#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά πρέπει να δουλεύουμε ως τα 70 μας, ή να φεύγουμε στα 55;



Ένα από τα πολλά που συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα, και που δεν μπορώ να καταλάβω είναι και το ζήτημα της εργασιακής εφεδρείας.

Το μέτρο αν δεν κάνω λάθος, εφαρμόστηκε κάποτε στην Ιταλία. Στη συνέχεια εξαφανίστηκε.

Στο ελληνικό προσκήνιο το έφερε η ΝΔ, προωθώντας το ως ένα ανθρώπινο μέτρο, που θα μειώσει τον δημόσιο τομέα, και παράλληλα θα δώσει μια αξιοπρεπή λύση στους «υπεράριθμους».

Τόσο σε κοινωνικό επίπεδο, όσο και σε δημοσιονομικό, η πρόταση αυτή της ΝΔ ήταν λογική. Ο αποχωρών υπάλληλος πληρώνεται, άρα μπορεί να ζει, συνεχίζει να προσφέρει στη κατανάλωση, φορολογείται, κλπ.

Έλα όμως που ήρθε το Πασόκ, έκλεψε την ιδέα, και την μεταμόρφωσε σε κάτι επαχθές. Σε μια ξεφτίλα δηλαδή.

Επαληθεύοντας στη πράξη το γνωστό «σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν». Στην ουσία, το μετέτρεψε σε έναν εύσχημο (λεκτικά) τρόπο βίαιης αποπομπής κάποιου από την εργασία του.

Στην Αμερική, όταν κάποιος κλείσει ευδόκιμα τα χρόνια της υπηρεσίας του, και συνταξιοδοτηθεί, είθισται να του δίνουν ένα χρυσό ρολόι. Στην Ελλάδα, του δείχνουν την έξοδο, με μια γερή κλωτσιά στον πισινό, και μάλιστα πριν προλάβει να συνταξιοδοτηθεί!

Την δε σύνταξή του θα την πάρει (αν τη πάρει) του Αγίου Φούφουτου, ενώ το περιβόητο εφάπαξ σχεδόν ποτέ. Άσχετα αν πλήρωνε ουκ ολίγα σε κρατήσεις  επί πολλά χρόνια.

Και  αυτό που δεν καταλαβαίνω.

Άντε και εδώ που φτάσαμε, θα πρέπει να διώξουμε κάποιους δημόσιους υπαλλήλους στα 55 τους.

Άντε και αυτοί που εφαρμόζουν αυτή την ιδέα έχουν δίκιο.

Μα αυτό ακριβώς δεν είναι (υποτίθεται) ότι μας έφερε σε αυτό το χάλι;

Ότι δηλαδή τόσο καιρό, το γενναιόδωρο κράτος πρόνοιας των μεσογειακών χωρών, επέτρεπε την αποχώρηση στα 55;

Δεν έγινε ολόκληρος χαμός στη Γαλλία (και εδώ) όταν τέθηκε ζήτημα, και επιβλήθηκε η απαγόρευση της πρόωρης συνταξιοδότησης.

Όλος ο τζερτζελές δεν έγινε επειδή η ΕΕ επέμενε για την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης στην ηλικία των 67 (και ίσως των 70);

Αναλύσεις επί αναλύσεων ότι αφού αυξήθηκε το προσδόκιμο όριο ζωής, βελτιώθηκε η ιατρική περίθαλψη κλπ. οι άνθρωποι θα πρέπει να δουλεύουν πιο πολλά χρόνια…

Αυτό δεν ήταν η ουσία της αυστηρής βόρειας δημοσιονομικής πειθαρχίας, πριν ξεσπάσει για τα καλά η κρίση;

Ότι δηλαδή, για να μην κινδυνεύσουν οι οικονομίες, οι εργαζόμενοι θα πρέπει να σφίξουν τα δόντια και να εργαστούν περισσότερο;

Από το γραφείο στο νεκροταφείο;

Τι έγινε τελικά, και μόλις βυθιστήκαμε στα δύσκολα, ξάφνου η λύση είναι η πρόωρη συνταξιοδότηση;

Διαβάζοντας ξένα δημοσιεύματα, ακόμη και σήμερα, μας λοιδορούν ως την χώρα των μεγάλης διάρκειας πληρωμένων διακοπών, και των συντάξεων στα 55!

Τι έγινε;

Έχασα επεισόδια;

Κάποιος να μου το εξηγήσει.

Ίσως θα μπορούσε η κα Διαμαντοπούλου, που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει.

Ή η κα Γεννηματά, αυτή η παντός καιρού πολιτική στοχάστρια.

Τελικά πρέπει να δουλεύουμε ως τα  70 μας,  ή να φεύγουμε στα 55;

Αποφασίστε επιτέλους, για να κανονίσουμε και τις δουλειές μας…..

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CORMORAN avatar
    CORMORAN 30/11/2011 10:50:39

    Θα συμφωνουσα απολυτα, εφοσον αυτοι που φευγουν οδηγουνται πραγματικα στη συνταξιοδοτηση... Ομως εδω κρυβεται ολο το μυστικο! Απ' εδω και περα η εννοια "συνταξη" θα ειναι σχετικη και καθολου σιγουρη.. Οσοι οδηγουνται εκει, θα ειναι στο ελεος οποιουδηποτε και οποτεδηποτε θελησει να την περικοψει, στο ονομα καποιου μπαμπουλα!
    Οι συνταξιουχοι θα ειναι η νεα ταξη των εξαθλιωμενων και αποβλητων, χωρις καμια αξιοπρεπεια και προοπτικη.
    Γι' αυτο δεν τους ενδιαφερει η ηλικια αυτων που διωχνουν με την εφεδρεια.
    Γιατι στη πραξη, θα ειναι ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ!!!

  2. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 30/11/2011 10:51:32

    Μὴν ψάχνεις, ἀγαπητέ. Τὸ ἀθάνατο κομματικὸν κράτος βρῆκε πάλι τὴν λύση. Διώχνει τώρα στὰ 55 τοὺς "ἐφέδρους" γιὰ νὰ προσλάβει ἄλλους μὲ πρώτη εὐκαιρία ἐπειδὴ θὰ ὑπάρχουν ἀνάγκες. Τόσο ἁπλᾶ.

  3. Ignoramus avatar
    Ignoramus 30/11/2011 10:53:55

    την ιδια ακριβως απορια ειχα και εγω φιλε. τι στο διαβολο θελουν τελικα;

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/11/2011 11:03:34

    Μην ανησυχείς.Θα έρθουν τα πουλάκια τους σε λίγα χρόνια από το εξωτερικό όλων των Πολιτικών που σπουδάζουν και θα μας λύσουν κάθε πρόβλημα. Απλά θα μας στοιχίσουν λίγο ακριβά , όπως για παράδειγμα ο Κούλης όταν είχε έρθει με εκείνες τις ΤΕΡΆΣΤΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ , ΠΟΥ ΛΌΓΩ ΑΥΤΏΝ ΕΊΧΕ ΠΆΡΕΙ ΠΤΏΤΟ ΜΙΣΘΌ 6000 ΕΥΡΩ, αλλά θα αξίζει τον κόπο ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ. Αλλά θέλει λίγο υπομονή ,καμιά 30ριά χρόνια όπως ακούγεται.

  5. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 30/11/2011 11:05:40

    Αγαπητέ μου S.A., καλημέρα.

    Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...
    Είναι τόσο απλό:
    Θα φεύγουμε στα 55 και θα δουλεύουμε μέχρι τα 70 μας!
    Και μη με ρωτήσεις "πού θα δουλεύουμε?".
    Όλα εγώ θα σου τα βρίσκω?
    Ή, νομίζεις, πως έχει το χρόνο κι ο κύριος Παπαδήμος, μετά από τα χρήματα της 6ης δόσης που σου εξασφάλισε, να σου βρει KAI δουλειά?
    Έχει κι άλλα τρεξίματα: να αποχουντοποιήσει τις ένοπλες δυνάμεις, να χωρίσει τον Υφυπουργό Άδωνι με τον Υπουργό της ΕΦΕΕ, που μαλλιοτραβιούνται, να αγοράσει φτηνά φάρμακα απ' το τεχνολογικά προηγμένο Μπαγκλαντές και το εξωτικό Σουρινάμ...
    Βλέπεις, δε βοηθάνε και τα γκεσέμια του ΠΑΣΟΚ, να πάει μπροστά ο τόπος!
    Tους απομυζά κάθε ικμάδα ενέργειας το νέο project "ΠΑΣΟΚ plus"...

  6. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 30/11/2011 11:16:28

    Αυτο το μπαχαλο να γινη πιο δικαο
    Δεν γινεται με δανεια να πληρωνονται συνταξεις

  7. vagkalf avatar
    vagkalf 30/11/2011 11:23:30

    δεν ξερετε αφαιρεση????55 χρονων και 33 χρονια υπηρεσια.....55-33=22 ...δηλ. ολοι αυτοι δεν γνωρισαν τον τρομο της αναζητησης εργασιας μετα απο σπουδες...εν ειχαν κιολας...γιατι οι περισσοτεροι διοριστηκαν απο τον μπαρμπα στην κορωνημετα το λυκειο....και το επαιζαν νυφες και γαμπροι...καρφακι δεν μου καιγεται γι'αυτους!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ vagkalf 30/11/2011 11:38:29

      άψογος...

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ vagkalf 30/11/2011 11:47:33

      θα συμφωνουσα, αν το 55 ηταν δεσμευτικο! Ομως δεν ειναι.. Το προαπαιτουμενο ειναι τα 33 χρονια υπηρεσιας και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 55 χρονων. Ετσι, διωχνουν υπαλληλους ηλικιας 56-60,κλπ χρονων, που οταν διοριστηκαν ηαν 27 χρονων και μεγαλυτεροι... Αρκετοι απ΄αυτους εχουν κανει σπουδες. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
      Βεβαια, το οτι οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) διορισθηκαν πριν το '81 μονο τυχαιο δεν ειναι... Ουτε και το οτι αρνηθηκαν (παρα τη παροτρυνση της τροικας), να απολυσουν οσους προσελαβαν παρανομα τη τελευταια (μεσα στη κριση) διετια..

  8. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 30/11/2011 11:30:45

    "Τελικά πρέπει να δουλεύουμε ως τα 70 μας, ή να φεύγουμε στα 55"?

    Το ερώτημα εμπεριέχει ως δεδομένο το "δουλεύουμε"...Στην πραγματικότητα, δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας, ούτε παραγωγή έργου...απλή, αηδιαστική κοροϊδία εις βάρος όλων των εκτός Δημοσίου..

    Αφού ζεις στη Θεσσαλονίκη, κάνε μια βόλτα στο ΙΚΑ της Αριστοτέλους και άμα δεις ΕΝΑΝ εργαζόμενο, να μου τρυπίσεις τη μύτη..

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Φακ Κωστας 30/11/2011 11:45:24

      τοτε γιατι μεχρι πριν λιγο τρωγονταν να μας βαλουν να δουλεβουμε ως τα 70;

      • CORMORAN avatar
        CORMORAN @ Ignoramus 30/11/2011 11:50:26

        Για να μη παρουμε ΠΟΤΕ αυτο που σε λιγο θα λενε "συνταξη"!

    • εγκάθετος avatar
      εγκάθετος @ Φακ Κωστας 30/11/2011 12:47:14

      Σώπα ρε μεγάλε, μόνο εσύ δουλεύεις. Όλη μέρα στο πληκτρολόγιο είσαι!

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ εγκάθετος 30/11/2011 13:36:10

        Άρα είσαι ολη μέρα και εσύ και με παρακολουθείς.. Δεν είναι το ίδιο φίλε ΔΥ...εμένα δεν με πληρώνεις εσύ...εγω όμως σε πληρώνω...για αυτό εχω δικαίωμα να μιλάω... Εγώ πληρώνω τον παροχέα μου του διαδικτύου...εσύ μπαίνεις από δημόσιο παροχέα και σε ώρες γραφείου...έχεις δικαίωμα να μιλάς?

        • AX EUROPH avatar
          AX EUROPH @ Φακ Κωστας 30/11/2011 16:10:34

          Ει εσύ που τον πληρώνεις!!!!! Λοιπόν είσαι πολύ κακός εργοδότης ,όλο μειώσεις του κάνεις στον μισθό και τον έχεις ανοργάνωτο στην λειτουργικότητα επίσης κατάντησε έρμαιο πολιτικών και ιδιωτικολαμογίστικων συμφερόντων.

          Σοβαρέψου λίγο και άσε την μισαλλοδοξία σου παράμερα τέτοιες ώρες ,το μόνο που πετυχαίνεις είναι να υπηρετείς το διαίρει και βασίλευε που μας επιβάλουν και μάθετε επιτέλους πως δεν εργάζονται όλοι σε γραφεία για να απαιτούνται και κοινά όρια συνταξιοδότησης .

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ AX EUROPH 30/11/2011 16:32:16

            Εγώ θα σοβαρευτώ...εσύ που δείχνεις σοβαρός, μάθε τι σημαίνει "μισαλλοδοξία" και έλα να μου την ξαναπείς..

          • Μ.Γ avatar
            Μ.Γ @ Φακ Κωστας 30/11/2011 20:50:32

            Μισαλλοδοξια ειναι να ευχεσαι να πεθανει η κατσικα του γειτονα, γιατι αυτο θα σε κανει να νοιωσεις εσυ λιγωτερο μιζερος και αποτυχημενος. Μισαλλοδοξια ειναι να μην συμπασχεις με ενα πληθος απο συμπολιτες σου που αδικουνται, επειδη πιστευεις πως σε εχουν αδικησει κι' εσενα. Το να μην εξοργιζεσαι οταν ακους πως ενας δασκαλος ή ενας γιατρος του ΕΣΥ θα αμοιβεται με 850 ευρω κι' οτι αλλοι ανθρωποι που δουλεψαν επι 35 χρονια θα βρεθουν με συνταξεις 600 ευρω, ενω αλλοι θα βρεθουν να ειναι ανεργοι σε ηλικια 55 ή 60 χρονων. Μισαλλοδοξια τελικα ειναι το ακριβως αντιθετο της αλληλεγγυης. Ειναι κατι που παει χερι-χερι με τον φανατισμο, με τη ζηλεια και με την αισθηση μειονεξιας που σε κανει ανικανο να μπεις στην θεση του αλλου. Ελπιζω να απαντησα στο ερωτημα σου.

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ Φακ Κωστας 30/11/2011 21:56:47

            Έθεσα κανένα ερώτημα?...όχι...
            Επομένως δεν μου απαντάς σε τίποτα...και όλα αυτα που μου προσάπτεις μπορεί να ισχύουν αλλά δεν είναι "μισαλλοδοξία"...

            Αν θες να παραπονιέσαι για την κατάσταση του δημοσίου, δε με συγκινείς..πήγαινε σε κανέναν κομματάρχη να κλάψεις...εγώ, τις έκτακτες εισφορές μου τις πλήρωσα, επέδειξα δηλαδή την αναγκαστική "αλληλεγγύη" (το αντίθετο της "μισαλλοδοξίας" κατά εσένα)...

  9. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 30/11/2011 12:00:36

    Στατιστολογος δεν ειμαι αλλα απ οτι βλεπω στον περιγυρο ακομη και αυτοι που βγαινουν στην συνταξη στα 65 ολο και καπου δουλευουν ,ολο και με κατι ασχολουνται,πραγμα που σημαινει 2 πραγματα η οτι η συνταξη δεν φτανει η οτι αισθανονται ακομη πολυ νεοι για να παροπλησθουν.
    Ας μου πει καποιος τοσα χρονια οτι δεν αγανακτησε με τους συνταξιουχους των 45 και 55 χρονων,οι οποιοι ειναι και προκλητικοι αν συζητησεις μαζι τους,που ενω το βλεπεις σ ολη τους την ζωη ηταν κηφηναριο κατ αποκλειστικοτητα δημοσιας προελευσης,παιρνουν εκεινο το υφακι"εις υγειαν του μ@λ@κ@ και σε κανουν πυραυλο να τους πιασεις απ το καρυδι.
    Θα πρεπει να βρεθει ενας τροπος συνταξιοδοτησης τετοιος που να μην ειναι και δουλικος ,αλλα ουτε και κοροϊδευτικος,νομιζω με τα σημερινα δεδομενα μια ηλικια κοντα στα 65 για τους ανδρες και 60 για τις γυναικες,ειναι πολυ δικαιος.
    Οσο γι αυτους που συμπληρωνουν νωριτερα τα 35 χρονια εργασιας να βρεθει τροπος απασχολησης τους μεχρι τις παραπανω ηλικιες ωστε και οι ιδιοι να αμειβονται και τα ταμεια να μην βουλιαζουν.

    • NIK THE GREEK avatar
      NIK THE GREEK @ NIK THE GREEK 30/11/2011 12:34:42

      Στατιστικολογος

  10. sawas avatar
    sawas 30/11/2011 13:25:08

    Είναι απλό, δεν έχει να κάνει με αν μπορείς να δουλέψεις αλλά πόσο μπορούν να σου κόψουν. Δούλεμα κανονικό!!

    αν βγεις στα 70 θα πάρεις την σύνταξη σου στο άρτιο (60-70% της τελευταίας πενταετίας) αν δεν κάνω λάθος.
    Θα βγεις όμως? Όχι!!!! Άρα? Πάμε για μειωμένη σύνταξη.

    Αυτό μας έλλειπε, το κράτος να φροντίσει για σένα (και μένα) Που ζούμε?

    • Σίχαμα avatar
      Σίχαμα @ sawas 30/11/2011 15:05:12

      Ποιο κράτος; Κρατήσεις μας είναι.

  11. firiki2010 avatar
    firiki2010 30/11/2011 16:07:47

    "...Τελικά πρέπει να δουλεύουμε ως τα 70 μας, ή να φεύγουμε στα 55;.."
    Ετσι όπως πάνε τα πράγματα θα φεύγουμε στα 55 και θα παίρνουμε σύνταξη στα 70. Λύνει προβλήματα.

  12. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 30/11/2011 21:23:39

    Αν ήταν καλή δουλειά, θα δούλευαν και οι κομμουνιστές!

  13. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 01/12/2011 16:38:53

    Δεν μου αρέσει η ανωνυμία και θέλω οι απόψεις μου να έχουν ονοματεπώνυμο. Είμαι κομμουνιστής δάσκαλος και εργάζομαι αδιάλειπτα επί 21 χρόνια στην τάξη και άλλα 8 είχα ως αγρότης. Τα γράφω αυτά γιατί κάποιος έξυπνος είπε πως οι κομμουνιστές δεν εργάζονται. Τέλος, παν μέτρον άριστον. Ο άνδρας να παίρνει σύνταξη στα 60 και η γυναίκα στα 55. Για να μπορούν να ζήσουν και λίγα χρόνια αμέριμνα ως άνθρωποι.