23/01/2013 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελεσίγραφο της κυβέρνησης στους απεργούς των ΜΜΕ μέχρι αύριο

Προθεσμία στους εργαζομένους των μέσων μαζικής μεταφοράς μέχρι αύριο Πέμπτη, προκείμενου να αποκατασταθεί η λειτουργία των μέσων, έδωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου.

Η ταλαιπωρία των πολιτών και η αναστάτωση της οικονομικής ζωής της πρωτεύουσας δεν μπορεί να συνεχιστούν. Πρέπει άμεσα να αποκατασταθεί η ομαλότητα στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, υπογράμμισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος στέλνοντας σαφές μήνυμα στους απεργούς:

«Μέχρι αύριο οι πρωτεργάτες αυτής της απαράδεκτης κατάστασης καλούνται να συμμορφωθούν με τις δικαστικές αποφάσεις για να αποκατασταθεί η νομιμότητα». Σε αντίθετη περίπτωση, ξεκαθάρισε, θα αντιμετωπίσουν τις συνέπειες του νόμου.

Όπως αποκαλύπτουμε σε προηγούμενη ανάρτηση η κυβέρνηση απειλεί να χρησιμοποιήσει την πολιτική επιστράτευση, για την οποία όμως υπάρχουν ενστάσεις στο εσωτερικό του Υπουργικού Συμβουλίου. Παράλληλα επιστρατεύονται υπουργοί και βουλευτές σε μια προσπάθεια να διαμορφωθεί η άμυνα της κυβέρνησης έναντι της κριτικής των απεργών, ενώ ανεβαίνουν σιγά σιγά οι τόνοι και στέλνονται non papers. Κομματική πειθαρχία έχει τεθεί και για τους συνδικαλιστές της ΔΑΚΕ και γίνεται προσπάθεια να ευθυγραμμιστούν πλήρως με τις κυβερνητικές προτάσεις, αν και ο διαγραμμένος πρόεδρός της, Κιουτσούκης είναι στα κάγκελα.

 

Την ίδια ώρα, με «μπλακ αόυτ στις συγκοινωνίες» προειδοποιεί ο πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων Κίνησης της ΣΤΑΣΥ, Χρήστος Κούκης, σε περίπτωση που η κυβέρνηση προχωρήσει σε επίταξη των εργαζομένων.

Λύση που θα αντιστοιχείται με την υπάρχουσα νομοθετική ρύθμιση για το μισθολόγιο και θα διατηρεί ταυτόχρονα το θεσμό της συλλογικής σύμβασης, ζήτησε η Δημοκρατική Αριστερά, σε μια προσπάθεια να βρεθεί λύση στο συνεχιζόμενο αδιέξοδο.

Οι μάσκες έπεσαν και ο υπουργός Ανάπτυξης Ανταγωνιστικότητας Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων με συνοδοιπόρους τους μνημονιακούς συνεταίρους του έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο, σχολίασε ο ΣΥΡΙΖΑ για το τελεσίγραφο της κυβέρνησης.

Η αξιωματική αντιπολίτευση κατηγορεί την κυβέρνηση ότι εκβιάζοντας, τρομοκρατώντας, και απειλώντας τους εργαζόμενους στα μέσα μαζικής μεταφοράς στοχεύει  στην πλήρη διάλυση του δημόσιου συστήματος συγκοινωνιών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΛΗΘΕΙΕΣ avatar
    ΑΛΗΘΕΙΕΣ 23/01/2013 13:36:00

    Η μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού, είναι υπερ των απολύσεων κρατικών κηφήνων-βυσμάτων, και των ιδιωτικοποιήσεων! Σαμαρά προχώρα και μόνο πολιτικό κέρδος θα έχεις! Και τώρα τι λέει ο μπαχαλοτσύριζα, αλλά και η συνιστώσα του δημαρ, και το ξοφλημένο πασοκ, ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ Εέα ΝΔΙΑΦΕΡΕΙ! Απλά όλα αυτά τα κρατικοδίαιτα κόμματα, παλεύουν, για τις ψήφους των κρατικών κοπρόσκυλων! Η νέα δημοκρατία ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΕ απο τον κόσμο του ιδιωτικού τομέα, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΛΟΓΟ! Αλλιώς η χρυσή αυγή παραμονεύει ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΘΡΑΥΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ!

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ ΑΛΗΘΕΙΕΣ 23/01/2013 17:01:45

      Η εκαστοτε κυβερνηση λογοδοτει στο συνολο του εκλογικου σωματος, είτε την ψηφισε ειτε οχι και οχι μονο σε αυτους που την ψηφισαν... Ελεος

    • dim avatar
      dim @ ΑΛΗΘΕΙΕΣ 23/01/2013 17:26:32

      Ο Σαμαράς έχει δεσμευθεί, και τώρα είναι η ώρα να δείξει ότι κάνει πράξη αυτά που λέει: Καμία παρανομία δεν μπορεί να γίνεται ανεκτή... Ο νόμος θα εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις... Αν συνεχίσουν τη παράνομη απεργία τους, προχώρα σε επίταξη και αν προβλέπεται και από το νόμο σε απολύσεις, και η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού Λαού θα είναι μαζί σου...

      Στο μόνο που θα διαφωνήσω μαζί σου είναι στο ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΛΟΓΟ... Ο πρωθυπουργός της χώρας είναι πρωθυπουργός όλων των Ελλήνων... Όσοι δημόσιοι υπάλληλοι κάνουν καλά τη δουλειά τους, αμείβονται ανάλογα με τη παραγωγικότητα τους, τηρούν τους νόμους και τιμούν τα χρήματα που τους πληρώνουμε όλοι εμεις με τους φόρους μας, είναι το ίδιο άξιοι με τους τίμιους και παραγωγικούς εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα... Και αντίστοιχα, όσοι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα (βάζω μέσα και Ελ.Επ. και στελέχη και επιχειρηματίες μικρούς και μεγάλους), καταφεύγουν σε διαφθορά, φοροδιαφυγή κλπ κλπ κλπ, είναι το ίδιο κατακριτέοι όσο και οι προνομιούχοι, συνδικαλιζόμενοι, αργόσχολοι, βολεμένοι του δημοσίου που θέλουν να διατηρούν τα προνόμια τους είς βάρος του υπόλοιπου ελληνικού λαού...

  2. LamprosM avatar
    LamprosM 23/01/2013 13:58:10

    δεν θα βαριεμαι να το λέω, η απεργίες αυτές πλήτουν πρώτα απ όλα τους φτοχωτερους όλων, όσους δεν εχουν την δυαντότητα να πάνε με άλλο τροπο στην άλλη α΄κρη της αθηνας πρωινιάτικα για την δουλειά τους. Ποιος νομιζουν σε τελική αναλυση πως ειναι αυτός που παιρνει ο λεοφωρείο και το μετρό στις 6 -7 το πρωι? Ο Νιαρχος? Μάλλον όχι. Αναλγησια. Εγω πληρωσα 450 γι την ετησια καρτα, και σε 6 μερες απεργίας έχω δόσει αλλα 30 ευρω για τα ειστηρια μου. Ας μην σας πω πόσα παιρνω το μηνα. Αισθανομαι μεγάλη αδικια. Δεν εχω κανει κατι για να τιμωρουμαι έτσι.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ LamprosM 23/01/2013 20:32:10

      Οι κάτοχοι κάρτας πολλαπλών διαδρομών, θ' αξιώσουν να πιστωθούν τα ποσά για τις πληρωμένες και μη παρασχεθείσες υπηρεσίες ΜΜΜ.

      Και κάτι ακόμα το οποίο αφορά τους συνταξιούχους ΙΚΑ: εφεξής, οι Τράπεζες θα πιστώνουν στους λογαριασμούς τις συντάξεις ΙΚΑ, την Τελευταία Εργάσιμη Ημέρα Κάθε Μήνα.

  3. tpe avatar
    tpe 23/01/2013 14:46:04

    Απλά πράγματα,
    http://www.politico.com/news/stories/0808/12292.html

    Ας πάρει παράδειγμα από αυτόν. Ουδείς έχει δικαίωμα να ταλαιπωρεί τον κόσμο που δεν έχει άλλο τρόπο να πάει στη δουλειά του. Δεν κατάλαβα, γιατί δεν μπορούν ΜΙΑ φορά στη ζωή τους να είναι νόμιμοι οι αριστεροί; Τι ζόρι τραβάνε με το νόμο; Ας ακολουθήσουν το νόμο κι ας απεργήσουν. Α, να μην ξεχάσω: ΚΑΛΠΕΣ, την επόμενη φορά, έτσι; Όχι οι σαχλαμάρες που ξέρετε περί "δημοκρατίας", φασίστες της κακιάς ώρας.

    • be_cool avatar
      be_cool @ tpe 23/01/2013 16:02:14

      > Τι ζόρι τραβάνε με το νόμο; Ας ακολουθήσουν το νόμο κι ας απεργήσουν

      Άσχετα από το συγκεκριμένο θέμα, δεν είναι όλοι οι ψηφιζόμενοι νόμοι ίσοι. Νόμοι που γράφονται κατά παράβαση του συντάγματος (π.χ. πράξεις νομοθετικού περιεχομένου χωρίς έκτακτο και απρόβλεπτο αντικείμενο, υπογραφή διεθνών -δανειακών- συμβάσεων χωρίς πλειοψηφία των 2/3) ή νόμοι που βολεύουν χαριστικά ημετέρους, πρέπει να καταργούνται στην πράξη από τους πολίτες που θεωρούν εαυτούς υπεύθυνα άτομα. Πολιτική ανυπακοή απέναντι στους καταπατητές της λαϊκής κυριαρχίας (άλλα λένε πριν τις εκλογές για να εκλεγούν και πράττουν τα αντίθετα μετά την υφαρπαγή της ψήφου) και σε όσους μετατρέπουν την συμμετοχική δημοκρατία σε τυραννία (ο υπουργός οικονομικών -όπως π.χ. ο κ. Παπακωνσταντίνου- δύναται να υπογράφει συμφωνίες με ξένες τράπεζες ή οργανισμούς χωρίς προηγούμενη έγκριση του κειμένου τους από τη βουλή).



      > ΚΑΛΠΕΣ, την επόμενη φορά, έτσι; Όχι οι σαχλαμάρες που ξέρετε περί "δημοκρατίας"

      Παίρνουν παράδειγμα από τους εθνοπατέρες: "λευκά και ροζ ψηφοδέλτια" κάποτε, "κάθε καημός και κάλπη" σήμερα. Και η δημοκρατία και η μυστικότητα της ψήφου ας πάνε να κουρεύονται.

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/01/2013 17:00:24

    Εγώ ένα πράγμα ξέρω, Δημοκρατία έχουμε όταν η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.
    Και συνεχίζω, όταν αυτό παραβιάζεται η Δημοκρατία αποκαθίσταται δια της εφαρμογής του νόμου.
    Και αν ο νόμος δεν εφαρμόζεται ή καθυστερεί, τότε έχουμε έναρξη αναρχίας, με όλες τις συνεπακόλουθες συνέπειες!!
    Και εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που συναινούν σε αυτή την παρανομία, τότε θα συναινέσουν και σε ενδεχόμενη παρόμοιας εκτάσεως απεργίας της ΔΕΗ.
    Φαντάζεσθε τι θα γίνει αν κατέβουν οι διακόπτες για μια εβδομάδα;
    Μήπως έχουν δίκιο τελικά αυτοί που υποστηρίζουν ότι μας ψεκάζουν;

  5. viva avatar
    viva 23/01/2013 17:11:02

    be cool @ σωστος

  6. Chris avatar
    Chris 23/01/2013 23:03:48

    Ο Σαμαράς πρέπει να δείξει πυγμή. Δε χρωστάει σε κανέναν. Οι δικαστικές αποφάσεις να εφαρμόζονται. Τέλος στις μεταπολιτευτικές πρακτικές που μας οδήγησαν στην κατάρρευση.

  7. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 24/01/2013 11:31:24

    Επὶ τέλους, τελειώστε τους σήμερα. Εἶναι ἡ κρίσιμη στιγμή. Ἤ τὸ τέλος τῶν συνδικ-αλητῶν ἐκβιαστῶν τρωκτικῶν τοῦ δημοσίου ἢ ἡ ἀρχὴ τοῦ τέλους τῆς κυβερνήσεως καὶ ἡ ἀρχὴ τοῦ ἀνεξέλεγκτου πλέον κατρακυλήματος τῆς Ἑλλάδος στὸ χάος.

    Ρόναλντ Ρέηγκαν - ἀεροελεγκτές. Take it or leave it.

  8. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 24/01/2013 11:36:32

    Τὴν ὥρα ποὺ ἔχουμε στραγγαλίσει ὅλη τὴν κοινωνία, ποὺ ἑκατομμύρια Ἕλληνες ἔχουμε σφίξει τὸ ζωνάρι ἢ ἔχουμε ριχτεῖ στὴν ἀνεργία, προκειμένου νὰ μὴν ἀπολυθεῖ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δημόσιος ὑπάλληλος (μοναδικὴ περίπτωσις κοινωνικῆς εὐαισθησίας κράτους ὑπὸ χρεωκοπίαν στὴν οἰκουμένη - ἀκόμη καὶ ὁ Ραοὺλ Κάστρο περικόπτει τὸ δημόσιο), οἱ ἐκβιαστὲς τοῦ Μετρὸ μὲ τὸν ἔξαλλο μούσια τοῦ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ἐπὶ κεφαλῆς τυραννοῦν ὁλόκληρη τὴν πόλι, ἐπειδὴ τοὺς χαλᾷ τὴν ζαχαρένια τους τὸ ἑνιαῖο μισθολόγιο! Ἀπαιτώντας νὰ ἐξαιρεθοῦν, ὡς γαλαζοαίματοι ἀπὸ κούνια προφανῶς. (Φαντασθεῖτε τὶ διόλου ἑνιαῖα μὰ ὅλως ἰδιαίτερα προνόμια ἔχουν - τὰ ὁποῖα τοὺς τὰ πληρώνω ἐγὼ, βεβαίως-βεβαίως.)

    Ρόναλντ Ρέηγκαν – ἀεροελεγκτές. Take it or leave it.

  9. viva avatar
    viva 24/01/2013 11:57:05

    αγαπητε ΚΑΛΛΙΜΑΧΕ συμφωνω κ επαυξανω ! αλλα οταν λεμε ΟΛΟΙ στο εναιο μισθολογιο εννοουμαι ΟΛΟΙ ....οχι εξαιρεσεις.....δλδ μεσα κ του υποικ μεσα κ τελωνειακοι μεσα οι υπαλληλοι της βουλης ....αλλιως ολοι καλα κανουν κ ζητανε !!!