30/10/2009 22:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα Jeans κατακτούν τους μεγαλόσχημους



Όπως φαίνεται από αυτά που αναφέρει η Wall Street Journal, η υπουργός Περιβάλλοντος κλπ. κα Μπιρμπίλη,  δεν είναι μόνη της. Υπάρχει πλέον μια ολόκληρη «σχολή σκέψης», αναφορικά με το χαλαρό, σπορτίφ ντύσιμο,  στις σάλες της εξουσίας απανταχού στο κόσμο. Τα παντελόνια τύπου Jeans , που κάποτε αποτελούσαν το σήμα κατατεθέν των «ανυπόταχτων» εφήβων, σήμερα φοριούνται όλο και περισσότερο από παγκόσμιους πολιτικούς και οικονομικούς ηγέτες, σε μια προσπάθεια που κάνουν για να δείξουν, ότι είναι μεν σοβαροί, αλλά δεν παύουν να είναι και μοντέρνοι. Τα τρύπια, καθώς και τα ξεβαμμένα  Jeans παραμένουν και σήμερα απαγορευμένα στις αίθουσες των συνεδριάσεων, αλλά τα κολλαριστά και καλοσιδερωμένα «power jeans», συνδυασμένα με επώνυμα σπορ παπούτσια, είναι πλέον το απόλυτο must.

Αυτό το «χαλαρό» στυλ φοριέται τόσο από το Ρώσο πρόεδρο Dmitry Medvedev, όσο και από άλλους μεγαλόσχημους πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες, που πριν μερικά χρόνια δεν θα διανοούντο να τους δουν δημοσίως, φορώντας Blue Jeans. Τα Power jeans, που πλέον πάνε παντού, είναι από καιρό τα αγαπημένα ρούχα στο κόσμο της τεχνολογίας, όπου τα ζιβάγκο και τα jeans που καθιέρωσε ο Steve Jobs, έχουν γίνει συνώνυμο της στολής που ταυτίστηκε  με  τη καινοτομία των 90`s. Όπως λέει ο εκπρόσωπος της Levis: «Ο Jobs είναι ο Marlon Brando της εποχής του».

 Wall Street Journal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Edo avatar
    Edo 30/10/2009 22:44:19

    Πάει, ξεφτυλίστηκε και το τζινάκι (όχι, δεν το λές για σένα Κάρλα μου)

  2. Aδέσποτη avatar
    Aδέσποτη 30/10/2009 22:58:56

    Kαλά αυτό το στυλ σακάκι-τζιν είναι πολύ νοτιοευρωπαϊκό, πολύ γιάπι δεκαετία '90 και δεν πιάνει στην αγγλοσαξωνία. Τα δύο ανδρικά υποκείμενα παράδειγμα κακογουστιάς και προχειρότητας. Κάρλα ζεις, εσύ μας οδηγείς.

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 30/10/2009 23:13:16

    Της Κάρλα της πάει το συγκεκριμένο jean άψογα (εγκρίνει και η γυναίκα μου, εγώ υπερθεματίζω), ο Νικολά όμως θα χρειαζόταν καλύτερα κάτι πιό γκρί-μπλέ και πιό τριμμένο.
    Ο Ντμίτρι, αλλοίμονο, λάθος νούμερο! Και δεν το βάζει συχνά στην κρεμάστρα.
    Ο Μπάρακ, άν και χωρίς τζήν (αυτή τη φορά), όπως πάντα κομψότατος κι όλο χάρη.

  4. donaE avatar
    donaE 30/10/2009 23:47:01

    Μερικα jeans ειναι τοσο ακριβα που ειναι status αλλα κακα τα ψεμματα δεν ταιριαζουν με δετα παπουτσια ειναι πολυ φλωρε.
    Το jean θελει μποτα.

    • donaE avatar
      donaE @ donaE 30/10/2009 23:49:00

      Και μπουτι της προκοπης...

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ donaE 30/10/2009 23:51:17

        ...μάλλον γλουτό της προκοπής προτιμώ.
        Ξεκουράζει την όραση.
        Πέρα από την πλάκα σε ένα δώρο μην κρίνουμε το περιτύλιγμα, το περιεχόμενο μετρά....

        • donaE avatar
          donaE @ O Ιθαγενής 31/10/2009 00:01:47

          Στους αντρες αναφερομαι.Ποιο ειναι το δωρο;

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ O Ιθαγενής 31/10/2009 00:05:28

          ΤΟ ΚΟΚΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΨΟΥΝ.

        • O Ιθαγενής avatar
          O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 31/10/2009 00:07:37

          -στις γυναίκες εγώ
          -το περιεχόμενο που επικαλύπτει το τζην..
          ;-)

        • donaE avatar