17/03/2009 23:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τεθωρακισμένο ….«Βουκεφάλα» αποκτούν τα Σκόπια

Όπως διάβασα στο greece-salonika τα  Σκόπια διαπραγματεύονται με την Ουκρανία την αγορά 200 αρμάτων μάχης (φωτό), τα οποία ονομάστηκαν «Βουκεφάλας», από την κατασκευάστρια εταιρεία για να προσελκύσει το ενδιαφέρον των Σκοπίων και να κλείσει η σχετική συμφωνία. Εφόσον τα Σκόπια κλείσουν τη συμφωνία του «Βουκεφάλα», θα τριπλασιάσουν τον αριθμό των αρμάτων μάχης που διαθέτουν. Η Αθήνα  δεν αξιολογεί πάντως ως ανησυχητικές την εξέλιξη αυτή την οποία εντάσσει στο κλίμα εθνικισμού που καλλιεργεί ο Γκρούεφσκι.

Καλά κάνει. Αλλά καλού κακού δεν κοιτάνε και στις αποθήκες για να δουν αν υπάρχουν τα αντιαρματικά, ή τα έκλεψε όλα η Σέκτα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 17/03/2009 23:18:51

    Νομιζω δεν ειναι αρματα μαχης, αλλα ΤΟΜΑ.

  2. Factorx avatar
    Factorx 17/03/2009 23:21:03

    Τελος πάντων. Το θέμα είναι οτι πρέπει να αναβαθμιστεί τωρα και η πυροσβεστική Βελιγραδίου που έλεγε ο Μιλόσεβιτς

  3. perabrexei kai bronta avatar
    perabrexei kai bronta 18/03/2009 00:00:17

    ο μόνος λόγος για τον οποίο τα αγοράζουνε είναι γιατί έχουν το όνομα του αλόγου του Μέγα Αλέξανδρου.
    Εμπάργο που θέλουνε... και να τους δω να τα φέρνουνε μέσω ξηράς...

  4. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 18/03/2009 00:07:10

    @4
    Δεν παει για καλο ο Ομπαμα στη τουρκια.
    Μαλλον για να πιεσει για το κουρδικο παει παρα για κατι αλλο.

    Κατα τα λοιπα οτι στην ελλαδα, κωστακης, γιωργακης και ντορουλα μας εχουν κανει ανυποληπτους ειναι γεγονος

  5. alone avatar
    alone 18/03/2009 00:11:36

    Αντε,σιγα σιγα οι Σκοπιανοι θα βρουν και κανενα νεο Μ.Αλεξανδρο να εκστρατευσουν ως την Ασια.!!!
    Συλλογικη εθνικη παρακρουση

  6. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 00:20:43

    Οι Ινδοί έχουν ήδη χεστεί πάνω τους. Οι Ινδικοί ελέφαντες (που φοβούνται τα άλογα) περνούν κολυμπώντας με τρόμο τον ωκεανό, με προορισμό την Αυστραλία. Χιλιάδες Ιρανοί μουλάδες, που θα υποστούν πρώτοι την επίθεση, έχουν ήδη καταφύγει στα σύνορα του Ιράκ και ικετεύουν τους Αμερικανούς πεζοναύτες να τους πάρουν υπό την προστασία τους.
    Αναμένεται τηλεφώνημα του Μπάρακ Ομπάμα προς τον κ. Γκρούεφσκι, που θα συνιστά λελογισμένη χρήση των "Βουκέφαλων" και περιορισμό κατά το δυνατόν της ποδοπάτησης αμάχων.

  7. insider avatar
    insider 18/03/2009 00:28:44

    Tο άρθρο στο greece-salonika μιλάει επισης και για πολεμικό ναυτικό που ετοιμάζουν οι Σκοπιανοί με αγορά 6 - 10 πολεμικών πλοίων.
    Δεδομένης της ορθότητας των πληροφοριών από ένα blog θεωρείται (και κατά τη γνώμη μου είναι) αξιόπιστο,
    θα ήθελα να 'ξερα

    ποιός και γιατί χρηματοδοτεί την εθνικιστική παράκρουση του δικτατορίσκου Γκρουέφσκι και τι συμφέρον προσδοκά να έχει από αυτό.
    Γιατί μη μου πείτε πως έχει η ΠΓΔΜ χρήματα για τόσο μεγάλες αγορές πολεμικού υλικού.

  8. oko avatar
    oko 18/03/2009 00:42:36

    Και που θα τα παρκαρει ρε ινσαιντερ τα πλοια? Στις Πρεσπες?

  9. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 00:43:54

    @ 8
    Μήπως έχουν και στελέχη με το βαθμό του ναυάρχου; Για τις φουσκωτές ψαρόβαρκες με εξωλέμβιο 1 GHP στις λίμνες; Μήπως έχουν προσλάβει και συμβούλους, Ελβετούς, Αυστριακούς και Ούγγρους, ειδικούς περί την ανάπτυξη ωκεάνειου διηπειρωτικου στόλου υποβρυχίων;
    Διαθέτουν εξαιρετικό ακριβό είδος πέστροφας πάντως, που δικαιολογεί το έξτρα κόστος των υψηλόμισθων στελεχών στον αλιευτικό στόλο.
    Ρίψη παραγαδιού με φρεγάτα, χα, χα, χα, το ανέκδοτο του αιώνα!

  10. insider avatar
    insider 18/03/2009 00:50:36

    "Τι κι αν η ΠΓΔΜ δεν έχει θάλασσα, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα προχωρήσει στην αγορά 6 - 10 πολεμικών πλοίων, τα οποία θα σταθμεύουν... είτε στο Δυρράχιο είτε στην Κωνσταντινούπολη και θα αξιοποιηθούν ως «πρεσβευτές» της χώρας στις θάλασσες και τους ωκεανούς."

  11. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 00:52:42

    @ 12
    Πάνε οι βακαλάοι της Γροιλανδίας, τους χάσαμε πατριώτη!

  12. μικες avatar
    μικες 18/03/2009 01:21:58

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΑΖΟΒΙΟΛΙ ΤΟΝ ΓΚΡΟΥΕΦΣΚΙ

  13. Μητσοτάκουλας avatar
    Μητσοτάκουλας 18/03/2009 01:30:55

    Κι αυτός Θα πάει κάποια στιγμή από οικονομική κρίση και ... εκλογές, εκεί όπου πάμε και οι άλλοι κοντινοί και μακρινοί χαζοβιόληδες, κουτοπόνηροι, πανέξυπνοι ή παμπόνηροι: Στο βαρέλι με το φούμο.
    Το πεπρωμένον ημών των δεξιών φυγείν αδύνατον.
    Καλά εγώ έφυγα νωρίς!

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 18/03/2009 02:07:29

    χαβαλε θα ειχε παιδια να πανε για καμια "ασφαλη διελευση" στο αιγιο να το παιξουνε τουρκοι κ να γινει θερμο επισοδειο...

  15. Πνεύμα του Μάη avatar
    Πνεύμα του Μάη 18/03/2009 02:10:53

    Να ανταλλάξουμε πολιτική ηγεσία με τη Φύρομ, γιατί έτσι θα είμαστε πολύ πιό ευχαριστημένοι ως λαός και έθνος. Ο Γκρούγιος μπορεί άνετα να καταλάβει τη θέση του μπούλη και να φορέσει χλαμύδα και την περικεφαλαία του Περικλή να τελειώνουμε. Ολοι μας θα χαρούμε πολύ να εξετάζουμε τις νέες τραχειές βουλγαρόφατσες να λέν στα σοβαρά τις συνήθεις παπάρες των πολιτικών. Θα χαρούμε επίσης που οι πολύ ξεφτιλισμένοι μας πέρα απ' τον ελληναρά πρωθυπουργό, γιωργάκης, ντόρα, αλβάνος και σια πάνε πεσκέσι στα γύφτικα. Προσωπικά ενθουσιάζομαι με την ιδέα να δώ τον Παπούλια φύλαρχο στα Σκόπια, αλλά και με την Παπαρήγα να σπρεχάρει το βουλγάρικο με διεθνιστικό ζήλο.
    Είναι ένα πολύ ισχυρό σοκ για να ξυπνήσει εκτος απ' τη διάθεση για χλεύη και το έθνος μέσα μας.

  16. anetos avatar
    anetos 18/03/2009 08:22:13

    Αυτά τα νέα από τα «ξαδέλφια» μας στα Σκόπια είναι πολύ «ενθαρρυντικά» για την Ελλάδα ..να το θυμηθείτε ο Γκρουεφσκι θα έχει στο τέλος κακά ξεμπερδέματα από τους ίδιους του τους οπαδούς.... ο άλλος ο Μπερισα από το ίδιο σύνδρομο έπασχε αλλά μάλλον συνήλθε ...ήθελε να γίνει το Ισραήλ της Ευρώπης ......έλεγε ! όσο για τους Τούρκους ούτε οι ίδιοι δεν το πιστεύουν ότι έχουν αναβαθμισθεί , απλά τους παίρνει σε αυτή τη συγκυρία και πουλάνε μούρη και ότι πιάσουνε στο παζαρι ..ποιος από τους γύρω λαούς θα τους ήθελε αρχηγούς στην περιοχή ?

  17. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 10:09:58

    Η κατάσταση που υπάρχει στοις κουρδικες περιοχές για τους τούρκους που ζουν εκει ειναι δραματική.

    Ο ίδιος ο Ερντογαν είχε αναγκασθεί να χαρακτηρίσει ήρωες τους τούρκους αστυνομικούς ή στρατιωτικούς οι οποίοι βρίσκονται στις κουρδικές περιοχές. Κι αυτό επειδή οι (οργανωμένες) απειλές κατά των οικογενειών τους είναι καθημερινό φαινόμενο.
    Πολλοί τούρκοι οι οποίοι δεν υπηρετούν στα σώματα σφαλείας έχουν υποχρεωθεί να φύγουν από τις συγκεκριμένες περιοχές.

    Ακόμη ειναι γνωστό και δημοσιευμένο σε τουρκική εφημερίδα ότι οι περιπτώσεις τούρκων στρατιωτών που έχουν αρνηθεί να φυλάξουν σκοπιά ή να πάνε σ επικίδυνες αποστολές και έχουν οδηγηθεί στο στρατοδικείο (πόσοι άλλοι δεν έχουν σταλεί εκεί) ξεπερνούν τις 60(!)

    Αυτή είναι μία άλλη όψη της τουρκίας

  18. poisonous avatar
    poisonous 18/03/2009 10:38:05

    Πάντως θα γελάσουμε πολύ με το πολεμικό ναυτικό των Σκοπίων. Μιλάμε για λαό με ναυτική παράδοση, όχι αστεία... Κατά προτίμηση να βγουν βολτίτσα στις Κυκλάδες εκεί Ιούλιο-Αύγουστο με τα μελτέμια... ΤΟ ΓΕΛΙΟ.

    Τεράστιο business opportunity: Προμηθευτής του Σκοπιανού Πολεμικού Ναυτικού με χαρτοσακούλες εμετού!!!

    Άσε που επιστρέφοντας από ψάρεμα μπορεί να κάνω και κανένα search and rescue Σκοπιανού πλοίου και να τους πάρω το μισό…

  19. ogatos avatar
    ogatos 18/03/2009 13:16:50

    ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΚΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣ ΒΟΡΡΑ.ΤΗΝ ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ.

  20. anetos avatar
    anetos 18/03/2009 14:01:34

    @ 11 poisonous πραγματι poisonous !

  21. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 16:27:25

    @ 23
    Μετά από προπόνηση στην παραγαδοριψία σε αλμυρό νερό (σε αλατισμένη πισίνα φυσικά), θα κατέβουν και στη Μύκονο με νοικιασμένο μίνι ιστιοφόρο από το Πασαλιμάνι, να χτυπήσουν γκόμενες!
    Ψινάκη, πάει το χάσαμε το τεκνό! Θα γίνει δημότης της πόλεως Μπίτολα!
    Ολόκληρο βιβλίο με ναυτικά ανέκδοτα μπορείς να βγάλεις μ' αυτούς - ειδικά άν είσαι Κεφαλονίτης!
    Οι πέστροφες Οχρίδας πάντως είναι όντως εξαιρετικές, τις εκτιμούσαν ιδιαίτερα μεταξύ άλλων η βασίλισσα Βικτωρία και ο Ιούλιος Καίσαρ. Και τις πληρώνεις αλμυρά, παρόλο που δεν είναι μεγάλωσαν σε αλατισμένη πισίνα.

  22. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 18/03/2009 18:56:44

    Ωραια ειναι τα καλαμπουρια και η σατιρα. Νομιζω, ομως, οτι πρεπει να γινει κατι περισσοτερο. Δηλαδη, θα μπορουσαμε να εξαποστειλουμε αμεσως στην Ουκρανια μερικες εκατονταδες απο τις Ουκρανες που επιδιδονται ολοφανερα σε λαθρεμποριο τσιγαρων, κινητων τηλεφωνων κλπ. για να αντιληφθουν στη συγκεκριμενη χωρα οτι δεν μπορουν να κανουν "παιχνιδια" στην περιοχη μας. Θα μου πειτε ομως - και θα εχετε απολυτο δικαιο - ποιος θα κανει κατι τετοιο? Ο Καραμανλης, η κυρια με τα τρια επιθετα που παριστανει την υπουργο Εξωτερικων, 'η ο προεδρος της Διεθνους των Σοσιαλιστων GAP?
    Σημειωνω οτι ολες αυτες οι Ουκρανες δεν παυουν να ειναι λαθρομεταναστριες, εστω κι' αν εχουν παρει καποια "χαρτια", και κανουν το λαθρεμποριο μερα μεσημερι - ριξτε απο περ9εργεια μια ματια στη λαχαναγορα της Βαρβακειου.