. Θ. Ρουσόπουλο (Πολιτισμού;)

Ο κ. Β. Μεϊμαράκης πιθανολογείται για  το υπουργείο Δημοσίων Έργων που θα προκύψει από τη διάσπαση του ΥΠΕΧΩΔΕ και το υπουργείο Περιβάλλοντος ο νυν υφυπουργός Στ. Καλογιάννης.

Εξάλλου, βέβαιη θεωρείται η είσοδος του γραμματέα της ΝΔ κ. Λ. Ζαγορίτη στην κυβέρνηση (ΣΣ Δικαιοσύνης)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. miaouth avatar
    miaouth 17/09/2008 18:05:34

    Μήπως ετοιμάζεται να "σκάσει" και η Morgan Stanley (-14% σήμερα);
    Μά τότε ίσως ο Αλογοσκούφης θα μείνει χωρίς την κύρια απασχόλησή του.
    Πάει πολύ να χάσει και τις 2 δουλειές

  2. ant avatar
    ant 17/09/2008 18:19:24

    Όπως λένε και τα γαλάζια παιδιά, η ΝΔ έχει πάγκο, χοχο... Μόνο ρολόι δεν παίζουν οι καημένοι για να στελεχώσουν τα υπουργεία.

  3. ataktos avatar
    ataktos 17/09/2008 18:26:02

    η Morgan Stanley δεν είναι αυτή που πέρσι εν όψει εκλογών σικοντάριζε τον Καραμανλή ανεβάζοντας και κάνοντας φούσκα την δική μας ΔΕΗ .Αν θυμάσαι factorx το είχες σχολιάσει .Τότε τα κοράκια την σήκωσαν στα 27 τώρα για να δούμε 19 Σεπτεμβρίου είναι όπου νάνε .Σιγά μην ιδρώσει το αυτί του Τάκη, το πρόλαβε και διόρισε από την αγορά σύμβουλο(γυναίκα ) .

  4. fantomas avatar
    fantomas 17/09/2008 18:30:43

    ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ.......
    ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΤΙ ΘΑ ΝΚΑΝΕΙ?

  5. νικος avatar
    νικος 17/09/2008 18:37:47

    όχι πως τα απίστευτα τραγελαφικά, μωρουδίστικα φορολογικά μέτρα αλογοσκούφη (που δήθεν γράφτηκαν στο πόδι υπο το κράτους πανικού) ήταν σχεδιασμένα ακριβώς για να πολώσουν και να πάει η συζήτηση στην 'πολιτική'(ενώ τα σκάνδαλα και το καθεστώς ομηρίας της χώρας από την βρωμερή κάστα που την εξουσιάζει, δεν είναι). άδραξε της ευκαιρίας ο γιώργος και έβγαλε τις προτασεις του για ανακούφιση των μη εχόντων, ενώ παράλληλα διεμήνυσε οτι δεν έχει 'τίποτα προσωπικό' με τους νταβάδες υποβαθμίζοντας το όλο θέμα. την ίδια στιγμή ο κοσμαγάπητος Σημίτης 'στηρίζει' τις επιλογές Γιώργου, αρπάζοντας κι αυτός την ευκαιρεία για μια κάποια βελτίωση της θέσης του στη λαική συνείδηση ως 'ο σημίτης τουλάχιστον δεν το έπαιζε αντιδιαπλεκόμενος και δεν έπαιρνε τέτοια σκληρα φορολογικά μέτρα για τους μη έχοντες.


    όχι πως το διακομματικό καθεστώς των νταβατζήδων, αυτό που βρίσκεται πίσω απο τις μεγαλύτερες κομπίνες (siemens βατοπέδι κτλ κτλ)και χαρίζει τον πλούτο της χώρας και του λαόύ σε γερμανούς και 'γερμανούς' (δηλ αντι-έλληνες), βρίσκεται σε απελπισία και προσπαθεί να επανατοποθετηθεί στην κοινωνία, τη στιγμή που ο ψόγος που συνοδεύει τα ονόματα τους δεν περιγράφεται...

    γίνεται ακριβώς αυτό που γράφει συχνά πυκνά ο ψυχάρης στο 'βήμα' όταν δεν τον βολέυει η συγκυρία ή η συζήτηση περι νταβατζήδων και καθεστώτος: επιστροφή στις 'πολιτικές'

    ελπίζω, εύχομαι ειλικρινά ο Γιώργος να με διαψεύσει

  6. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/09/2008 18:56:12

    Οι ανασχηματισμοί του ΚΚ είναι ότι είναι και στην αθλητική ορολογία το rotation .

    Το θέμα είναι ότι όσο rotation και να κάνει οι στόχοι της ομάδας δεν αλλάζουν . Και δυστυχώς για μας "πρωτάθλημα" ΔΕΝ είναι το κοινωνικό καλό αλλά ο πλουτισμός .

  7. Γιωργάκης avatar
    Γιωργάκης 17/09/2008 19:23:54

    Τα πράγματα είναι απλά ελληνίδες έλληνες. Αρκεί να λέει ο Παπακωνσταντίνου μία μόνο λέξη: Ευφραίμ.

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/09/2008 20:00:52

    @Giorgakis-Πως θα το πει αφού έχει δίπλα του τον Πανίκα .Το είδαμε όλοι μας την Κυριακή ,δεν έκανε μούκου .

  9. miaouth avatar
    miaouth 17/09/2008 21:25:40

    Και βουβοί να μείνουν απο δώ και πέρα οι ΠΑΣΟΚΟΙ για τα σκάνδαλα, οι ΝΔούδες, με την οικονομική κατεύθυνση στην οποία εντελώς απερίσκεπτα δεσμεύτηκαν, φαίνεται ότι είναι καταδικασμένοι να πέσουν. Βοηθούντων οπωσδήποτε και των σκανδάλων που δείχνουν μια νοοτροπία "φάτε γρήγορα, δεν υπάρχει μέλλον, μετά από μάς έρχεται ο κατακλυσμός".
    Να δούμε άν θα είναι πορεία παράλληλη και με τους Ρεπουμπλικάνους "συντρόφους".
    Πάντως η φράση του Κλίντον "its the economy, stupids", αποδεικνύεται καταστροφική κατάρα για πολλούς.
    Υ.Γ. Η Κομισιόν ήδη μπλοκάρει και τη σωτηρία του γαλάζιου "κανονιοβολιστή" που ακούει στο όνομα Sir Thomas Lanaras.

  10. ο μετρητής avatar
    ο μετρητής 17/09/2008 22:09:44

    Από το Σάββατο της Εκθεσης μέχρι σήμερα: ημέρες 12.

    (Μετράω πότε θα πάει σπίτια του ο Ρουσό).

  11. spikol avatar
    spikol 17/09/2008 23:59:10

    Έχετε πάθει αμοκ με τον Ρουσό.
    1. Ο Ρουσό δεν φεύγει και
    2. Ο Αλογοσκούφης μένει στην θέση του.
    Ο Καραμανλής ΔΕΝ ακολουθεί τις εφημερίδες και τα κανάλια. Πότε επιτέλους θα το καταλάβετε???

  12. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 00:18:34

    Αγαπητέ/ η Spikol, στα αλήθεια πιστεύεις όσα γράφεις; (..."Ο Καραμανλής ΔΕΝ ακολουθεί τις εφημερίδες και τα κανάλια. Πότε επιτέλους θα το καταλάβετε???)...
    Γι' αυτό:
    1)Διέγραψε τον ταλαίπωρο τον Πολύζο που απλά έκανε γενικόλογες δηλώσεις στα κανάλια (παντού υπάρχουν διεφθαρμένοι)
    2)Έπαυσε τον υποδιοικητή του ΙΚΑ Γερασίμου, on air και ενώ ακόμη δεν είχε τελειώσει το δελτίο ειδήσεων του ALPHA, επειδή το "αποκαλυπτικό" ρεπορτάζ του Βαξεβάνη μας βεβαίωνε ότι ως δικηγόρος είχε παραστεί παλαιότερα σε δίκη με κατηγορούμενο έμπορο ναρκωτικών.
    3)Παραίτησε τον Ρεγκούζα γιατί ο Τριανταφυλλόπουλος προέβαλε βιντεο που χαριεντιζόταν με τον περιβόητο Χρηστίδη των 090
    4)Εφαγε τον Βουλγαράκη λιγα 24 μετά την ΔΕΘ που τον είχε στηρίξει δημόσια, μόνο και μόνο γιατί είχαν λυσάξει κανάλια και εφημερίδες και ειδικά οι Χατζηνικολάου και Αλαφούζος
    5) Υποχρέωσε σε παραίτηση έναν κολλητό του (Ζαχόπουλος) παρά το γεγονός ότι είναι άμεμπτος στη διαχείριση (σ.σ. κατα δήλωση του ίδιου του Καραμανλή) μόνο και μόνο γιατί ένα hardcore dvd κυκλοφορούσε στα δημοσιογραφικά γραφεία.
    6) Εν μέσω καύσωνα στις πυρκαγιές κυκλοφορούσε με στρατιωτικό μπουφαν γιατί οι επικοινωνιολόγοι του είχαν πει να το παίξει "Μπους αλά 11η Σεπτεμβρίου"
    7)Έκανε υπουργό Ναυτιλίας έναν πανάσχετο με τον κλάδο άνθρωπο τον Παπαληγούρα, μόνο και μόνο γιατί είναι κολλητός του Αλαφούζου και ελπίζει ότι θα πάψει να του χώνει ο ΣΚΑΙ και η Καθημερινή.
    8)Έκανε υπουργό Τουρισμού τον Αρη Σπηλιωτόπουλο που ως μοναδικό προσόν του (για τους μυημένους) είναι ότι του έχει -εδώ και μερικά χρόνια- αδυναμία ο Χρήστος Λαμπράκης
    9) Δεν πάει ούτε για κατούρημα αν δεν συμβουλευτεί δημοσκόπηση.
    Μοναδική εξαίρεση για όσα γραφουν και λενε τα ΜΜΕ είναι ο Σουφλιάς. Αυτός και να ... σκοτώσει, στη κυβέρνηση θα μείνει και ο νοών νοείτο
    Να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό το παραμύθι του "Καραμανλή που δεν μασάει".
    Μωρέ μασάει και παραμασάει...

  13. spikol avatar
    spikol 18/09/2008 01:18:44

    @apostolos34
    Έμεινα άναυδος!
    Συμπεραίνω από αυτά που λες ότι δεν υπάρχει καναλάρχης που να τον "λούζει" μήτε και "εφημεριδάς". Συ είπας ότι... μέχρι και ο Αλαφούζος!.
    Αντί να πείς ότι δεν μασάει από τα συμφέροντα... λες ότι ο Λαμπράκης γουστάρει τον Σπηλιωτόπουλο.
    Ήθελα να ήξερα τι θα κάνεις αν, λέω άν στις επόμενες εκλογές εκλεγεί πάλι ο Καραμανλής!

  14. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 01:38:07

    Ότι κάνω και τώρα. Θα συνεχίσω τη ζωή μου που δεν ταυτίζεται με το ποιο κόμμα Κυβερνά. Άντεξα Α.Παπανδρέου (Αυριανισμό-Κλαδικές-Το κράτος της Μιμής-Κοσκωτά), τον Μητσοτάκη (Παντσαβόλτα-ΟΤΕ-αποσύρσεις ΙΧ- Μακεδονικό), τον Σημίτη (Ιμια- χρηματιστήριο-Ολυμπιακούς Αγώνες), τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα αντέξω τον Καραμανλή jounior (Υποκλοπές, Πυρκαγιές, Ομόλογα, Κουμπάρους, Φοροεπιδρομή, ξεπούλημα εθνικού πλούτου);
    Οι προγονοί μου άντεξαν χειρότερα (μετανάστευση, εμφύλιο, ξεριζωμό, κατοχή και πείνα).
    Εσύ έχεις πονηρό μυαλό όχι εγω. Όταν λέω περι Σπηλιωτόπουλο, δεν λεω ότι τον έχει γκόμενο ο Λαμπράκης, αλλά υφιστάμενο. Όπως στο παρελθόν είχε τον Ευθυμίου, τον Ρωμαίο, τον μακαρίτη Θ. Κανελλόπουλο κ.α.
    Μόνο εσύ και λίγοι ακόμη φίλε μου έχετε απομείνει να πιστεύετε ότι ο Καραμανλής είναι ηγέτης. Εμείς οι υπόλοιποι και περισσότεροι άλλα έχουμε καταλάβει. Όπως για παράδειγμα ότι είναι η χαρά της διαπλοκής. Τουλάχιστον οι ανήθικοι ΠΑΣΟΚοι το κούραζαν και λιγάκι το "καρτέλ των νταβατζήδων". Εκαναν και κανένα διαγωνισμό, έστω στημένο, έστω και για τα μάτια του κόσμου. Ετούτος είναι η χαρά του Μπόμπολα και του Κόκκαλη. Απ' ευθείας ανάθεση και Αγιος ο Θεός.
    Εχεις υπόψη σου ότι ο Κόκκαλης πήρε με απευθείας αναθεση επί σεμνότητας και ταπεινότητας την τεχνολογική υποστήριξη του ΟΠΑΠ για τα επόμενα χρόνια γοια 350 εκ. ευρώ;
    Εχεις υπόψιν σου ότι οι κατασκευαστικές εισπράτουν διόδια στις εθνικές οδούς για έργα που ΘΑ κάνουν;
    Μετά από όλα αυτά σε ρωτώ με τη σειρά μου, ήθελα να ήξερα τι θα κάνεις αν, λέω άν στις επόμενες εκλογές εκλεγεί πάλι ο Καραμανλής;

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 05:56:22

    "EMEIΣ": ΑΝΤΙ-WEBLOG ΣΧΟΛΙΑΣΤΟΥ UP-ΟΨΙΣ

    apostolos34s Says:
    September 14th, 2008 at 5:02 am

    "Αγαπάω και νοιάζομαι για τη ΠΑΤΡΙΔΑ μου γι’ αυτό και εκτονώνω το ΠΑΘΟΣ μου γι΄αυτήν γράφοντας χαράματα στο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου μπλογκ.

    Όμως ότι καταφέραμε (για τα καλά μιλώ) δεν το χρωστάμε σε κανένα σωτήρα. Οι ΓΟΝΕΙΣ και όλοι οι ΠΡΟΓΟΝΟΙ μας μάτωσαν για να πάψει η Ελλάδα να είναι ψωροκώσταινα.

    Αν το σκεφτείς η πρόοδος σταμάτησε σε μας.
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα ΠΑΙΔΙΑ μας θα περνάνε καλύτερα από εμας;

    Οι γονείς μας ΟΜΩΣ αυτό ήλπιζαν ΚΑΙ δικαιώθηκαν.
    ΕΜΕΙΣ;"

    (Τα κεφαλαία δικά μου)


    ΥΓ. Απόστολε, τα είπες όλα σε δέκα σειρές! Μανιφέστο!! Μπράβο, e- φίλε!!!)

  16. Jim avatar
    Jim 18/09/2008 08:27:34

    Ο Καραμανλής δεν ακούει και δεν ενεργεί βάσει των καναλιών.
    ΚΑΛΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ

  17. aris avatar
    aris 18/09/2008 12:34:49

    apostolos34s σου βγάζω το καπέλο φίλε
    καιρό είχα να ακούσω μια καθαρή φωνή που να λέει τα πράγματα με το όνομά τους

  18. spikol avatar
    spikol 18/09/2008 14:36:21

    @apostolos34
    Αν και καθυστερημένα Απόστολε...
    Με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω γιατί η αριστερή διανόηση δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει στην Ευρώπη. Είμαι σίγουρος ότι η Γαλλική Αριστερά σου πληγώνει την ψυχή.
    Αν βγάλουμε τον Καραμανλή από το κάδρο ποιός μένει? Αλαβάνος-Τσίπρας και Παπαρήγα: Η σωτηρία τότε θα προέλθει από τον ΘΕΟ. Αν είσαι άθεος δεν έχει σωτηρία....

  19. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 14:52:15

    Αγαπητέ spikol, στα σοβαρά τώρα, με αυτό το σχόλιο θεωρείς ότι απαντάς; Νομίζω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου και υποβιβάζεις τη προσωπικότητά σου, αφού από όσα έχω διαβάσει, πρέπει να είσαι αξιόλογος άνθρωπος.
    Όσο σχέση έχω εγώ με την αριστερά (και με την αριστερή διανόηση μάλιστα) έχει ο Παναγιώτης Ψωμιάδης (Νομάρχης Θεσσαλονίκης) με την ποίηση και τη κλασσική μουσική...χα...χα..
    Δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω, αλλά θα σου αποκαλύψω για να δεις πόσο λάθος είναι να βάζεις ταμπέλες στους ανθρώπους και πόσο έξω πέφτεις, ότι πρωτοψήφισα το 1985 και έως και το 2004, ψήφιζα ΝΔ σε όποια εκλογική αναμέτρηση έγινε. Απο εθνικές εκλογές και ευρωεκλογές έως δημοτικές και νομαρχιακές (σ.σ. τον υποψήφιο που στήριζε η ΝΔ).
    Τόσο δύσκολο είναι να δεχθείς ότι υπάρχουν ελεύθεροι άνθρωποι που πάνω από όλα αγαπούν την Πατρίδα και την οικογένειά τους και το ποιο κόμμα ψηφίζουν ή ψήφιζαν εξαρτάται συνήθως από τις συγκυρίες (π.χ. πότε γεννήθηκαν, πως μεγάλωσαν, ποια ήταν τα βιώματά τους κ.ο.κ.);

  20. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 14:56:33

    Ευχαριστώ "Aris" και "Νηπιος Γερων" και παραδέχομαι ότι με νοιάζει να ξέρω πως κάποιοι συμφωνούν μαζί μου. "Τι νόημα έχει να γνωρίζεις την αλήθεια αν δεν υπάρχουν άλλοι να την μοιραστείς"- Νίκολας Νεγκρεπόντε

  21. spikol avatar
    spikol 18/09/2008 15:08:03

    @apostolos34
    Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν είναι κακό να σε εντάσσει κάποιος σε αυτό που αποκαλείται ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Θεωρώ - επέτρεψε μου να το κάνω μέσα από την ανωνυμία του blog - ότι ποτέ είχες φιλελευθερες αρχές. Επίσης πιστεύω ότι στερείσαι την ελευθερία σου, αφού ότι γράφεις είναι επηρεασμένο από τα κανάλια της διαπλοκής. Κοίτα τι προσάπτεις "Υποκλοπές, Πυρκαγιές, Ομόλογα, Κουμπάρους, Φοροεπιδρομή, ξεπούλημα εθνικού πλούτου" και δες MEGA απόψε.

    Εγώ αντίθετα πιστεύω στον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ και έτσι είμαι αντίθετος στο ρεύμα που φτιάχνουν τα λαμόγια των ΜΜΕ και οι δούλοι τους δημοσιογράφοι, τύπου Τρέμη και Βλάχου.

  22. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 15:32:25

    Αγαπητέ spikol ούτε το να είσαι ... ολυμπιακός είναι κακό, αλλά αφού είμαι παναθηναϊκός πως να αποδεχθώ ότι με λες "γαύρο"; χα...χα..
    Εγώ αγαπητέ είμαι Έλληνας και όχι νεο-Έλληνας και δεν πιστεύω σε κανένα πολιτικό-Μεσσία. Ψήφιζα ΝΔ γιατί ήθελα να τερματιστεί η άθλια ΠΑΣΟΚοκρατία που ταλάνισε την Πατρίδα μου για δύο δεκαετίες και κατά την γνώμη μου προκάλεσε ανεπανόρθωτες οικονομικές και κυρίως ηθικές-κοινωνικές ζημιές.
    Δεν ψάχνω "πατερούλη" για να με κυβερνήσει και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την φράση:
    ..."Επίσης πιστεύω ότι στερείσαι την ελευθερία σου, αφού ότι γράφεις είναι επηρεασμένο από τα κανάλια της διαπλοκής. Κοίτα τι προσάπτεις “Υποκλοπές, Πυρκαγιές, Ομόλογα, Κουμπάρους, Φοροεπιδρομή, ξεπούλημα εθνικού πλούτου” ...
    Αγαπητέ spikol δικαιούμαι να αναρωτηθώ: Είσαι ομογενής ή εξωγήινος που τώρα ήλθε ή κατέβηκε στην Ελλάδα;
    Εννοείς ότι όλα τα παραπάνω δεν έγιναν; Στο θεό σου! Ούτε οργανωμένος νεοδημοκράτης αφισσοκολητής με λοβοτομή δεν τα λεει αυτά. Έλεος!

  23. spikol avatar
    spikol 18/09/2008 17:12:50

    Απόστολε Δεν απαντάς επί της ουσίας. Δεν μπορείς να συγχέεις τους κουμπάρους με τα Ίμια. Την "φοροεπιδρομή" με το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου. Αυτό το κάνουν τα ΜΜΕ. Δεν πρέπει να σε παρασύρουν. Έτσι λέω ότι είσαι δέσμιος των λαμογίων των ΜΜΕ, ενώ εγώ αντίθετα όχι.
    Αυτό που τελικά σε προτρέπω να σκεφτείς είναι απλό: Είσαι με αυτούς που κάνουν εσκεμμένα την παραπάνω συγχυση ή με αυτούς που βλέπουν τα λάθη και κάνουν καλόπιστη κριτική. Ο αφορισμός είναι χαρακτηριστικό των δογματικών. Δεδομένου ότι ο λόγος σου είναι αφοριστικός τότε δικαιούμαι να συμπεράνω ότι εκτός από Πανθηναϊκός και άρα.. αντι-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είσαι και αντι-ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΣ.

  24. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 18:05:50

    Αγαπητέ Spikol μόνο επι της ουσίας γράφω εξ αρχής. Να συγχέω; Ποιος είπε ότι συγχέω ή συγκρίνω; Δηλαδή το θέμα είναι ποιος είναι πιο διεφθαρμένος (ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ), ή πιο καταστροφικός με τον τόπο;
    Κρίνω ως ελεύθερος και δημοκρατικός πολίτης τη σημερινή κυβέρνηση και τα πεπραγμένα της. Η διαφορά μας δεν είναι αν εγω αφορίζω (σ.σ. δεν το κανω γιατί παραθέτω γεγονότα) και εσυ επιχειρηματολογείς (σ.σ. δεν το κανεις- το μοναδικό σου επιχειρήμα είναι "Καραμανλής και ξερό ψωμί" και όποιος διαφωνεί μαζί σου "είναι δεσμιος των λαμογιών των ΜΜΕ"), αλλά σε εντελώς διαφορετικό νοητικό επίπεδο:
    Για μένα καμια κυβέρνηση, κομμα και πρωθυπουργός δεν είναι πάνω από την Πατρίδα, το Έθνος και το Λαό μας και όσοι λαμβάνουν εντολή για να διαχειριστούν τα δημόσια πράγματα, είναι διαρκώς υπόλογοι στους πολίτες.
    Για σενα υπάρχει το "Καραμανλής ή χάος" και αντίθετα από ότι κατηγορείς εμένα, εσύ είσαι που δεν γράφεις επι της ουσίας, αφού δεν απαντάς για τα υπαρκτά σκάνδαλα και αποδείξεις διαφθοράς της ΝΔ και του πρωθυπουργού προσωπικά (Κόκκαλης, Μπόμπολας κ.ά.)
    Αγαπητέ μου κατανοώ την ανάγκη σου να πιστεύεις σε ενα "πατερουλη-πρωθυπουργό", αλλά να το προσέξεις γιατί μπορεί να σε οδηγήσει σε επικίνδυνους ατραπούς. Του που, μπορείς να το πληροφορηθείς να διαβάζεις τον "Νομοταγή Πολίτη" του Χάινριχ Μαν (σ.σ. αδελφός του μέγιστου Τομας Μαν).

    Υ.Γ. Αν σε πειθω εγω για την κατάντια της ΝΔ και του πρωθυπουργου μας κάνε τον κόπο και διάβασε τι είπε χθες ο Πολύδωρας. Μην διαβάζεις μονο ΑΥΡΙΑΝΗ

    http://www.skai.gr/master_story.php?id=94096

  25. apostolos34s avatar
    apostolos34s 18/09/2008 18:16:02

    Προς Spikol: Για την επιπλέον ενημερώσή σου

    http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=88&news_id=32210

    http://www.skai.gr/master_story.php?id=93272