#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα 3.000.000 θα ξεπεράσει ο αριθμός των φτωχών στην Ελλάδα



Έρευνα της ΕΣΥΕ για τις συνθήκες διαβίωσης των Ελλήνων αναφέρει ότι το 2008 οι πολίτες αυτής της χώρας που ήταν στα όρια της φτώχειας άγγιζαν τα 2,2 εκατομμύρια. Πρόκειται για πολίτες που δηλώνουν εισοδήματα γύρω στα 500 ευρώ το μήνα ή 17 ευρώ την ημέρα. Στις άλλες χώρες της Ευρώπης ο κίνδυνος φτώχειας ποικίλλει, με ποσοστά που κυμαίνονται από 9% στην Τσεχία, μέχρι και 26% στη Λετονία, χώρα η οποία μαζί με την Ρουμανία (23%) και την Βουλγαρία (21%) είναι οι μόνες φτωχότερες της Ελλάδας στην Ευρώπη των 27 χωρών, όπου ο μέσος όρος είναι στο 17%.

 Παρά το γεγονός ότι η παραοικονομία είναι αυτή που “σώζει” την Ελλάδα, είναι γεγονός ότι ένα ποσοστό 20% των πολιτών που κινδυνεύουν από φτώχεια είναι μεγάλο. Μάλιστα, αν 1 στους 5 ήταν φτωχός την περίοδο εκείνη όπου η Ελλάδα είχε ανάπτυξη 4%, το χρήμα έρεε άφθονο από τις τράπεζες κι όχι μόνο, τότε τι θα συμβεί το 2010;

 Οι προβλέψεις της Ντόιτσε Μπανκ κάνουν λόγο για ανάπτυξη -4% φέτος, ο πληθωρισμός τσιμπάει συνεχώς κι έχει φτάσει στο 2,8% ενώ τα οικονομικά μέτρα κόβουν μεγάλο μέρος των εισοδημάτων.

Επομένως, μην απορήσετε αν δείτε τον αριθμό των φτωχών στην Ελλάδα να ξεπερνά κατά πολύ τα 3 εκατομμύρια.

Και θα επιβεβαιωθεί το σενάριο που λέει ότι η Ελλάδα δεν πτώχευσε, αλλά σίγουρα φτώχυνε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 10/03/2010 08:55:32

    http://www.e-typos.com/printarticle.aspx?cid=3254

  2. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 10/03/2010 09:25:18

    Τίιιιι?

    Μόνο 3 μύρια φτωχοί στην Ελλάδα?

    Να φέρουμε αμέσως έξι ακόμα εκατομμύρια "μετανάααστες"...
    Να τους δώσουμε άμεσα Ιθαγένεια, να μή ξαναβγεί ποτέ η Δεξιά,
    να λυθεί το δημογραφικό, να σωθούν τα ταμεία,
    και έτσι θα ανέβει ο μισθός του εργάτη
    [ελληνικής καταγωγής η μή] στα 1400 ρούβλια!

  3. El Gekko avatar
    El Gekko 10/03/2010 10:19:05

    Δεν ρωτάτε την ΕΣΥΕ πόσοι από τα 3.000.000 είναι αυτοαπασχολούμενοι και διαθέτουν κατ' ελάχιστο ιδιόκτητη κατοικία, εξοχικό και αυτοκίνητο πάνω από 2.000 cc;

  4. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 10/03/2010 10:38:19

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.
    Ποιός το είπε αυτό;
    Ο σοσιαλιστής Λοβέρδος το είπε στον Καρατζαφέρη, σύμφωνα με τον ίδιο, σήμερα το πρωί (9¨20) στους Καμπουράκη-Οικονομέα.
    Φαίνεται ότι, σε λίγο, το πασόκ θα τους κόψει και την περίθαλψη, έτσι ώστε να ελαφρυνθούν ακόμη περισσότερο τα έξοδα του κράτους, που έχει πιό σημαντικές ανάγκες, όπως να πηγαίνει ο Παμπούκης ταξίδια στο εξωτερικό με το πρωθυπουργικό αεροπλάνο με κόστος 50.000 ευρώ κάθε φορά, τη στιγμή που με το κανονικό αεροπλάνο θα κόστιζε 600 ευρώ, ακόμη και με εισιτήριο πρώτης θέσης.
    Το κόμμα το λαού στην εξουσία!!!
    Και φαντάσου ότι ο Ελληνικός λαός τους έδωσε ΜΟΝΟ 44%.
    Επιπολαιότητα ή μαζοχισμός;

  5. KWND avatar
    KWND 10/03/2010 11:56:58

    Νομίζω ότι η πρόβλεψη είναι μετριοπαθής.

    Καταρχήν ήδη το 2007 το ποσοστό των ελλήνων που ήταν στα όρια ή κάτω από τα όρια της φτώχειας ανερχόταν στο 1/3 (σύμφωνα με έρευνα του LSE)
    http://ipsnews.net/news.asp?idnews=40033

    Οι άνεργοι από τότε έως το τέλος του 2009 αυξήθηκαν και προβλέπεται να διπλασιαστούν μέσα στο 2010.

    Τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν να πληρώσουν συντάξεις έως το καλοκαίρι και η κυβέρνηση τους έχει ανακοινώσει ήδη ότι δεν προτίθεται να τα ενισχύσει. Υπήρξε μάλιστα προτροπή να αρχίσουν να πωλούν ακίνητα για να μπορέσουν να βρουν λεφτά...

    Νομίζω ότι αυτά τα στοιχεία δείχνουν, ότι η πείνα πρόκειται να απειλήσει ένα ποσοστό πολύ μεγαλύτερο από αυτό που προβλέπει η ΕΣΥΕ

  6. ataktos avatar
    ataktos 10/03/2010 12:07:33

    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2010/03/blog-post_10.html

  7. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 10/03/2010 12:13:25

    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΣΤΑΣΗ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΡΓΑΣΜΟ.
    Σύμφωνα με το Βήμα και τα Νέα, το 30% των Ελλήνων που επίσημα βρίσκονται κάτω από τα όρια της φτώχειας δεν μπορούν να ελέγξουν τη χαρά τους για το δώρο που φέρνει ο Γιωργάκης από την Αμερική.
    Μπορεί οι Έλληνες να μήν έχουν λεφτά για σουπερμάρκετ, για βενζίνη, για θέρμανση και για το ενοίκιο, μπορεί να μην περισσεύουν λεφτά για φάρμακα, για ρούχα και για το φοντιστήριο των παιδιών αλλά δεν πειράζει.
    Τώρα πιά μπορούμε να πάμε, χωρίς βίζα, στην Αμερική, το κανόνισε ο Γιωργάκης.
    Τρέμε Bloomingdales, τρέμε Rockefellers, τρέμε Macy's, έρχονται οι Έλληνες.
    Ευτυχώς που ψηφίσαμε πασόκ και βρήκαμε διέξοδο στα προβλήματά μας, ρε γαμώτη μου.
    Άξιζε!

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/03/2010 13:17:27

    Quiz. Τί διαφορά έχει ο ΓΑΠ από τον Χίτλερ? Απάντηση. Ο Χίτλερ ήταν φιλέλληνας.

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/03/2010 13:22:19

    Εδώ που τα λέμε,μήπως τελικά το 1945 νίκησε η λάθος πλευρά? Αν η σημερινή κατάσταση της γενικής απαξίωσης,της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο,της οικονομολαγνείας,του τοκογλυφισμού και της έλλειψης ηθικών αξιών οφείλεται στην νίκη των δυνάμεων του ...φωτός και της ...Δημοκρατίας,μήπως θα ήταν καλύτερο να νικούσαν οι ...βάρβαροι?Πολύ παπά φάγαμε και τρώμε...

  10. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/03/2010 13:29:39

    Ετήσια πτώση του όγκου των εξαγωγών της Γερμανίας κατά 6,3 % (Φεβρουάριος).
    Άνοδος εξαγωγών της Κίνας κατά 45,7 % για το ίδιο διάστημα (ναί, το νούμερο είναι σωστό).- από spiegel.de.
    Ακούει κανείς εδώ κάτω, στη χώρα της φαιδράς μπανανέας;