#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 09:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά λεφτά υπάρχουν, αλλά τα μοιράζονται άλλοι



Τελικά λεφτά υπάρχουν, αλλά τα μοιράζονται τα γνωστά τζάκια όπως η οικογένεια Λάτση. Η λίστα με τους πλουσιότερους Ελληνες για το 2010, χρονιά της μεγάλης κρίσης,  που δημοσιοποίησαν οι Sunday Times επιβεβαιώνει ότι το χρήμα ρέει άφθονο για λίγους μόνο που δεν τους επηρεάζει καμιά ύφεση. Σύμφωνα με τη λίστα, προστέθηκαν

πέρυσι 49 Ελληνες (συμπεριλαμβανομένων και κατοίκων του εξωτερικού) με περιουσία πολλών εκατομμυρίων ή δισεκατομμυρίων ευρώ.

Η συνολική περιουσία των «cash Greeks» αυξήθηκε κατά 10% την περασμένη χρονιά αγγίζοντας τα 52 δισ. ευρώ.

Στην κορυφή παραμένει ο Σπύρος Λάτσης ο οποίος (μαζί με την οικογένειά του) αύξησε την περιουσία του στα 3,38 δισ. ευρώ το 2010.

Στις επόμενες θέσεις βρίσκονται σχεδόν άγνωστοι Ελληνες όπως ο Τζον Πολ Ντε Τζόρια, ο πλουσιότερος Ελληνας των ΗΠΑ (και δεύτερος στη λίστα) με περιουσία 2,7 δισ. ευρώ.

Μεταξύ των νεοεισερχόμενων στη «Greek List» συγκαταλέγεται η Αριάνα

Χάφινγκτον η οποία στις αρχές του 2011 πούλησε έναντι 315 εκατ. δολαρίων το μπλογκ Huffington Post στον τηλεπικοινωνιακό όμιλο AOL και κατατάσσεται 45η μεταξύ των πλουσιότερων ελληνοαμερικανών.

Λιγότερο γνωστός είναι ένας άλλος Έλληνας δεύτερης γενιάς ο Τζέιμς Χάνος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 09:15:15

    Πάρις Κουκουλόπουλος, “Έχουν συμφωνήσει να γίνει χρεοκοπία σε 3-4 χρόνια”..
    Τι λε ρε μεγαλε σοβαρα??
    Ριξτε τον. Τι μας το λες? Δεν το ξερουμε?
    Ειναι ο ενας απ τους δυο αντισυμβαλλομενους αυτης της συμφωνιας ..!!

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 09:22:42

    Εχω μια πρωινη ερωτηση.
    Εχουμε Microsoft, General Electric, Wall MArt με τζιρους σχεδον Τρις.

    Εαν παει ενας απ αυτους να Δανειστει 110+100=210Δις Ευρω θα του τα δωσουν?
    Ας βαλει εγγυηση, μελλοντικα εσοδα, μετοχες, good will, να πουλησει το brand name...!! ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ????
    ΟΧΙ !!!
    Εμας γιατι μας δινουν 210δις ?
    Οι ιδιοι δεν μας αποκαλουν λαμογια, κλεφτες, φοροφυγαδες, τεμπεληδες, αραχτους, διεφθαρμενους, ανοργνωτους κλπ κλπ....

    Forbes kai Guniess World Record #1 ειμαστε. Ως ο οποιο αναξιποιστος Δανειζομενος του κοσμου ολων των εποχων. Μια κατηγορια μονοι μας χωρις αντιπαλο !

    Καλα δεν αναρωτιεται κανεις? Δε προβληματιζεται? Τι θελει?? Phd?

    και καλα το πιο πανω... ο Δανειστης των 210Δις, σου βαζει κει Μνημονια Ι&ΙΙ και σε στεγνωνει οικονομικα !! χαχαχαχαχα το ακρων αοτον του ασφαλους Δανειου δλδ !!!

    Οποιος απαντησει.. θελουν να παρουν τη Γη και την Περιουσια, εχει ΕΝ ΜΕΡΕΙ δικιο..50%. το αλλο 50% που ειναι???

    ΠΠ

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 09:26:10

      κατω απο την Κρητη και αναβλυζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κωσταντινος Π. 08/06/2011 09:32:12

        καλημερα Κωνσταντινε Π.
        ειναι μια ομαδα σε αναμονη....
        να φανταστεις οτι πχ στον ΟΤΕ η ΝΔ "πουλησε με 28Ευρω και εγινε πολεμος !!!
        Οι ΠΑΣΟΚΟΙ πουλανε 10% στα 8 Ευρω !! 400εκ. αντι 1.4δις!!!!
        τι θα τα κανουν τα 400 ???

        Καπως ετσι σκεφτονται και το ΦΑ !.. αλλα δε θα περασει ! να εισαι σιγουρος γ αυτο.

        ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 09:38:50

      Στον βασιλιά

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/06/2011 09:30:13

    To ότι έχουν λεφτά οι Έλληνες δεν με χαλάει καθόλου. Το ότι έχουν λεφτά Έλληνες του εξωτερικού μου λέει ότι οι Έλληνες δουλεύουν και κερδίζουν.

    Ο Λάτσης είναι άλλη περίπτωση. Ο σημερινός βρέθηκε με λεφτά με τα οποία αγοράζει την Ελλάδα. Καλά κάνει, εάν πουλιέται η Ελλάδα. Να θυμίσω πώς εμφανίστηκε ο σημερινός Λάτσης. Τράπεζα Κρήτης. Και 2-3 άλλες τράπεζες. Κλασσικά και έξυπνη κίνηση και μπράβο του. Εάν δεν ήταν και υποτακτικοί του όλοι οι εμπλεκόμενοι "Υπουργοί" σε 2-3 Υπουργεία θα ήταν και αξιέπαινο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/06/2011 09:34:00

      καλημερα...
      ΠΕΤΡΟΛΑ puzzle

      ΠΠ

      • dealex avatar
        dealex @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 11:50:31

        βαλε και το the mall μεσα, καθως και τις κατοικιες που εφτιαξαν περιξ του οακα, αυτες που θα εμεναν δημοσιογραφοι αλλα τελικα δεν ηταν ετοιμες....

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ archaeopteryx 08/06/2011 14:34:56

      Δεν τα ξέρεις καλά...Πολύ πίσω στο χρόνο, ο "μεγάλος" έφτιαξε τεράστια περιουσία με απίστευτα deals με τον βασιλικό οίκο Σαούντ της Σ.Αραβίας (βλ.πετρελαϊκό εμπάργκο 1973, κατασκευαστικές δραστηριότητες στην Αραβική Χερσόνησ0 κ.α.).Το 1985 του ζήταγαν επιτακτικά και εκβιαστικά τα διϋλιστήρια, μπαίνει στο Υπουργικό Συμβούλιο και λέει στον Ανδρέα το εξής ανεπανάληπτο: "δίνε μου ΡΕ 5.000 χιλιάδες δραχμές νοίκι και δικά σου.Αλλά και τα μισθά του κόσμου δικά σου".Εκεί τέλειωσε η κουβέντα

  4. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/06/2011 09:44:52

    Η δαιμονοποίηση του κέρδους των επιχειρηματιών δεν είναι και η πλέον σώφρων τακτική. Καλόν θα είναι να μας δείξετε τον κατάλογο γιατί δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να τα βρίσκουμε. Αλλωστε τι σχέση έχουν οι έλληνες του εξωτερικού με τα χάλια μας ?
    Και μετά περιμένουμε να έρθουν να επενδύσουν...
    Και μετά περιμένουμε να μην φύγουν τα λεφτά έξω, νόμιμα ή μαύρα...
    Συγκρατηθείτε πατριώτες !

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 09:46:39

    Διαβαζω για τον Agustín Carstens... για ΔΝΤ...
    προτεινομενο απο Χωρες της ΛΑτινικης Αμερικης ! ( ακομη δεν πηραν το μαθημα τους !!!
    Ο τυπος ηταν επι 18 χρονια... Banco de México και Head of Economic Research of Mexico’s central bank until 1999.
    Μετα πηγε ΔΝΤ ! χαχαχαα ΠΕΛΑΤΗΣ !! ΓΙΑΤΙ λεω πελατης???....

    Διαβαστε υμνο και ΔΑΝΕΙΟ στο Μεξικο απο τον Michel Camdessus
    Managing Director του ΔΝΤ 1995 !!

    " ......This package has three elements. The IMF approved on February 1 an 18-month stand-by credit of $17.8 billion in support of Mexico's program for 1995-96, of which $7.8 billion was made available immediately. The other two elements, both dependent on Mexico's arrangement and policy understandings with the IMF are, of course, $20 billion in swaps and guarantees from the U.S. Exchange Stabilization Fund, and $10 billion of short-term support from the G-10 central banks through the BIS (Bank for International Settlements).

    The IMF arrangement with Mexico is the largest ever approved for a member country, both in absolute amount and in relation to the country's quota in the Fund"

    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!! αλλα και καλοι πελατες !!

    ΠΠ

  6. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 08/06/2011 09:54:28

    Ο Θρασύς Κατατζαφέρης αποκάλεσε σήμερα τους αγανακτισμένους στην πλατεία,π(ε)λατεία χωρίς το (ε)!!!!
    Ο διαφημιστής ¨πατριώτης¨ μας βλέπει σαν πελατεία!!!Ετοιμάσου για λουκέτο εμποράκο!!!

  7. Αννίτα avatar
    Αννίτα 08/06/2011 10:22:51

    δεν θα πω πολλά μόνο μια κουβέντα που είπε εδώ και καιρό Βέλγος υπουργός.' Πλουτίζουμε στην πλάτη της Ελλάδας". Υπάρχουν και κάποιοι που λένε την αλήθεια!!!!!. Αρα: Υπάρχει τρόπος να βγούμε από το μνημόνιο και να διώξουμε τους εκπροσώπους της τρόικα από την χώρα μας. Το έκανε ο μοναδικός πρωθυπουργός που φορούσε παντελόνια της Αργεντινής.!!!!Ποιός έχει τα κότσια από μας να το κάνει θα το δείξει η πορεία!!!

  8. fotini avatar
    fotini 08/06/2011 15:41:17

    οταν πριν εναμιση χρονο αγγλος ευροβουλευτης ρωτουσε εαν η ελλαδα μπηκε στο δντ για οφελως του λατση σας λεει κατΙ