07/06/2009 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όργανα ξεκίνησαν και στον ΣΥΡΙΖΑ

Παρά τις προσπάθειες του Φώτη Κουβέλη να συγκρατήσει τους ανανεωτικούς για να μην βγουν αμέσως στο κλαρί καταγγέλλοντας την ηγεσία του κόμματός τους, όλα δείχνουν ότι η διάσπαση είναι ορατό ενδεχόμενο. Η τελική εικόνα θα διαμορφωθεί μετά τη δήλωση που θα κάνει το βράδυ ο Αλέξης Τσίπρας. Εάν αναγνωρίσει ευθύνες, προαναγγείλει διαμόρφωση νέων ισορροπιών στο εσωτερικό της παράταξης και εμφανιστεί ανοιχτός σε διάλογο εκτός των τειχών, τότε θα ελεγχθούν ως ένα βαθμό οι διαλυτικές τάσεις. Διαφορετικά...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΙΣ avatar
    ΠΑΙΣ 07/06/2009 19:47:56

    ΠΑΛΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
    ΠΑΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΑΠΟ ...ΤΩΡΑ;;;;;;

    Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ...ΠΑΡΩΝ.

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/06/2009 19:49:56

    Οι ανθρωποι,ειχαν χασει την επαφη με την πραγματικοτητα.
    Γαλουχησαν περιεργους τυπους,που βγηκαν να μας καψουν και τους κανακεψαν.
    Τωρα ας πληρωσουν.
    Η ζημια ομως,εγινε,και οι αθλιοι των Αθηνων,πηραν φόρα,και ποιος θα τους σταματησει;
    Μονο με αγριες συμπεριφορες,μπορει να κανουν πισω,αλλα ποιος θα τις εφαρμοσει;

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/06/2009 19:59:17

    Τα σέβη μου στον Νταβανέλλο,στον Ρινάλντι ,στίς συνιστώσες που τρέχανε στον Γκρουέφσκυ στον Εκπρόσωπο τύπο που θυμίζει μαχαλόμαγκα και σε όλους αυτούς που διέλυσαν τήν Ανανεωτικη προσπάθεια..
    Πανηγύριζαν αλαζονικά οταν τά γκάλοπ έδειχναν 17% και θυμάμαι 'εκπροσώπους΄τους να μπαίνουν εδώ μέσα και να κουνάνε το δάκτυλο σε οσους έκαναν κριτική.
    Πάμε στοίχημα πώς τώρα θα λένε οτι ειχαν καλύτερο αποτέλεσμα απο τις προηγούμενες Ευρωεκλογές.??
    Φαγανε τον Χατζησωκράτη μέ τίς ΄δημοκρατικές διαδικασίες ΄τους ,αλλά τελικά το Νο 2 του Ψηφοδελτιού με ΄Επάγγελμα:Συνδικαλίστρια΄έμεινε στο ράφι.
    Καιρός να ξεμπερδεύει ο ΣΥΝ απο τά γκρουπούσκουλα..
    Αλλοιώς το βαρέλι δεν θαχει πάτο........

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 07/06/2009 19:59:30

    Η αποχή ρύθμισε το αποτέλεσμα και είναι ένα δυνατό ράπισμα για τη κυβέρνηση και ΣΥΡ. όπως επισημαίνετε στο ποστ.

    Μάλλον πάμε για εκλογές Οκτ.-Νοέβ. εάν και θα υπάρξουν ουκ ολίγες καυτές στιγμές τις επόμενες εβδομάδες λόγω Μήζενς και πιθανής απορκάλυπτης ανάμειξης "παραγόντων" για παντρέματα κομμάτα ή για διαζύγια άλλων.

    Επιπλέον είναι σημαντικό να αναφερθεί η Ελληνική ιδιαιτερότητα.

    Στην Ευρώπη συντρίβεται η Σοσιαλιστική πτέρυγα στα χαμηλότερα ποσοστά που είχε ποτέ στην ιστορία της. Στην Ελλάδα πάλι ακολουθούμε ασθμαίνοντας τις εξελίξεις.

    Τι εννοώ... Το ΠΑΣΟΚ είχε μεγάλη συσπείρωση αλλά φτάνει περίπου τα ίδια ποσοστά που είχε πάριε και το 07 και λιγότερο από το 04.

    Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει απήχηση στη "κοινωνία" με αποτέλεσμα να πρέπει ακολουθήσει άλλο μοντέλο.

    Όπως πολλές φορές υπογραμμίστηκε από αυτή την ιστοσελίδα και το φόρουμ, η "Πράσινη ανάπτυξη" και οι επικλήσεις του Σοσιαλισμού δεν αγγίζουν ευρείες κοινωνικές ομάδες, ενώ ούτως ή άλλως οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ θα το ψηφίσουν με ή άνευ "πρασίνου".

    Προβλέπω επίσης πολύ έντονη ανάμειξη 4-5 Πρεσβειών και ξένων συμφερόντων τους επόμενους μήνες με αρκετές πολιτικό-οικονομικές συγκρούσεις.

    Στις εθνικές βέβαια εκλογές, δεν θα υπάρχει αποχή αλλά μάλλον εντονότατη πόλωση. Οι σημερινές ήταν κάτι σαν την "Ηρεμία πριν τη καταιγίδα".

    Τέλος αξιοσημείωτη είναι πολύ καλή πορεία του Βεργή. Δυστύχως μόλις πληροφορήθηκα ότι ο Κατέλης-ΚΑΤΜΑΝ, νοσηλέυτηκε σε ίδρυμα γιατί κατάρρευσε εν μέσω προεκλογικής ομιλίας.
    Τουλάχιστον αυτός έπεσε μαχώμενος!

  5. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/06/2009 19:59:45

    Θα πρέπει ορισμένοι να καταλάβουν ότι το κυνήγι της καρέκλας δεν συμβαδίζει πάντα με τις ελπίδες και τις επιδιώξεις της κοινωνίας.
    Αν δε πιστεύουν ότι ο ...σκοπός αγιάζει τα μέσα, ορισμένες φορές μερικές σφαλιάρες κάνουν καλό, συνεφέρουν ή σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα

  6. ΕΔΕΣ avatar
    ΕΔΕΣ 07/06/2009 20:10:52

    ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΚΕΦΑΛΗ ΛΕΡΝΑΙΑ ΥΔΡΑ ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΟΙΚΟΚΕΜΑΛΙΣΤΕΣ! ΜΠΡΑΒΟ ΑΔΟΥΛΩΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕ ΛΑΕ!

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/06/2009 20:12:10

    Εβλεπα σημερα,το "Θανασακη τον πολιτευομενο",αυτη την εξαιρετικη και παντα αληθινη ταινια του 50τοσο,που εδωσε στο τελος αυτο το μηνυμα που λες κι εσυ.
    Επεσε σφαλιαρα,τοσο δυνατη,που ο Θανασακης,μεγας και τρανος,κατα την αποψη του,στα ονειρα του δηλαδη, και μελλον σωτηρας της Ελλαδος,εριξε τη μυτη του,και σηκωσε τα τσουβαλια του κουνιαδου του,μπακαλη Ηλιοπουλου,που μεχρι πριν απο τις εκλογες,δεν καταδεχοταν ουτε να του μιλησει.
    Θεια δικη.

  8. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 07/06/2009 21:49:33

    Πρώτο κόμμα ο κανένας, 4ο οι ¨εξω απο την Ε.Ε." που τους ενισχύσανε αυτοί που θέλουν να είναι μέσα , 5ο μια ενισχυμένη καθυστερημένη ακροδεξιά. Πανευρωπαϊκά. Εξω, δεν πάμε καλά...

  9. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 07/06/2009 22:15:37

    ολα τα αποκοματα ετσι καταληγουν!!

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/06/2009 23:00:33

    Τα έλεγα πριν από δύο μήνες, ότι η κυρία του αριστερίστικου γκρουπούσκουλου θα έμπαινε στην ευρωβουλή με... κάρτα visitor, και κάποιοι έλεγαν ότι "θα χτυπιέμαι για την ευρωβουλευτίνα της ΚΟΕ":
    http://www.antinews.gr/?p=6010#comment-259874

    Τώρα, γαία πυρί μειχθήτω. Ας θερίσει η παιδική χαρά της Κουμουνδούρου ό,τι έσπειρε. Κρίμα, είχαν μια μοναδική ιστορική ευκαιρία πέρυσι και φρόντισαν να κλωτσήσουν την καρδάρα. "Χυμένο γάλα" ας πούνε τώρα...

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 08/06/2009 00:56:28

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΑΝΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΥΣ -ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΤΟ 3 ΜΕ 4 ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΤΟ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕ

  12. CHRIS avatar
    CHRIS 08/06/2009 10:30:05

    ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΤΗΣ ΑΝΑΝΕΩΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΝΗΜΗ Η ΖΟΥΝ ΑΛΛΟΥ!!!!!!!!ΞΕΧΑΣΑΝ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΕΚΛΟΓΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ 3 ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ.ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΥΡΚΟΥ ΚΩΝΣΤ/ΛΟΥ ΚΑΙ ΣΙΑ.
    ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ 4,7.ΑΙΝΤΕ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/06/2009 11:23:44

    @13
    Για κοίτα που ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα...

    Δεν πειράζει, μείνετε με τη λαγνεία σας προς τους αφγανοπακιστανούς και τους μπάχαλους του Δεκέμβρη και συρρικνωθείτε ακόμα περισσότερο.

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/06/2009 21:05:04

    13@
    Απο 17 στο 4,7 και νοιώθεις Νικητής.Προφανώς δεν θυμάσαι τι λέγανε εδώ μέσα κάτι ΄στελεχάρες΄πού πανηγύριζαν οταν τά γκάλοπ έδιναν διψήφια ποσοστά και δέν δέχονταν τήν παραμικρή κριτική.
    Κράτα τά γκρουπούσκουλα και τούς αριστεριστές και σε λιγα χρονάκια θα γίνετε σάν το ΚΚΕ-ΜΛ.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/06/2009 22:42:47

    Άρχισε το πατιρντί και προφανώς θ' ακολουθήσουν κι άλλα:
    http://aristeristrouthokamilos.blogspot.com/2009/06/blog-post_08.html