#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά ο Γιώργος είχε δίκιο! Θα τους πάρουν με τις πέτρες!

Η περίπτωσή τους θα ήταν για γέλια, αν δεν ήταν πολύ επικίνδυνη για την πατρίδα μας….



Έρχεται κάποια στιγμή που σηκώνεις ψηλά τα χέρια!

Λές, την ατυχία μου, δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Είναι αδύνατον!

Και ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι όντως συμβαίνει!

Και δεν ξέρεις, αν πρέπει να γελάσεις ή να θυμώσεις.

Η κατάσταση θα ήταν όντως για γέλια, αν δεν ήταν πολύ επικίνδυνη.

Έβλεπα για παράδειγμα χθές στην τηλεόραση τον πολύ κ. Αντιπρόεδρο επί των Οικονομικών να κάνει δηλώσεις.

Η γλώσσα του σώματος, τα λόγια του, το βλέμμα του, οι κινήσεις του, όλα πρόδιδαν έναν άνθρωπο υπό το κράτος πανικού.

Που μιλάει, για να μιλάει και λέει πράγματα επειδή κάτι πρέπει να ανακοινώσει.

Ο ορισμός του «απόψε αυτοσχεδιάζουμε»!

Όλα στο πόδι…

Δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε εκτενώς τις δηλώσεις του.

Αμφιβάλλω πλέον, αν τις παίρνει κάποιος στα σοβαρά.

Αφού θα έρθει, όπως το συνηθίζει, την άλλη εβδομάδα και θα εξαγγείλει άλλα.

Στέκομαι, μόνο σε ένα τμήμα τους.

Εκεί που ανακοίνωσε ότι …ποινικοποιεί την αποταμίευση!

Εντάξει, το έχουμε ξαναγράψει, ο κ. Βενιζέλος είναι άσχετος περί τα οικονομικά.

Αλλά, είναι δυνατόν να υιοθετεί ως πολιτική κάθε απύθμενη βλακεία που του σερβίρουν, ποιος ξέρει ποιοι μαθητευόμενοι μάγοι;

Να με  συμπαθάτε κ. Υπουργέ, αλλά σας εκθέτουν ανεπανόρθωτα!

Αυτό που προτείνατε είναι μια απίστευτη φαιδρότητα!

Δεν πρόκειται να σταθεί και θα αναγκαστείτε να το πάρετε πίσω.

Έχετε υποπέσει σε πολλές γκάφες, αλλά αυτό είναι άνευ προηγουμένου.

Δεν μπορείτε να υποχρεώνετε τους πολίτες να …καταναλώνουν το 50% τους εισοδήματός τους και να τους  επιβάλετε …πρόστιμο, αν δεν το κάνουν!

Αυτό δεν συμβαίνει πουθενά στον κόσμο!

Να κατοχυρώσετε την ….ευρεσιτεχνία!

Όμως, για να μην κουράζεστε και να διασφαλίσετε την απόλυτη επιτυχία του μέτρου, έχω να συνεισφέρω και εγώ με μια  ιδέα στην τιτάνια προσπάθεια που καταβάλετε για τη σωτηρία της πατρίδος:

Να φέρετε προς ψήφιση στη Βουλή μια τροπολογία η οποία θα λέει το εξής:

«Από 1ης Οκτωβρίου του 2911 το δημόσιο θα καταβάλλει το  50% των μισθών και συντάξεων σε χρήμα, Το άλλο 50% θα χορηγείται σε …κουπόνια!»

Έτσι λύνετε το πρόβλημα. Αφ’ ενός εξοικονομείτε το 50% των δαπανών για μισθούς και συντάξεις.

Βεβαιώνεστε ότι όλοι οι πολίτες θα καταναλώνουν το 50% του εισοδήματος τους.

Δεν θα χρειαστεί να προσφεύγετε σε πρόστιμα (αν και υποψιάζομαι ότι το επιθυμείτε εκείνο το 10% του προστίμου)

Τέλος,  επειδή το κράτος είναι, ως γνωστόν, συνεπέστατο στις υποχρεώσεις του, δεν θα πληρώσετε ποτέ τους αποδέκτες των κουπονιών, άρα θα κερδίσετε και το άλλο 50%!!!

Τελικά ο Γιώργος είχε δίκιο! Θα τους πάρουν με τις πέτρες!

Καλά, δεν υπάρχει ένας σοβαρός άνθρωπος εκεί στο ΠΑΣΟΚ να τους φωνάξει: «Ε, που πας ρε Καραμήτρο;»

Aδέξιος (Παραληρών)  Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lampros avatar
    Lampros 28/09/2011 12:06:35

    καλό αυτό με τα κουπόνια. Μπορεί να ειναι και κουπόνια ενίσχυσης της τοπικής κλαδικής του ΠΑΣΟΚ?
    Αυτό ειναι καλύτερο. Αφου εκει καταλήγουν οι θυσίες μας ετσι και αλλιώς.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/09/2011 12:28:26

    Αυτό με την πληρωμή μισθών και συντάξεων στο τέλος του μήνα αντί για την αρχή ισχύει? Θα "πηδήξουν" ουσιαστικά ένα μήνα? Με τι θα πληρώσω δηλαδή το νοίκι, με τοπγκανομόλογο?

    • Pikis avatar
      Pikis @ TopGunZ 28/09/2011 12:37:54

      Είναι σίγουρο ότι αυτό θα κάνουν. Θα "πηδήξουν" ένα μήνα τη μισθοδοσία.
      Ο ΓΑΠ έχει χάσει τη μπάλα. Γιατί δεν τους στέλνουμε στον αγύριστο επιτέλους;

    • Μέρμιγκας avatar
      Μέρμιγκας @ TopGunZ 29/09/2011 18:06:56

      Με τις καταθέσεις σας που δεν έχει η Τράπεζα εάν πάτε να τις πάρετε όλοι μαζί

  3. Θάνος avatar
    Θάνος 28/09/2011 12:36:31

    Εἶναι ὄμως τυχερό αὐτό τό παιδί. Τώρα πού ἡ κοινωνία εἶναι ἀνάστατη,καμμία ‘‘ ἐπαναστατική ἐνέργεια ’’ ,οὒτε μιά τόσο δά προκύρηξη στήν ελευθεροτυπία ρέ παιδί μου. Μόνο ἂν ἀρχίσει καί τήν ψάχνει κανένας δημοσιογράφος πᾶνε καί τόν καθαρίζουν. Τί τυχερό παιδί τό Giorgos!

    • Lampros avatar
      Lampros @ Θάνος 28/09/2011 12:43:47

      ειδες κάτι συμπτώσεις ρε Θάνο...

  4. karenin avatar
    karenin 28/09/2011 12:36:57

    To θέμα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ κάνει ότι του είναι δυνατο για να πέσει, και δεν
    πέφτει με τίποτα. Φοβερό.

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ karenin 28/09/2011 13:50:58

      Είδες πράγματα φίλε μου! Κι αυτή η ΝΔ δεν βάζει ένα χεράκι. Μήπως είναι συνεννοημένοι???

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ Αληκτώ 28/09/2011 15:37:59

        Ἄ μπάαα...!!!!

  5. eyropaistis avatar
    eyropaistis 28/09/2011 12:38:21

    οι απεξω βλεπουν το πραγμα οτι μας δινουν λεφτα (οκ ειναι για τις τραπεζες τους) και αυτοι στην ελλαδα τα τρωνε και ειναι αχρηστοι. δεν αντιλαμβανονται δεν τους ενδιαφερει και δεν πρεπει να τους ενδιαφερει οτι εχουμε να κανουμε μια μια ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΑΝΙΚΑΝΗ κυβερνηση. Αλλα αυτο δεν ειναι δική τους δουλεια αλλα δική μας, δικη μας ειναι η υποχρέωση να αποκαταστήσουμε μια στοιχειώδη και σοβαρή αντιπροσώπευση αντί για αυτό τον θιασο.

    ειναι σαν να εχετε βαλει το πλεον καραγκιοζη να σας εκπροσωπει σε διαπραγματευσεις που καθοριζουν το μελλον το δικο σας και των παιδιίων σας. Ειναι απολύτως κρίσιμο να φύγουν ΤΩΡΑ!!!

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ eyropaistis 28/09/2011 13:55:46

      Η απάντηση είναι πολύ απλή.
      Οι ξένοι είναι οι καραγκιοζοπαίχτες, κινούν τα νήματα και οι δικοί μας καραγκιόζηδες κάνουν ότι τους λένε.
      Μόνο που ο "πραγματικός καραγκιόζης" είχε φιλότιμο και κάποια ευφυΐα. Αυτοί εδώ είναι ...... απλά φαιδροί και ιταμοί.

      • eyropaistis avatar
        eyropaistis @ Αληκτώ 28/09/2011 14:12:40

        δεν το καταλαβαινουν αυτο ενω μπορει αλλα μπορει και να μην ισχυει. το ζητημα ειναι να καταλαβουμε αυτο που ελεγε το antinews δεν κινδυνευουμε πλεον απο την κριση αλλα απο την κυβερνηση!

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 28/09/2011 12:52:23

    Αγαπητέ "Παραληρών"

    Πιστεύω ότι όλα αυτά που γίνονται, αυτά που ανακοινώνονται, όλα αυτά που μηχανεύτηκαν προσχέδιασαν και εκτέλεσαν οι περί τον ΓΑΠ για να σύρουν την Ελλάδα στην αγκαλιά του ΔΝΤ, η παραπλάνηση του λαού προκειμένου να του υφαρπάξουν τη ψήφο, τα ατέλειωτα ψέματα, τα γκρίζα στατιστικά, τα Τ-3 και Τ-10, η παραβίαση της λαϊκής εντολής, η διεθνής απαξίωση της χώρας, η ανοχή στο διασυρμό της χώρας από τον οποιοδήποτε μακάκα, η έλευση των γκαουλάιτερ, η παράδοση της εθνικής κυριαρχίας, η παραβίαση του συντάγματος, οι δηλώσεις και αντιδηλώσεις, τα χαράτσια, οι ληστρικές φοροεπιδρομές, η αρπαγή του εισοδήματος, οι ανατροπές, η τρομικράτηση του λαού, η ασυλία στο μεγάλο εισόδημα και η ανοχή στην τρομακτικών διαστάσεων φοροδιαφυγή. η αυτοαναγόρευση των κυβερνώντων σε σωτήρες, και ότι άλλο έγινε που μας οδήγησε στη φτώχεια και στη καταστροφή, θα πρέπει να καταγραφούν σε μια ΛΕΥΚΗ ΒΙΒΛΟ, προκειμένου να μείνουν σαν ενθύμιο στις επόμενες γενιές και να καταγραφούν στη συλλογική ιστορική συνείδηση, ως πράξεις εσχάτης καταισχύνης.

    Το ζήτημα είναι, ποιος πολιτικός φορέας, ή ποια άλλη δύναμη μπορεί να κάνει αυτό το έργο;;;

    ΥΓ. Προσπαθώ να βάλω κάτω τις πάγιες υποχρεώσεις μου και αυτά όλα που πρέπει να πληρώσω στο λήσταρχο καπετάν φανφάρα και βλέπω ότι ο λογαριασμός δεν βγαίνει. Επειδή όμως πρέπει να ζήσω, μάλλον δεν θα πληρώσω κανένα χαράτσι. Να πάνε στο διάβολο.

  7. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 28/09/2011 13:08:04

    μια ερωτηση...... εμεις που εχουμε την αναγκη να εχουμε φορολογικες ενημεροτητες λογω εργασιας (σε καθημερινη σχεδον βαση) τι κανουμε?
    δεν θελουμε να πληρωσουμε αλλα δεν γινεται αλλιως? πως θα ζησουμε?

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ tsiftsidis elefterios 28/09/2011 14:13:53

      προφανως οποιος εχει αμεση αναγκη φορολογικη ενημεροτητα θα πληρωσει. οποιος ομως δεν την εχει αναγκη ειναι εγκληματικο να πληρωσει. απλα και τιμια.

  8. jkr avatar
    jkr 28/09/2011 13:17:33

    Μυστικό γερμανικό σχέδιο για την διάσωση της Ελλάδας το οποίο έχει εισηγηθεί μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες συμβούλων της Ευρώπης τη Roland Berger, αποκαλύπτει η γαλλική εφημερίδα Le Tribune.
    Το σχέδιο με την ονομασία "Εύρηκα" προβλέπει την συγκέντρωση όλων των περιουσιακών στοιχείων του ελληνικού δημοσίου ύψους 125 δισεκατομμυρίων ευρώ σε μια εταιρεία συμμετοχών η οποία θα εξαγοραστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Ο φορέας αυτός θα "τρέξει" το πρόγραμμα των ιδιωτικοποιήσεων ως το 2025, ενώ τα 125 δισ. ευρώ θα αποδοθούν στην Ελλάδα προκειμένου να επαναγοράσει τα ομόλογά της που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το Ευρωπαϊκό Ταμείο Διάσωσης.

    Αυτό το λένε διάσωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ jkr 28/09/2011 14:14:26

      αυτο το λενε εκποιηση και κατοχη ΚΑΝΟΝΙ τωρα αν η ενναλακτικη ειναι αυτη!

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 28/09/2011 13:34:17

    Αδέξιε, καταπληκτικό. Μόνο που προσβάλεις το κάθε Καραμήτρο. Μην τον υποβιβάζεις στο επίπεδο των παγκοσμιοποιημενων ανδρεικέλων. Ο Καραμήτρος έχει μπέσα.

  10. Βασιλης avatar
    Βασιλης 28/09/2011 13:38:00

    Και εμεις συνεχιζουμε να μην αντιστεκομαστε… Που ειναι 4000000 συνταξιουχοι,1000000 ΔΥ,οι ΙΥ,οι ανεργοι,τα παιδια; Μονο αν βγουμε ΟΛΟΙ στους δρομους θα τους διωξουμε. Αλλιως θα μας διωξουν αυτοι η αν προσπαθησουμε να αντισταθουμε αργοτερα θα ειναι πολυ αργα. Η κοινωνια πεθαινει και εμεις κοιταμε απαθεις το τρενο να περναει… Τι περιμενουμε; Να τα χασουμε ολα μηπως;

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 28/09/2011 15:41:09

    Εφόσον δεν είναι ικανοί αλλά ΠΛΉΡΩΣ και ΠΑΝΤΕΛΏΣ ΑΝΊΚΑΝΟΙ να φέρουν την ανάπτυξη με όλα τα θετικά επακόλουθά της, άρα και την αύξηση της κατανάλωσης ως συνέπειάς της, δημιούργησαν οι Φωστήρες μία διεστραμμένη άποψη για το πώς πρέπει να διάγεται εφεξής ο καταναλωτικός μας βίος.
    Οι παγκόσμια οικονομία γελάει μαζί μας.
    Δεν υπάρχει - απλά δεν υπάρχει.
    Έχουν ξεφύγει πλέον και ξεπεράσει κάθε όριο επικινδυνότητας. Μας εξοντώνουν οικονομικά, κοινωνικά και ηθικά και η αντιπολίτευση απλά βαίνει σε πολιτικές δηλώσεις. Απελπισία.