#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2011 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά ο ρόλος αυτής της απίθανης κυβέρνησης ήταν να μας βάλει στο ΔΝΤ



Όταν γράψαμε το «Η «Νέα Γιάλτα» και ο δρόμος προς το ΔΝΤ» λίγοι μας πίστεψαν.

Όπως και τότε που επιμέναμε ότι ο ρόλος του Γιώργου είναι να εκμεταλλευτεί (ουν) την κρίση για να περάσει(ουν) για την Ελλάδα και τα Εθνικά Θέματα όλα εκείνα που είπε κάποτε μόνα σαν σενάρια επιστημονικής φαντασίας (του Κίσσινκερ) θεωρούσαμε.

Μας θεωρούσαν επίσης υπερβολικούς όταν γράφαμε: Είναι προφανές ότι οι ΗΠΑ θέλουν να αξιοποιήσουν προς όφελος τους την αδυναμία της Ε.Ε.Το ΔΝΤ παραδοσιακά και ανεξαρτήτως του ποιος προεδρεύει ελέγχεται από τις ΗΠΑ.Έτσι ο έλεγχος της Ελλάδας από το ΔΝΤ ουσιαστικά ακυρώνει στην πράξη την Ε.Ε. Καταργεί κάθε έννοια κοινοτικής αλληλεγγύης. Δεν υπάρχει πια Ευρωζώνη.Ανοίγει η «Κερκόπορτα».Αποδεχόμενοι το ΔΝΤ για την Ελλάδα, οι Ευρωπαίοι πριόνισαν το  κλαδί πάνω στο οποίο κάθονται. Η Ελλάδα αποτελεί πλέον τον «Δούρειο Ίππο».



Λίγοι έδωσαν σημασία σε όσα έγραφαν οι Φαϊνάνσιαλ Τάιμς για τον ρόλο των ΗΠΑ στην επιβολή του “σχεδίου διάσωσης της Ελλάδας» που αποδεικνύεται τώρα σχέδιο καταστροφής

Πέρασε στο ντούκου η δημποσια ομολογία του κ.Σαχινίδη οτι “η επιλογή μας ήταν από την αρχή το ΔΝΤ!”

Διαβάστε ακόμα:

Μήπως ο ρόλος αυτής της απίθανης κυβέρνησης ήταν να μας βάλει στο ΔΝΤ;

Η Ελλάδα και ο αδύναμος πρωθυπουργός της Δούρειος Ίππος των ΗΠΑ στην Ευρώπη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 20/02/2011 20:41:14

    Αυτό ήταν το ΣΧΕΔΙΟ του GAP.
    Σχέδιο προδοσίας.

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 20/02/2011 21:17:22

      το θεμα ορεστιε ειναι να αποδειχθει οτι ειναι εθνικη προδοσια...και να κληθει να λογοδοτησει σε ολους..!!!

      απορω μεσα στο ιδιο το πασοκ πως το ανεχονται αυτο...δεν μπορει και εκει υπαρχουν καποιοι σοβαροι ανθρωποι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 20/02/2011 21:22:53

        Συμφωνώ πως πρέπει να λογοδοτήσει. Εδώ, όχι να διαφύγει βράδυ με ελικόπτερα και τέτοια. Εδώ να γίνει ότι έχει να γίνει.
        Στο ΠΑΣΟΚ όπως διαπιστώνεις καθημερινά υπάρχουν Κότες.

      • effie B. avatar
        effie B. @ loretta 21/02/2011 00:03:48

        loretta,
        διαβασε το σημερινο αρθρο του Γιανναρα στην κυριακατικη Καθημερινη.
        Εχει ακριβως τον ιδιο προβληματισμο με σενα!!!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Orestios 20/02/2011 23:59:27

      Υπάρχουν άπειρα στοιχεία και θα βγαίνουν συνέχεια ότι ό,τι έκανε ήταν προσχεδιασμένο από πριν των εκλογών. Οπότε ό,τι προεκλογικά ψέμματα έλεγε τα έλεγε απολύτως ενσυνειδήτως.

      Εαν δε αποδειχθεί ότι ήρθε σε επαφή με το ΔΝΤ πριν τις εκλογές τότε είναι και το ΔΝΤ συνεργός στην εκλογική απάτη αφού σίγουρα γνώριζε το επίσημο πρόγραμμα με το οποίο κατέβαινε το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές.

      Μόνον με αυτά τα δύο στοιχεία σπάει οποιαδήποτε μνημονιακή συμφωνία ως προϊόν συνεργασίας μιας μη νομίμως εκλεγμένης κυβέρνησης και του ΔΝΤ, αφού το ΔΝΤ γνώριζε ότι το ΠΑΣΟΚ κέρδισε τις εκλογές με μη σύννομες διαδικασίες εξαπατώντας στυγνα το εκλογικό σώμα.

      Μην σου πω ότι πρέπει να ζητήσουμε και αποζημίωση από πανω.

      ...και όσοι γελούν, γελούν γιατί δεν έχουν γνωρίσει το τι μπορεί και πρέπει να κάνει μια ελεύθερη και ανεξάρτητη δικαιοσύνη, όπως πρέπει να την κάνει η επόμενη κυβέρνηση της ΝΔ.

  2. popolaros avatar
    popolaros 20/02/2011 20:42:05

    Ο άνθρωπος ήταν, είναι και θα είναι αμερικανός.
    Αυτή την κουλτούρα έχει,για αυτούς δούλευε και δουλεύει.
    Πριν χρόνια κάναμε πλάκα με τα καμώματα και τις αμερικανιές του.
    Τώρα τα λουζόμαστε.
    Όλο το κόλπο ήταν στημένο από καιρό.
    Τώρα αποκτούν νόημα οι περίεργες φωτιές με τόσους νεκρούς και τα super οργανωμένα 'δεκεμβριανά'.
    Τόσο σκυλιασμένα ήθελε το 'σύστημα' να ρίξει τον Καραμανλή και να φέρει το δικό τους παιδί.
    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη....

    • αναστάς avatar
      αναστάς @ popolaros 20/02/2011 21:44:11

      και τα πολυβόλα στα αστυνομικά τμήματα, η καμπούλ.

  3. Misha avatar
    Misha 20/02/2011 20:48:09

    Η διάσημη καναδέζα δημοσιογράφος και ακτιβίστρια, Ναόμι Κλάιν, σε συνέντευξή της στην εφημερίδα «Το Βήμα» είπε πως μετά την οικονομική κρίση του 2008 και την επιχείρηση «βοήθειας» στην Αργεντινή, το ΔΝΤ βρισκόταν λίγο πριν τη χρεοκοπία, αλλά τελικά βρήκε τη σανίδα σωτηρία που έψαχνε στην Ευρώπη.

    «Το ΔΝΤ ήταν έτοιμο κυριολεκτικά να χρεοκοπήσει, τόσο ιδεολογικά όσο και χρηματικά. Σε αυτό είχε βοηθήσει και η οικονομική κρίση μετά το 2008. Μην ξεχνάτε ότι το ΔΝΤ είχε αναγκαστεί να πουλήσει ακόμη και χρυσό από τα αποθέματά του. Και βέβαια η εικόνα του στον αναπτυσσόμενο κόσμο ήταν τόσο κακή που οι ηγεσίες των χωρών αυτών δεν ήθελαν να το δουν μπροστά τους. Τώρα όμως το ΔΝΤ βρήκε μια νέα “αγορά” : την Ευρώπη. Κατά έναν περίεργο τρόπο, σώσατε το ΔΝΤ από τη χρεοκοπία»

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 20/02/2011 21:20:00

      Κατά έναν περίεργο τρόπο το ΔΝΤ σώθηκε από το ΠΑΣΟΚ εις βάρος των Ελλήνων και της συνοχής της Χώρας.
      Αυτό μήπως λέγεται προδοσία?>

    • drider avatar
      drider @ Misha 20/02/2011 22:32:29

      Φαίνεται λογικό το ΔΝΤ να έψαχνε για πελατεία. Το ενδιαφέρον ερώτημα στην όλη υπόθεση είναι γιατί η ΕΕ δέχθηκε να μπλέξει με το ΔΝΤ;

      Κάτι έχει ψελιστεί περί αυτού για έλλειψη τεχνογνωσίας από την πλευρά της ΕΕ κτλ... Αυτό μπορεί να συνδυασθεί ίσως με το γεγονός ότι δεν υπήρχε ο χρόνος για να συσταθεί ένα ΕΝΤ (αμιγώς ευρωπαϊκό ταμείο).

      Δεδομένο είναι ότι οι δηλώσεις του Παπακωσταντίνου συνέβαλλαν τα μέγιστα για να "επιταχυνθούν" οι εξελίξεις, προκαλώντας τότε την κλιμάκωση των spread, γεγονός που επίσης επηρρέασε και τα spread των Πορτογαλικών, Ισπανικών ομόλογων κτλ.

      Οπότε μάλλον διαφαίνεται ότι το ΔΝΤ ως επιλογή "επιβλήθηκε" από την Ελληνική κυβέρνηση... Το ερώτημα είναι γιατί τόση πρεμούρα από Ελληνικής πλευράς για να γίνει κάτι τέτοιο;

  4. karamanlikos avatar
    karamanlikos 20/02/2011 20:50:27

    Το Γιωργάκι ήταν ο νεκροθάφτης...
    Το λάκκο έσκαβαν βασανιστικά αργά όλοι όσοι "ξέσκιζαν" τον Καραμανλή...
    Τελικά, έβαλαν τη χώρα ολόκληρη όσο πιο βαθιά μπορούσαν!
    Τώρα κάποιος πρέπει να σταματήσει το νεκροθάφτη γιατί είναι έτοιμος να βάλει και την ταφόπλακα!!!

    ΥΓ Έπρεπε ο Καραμανλής να παιχτεί 50-50 από το παρακράτος. Γιατί, ως Παναθηναϊκός ενώ κέρδισε το ματσάκι στο 82' (2007), του το φάγανε στο 93 (2009)!

  5. pikras57 avatar
    pikras57 20/02/2011 20:52:51

    Μήπως πρέπει ....να στείλουμε το Γιωργάκη στο ΔΝΤ και όχι στον ΟΗΕ, ΤΩΡΑ?
    Στη θέση του ΣΤΡΟΣ!

    Μπας και σώσει και καμιά άλλη χώρα...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ pikras57 20/02/2011 21:02:49

      Αυτό δεν γίνεται, επειδή στο ΔΝΤ θέλουν τεχνοκράτους και όχι άσχετους κοινωνιολόγους που νομίζουν ότι είναι αρχηγοί ΜΚΟ.

      • καινός avatar
        καινός @ ΒΙΣ 21/02/2011 13:22:37

        Και φυσικά - ας μην το ξεχνάμε - στο ΔΝΤ δεν θέλουν αντιεξουσιαστές!

  6. valtenapane avatar
    valtenapane 20/02/2011 20:59:33

    Οντως ειναι πολλα τα λεφτα Αρη....περιπου 2,5 δις ειναι η προμηθεια για να μετατρεψει το δανεισμο του κρατους με αντικρισμα ομολογα σε δανεισμο με υποθηκη τη πατριδα μας....ομως το τελος τους ειναι κοντα.

    • victoria avatar
      victoria @ valtenapane 20/02/2011 22:10:26

      Ποια 2,5 δις είναι αυτά, τι εννοείς;

  7. zackii avatar
    zackii 20/02/2011 21:01:50

    Σωπάτε...τώρα το καταλάβατε?

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/02/2011 21:16:06

    Η οικογένεια Παπανδρέου, πάντα ήταν η πέμπτη φάλαγγα, πρώτα των Άγγλων και μετά των Αμερικάνων στην Ελλάδα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ εναςάσχετος 20/02/2011 21:23:59

      Αυτό δείχνει η πορεία της οικογένειας.
      Ποτέ δεν αγάπησαν την Ελλάδα. Ποτέ δεν αισθάνθηκαν Έλληνες.

      • manos avatar
        manos @ Orestios 20/02/2011 21:31:51

        Ο παππούς του ανεπρόκοπου δεν ήταν πρωθυπουργός στα Δεκεμβριανά 1944?
        Οι Αγγλοι δεν πιστολάρανε τότε αρκετούς διαδηλωτές?
        Κατά τα λοιπά τον λέγανε γέρο της Δημοκρατίας.
        Ποιάς Δημοκρατίας όμως δεν λέγανε. Των Αγγλων και των Αμερικάνων μάλλον εννοούσαν.
        Είναι σαν το περίφημο "τα λεφτά υπάρχουν".

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/02/2011 21:28:08

    Σφυγμομέτρηση στο κέντρο της Αθήνας
    Σε πρόσφατη έρευνα που έγινε στο κέντρο της Αθήνας,
    το ερώτημα που τέθηκε για να συμπληρώσουν γραπτώς οι ερωτηθέντες ήταν:
    «ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜEΓΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ» ;
    21% AΠΑΝΤΗΣΕ : « NAI »
    17% ΑΠΑΝΤΗΣΕ : « OXI »
    62% ΑΠΑΝΤΗΣΕ : « عهد الأمن العالمي بواشنط »"

    • loretta avatar
      loretta @ Strange Attractor 20/02/2011 21:48:11

      ...δεν απεχει απο την αληθεια...!!

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 20/02/2011 21:30:56

    Eγκυρο και έγκριτο Antinews, είμαστε μεταξύ των ολίγων που σάς πίστεψαν
    from day one!

  11. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/02/2011 21:49:00

    Στην "εξομολόγηση ενός οικονομικού δολοφόνου" ο Τζον Περκινς λέει: ανάλογα με τον ορυκτό πλούτο που έχει μια χώρα, η παγκόσμια τράπεζα της εξασφαλίζει ένα μεγάλο δάνειο ώστε να μη μπορεί να το πληρώσει...

    Ο Μινεσότας είπε: Η Ελλάδα πήρε το μεγαλύτερο δάνειο, που έχει πάρει ποτέ χώρα από το ΔΝΤ...

    Φανταστείτε τι υπάρχει στο Αιγαίο και στη Μεσόγειο

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/02/2011 21:55:17

      Και χαιρόταν λες και έκανε κατόρθωμα.
      Όως όπως αποδεικνύεται έκανε κατόρθωμα αφού έβαλε στην πλάτη των Ελλήνων ένα επαχθές χρέος και εξυπηρέτησε έτσι κάθε ανθελληνική προσπάθεια.

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/02/2011 21:52:59

    Κι όμως, το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ αντιστέκεται και συμπαραστέκεται στους αγωνιζόμενους Έλληνες. Δείτε πώε έγινε αυτό σήμερα στην Κερατέα, ιδ. το βίντεο στο τέλος της ακόλουθης ιστοσελίδας
    h++p://politeslavreotikis.blogspot.com/

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/02/2011 21:54:07

      Διόρθωση: δείτε το βίντεο με τον Τσολιά

  13. loretta avatar
    loretta 20/02/2011 21:55:47

    απο την αλλη κατι δεν μου κολλαει....γιατι ο στρος καν δινει ετσι στεγνα τον ΓΑΠ...??? που στοχευει?

    νομιζω οτι ερχονται πολυ χειροτερα στην ευρωπη με αφετηρια την ελλαδα.

  14. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/02/2011 21:59:40

    Πρέπει να είναι κάποιος τυφλός γιά να μην βλέπει, οτι ο ρόλος του Παπανδρέου (του πατέρα του και του παππού του συμπεριλαμβανομένων) υπήρξε από την αρχή ύποπτος και μοιραίος γιά την Ελλάδα. Οι οπαδοί του Πασοκ δεν έχουν καμμία δικαιολογία γιά το ποιόν έβγαζαν πρωθυπουργό με την ψήφο τους το 2009. Ολοι ήξεραν την ακαταλληλότητα και επικινδυνότητα του αρχηγού του Πασοκ, όπως όλοι ήξεραν την ανεπάρκεια του Σημίτη, την ίδια ώρα που τον κοσμούσαν με τους τίτλους της καθηγεσίας, τις δάφνες του εκσυγχρονισμού κ.λ.π. Το διαβόητο "λεφτά υπάρχουν" ήταν μιά επίσημη δικαιολογία εκατέρωθεν. Κανένας δεν ξεγελάστηκε. Ολοι ήξεραν ενδόμυχα τί έκαναν σε βάρος της χώρας. Απλά τους ενδιαφέρει μόνο η διαιώνιση της κομματικής εξουσίας, με τα ατομικά προνόμια γιά τον καθέναν. Η απόλαυση των ατομικών προνομίων (μεταξύ των οποίων και η αίσθηση οτι ανήκουν στην ευρεία εξουσία που διαφεντεύει το κράτος) είναι τόσο μακροχρόνια και αδιατάρακτη, που έχει εντυπωθεί στις πολιτικές και κοινωνικές συνειδήσεις των μελών του Πασοκ, ώστε κάθε άλλο πολιτικό κριτήριο έρχεται μακράν δεύτερο.

    • juliet avatar
      juliet @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/02/2011 22:22:38

      2004,μόλις είχε ανέβει η ΝΔ,αργά βράδι μου την είχε δώσει και είχα πάρει το σκύλο να πάω βόλτα κα ι ακούω ένα να μιλά στο κινητό και τι έλεγε;εγώ δε θα χάσω αυτά που έχω, πετάει ο Καραμανλής πετάει,οτι θέλουν ,με κατάλαβε και σταμάτησε.Και οι βλάκες νόμιζαν ότι τα σοσιαλιστικά κοματόσκυλα τους αγάπησαν και επείδη είχαν εξουσία θα τους φοβόντουσαν και τους δούλευαν ψιλό γαζί.

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/02/2011 22:30:24

    Ο ρόλος αυτής της απίθανης κυβέρνησης είναι να αφανίσει τον ελλαδικό ελληνισμό. Με τη θεωρία του ΔΝΤ δεν εξηγούνται τα όσα κάνει στην εκπαίδευση και στην εξωτερική πολιτική. Το γιατί θέλει να αφανίσει τον πολιτισμό μας, μπορεί να το καταλάβει κάποιος εφόσον δε διαβάζει μόνο αναλύσεις ιστορικού υλισμού.

  16. karamanlikos avatar
    karamanlikos 20/02/2011 22:36:01

    Μαζεύετε στοιχεία για το Ειδικό Δικαστήριο;

  17. Γιώργος-Θησείο avatar
    Γιώργος-Θησείο 21/02/2011 00:27:34

    Συμφωνώ ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό, αλλά ύπουλα προδοτικό. Για όλα αυτά όμως έχουν ήδη ειπωθεί από πολλούς αναγνώστες ήδη αρκετά. Η χώρα έχει πέσει χωρίς πόλεμο. Παλαιότερα, τουλάχιστον μας κάνανε και κάποια μαθήματα περί αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, και πόσο περήφανοι πρέπει να αισθανόμαστε γι' αυρτόν. Στη σημερινή ala cart δημοκρατία μας ξαναεμφανίσθηκε καμμιά τέτοια προτροπή; Και μια τελευταία σκέψη. Η φάτσα του περιβόητου Στρος Καν δεν σας θυμίζει κάτι από την ταινία του Κώδικα Ντα Βίντσι, όπου καθώς πρέπει "κύριοι" έπαιρναν μέρος σε μυστικιστικές τελετές και άλλες αιρέσεις? Κλασσική φάτσα ναΐτη του Νταν Μπράουν.

  18. Γιώργος-Θησείο avatar
    Γιώργος-Θησείο 21/02/2011 00:48:34

    Και κάτι ακόμη σχετικά με τις σκέψεις για πρόταση μομφής της ΝΔ κατά της κυβερνήσεως. Ας με διαφωτίσει κάποιος για κάτι που δεν ξέρω. Μετά από πρόταση μομφής, μπορεί για τους επόμενους έξι μήνες να πέσει ή να ανατραπεί η κυβέρνηση ή θα πρέπει να τους φάμε στη μούρη για αυτό το χρονικό διάστημα? Γιατί καλή η πρόταση μομφής, αλλά μήπως έχει και παρενέργειες.

  19. factorx avatar
    factorx 21/02/2011 01:11:15

    !!!

  20. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar