#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2012 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά για ποιόν δουλεύει ο πολιτικός Παπαδήμος;



O κ. Λουκάς Παπαδήμος, στην πρώτη του δήλωση αφ’ ότου διορίστηκε πρωθυπουργός, μας υπενθύμισε ό,τι  δεν είναι πολιτικός.

Προφανώς το θεωρούσε κακό να είναι  πολιτικός για αυτό και προέβη στη διευκρίνιση,  χωρίς μάλιστα να ερωτηθεί περί τούτου.

Δυστυχώς, έκτοτε ο κ. Παπαδήμος έχει βαλθεί να διαψεύδει τον εαυτό του πολιτικολογώντας ασύστολα.

Από που ν’ αρχίσει και που να τελειώσει κανείς;

Από την κυβέρνηση «γίγας» που σχημάτισε;

Από τους ατυχείς ανασχηματισμούς στους οποίους προέβη;

Από την ακατάσχετη φλυαρία των στενών συνεργατών του για παράταση του βίου της κυβέρνησής του;

Από το γεγονός ότι δεν έχει ακόμα καταφέρει να μας πεί την οριστική ημερομηνία των εκλογών;

Από τα παζάρια που γίνονται για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών;

Από τη διακριτική στήριξη που παρέχει στο ΠΑΣΟΚ;

Ατελείωτος ο κατάλογος...

Χθες, όμως, ο κ. Παπαδήμος υπερέβη  εαυτόν!

Σε συνέντευξή του σε ιταλική εφημερίδα δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο η Ελλάδα να χρειαστεί και τρίτο  πακέτο οικονομικής βοήθειας!

Επιπολαιότητα, άγνοια ή ....αποκάλυψη της αλήθειας;

Να τα πάρουμε με τη σειρά:

 Σενάριο πρώτο:

Αν  μας λέει την αλήθεια, τότε όλο αυτό το πανηγύρι ...θριάμβου (ο ίδιος ομίλησε για ιστορικές στιγμές) δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένα σώου για να διασωθεί πολιτικά το ΠΑΣΟΚ, ενδεχομένως να πιστωθεί και ο ίδιος μια επιτυχία, που την είχε τόσο πολύ ανάγκη!

Γιατί, αν όντως ήταν, επικών διαστάσεων, επιτυχία όσων έφερε σε πέρας ο κ. Παπαδήμος, τότε δεν χρειάζεται άλλο πακέτο στήριξης!

Η χώρα θα βρει το δρόμο της, αφού όπως είπε  ο ίδιος η οικονομία μας το δεύτερο εξάμηνο του 2013 μπαίνει σε τροχιά ανάπτυξης.

Αν, όμως, όσα έκανε ο κ. Παπαδήμος δεν ήταν τίποτα περισσότερο παρά μια προσωρινή ανάσα, για να επανακάμψουν τα προβλήματα στο άμεσο μέλλον, και μάλιστα οξύτερα, τότε ο πρωθυπουργός συμμετέχει σ΄ ένα οργανωμένο σχέδιο εξαπάτησης του ελληνικού λαού.

Σενάριο δεύτερο::

Την περασμένη εβδομάδα, οι «γύπες των αγορών» πετούσαν πάνω από την Ισπανία.

Όλοι ομολογούν ό,τι το σενάριο μιας ισπανικής διάσωσης είναι εφιαλτικό για την ευρωζώνη (και όχι μόνο)

Με το που φούντωσε, λοιπόν, η συζήτηση για την Ισπανία, αίφνης, η Τρόϊκα, με προεξάρχοντα τον αποτυχημένο Τόμσεν, επανέφερε τη συζήτηση στην Ελλάδα! Στους κινδύνους που ελλοχεύουν από τη μη πιστή εφαρμογή του προγράμματος. Το είπε ο Τόμπσεν, το παρέλαβαν άλλοι, το αναπαρήγαγαν και τα ξένα  ΜΜΕ.

Η αμφιβολία επέστρεψε και  τα spreads του δεκαετούς έφτασαν τις 1923 μονάδες!!!

Ήρθε και η δήλωση Παπαδήμου στην ιταλική εφημερίδα και το ...γλυκό έδεσε!

Να υποθέσω ότι όλα αυτά, απλώς ήταν μια ..διαβολική σύμπτωση!

Σενάριο τρίτο:

O  κ. Παπαδήμος στο δεύτερο σκέλος της πρότασής του συμπληρώνει ...πονηρά: «...όμως πρέπει να δουλέψουμε εντατικά για να αποφύγουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο»!!!

Ο κ. Παπαδήμος δεν είναι κανένας άσχετος για να μην αντιλαμβάνεται τι σημαίνει αυτό.

Μήπως, λοιπόν, ήθελε να καλλιεργήσει ένα σκηνικό αβεβαιότητας για την επομένη των εκλογών στο οποίο θα κληθεί και πάλι να διαδραματίσει το ρόλο του ....σωτήρα;

Μήπως η παρέμβαση του έγινε στοχευμένα για να ενισχύσει τα μετεκλογικά σενάρια συγκυβέρνησης;

Μήπως ο απώτερος στόχος του ήταν να τρομοκρατήσει τον ελληνικό λαό; Γιατί όλοι αντιλαμβάνονται ό,τι νέο πακέτο σημαίνει ....νέα μέτρα;

Τελικά για ποιόν δουλεύει ο πολιτικός Λουκάς Παπαδήμος;

Αναζητούνται απαντήσεις....

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 31/03/2012 14:28:20

    Goldman και ΕΚΤ. Σε κάλυψα;

    • env avatar
      env @ Γεώργιος Τ. 31/03/2012 14:39:12

      Σωστος!!!!!!

  2. Mirage avatar
    Mirage 31/03/2012 14:36:03

    +ΠΑΣΟΚ.
    Τώρα νομίζω ότι είναι πλήρες...

  3. IOANNIS avatar
    IOANNIS 31/03/2012 14:38:10

    ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.Η ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΡΙΖΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 31/03/2012 14:51:37

    Σωστός, αν και κάπως έπρεπε να γίνει. Αναγκαίο κακό το να χρησιμοποιηθεί ένα πολιτικό κόμμα που θα κυβερνήσει για να γίνει όχημα της διάλυσης και της υποταγής της χώρας. Οι Goldman και ΕΚΤ είναι αυτοί που αποφασίζουν. Ο Παπαδήμος, το ΠΑΣΟΚ και τα στελέχη του απλά εκτελούν ως καλοί υπάλληλοι.

  5. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 31/03/2012 15:13:46

    Τελικά για ποιόν δουλεύει ο πολιτικός Λουκάς Παπαδήμος;

    Μά γιά τό σύστημα.
    Άν δέν πάρει τήν αυτοδυναμία πού χρειάζεται η Ν.Δ., ο Παπαδήμος καί η κυβέρνησή του (μέ κάποιες μικρές αλλαγές) θά συνεχίσει νά είναι ο επόμενος προσωρινός ή υπηρεσιακός πρωθυπουργός γιά τούς επόμενους, τουλάχιστον, έξι μήνες, μέ τήν ανοχή-στἠριξη Βενιζέλου-Σαμαρά-Κουβέλη.
    Έτσι βολεύονται όλοι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ιαπετός 31/03/2012 15:26:53

      Αυτή η προπαγάνδα ότι ο ΑΣ θα συγκυβερνήσει μετεκλογικά με το ΠΑΣΟΚ είναι απίστευτη. Πλύση εγκεφάλου έχει καταντήσει. Δεν υπάρχει κάτι που να το στηρίζει πέρα από το Σύστημα που δε θέλει την αυτοδυναμία του ΑΣ. Κάτι το οποίο θα ήταν η αρχή του τέλους του Συστήματος...

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 31/03/2012 15:19:16

    Καί ο κληρονόμος τού ΛΑΟΣ Καμμένος.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2012 15:33:43

    Μπ. Ομπάμα στους πολίτες των ΗΠΑ: "Ζητείστε να αυξηθούν οι φόροι για τους πλούσιους": Έτσι μιλούν οι statesmen.
    Διαρροές στο ΜΜΕ για το νέο Ελληνικό φορολογικό σύστημα: "Θα μειωθεί ο ανώτατος φορολογικός συντελεστής, θα αυξηθεί η φορολόγηση στα κατώτερα κλιμάκια": Ετσι ψιθυρίζουν οι πολιτικάντηδες τα τσίρκουλα, έτσι αναμεταδίδει their master's voice.
    Τον ακούς κύριε Λουκά; Κύριε Αντώνη; Κύριε Βαγγέλη;
    h**p://www.e-typos.com/Post.aspx?id=11226&title=%25CE%259C%25CF%2580.%2520%25CE%259F%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25AC%25CE%25BC%25CE%25B1%2520%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582%2520%25CF%2580%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25AF%25CF%2584%25CE%25B5%25CF%2582%2520%25CF%2584%25CF%2589%25CE%25BD%2520%25CE%2597%25CE%25A0%25CE%2591%253A%2520%25CE%2596%25CE%25B7%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25AF%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B5%252C%2520%25CE%25BD%25CE%25B1%2520%25CE%25B1%25CF%2585%25CE%25BE%25CE%25B7%25CE%25B8%25CE%25BF%25CF%258D%25CE%25BD%2520%25CE%25BF%25CE%25B9%2520%25CF%2586%25CF%258C%25CF%2581%25CE%25BF%25CE%25B9%2520%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1%2520%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582%2520%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25BF%25CF%258D%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 15:42:13

    Ὁ Παπαδήμος δουλεύει γιά τόν ἑαυτό του καί γιά τήν Παπαδήμαινα,πού θέλει νά τελειοποιήσει τά ἐλληνικά της...,τί καλύτερη εὐκαιρία τώρα πού εἶναι καί στήν Ἐλλάδα μέ τόν ἂντρα της....

  9. Έλληνας μετανάστης avatar
    Έλληνας μετανάστης 31/03/2012 16:03:20

    Ο Παπαδήμος (δηλαδή η ΕΚΤ, η Goldman Sachs και όλοι οι παρατρεχάμενοι που εξυπηρετεί) κυβερνά ΚΑΙ με τη στήριξη της Ν.Δ. Άρα δεν καταλαβαίνω την κριτική...

  10. theo1611 avatar
    theo1611 31/03/2012 16:09:55

    Το μεγαλύτερο στρατηγικό λάθος του Αντώνη Σαμαρά κατά τη γνώμη μου είναι ότι κατά την ανάθεση της πρωθυπουργίας στον κ. Λουκά Παπαδήμο δεν το έκανε με τη γενναιοψυχία που πρέπει να διακρίνει έναν ηγέτη.

    Ήταν η στιγμή που η ηγετική ρητορική δεν ανταποκρίθηκε στην ιστορική πράξη.

  11. ο Αμερικανός avatar
    ο Αμερικανός 31/03/2012 16:38:42

    Ποιός είναι ο Παπαδήμος;
    Η απάντηση βρίσκεται σε αυτό το Video
    http://www.youtube.com/watch?v=peX4dBEF0Vg

  12. theo1611 avatar
    theo1611 31/03/2012 16:47:08

    O Παπαδήμος είναι ένας έντιμος και πρακτικός άνθρωπος που έχει συναίσθηση της ευθύνης του και λέει ευθέως αυτό που πιστεύει.

    Ο Παπαδήμος δεν είναι πολιτικός με την κλασσική έννοια, καθώς δεν υπόσχεται πράγματα που δεν πιστεύει και κυρίως πράγματα που δεν θεωρεί ότι μπορεί να πραγματώσει.

    Συνέλθετε!!!

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ theo1611 31/03/2012 16:56:00

      Εσυ που συνήλθες, είδες τι έπαθες;
      Σε λίγο θα μας πείς οτι ο Παπαδήμος είναι...αγιος!
      Ο Παπαδήμος δεν ήταν στην ΤτΕ όταν έγινε το πάρτυ στο Χρηματιστήριο;
      Αυτός δεν έδωσε τα στοιχεία να για μπούμε στην ΟΝΕ;
      Ο Παπαδήμος δεν ..αρθρογραφούσε εναντίον του PSI;
      Ο Παπαδήμος δεν ήταν σύμβουλος του ΓΑΠ;
      Αμάν πια...
      Αντε, το κουβαδάκι και σε άλλη παραλία.

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ Αδέξιος Δεξιός 31/03/2012 17:10:49

        Τον Παπαδήμο δεν υποστήριξε ο ΑΣ?
        Εκρυψε ποτέ ο Παπαδήμος το βιογραφικό του?

        Κρύβει ο Παπαδήμος τις απόψεις του?

        Ενεργεί πέρα από το πλαίσιο της εντολής του?

        ΥΓ:
        1. Επειδή μπορεί να μην το ξέρεις ή να το έχεις αντιληφθεί, στη Βουλή γίνεται το σώσε και συμμετέχει ενεργά και η ΝΔ του ΑΣ, σε θέματα που δεν άπτονται των μνημονιακών δεσμεύσεων για να μην πω κυρίως σε θέματα που δεν άπτονται αν δεν αφίστανται των μνημονιακών δεσμεύσεων.
        2. Αν τη γνώμη που διατύπωσα τη θεωρείς κουβαδάκι, δικαίωμά σου, αλλά επιτρεψέ μου να διαφωνήσω!!!

        • Μαρξ avatar
          Μαρξ @ theo1611 01/04/2012 06:12:01

          Τα ανδρεικελα δεν δουλευουν για κανενα.
          Απλα υπογραφουν οτι τους δινουν αυτοι που τα διορισαν.
          Αν η υπογραφη ειναι δουλεια,ειναι αλλο θεμα.

  13. ο Αμερικανός avatar
    ο Αμερικανός 01/04/2012 03:35:49

    Την Πατρίδα μας την έχουν κάνει κατάσχεση οι τρεις τραπεζικές οργανώσεις, IMF, ECB, EU και μάλιστα μια Γερμανική που μου διαφεύγει το όνομα, αλλά ας μην ξεχνάμε τον πράσινο ήλιο με σύνθημα (αλλαγή) όντως το (ΘΑ, ΘΑ) είχε γίνει ξεφτίλα, χωρίς την υπογραφή τους εργαζόμενοι 15 και 20 χρόνων έχαναν την δουλειά τους χωρίς την υπογραφή στον πράσινο κατάλογο ήσουν τίποτα. Στο τέλος της πρώτης χρονιάς υποσχέθηκε 7 χρόνια χρονοδιάγραμμα για τις Αμερικανικές βάσης, από εκεί ξεκινά η παραπλάνηση της χώρας μας. Δεν μπορώ να το ξεχάσω σαν εχθές ο διευθυντής της Εθνικής τράπεζας Κατερίνης αντικαταστάθηκε με έναν μπογιατςή, εντελώς άσχετο αλλά όντως εκεί ξεκινά η αλλαγή. Τα πιόνια σε όλα τα πόστα άγνοια σε αριθμούς και άρχισαν οι προσφορές και χρηματοδοτήσεις απο τους οργανισμούς. Φάτε όλοι αβέρτα ξένα είναι πάρτε όλοι. Αυτό ήταν το παιχνίδι απο τους οργανισμούς να χρεωθεί όλη η Ελλάδα που σε τελική φάση θα την κατασχέθηκε η χώρα μας απο αυτούς. Η Ελλάδα για τα επόμενα 20 χρόνια και ότι υπάρχει στα εδάφη της είναι δικά τους. Ως προς τις διεθνές χρηματιστήριο η Ελλάδα έχει είδη κάνει το (Credit Event) το οποίο είναι χρεοκοπία μόνο στα χαρτιά, μην και προκαλέσουν τους διεθνείς επενδυτές. Για την επόμενη εικοσαετία οποίος και να κυβερνήσει δεν έχει καμία εξουσία και ότι θέλουν ας λένε. Ούτε σχέση έχει ο ψήφος.

  14. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 01/04/2012 12:31:46

    Γιά τήν Τράπεζα τής Ελλάδος (κιόποιος αποκαλύψει σέ ποιόν ανήκει αυτή παίρνει παράσημο).

  15. Θυμιος avatar
    Θυμιος 01/04/2012 21:01:29

    Απαντηση στο ερωτημα του τιτλου της αναρτησης σας:
    Δουλευει για τον Ρότσιλντ.