#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2010 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τεκμηριωμένη και κοστολογημένη η πρόταση εξόδου απο το Μνημόνιο της ΝΔ

Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Νότης Μηταράκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Έντρομο το ΠΑΣΟΚ και τα εξαπτέρυγά του μπροστά στην τεκμηριωμένη και κοστολογημένη οικονομική πρόταση της Νέας Δημοκρατίας για την έξοδο της Ελλάδας από την κρίση, αφού μέχρι σήμερα αγνοούσε, τώρα εσκεμμένα παραποιεί τα συγκριμένα στοιχεία της πρότασης που δεν επιδέχονται καμία αμφισβήτηση. Θα συνιστούσαμε στην κυβέρνηση του Μνημονίου, αντί να παραπληροφορεί τον ελληνικό λαό, να διαβάσει την πρότασή μας για το καλό του τόπου.

Παραθέτουμε συγκριτικό πίνακα των δύο οικονομικών σεναρίων με τις σχετικές παρατηρήσεις.

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟΣ  ΠΙΝΑΚΑΣ  ΤΩΝ  ΔΥΟ  ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ  ΣΕΝΑΡΙΩΝ: ΠΑΣΟΚ / ΤΡΟΪΚΑΣ  ΚΑΙ  Ν.Δ.



* Εκτιμήσεις Ν.Δ.




Παρατηρήσεις επί του Συγκριτικού Πίνακα:



Οι διαφορές Ν.Δ. και ΤΡΟΪΚΑΣ :

(α) Με την πρόταση της Ν.Δ., στο τέλος του 2014, θα  έχουμε επιπλέον σωρευτική αύξηση του ΑΕΠ ύψους 14% (συγκρινόμενο με το σενάριο της Τρόικας) ή αύξηση 24 δισ. ευρώ περίπου σε σταθερές τιμές του 2000. Με τη Ν.Δ.,  η ύφεση τελειώνει στο α΄ εξάμηνο του 2011 και τα επόμενα έτη έχουμε ισχυρούς ρυθμούς ανάπτυξης.
(β) Με τη Ν.Δ., το συνολικό έλλειμμα μηδενίζεται στο τέλος του 2011,  ενώ για την Τρόικα, στο τέλος του 2014 το έλλειμμα θα είναι 2,6%, δηλ. η  δημοσιονομική προσαρμογή τελειώνει με τη Ν.Δ. 3 χρόνια νωρίτερα, δηλ. φεύγουμε από το Μνημόνιο πολύ νωρίτερα.

(γ) Με τη Ν.Δ., στο τέλος του 2014 θα έχουμε (σε σχέση με την Τρόικα), δημόσιο χρέος κατά 50 % μικρότερο. Αυτό σημαίνει εξοικονόμηση πόρων από τους τόκους,  3- 4 δισ. ευρώ ετησίως.

(δ) Με τη Ν.Δ., η ανεργία στο τέλος του 2014, θα είναι κατά 6% μικρότερη ή 300.000 άνεργους λιγότερους.



Με την πρόταση της Ν.Δ. :

1) το έλλειμμα θα έχει μηδενιστεί στο τέλος του 2011 και

2)  το Δημόσιο χρέος θα έχει πτωτική τάση επίσης στα τέλη του 2011.

Έτσι θα μπορούμε να βγούμε στις αγορές για Δημόσιο δανεισμό στα μέσα του 2012, όπως επισήμανε ο Πρόεδρος της Ν.Δ., απαντώντας σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφου στη συνέντευξη της ΔΕΘ.

Οι ρεαλιστικές υποθέσεις της οικονομικής πρότασης της Ν.Δ.

(α) Η ελαστικότητα του προϋπολογισμού κυμαίνεται μεταξύ 0,6  και 0,7.

(β) Η τιμή του μεσο-βραχυπρόθεσμου πολλαπλασιαστή δαπανών κυμαίνεται μεταξύ 1,3 και 1,5.

(γ) Η άμεση αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου, οι αποκρατικοποιήσεις και η ταχεία ανάκαμψη οδηγούν στην πτωτική τάση του δημόσιου χρέους ως ποσοστού του Α.Ε.Π.

(δ) Η πτώση της ανεργίας συσχετίζεται με το ρυθμό ανάπτυξης (βλέπε Νόμος Okun) που για την περίπτωση της Ελλάδας, ισχύει ως εξής: όταν φεύγουμε από την ύφεση και είμαστε στο αρχικό στάδιο της ανάκαμψης, οι δύο πρώτες θετικές ποσοστιαίες μονάδες του ρυθμού ανάπτυξης μειώνουν τον αριθμό των ανέργων κατά 30.000, ενώ η τρίτη ποσοστιαία μονάδα μειώνει τον αριθμό ανέργων κατά επιπλέον 30.000, η τέταρτη κατά άλλες 30.000 και ούτω καθεξής».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:07:10

    Ετσι μπράβο!
    Αρχίζει να παίρνει στροφές η μηχανή

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:49:53

      Μήπως έκανες τίποτε ταχύρρυθμα σεμινάρια. Τους βλέπω πολύ βελτιωμένους. Και ο Σταϊκούρας εχθές το βράδυ στον Κόντρα του Κουρή ήταν αρκετά καλός.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 19:57:15

        Ο Σαμαράς παίζει σκάκι. Εχει την σκακιέρα μπροστά και κάνει κινήσεις. Το ορόσημο ήταν η ΔΕΘ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 20:02:09

        Αυτό πια είναι προφανές. Αποδεικνύεται μέτρ της υπομονής. Και οι κινήσεις των αντιπάλων του από προχτές είναι κινήσεις πανικού. Τους έχει αιφνιδιάσει πλήρως

  2. TARAMAS avatar
    TARAMAS 21/09/2010 19:09:20

    Δημιουργική λογιστική λέγεται αυτό. Πέτα νούμερα σε ένα πίνακα και ασε τους να κουρεύονται πως προκύπτουν αυτά..

    • spiros avatar
      spiros @ TARAMAS 21/09/2010 19:34:13

      Άρα και η ΤΡΟΙΚΑ λέει μ.......ες. Άρα μέχρι τώρα εξαπατούν οι κυβερνώντες .

    • loretta avatar
      loretta @ TARAMAS 21/09/2010 19:52:03

      μαλλον αχτραμας η σκεψη σου...εξου και ταραμας...το νικ σου.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ TARAMAS 21/09/2010 23:02:54

      Λορέττα και Σπύρο,

      ο Σαμαράς στις Βρυξέλλες ήταν στην Επιτροπή Προϋπολογισμού και στην Επιτροπή Ελέγχου των Προϋπολογισμών. Το μόνο που θα σς πω είναι ότι είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!

      Καλό βράδυ και όνειρα γλυκά!

      • spiros avatar
        spiros @ ΑΡΚΑΣ 22/09/2010 07:04:12

        ΑΡΚΑΣ
        Όλο ήταν ειρωνία για τονΤαραμά. Συμφωνώ μαζίσου

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ TARAMAS 22/09/2010 12:02:43

      Ο Σαμαράς ήταν μέλος της προηγούμενης κυβέρνησης. Γιατί δεν έκανε η ΝΔ ότι λέει το πινακάκι όσο ήταν κυβέρνηση;

      Αν είχε εκλεγεί η ΝΔ, δεν θα έκοβε τον 13ο και 14ο μισθό, θα έκοβε το επίδομα Χριστουγέννων, Πάσχα και άδειας. Τουλάχιστον αν κυβερνούσε ο Σαμαράς(ή Καραμανλής) δεν θα έλεγε όσες βλακείες είπε ο ΓΑΠ και έφτασαν τα sprent στο 900-1000.
      ΓΑΠ: Στήριξη θέλουμε, όχι δάνειο. Αν είχαμε χρεωκοπήσει, θα κόβαμε τους μισθούς στο μισό. Παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση, έλα.

  3. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 21/09/2010 22:04:33

    Ο πανικός έχει κυριεύσει την Κυβέρνηση του Μνημονίου. Επίσης τα εξαπτέρυγά της, την επιφανειακή και με ψυχοσωματικά σύνδρομα κα Μπακογιάννη και τα τσιράκια της(ευτυχώς διαγραφέντες από τον Αρχηγό της Νέας Δημοκρατίας),τον ψυχοραγούντα αρχηγίσκο του ΛΑΟΣ, τους διαπλεκομένους και σε διατεταγμένη υπηρεσία ευρισκομένους δημοσιογραφίσκους, καθώς και τους διαπλεκομένους επιχειρηματίες. Η οικονομική πρόταση του Αντώνη Σαμαρά και των άξιων συνεργατών του, δημιούργησε άγχος αξεπέραστο στον Πρωθυπουργό, που σαν μάγος περιφέρεται στο εξωτερικό διαβάλλοντας τον αντίπαλο του, αλλά και χρησιμοποιόντας τις ιδέες και προτάσεις του. Αίσχος. Οσο και να λοιδωρούν τον Αντώνη Σαμαρά, αυτός γίνεται πιό δυνατός και επίμονος. Είναι πραγματικός ηγέτης και αυτόν χρειάζεται η πατρίδα μας.

  4. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 21/09/2010 22:28:20

    ΦΟΥΛ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΠΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

  5. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 21/09/2010 22:38:32

    ΦΟΥΛ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ! ΑΚΟΥ ΜΕ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΖΗΜΙΩΘΗΚΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ 73.000ε ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ !!!! Ο ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ 1.000.000ε,Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ , Ο ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ , Ο ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ,Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ ,Ο ΠΑΚΤΑΣ , Ο ΝΕΟΝΑΚΗΣ , Ο ΣΤΕΝΓΚΟΣ,Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ,ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ κλπ ΜΕ ΔΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΦΤΑΙΕΙ ! ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ !!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΠΛΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ !!!

  6. sawas avatar
    sawas 21/09/2010 22:45:58

    Οικονομολόγος δεν είμαι, αλλά η διαφορά εκτιμήσεων του ρυθμού ανάπτυξης για το 2011 είναι κολοσσιαία και μάλλον ευσεβής πόθος...

    2010 2.0 μοναδες
    2011 5.1
    2012 2.9
    2013 1.9
    2014 1.9

    Μια διαφορά στην εκτίμηση έστω και 2 μονάδες είναι πάνω κάτω αποδεκτή. Αλλά 5 μονάδες διαφορά??????

    Κάποιοι πρέπει στο τέλος να σκίσουν τα πτυχία τους

    sawas

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ sawas 21/09/2010 23:04:06

      Θα τα σκίσουν! Γιατί δεν έχουν βάλει επίτηδες όλα τα μεγέθη στο καζάνι και ήταν και άσχημα "μαγειρεμένο" το θέμα....

  7. Enzo avatar
    Enzo 21/09/2010 23:17:41

    πρεπει να ανεβασουν και αλλο τον τονο αντιπαραθεσης.
    καλα το πανε μεχρι τωρα.
    αμα γκαζωσουν μεχρι τον νοεμβριο για πλα θα πεσουν με ενα φου! οι δον φουφουτοι.

  8. Dyer avatar
    Dyer 22/09/2010 00:52:11

    ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΑ;
    Ως πότε θα πιστεύουμε ότι κάτι κάνουμε, όταν έχουμε 15% επί του ΑΕΠ έλλειμμα;
    Εκεί είναι η δυναμική της οικονομίας αλλά δεν βλέπω πίνακες.

  9. ΓΠ avatar
    ΓΠ 22/09/2010 06:46:00

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΟΧΗ ΣΙΩΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΑΦΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΙΣΣΟΠΕΔΟΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΖΕΦΡΥ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΗ Η Ν.Δ.ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΠΟΙΝΗ ΘΑ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΑΣΑ.Ο ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΝΕΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ USA ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΔΑ.ΟΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΞΕΝΑ ΜΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/09/2010 11:45:55

    Κάτι σοβαρό με τη Deutsche Bank (- 9 % στη Φραγκφούρτη) τρέχει σήμερα. Ίσως σχετίζεται με "φαλτσαρισμένη" εξαγορά του Γερμανικού Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Postbank) ή με τις υποθήκες αμερικανικών ακινήτων.

  11. Γιώργος Κ. avatar
    Γιώργος Κ. 22/09/2010 11:51:59

    Είπαμε "Λεφτά υπάρχουν"
    Μετάφραση "Πήρώστε τώρα κορόιδα"

    Μας κατηγορούν "μαζί τα φάγαμε ..."

    Ντροπή να στοχοποιείται η Ελληνική κοινωνία επειδή κάποιοι δεκαετίας ξόδευαν χωρίς αιδώ το δημόσιο χρήμα , χωρίς τιμωρία έκαναν περιουσίες και τώρα κατηγορούν το λαό(ο οποίος έχει ευθύνες γιατί αφενός τους ψήφιζε αφετέρου του άρεσε να γλύφει το κόκαλο και να μην μιλάει για τους μάγκες που έτρωγαν το φιλέτο!).

    ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ ΩΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΕΝΟΧΟΥΣ !