18/10/2009 23:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα 300 ευρώ που παίρνει η καθαρίστρια θα τα πάρει(!) λέει ο Γ. Παπακωνσταντίνου



Ομολογουμένως η ομιλία του αρμόδιου υπουργού Οικονομικών έχει πάντα το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στις προγραμματικές δηλώσεις και μπορούμε να πούμε πως η ομιλία του κ. Παπακωνσταντίνου έχει πολλά θετικά στοιχεία σε επικοινωνιακό τουλάχιστον επίπεδο.

Σε κάθε περίπτωση όμως η φράση η καθαρίστρια που παίρνει 300 ευρώ ...θα τα πάρει, έκανε αίσθηση. Όπως αίσθηση έκανε και το δυνατό χειροκρότημα των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ στο άκουσμα της φράσης. Η φράση ειπώθηκε προφανώς για να γίνει ξεκάθαρό πως οι πληρωμές στο δημόσιο θα γίνονται σε αυτούς που έχουν ανάγκη, στην ώρα τους. Οι πληρωμές των 300 ευρώ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 19/10/2009 00:28:50

    Βρε το κουβαρδοπαιδο (εκτος αν εννοει, εμεις, δηλαδη, ο πρθυπουργος, οι υπουργοι - και γενικοι γραμματεις και φαρισαιοι, ο διοικητης της Τραπεζας της Ελλαδος και οι αλλοι μεγαλοπαραγοντες της κυβερρνητικης μηχανης θα σταματησουν να παιρνουν τον μισθουλακο τους για να μειωσουν ετσι το ελλεμμα)!

  2. kanis avatar
    kanis 19/10/2009 00:31:41

    Αποτίμηση κι εκτίμηση του έργου και εν τέλει του ρόλου του Αλογοσκούφη, ποίου αρμοδιότητα άραγες είναι;

  3. Orestios avatar
    Orestios 19/10/2009 00:51:14

    Πω πω χουβαρνταλίκια!!
    Μπράβο πρώην εκπρόσωπε, πρώην ευροβουλευτή του ενός φεγγαριού!
    Η καθαρίστρια των ιδιωτικών εταιριών καθαριότητας παίρνει τόσα.

    • kanis avatar
      kanis @ Orestios 19/10/2009 00:54:43

      Τα δημόσια σχολεία που λατρεύουν οι ιώσεις, από αυτές τις κυρίες εξαρτώνται!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/10/2009 01:07:08

      Θα δούμε το έργο να πληρώνεται η καθαρίστρια και να γίνεται στάση πληρωμών στους δασκάλους και καθηγητές. Η τοπική αυτοδιοίκηση δεν έχει αναλάβει την καθαριότητα των σχολείων ή κάνω λάθος?

      • kanis avatar
        kanis @ Orestios 19/10/2009 01:12:26

        ..την πληρώνει, όμως?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 19/10/2009 01:24:32

        Εάν δεν την πληρώνει τότε φταίει το εσωτερικών!?

        • kanis avatar
          kanis @ Orestios 19/10/2009 01:29:43

          Φταίνε τα τοπικά τσιφλίκια των βουλευτών!

        • kanis avatar
          kanis @ Orestios 19/10/2009 01:43:42

          Τι φταίνε όμως φίλε, τα παιδάκια;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 19/10/2009 02:00:40

          Ποιός είπε ότι φταίνε τα παιδάκια. Αυτά μόνο ως ζωντανή ασπίδα τα χρησιμοποιούν.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 19/10/2009 08:34:47

        Θα ανακλύψεις Ορέστιε ότι η Τοπική Αυτοδίοικηση θα κάνει στην Ελλάδα του 2010 ότι έκανε ο ΑΓΠ στην Ελλάδα του '80. Οι διεσπαρμένες μαφίες θα είναι πολύ πιο μαφιόζικες από την κεντρική, γιατί θα εκμεταλευτούν τις τοπικές άγνοιες. Και τι έχουν όταν δεν υπάρχουν κονδύλια; Γη. Πήγαινε μια βόλτα στην επαρχία και ξαναπήγαινε σε 5 χρόνια.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/10/2009 00:57:48

    Αδεξιοτερα των Δεξιων.

    ΠΠ

  5. Orestios avatar
    Orestios 19/10/2009 01:41:05

    Αυτό που το βάζεις? Και είναι σκληροί τσιφλικάδες

  6. Anonimi avatar
    Anonimi 19/10/2009 01:56:28

    Τι ευαισθησία, μπράβο του, ο καλό πολιτικός πρέπει να ξεχωρίζει τις μη προνομιούχες ομάδες, να τονίζει την διαφορετικότητά τους, να αναφέρεται στο φύλο των εργαζόμενων, γιατί μερικές δουλειές είναι μόνο για γυναίκες και να διατυμπανίζει την μισθολογική τους ξεφτίλα, προσποιούμενος ότι μπορεί να ζήσει κανείς με τα ψίχουλα.
    Πρέπει να τον προσέχουμε αυτόν γιατί θα μας τον αρπάξει κανένας Ομπάμα, τέτοιο επικοινωνιακό ταλέντο που τον διακρίνει και θα χάσει η χώρα. Κρίμα είναι.

    • Daimon avatar
      Daimon @ Anonimi 19/10/2009 08:43:07

      ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ ΕΙΡΩΝΕΙΑ
      ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΚΟΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΥΚΝΩΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 19/10/2009 08:16:00

    Ούτε ντροπή ούτε τίποτα....

  8. eleftheros avatar
    eleftheros 19/10/2009 08:24:39

    Μην περιμένετε ντροπή από πολιτικούς που έκρυβαν το βιογραφικό τους για να μην μάθει ο κόσμος σε τί αμαρτωλές υποθέσεις όπως η Siemens, είχαν συμμετάσχει.
    Μην περιμένετε τίποτε καλό από φαφλατάδες που αγνοούν επιδεικτικά το λαό όταν δεν απαντούν στις ερωτήσεις των δημοσιογράφων, όταν πιάνονται να έχουν συμμετάσχει σε εκβιασμούς και παρασκήνιο στη συνομωσία του Βατοπεδίου.
    Εάν αυτοί είναι οι νέοι πολιτικοί που θέλαμε για μια καλύτερη Ελλάδα, άστο δεν θα πάρουμε.

  9. Μακρυγιάννης avatar
    Μακρυγιάννης 19/10/2009 08:30:51

    Και αυτός ο λαός; Αυτός δεν είναι που έπρεπε από αυτή και μόνον τη φράση να ξεσηκωθεί; Αλλά βλέπετε οι έξεγέρσεις είναι μόνο εναντίον της κακής δεξιάς και όχι του καλού σοσιαλισμού.

    Αυτοί βρήκαν και κάνουν. Αυτός ο ηλίθιος λαός φταίει που τον σέρνουν από τη μύτη -και εκστασιάζεται κιόλας!- Μπόμπολες,Κυριακού, Αμερικάνοι και Μεγάλοι Τραγουδιστές και τον χειραγωγούν όπως θέλουν αυτοί.

    Γι΄αυτό μετά την απομάκρυνσιν εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται....

  10. Υ. avatar
    Υ. 19/10/2009 08:53:19

    Ρέπας στη Βουλή. “Θα μειώσουμε τις τιμές των διοδίων”.

    Πέντε μέρες πριν τις εκλογές, ο κουφός αύξησε τα διόδια. Δεκαπέντε μέρες μετά, το Πασόκ τα μειώνει. ΟΙ Εφιάλτες πάντα εντός των τοιχών.

  11. Helmut avatar
    Helmut 20/10/2009 02:13:50

    Εγω νόμιζα ότι ο μισθός καθαρίστριας στο ΥΠΟΙΚ είναι 3.000€... Θα ξέχασε ένα μηδενικό ο συμπαθής Υπουργός...