#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα 550 εκατ. ευρώ των τραπεζών θα εγγραφούν τελικά στον προϋπολογισμό

Μια ακόμα επιτυχία του Antinews



Αν κάτι πρέπει να μας δίδαξε η υπόθεση με τα 550 εκατ. ευρώ των τραπεζών είναι ότι «ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο», αν φυσικά δεν έχουν συνωμοτήσει οι πάντες για να καλυφθεί ένα σκάνδαλο. Το θέμα που αναδείξαμε στο antinews και προκάλεσε πολιτικό και οικονομικό σεισμό, ήταν αυτό που κυριάρχησε και χθες στην επικαιρότητα. Κατ’ αρχάς απείλησε με παραίτηση ο κ. Σταϊκούρας κι αυτό είναι προς τιμήν του αν και στην αρχή της υπόθεσης τα είχε κάνει επιεικώς μαντάρα.

Κατά δεύτερο, τίθεται και επίσημα πλέον θέμα Προβόπουλου και της στάσης που τηρεί. Κι αν δε μπορεί η κυβέρνηση να τον διώξει, σίγουρα υπάρχει και η μέθοδος της απομόνωσης.

Επίσης, και το πιο σημαντικό, οι τράπεζες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δε θα μείνουν πια στο απυρόβλητο. Ωστόσο, ακόμη παραμένει θολό το πώς θα πληρωθούν τα 550 εκατ. ευρώ. Ο Στουρνάρας με την τρόικα αποφάσισαν το βράδυ της Πέμπτης ότι τα λεφτά αυτά πρέπει να εγγραφούν στον προϋπολογισμό, επομένως θα πρέπει και να εισπραχθούν. Όμως, απ’ ότι μαθαίνουμε η Ελληνική Ενωση Τραπεζών προτείνει μια λύση που περισσότερο μοιάζει με το καλαμάρι που ρίχνει μελάνι για να θολώσει τα νερά παρά με ξεκάθαρη απάντηση στην πρόκληση. Λένε οι τραπεζίτες, λοιπόν, ότι μπορεί  να αυξηθεί η προμήθεια (δηλαδή το επιτόκιο) που πληρώνουν οι τράπεζες στο Δημόσιο για τις εγγυήσεις που χορηγούνται προς αυτές με σκοπό την άντληση ρευστότητας μέσω του ELA, με τρόπο τέτοιο ώστε σε εύλογο χρόνο να καλυφθεί το ποσό των 550 εκατ. ευρώ. Αυτό όμως κατά τη γνώμη μας δεν είναι λύση. Διότι πώς θα πληρώσουν οι τράπεζες τα επόμενα χρόνια την προμήθεια και μάλιστα με αυξημένο επιτόκιο; Δεν μπορούν να δώσουν τα 550 εκατ. γιατί να μπορούν να δώσουν πολλά περισσότερα;

Επομένως, είναι μη λύση και το γεγονός ότι έχουν εγγραφεί τα χρήματα στον προϋπολογισμό προϋποθέτει μια πιο ξεκάθαρη λύση.

Η ουσία είναι ότι ένα θέμα που έπρεπε να λυθεί με απλό τρόπο προκάλεσε τόση ταραχή. Ανέδειξε επίσης τον τρόπο με τον οποίο διαπραγματεύεται η τρόικα κι αυτό θα πρέπει να γίνει μάθημα στην κυβέρνηση. Αν συνδυαστεί και με τις πληροφορίες για την εκκένωση νησιών τότε μπορούμε να πούμε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο ότι οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και κάποιος πρέπει να τους μαζέψει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/10/2012 11:09:24

    Μπράβο στο antinews. Ο Προβόπουλος μπορεί να φύγει αν το θέλει η κυβέρνηση. Απλά αυτό δεν μπορεί να γίνει μέχρι να πάρουμε την δόση για ευνόητους λόγους. Μετά θα γίνει και πάλι για ευνόητους λόγους.

  2. Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
    Βασίλης Τσιαλιαμάνης 12/10/2012 11:25:06

    Αν η Ένωση Τραπεζών θεωρεί λογικό να αυξηθεί το επιτόκιο μελλοντικών εγγυήσεων και η σημερινή οφειλή να πληρωθεί σε εύλογο χρόνο, τότε να ακολουθήσει την ίδια λογική για τους δανειολήπτες. Δηλαδή νέα δάνεια (ανεξάρτητα σημερινών οφειλών) με υψηλότερο επιτόκιο και οι σημερινές οφειλές επιχειρήσεων και ιδιωτών να πληρωθούν σε εύλογο χρόνο.

  3. elli avatar
    elli 12/10/2012 11:43:03

    Να αφήσουν τα κολπάκια οι τράπεζες και να τα δώσουν σε ρευστό για να μπορέσει να καλύψει κάποιες ανάγκες το κράτος. Το να εγγραφούν απλά στα χαρτιά ως έσοδο δε λέει τίποτα.
    Η αντίδραση των τραπεζών αντανακλά και το τι θα πράξουν μόλις αρπάξουν και τα 28 δις της ανακεφαλαιοποίησης, για να ρίξουν υποτίθεται ρευστό στην αγορά.
    Αν δείτε εσείς ρευστό στην αγορά από τις τράπεζες να μας το πείτε!

    • AM Παπαιωάννου avatar
      AM Παπαιωάννου @ elli 12/10/2012 12:58:58

      Πολύ Σωστά
      +++++++++++++++

  4. Inno avatar
    Inno 12/10/2012 12:03:10

    δανειζόμαστε εμείς με 3-4% το χρόνο για να "ανακεφαλαιοποιηθούν" οι τράπεζες των θαλασσοδανείων. την ίδια στιγμή, τα δικά μας αυτά λεφτά τα δανείζουν πάλι σε εμάς, μέσω των εντόκων, με επιτόκιο 4% το τρίμηνο/εξάμηνο! κατά τα άλλα θα τους τα πάρουμε μέσω των εγγυήσεων.
    Έγιναν εκλογές και άλλαξε η κυβέρνηση. Αλλά το τραπεζικό σύστημα του Τ+10 είναι εδώ, ο ΙΟΒΕ της ανάπτυξης στο 2012 είναι ΥΠΟΙΚ, στους Σάλλες χαρίζεται η ΑΤΕ και το πάρτι τους συνεχίζεται.
    Και περιμένουμε εμείς προκοπή. οκ.

  5. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 12/10/2012 12:08:58

    Και το όνομα των συγχρόνων Ελλήνων κροίσων θα εγγραφεί με το ανεξίτηλο χρώμα της ντροπής στις σελίδες της ιστορίας,που ασυγκίνητοι παρακολουθούν το δράμα της χώρας χωρίς να βοηθούν.Τελικά το χρήμα πολλοί εμίσησαν;;

  6. πολιτης avatar
    πολιτης 12/10/2012 13:35:42

    τον προβοπουλο δεν μπορουν να τον διωξουν αν δεν παραιτηθει. το επιχειρησε και ο παπακωνσταντινου κι εφαγε πορτα. ο κυριος ειναι σε διατεταγμενη υπηρεσια. μεχρι να τελειωσει το εργο του θα παραμεινει στη θεση του. το πιο καλο ομως ειναι οτι αποτελει επιλογη της νδ !!!!!!
    οσον αφορα τις μαγκιες των τραπεζων, οι οποιες εχουν αποθρασυνθει ομολογουμενως-χρηματοδοτουμενες απο εμας!!!!, ας αφησει μια μεγαλοτραπεζα να πτωχευσει να δουν ποσα απιδια πιανει ο σακος............

  7. Καλα..... avatar
    Καλα..... 12/10/2012 13:46:28

    Αμα εισπραχθουν εμενα να με χε.......
    Οσο καθομαστε ακομα και τους κοιταμε αυτοι θα κανουν τα ιδια και χειροτερα..
    Και στη τελικη ο οποιοσδηποτε πρωθυπουργος καθετε και καταπινει τη κοροιδεια τους και τη μετακυλιει στον απλο κοσμο ειναι το ενα και το αυτο με τα ανθρωπαρια που λεγονται τραπεζιτες και πολιτικοι παγκοσμιως.
    Το θεμα απο ενα σημειο και μετα ειναι πολιτισμικο δηλαδη ή ξεσηκωνομαστε
    και τους στελνουμε στο διαολο με παραλληλη δημευση περιουσιων και το αναλογο λουσιμο για το βαρβαρισμο που επιδεικνυουν ή καθομαστε αβουλοι να παρακολουθουμε το θεατρο μετα σφαγης που μας πετανε στη μαπα....
    Και μην ακουσω κανεναν να λεει οτι αυτα δε γινονται γιατι ειναι 2 απλες στρατηγικες κινησεις που με τη σωστη εκφορα επιχειρηματων θα τους κολλησουν στον τοιχο παγκοσμιως.
    Διαλεξτε λοιπον τι θελετε να ειστε, υποκειμενα της Ιστοριας ή ευτελη αντικειμενα στα χερια του καθε εκβαρβαρισμενου κουστουματου;

  8. Γεωργία avatar
    Γεωργία 12/10/2012 17:53:24

    Και εγώ με την σειρά μου ένα μπράβο στο antinews. Αλλά πρέπει να δοθεί μάχη ενημέρωσης και για τα υπόλοιπα ζητήματα.

  9. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/10/2012 03:52:37

    Άν ο λαός πληρώσει την ανακεφαλαιοποήση, τότε οι τράπεζες πρέπει να ανήκουν στο λαό , στο κράτος. Εθνικοποίηση.

    • xp avatar
      xp @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/10/2012 04:49:51

      Συμφωνω Φαηλο,απολυτα!!!
      Ενας φίλος βιομηχανος βιώνει μια οικογενειακή τραγωδία ,που έχει σχέση με την υγεια.Πουλάει κάποιες επιχειρήσεις(δεν ξεπουλάει,έχει λεφτα) .Παρουσιάστηκε εκπρόσωπος γνωστου απατεώνα του τραπεζικού χώρου που εκδηλωσε ενδιαφέρων.
      Μα αυτός μαλλον είναι για φυλακή! Ειπε ο φίλος μου για τον πελατη του!
      Με 800 εκ μετρητό κανείς δενμπαίνει μέσα , ήταν η απάντηση.......
      Αντε για να μην μιλησουμε για την Ττε και την ασυλιά αυτής και του Δκτη της!!!

  10. xéres avatar
    xéres 13/10/2012 08:20:35

    ήρθε από την Ευρώπη και να μας δείξει το δρόμο η Ελλάδα για μια ακόμη φορά ένα μεγάλο έθνος και να επανασυνδεθεί με τη θρυλική ιστορία του και την ιστορική