Τελειώνουν τον Τσίπρα
30/06/2015 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελειώνουν τον Τσίπρα

Τις τελευταίες ημέρες του... Συριζαίϊκου Βατερλώ ζούμε και εδώ να είστε να το θυμάστε

(Ανανεωμένο) Τις τελευταίες ημέρες του... Συριζαίϊκου Βατερλώ ζούμε και εδώ να είστε να το θυμάστε. Ο Αλέξης Τσίπρας έχει προγραφεί πλέον από Έλληνες και ξένους, από φίλους και εχθρούς. Οι δημοσκοπήσεις που γίνονται κρυφά για το δημοψήφισμα της Κυριακής δείχνουν ότι ο κόσμος έχει καταλάβει τι συμβαίνει αν υπερισχύσει το «όχι» του ΣΥΡΙΖΑ. Το αποτέλεσμα θα είναι η μεγάλη έκπληξη της ευρωπαϊκής ιδέας, θα είναι συντριπτική ήττα για τον πρωθυπουργό και την παρέα του.

Η κινητοποίηση βιομηχάνων, δημάρχων, επιστημονικών φορέων, ανθρώπων του μόχθου και πετυχημένων Ελλήνων είναι μεγάλη. Όχι μόνο στη διαδήλωση που έγινε υπό βροχή αλλά και στις συναντήσεις στον πρόεδρο της Δημοκρατίας. Και κυρίως από τη στάση του Πρ. Παυλόπουλου ο οποίος μπορεί θεσμικά να μην είναι σε θέση να κάνει κάποια εντυπωσιακή κίνηση ωστόσο οι δηλώσεις του δείχνουν ότι θέλει να εγγυηθεί την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας απέναντι τους άθλιους αντιευρωπαϊστές.

Όπως όλα δείχνουν και οι ξένοι τελειώνουν τον Τσίπρα εξαιτίας της παρελκυστικής πολιτικής που ακολουθεί ενώ η χώρα χρεοκοπεί. Η πρόταση που κατέθεσε για Μνημόνιο 29,1 δισ. ευρώ με χρηματοδότηση ώστε να φύγει το ΔΝΤ είναι ενδεικτική. Η κυβέρνηση προτείνει ουσιαστικά να αγοράσει ο ESM το δάνειο από το Ταμείο και η Ελλάδα να κάνει ένα νέο μνημόνιο με τους πιο «μαλακούς» Ευρωπαίους. Βεβαίως, το αίτημα αυτό απερρίφθη κυρίως από τους Γερμανούς, όχι γιατί δεν είναι καλή ιδέα αλλά γιατί πλέον η Μέρκελ λέει στον Τσίπρα «κάνε το δημοψήφισμα και έλα να τα πούμε».

Μέχρι τότε θα μας πάνε... καροτσάκι. Η Ελλάδα από την Τετάρτη είναι η πρώτη χώρα από τον Β. Παγκόσμιο Πόλεμο που δεν πληρώνει το ΔΝΤ και θα έχει το στίγμα της... Ζιμπάμπουε. Την ίδια στιγμή θα γίνεται χαμός στις τράπεζες για να πάρουν τη σύνταξή τους οι κακόμοιροι οι γέροντες, και εικόνες ντροπής θα βλέπουμε ενώ τα ταμεία θα στερεύουν και δεν θα έχουν ούτε τα 120 ευρώ να δώσουν. Σήμερα π.χ. μεγάλη τράπεζα στέρεψε από ρευστό και τις έδωσαν άλλες δύο για να μην κηρύξει «φαλιμέντο». Από αύριο δεν θα υπάρχει «σάλιο» στα ΑΤΜ και χιλιάδες άνθρωποι θα είναι απλήρωτοι. Η οργή θα είναι τόσο μεγάλη αλλά και η απογοήτευση για το... σοσιαλιστικό όραμα του ΣΥΡΙΖΑ τόσο ισχυρή που ο χείμαρρος θα γίνει ποτάμι και θα τους πνίξει μέχρι την Κυριακή. Γι' αυτό επιμένει η Μέρκελ να γίνει το δημοψήφισμα

Τι θα γίνει όμως αν ο κόσμος ψηφίσει υπέρ του «ναι»; Σύμφωνα με τα λεγόμενα του πρωθυπουργού θα δρομολογηθούν εξελίξεις. Πιθανότατα θα παραδώσει την εξουσία, αν όχι άμεσα προκειμένου να μπορεί κάποιος να πάει να κλείσει τη συμφωνία, σίγουρα σε λίγο καιρό. Οι μέρες της αφθονίας του είναι μετρημένες για τον κ. Τσίπρα ο οποίος έκανε το τεράστιο λάθος να εγκλωβιστεί και να εγκλωβίσει όλο τον ελληνικό λαό. Δεν του μένει τίποτε άλλο από μια ηρωϊκή έξοδο μπας και διασωθεί από ένα πιθανό... Ειδικό Δικαστήριο. Αλλωστε θα βρουν κορόιδο να φορτώσουν όλες τις ευθύνες της καταστροφής. Από... Μπαρουφάκηδες να φάνε και οι κότες.

Την Κυριακή ψηφίζουμε, τη Δευτέρα φεύγουν λοιπόν. Αντε γεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mind the G.A.P. avatar
    Mind the G.A.P. 30/06/2015 12:56:15

    Το ζήτημα είναι να τελειώσει και ο λαϊκισμός. Δυστυχώς όμως όμως αυτός άπτεται εγγενών αδυναμιών αυτού του λαού, οπότε δεν είμαι πολύ αισιόδοξος. Απλά θα βρεθεί ο επόμενος που θα τον εκφράσει αυθεντικά. Σε ό,τι δε αφορά, τους τυχάρπαστους, ακροαριστερούς σταλινοφασίστες, θεωρώ ότι θα έχουν άσχημο και ταπεινωτικό τέλος.

    • Pgm avatar
      Pgm @ Mind the G.A.P. 30/06/2015 13:08:31

      Κατά τη γνώμη μου το ζήτημα είναι να αναγνωρίζει ο ίδιος ο λαός τους λαϊκιστές. Αυτοί θα υπάρχουν, αλλά δεν προχωρούν μόνοι τους. Ποιές δομές σε παιδεία πρέπει να αναπτυχθούν για να θωρακιστεί η κοινωνία από το σφυροκόπομα αυτών; Δε γνωρίζω, αλλά από κάπου εκεί πρέπει να γίνει η αρχή ώστε τα λαϊκίζοντα και φασιστικά καθεστώτα να παραμένουν μικρά και στην άκρη

    • GLAD avatar
      GLAD @ Mind the G.A.P. 30/06/2015 15:53:47

      Είναι θέμα παιδείας. Αναζητήστε τους ενόχους στα σχολεία.

    • Ίων και Ελευθέριος avatar
      Ίων και Ελευθέριος @ Mind the G.A.P. 30/06/2015 16:39:10

      Ελπίζω να βγω λάθος, αλλά ήδη έχει γίνει μεγάλη ζημιά: μεγάλο μέρος των νεαρών ανθρώπων τσιμπάνε στον εθνικολαϊκισμό και δεν ακούνε τα επιχειρήματα. Γιατί τα πρόσωπα που εκφέρουν αυτά τα επιχειρήματα έχουν με τον άλφα ή βήτα τρόπο απαξιωθεί στις συνειδήσεις τους. Όταν λοιπόν βλέπω πχ τον Φίλη να κάθεται και να κοιτά άπραγος τον Βορίδη, ενώ ο τελευταίος τον ισοπεδώνει με λογικά επιχειρήματα (enikos gr χθες), τρομάζω. Δεν ξέρω αν αυτό το κάνει επειδή έχει ισοπεδωθεί, ή απλά δεν τον ενδιαφέρει καν να μπει στο πεδίο της λογικής αντιπαράθεσης, γιατί ξέρει ότι ο κόσμος που τσιμπά δεν ασχολείται πλέον με λογικά επιχειρήματα, αλλά σύρεται από τη μύτη με το θυμικό. Χθες μόλις μιλούσα με φιλικό μου πρόσωπο που επρόσκειτο στην δεξιά παράταξη και το έπεισα (!!!), έτσι νομίζω τουλάχιστον, να ψηφίσει ''ναι'' την Κυριακή. Τα αστικά κόμματα ξύπνησαν αργά, πολύ αργά... 40 χρόνια ιδεολογικής λεηλασίας από την φασιστερά, 40 χρόνια παρασιτικού καταναλωτισμού, 40 χρόνια πελατειακού κράτους, σε μία βρώμικη σχέση μεταξύ πολίτη και αστού βουλευτού, οδήγησαν στην πλήρη απαξίωση των αστικών ηθών, που πλέον δεν συγκινούν μεγάλο μέρος αυτής της άλογης μάζας ανθρώπων, που δεν έχουν λέξεις, μόνο συναισθήματα και βασικά ένστικτα. Δείτε και τα σχόλια κάτω από το βίντεο στο utube της Κων/λου με την Κοσιώνη. Θα καταλάβετε πολλά..... Εύχομαι να κάνω λάθος

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Ίων και Ελευθέριος 01/07/2015 00:01:38

        Δεν τσιμπανε στον εθνολαικισμο. Ειναι ο αγνος παρθενος καρπος μιας κοινωνιας του "ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε; (με τη συνταξη του μπαμπα/μαμας κλπ) ειναι αυτοι οι αθρωποι που εμαθαν στην αλητεια στο καρακιοζιλικι και στο φαφλατισμο για να βγαζουν τα προς το ζειν. δυστυχως αυτη ειναι η κοινωνια μας. ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝ

  2. ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ avatar
    ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ 30/06/2015 13:03:45

    Μας εσυρε 5 μηνες σε ατερμονες διαπραγματευσεις,εφαγε τα αποθεματικα των ταμειων,εφερε μια κακιστη προταση 8δις μετρων,πουλησε ψεμματα και ειναι φανερο οτι δεν υπηρχε απολυτως κανενα σχεδιο ειτε για συμφωνια ειτε για επιστροφη σε εθνικο νομισμα. Τσιπρα,εισαι τρυπιος και λιγος,θα σε γραψει η ιστορια ως μια αριστερη παρενθεση που εσκασε η χωρα στα χερια του,σε ψηφισανε για να φερεις μια καλυτερη διαπραγματευση και αυτο που φερνεις ειναι γκρεμος και χρεοκοπια.

  3. Pgm avatar
    Pgm 30/06/2015 13:17:45

    Εάν δεχθεί ο Τσίπρας μια συμφωνία αυτή τη στιγμή, το ενδιαφέρον δε θα είναι η προσπάθεια για τη ψήφισή του, αλλά η προσπάθεια αυτή καθ'αυτή καθότι είπαμε: Ούτε πρωθυπουργοί παντός καιρού είμαστε, αλλά ούτε προέδροι που επιμένουν να τιμούν τους ομιλητές του

  4. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 30/06/2015 13:32:56

    Ειναι αυτο που λεμε εδω και λιγες μερες. Δεν μπορω να δω πως θα αντεξει η χωρα μεχρι τη κυριακη του δημοψηφισματος.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Παρατηρητής 30/06/2015 14:16:57

      Θα το παρει πισω το δημοψηφισμα....Γιατι απλα εκτος απο ψευτης και και χεστης.

      • Αμφιδάμας avatar
        Αμφιδάμας @ Vassilis 30/06/2015 14:20:34

        Αυτά θα λέμε τώρα; Αρκεί να το πάρει πίσω κι ας βαφτίσει όπως θέλει το πισωγύρισμα.Έτσι ίσως σώσει και το δικό του πολιτικό τομάρι.

  5. ΜΑΥΡΗ ΧΕΙΡΑ avatar
    ΜΑΥΡΗ ΧΕΙΡΑ 30/06/2015 13:40:45

    ΝΑΙ = ΕΥΡΩΠΗ
    ΟΧΙ = ISIS+ΤΟΥΡΚΙΑ Ξέρετε τί θα με κάνει να ψηφίσω ΝΑΙ;
    Όχι τα οικονομικά αλλά, οι ίδιοι λόγοι με τους οποίους εκβίαζαν οι Τσίπρας-Καμμένος τους Ευρωπαίους: για γεωπολιτικούς λόγους. 1. Θα ψηφίσω ΝΑΙ εξαιτίας του ΠΑΝ-ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ: του ISIS και του μουσουλμανικού τόξου πέριξ της Ελλάδας…σε περίπτωση κατάρρευσης, ας γνωρίζουν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ-ΑΝΕΛ της Κρήτης πως βρίσκονται πολύ κοντά στα παράλια της Λιβύης…4 ώρες δρόμος…τρία φουσκωτά χρειάζονται: το ένα με οπλισμό τα άλλα δύο με άντρες, κατεβαίνουν στην οποιαδήποτε παραλία στα νότια παράλια, κόβουν δύο κεφάλια, τα ποστάρουν στο διαδύκτιο και τέλος… 2. Θα ψηφίσω ΝΑΙ γιατί σε περίπτωση κατάρρευσης, η Τουρκία θα εισβάλει στην Ελλάδα.
    ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΣΤΕ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.
    Μη θεωρούν κάποιοι πως η Ρωσία θα μπει σε πόλεμο με τις ΗΠΑ ή το αντίθετο, για τα μάτια της Ελλαδίτσας.
    Ειδικά όταν οι εταιρείες τους έχουν συνεργασίες μεταξύ τους (φάνηκε στο πρόσφατο συνέδριο στην Αγία Πετρούπολη: αυτό το ξέρει και ο Τσίπρας και ο Καμμένος)…Έχουν άλλη πιο εύκολη και φτηνή λύση για εμάς: διάσπαση σε κομματάκια… Μετά από αυτά, δεν θα χρειαστεί καν το ελικόπτερο στην Αθήνα...θα σας προλάβουν οι ISIS κύριοι των ΣΥΡΙΖΟ-ΑΝΕΛ…
    ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΙΝ ΑΥΤΟ…

    • πΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ avatar
      πΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ @ ΜΑΥΡΗ ΧΕΙΡΑ 30/06/2015 14:21:26

      O ISIS βρίσκεται ΉΔΗ μέσα στην Ευρώπη που θα ψηφίσεις και η οποία ποίησε τη νήσσα στα Ίμια.

      • PKONT67 avatar
        PKONT67 @ πΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ 30/06/2015 20:08:14

        KALA PARE TORA KANA LATROMETANASTH SPITI SOY GIA PAREA KI ELA META NA TA POUME SYRIZOPARMENE

        • πΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ avatar
          πΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ @ PKONT67 01/07/2015 09:29:27

          Τον λαθρομετανάστη να ζητήσεις να τον πάρει σπίτι της η Μέρκελ (όπου θέλει και να πάει) που κάνει την πάπια στο τζάμπα, ανόητε

          • Γιαγιά avatar
            Γιαγιά @ πΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ 01/07/2015 13:12:08

            Και γιατί να τον πάρει στο σπίτι της η Μέρκελ; Αφού ο υπερασπιστής του έθνους Σημίτης αλλά και τα υπόλοιπα Ευρωθύματα υπέγραψαν το Δουβλίνο 2; Μας πρόσφεραν με το αζημίωτο οι άνθρωποι για Parking ! Τι να σου κάνει κι η Άγκελα;

  6. Εγώ avatar
    Εγώ 30/06/2015 13:54:11

    Τελικά κατάφερε να εξεφτελίσει ακόμα και το ΚΚΕ που πάντα έλεγε έξω από την ΕΕ από τότες που λεγόταν ΕΟΚ. Τώρα ούτε αφτοί δεν θέλουν ... Αν τη σκαπουλάρουμε, νομίζω ότι ο Τσίπρας έκανε το υπέρτατο καλό στην Ελλάδα

  7. Ζαμπιανός avatar
    Ζαμπιανός 30/06/2015 14:05:38

    ο Τσίπρας δεν βρήκε το θάρρος να τα βάλει με τις συνιστώσες και τον Λαφαζάνη με τίμημα την καταστροφή των τραπεζών,ότι και να βγει την Κυριακή,οι θυσίες των τελευταίων ετών πήγαν χαμένες

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 30/06/2015 14:18:51

    Παιδιά, η πλάκα είναι ότι ο Τσίπρας ΔΕΝ μπορεί να κάνει πια κωλοτούμπα. Αρκετά νωρίς είχε γραφτεί κάπου (ίσως και εδώ, δεν θυμάμαι) ότι ο Τσίπρας θα υποχωρεί πάντοτε λιγότερο από όσο χρειάζεται. Τώρα έκανε πλήρη υποχώρηση σε χρόνο που πλέον δεν τον ωφελεί. Και γιατί δεν τον ωφελεί; Πολύ απλά: - Η χώρα έχει χάσει από την Παρασκευή τουλάχιστον 5% του ΑΕΠ της, για να μην πω δέκα και δεκαπέντε τα εκατό. Άρα, οι παραδοχές μηδενικής ανάπτυξης ή και ελαφράς ύφεσης στις οποίες βασίστηκε η προηγούμενη πρόταση πλέον δεν ισχύουν. Άρα, χρειάζεται ένα καινούργιο πρόγραμμα! - Η κίνηση με το δημοψήφισμα απέδειξε ακόμη και στους πλέον καλόπιστους ότι ο Τσίπρας είναι ένα πολιτικό κοπρόσκυλο, προς το οποίο δεν πρέπει να υπάρχει η παραμικρή εμπιστοσύνη και το οποίο αξίζει μόνον την κλωτσιά τους. Πώς να τον πιστέψουν τώρα; Αν νιώσει "άνετος" έστω και λίγο, δεν θα ξανακάνει τα ίδια; Μεταξύ μας, ξέρουμε ότι θα ξανακάνει τα ίδια. - Το κλίμα έχει ήδη αρχίσει να αλλάζει σήμερα. Χθες άκουγες ακόμη υποστηρικτές της δραχμής να μιλάνε, υποστηρικτές του Τσίπρα, του δημοψηφίσματος. Σήμερα σιγά σιγά το βουλώνουν. Ο κόσμος χθες δεν ήξερε τι να ψηφίσει, αλλά σήμερα κλίνει υπέρ του "ναι". Αυτό το βλέπει ο Τσίπρας με τις μυστικές δημοσκοπήσεις που σίγουρα έχει και βλέπει ότι πάει για μια μεγάλη παπάρα στο δημοψήφισμα. - Οι εξελίξεις τρέχουν ραγδαία. Κανονικά αύριο το πρωί η ΕΚΤ θα έπρεπε να κλείσει τελείως τις τράπεζες. Δεν θα τις τις κλείσει (μάλλον) χατηρικά προς την Ελλάδα και ενόψει δημοψηφίσματος μήπως και βγει το "ναι" (διότι αυτό δεν θα είναι αναστρέψιμο), όμως το πιθανότερο είναι από αύριο να μην υπάρχει η παραμικρή δυνατότητα αναλήψεων. Άρα, το κλίμα θα επιβαρυνθεί και άλλο. - Η πλευρά του "όχι", δηλαδή η πλευρά της κυβέρνησης, έχει σοβαρότατη αδυναμία να εξηγήσει τι θα κάνει από Δευτέρα, όταν μάλιστα είναι φανερό ότι οι δανειστές την λαϊκή ετυμηγορία την έχουν χεσμένη, ειδικά εάν θα είναι υπέρ του "όχι" (κάτι έχω πάθει σήμερα, το λεξιλόγιό μου πάσχει, συγγνώμη από την ομήγυρη). - Ως τώρα τους φοβόντουσαν όλοι, όμως στην προοπτική, από βδομάδα να τα έχουν χάσει όλα, γίνεται όλο και περισσότερο ανοιχτός ο πόλεμος όλων εναντίον του Τσίπρα και αυτό αύριο-μεθαύριο θα πάρει τη μορφή χιονοστιβάδας. Αν λοιπόν πει "ναι", οι εταίροι το επιστρέψουν και του πουν "είναι πολύ αργά" (αυτό θα του πουν, παρά την πρωτοβουλία Γιούνκερ) και πάει στο δημοψήφισμα έχοντας πει και το "ναι", η ξεφτίλα που θα φάει θα είναι τέτοια, που δεν τον ξεπλένει ούτε ο Αμαζόνιος. Δεν ξέρω αν θα πάει σε παραίτηση, πάντως ο Βαρουφάκης θα καραδοκεί για να μας πάει στη δραχμή, ίσως και Παρασκευή βράδυ. Θα δείξει. Ζούμε μέρες πτώσης Ιωαννίδη. Η 27η Ιουνίου 2015 την αντίστοιχη της 15ης Ιουλίου 1974. Ήδη οι Τούρκοι είναι στην Κερύνεια και τώρα πάμε για εκεχειρία και πτώση του καθεστώτος...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Διογένης 30/06/2015 14:31:33

      Διογενη σημερα ο κοσμος να καταλαβε τι και πως, αυριο δε θα ειναι χειροτερα....

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Διογένης 30/06/2015 14:32:41

      Διογενη σημερα ο κοσμος καταλαβε τι και πως, και τι εγινε, αυριο δε θα ειναι χειροτερα....
      ( Sorry για το διπλο ποστ.... )

  9. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 30/06/2015 15:17:32

    ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!

  10. makis avatar
    makis 30/06/2015 16:02:21

    Η κυβέρνηση πρότεινε διετή χρηματοδότηση από τον ESM, ακυρώνοντας το δημοψήφισμα (?) https://shar.es/1qYwRf

  11. makis avatar
    makis 30/06/2015 16:08:31

    Επικράτηση του «***» στο 66% βλέπουν οι στοιχηματικές εταιρείες https://shar.es/1qYAzY

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ makis 30/06/2015 21:28:40

      LANDBROKES 30/6 2200. NAI 1,33 OXI 3,00

  12. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 30/06/2015 16:24:22

    Νομίζω ότι τα στοιχήματα (οι σημαντικότεροι δείκτες σε τέτοιες περιπτώσεις) που παίζουν οι μεγαλύτερες εταιρίες στην Αγγλία, δείχνουν το δρόμο. Καθαρό φαβορί κοντά στο 1,40 χοντρικά το ΝΑΙ. Αν θέλουμε να το μετατρέψουμε σε πιθανότητες, φτάνει κάπου στο 70%.

  13. Μανια avatar
    Μανια 30/06/2015 16:45:14

    ΟΛΟΙ αποψε στο Συνταγμα! ΚΑι καθε ημερα εκεί.. Πρεπει να τελειωνουμε με τους αριστερους δικτατορες του τιποτα, της θολοκουλτουρας, της αθειας, της αεργιας,,, ΕΙναι αχρηστα , παρασιτα Ο ΒΑρουφακης εκτελεις εντολες αλλων,,ΤΕρμα!ΕΙναι προδοτης του εθνους μας και ως τετοιος πρεπει να εξαφανιστει

  14. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 30/06/2015 18:14:21

    Παραιτηση ναι αλλα και ειδικο δικαστηριο. Το οτι εκανε γεροντακια να κλαινε στις ουρες ο κοσμος δεν θα τον συγχωρησει ποτε. Πρεπι να πληρωσει και αυτος και ο ωραιοαθης με ενα ν και οι συντεχνητες που δεν δουλεψαν ποτε

    • Αμφιδάμας avatar
      Αμφιδάμας @ Ρεαλιστης 30/06/2015 18:19:45

      Σωστός Ρεαλιστή,όλοι έχουμε γέρους γονείς...

  15. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 30/06/2015 19:40:08

    Κάποιες φρέσκες σκέψεις ακόμα: Αν μπορούσε ο Αλεξάκος να κάνει το δημοψήφισμα σε 2 μέρες, θα το 'κανε. Πριν ο κόσμος καταλάβει τι του γίνεται. Να ψηφίσει με βάση το προηγούμενο θυμικό και το "όχι" να ήταν συντριπτικό. Τότε θα γινόμασταν πλέον ισότιμα και περήφανα μέλη με την Κούβα και την Β. Κορέα. Αυτός είναι και ο απώτερος σκοπός πλέον, δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία. Αυτοί το λένε αριστερή επανάσταση αλλά το ίδιο κάνει. Το άσχημο γι' αυτόν -και το καλό ευτυχώς για εμάς τους υπόλοιπους θέλω να ελπίζω- είναι ότι σε διάστημα μιας εβδομάδας με όλα αυτά τα τεκταινόμενα, ο κόσμος θα καταλάβει ποιον ρόλο έπαιξε τελικά ο Αλεξάκος. Εκεί ίσως το 'χασε το παιχνίδι.. Θα καταλάβουν οι απλοί πολίτες ότι τελικά δεν ήταν ο σωτήρας τους που θα τα βάλει με τους αιμοσταγείς δανειστές και την ντόπια διαφθορά. Αλλά ο άνθρωπος που δούλεψε μεθοδευμένα και υπομονετικά για να καταστρέψει την Ελλάδα για τον δικό του σκοπό. Δέστε πόσο ήρεμος είναι! Σαν τον αποφασισμένο εγκληματία πριν, κατά την διάρκεια και μετά την αποτρόπαια πράξη! Π.χ. Τον Παπακωνσταντίνου γιατί τον αθώωσε? Και δεν κουνήθηκε φύλλο! Ικανοποίησε την διαπλοκή και ήθελε να περάσει αθόρυβα ο χρόνος μέχρι τώρα. Ήθελε την μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση μέχρι να έρθει ο κατάλληλος χρόνος. Ο κόσμος αποκαμωμένος δεν αντιδρά πια. Αυτοί που θα φώναζαν περισσότερο στην αθώωση ενός απ' τους βασικούς υπεύθυνους της προδοσίας της Πατρίδας θα ήταν όλοι Συριζαίοι. Κιχ δεν ακούστηκε!... Μέχρι που έπεισε ολόκληρη την Ελλ. Βουλή να ψηφίσει την Ζ. Κωνσταντοπούλου για ΠτΒ!.. Η κρίση επηρέασε και επηρεάζει τους πιο αδύναμους στον χαρακτήρα, ψυχολογικά κ.λ.π. Επηρεάζει τους αρχομανείς (βλ. Καμμένος) και τους χαμηλής νοημοσύνης αγελαίους (βλ. ΧΑ). Επηρεάζει και τους αλαζονικούς νάρκισσους με απέραντη -αυτοεκπληρούμενη- αυτοπεποίθηση (βλ. Βαρουφάκης) Αυτοί όλοι δεν έχουν την αίσθηση του κινδύνου, ζούνε την παρούσα κατάσταση αλλιώς: Έχουν αυθυποβληθεί. (αν το λέω σωστά). Εξηγούν αλλιώς ότι ζούνε και δικαιολογούν τις όποιες πράξεις τους. Αλλά εκπέμπουν τέτοια αυτοπεποίθηση που ο κόσμος τους πιστεύει και τους ακολουθεί, γιατί πιστεύει ότι κάνουν το σωστό. Υπάρχουν ιστορικές αναφορές, ότι αυτοί ενσωματώνονταν από πολύ παλιά (19ος- αρχές 20ου αι.) από τα προ-αριστερά και αναρχικά κινήματα για να δράσουν ως "καμικάζι" και να αποτελέσουν την σπίθα της έναυσης της ανωμαλίας. Τώρα που είπα "σπίθα" κάτι μου θύμισε.. Και αυτός που θυμήθηκα υποστηρίζει και το "όχι", αν διάβασα καλά. Κι αυτούς τους χρησιμοποιεί ο -πανέξυπνος ομολογουμένως και χαρισματικός- Αλέξης για την επίτευξη του απώτερου σκοπού του: Την θυσία της Ελλάδας και κατ' επέκταση της Ευρώπης στο βωμό τους φαντάσματος ενός πεθαμένου και σαπισμένου πια κομμουνιστικού διεθνισμού. Κι αυτό τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι πολύ ισορροπημένο, βέβαια... Με λίγα λόγια, τα κατάλοιπα του παλαιοκομμουνισμού μας εκδικούνται. Δείτε το σύγχρονο ΚΚΕ: Πιο μοντέρνο κι απ' αυτούς είναι.. Μ' άλλα λόγια, φίλες και φίλοι, δυστυχώς έχουμε μπλέξει με τρελούς! Πραγματικά τρελούς όμως. Και τους δώσαμε και το τιμόνι!

    • Θόδωρος Hellados avatar
      Θόδωρος Hellados @ Θόδωρος Hellados 30/06/2015 21:42:18

      Σημ. 1 Αν ήσασταν μόνοι στο πιλοτήριο με τον πιλότο τον γερμανό πως-τον-λένε που έριξε τον αεροπλάνο στις Άλπεις και τον βλέπατε να αρχίζει να χαμηλώνει το ύψος του σκάφους με το χαμόγελο του τρελού στα χείλη ενώ οι επιβάτες κάθονταν ακόμα αμέριμνοι και μόνο -λίγοι- ίσως άρχιζαν να ανησυχούν με την σταδιακή πτώση ύψους, τι θα κάνατε? Σημ.2 Κε Γιάννη Πανούση, το νου σας. Μόνο εσείς μείνατε. Αν χρειαστείτε βοήθεια, ελπίζω να την ζητήσετε...

  16. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 30/06/2015 19:47:26

    Μπαρουφάκης :
    " Καμία πιθανότητα να κλείσουν οι τράπεζεςε. Οση πιθανότητα υπάρχει , να μην ανατείλει αύριο ο ήλιος, τόση πιθανότητα υπάρχει, να κλείσουν οι τράπεζες " !!!!
    Θαυμάστε την αξιοπιστία του ΣΥΡΙΖΙΚΟΥ αστέρα !!!!!!!!
    Δυστυχώς, υπάρχουν ακόμα αφελή σαβούρια, συνεπώνημα με εμάς τους Έλληνες, που εξακολουθούν να ανέχονται αυτά τα σκύβαλα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. m.s avatar
    m.s 30/06/2015 21:14:34

    Τσίπρας και Καμένος. ο όλεθρος της Ελλάδας . ο λαϊκισμός και η χυδαιότητα. το απολίθωμα και το όνειδος. ποτέ ξανά. Αν είστε φιλέλληνες αφήστε μας να ψηφίσουμε την Κυριακή ένα μεγάλο ''στα τσακίδια σιχάματα''. είδα περήφανους ανθρώπους να κλαίνε σα μικρά παιδιά. αλήτες

  18. iconology2009 avatar
    iconology2009 30/06/2015 21:36:24

    Η συγκέντρωση στο Σύνταγμα ήταν λαμπρή παρόλη την αντίπραξη που μας έκανε ο ...ευρωπαϊκός καιρός. Πάντα θα τονίζω στη σύγκριση που κάνω με τις αντίστοιχες συγκεντρώσεις των ΣΥΡΙΖΑίων ότι ενώ αυτών οι συγκεντρώσεις είναι άπνοες, ψόφιες και μουγκές στις μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις των ευρωπαϊστών υπάρχει παλμός και ενθουσιασμός ανυπόκριτος. Να επισημάνω κάτι τώρα σχετικά με το δημοψήφισμα που όπως φαίνεται θα τους γυρίσει μπούμεραγκ των ΣΥΡΙΖΟΝΑΖΙ΄: επιβάλλεται το ποσοστό νίκης να είναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ. Δεν πρέπει να μείνει καμιά αμφιβολία σ'αυτά τα προδοτικά κτήνη για τη συντριβή τους. Δεν πρέπει να απέχει κανείς από τη ψηφοφορία. Ο καιρός είναι ακόμη γλυκός και η μέρα δόξα τω Θεώ μεγάλη. Για όσους προγραμματίζουν διακοπές,να τις αναβάλλουν-το καλό του κακού των πέντε ημερών προεκλογική εκστρατεία. Στην ανάγκη να φέρνουν τα πιτσιρίκια τους στις συγκεντρώσεις που όλες είναι απολύτως κόσμιες και του υψηλότερου ευρωπαϊκού επιπέδου-είδα αρκετά πιτσιρικάκια να παίζουν δίπλα στο συντριβάνι της πλατείας αλλά και στους πλαϊνούς καταρράχτες.

  19. deltaplus avatar
    deltaplus 30/06/2015 21:51:06

    Απαντω στον τιτλο:καλα του κανουν.

  20. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/06/2015 22:21:17

    Ο Τσίπρας, ένα άβουλο πιόνι, μια μαριονέτα, τα νήματα της οποίας κινούν τα αριστερά απολιθωματα της μεταπολεμικής και εμφυλιοπολεμικής αριστεράς όπως οι Δραγασάκης, Λαφαζάνης, Φλαμπουράρης και άλλοι!!

  21. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/06/2015 22:51:53

    Μήπως όλα πάνε βάσει σχεδίου ακόμη; Να αποφασιστεί το δημοψήφισμα με θέμα τη συμφωνία για μνημόνιο ή όχι,τους ευρωπαίους να το θέτουν ως ναί ή όχι στο ευρώ και εντέλει ο Τσίπρας να δέχεται ''αναγκαστικά'' το -βάσει προβλέψεων- ναί στο ευρώ,ως συμφωνία για τα επώδυνα μέτρα που έχουν ήδη συμφωνηθεί,αλλά πρέπει να περάσουν και από τον λαό και από τους σκληροπυρηνικούς του κόμματος.Με το σκεπτικό ότι,ψηφίσατε Ναι στο ευρώ,σωθήκατε,πάρτε και το μνημόνιο τώρα που το συνοδεύει... Γιατί τίποτα δεν είναι πάντα όπως φαίνεται...

  22. deltaplus avatar