13/12/2012 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα 40 δισ. θα μείνουν μέσα στην Ελλάδα - η κυβέρνηση θα ξεχρεώσει ό,τι χρωστάει στους πολίτες (βίντεο)



«Σήμερα τελειώνει μια μεγάλη και δύσκολη περίοδος, τελειώνουν οι πιέσεις, οι εκβιασμοί για έξοδο από το ευρώ. Η Ελλάδα κερδίζει την ευκαιρία να βγει από την κρίση όρθια και όχι γονατισμένη. Τα χρήματα της εκταμίευσης και οι διαρθρωτικές αλλαγές αποτελούν δικαίωση για την πολιτική των τριών κομμάτων που πίστεψαν στην αναγέννηση της Ελλάδας και όχι στην καταστροφή της. Θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς τους κ.κ. Βενιζέλο και Κουβέλη και τους βουλευτές τους και τους βουλευτές της ΝΔ».

Αυτά τόνισε μεταξύ άλλων ο πρωθυπουργός στην κοινή συνέντευξη τύπου που έδωσε στις Βρυξέλλες με τον Γ. Στουρνάρα. Ο Α. Σαμαράς εξέφρασε την ικανοποίησή του για τα αποτέλεσματα του Eurogroup κι εμφανίστηκε αισιόδοξος για το μέλλον της χώρας μετά την εκταμίευση της δόσης.

«Θα ξεχρεώσουμε σε λίγους μήνες όσα χρωστά το κράτος στους ιδιώτες», τόνισε ο κ. Σαμαράς θέλοντας να δείξει ότι η ρευστότητα στην αγορά θα επέλθει σιγά – σιγά.

«Είναι μία αφετηρία για την Ελλάδα, και είναι δικαίωση γιατί θα πάρουμε 52,5 δισ., πράγμα που δεν είχε τολμήσει κανείς να προβλέψει. Από αυτά, τα 40 δισ. θα μείνουν μέσα στη χώρα. Από τα υπόλοιπα τα 11 δισ. θα σβήσουν 20 δισ. χρέος. Όλα αυτά πέρα και πάνω από την χρηματοδότηση για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Μέσα στους επόμενους μήνες θα ξεχρεώσουμε όσα χρωστά το κράτος στους ιδιώτες. Θα αποκατασταθεί η ρευστότητα, ώστε να δοθούν δάνεια και να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας. Η αβεβαιότητα θα εξαφανιστεί και θα γίνουν επενδύσεις και θέσεις εργασίας. Κάποιοι δεν τα πίστευαν αυτά και νόμιζαν ότι θα μας πετάξουν έξω από την ΕΕ», είπε. Και κατέληξε: «Για πρώτη φορά αλλάζει το μείγμα οικονομικής πολιτικής και δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για ανάκαμψη και ανάπτυξη. Είναι ημέρα ελπίδας η σημερινή, καθώς σηματοδοτεί ότι μπορούμε να βγούμε από την κρίση. Κερδίσαμε την αξιοπιστία μας στο εξωτερικό, θα κερδίσουμε την ελπίδα και την αξιοπρέπεια στο εσωτερικό».

Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του Γ. Στουρνάρα ο οποίος είπε: «Με τη σημερινή απόφαση επιβραβεύεται μία προσπάθεια πολλών μηνών της κυβέρνησης και των κομμάτων που την στήριξαν, ήταν περίοδος που δουλέψαμε πολύ μέρα και νύχτα. Από τα 34,3 δισ. της πρώτης δόσης, τα 16 δισ. θα πάνε για τις τράπεζες, τα 7 δισ. για ληξιπρόθεσμες οφειλες του Δημοσίου και 11,3 δισ. για μείωση του δημοσίου χρέους”.

Συνολικά από τη ρύθμιση, είπε ο κ. Στουρνάρας, θα υπάρξει μείωση του χρέους κατά 20 ποσοστιαίες μονάδες. Ο τρόπος με τον οποίο έγινε, δίνει επιπλέον χρηματοδότηση στην Ελλάδα από τα 109 δισ. του αρχικού δανείου.

«Με την εκταμίευση καλύψαμε την αναγκαία συνθήκη για την παραμονή στο ευρώ, η χώρα πρέπει να εκπληρώσει και την ικανή συνθήκη που είναι το φορολογικό νομοσχέδιο και οι διαρθρωτικές αλλάγες, η απελευθέρωση των αγορών, η ρευστότητα στο τραπεζικό σύστημα, οι ιδιωτικοποιήσεις. Όλα αυτά θα διώξουν μία κι έξω την αβεβαιότητα που τύλιγε τη χώρα. Η Ελλάδα πήρε μία μεγάλη ανάσα, κέρδισε χρόνο για να μεταστρέψει την τάση της οικονομίας, να μειώσει την ανεργία, να μπει στον δρόμο της ανάπτυξης και της ανταγωνιστικότητας. Όσοι πόνταραν στη χρεοκοπία της Ελλάδας έχασαν χρήματα, όσοι πόνταραν στην επιτυχία της νιώθουν δικαιωμένοι» υπογράμμισε ο υπουργός Οικονομικών.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 13/12/2012 19:56:30

    Kύριε Πρόεδρε, Σας ευχαριστούμε κι ευελπιστούμε ότι,
    το 2013 πρόκειται να είναι Έτος ΑΟΖ για την Ελλάδα μας!

  2. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 13/12/2012 20:53:11

    Σήμερα είναι ημέρα που όντως αποκαταστήσαμε την αξιοπρέπειά μας στο εξωτερικό . Ξεκινάει η στιγμή , που θα ξαναπάρουμε την Ελλάδα στα χέρια μας .
    Σίγουρα οι θυσίες όλων μας (ή σχεδόν όλων) Α.Σ. , θα πρέπει ν' αρχίσουν να δικαιώνονται μετατρέποντας το κράτος "μπαταχτσή" , σ' ευνομούμενη Πολιτεία...

    • ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ avatar
      ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 13/12/2012 22:37:14

      αυτα να τα θυμασαι, να τα πεις και στα παιδια και τα εγγονια σου

      να τους πεις οτι ο μπαμπας / παππους τους

      α) τους αναγκασε να δουλευουνε μεχρι τα 67
      β) τους φορτωσε 45.000ευρω χρεος απο τη μερα γεννησης τους!
      γ) τους οδηγησε στην ξενιτια

      να μη συνεχισω. απλα να θυμηθεις να τα πεις στα παιδια σου και στα εγγονια σου

      • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
        ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 15/12/2012 13:43:40

        Αγαπητέ Αλεξανδρινέ & φίλοι του antinews .
        Δεν μπόρεσα να σου απαντήσω άμεσα , διότι είμαι από τους "κακούς" (κατά Μέρκελ & ΣΙΑ ) Έλληνες που εργάζονται 50 ώρες τη βδομάδα .
        1) Σαφώς και τα έχω ήδη ενημερώσει τα παιδιά μου(είναι σε Δημοτικό & Γυμνάσιο) , διότι έτσι που μας κατάντησαν θα πρέπει να μάθουν τουλάχιστον δύο ξένες γλώσσες και να "κοιτάξουν" γι' αρχή την ξενιτιά !
        2) Τους έχω ωστόσο ενημερώσει και για τα παρακάτω :
        α) Μετά την Μεταπολίτευση που ήμουν φοιτητής στο Α.Π.Θ. , εάν έλεγες ότι ήσουν Δεξιός , ήσουν φασίστας ("οι φασίστες της δεξιάς" όπως μας προσφωνούσαν ... φιλικά οι δημοκρατικές κι' άλλες προοδευτικές δυνάμεις!)
        β) Αποφοιτώντας πήγα στην ...Ξενιτιά να βρώ στον ήλιο μοίρα σε Γαλλόφωνα & Γερμανόφωνα κράτη της τότε Δυτικής Ευρώπης , που μας είχε "ρίξει" Ο Καραμανλής .
        γ) Εργαζόμενος σ' ένα από τα καλύτερα Ινστιτούτα της Γαλλίας γνώρισα κι' ενημερώθηκα πως εργάζονται οι ... Κουτόφραγκοι . Την εποχή εκείνη , μια παρέα φίλων μου Γάλλων ήρθαν για διακοπές στην Ελλάδα . Επιστρέφοντας μου είπαν κατάμουτρα το σωτήριον έτος 1986 , "με τα χάλια που έχετε σε καμιά 20αριά χρόνια θα χρεοκοπήσετε " !
        δ) Σήμερα Γάλλος φίλος μου και συγγενής του Ζισκάρ ντ' Εστέν , που είχαμε συνεργαστεί σε κάποιο Συνέδριο , μ' ενημερώνει ότι από το έτος 2010 , δεν θέλουν να μας βλέπουν "ούτε ζωγραφιστούς" ...
        Σήμερα λοιπόν που αποκαταστήσαμε την "όποια" Αξιοπρέπεια της Χώρας μου και μπορούμε , αν μη τι άλλο να συνομιλούμε χωρίς οι άλλοι να ... "φαγουρίζονται" , λέω ότι κάναμε μια αρχή . Κανείς δεν λέει και προπάντων ισχυρίζεται , ότι τελείωσαν τα βάσανά μας (βλέπω να ... τραβιόμαστε καμιά 10ετία δυστυχώς) . Είμαι ακόμα σκεπτικός (να μη πώ εξαγριωμένος) με το Φορολογικό .
        Θα μπορούσα στα 56 μου χρόνια να γράψω ολόκληρο άρθρο για το Antinews , σχετικά με την αξιοπιστία της Χώρας μας και πως μας βλέπουν οι ... έξω .

        ΥΓ
        Φάκτορα , εάν μου το επιτρέψουν οι "βέβηλες" ενασχολήσεις μου με την καθημερινότητα , θα σου στείλω ένα άρθρο κι' αν νομίζεις ότι είναι ... Δημοσιεύσιμο , έχει καλώς .

  3. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 13/12/2012 21:13:53

    ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

  4. aris. aold avatar
    aris. aold 13/12/2012 21:33:42

    Η παραμονή της χώρας στο ευρώ γίνεται με πολύ βαρύ τίμημα για την πλειοψηφία των Ελλήνων:

    Τα 2/3 του κόσμου δεν χρησιμοποιεί πετρέλαιο για θέρμανση.

    Ο βασικός μισθός είναι πείνας, ενώ τα 4ωρα στην λιανική είναι στα 300 ευρώ.

    Η ανεργία καλπάζει.

    Από την άλλη πλευρά η κοινωνική αδικία είναι στα ύψη.

    Το βάρος της παραμονής στο ευρώ το σηκώνουν οι ίδιοι και ίδιοι.

    Η φοροδιαφυγή συνεχίζεται.

    Και προνομιούχοι όπως της βουλής συνεχίζουν να περνούν καλά σε βάρος των υπόλοιπων.

    Μάλλον τα πράγματα εκτός ευρώ θα ήταν πολύ χειρότερα για την χώρα.

    Αλλά το ερώτημα που δεν έχει απαντηθεί είναι με ποιο παραγωγικό μοντέλο θα αναστυλώσουμε την χώρα.



    Το θέμα

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ aris. aold 14/12/2012 03:56:49

      Κρισιμη ερωτηση , συμφωνω. Αλλα το όποιο παραγωγικο μοντελο, πρεπει , ή δεν πρεπει, να λαβει υπ υψην και τις παραμετρους που διεπουν τη παγκοσμια οικονομια? Ή μηπως θα γινουμε ενα μικρο Γαλατικο χωριο?

      • george avatar
        george @ Μικρασιάτης 14/12/2012 19:32:15

        Ενα μικρό Γαλατικό χωριό της διαπλοκής της διαφθοράς και της φοροδιαφυγής ......

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 13/12/2012 21:52:35

    You're making us proud again, Mr. Prime Minister!!! The future of our country looks so much brighter now.

    Congratulations on a job well done.

    • Ανδρεας45 avatar
      Ανδρεας45 @ Φωτεινή 14/12/2012 03:54:53

      Για να γραψης σχολιο Φωτεινη,παει να πη οτι το διαβασες,αρα γνωριζεις Ελληνικα.Γιατι δεν το γραφεις λοιπον στα Ελληνικα;

  6. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 14/12/2012 07:08:00

    Είναι γραμμένο εις την αγγλικήν, ώστε να καταφέρει να το διαβάσει ΚΑΙ ο ΓΑΠ και να σκάσει από το κακό του !!! :-)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ BLACK QUEEN IN STORM 14/12/2012 13:35:53

      Εὐχαριστῶ γιά τήν ὑποστήριξη Μαύρη Βασίλισσα!

      Μέ γειά τό φωτογραφιάκι. :D

      ᾿Ανδρέα μου, νέος σχολιαστής εἶσαι;; :D

  7. nice avatar
    nice 14/12/2012 09:10:06

    θα πέσουν στην αγορά 14,60 δις, αν πέσουν και αυτά... προς τι τα πανηγύρια?

  8. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 14/12/2012 12:51:30

    ... Εγώ πιστεύω οτι εκτός των άλλων, κάποιοι πανηγυρίζουν ελπίζοντας οτι κάποια από τα 14,60 δις , θα πέσουν (αν πέσουν) και λίγο ....επάνω τους !!! :-)
    Λογικόν. Οι υπόλοιποι ή είστε απαισιόδοξοι, ή είστε...εγκλωβισμένοι κάτω από ελαττωματική ομπρέλα, μπλοκαρισμένη, που δεν κλείνει με τίποτε. Άρα όσο και να βρέξει ''δις'', στην απ΄έξω ''εσείς''....... Αδικίες !!! :-)

    • nice avatar
      nice @ BLACK QUEEN IN STORM 14/12/2012 22:52:13

      από όλες τις δώσεις πόσα πήγαν στην πραγματική οικονομία? απάντησε μου σε αυτό BLACK QUEEN και μετά θα χαρούμε όλοι μαζί για τα ”δις” euro που έρχονται, μέχρι τότε....Αδικίες !!!

  9. Γιωργος avatar
    Γιωργος 14/12/2012 17:38:01

    Οταν ο ΓΑΠ με τον Παπακωσταντινου παει φυλακη,για εσχατη προδοσια,οταν το ΠΑΣΟΚ μεινει εκτος βουλης,οταν λυθει το προβλημα της εγκληματικοτητας και της λαθρομεταναστευσης,οταν εχουμε αναπτυξη εστω και 1% ,οταν το χρεος πεσει κατω απο το 80% του ΑΕΠ (τοτε ειναι βιοσημο),οταν η φοροδιαφυγη θα πεσει κατω απο το 10%,οταν εχουμε ανακηρυξη την ΑΟΖ μας και οταν η ανεργια πεσει κατω απο 8% (οσο ηταν το 2009),τοτε ναι θα μεινουμε στο ευρω και ο λαος θα εμπιστευεται την κυβερνηση ,μεχρι τοτε ολοι οι ελληνες ανταρτες και απεναντι σε καθε μνημονιακη αποφαση της κυβερνηση σας κυριε Σαμαρα.