#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2010 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελευταία προειδοποίηση Σαμαρά προς Ντόρα



Σκληρά λόγια χρησιμοποίησε σήμερα από την Κοζάνη ο Αντώνης Σαμαράς για να απαντήσει στη Ντόρα Μπακογιάννη και όσα διημείφθησαν χθες ( http://www.antinews.gr/?p=39940). Δήλωσε επίσης κατηγορηματικά ότι δεν συμφωνεί με τα διάφορα εξωθεσμικά σενάρια διακυβέρνησης της χώρας που κυκλοφορούν τελευταία

Μιλώντας ο πρόεδρος της ΝΔ στη Συνδιάσκεψη της Κοζάνης για την Ενεργειακή Πολιτική και το Περιβάλλον είπε μεταξύ άλλων:

Βρισκόμαστε στην καρδιά της πιο μεγάλης κρίσης που γνώρισε ο τόπος για μια γενιά τουλάχιστον. Αγωνιζόμαστε να κρατήσουμε τη χώρα όρθια. Και τη στιγμή αυτή – τη στιγμή της υπέρτατης μάχης για τον τόπο - δεν συγχωρείται καμιά παραφωνία. Τελεία και παύλα.  Έχουμε, για το καλό του τόπου, πολλή δουλειά μπροστά μας, για να μας κρατάνε πίσω τέτοιες νοοτροπίες και συμπεριφορές.

Άλλωστε,  η δημοκρατική λειτουργία των κομματικών οργάνων, και μάλιστα της Κ.Ε., δεν προσφέρεται ούτε για ανώφελες εσωστρεφείς κουβεντούλες, ούτε ως ευκαιρία «νομής» κομματικής εξουσίας.

Εκτός αν κάποιοι εξ ιδίων κρίνουν τα αλλότρια.

Τα ζητήματα αυτά έχουν λυθεί  με τρόπο σαφή και αδιαμφισβήτητο, με την πρόσφατη πανηγυρική ετυμηγορία των 800.000 μελών του κόμματός μας.

Και η απόφαση αυτή είναι πανίσχυρη και αδιαπραγμάτευτη!

Η  δημοκρατική λειτουργία των κομματικών οργάνων και η συγκροτημένη πορεία του κόμματος προς την Αναγέννησή του αποτελούν υπόθεση πολιτικής ευθύνης και συνέπειας, ιδιαίτερα αυτές τις δύσκολες ώρες που περνάει η χώρα μας.

Γιατί έχουμε υποχρέωση να ενισχύσουμε στα μάτια του ελληνικού λαού το κύρος και την αξιοπιστία του κόμματός μας, ως παράγοντα πολιτικής σταθερότητας και κυβερνητικής ευθύνης.

Εγώ αυτή την εντολή πήρα από σας.

Αυτή την εντολή θα εκτελέσω.

Δεν μπορούμε, βέβαια, να υποχρεώσουμε κάποιον να ανταποκριθεί σε αυτό το κάλεσμα, αν δεν το θέλει. Αλλά και δεν θα επιτρέψουμε σε κανένα να διασύρει τις δημοκρατικές μας διαδικασίες και να προσβάλλει τα όργανα του κόμματος.

Την ευαισθησία στην κρίση την αποδείξαμε και την αποδεικνύουμε κάθε μέρα.

Όταν έπρεπε βάλαμε πλάτη.

Δώσαμε τις μάχες μας στην Ευρώπη και στηρίζουμε την Πατρίδα μας.

Και κάτι ακόμα: Θέλω επίσης, με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο να δηλώσω, πώς συνεργοί σε έξω-θεσμικές λύσεις που συχνά-πυκνά ακούγονται τον τελευταίο καιρό, δεν θα γίνουμε.

Η πορεία του κόμματος προς την Αναγέννηση δεν πρόκειται να ανακοπεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 18:35:24

    Δεν μιλάμε πλέον για κίτρινη κάρτα. Αλλά σχεδόν για κόκκινη. Μέχρι το συνέδριο της 25ης Ιουνίου όλα θα έχουν ξεκαθαρίσει νομοτελειακά. Θα πέσει χοντρό μαχαίρι και θα δείτε για πότε θα μαζευτούν οι πάσης φύσεως αντάρτες του γλυκού νερού.

  2. GreenHorses avatar
    GreenHorses 09/04/2010 18:35:37

    Ασ τη ρε Αντώνη τι ασχολείσαι, άσε να εκτίθεται.

    Κοίτα τι θα κάνει με τα σοβαρά και άσε τα ασόβαρα.

  3. Dr.Kazos avatar
    Dr.Kazos 09/04/2010 18:41:27

    Δεν υπάρχει περίπτωση η Μπακογιάννη να καταθέσει τα όπλα.
    Θα είναι σα να καταθέτει το μισθό της, τα επαγγελματικά της δικαιώματα, το ίδιο της το είναι. Ας το ξεχάσαουμε αυτό. Και ας λογαριάσουμε την Μπακογιάννη σαν αυτό που είναι: Ενα επαγγελματικό στέλεχος (μισθοφόρος) της παράταξης "Μητσοτάκη".

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Dr.Kazos 09/04/2010 19:15:25

      Ουάου. Η πιο εύστοχη περιγραφή της Μητσοτάκαινας που έχουμε διαβάσει.

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 09/04/2010 18:43:43

    Ούτε ο "Πανίκας" θα πάει στην Κ.Ε.
    Τελικά το σύστημα έχει πολλά δεκανίκια εναντίον του Σαμαρά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιώργος 09/04/2010 19:16:50

      Και καλά προσπαθούν να δείξουν γενικευμένη ανταρσία και αρχηγισμό του Σαμαρά.

      Τούτος εδώ όμως είναι πιο επικίνδυνος από τη Ντόρα, γιατί έχει λαϊκό έρεισμα, δυστυχώς, εδώ πάνω. Αυτόν πρέπει να τον προσέξει περισσότερο ο Σαμαράς, παρά τη Ντόρα.

      Επειδή είναι λαμόγιο όμως, ίσως μπορέσει με πονηρό τρόπο να τον πλησιάσει, χωρίς να τον γλείψει βέβαια.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 09/04/2010 19:20:51

        Επώνυμε,
        Ο Σαμαράς έχει δίπλα του ένα "ημέτερον παιδίον", το Λαζαρίδη!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Επώνυμος 09/04/2010 21:45:07

        ..'οχι μόνο τεμέτερον αλλά κι αξιολογότερον παιδίον ο Λαζαρίδης!

      • Fotini avatar
        Fotini @ Επώνυμος 10/04/2010 01:39:54

        Μην ξεχνατε τον Φαηλο μας!

  5. adistaktos avatar
    adistaktos 09/04/2010 18:45:44

    Πρέπει να ΤΗΣ πάρει το κεφάλι ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ...
    Όλοι όσοι στοιχίζονται πίσω της, με δεδομένη την αδυναμία Γιώργη να οδηγήσει το καράβι, θα πριονίζουν συνεχώς τα πόδια του Αντώνη...
    Είναι μανούλες... Τα ίδια έκαναν και στον Κώστα! Ο Αντώνης ξέρει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, αφού οι Σαμαροφύλακες έπαιξαν και αυτοί εις βάρος του Κώστα...

    Ο θάνατος πρέπει να είναι ξαφνικός... οι παρατάσεις κουράζουν!!!

  6. Kώστας avatar
    Kώστας 09/04/2010 18:56:26

    Δεν αξίζει να ασχολείται κανείς με την κυρία. Ούτε "κύκλοι" δεν αξίζει να της απαντάνε. Ας παίξει το αγαπημένο της παιγνίδι "υπονομεύω τον Αρχηγό" μόνη της. Θλιβερή και πολιτικά τελειωμένη.
    Η ΝΔ έχει σκληρή και επίπονη δουλειά μπροστά της. Να μην σπαταλάει ούτε λεπτό με τα καπρίτσια ενός πολτικού φαντάσματος, όπως η φίλη του κ.Χριστοφοράκου.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/04/2010 19:01:45

    Να είναι πραγματικά η τελευταία όμως!

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 19:02:10

    Πάντως είναι ύποπτος και ο ρόλος Ψωμιάδη που όλος τυχαίως ήταν υποψήφιος αρχηγός και ούτε αυτός θα πάει στην κετρική Επιτροπή. Μιλάμε για παρακομματικές συναγωγές που περιφρονούν τα 800.000 μέλη της ΝΔ που εκφράστηκαν στις 29/11/2009. Ελπίζω να έχει καταλάβει ο Αντώνης πως η εποχή των χαμόγελων και της διπλωματίας έχει περάσει. Όφείλει σε όλους εμάς που τον ψηφίσαμε να καθαρίσει το κόμμα , ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΦΡΑΓΓΕΛΙΟ και να διαλύσει κάθε υπονομευτή. Αν δεν κόψει τώρα τα κεφάλια της Λερναίας ύδρας θα είναι αργά αύριο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 19:10:31

      Γιάννη,
      Καλώς το επισημαίνεις για τον Ψωμιάδη.
      Εχεις δίκιο σ' ότι γράφεις.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 21:46:46

      Απέδειξε ο Ψωμιάδης ότι είναι "πάφραλης"!
      Οι Πόντιοι έχουν μπέσα!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ χελιδόνι 10/04/2010 02:27:46

        Φυσικά και έχει μπέσα. Απέναντι στο Μητσοτάκη που του έσκασε αρχικά χοντρό πακέτο για να κατέβει για αντίπραξη στο Σαμαρά, και που συνέχιζε την ενίσχυση κάθε φορά που έλεγε "θα μείνω στον αγώνα μέχρι τέλους". Σαν να έλεγε στο Μητσοτάκη μέσα σε παρένθεση "κοίτα, έχω έξοδα αν είναι να μείνω μέχρι τέλους".

        Αυτό όμως που ήθελα να ήξερα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, είναι, πόσα λεφτά του έφαγε τελικά του Μητσοτάκη. Δεν ξέρω πόσα είναι, πάντως πρέπει να είναι αρκετά.

        Είναι μετά να μην έχει μπέσα; Θα ήταν αχάριστος και δεν θα ήταν Πόντιος.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 10/04/2010 02:36:29

        Οι πόντιοι που ξέρω έχουν φιλότιμο.

        Αν είσαι "πάφραλις"...έχεις κι έξοδα και θες και μπαχτσίσι γιατί έτσι σε έμαθε η φάρα σου να επιβιώνεις!

        Οι πόντιοι είναι οι μόνοι γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων ελλήνων κι είναι και λεβέντες και παλληκάρια!

  9. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 09/04/2010 19:31:50

    Σαμαράς: «Προχωράμε σε αυτές τις Προσυνεδριακές Διασκέψεις για να σας ακούσω και να με ακούσετε. Για το πώς θα βγάλουμε τη χώρα από την κρίση. Όχι για να επιστρέψουμε στην εσωστρέφεια»

    Διαβάζει κανείς antinews;

  10. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 09/04/2010 19:43:04

    Αντώνη,κάλεσε αμέσως το ραδιοταξί ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ,να την πετάξει μέχρι την Αραβαντινού.Τώρα,τώρα,ξαπόστειλε την Ντόρα.

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/04/2010 19:54:03

    Δίνουν τα ρέστα τους εναντίον του Σαμαρά γιατί ξέρουν ότι ο ΓΑΠ καταρρέει και τον θέλουν εξουθενωμένο, απασχολημένο σε εσωκομματικά μέτωπα, αποδυναμωμένο, με χαμηλή επιρροή στο λαό.

    Δεν θα τους το επιτρέψουμε!

    Ο Αντώνης πρέπει να καταγγείλει αυτή τη συνωμοσία, με το σωστό βέβαια τρόπο, για να μη φανεί σαν γραφικός. Μόνη λύση του Αντώνη είναι η πορεία προς το λαό. Αυτό που δεν έκανε ποτέ ο Καραμανλής και που αν το είχε κάνει, σήμερα θα εκλεγόταν με 60%.

    Ο Αντώνης ξεκινάει από πολύ χειρότερη αφετηρία, σε σχέση με τον Καραμανλή, αλλά αν κάνει την πορεία προς το λαό, βγει μπροστά και αφήσει τα πολλά-πολλά οργανωτικά σε ικανούς συνεργάτες, τότε σύντομα το 60% θα φαντάζει λίγο.

    Δεν πρέπει να διστάσει να μιλήσει. Δεν πρέπει να διστάσει να διαγράψει τη Ντόρα. Του την έχουν στημένη, αλλά έκανε πολύ καλά που σήκωσε το γάντι. Πρέπει να την εκθέσει κι άλλο και να μην τολμήσει να τη σκοτώσει.

    Όπως είχαμε πει κι εδώ στα αντινέα, αν δεν φας θεριό, θεριό δεν γίνεσαι.

    Να τελειώσουν όλοι μαζί.

    Αν βρει δημόσια στήριξη από τον Καραμανλή, τότε οι Μητσοτάκηδες και οι διαπλεκόμενοι δεν έχουν καμιά ελπίδα. Αν πάλι δεν βρει δημόσια στήριξη από τον Καραμανλή, πάλι μπορεί να τα καταφέρει, αλλά θα είναι πιο δύσκολο. Όμως η γνώμη η δική μου είναι να προχωρήσει και να μη φοβηθεί. Κι ο Θεός βοηθός.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 09/04/2010 20:19:37

      Δεν υπάρχει περίπτωση ο Καραμανλής να μη στηρίξει τον Σαμαρά.
      Αστους να λένε..

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κώστας Ροδινός 09/04/2010 20:47:59

        Αρκεί να το κάνει ο ίδιος ο Καραμανλής και όχι κάτι Αντώναροι και λοιποί παρατρεχάμενοι.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Επώνυμος 09/04/2010 23:38:03

      @ Επώνυμος

      Ποιοι νομιζεις ψηφισαν Αντωνη; Φυσικα οχι οι οπαδοι της Ντορας! Επομενως πιστευω οτι ο Καραμανλης θα στηριξη Αντωνη; εξ αλλου το εχει ηδη αποδειξει. . .κι ο νοων νοειτο!

      • loretta avatar
        loretta @ Fotini 10/04/2010 00:25:03

        ....Ο Καραμανλης θα εμφανιστει σε ανυποπτο χρονο ...

        αυτο να το θυμαστε..θα σταθει στο πλαι του σαμαρα !! καθολου τυχαια η επιλεκτικη του εξαφανιση....τωρα που η θεοδωρα...χλιμιντριζει!!

      • Fotini avatar
        Fotini @ Fotini 10/04/2010 06:57:50

        @ loretta

        http://alithiastofos.blogspot.com/2010/04/t.html

        Ειναι αληθεια η ονειρο θερινης νυκτος του ΛΑΟΣ;

      • loretta avatar
        loretta @ Fotini 10/04/2010 20:51:27

        FOTINI

        Aρθρο αυτο ειναι full of shit!

        ο καραμανλης δεν θα παει πουθενα....ακου που σου λεω...!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2010 19:54:33

    Θα πρέπει να την διώξει αφού η ίδια αδιαφορεί για τις διαδικασίες. Ας φωνάζει μετά στα κανάλια και ας αναλάβει την υποστήριξη του GAP όπως κάνει άλλωστε μέχρι τώρα. Η ευθύνη της αποπομπής είναι όλη δική της. Και πολύ ασχοληθήκαμε μαζί της. Πάμε για την Νέα Μεταπολίτευση χωρίς λεκέδες από το παρελθόν.

  13. fatfat avatar
    fatfat 09/04/2010 20:22:49

    δυστυχώς αυτό που ο κύριος Καρατζαφέρης δήλωσε ότι «αν απουσιάζουν οι δύο υποψήφιοι αρχηγοί τότε θα χρειαστεί να πείσει ο κ. Σαμαράς ότι ελέγχει το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης» θα το σκεφτούν πολλοί, θα προβληματίσει πολλούς.
    Θεωρώ ότι και η κυρία Μπακογιάννη και ο κύριος Ψωμιάδης θα έπρεπε να παραστούν στην Κ.Ε και να γνωστοποιούσαν τις τυχόν διαφωνίες του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ fatfat 09/04/2010 20:35:49

      Άντε, να στηρίζεις το GAP με την Ντορούλα φατφατ.
      Την τύχη του Μάνου θα έχει. χο!
      Βρώμισε η ΝΔ από τους λεκέδες του νεοφιλελευθερισμού, που υποστηρίζουν ΠΑΣΟΚ.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ fatfat 09/04/2010 20:46:27

      Merci fat-fat pour les conseils.Vraiment merci,mon cher.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ fatfat 09/04/2010 21:48:13

      Κύριε φατφατ

      Ο κύριος Καρατζαφέρης ας ασχοληθεί με τον νυν πολιτικό του σύμμαχο κι ας πάει να κάνει κανώ μαζύ του!

      • Orestios avatar
        Orestios @ χελιδόνι 09/04/2010 22:39:27

        χο χο!
        Πόσα κανώ χρειάζονται για το χορτοφάγο πόδι-πόδι με το βόδι?

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 20:22:50

    Ο Καραμανλής φεύγοντας είχε πει πως όποιος υπονομεύσει τον νέο αρχηγό της ΝΔ θα έχει να κάνει μαζί του. Όλοι εμείς που 13 χρόνια τον στηρίξαμε και τον ψηφίσαμε περιμένουμε να στηρίξει τον Σαμαρά στην προσπάθεια που κάνει να επανιδρύσει την παράταξη και να την καθαρίσει από φθαρμένα (και διεφθαρμένα) υλικά του χθες. Έχει υποχρέωση απέναντι στην ιστορία του να συμβάλλει στην ενότητα της παράταξης και να απομονώσει κάθε εστία διάσπασης. Πιστεύω πως θα το κάνει. Μας το οφείλει.

    • ellen avatar
      ellen @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 22:52:56

      ΓΙΑΝΝΗ ....
      συμφωνω απολυτα!

  15. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 09/04/2010 21:53:56

    Αντώνη

    Καιρός να δείξεις, ότι οι εκβιασμοί και τα σκέρτσα αφορούν το φαύλο παρελθόν αυτής της παράταξης.
    Διώχτην και θα κερδίσεις πόντους ακόμη κι από άλλες παρατάξεις, που θεωρούν τους ψηφοφόρους υποχείρια των εκάστοτε κερδοσκόπων!!!!
    Ενίσχυσε το καθαρό σου προφίλ, διαγράφοντας ότι πιό φαύλο γνώρισε τούτος ο τόπος!

  16. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 09/04/2010 22:01:28

    Το Μητσοτακέικο θεωρεί ότι αν στηρίξει τον ΓΑΠ η πονηρή Ντόρα θα πάρει τα ηνία του ΠΑΣΟΚ λόγω ανεπάρκειας του Γκόγκου.
    Θα πάθει όμως ότι έπαθαν ο Μάνος και ο άλλος ο Ανδριανόπουλος γιατί το μεν ΠΑΣΟΚ θέλει στήριξη αλλά οι οπαδοί του δεν είναι άδεια σακιά για να συμφωνήσουν, εξ άλλου υπάρχει και το παλαιό ΠΑΣΟΚ που ακούει περί της οικογένειας και βγάζει σπυριά.

  17. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 09/04/2010 22:19:53

    Ό,τι και να λέτε έχει το 40% των μετοχών.

    Τη στηρίζει ο εαυτός της και ο γιος της, ενώ πατέρας, μητέρα και Αρτέμης στηρίζουν το Πράσινο (και) Άλογο.

    Δύο στα πέντε, να τ' αφήσω;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Γιάννης Σ. 09/04/2010 22:28:41

      ...ναι, αλλά στο χρηματηστήριο επενδύουν σήμερα μόνο οι καιροσκόποι κι οι κερδοσκόποι...κοινώς μόνο τα λαμόγια!!!

      Σήμερα, ..λόγω οικολογικής συνείδησης...δύναμη έχει ο τσοπάνης που φροντίζει το μαντρί του και ξωπετάει τους λύκους!

    • σερτης avatar
      σερτης @ Γιάννης Σ. 10/04/2010 17:56:59

      ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ....ΑΠΟ ΤΟΥΣ 50 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΜΟΝΟ 8.......

  18. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2010 22:45:37

    40%?
    Τί είναι η ΝΔ μετοχές? Μήπως ένα μεγάλο ποσοστό απείχε και από τις εκλογές του 2009?
    Η τακτική αυτή της Ντόρας είναι απαράδεκτη για δημοκρατικό κόμμα. Δεν έχει κανένα λόγο να υπονομεύει δημοκρατικές διαδικασίες. Να πάει στο ΠΑΣΟΚ που αρέσει άλλωστε και στο μπαμπά της. Αυτός μιλάει για ΠΑΣΟΚ και τρέχουν τα σάλια του. Να εκτεθούν και τα ΜΜΕ στηρίζοντάς την τώρα που καταρρέει το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Όλοι άπατοι θα πάνε.

  19. loretta avatar
    loretta 09/04/2010 23:13:19

    ...YΠΟΜΟΝΗ....ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ Η ΚΥΡΙΑ....!!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 10/04/2010 00:04:31

      Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι Ιούνιο. Λαχταράω να δω κρύο αίμα μεγαλοκοπέλας με καρφιτσωμένο χαμόγελο να ρέει στην άσφαλτο της Ρηγίλλης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 10/04/2010 00:40:25

      Τώρα είναι η σωστή ώρα. Τώρα που το σύστημα ΠΑΣΟΚ καταρρέει.

  20. marianna avatar
    marianna 09/04/2010 23:31:58

    ΔΙΑΓΡΑΦΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  21. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 09/04/2010 23:35:03

    Γιατί τον Ιούνιο, επειδή τότε λήγει η σύμβαση του Πευκιανάκη στην ΕΡΤ;
    Τώρα...επειδή το έχει παρακάνει πιά!

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ χελιδόνι 10/04/2010 00:53:26

      Ο κύριος Πευκιανάκης έπαιρνε 103.000 € ετησίως από την ΕΡΤ. Για ποιά δουλειά;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ χελιδόνι 10/04/2010 02:25:02

      "Σύμβουλος ειδικών θέσεων" διάβασα ότι ήταν η θέση του...για περισσότερα χρήματα από όσα λες και για 20 τουλάχιστον έτη !!!!

      Υποθέτω, ότι είχε στην αρμοδιότητά του , τους διορισμούς,τις απολύσεις, τις αργομισθίες, τους χαρακτηρισμούς όσων δουλεύανε ή πλησιάζανε την ΕΡΤ, την προβολή προσώπωνκλπ .

  22. loretta avatar
    loretta 10/04/2010 00:22:07

    η υπομονη δεν εχει να κανει με την διαγραφη της αλλα με την πληρη απαξιωση αποδυναμωση και αποτελειωμα της!!

    γιαυτο το λεω!!

    απο μονη της (ας ειναι καλα και το επιτελειο της δεν λεω) εχει βγαλει τα ματια της...!!

    απλα τον ιουνιου η....ΠΡΩΗΝ ΠΡΙΓΚΊΠΙΣΣΑ ΘΑΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.....ΞΕΒΡΑΚΩΤΗ!!

  23. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 10/04/2010 00:29:32

    Η πλήρης απαξίωση, όχι μόνο της Ντόρας αλλά του Μητσοτακέικου σαν συμμορία πλέον, έχει συντελεστεί από την ημέρα της εκλογής του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.

    Η διαγραφή τους είναι απλώς, μια γραφειοκρατική διαδικασία.

    Ας γίνει τώρα επιτέλους η διαγραφή της Ντόρας, γιατί σαν χώρα έχουμε και σοβαρά θέματα να λύσουμε!

    ...τον Κούλη, ας τον αναλάβει ο Τέρυ Χρυσός!

  24. fatfat avatar
    fatfat 10/04/2010 00:32:22

    θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι....καταλαβαίνω και κατανοώ τους λόγους
    -προσωπικούς και μη - που θέλετε να διαγραφεί η κυρία Μπακογιάννη.....ασφαλώς και είναι θεμιτό να υπάρχουν άνθρωποι που διαφωνούν μαζί της πολιτικά ή διαφωνούν με τις ενέργειές της.
    Πιστεύω όμως ότι τελικά θα απογοητευτείτε.....δεν νομίζω ότι ο κύριος Σαμαράς θα τολμήσει να την διαγράψει από το κόμμα.
    Θεωρώ ότι είναι ρεαλιστής και πραγματιστής....και ότι παρά τις εισηγήσεις που δέχεται - ακόμα και την ενδεχόμενη επιθυμία του - δεν θα προχωρήσει σε ρήξη με την κυρία Μπακογιάννη....την ώρα μάλιστα που μπροστά του έχει ένα συνέδριο, όπου μπορεί λογικά να είναι πολιτικά κυρίαρχος και να περάσει συνολικά την γραμμή του.........

  25. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 10/04/2010 00:38:03

    Κύριε φατφατ

    Η συνεχής προκλητική, προσβλητική κι απαξιωτική στάση της κυρίας Μπακογιάννη προ το κόμμα, που εν τέλει την τίμησε και την ανέδειξε, αν και ουδέποτε κατέθεσε περγαμηνές, δεν αφηνει πλέον κανένα περιθώριο ανοχής.

    Η διαγραφή της είναι μονόδρομος.

    Ισως μάλιστα, να αποτελεί και στόχο της, μέσα στο μόνο σενάριο αυτοπροβολής της...την συνεχή θυματοποίησή της ...προς άγραν ψήφων!

    • loretta avatar
      loretta @ χελιδόνι 10/04/2010 01:51:45

      καλο μου χελιδονι....ο αγαπητος κατα τα αλλα ΦΑΤ ΦΑΤ εχει δικαιωμα να ελπιζει οσο ζει....η θεοδωρα ομως καθοτι πολιτικα νεκρη,.,,,δεν εχει ελπιδα καμια...συνεπως...αν εχει την ελαχιστη αξιοπρεπεια 1)θα αποδεχθει την ολοκληρωτικη της ηττα...και 2)αν θελει να την ξανα αποκαλουν Κυρια θα φυγει απο μονη της....!!

      (λιγο απιθανο το βλεπω..διοτι η σεμνοτητα και η αυτογνωσια ειναι κατι που δεν διαθετει παρα τα στραπατσα της ζωης της)

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ χελιδόνι 10/04/2010 01:54:19

      ...ε όχι και στραπάτσα...οι ευκαιρίες για την έξοδό της από την αφάνεια!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 10/04/2010 01:59:11

        ...στραπάτσο ήταν για τη μάνα από το Αγρίνιο, που αυτοκτόνησε γιατί δεν άντεξε την δολοφονία του παιδιού της!

  26. NONOS avatar
    NONOS 10/04/2010 01:03:42

    Οι γορδιοι δεσμοι δεν λυνονται κοβοντε
    Αντωνη προχωρα ολοι εμεις οι Καραμανλικοι σε πιστευουμε και σε στηριζουμε διωξτην να ξεκαθαρισει το τοπίο σπρωξε και τον ατσαλακωτο ο κοσμος διψα για λαικη δεξια καντο πραξη και δε θα χασεις
    Κατεβα σον κοσμο αγγαλιασε τον μακρια απο αυλες και αυλικους τζακια και συμφεροντα τολμησε και δε θα το μετανιωσεις
    Εισαι αφθαρτος χορτατος και πατριωτης

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ NONOS 10/04/2010 02:05:23

      Ο Καραμανλής ο Α έκανε το ολέθριο σφάλμα της καριέρας του το 1978 όταν δεχθηκε τον Δρακουμέλ στην παράταξή του. Ο Καραμανλής ο Β έκανε το λάθος να την κάνει ΥΠΕΞ και να συμβιβαστεί στις απαιτήσεις της. Άντε τώρα να ξεριζώσουμε το καρκίνωμα του Μητσοτακισμού από τα σπλάχνα της ταλαίπωρης παράταξης...

  27. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/04/2010 01:14:00

    Ως μη μέλος της ΝΔ. δεν αρμόζει να τοποθετούμαι στις εσωκομματικές της ζυμώσεις. Το πολιτικό μου στίγμα ορίζω ως Καραμανλικός του αντιεξουσιαστικού χώρου και με αυτή την έννοια εύχομαι κάθε ουσιαστική επιτυχία τόσο στην ΝΔ. όσο και σε όλα τα κόμματα. Όσο κριτική θέση κι αν παίρνω απέναντι ή και ενάντιά τους, πιστεύω ότι τα χρειαζόμαστε, διότι αυτά συνθέτουν το υπάρχον πολιτικό σκηνικό (αλλά αποτελούν και τις επιλογές του εκλογικού σώματος εξαιρουμένης της αποχής) το οποίο είναι απείρως προτιμότερο από την ακυβερνησία ή το χάος.
    Δεν παύω να εξακολουθώ να διαβλέπω ένα κίνδυνο, που είχα εντοπίσει ακόμη επί κυβέρνησης ΚΚ. Αυτός συνίσταται σε καθεστώς αστάθειας του μετα-μεταπολιτευτικού πολιτικού τοπίου, το οποίο μπορεί να προκύψει από την διάσπαση των δυο βασικών βασικών φορέων του δικομματισμού. Είναι κάτι που απεύχομαι, διότι σε φάσεις οξυμένης κρίσης οι πολυσυλλεκτικές κυβερνήσεις συνεργασίας δεν διαθέτουν στοιχειώδη πυγμή, ώστε να είναι σε θέση να ελέγξουν ή να χειριστούν κρίσιμες καταστάσεις.
    Φοβούμαι, ότι σήμερα το Πασόκ βρίσκεται σε σχετικό Ναδίρ γοήτρου. Οι αντίρροπες τάσεις και τα "ρεύματα" είναι σαφώς προδιαγεγραμμένα εκεί και στην ουσία συνοδοιπορούν σε βάση συγκολλητικού μόντους βιβέντι, με στόχο την νομή της διαχείρισης, αλλά και την απόκτηση κύρους σε κυβερνητικές θέσεις, με στόχο μελλοντικής αξιοποίησής του, ίσως σε άλλα πλαίσια.
    Δεν θεωρώ την επιρροή της κ. Μπακογιάννη αμελητέα, η οποία σε συνδυασμό με τις ηγετικές φιλοδοξίες της, αλλά και την μεθοδικότητα της πολιτικής τεχνογνωσίας και τις διεθνείς διασυνδέσεις του πατρός της, είναι σε θέση να δημιουργήσει δεδομένα. Οι συμπάθεια των πέριξ της κ. Μπακογιάννη κύκλων προς τον κ. Βενιζέλογλου έχουν επανειλημμένα εκφρασθεί. Το ποσοστό που πήρε στις εσωκομματικές εκλογές υπήρξε ισχυρό. Η όλη στάση της μετεκλογικά είναι στάση αναμονής, η οποία υποδηλώνει ότι η αδράνεια είναι προτιμητέα της δράσεως, άρα οικοδομεί στην ιδέα, ότι ο χρόνος μάλλον φθείρει τους αντιπάλους και τους ανταγωνιστές της. Διαδηλώνουσα επιφανειακή νομιμότητα έναντι των αποφάσεων και χαμηλό προφίλ προς τα έξω, συγκαλύπτει τις αρχηγικές τάσεις της, μπορεί να εργάζεται παρασκηνιακά, καλύπτει τα ατού που ίσως μπορεί να διαθέτει και διατηρεί το προνόμιο του αιφνιδιασμού μέσω ενός αποδυναμωμένου αλλά έντονα προσκείμενου σε αυτήν μηχανισμού που διαθέτει, ευκαιρίας δοθείσης (το πότε και πως γνωρίζει σαφώς ο Επίτιμος). Εδώ ας μην παραβλέπουμε και το κάθισμα στην τράπεζα των ομοτράπεζων της λέσχης, όπου πολλά προαποφασίζονται και εντέχνως προωθούνται.
    Ο κ. Καρατζαφέρης αποτελεί ακραίο φαινόμενο πολιτικού χατζιαβατισμού, με διακηρυγμένες προθέσεις κατάληψης γκαρσονιέρας, φρεατίου ή χώρου αποθήκευσης απορριμάτων στην όποια πολυκατοικία, μονοκατοικία, παράγκα, αυθαιρέτου, ή υπονόμου του προσφερθεί.
    Κατά συνέπεια δεν μπορώ να ενθουσιάζομαι από ιδέες εσωκομματικών συγκρούσεων που φτάνουν στα άκρα, όταν μάλιστα κάποιοι των συμβαλλόμενων αποδεικνύουν στην πράξη, ότι οι πολιτικές τμηματικής συναίνεσης δεν βρίσκονται εκτός των πλαισίων τακτικής, που επιλέγουν να χειριστούν.
    Βεβαίως αναγνωρίζω ταυτόχρονα, ότι η ρήξη με το παρελθόν αποτελεί την πρόκληση της φάσης που διανύουμε. Όμως οι επιλογές τομών, που ανατρέπουν υπάρχουσες ισορροπίες, μπορούν να συμπεριλαμβάνουν ίσως και το ενδεχόμενο της ασταθούς ισορροπίας, όχι όμως και αυτό της ηθελημένης αστάθειας, ακριβώς λόγω επικινδυνότητος των καιρών.
    Το προηγούμενο της κυβέρνησης Καραμανλή έδειξε στην πράξη, ότι τεχνητές συγκολλήσεις και μισές ρίξεις, που στηρίζονται σε φαύλους συμβιβασμούς, δεν λειτουργούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει, ότι μια μη δομημένη ρευστότης είναι σε θέση να οδηγεί αυτομάτως σε νέες, καλύτερες ισορροπίες, σε φάση που τα προβλήματα επιβάλλουν συσπείρωση, καρτερία και ενίσχυση του αγωνιστικού φρονήματος, όχι στη βάση αόριστης συνθηματολογίας, αλλά πολύ συγκεκριμένα επεξεργασμένης προτάσεως διεξόδου, με όσα επίπονα και εάν αυτή μπορεί να απαιτεί.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Μποτίλια στο πέλαγος 10/04/2010 01:25:30

      ..όχι Βενιζέλογλου....Τουρκμεντζόγλου!

  28. Σωτ. Μητραλ. avatar
    Σωτ. Μητραλ. 10/04/2010 01:46:44

    Ἐπειδὴ ἡ Ντόρα εἶναι ἀχαλίνωτη στὴ φιλοδοξία της, ἂν δὲν διαγραφεῖ θὰ κάνει σύντομα κάτι πιὸ χοντρὸ ἀπὸ τὴν μὴ παρουσία της στὴν ΚΕ. Στὴν θέση τοῦ Σαμαρᾶ θὰ περίμενα, νὰ ἐκτεθεῖ περισσότερο ὥστε νὰ καταλάβει καὶ ὁ πλέον δύσπιστος ἢ ἀφελὴς πὼς πρόκειται γιὰ ἀπόστημα.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Σωτ. Μητραλ. 10/04/2010 01:52:26

      ...μόνο οι ηλίθιοι κι οι εξαγορασμένοι δεν το έχουν καταλάβει...

    • loretta avatar
      loretta @ Σωτ. Μητραλ. 10/04/2010 01:52:55

      ερχεστε στα λογια μου αγαπητε...οσο εκτειθεται τοσο καλυτερα για ολους μας!!!

  29. ΒΑΣΙΛΗς Μ avatar
    ΒΑΣΙΛΗς Μ 10/04/2010 02:22:21

    Και οι 300 χιλιαδες που επέλεξαν την Ντόρα για αρχηγό?Ή μήπως νομίζετε ότι η Ν.Δ. έχει την πολυτέλεια να απωλέσει,έστω και το ένα τρίτο από αυτούς?19 εώσ 22 τοις εκατό μας δίνουν όλες οι τελευταίες δημοσκοπήσεις.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ ΒΑΣΙΛΗς Μ 10/04/2010 12:56:09

      ΒΑΣΙΛΗς,ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που την ακολουθήσουν οι 300000 χιλιάδες,το κέρδος από το ξεσαβούρωμα θ'άναι τόσο μεγάλο,όσο δεν φαντάζεσαι.Τα κόμματα,επαψαν ν'άναι μαντριά. Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό,ότι πολλαπλάσιοι άλλοι θα συνωστίζονται στην είσοδο της Ρηγίλλης,με το που θ'ακούσουν ότι καθάρισε ...ο αέρας;;
      Κάθε άνθρωπος,έχει πολύ συγκεκριμένες ικανότητες και δυανατότητες.Ετσι και η δικιά σου.Παρ'όλ'αυτά,(Θές λόγω καπατσοσύνης;Θές λόγω πολιτικής 'προίκας';)η μανταμίτσα,πήρε τίτλους,οφίκια κι αξιώματα,δυσανάλογα πρός τα...κυβικά της.Βουλευτής,δήμαρχος,υπουργός,υποψήφια αρχηγός.Ας πάει γιά υπερνομαρχέσα άν την παίρνει.Να γίνει Φωφίτσα,στη θέση της Φωφίτσας.Της Φωφίτσας που κι αυτή είχε πολιτική 'προίκα΄,αλλά δυστυχώς ανύπαρκτα κυβικά..Γιατί γιά κάτι περισσότερο δικέ μου,.....δέν !!!!

  30. σερτης avatar
    σερτης 10/04/2010 03:03:08

    καλά βρε παιδιά δείξτε΄λίγη κατανόηση.......20 χρόνια υπονομεύσεων έκανε για να βάλει το μαχαίρι στο λαιμό στον καραμανλή να της τα δώσει όλα
    20 χρόνια πάλευε..........και έλεγε και ανεκδοτάκια του τύπο πάντα ήμουν δίπλα στον καραμανλή........
    20 χρόνια προετοιμασίας......για σκέψου.....η μεγαλύτερη φούσκα που 20 χρονια διογκωνόταν να σκάσει και να φανεί ότι ήταν το απόλυτο κενό.....και επειδή εσωτερικά όταν υπάρχει κενό δεν μπορεί να υπάρξει ισορροπία.....΄την τραβάγαν και απέξω......από το πρωι αυτιάς, μετά χατζηνικολάου τρεμη, πρετεντέρης μακρή βούλτεψη......αλλά η φούσκα έσκασε.....και ο κόσμος της νδ της έδειξε ότι τρελαινόταν στην ιδέα να γίνει αρχηγός η μειοψηφία......
    για φανταστείτε........20 χρόνια να θέτει βέτο στον αντίπαλό της και αυτή η τακτική της να αποδειχτεί ότί ήταν αντίθετη στη βάση της νδ.......δηλαδή 20 χρόνια έλεγε μπαρούφες......
    για φανταστείτε γκρέμισμα να συμπεριφέρεται σαν μειοψηφία και τελικά να είναι μειοψηφία......
    για φανταστείτε τί έπαθε όταν έβαλε τον κιλτίδη να βάλει κάλπη στην εκλογή τασούλα και τελικά μόνο 7 να την ακολουθήσουν......
    για φανταστείτε να θέλει να κάνει νέο κόμμα και να την ακολουθήσει μόνο ο κιλτίδης ο σκυλλακακης ο κοντογιάννης και κανα 2 ακόμα μαζί με τον κασσίμη
    για φανταστείτε ο κούλης να συνεργάζεται με τον σαμαρα..........
    για φανταστείτε που άκουσε τον δενδια να λέει ευγνομονώ τον σαμαρά που κάνει την ενότητα πράξη
    για φανταστείτε λίγους μείνες μετά το δεν έφυγα ποτέ να πρέπει να κάνει νέο κόμμα
    για φανταστείτε που πήγε στην κύπρο και την αδειάσαν οι κύπριοι....

    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΙΓΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ........

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ σερτης 10/04/2010 03:13:12

      διαγραφή ΤΩΡΑ στη ΝΤΟΡΑ!

  31. ΒΟΙΩΤΟΣ avatar
    ΒΟΙΩΤΟΣ 10/04/2010 18:30:12

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ. ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.ΔΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΘΕΜΑΤΑ.ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΕΙΣ ΤΟΥ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ-ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΜΑΣ ΤΗΝ 29η-11-2009 ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΕΡΝΑ.