Τελικά στη ΝΔ θέλουν να χάσουν
24/08/2015 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά στη ΝΔ θέλουν να χάσουν

Ξυπνήστε κύριοι της Συγγρού!!!

Δεν έχουν τελειωμό τα λάθη του επιτελείου της Συγγρού. Μετά από το δώρο στον Τσίπρα με τη συνέντευξη Μεϊμαράκη που αποτύπωσε τον πανικό και τον αιφνιδιασμό του για τις επερχόμενες εκλογές, μετά από το λανθασμένο χειρισμό της διερευνητικής εντολής και τις αγκαλιές με το λόμπι της δραχμής, ήρθαν και τα πισώπλατα μαχαιρώματα στην προηγούμενη ηγεσία του κόμματος.

Πληροφορούμαστε ότι στα γραφεία της Συγγρού κατέβασαν τις φωτογραφίες του Σαμαρά, με στόχο προφανώς να δείξουν ότι η ιστορία της ΝΔ σταματάει στον Καραμανλή...

Μάλλον ο μεταβατικός πρόεδρος δεν έχει καταλάβει ότι είναι μεταβατικός και διορισμένος επί της ουσίας από τον Σαμαρά με στόχο την ενότητα του κόμματος.

Με ποιο δικαίωμα λοιπόν προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες;

Δεν του έχουν πει ότι πλέον ο κόσμος έχει αρχίσει να δικαιώνει τον Σαμαρά καθώς βγήκε σε όλα σωστός για όσα κατηγορούσε τον Τσίπρα;

Δεν έχει καταλάβει ότι μόνο αν χρησιμοποιήσει τα επιτεύγματα της κυβέρνησης Σαμαρά ως προεκλογικό όπλο θα μπορέσει να κερδίσει τον Τσίπρα;

Δεν έχει ακούσει τον λαό της ΝΔ που φωνάζει ότι τελικά ήταν λάθος η παραίτηση Σαμαρά γιατί θα έκανε «βόλτα» σε αυτές τις εκλογές, ενώ με τον Μεϊμαράκη κινδυνεύει να βρεθεί το κόμμα στα Τάρταρα;

Προφανώς η συνάντηση του κ. Μεϊμαράκη με την Κωνσταντοπούλου τον επηρέασε και άρχισε να κάνει κι αυτός τρέλλες.

Εκτός αν φοβούνται μήπως επιστρέψει ο Σαμαράς και τους φάει το μαύρο σκοτάδι.

Εκτός κι αν ο στόχος είναι η ήττα και η συγκυβέρνηση με τον Τσίπρα, για ευνόητους λόγους. Να καεί ο Μεϊμαράκης δηλαδή και να στρώσει τον δρόμο σε αυτόν που είναι πλέον τελευταίος στα κάδρα των αρχηγών.

Ξυπνήστε κύριοι της Συγγρού γιατί η Χρυσή Αυγή έρχεται καλπάζοντας και με αυτά τα μυαλά σας βλέπουμε τρίτους!

Factor X Junior

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 24/08/2015 16:11:11

    Εύγε! Factor X Junior, πανάξιε διάδοχε του Senior.

  2. Frippertronics avatar
    Frippertronics 24/08/2015 16:20:40

    Τεχνική ερώτηση: Τι γίνετε στην περίπτωση που η ΝΔ γίνει κυβέρνηση; Θα γίνει πρωθυπουργός ο Β.Μ. και ο προσωρινός γίνεται μόνιμος; Το σωστό δεν θα ήταν να πάει η ΝΔ στις εκλογές με αρχηγό από την βάση;

    • Χρονογράφημα avatar
      Χρονογράφημα @ Frippertronics 24/08/2015 17:44:41

      Σ' αυτή την περίπτωση ανυπομονώ να δω την πρώτη συνάντηση Μεϊμαράκη-Μέρκελ! Όπου η αστική ευγένεια και τα- λουλούδια- στην- κυρία- από- μένα (όρα Ζωή Κ.) συναντούν το αμίμητο μεϊμαράκειο ιδιόλεκτο! Παραινώ μάλιστα τον πρύτανη του ευθυμογραφήματος Μικρό Οδυσσέα, να μας περιγράψει τη συνάντηση με τον δικό του μοναδικό τρόπο!!!

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 24/08/2015 16:34:05

    Και να σκεφθεί κανείς ότι ο ΑΣ ήταν ο μόνος αρχηγός που εκλέχθηκε από τόσο ευρεία βάση μελών της ΝΔ .Οι προγενέστεροι (πλην του ιδρυτού) ήταν προϊόντα κομματικού μηχανισμού ...
    Μήπως όμως , μεταξύ άλλων , και γι αυτό σπεύδουν να σβήσουν ότι έχει σχέση με τον ΑΣ ? Είναι φανερό ότι δεν θέλουν ανοικτό , δημοκρατικό κόμμα με διαφανείς διαδικασίες . Όπως οι τυφλοπόντικες έχουν μάθει να κινούνται στο σκοτάδι. Δεν πειράζει. Απλά επιταχύνουν το τέλος .Να ζήσουμε να το θυμόμαστε το κόμμα ...

  4. Κανονικός Δεξιός avatar
    Κανονικός Δεξιός 24/08/2015 16:45:08

    Ο Α.Σ. οφείλει -και πιστεύω πως θα το κάνει- να βγει και να μας εξηγήσει για ποιο λόγο παραιτήθηκε και άφησε το κόμμα σ' αυτούς τους τύπους.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Κανονικός Δεξιός 24/08/2015 21:18:00

      Με 62% να λεει οχι σε αυτα που πιστευεις , εσυ τι θα εκανες?

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 24/08/2015 17:04:26

    Συμφωνώ FactorX junior. Αν το πάνε για να χάσουν και να συγκυβερνήσουν με το σύριζα, ας τσιμπηθούν λιγάκι, για να ξυπνήσουν. Ο Τσίπρας που πιθανά θα είναι πρώτος (αλλά με μικρή διαφορά) θα προτιμήσει να συγκυβερνήσει με οποιονδήποτε άλλον εκτός της ΝΔ. Θα πει ναι στο Πασοκ-Δημαρ-Κιδησο. Θα πει ναι στο Ποτάμι. Θα πει ναι ακόμη και στην Λαϊκή Ενότητα ή κάποια υποδιαίρεση αυτής. Θα προτιμήσει να πει ναι και στο Λεβέντη ή στην χειρότερη περίπτωση, στον Καμμένο, αν μπουν στη Βουλή Αλλά θα πει όχι στην ΝΔ. Πολύ απλά για να προκαλέσει με αυτόν το τρόπο την κατάρρευση του μοναδικού (εν δυνάμει) υπεύθυνου φιλευρωπαϊκού και πατριωτικού κόμματος στη χώρα. Και στην συνέχεια να κάνει παιχνίδι με τη χώρα, τα εθνικά, το μεταναστευτικό, χωρίς σοβαρό αντίπαλο. Και σίγουρα ρισκάροντας ακόμη περισσότερο το ευρωπαϊκό μέλλον τη Ελλάδας..

  6. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 24/08/2015 17:17:57

    To 25 της Bild ίσως αποτελεί τον πόθο των Γερμανών. μιας και δεν αναφέρει το τι πιάνουν όλα τα κόμματα. Εγώ δεν βλέπω αέρα υπέρ της μεσαίας ΝΔ στη κοινωνία. Ο κόσμος πλέον δέχεται ότι ο Σαμαράς είχε δίκιο και ότι ...... ο μεσαίος χώρος του Αλογοσκούφη και του Χριστοφοράκου έκαψε τη χώρα. Για αυτό και ενώ έχει καεί κυριολεκτικά το σύμπαν, η ΝΔ είναι ακόμα και στους πόθους των Γερμανών αισθητά πίσω από τις επιδόσεις του Σαμαρά. Ενώ έχει ένα απείρως πιο ευνοϊκό πολιτικό περιβάλλον, ο Σαμαράς είχε απέναντι του ολόκληρο το σύμπαν. Τώρα φαίνεται πως το ποσοστό του Ιανουαρίου ήταν τεράστιο και προσωπική επιτυχία του Σαμαρά. Βάλτε τη Ντόρα στην επιτροπή εκλογικού αγώνα, για να ξαναφτιάξει ο ΣΥΡΙΖΑ αφίσες με τους Μητσοτάκηδες όπως έκανε στο δημοψήφισμα. Είπαμε, Ντόρες, Κυριάκοι, Μιλτιάδηδες κλπ πρέπει να πάνε για απόσυρση προκειμένου να μην είναι απωθητική αυτή η παράταξη. Στον αγριεμένο κόσμο από το μεταναστευτικό δεν πιάνουν οι μεσαίοι χώροι.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ουδέτερος 24/08/2015 17:55:29

      Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι στους πόθους των Γερμανών είναι να πάει καλά η ΝΔ!

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Διογένης 24/08/2015 19:41:31

        δεν θα ήθελαν κυβέρνηση συνεργασίας; θα δείξει στη κάλπη τι θα βγει. ο ΣΥΡΙΖΑ πασοκοποιείται επιπλέον με είσοδο πρώην Πασόκων τύπου Μπόλαρη να μπαίνουν στη λίστα. ουσιαστικά η ΝΔ θα αντιμετωπίζει τα υπόλειμματα του original ΣΥΡΙΖΑ, τους πρώην Πασόκους που πλέον στεγάζονται εκεί και τους ...ΔΥ. Έχω την αίσθηση ότι ο Σαμαράς τις είχε αυτές τις εκλογές. Η ΝΔ μου δίνει την εντύπωση ότι περισσότερο ποντάρει στο Λαφαζάνη παρά κάνει δική της καμπάνια. Ο κόσμος φαίνεται να συζητά περισσότερο για τη δυναμική της ΧΑ, της ΛΑΕΝ και του Λεβέντη παρά για την όρμη της ΝΔ.

  7. Naruto avatar
    Naruto 24/08/2015 18:00:47

    Είναι όντως εκνευριστική η συμπεριφορά των κορυφαίων στελεχών της Ν.Δ . Αν δεν θέλουν ή δεν μπορούν ας πάνε σπίτι τους να αναλάβουν αυτοί που μπορούν . Αν θέλουν την ψήφο των πολιτών να καταθέσουν ενα πειστικό πρόγραμμα για την αντιμετώπιση των μεγάλων προβλημάτων οπως το μεταναστευτικό , το μνημόνιο , η ανεργία , η παιδεία κλπ. Να σχεδιάσουν τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις και τον τρόπο που θα βγούμε απο τον φαύλο κύκλο των δανείων και των μνημονίων . Οι πολίτες ζητούμε όραμα , βαρεθήκαμε να ακούμε πόσο ψεύτης είναι ο Α πολιτικός και πόσο κλέφτης ο Β . Επιτελους ας μας πεί κάποιος τι πρέπει να γίνει .

  8. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 24/08/2015 18:27:18

    Δεν θα ήταν και το καλύτερο για τη Ν.Δ. τη δεδομένη συγκυρία να έρθει πρώτο κόμμα. Και τούτο γιατί καλό θα ήταν ότι υπέγραψαν τα σούργελα της αριστεράς να τα γευτούν....Βέβαια το άσχημο είναι που με το τρίτο μνημόνιο την πληρώνουν οι σύνηθες μακάκες και ξεφεύγει πάλι το πελατειακό ρουσφετολογικό κράτος. Αν και είμαι σίγουρος ότι και η Ν.Δ. τα ίδια θα έκανε....Για αυτό θα αποτύχει και το τρίτο μνημόνιο και ο θεός βοηθός...

  9. V avatar
    V 24/08/2015 19:19:12

    Αυτοί που προωθούν τους κληρονόμους και αποκαθηλώνουν τους εκλεγμένους να βρουν και υπηκόους για να τους ψηφίσουν

  10. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 24/08/2015 19:33:23

    Στο χωριό μου λενε: πετροβολουν τη μηλιά που εχει μήλα. Τα άδεια πουκάμισα που να τα χτυπηςεις;Ας προσέχουν ομως -οςοι είχαν την ...εξυπνάδα, να κατεβάσουν τις φωτο του Σαμαρα- γιατί ολα εχουν τα όρια τους. Ειναι ο μόνος εκλεγμένος Πρόεδρος με ευρεία πλειοψηφία απο το λαό της παράταξης. Αν δεν αντέχουν τη δημοκρατία να μας το πουν. Ετςι και αλλιως η απόσταση που υπαρχει, πολιτικά, κοινωνικά, αξιακα μεταξύ Σαμαρα και ολου του υπολοίπου πολιτικού προσωπικού -σε όλο το πολιτικό φάσμα- ειναι χαοτική. Ο Σαμαρας ειναι στην κορυφή κι όλοι οι αλλοι στον πάτο. Και αυτο δεν αρέσει σε κανέναν είτε ειναι πολιτικός, είτε ειναι το σύστημα.

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/08/2015 20:15:22

    ᾿Αντί νά γράφωμε μόνο, ἄς πάρωμε τηλέφωνο τήν Συγγροῦ νά τούς μιλήσωμε μέ τήν μειμαράκειο διάλεκτο. ΝΔ χωρίς ΑΣ εἰκονικά ἤ πραγματικά ΤΕΛΟΣ! Βγές ΑΣ καί μίλα, ἔχεις τήν βάση μαζί σου.

  12. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 24/08/2015 21:07:28

    Όντως ίσως αποτελεί χρυσή ευκαιρία για την ΝΔ αυτές οι εκλογές... Να ξεσκαρτάρει τον δικό της χώρο και να επεκταθεί προς Κέντρο πλευρά... Το Κέντρο, βέβαια, έχει πολλούς ψηφοφόρους αλλά και πολλούς μνηστήρες.. Αλλά τώρα πια όλα αποκαλύφθηκαν. Μηδένισε το κοντέρ. Αν κατοχυρώσει τον παραδοσιακό της πολιτικό χώρο και κινηθεί και πιο κεντρικά, δεν θα 'ταν παρακινδυνευμένη η άποψη ότι μπορεί και να αναδειχθεί πρώτο κόμμα. Πρέπει να παίξει full επίθεση όμως.. Τώρα, μες στην παραζάλη. Οι πολιτικοί αντίπαλοι που παραπαίουν, οι μισο-διαλυμένοι και αποδιοργανωμένοι, με ένα καλοζυγισμένο χτύπημα τίθενται οριστικά εκτός μάχης. Κι όσο δείχνεις πυγμή, όσο εκπέμπεις ασφάλεια και σταθερότητα, τόσο εισπράττεις.. Η ΝΔ θα μπορούσε να παρουσιαστεί σαν το κόμμα που διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και θα μπορούσε και να επαναφέρει την Ελλάδα σε καλύτερες εποχές, αν είχε αφεθεί να το κάνει. Το ερώτημα είναι: Υπάρχει κάποιος στην ΝΔ να το κάνει αυτό? Ίσως είναι και η τελευταία ευκαιρία της πριν την οριστική εγκαθίδρυση του Σύριζα-ΝεοΠΑΣΟΚ.

  13. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 24/08/2015 21:16:27

    Αν πραγματι αποκαθηλωθηκε ο Προεδρος απ τους ακαπνους της Συγγρου,χαιρομαι γιατι δειχνουν πια ανοικτα το μεγεθος της ανοησιας τους και της μικροψυχιας τους.Επεσαν οι μασκες.Η ντορα τα διεταξε αυτα η ο κωστακης? Αν παλι ειναι ψεμματα και διαδοσεις ας βγουν να τα διαψευσουν.Τι πιο απλο και εντιμο.Προσεξτε ομως,ο λαος της παραταξης βραζει.Μην αγγιζετε αυτον που η βαση εξελεξε με τετοιο ποσοστο.Μην αγγιζετε αυτον, που με τοσο ρευμα τον Ιανουαριο που ειχε ο συριζα,εδωσε στο κομμα 29%.Μην διανοηθειτε να κανετε εκλογη προεδρου μεταξυ σας οπως παλια.Εκει ημουν και ξερω τις μεθοδους σας,και τα τερτιπια της εκλογης απ τον κομματικο μηχανισμο.Μην μας αναγκασετε να εκραγουμε.Παψτε να εισθε ιεροσυλοι.Η παραταξη ανηκει μονο σ αυτους που αγωνιζονται,την στηριζουν ,την πονουν,θυσιαστηκαν γι αυτην,και θα αγωνισθουν εκ νεου για να την δουν μεγαλη οπως παλια.Ειμαστε εδω και σας παρακολουθουμε.Μην εκλαμβανετε την ανοχη μας ως αδυναμια.Θα βρεθειτε προ δυσαρεστων εκπληξεων!!!!!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ δεξιος αγωνιστης 24/08/2015 21:50:19

      Μόλις ἔστειλα email στήν Συγγροῦ ἐξοργισμένη! ΦΥΛΑΞΤΕ ΤΟΝ ΑΣ ΩΣ ΚΟΡΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ, ΜΕΣΑΙΟΧΩΡΙΤΕΣ ἄν θέλετε νά βρῆτε τήν ψῆφο σας.

  14. Vassilis avatar
    Vassilis 24/08/2015 21:21:20

    @ Factor X Junior Καλα κανεις και τα λες...αλλα πιστευω οτι μονο ενας σε ακουει/διαβαζει απο την ΝΔ. Ξαναγραψε το αρθρο με διαφορετικο τιτλο.... Στην ΝΔ θελουν να χασουν οσα κερδισε ο ΑΝΤΩΝΗΣ.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/08/2015 21:54:02

    @ Kανονικός δεξιός Είναι ευνόητο γιατι παραιτήθηκε ο Σαμαράς.Για να πάει την άλλη μέρα ο Μειμαράκης στη σύσκεψη πολιτικών αρχηγών και να διαβεβαιώσει τον Τσίπρα ότι θα στηρίξει όποια συμφωνία φέρει να μείνουμε στην ευρωζώνη. Ο Θεοδωράκης χθες είπε ότι στη σύσκεψη ακόμη ο Τσίπρας δεν είχε αποφασίσει. Δεν έχετε καταλάβει ότι ο Τσίπρας δεν ενδιαφέρεται για οτιδήποτε άλλο από την καρέκλα.Άλλη συμπεριφορά θα είχε με Σαμαρά - Βενιζέλο και άλλη με Μειμαράκη - Γεννηματά.Οι ελιγμοί που έγιναν ήσαν αναγκαστικοί εάν δεχθούμε ότι ο στόχος είναι η παραμονή στην ευρωζώνη.

  16. sender avatar
    sender 24/08/2015 22:19:52

    Αν φέρονται έτσι προσβλητικά στον κ.Σαμαρά,προσβάλλουν και τους ψηφοφόρους της ΝΔ.Τους προσβάλλουν και τους κάνουν να νιώθουν ότι χρησιμοποιούνται και άγονται και φέρονται από τις προσωπικές φιλοδοξίες και αρχομανία των κρυφών και φανερών υποψηφίων για προεδρία.Τι,τώρα που ραγίζει ο Σύριζα,να μην τον βοηθήσει και παρηγορήσει η ΝΔ,με τα δικά της διχαστικά και με το σβήσιμο όλου του αγώνα που έδωσε ο προηγούμενος πρόεδρος της;(τον οποίο αγώνα παρακολουθούσαμε με κομμένη ανάσα).Η ΝΔ,να υπερασπισθεί με φανατισμό την συνεπή της πορεία και την προσπάθεια που έκανε τα τελευταία δύο χρόνια.Της απαγορεύουμε,τώρα,να δίνει δικαιώματα.Λες και υπάρχει τίποτα άλλο,πάνω στο οποίο μπορεί να στηριχθεί η ταλαίπωρη χώρα.

  17. Jim Beam avatar
    Jim Beam 24/08/2015 22:21:31

    Μπράβο, για το άρθρο. Κατελήφθη η Συγγρού απο μικρόψυχους, κομπλεξικούς και πολιτικούς νάνους. Με πρώτη την Ντορα ....και την παρέα της. Το πόσο εμπαθείς είναι το έχουμε διαπιστώσει πολλές φορές, η μικροψυχία, η αγένεια και ο παλαιοκομματισμός ειναι ο λόγος που ήταν και θα παραμείνουν στο περιθώριο. Η νοοτροπία τους αυτή, ειναι και ο λόγος που ποτέ δεν κατάφεραν να εκφράσουν ευρύτερα κοινωνικά στρώματα και μεγαλες κοινωνικές ομάδες .... Θα παραμείνουν μια μικρή κομματική παρέα .....

    • δεξιος  αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Jim Beam 25/08/2015 00:22:52

      Αγαπητε/η ,η ντορα θα παραμεινει η κυρια ''τιποτα''καθως και η παρεα της,γιατι απλα ποτε δεν θα γινει ουτε αρχηγος,ουτε πρωθυπουργος σαν τον Σαμαρα.Αρα λοιπον τι βαρυτητα εχει στην παραταξη?Μονο ο ΑΣ καταφερε να εκφρασει ευρυτερα κοινωνικα στρωματα οπως γραφεις,με μεγαλο αγωνα,και αυτον τον αναγκασαν σε παραιτηση.Τελικα υπαρχει καταρα σ αυτο το κομμα,οσο υπαρχουν τα ξενα κεντροαριστερα στοιχεια.Πρεπει να καθαρισει το πολιτικο τοπιο της ΝΔ ,το συντομοτερο δυνατον.

  18. SKAIs avatar
    SKAIs 24/08/2015 22:30:01

    Ας μείνουμε λίγοι! Επιτέλους, τι θέλεις συμμαχητές που για ανόητους λόγους, θυμό κλπ. ψηφίζουν είτε ΣΥΡΙΖΑ, είτε ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ. Λίγοι και ηθικοί!

    • Jim Beam avatar
      Jim Beam @ SKAIs 25/08/2015 01:14:40

      Τον Λιαπη και τον Αντώναρο, μην ξεχάσετε ...

  19. Αργόστροφος avatar
    Αργόστροφος 24/08/2015 23:15:20

    ΕΠΕΣΕ ΜΕΣΑ Ο ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ (ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΣ) ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ. ΜΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ''ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ'' ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ, ΟΛΑ ΣΤΗΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΘΕΙ Ο ''ΝΕΟΣ ΣΩΤΗΡΑΣ'' ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, Ο ΣΥΧΡΟΝΟΣ ''ΕΘΝΑΡΧΗΣ'', ΜΕ ΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΧΑΡΙΣΜΑ.... ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ?

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Αργόστροφος 25/08/2015 09:33:35

      Ποιος ειναι αυτος που θελει να παραλαβει ΚΑΜΕΝΗ ΓΗ? Μην εχεις αυταπατες αγαπητε/η. Οπως δεν ειχαν ιδεα οι περισοτεροι που εκαναν τον Τσιπρα πρωθυπουργο, ειναι και αλλοι τοσοι ( ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ) που δεν πιστεψαν ποτε οτι θα γ@μησει τα παντα.
      Η ερωτηση ειναι και παραμενει μια... ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ Γ@ΜΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ?
      Αλεξης, Τασια, Βαρουφακης, Καμμενος κτλ. επρεπε να ειναι δεμενοι μεσα στην βουλη μεχρι να βρουν λυσεις στα προβληματα / ζημια που εκαναν, και οχι να ξελακανε οπως τα ποντικια απο το ναυαγιο. Σημ. Οσοι απο τους πολιτικους δεν πιστεψαν λοιπον οτι ο Τσιπρας και η παρεα του θα τα γ@μησουν ολα....ας κοιταξουν να μην ΧΑΣΟΥΝ οσα κερδισε ο Σαμαρας.

    • Δρόμος avatar
      Δρόμος @ Αργόστροφος 25/08/2015 10:14:57

      O σύγχρονος "εθνάρχης" άν ήθελε άς αναλάμβανε μετά την παραίτηση Σαμαρά την ηγεσία του κόμματος και να έκανε τώρα η Ν.Δ. έναν ωραιότατο περίπατο. Δεν ήθελε όμως. Όλα αυτά τα χρόνια που έχουν έρθει τα πάνω κάτω, άχνα... δεν έχει βγάλει. Βγήκε μόνο παραμονές του δημοψηφίσματος ντίγκα στην πούδρα για να μην φαίνεται το μαύρισμα, πιστεύοντας ότι με την παρέμβαση του θα ανακόψει το κύμα του ΟΧΙ και θα γυρίσει το μάτς υπέρ του ΝΑΙ, θεωρώντας ότι ο λαός τον έχει πολύ ψηλά και στο απυρόβλητο. Αμ.. δε... Το πόσο τον υπολόγισε ο κόσμος το είδαμε.... Δήθεν δεν θέλει πιά αξιώματα και δεν ασχολείται, αλλά μιά χαρά έχει το γραφείο στην Μαβίλης για τις παρασκηνιακές κομματικές επαφές του. Αν ήθελε να γυρίσει όπως φαντάζεται... θα έπρεπε όταν παραιτήθηκε από αρχηγός της Ν.Δ. να παραιτηθεί και από βουλευτής, να καταγγείλει όλα όσα ήξερε ότι θα έρχονταν με τον ανεκδιήγητο ΓΑΠ και να πάει κυριολεκτικά στο σπίτι του. Όχι να μου κάθεται άλαλος... 6 χρόνια τώρα στα πίσω έδρανα της βουλής ψηφίζοντας τα πάντα ( να παίρνει φυσικά τον μισθό), παίζοντας παιχνίδια πίσω από κλειστές πόρτες και να μου αφήνει διαρροές... τύπου καλά τα πάει ο "μικρός" (όπου μικρός βλ. Τσίπρα). Τελικά αυτό το δημοψήφισμα, αυτή η ζαριά του Τσίπρα που δήθεν ήθελε το ΟΧΙ αλλά πίστευε και ήλπιζε ότι θα βγεί το ΝΑΙ για να έχει το άλλοθι, τους αποκάλυψε όλους.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Δρόμος 25/08/2015 12:38:50

        τα ιερα τοτεμ μας εχουν φαει στη δεξια. ευτυχως που καποιοι συναγωνιστες τα λενε εξω απο τα δοντια. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

  20. Νικ avatar
    Νικ 25/08/2015 00:04:20

    Μπράβο για το άρθρο ο Σαμαράς δεν έφυγε άφησε να εξελιχτούν τα πράγματα. Εάν δεν επιτευχθεί το 28% θα τεθεί θέμα Προέδρου από την βάση της ΝΔ. Και τότε τι θα απαντήσουν όλοι αυτοί;

  21. Λογικός Ν.Δ. avatar
    Λογικός Ν.Δ. 25/08/2015 00:28:05

    Επειδή όπως ''διαφημίζεται'', η Ν.Δ. είναι έτοιμη για τις εκλογές και μάλιστα με ''αξιώσεις''... Καλό είναι να προετοιμάζονται για την εξής μία ερώτηση που θα ακούνε από τις ΝΟΔΕ, τους πατροπαράδατους ψηφοφόρους της Ν.Δ. και τους περισσότερους πολίτες... ''Και αφού τελικά Ο ΣΥΡΙΖΑ κορόιδεψε και εξήγγειλε ονειρικά δολώματα και τώρα επιβεβαιώθηκαν οι ενστάσεις της Ν.Δ. στις προηγούμενες εκλογές, τότε γιατί συγκεκριμένοι βουλευτές της Ν.Δ. ζητούσαν επίμονα την αποχώρηση του Αντώνη Σαμαρά? Η Ν.Δ. δεν υιοθέτησε την ιδεολογία Σαμαρά για το virtual reality που δηλητηρίαζε ο ΣΥΡΙΖΑ προεκλογικά τον κόσμο? Σαμαράς και η λογική έχει συνέχεια...Ή οι παράλογοι διαφημίζουν την λογική a la cart... Αν συμβεί το 20, μάλλον προς 12 % θα οδεύσει η Ν.Δ..... Για αποφασίστε σιγά σιγά, γιατί οι ημέρες περνούν...

  22. greg avatar
    greg 25/08/2015 09:22:13

    Πότε θά γίνουν εκλογές, ποιό κόμμα θά είναι πρώτο, ποιό δεύτερο, ποιό τρίτο, αυτοδυναμίες, συνεργασίες, πότε θά ξαναγίνουν καί όλα τά σχετικά, αλλιώς καί αλλού (προ)καθορίζονται. Ακόμα καί οί "κωλοτούμπες". Ρόλο, θέση, χρόνο καί σειρά εμφάνισης σ' αυτό τό "πολιτικό" θέατρο έχουν, βάσει σεναρίου, όλα τά κόμματα καί οί πολιτικοί. Η εύπλαστη νοημοσύνη, άρα καί εύκολα κατευθυνόμενη κρίση τού κόσμου εξασφαλίζει τήν "επιτυχία" τής παράστασης. Η (πολλές φορές ανεξήγητη "ιδεο-λογικά") συμπεριφορά κομμάτων καί πολιτικών τό αποδεικνύει. Γνώμη μου.

  23. airman avatar
    airman 25/08/2015 09:43:16

    "Εκτός αν φοβούνται μήπως επιστρέψει ο Σαμαράς και τους φάει το μαύρο σκοτάδι." Για να φοβηθείς πρέπει να είσαι σε θέση να αντιληφθείς τον κίνδυνο. Εάν δεν μπορείς να τον αντιληφθείς, τί είσαι; Εάν πάλι τον αντιληφθείς και επιλέξεις να τον αγνοήσεις, τί είσαι; Με δυο λόγια, φοβούνται οι ηλίθιοι;

  24. Λιψ avatar
    Λιψ 25/08/2015 09:53:34

    Η πικρή και άβολη αλήθεια είναι ότι αν αναλάβει τώρα κάποια κεντροδεξιά ή κεντρώα (συνασπισμός δηλαδή) κυβέρνηση, η Αριστερά θα εμφανιστεί και πάλι ως το αιώνιο θύμα. Ο μπαρμπα-Βούτσης, με την κουτοπονηριά του επαρχιώτη ταβερνιάρη που τον χαρακτηρίζει, είπε ότι αν ΔΕΝ εκλεγούμε, θα ξαναγίνουμε αντιμνημονιακοί. Δηλαδή, σου λέει ο σοφός μπάρμπας, και πάλι θα δουλέψει το πεζοδρόμιο, πάλης ξεκίνημα, νέοι αγώνες, μετερίζια και όλες αυτές οι αηδίες της τεμπελο-Αριστεράς, με τις οποίες έχουμε υποστεί πλύση εγκεφάλου από παιδιά... Ο Βούτσης έχει εμπειρία δεκαετιών σε αυτού του είδους την "πολιτική", άλλη δουλειά μπορεί να μην ξέρει να κάνει, αυτήν όμως την κάνει πολύ καλά (και ο γιος του ακόμα καλύτερα, όπως και η κόρη του "σοφού" Δραγασάκη...). Άρα, η άβολη αλήθεια είναι ότι πρέπει να κυβερνήσει άλλα 3-4 χρόνια ο Τσίπρας, για να καταστραφεί η χώρα και να απαλλαγούμε, όμως, για πολλές δεκαετίες από το καρκίνωμα που ονομάζεται "Αριστερά". Τουλάχιστον από την πεζοδρομιακή-εξαρχειώτικη μορφή του. Θα μας μείνει η πλέον ανώδυνη Αριστερά του Σαλονιού, τύπου Καμίνη, τα κανίς και τα τσιουάουα του μαρξισμού. Αλλά αυτή δεν κατεβαίνει στο πεζοδρόμιο, είναι εξαστισμένη, οπότε δεν αντιδρά στην οικοδόμηση ενός πραγματικά αστικού κράτους με κανόνες. Θα πρέπει όμως η επόμενη κυβέρνηση να λειτουργήσει ως οδοστρωτήρας απέναντι στο καρκίνωμα. Όχι νυστέρι χειρουργού, αλλά χασαπομάχαιρο. Να διαλυθούν τα παρακράτη των Εξαρχείων, των ΑΕΙ, των ΔΕΚΟ, της ΑΔΕΔΥ και της ΟΛΜΕ, να μπει αυστηρό νομοθετικό πλαίσιο για τις διαδηλώσεις, να υπάρχει επαρκής αστυνόμευση στους δρόμους, καθότι η ανομία κάθε είδους εκτρέφει την αριστερή νοοτροπία. Εν ολίγοις, να μην έχουν οι διάφοροι Αριστεροί, είτε του Τσίπρα, είτε του Λαφαζάνη, είτε του Ανταρσύα, είτε δεν ξέρω ποιανού, τόπο να σταθούν. Κυριολεκτικά...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Λιψ 25/08/2015 11:29:00

      Δεν είναι το ίδιο.Έχουν υπογράψει μνημόνιο.Ο κόσμος δεν θα τους ακολουθήσει,θα ψάξει άλλους και αυτό αργεί. Ο σύριζα έκαψε μεγάλο μέρος της αριστεράς ήδη από τώρα.Καθόλου δεν χρειαζόμαστε να καθήσει πάλι επάνω για να γίνουν τα αποκαλυπτήρια που ήδη έχουν γίνει.

    • George N avatar
      George N @ Λιψ 25/08/2015 11:46:34

      Από μια πλευρά σωστό για την Αριστερά ώστε να τελειώνουμε για τα καλά. Οι δεξιοί που θα τα κάνουν όλα αυτά και θα στήσουν αστικό κράτος με κανόνες όμως από που θα έρθουν?

    • Naruto avatar
      Naruto @ Λιψ 25/08/2015 13:30:04

      Άψογο το σχόλιο σου . Πιστεύω όμως οτι δεν χρειάζεται να καταστραφεί η χώρα για να απαλλαγούμε απο την αριστερά . Αρκεί μια δεξιά με αρ....α που θα διαλύσει τα παρακράτη που περιγράφεις .

  25. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 25/08/2015 10:44:44

    @ Λιψ......Θα πρέπει όμως η επόμενη κυβέρνηση να λειτουργήσει ως οδοστρωτήρας απέναντι στο καρκίνωμα. Όχι νυστέρι χειρουργού, αλλά χασαπομάχαιρο. Να διαλυθούν τα παρακράτη των Εξαρχείων, των ΑΕΙ, των ΔΕΚΟ, της ΑΔΕΔΥ και της ΟΛΜΕ..... Ωραία ακούγονται όλα αυτά και είναι σωστά αλλά ποιος περιμένεις να τα υλοποιήσει? Πάντως από την φοβική και κομπλεξική ΝΔ των άχρωμων και άγευστων κεντροχωριτών μην περιμένεις τέτοιους άθλους . Σου θυμίζει κάτι η επανίδρυση του κράτους ? Εμένα πάντως μου έχει αφήσει μια πικρή γεύση στο στόμα ....