#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2008 02:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τελείωσε» τον Κλαδά ο Τριανταφυλλόπουλος

Η συνομιλία του Τριανταφυλλόπουλου με τον Κουκοδήμο (που μάλλον επιβεβαιώνει την μεσολάβηση του Κλαδά) δεν ήταν το «μπαμ» της χθεσινοβραδινής εκπομπής του δημοσιογράφου. Ήταν μια ανθρώπινη ιστορία που κατά την γνώμη μας, αν αληθεύει, τελείωσε πολιτικά τον Κλαδά και θέτει τεράστιο θέμα ηθικής για το Μαξίμου. Με τι είδος ανθρώπων συνεργάστηκε τελικά ο Καραμανλής; Πρόκειται για την τραγική ιστορία του τετράχρονου Παναγιώτη Βασιλέλη, από τη Μυτιλήνη, που είχε συγκλονίσει το Πανελλήνιο, το 2001. Έπασχε από μια βαριάς μορφής λευχαιμία και η οικογένειά του δεν είχε χρήματα για να τον στείλει στο εξωτερικό. Άνοιξε έτσι λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα, συγκεντρώθηκαν 100, αλλά τελικά η τράπεζα δεν διέθεσε το ποσό βάσει ενός ανόητου γραφειοκρατικού νόμου. Τελικά το παιδί πέθανε. Όπως όμως κατάγγειλε χθες στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου, η μητέρα του άτυχου μικρού, ο δικηγόρος που προσέλαβε η οικογένεια για να διεκδικήσει με αγωγή τα χρήματα, δεν έκανε τίποτα. Ποιος ήταν; Κανείς άλλος από τον κ. Σπύρο Κλαδά. Συνάδελφοι που είχαν ασχοληθεί τότε με το ρεπορτάζ, θέτουν επίσης σοβαρά ερωτήματα για την στάση του κ. Κλαδά στην υπόθεση αυτή, η οποία ευνόησε πασιφανώς την τράπεζα. Οι γονείς καταγγέλλουν τώρα ότι ο δικηγόρος που ανέλαβε για λογαριασμό τους την υπόθεση ήταν ο Σπύρος Κλαδάς ο οποίος δεν κατέθεσε ούτε ένα εξώδικο κατά της Εθνικής Τράπεζας και μάλιστα όταν ήρθε η ώρα της εκδίκασης της υπόθεσης κατέθεσε ….ως μάρτυρας υπεράσπισης της Εθνικής Τράπεζας 

Τα πράγματα είναι κατά τη γνώμη μας πολύ χειρότερα. Τα πρωτοσέλιδα των «δεξιών» εφημερίδων εκμεταλλεύτηκαν τότε την υπόθεση για να ενισχύσουν το περίφημο «ηθικό πλεονέκτημα» της ΝΔ απέναντι στον ΠΑΣΟΚ. Και έγραφαν για «θλίψη, συγκίνηση και οργή για την απόδοση ευθυνών για έναν θάνατο που κυριολεκτικά συγκλόνισε την ελληνική κοινή γνώμη», ενώ «η κυβέρνηση, το αρμόδιο υπουργείο Υγείας και η ΕΘνική Τράπεζα με πρωτοφανή τρόπο προσπαθούν να αποποιηθούν των τεράστιων ευθυνών τους, επιρρίπτοντας τις ευθύνες στους...γονείς για το θάνατο του παιδιού τους». Τώρα μαθαίνουμε ότι ο δικηγόρος που προφανώς είχε στείλει τότε η ΝΔ για να «σηκώσει» το θέμα, ήταν ο κ. Κλαδάς, στενός φίλος όπως λέγεται του κ. Καραμανλή. Και δεν ξέρω τι είναι χειρότερο. Εκείνο που έγινε τότε με την τράπεζα, η αυτά που συμβαίνουν σήμερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Anonymous avatar
    Anonymous 12/02/2008 03:28:05

    Δολοφόνοι.....

  2. Anonymous avatar
    Anonymous 12/02/2008 05:07:56

    Παλιοτόμαρο Κλαδά..

    Απατεώνα ...

  3. ASXETOS avatar
    ASXETOS 12/02/2008 08:16:21

    Αν υπάρχει έστω και λίγη τσίπα σ'αυτην την σαπίλα που λέγεται Ελλάδα,σήμερα θα πρέπει να πάει ο ίδιος ο πρωθυπουργός στο γραφείο του αλήτη, να του τραβήξει δυό χαστούκια και να τον πετάξει στον δρόμο, να του κλείσει κάθε πόρτα καριέρας,ο ΔΣΑ να τον διαγράψει και ο εισαγγελέας να ασκήσει αυτεπάγγελτη δίωξη για ηθική αυτουργία σε ανθρωποκτονία.

  4. nio avatar
    nio 12/02/2008 11:17:55

    Να και ενα καλο του Μακη ασχετα τους λογους που το εκανε.Και μετα ας ελθουν να μου πουνποιοι κανουν κουμαντο σε αυτο το μπουρδελο.
    Τριτοκοσμικοι και ηλιθιοι μονο μπορουν να βασιζονται σε τετοια παλιοτομαρα.

  5. theo32 avatar
    theo32 12/02/2008 12:41:00

    Κάποτε ο Καραμανλής ξήλωνε χωρίς δεύτερη σκέψη. Μήπως ο κ. Κλαδάς κρατάει με κάποιο τρόπο το Μαξίμου? Μήπως τα πράγματα ειναι πολύ χειρότερα απ' ότι φαίνονται?
    Μπράβο στον Τριανταφυλλόπουλο!
    Για να δούμε τώρα τι θα κάνει το Μαξίμου?
    Πάντως πιστεύω πως είδαμε και από αυτούς αρκετά. Καιρός να αλλάξει και αυτή η σελίδα.

    Ιστοριούλα: Σε μία τυχαία συνάντηση πριν τέσσερα χρόνια βρέθηκα στο ίδιο τραπέζι με έναν πρώην αρχηγο της Ασφάλειας. Αφού μιλούσαμε για ώρες πολιτικά μου είπε το εξής. "Μπορεί ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει. Τα μάτια μου έχουν δει πολλά. Η μόνη διαφορά μεταξύ πράσινων και μπλε, είναι ότι οι πρώτοι μοίρασαν την πίτα σε χιλιάδες κομμάτια (έφαγαν πολλοί), ενώ οι δεύτεροι σε πολύ λιγότερα. Είναι συνεπώς επόμενο, απο τη στιγμή που οι πινασμένοι (μπλε) ζητήσουν μερίδιο της πιτας (μετά από τόσα χρόνια διακυβέρνησης από τους πράσινους) και δεν το πάρουν, να ξεκινήσει η γκρίνια". Νομίζω ότι ο τύπος κάτι ήξερε.

  6. ana-thema avatar
    ana-thema 12/02/2008 13:25:12

    Καραμανλή ξαναπάτα τον διακόπτη μπας και φωτιστεί αυτή η υπόθεση ... διαφορετικά τράβα για ψάρεμα .
    Κλαδά δολοφόνε ζείς ακόμα ?

  7. ded avatar
    ded 12/02/2008 14:09:21

    Ο Δικηγορικός συλλογος τι κανει;;;
    Αλλά ε΄χει πολλους δικηγόρους σαν τον Κλαδά το δικηγορικό σωμα.
    Ο πολίτης πλέον είναι έρμαιο της Μαφιας δικηγόρων Πολιτικων.

  8. Frixos13 avatar
    Frixos13 12/02/2008 14:45:12

    Το πρωί ο Νίκος Χατζηνικολάου μετέφερε στην εκπομπή του την συνομιλία του με τον Σπύρο Κλαδά ο οποίος του είπε οτι αισθάνεται αδικημένος από το ρεπορτάζ του Τριανταφυλλόπουλου και οτι θα προσφύγει στην δικαιοσύνη καταθέτοντας μήνυση. Ο κ.Κλαδάς υποστηρίζει οτι έκανε πολλές παρεμβάσεις στην Εθνική Τράπεζα υπέρ της οικογένειας και οτι τους υπερασπίστηκε αφιλοκερδώς.

  9. alexandra avatar
    alexandra 12/02/2008 15:57:54

    Δεν βγαίνει και σε καμμία εκπομπή να μας τα πεί και εμάς;Γιατί το πρόβλημα ειναι βαρύτατα ηθικό,για την κοινή γνώμη ειναι πολιτικός υπόκοσμος, ειναι τόσο εκτεθειμένος που αν έχει κάποιου ειδους τιμή, ας δώσει δημοσίως εξηγήσεις.Και εκεί να κριθεί. Ατέλειωτη η ουρά απο "θιγμένους" που καταφεύγουν στην δικαιοσύνη,εκβιάζοντας και κουκουλώνοντας στο παρασκήνιο. Και ο Κλαδάς δεν ειναι τυχαίος.Ειναι άνθρωπος του βαθέος κράτους.
    Χθές ομως στην εκπομπή του Μ.Τ. ειπώθηκε οτι ο άνθρωπος που τον σύστησε στην οικογένεια ήταν ο άγνωστος Χ, το όνομα του οποίου δεν θελησε κανένας να μας πεί. Τι παιχνίδι παίχτηκε πάνω στην ζωή ενός παιδιού;

  10. alexandra avatar
    alexandra 12/02/2008 16:01:53

    Μέχρι να το γράψω και να το στείλω,,με πρόλαβες anonymous.Με κάλυψες.

  11. ΝΑΝΑ avatar
    ΝΑΝΑ 12/02/2008 16:48:46

    Kanenan den apasxolei afto?
    Esteila ston Ant1 to akoloutho minima
    Kanenan den apasxolei afto?
    Esteila to akolouto minima ston Ant1

    Agapitoi kyrioi,
    Den xero, eilikrina kai lypamai gi'afto, pou den mporo na ekfraso tin aganaktisi mou me poly peistiko tropo, gia to gegonos oti to kanali sas synexizei ti synergasia tou me ton k. Themo Anastasiadi, o opoios me tis mexri tora diloseis tou kai symperifora tha itan anepithimitos toulaxiston sto spiti mou. Ntrepomai, eilikrina, pou dinete to vima s'afto ton anthropo, na ekstomisei pali apopse me ton thrasytato tropo pou ton xaraktirizei kato apo to kalyma tou humor, pou mono black einai pleon, tis apopseis tou gia to thema pou ton afora kai mas talanizei olous giati endiaferomaste gia to kata poson exakolouthei na yfistatai to koino peri dikaiou aisthima. Exoume oloi mas efthini kai kyrios apenanti sta paidia mas, pou sigoura ki eseis tha exete, gia ta protypa pou provaloume. Diki sas vevaia einai i epixeirisi, kai polla ta lefta Ari giati to thema poulaei, alla kai diki sas i efthini apenanti toulaxiston sta dika sas paidia, ektos an den sas endiaferei se ti koinoniko perivallon megalonoun.
    Sas efharisto

  12. ΑΓΓΕΛΟΣ avatar
    ΑΓΓΕΛΟΣ 12/02/2008 23:26:31

    Μμμ...κι αυτοί ίδρωσαν με την επιστολή σου. Μεγάλο πράγμα το να έχεις τσίπα στα χρόνια μας. Μεγάλο πράγμα να μπορείς ακόμη να κοκκινίζεις....

  13. Nikos avatar
    Nikos 13/02/2008 02:26:13

    Ειναι τοσο προστυχο και τοσο ταπεινο το κινητρο του μεγαλοχαφιε Τριανταφυλλοπουλου,που αγνοω την μυτηλινεικη ιστορια Κλαδα(που δε μου φαινεται και πολυ καλα δεμενη σαν ρεπορταζ).Εκτος των αλλων αποσπα τη προσοχη απο το κυριο προβλημα με το Κλαδα και κατ'αυτη την εννοια του προσφερει μια παραξενη οσο και υποπτη υπηρεσια.

  14. alexandra avatar
    alexandra 13/02/2008 13:21:01

    Νίκο, τα κίνητρα του Μ.Τ. ειναι δεδομένα,η ειδηση ομως εκανε αίσθηση, το βλέπουμε στις αντιδράσεις της κοινής γνώμης, οτι ο Κλαδάς βγήκε δημοσίως να υπερασπιστεί τον εαυτό του, σημαίνει οτι σ΄αυτό δεν μπορεί να καλυφτεί απο κανέναν Καραμανλή,ο Ζαχόπουλος πήδηξε απο τον 5ο για την καταρράκωση της δημόσιας εικόνας του,η Ζαχοπουλιάδα εχει να κάνει και με την δημόσια εικόνα του Πρωθυπουργού και του περιβάλλοντός του, και λέμε οτι ο Τρ.του προσφέρει και υποπτη βοήθεια; Επειτα, απο τις συγκρούσεις συμφερόντων δεν βγαίνουν πάντα τα στοιχεία που αποκαλύπτονται στο κοινό; Οσο για το ρεπορτάζ απο την Λέσβο, πού το κενό;
    (Και ουτε κατα διάνοια να θεωρηθώ οτι ειμαι οπαδός Μάκη.)

  15. Freedom avatar
    Freedom 13/02/2008 14:17:22

    Παιδιά απολαύστε αυτόν τον πόλεμο συμφερόντων... Βγαίνουν πολλά που δεν θα τα μαθαίναμε ποτέ... ΝΑι, ο Μάκης δεν είναι ο αγνός ιδεολόγος δημοσιογράφος όπως ο ίδιος θέλει να παρουσιάζει τον εαυτό του, αλλά μέσα από όλα αυτά, ο επιτιθέμενος γίνεται ξαφνικά αμυνόμενος, και έτσι βγαίνουν οι βρώμες όλων τελικά.
    Ναι, το ξέρω ότι στο τέλος όλα θα κουκουλωθούν, αλλά και μόνο ότι ο ελληνικός λαός τόσο καιρό βλέπει και ακούει όλες αυτές τις βρωμιές, μόνο θετικά μπορεί να λειτουργήσει. Πάντως εγώ το απολαμβάνω.
    Πλακωθείτε κι άλλο, ρουφιανέψτε ο ένας τον άλλον! Δεν ξέρετε πόσο καλό μας κάνετε!!!

  16. ASXETOS avatar
    ASXETOS 14/02/2008 08:05:00

    Και τι έγινε στο τέλος-τέλος; Πάλι 70% ακροαματικότητα θα έχει ο Ταρζάν και πάλι 250000 φύλλα θα πουλήσει ο άλλος ο πατσαβούρας. Ξυπνάτε ρεεε, ο λαός κοιμάται και δεν τον νοιάζει τίποτα απ'αυτα. Ουστ, ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ