#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/08/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελειώνουν οι διακοπές και έρχεται το σοκ



Τα όλο και άσχημα νέα για την ελληνική οικονομία επιβεβαιώνονται και από τις προβλέψεις οικονομολόγων για λογαριασμό του περιοδικού Economist. Σε άρθρο του που στηρίζεται στις αναλύσεις ειδικών, γίνεται λόγος για βαθιά ύφεση, αρνητική ανάπτυξη στο 4,8% για φέτος ενώ χτυπά καμπανάκι για ανεργία, τουρισμό και πληθωρισμό.

«Μόλις οι Έλληνες επιστρέψουν από τις παραλίες στα γραφεία και τα μαγαζιά το Σεπτέμβριο, θα νιώσουν τον πραγματικό πόνο από τα μέτρα λιτότητας και την ύφεση. Ο ανασχηματισμός, που αναμένεται μέχρι το τέλος Αυγούστου, μπορεί να δώσει νέα ώθηση στις προσπάθειες να εκτοξευθεί η ανάπτυξη και η ανταγωνιστικότητα. Τα θεμελιώδη, εντούτοις, παραμένουν ανησυχητικά». Αυτό είναι το σχόλιο του περιοδικού το οποίο χαρακτηρίζει ανεπαρκείς και απραγματοποίητες τις μεταρρυθμίσεις που προωθεί η κυβέρνηση.

Το θέμα είναι ότι και οι ξένοι έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν ότι το φθινόπωρο θα είναι πολύ μαύρο για την οικονομία και τους Ελληνες. Και μπορεί η καλοκαιρινή ραθυμία να αποχαυνώνει και να αποπροσανατολίζει από τα πραγματικά προβλήματα, εντούτοις, η πραγματικότητα είναι πολύ δραματική. Κάποιοι θα επιστρέψουν από τις διακοπές και θα πάθουν σοκ. Κάποιοι δεν θα έχουν δουλειά, άλλοι δεν θα μπορούν να πληρώσουν λογαριασμούς, βενζίνη και σούπερ μάρκετ.

Κι όλα αυτά ενώ είμαστε στην «ασφάλεια» του ΔΝΤ, όπως λέει η κυβέρνηση. Δηλαδή ψηφίσαμε το μνημόνιο για να σωθούμε και τελικά απλά βάλαμε θηλιά στο λαιμό μας την ίδια ώρα που πέφτουμε από τον γκρεμό. Για να είναι σίγουρη η αυτοχειρία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 17/08/2010 08:15:30

    Ασχολείται το Economist με το αν οι Έλληνες θα γυρίσουν απο τις διακοπές τους το Σεπτέμβρη? Τι το νοιάζει άραγε?
    "Μόλις οι Έλληνες επιστρέψουν από τις παραλίες στα γραφεία και τα μαγαζιά το Σεπτέμβριο", στοχοποιεί τη μεσαία τάξη σαφώς. Κατ εμέ τέτοια άρθρα είναι "στοχοποίηση" θύματος προς εκτέλεση και κάλεσμα για σύναξη ορνέων πριν μας κατασπαράξουν τις σάρκες. Το Economist είναι εντεταλμένο όργανο.

    • lampros avatar
      lampros @ Ολντ Τραφορντ 17/08/2010 10:42:06

      """Ασχολείται το Economist με το αν οι Έλληνες θα γυρίσουν απο τις διακοπές τους το Σεπτέμβρη? Τι το νοιάζει άραγε?"""

      = = = =

      Περιοδικό είναι. Οικονομικό. Η δουλειά του είναι να το νοιάζει ―για διάφορα θέματα.

      """Κατ εμέ τέτοια άρθρα είναι “στοχοποίηση” θύματος προς εκτέλεση και κάλεσμα για σύναξη ορνέων πριν μας κατασπαράξουν τις σάρκες. Το Economist είναι εντεταλμένο όργανο."""

      Ναι, το Economist περίμεναν οι λήσταρχοι των αγορών...

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/08/2010 08:29:38

    χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει,
    δεν νομίζω ότι η κυβέρνηση έχει περιθώρια να αφήσει την προκήρυξη βουλευτικών εκλογών για μετά το Σεπτέμβριο.

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ o βουνίσιος 17/08/2010 08:42:47

      Εκτός και αν ο αΓΑΠούλης κάνει πρώτα έναν ανασχηματισμό για τα μάτια του κόσμου και για να ανακουφίσει τις πιέσεις προσωρινά, ωστε εκμεταλλευόμενος το μούδιασμα που θα έχει πέσει τους πρώτους μήνες, να μπορέσει να πάει σε εκλογές, ίσως έχοντας προηγουμένως αυξήσει στο 23% που θέλει, γιατί βλέπεις είναι και ο Σαμαράς στην μέση και δεν ξέρει αν θα ξαναβγει.

      Εκτός βέβαια και αν δεν θέλει να ξαναβγει, και ενώ έχει ήδη εκπληρώσει τον καταστροφικό του ρόλο στα καίρια ζητήματα, την κάνει με χαρούμενα πηδηματάκια και αδειάζει όλο τον πυρηνικό όλεθρο που σκόρπισε, στα χέρια του Σαμαρά.

      Γι αυτό περιμένει και σε αναμμένα κάρβουνα, και η Ντορίτσα δεν έχει κάνει ακόμα το κόμμα άραγε;

      Θα δείξει, πιστεύω πως τα πράγματα είναι πολύ ρευστά ακόμα.

  3. ερημιτης τσοχατζοπουλος avatar
    ερημιτης τσοχατζοπουλος 17/08/2010 08:52:21

    με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ και να αντικατασταθει αυτος ο θιασος θα ειναι σιγουρα καλυτερα.

    μην ανησυχειτε.

    δεν υπαρχουν πιο ασχετοι και πιο επικινδυνοι.

    γνωρισαμε την κορυφη.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ερημιτης τσοχατζοπουλος 17/08/2010 11:55:56

      Μην είσαι τόσο σίγουρος.
      Τα πράγματα ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΟΥΝ.
      Δεν έχει πάτο το βαρέλι.

      Θραξ Αναρμόδιος

  4. Demetris avatar
    Demetris 17/08/2010 08:58:58

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ κ. ΤΡΑΦΟΡΝΤ, ΕΙΝΑΙ 100%, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΔΙΟΤΙ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ "ΖΟΥΜΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΜΕΞΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΗΣΘΟΥΝ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΥΧΩΜΕ.
    ΑΣ ΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΗ Ο ΘΕΟΣ ..

  5. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 17/08/2010 09:53:38

    μια και ανεφερεστε σε διακοπες: βρεθηκα με την ωραιοτάτη [ΝΔ ψηφίζει] συζυγό μου και το υιο μας στο δευτερο ποδι της χαλκιδικης ,σε ακριβα ενοικιαζομενα καταλυματα [ ειμαι υψηλομισθος πρασινοφρουρός] και οταν ζητησα αποδειξη στο τελος της διαμονής μας μου εδωσε αποδειξη με αυξων αριθμο.....9!!!!!!...σε ολο δηλ. το καλοκαιρι μεχρι τις 10 αυγουστου ειχε κοψει 8 αποδειξεις

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ CRAZY DOCTOR 17/08/2010 12:38:22

      με αύξοντα αριθμό, ρε "γιατρέ" της συμφοράς. Σιγά σιγά καθιερώθηκε και αυτό (του διευθύνων συμβούλου ...)

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ τηλέμαχος αναγνώστου 17/08/2010 12:44:17

        συγγνωμη για την πασοκική ανορθογραφια....βουλγαρια το πηρα το πτυχιο

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/08/2010 10:59:59

    Δεν θα ΑΦΗΣΕΙ η Τρόικα διπλές εκλογες.

    Η Τροικα ΚΥΒΕΡΝΑ, ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑ Η ΤΟΠΙΚΗ [LOCAL] ΑΝΘΥΠΟΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

    Πως λεμε το Local Κλιμάκιο? έτσι...

    Το δηλωσε ξεκάθαρα ο Ντερούζ:
    "ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, θέλω ΠΙΟ εποικοδομητική αντιπολίτευση..."

    Ξερουν οτι αν γινουν διπλές εκλογές μπορεί να μείνουν με το ΚΟΥΡΕΛΟΧΑΡΤΟ στο χέρι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αλλενάκι 17/08/2010 11:02:31

      Συμφωνώ, δεν θα αφήσει. Και πολύ καλά θα πράξει.
      Κυκλοφορεί πολλή αυτοκαταστροφική τρέλλα στα Νότια Μπαλκάνια.

  7. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 17/08/2010 11:11:58

    Ολα πάνε κατά το σχέδιο ΔΝΤ. Οσο τους αφήνουμε τόσο μεγαλύτερη ζημιά και πιό δυσαναπλήρωτη προξενείται.Το μόνο που μπορεί να ταράξει τα θανατερά νερά της Ελλάδας είναι τα ολοένα και θανατερώτερα διεθνή τριγύρω μας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ http://neotera.wordpress.com 17/08/2010 11:29:57

      Όχι άλλη θανατερή Μέση Ανατολή στην Ευρώπη.
      Μπρρρ, άν προτιμάτε Χαμάδες, Μουλλάδες και Μοσάδες αντί για Ντερούζ, Τόμσεν και Ολι Ρέν, μάλλον το ρετιρέ είναι ακατοίκητο. Εδώ ήλθε για εμπορικά ο Νετανιάχου στην Αθήνα και έπεσε ελαφρά ανεμοβλογιά, που να πλάκωνε και κανένα κλιμάκιο της Χεζμπολλάχ με τους Μοσανταίους στο κατόπι του, φτού στα βυζιά μου!

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ Ο Θείος 17/08/2010 12:39:18

        Αφού παίζεις στο πολυπολυτισμικό σόου γιατί τη βλέπεις κι εσύ ρατσίστικα με τους αντιπάλους του Ισραήλ. Ολοι οι νεοταξίτες την ίδια κραξαλέα αντιφαση. Αν ξεκουμπιστούν οι σιωναζί και καθαρίσει η περιοχή απ' τους λαλεμένους με τα πυρηνικά τους θα έχουμε επισκεψεις καλής θελήσεεως και ειρηνικών έργων στην Αθήνα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 17/08/2010 13:04:24

        Τι σχέση έχει με το "πολυπολυτισμικό" και τους "νεοταξίτες", και τι λέω για το Ισραήλ και τους αντιπάλους;
        Αυτο που λέω, είναι να είμαστε φίλοι και οκικονομικοί ετάιροι και με Άραβες και με Ισραηλινούς, αλλά από κάποια απόσταση. Άν σκάσει κανένα "εργαλείο" τους, μη πάρει κι εμάς η μπάλα. Για πιό στενές επαφές προτιμώ άλλους, παιδιά της Μαμάς Αγελάδας (που την προτιμούσε και ο Ζεύς).
        Τα λοιπά που γράφεις, περί ρατσισμού κλτ, είναι φαντασιώσεις. Απλώς δε γουστάρω να γίνει η Ελλάδα μέρος της Μέσης Ανατολής, Αραβικής ή Ισραηλινής, και των προβλημάτων της, δεν αισθάνομαι να ανήκω εκεί.

  8. dimitri avatar
    dimitri 17/08/2010 11:49:03

    @ crazy doctor

    Πολύ καλά έκανε και έκοψε 9 αποδείξεις. Και πολλές είναι

    Μόλις κόψει και ο Τσουκάτος (ή μάλλον ο ταμίας του ΠΑΣΟΚ) και ο Ρουσόπουλος και φορολογηθούν, τότε να κόψει και ο ξενοδόχος

    Οχι δύο μέτρα και δύο σταθμά από τους νονούς που κυβερνούν χρόνια τώρα

    Για να μην παρεξηγηθείς, δυστυχώς τα δικά μου εισοδηματα είναι φανερά, τους πληρώνω όλους χρόνια τώρα και δυστυχώς δεν με φτάνουν να στείλω το παιδί μου να σπουδάσει στο Coloumbia ή αλλού όπως ο γυιός του Μαντέλη και τόσων άλλων

    Συχτήρια πιά, Το ψάρι σκυλοβρωμάει από το κεφάλι

  9. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 17/08/2010 13:47:42

    Θείε μου εγώ συμφωνώ μ' αυτά που λες εδώ ? Αλλά εκπλήσομαι ! Εσύ είσαι ο ίδιος, ή είστε με βάρδια διαφορετικοί νομάτοι ?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ http://neotera.wordpress.com 17/08/2010 13:54:25

      Να γελάσω τώρα ή όχι με το καλαμπούρι;
      Άν πάλι είναι τόσο "σκοτεινό αντικείμενο του πόθου" τα περί Ισραήλ, ιδού το άλλο μισό του διχασμένου εαυτού μου,
      h**p://www.antinews.gr/?p=57747#comment-504710, μήπως τυχόν σου διέφυγε.