#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2012 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όνειρα αρχίζουν και παίρνουν εκδίκηση



Θα είδατε ασφαλώς σε άλλη ανάρτηση το καταπληκτικό βίντεο με τον Σαμαρά να λέει "δώστε μου τη δύναμη για να δείξουμε τι θα πει Ελλάδα".

Θα προσέξατε πιστεύω στο βίντεο και την Αγιά Σοφιά -χωρίς μιναρέδες – και με Ελληνικό σταυρό - στο βίντεο της ΝΔ!!!.

Προσωπική σφραγίδα του Α. Σαμαρά γιατί το βίντεο έγινε πάνω σε δική του ιδέα.

Θα μπορούσε να γἰνει αυτὸ σὲ οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πλην του Αντώνη Σαμαρά; Θα το έκανε ἡ… Ντόρα; ο ΓΑΠ; Ὁ Βενιζέλος; Μήπως έχουν αρχίσει να παίρνουν τὰ όνειρα εκδίκηση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. k. avatar
    k. 02/05/2012 17:43:48

    χμμ. σταυρό σκέτο καλύτερα να λέμε. Δε μου πάει καλά το Ελληνικός σταυρός.

    • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
      Στυλιανός Παπαδόπουλος @ k. 02/05/2012 18:26:54

      Μήπως δεν είναι της στιγμής η εμπλοκή σε τέτοιες συζητήσεις και διαμάχες;
      Πρόκειται για ένα καλοστημένο, περιεκτικό και πολύ ανθρώπινο τηλεοπτικό μήνυμα, με έντονους συμβολισμούς που στοχεύουν συγκεκριμένες ομάδες.
      Το γεγονός ότι τα εκδοτοεργολαβικά ΜΜΕ επιχείρησαν να εστιάσουν σε ένα σημείο που πιθανόν να προκαλέσει τριβές, δείχνει ακριβώς τον φόβο τους μπροστά στην απήχησή του.

    • Αντάμ Παπαντάμ avatar
      Αντάμ Παπαντάμ @ k. 02/05/2012 23:13:09

      Γιατί Αγγλικό Κ σε ενοχλεί ο Ελληνικός Σταυρός;

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/05/2012 17:52:28

    Όπα! Αυτό δε το πρόλαβα. Πέρασε γρήγορα. Αμάν! Μόνο ο Ρακιντζής με το βίντεο κλιπ του μουσικού κομματιού "Χαμένες Πατρίδες" το 1994 είχε τολμήσει να δημιουργήσει την Αγία Σοφία όπως της πρέπει. Αντώνη, μήπως έχεις διαβάσει όσα λένε οι Γέροντες για την Πόλη; Θες να μας τρελάνεις;

  3. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 02/05/2012 18:05:46

    Τέτοια θέλω να μαθαίνω!

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 02/05/2012 18:32:10

    ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΚΟΠΙΜΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ !
    ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΙΣΩΣ ΓΙΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!
    ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΙ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΘΗ Η ΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΤΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΣΑ Η ΠΡΟΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 02/05/2012 19:54:15

      Καλὰ ρὲ παιδιὰ τί εἶναι οἱ "γέροντες", γραφεῖα τύπου μελλοντικῶν εἰδήσεων; Εἷστε τελείως ἄσχετοι μὲ τὸν τρόπο σκέψης τῆς Ὀρθοδοξίας, ἔτσι; Ἄκου "οἱ γέροντες τῆς ὀρθοδοξίας ἔχουν μιλήσει". Οἱ ρ/καθολικοὶ ἔχουν ἕναν ἀλάθητο Πάπα, ἐμεῖς χίλιους δεκατρεῖς;;;

      • Civil-Eng. avatar
        Civil-Eng. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/05/2012 08:02:34

        Άμα αρχίσουμε και εμείς να ανταλλάσουμε την άνω Ιερουσαλήμ με βασιλεύουσες ,όπως οι καθολικοί, το χάσαμε το παιχνίδι. Να υποθέσω οτι η σκηνή αποσκοπεί στο συναίσθημά μας και μόνο. Τώρα αν το δει κανείς από στρατηγική άποψη τι να την κάνω την Πόλη αν δεν έχω Ιωνία και Πόντο. Ενώ αν έχω την Ιωνία είναι ένα σαφές στρατηγικό βάθος. Τέλως πάντων δεν νομίζω κανείς εδώ μέσα να θέλει ένοπλη σύγκρουση υπό αυτές τις συνθήκες.. Και μην ακούτε κανένα γέροντα, όλο βλακείες λένε, λες και ο θεός θέλει να παίξει γεωπολιτικά παιχνιδάκια...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Civil-Eng. 03/05/2012 08:34:37

          Πόσο αμαθής και άσχετος είσαι για να μιλάς έτσι... Διάβασε, ψάξε, δες πόσα έχουν επιβεβεαιωθεί ήδη και μένουν λίγα να γίνουν και μετά έλα πάλι να κάνεις υψηλή κριτική, εξυπνάκια...

    • Αντάμ Παπαντάμ avatar
      Αντάμ Παπαντάμ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 02/05/2012 22:54:19

      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑ ,αυτοί οι γέροντες της Ορθοδοξίας ,τι σόι πράγμα είναι που θέλουν 15 εκατομύρια άνθρωποι να εξαφανισθούν ,για να την κατοικήσουν άραγε πόσοι Έλλη νες ; αλλά και σε ποιόν Θεό πιστεύουν που θα επέτρεπε τέτοια σφαγή .

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Αντάμ Παπαντάμ 03/05/2012 08:37:07

        Δεν πας καλά εσύ. Ο Α και ο Β παγκόσμιος ήταν ιδέα του Θεού; Η μικρασιατική καταστροφή; Τα έργα της κακίας του ανθρώπου τα ρίχνουμε στον τέλειο Θεό; Άλλο προφητεία, άλλο ενέργεια Θεού; Τα εκατομμύρια εκτρώσεων ο Θεός τα κάνει; Αλλά εκεί δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία όταν σκοτώνοντας ότι πιο αθώο καλύπτουμε τις πομπές μας...

      • crisis avatar
        crisis @ Αντάμ Παπαντάμ 03/05/2012 15:47:07

        πες το ρε αδαμ παπαδαμ εσυ φταις για ολα για το προπατορικο αμαρτημα οτι εσυ εχεις πιο αλαθητο απο το θεο ακου ελεγχει το χωμα στο δημιουργο.

        • crisis avatar
          crisis @ crisis 03/05/2012 15:52:27

          αδαμ παπαδαμ ξεχασες να κατηγορησεις και τον ηρακλειτο που ειπε πολεμος πατηρ παντων αμα διαβαζεις αρχαια ελλαδα και ορθοδοξια σε καλυπτει με το παραπανω με τη επιφανειακη ανθωπινη λογικη και το ανθρωπισμο εκ του ασφαλως θα σε οδηγησει σε κανενα τρελαδικο.

  5. Eva avatar
    Eva 02/05/2012 18:37:07

    ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΤΑΤΑΣΗ.....!!!!!!!!!! ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΕΣ.....ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΘΑ ΑΝΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ....!!!!!!!!!!!!

  6. Android avatar
    Android 02/05/2012 19:07:12

    Έτσι ο καιρός γαρ εγγύς! Το έχουν πει και οι γέροντες! "Δεν υπάρχουν χαμένες πατρίδες... υπάρχουν αλησμόνητες πατρίδες..." είπε με τρεμάμενη φωνή... Στ' άρματα στ' άρματα εμπρός στον αγώνα να πάρουμε τη Πόλη!

  7. stamoschios avatar
    stamoschios 02/05/2012 19:25:28

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ. Είσαι μεγάλος αρχηγός και σου αξίζει η αγάπη και η πίστη μας σε εσένα.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/05/2012 19:51:52

    Καλὰ ρὲ παιδιά, ὅταν εἴπαμε "μήπως ἔχουν ἀρχίσει νὰ παίρνουν τὰ ὄνειρα ἐκδίκηση" δὲν ἐννοούσαμε νὰ... πάρουμε τὴν Πόλη μέσα στὸ ἑπόμενο τέρμινο! Συγκρατηθεῖτε παῖδες!

    Ὅτι ἐπὶ τέλους δὲν ντρεπόμαστε νὰ ποῦμε "ναὶ" στὴν Ἱστορία μας καὶ στὴν Πορεία μας εἴπαμε! Ὅτι δὲ φοβόμαστε μήπως δὲν μᾶς ποῦν comme il faut οἱ λογοκριτές. Ἀλλὰ μέχρις ἐκεῖ! Ἡρεμία!


    Νὰ σημειωθεῖ δὲ ὅτι ἡ εἰκόνα ἄνευ μιναρέδων δὲν εἶναι κάποια παρέμβαση τῶν δημιουργῶν τοῦ βίντεο (εὐτυχῶς), πρόκειται γιὰ γνωστὸ πίνακα.

  9. Ο Βουνίσιος avatar
    Ο Βουνίσιος 02/05/2012 20:09:53

    Πιστεύω ότι το βίντεο αυτό σηματοδοτεί την αλλαγή πλεύσεως που όλοι αναμέναμε από το ¨δεν διεκδικούμε τίποτε¨ του Ανδρέα Παπανδρέου στο ¨Ας σκεφτούμε πλέον και τις σκλαβωμένες πατρίδες και ας διεκδικήσουμε τα αυτονόητα¨. Όλοι οι Έλληνες, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων, έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε σε αυτό. Αυτό θα μας ενώσει, εμψυχώσει και δυναμώσει.
    Χρειαζόμαστε όμως ΗΓΕΤΗ για να μας βάλει στην γραμμή και να μας δείξει τον δρόμο. Μακάρι να είναι αυτός ο Αντώνιος ΣΑΜΑΡΑΣ.-

  10. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 02/05/2012 20:12:21

    Το σημείο όπου παρουσιάζεται η Αγιά Σοφιά είναι κρίσιμο: είναι το σημείο που ο Αντώνης Σαμαράς μιλάει για την διαρκή στους αιώνες ικανότητά μας να χτίζουμε...!

    Ευφυέστατο.
    Μπορεί η Αγιά Σοφιά να είναι σήμερα στην τουρκική επικράτεια, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως ΔΕΝ την έκτισαν Τούρκοι...

    Ομολογώ πως με συγκινεί βαθύτατα η συνέπειά του. Με συγκλονίζει.
    Έχω λουστεί άπειρες φορές την λοιδωρία νεοελλήνων απάτριδων όλου του φάσματος γιατί τολμούσα να μιλάω για τις ικανότητες και τα επιτεύγματα της Ελληνικής Ψυχής...
    Άνθρωποι μίζεροι κομπλεξικοί μεταπράτες, ανίκανοι να γευθούν μήτε τους καρπούς του παγκόσμιου πολιτισμού, μήτε τους καρπούς της μάνας γης τους.

    Μπορεί για τα όνειρα να είναι νωρίς ακόμη -άλλωστε δικά της θά ΄ναι πάλι, με χρόνους με καιρούς- αλλά η ψυχούλα μου μια εκδικησούλα τη νοιώθει εντός της να θεριεύει!
    Ειλικρινά θα ήθελα να ήταν ηγέτης της πατριωτικής Αριστεράς....

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Β.Κ.Σ. 02/05/2012 22:41:07

      Γιασου ΒΚΣ Απο εχθες λειτουργει ο πρωτος Ελληνικος ραδιοφωνικος σταθμος της πολις,ολα αυτα νομιζω πως δεν ειναι τυχαια.Βρισκομαι Ελλαδα για τις εκλογιες,πιστευω να τον βγαλουμε,ερχονται και αλλοι δικοι μας για αυτον τον σκοπο.Ευχομαστε ολοι το καλυτερο για την πατριδα μας

      • juliet avatar
        juliet @ μαρικα 03/05/2012 07:40:17

        Kαλημέρα Μαρίκα,
        η Ελλάδα στους Ελληνες ...μας ανήκει .Ολοι μαζί για την ΝΙΚΗ!

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/05/2012 20:29:43

    Βεβαίως το είδα και με γέμισε χαρά και συγκίνηση........ Για να μη ξεχνάμε ...... Για να υπερασπίζουμε τα δίκαια της πατρίδας και του ελληνισμού , όποτε χρειαστεί, κόντρα στη ραγιάδικη νοοτροπία και στο φόβο . Ηθική και πνευματική ανάταση ήθελε να μας δώσει με αυτό το μήνυμα. Ολο το βίντεο είναι εξαιρετικό!! Είναι Αντώνης Σαμαράς!!!

  12. popaia avatar
    popaia 02/05/2012 20:30:09

    Όσο σκέφτομαι ότι ο Ρακιντζής εξαφανίστηκε. Τον έφαγε η μαρμάγκα για κείνο το τραγούδι. Μαύρα χρόνια, όλα τα νεοταξίτικα χρόνια της πολιτικής ορθότητας. Και μετά λένε για το γύψο της Χούντας. Μακάρι να τα εννοεί όλ' αυτά ο Σαμαράς. Δεν έχω καμιά πρεμούρα για τις "αλησμόνητες πατρίδες" αλλά όχι και να στιγματίζεται όποιος είναι δεξιός! Να μην τολμάς να μιλήσεις, να πρέπει συνέχεια ν' απολογείσαι για τα αυτονόητα, να πρέπει ν' αποδεικνύεις ότι δεν είσαι δεξιός, ακροδεξιός, ρατσιστής και φασίστας. Αυτό το αίσχος με τους νταβάδες κι όλη την αριστεράντζα πρέπει να σταματήσει. Όπως αυτοί είναι ελεύθεροι να λένε και να κάνουν τέρατα μόνο και μόνο επειδή είναι προοδευτικοί υποτίθεται, έτσι να είναι και οι δεξιοί. Χωρίς να ντρέπονται επί τέλους. Οι πασοκοαριστεροί να ντρέπονται. Κι όποιοι πάνε να συνεργαστούν μαζύ τους, βλ. Καμμένος....

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/05/2012 21:02:18

    Καλά ,αν έκαναν τέτοιο βίντεο ο ΓΑΠ ή ο Τσίπρας ,θα έβαζαν μιναρέδες και στη Μητρόπολη Αθηνών!

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/05/2012 21:07:24

    Α ,όχι? Καλά ,μήπως θα μπορούσαμε όμως να έχουμε ένα σχετικό χρονοδιάγραμμα ,γιατί νομίζω πως ο Καμμένος έχει δεσμευθεί πως θα πάρουμε την Πόλη μέχρι το Σεπτέμβριο! (μόλις τελειώσουμε να ισοπεδώνουμε το Βερολίνο και τις Βρυξέλες!)

    Το μόνο πρόβλημα είναι πως ο κολητός του ο Τσίπρας έχει δεσμευθεί αντίστοιχα...πως θα παραχωρήσει και την Αθήνα!

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/05/2012 00:39:31

      κακεντρεχή...
      ο Καμμένος είναι πολύ μπροστά!
      Το ξανθό γένος του βορρά καθάρισε με τσέκι...

  15. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/05/2012 21:09:26

    Το μόνο που "σηματοδοτεί" το βίντεο ,δυστυχώς ,είναι η πίεση που δέχεται η ΝΔ απο τα δεξιά...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/05/2012 21:38:00

      Κακοπροαίρετη ερμηνεία.

      Απλούστατα, η εικόνα με την Αγιά Σοφιά (όπως την χτίσαμε, χωρίς μιναρέδες!) είναι συμβολική. Θέλει να περάσει το μήνυμα ότι η εθνική και πνευματική μας κληρονομιά και ταυτότητα θα έρθουν ξανά στο προσκήνιο, ως άξονας πολιτικής - κι ας αφρίζουν τα ψευτοπροοδευτικά διευθυντήρια.

      Επίσης, όπως γράψαν κι άλλοι, εμφανίζεται στο σημείο που γίνεται αναφορά στην ικανότητα τουλαού μας να χτίζει (εν προκειμένω, αθάνατα μνημεία και σύμβολα).

  16. ΛΥΣΑΝΔΡΟΣ Γ. ΑΜΙΤΖΟΓΛΟΥ ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ ΠΕΛΛΑΣ avatar
    ΛΥΣΑΝΔΡΟΣ Γ. ΑΜΙΤΖΟΓΛΟΥ ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ ΠΕΛΛΑΣ 02/05/2012 21:15:46

    Είμαι πολύ συγκινημένος αυτήν την στιγμή που βλέπω το διαφημιστικό σποτάκι! Ήταν εκπληκτική η ιδέα αυτού που to σκέφτηκε και to δημιούργησε. Ακούστε στο youtube το εξίσου εκπληκτικό τραγούδι ΄΄Είναι κοντά η Αγιά Σοφιά΄΄! ΄΄Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς΄΄. Αυτό έμαθα να τραγουδάει και στο γιός μου που είναι 4 ετών. Όλοι μαζί για την αυτοδυναμία της Ν.Δ.

  17. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/05/2012 22:24:20

    Αααα ,τώρα κατάλαβα ,ευχαριστώ!

    Κι'εγώ ο κακοπροαίρετος ,είπα πως φταίει πως η Χ.Α κοντεύει να φτάσει σε διψήφιο!!!!

    Τέλος πάντων , δεν είναι ώρα για αστεία, είμαι ο τελευταίος που θα δυσανασχετούσα να δω τους μιναρέδες εξαφανισμένους.

    Και απο καιρό έλεγα πως η Ν.Δ πρέπει πάψει να φοβάται να μην χαρακτηρισθεί εθνικιστική ,ρατσιστική κλπ ,στα Εθνικά θέματα και στο μεταναστευτικό,να μη φοβόμαστε να είμαστε δεξιοί ,με απλά λόγια.

    Δυστυχώς ,"too little ,too late" , εξ΄ού και η πικρόχολη διάθεση μου (σύν το ότι μόλις έβλεπα παλι τον "Πάκη" στην τηλεόραση να..εκπροσωπεί την ΝΔ και έχω πάθει αμόκ!)

    • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
      Στυλιανός Παπαδόπουλος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/05/2012 00:00:44

      Να σε ενημερώσω συνονόματε, ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο.
      Απελπισμένα προσπαθούν, οι υποτιθέμενα "προοδευτικοί" και "αριστερίζοντες" μικροφονιάδες να κρατήσουν τα Χρυσά Αυγά στην επιφάνεια.
      Ξεφούσκωσε το μπαλόνι του προηγούμενου, του ΚαρατζαΦύρερ και δεν δίστασαν καθόλου να φουσκώσουν το καινούργιο του χαζοχαρούμενου μεταμαθηματικού...
      Μόνο, που δεν τους βγαίνει.
      Το ότι παίζουν με τη φωτιά χάριν των μεσοπρόθεσμων συμφερόντων τους, είναι χαρακτηριστικό του είδους τους.
      Από την Ψυχοβγάλτρια Πανδώρα μέχρι τον εταίρο του Τσοχατζόπουλου Εθνικό Εργολάβο, από τον Ουράνιο Οικολόγο ρυπαντοεφοπλιστή μέχρι τον ιδιοκτήτη των τσοντοκάναλων σοβαροφανή Κεραία, έχουν φαγωθεί να σπρώχνουν τους Νεοναζί ώστε να αποκτήσουν πραγματική ύπαρξη εκ του μη όντος.
      Πρόβλημά τους...

  18. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 02/05/2012 22:31:43

    Κάθε μέρα ο Σαμαράς δικαιώνει την επιλογή μου να τον εμπιστευθώ και ν' αγωνιστώ για την αυτοδυναμία της ΝΔ. Τέρμα πια η φοβική Κεντροδεξιά, τα ήξεις-αφήξεις , οι μεσαίοι χώροι και η υποταγή στην ξενόδουλη, θολοκουλτουριάρικη αριστεράτζα. Θα πάθουν πλάκα οι τσιπραίοι...

  19. vardarskian avatar
    vardarskian 03/05/2012 00:45:40

    ίσως το βίντεο σηματοδοτεί και κάτι άλλο... ότι κάποια ξένα σώματα εντός της ΝΔ πήραν το μήνυμα ότι αποξενώνονται ακόμη περισσότερο...

  20. juliet avatar
    juliet 03/05/2012 07:56:18

    ...........................................
    Κοίταξε γύρω μας.Θάλασσα φουρτουνιασμένη,ουρανός κατασκότεινος.στεριές σκουντουφλιασμένες ,φορτωμένες δάκρυα και φαρμάκι.Θεριά τα κύματα χτυπάνε το καράβι μας.Λύσσα και χολή μας πολεμά.Το νερό γέρνει τη στεριά ,την τρώει ,την ξεσχίζει,την πετσοκόβει άπονα,όσο να κάμη τα πάντα θάλασσα και ν'απλωθή αχόρταγος ρούφουλας στον παράνομο κόσμο.
    Μα γύρισε κατά την Ηρακλειά.(νησάκι κοντά στην Αμοργό )Καιρός διαμάντι ,νερό τρισάγιο.Το μάτι του Θεού εκεί έπεσε.Εχεις αρρώστια ;πήγαινε να γιατρευτής.Εχεις πονόματο,άλειψε τα ματόφυλλά σου,ν'αγναστέψης κόσμους.Είσαι κουφός ,θ' ακούσης αρμονίες.Βερέμης (αρρωστιάρης) είσαι; Διγενής έγινες.Η κολυμπήθρα του Σιλωάμ εκεί βρίσκεται για μας.Κολυμπήθρα σωματική ,κολυμπήθρα ψυχική.εθνική πρώτ'απ'όλα.Είνε η Αγια Τράπεζα της Αγια-Σοφιάς ,το προσκυνητάρι του γένους μας.
    ..............................................................................................Καρκαβίτσας
    Σήμερα είναι η μέρα της ΑΘΗΝΑΣ.
    :) :)

  21. kas avatar
    kas 03/05/2012 08:12:10

    Επιτέλους...η ορθοδοξία, το έθνος, η ρωμηοσύνη έστω και μέσω συμβολισμών
    και οι λοιπές "απαγορευμένες" από τον ολοκληρωτισμό της αριστεράς, λέξεις-σύμβολα επιτέλους ακούγονται, προβάλλονται και δονούν την καρδιά μας.

    Από την στιγμή που μπαίνουν ξανά εντός μας, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για τον καθαρισμό των κόπρων του Αυγεία από τα φληναφήματα της αριστεράς, του νεοφιλελευθερισμού, του "προοδευτισμού", της θολοκουλτούρας, του "εκσυγχρονισμού" και των συνοδοιπόρων τους, της 5ης ανθελληνικής φάλαγγας των Εφιαλτών και των Γούσηδων.

    ps- δεν χρειάζεται να αναπαράγεται το "χωρίς μιναρέδες". Δηλαδή τι; Θα έπαιζε η Αγία Σοφιά με μιναρέδες ;;;;;
    Ούτε το "Ελληνικός Σταυρός".
    Ο Σταυρός είναι αυτό που είναι. Παγκόσμιο σύμβολο. Υπάρχουν σταυροί και σταυροί με διαφορετικές και ίδιες σημασίες και ουσίες. Γιατί ο Λόγος είναι και λόγος συμβόλου. Ο Σταυρός δε της Αγιά-Σοφιάς είναι ο Σταυρός του μαρτυρίου του Ιησού Χριστού, ο καθαγιασμένος...στην θέα του οποίου φρίττουν οι λεγεώνες και τα γεννήματα εχιδνών.

    Ούτε χρειάζεται να αναπαράγεται το "είπαν οι γέροντες"....δεν συνάδει με τον πνευματικό βίο. Αντίθετα συνάγει με το αλάθητον και τους ψευδοπροφήτες.
    Τουλάχιστον κατ' εμέ ένας σοφός γέροντας...σαν τον άνακτα των Δελφών "ουδέν λέγει, ουδέν κρύπτει, αλλά σημαίνει¨.

    ps2- Εδώ οφείλουμε...να δώσουμε credits στον Καρατζαφέρη που άνοιξε τελείως μόνος το μονοπατάκι σε εποχές παχαίων αγελάδων ως μοναδική πηγή αντίστασης στους κατσαπλιάδες...ασχέτως του αν τελείωσε ο ιστορικός του ρόλος (πιθανότατα όχι, πιθανότατα ναι) και ασχέτως αν κράζεται πολλάκις αδίκως με τον ίδιο τρόπο που ισοπεδώνουν οι αριστεροί τους πάντες και τα πάντα.
    Υπήρχε περίπτωση...η νδ...πριν μερικά χρόνια να παίζει κλιπς με την Αγιά-Σοφιά ;;;;;; ε ;;;;

    Μαμά μου...μην χαρακτηριστώ πολίτικαλ ανκορεκτ, φασίστας, ναζιστής, εθνικιστής, τουρλουμπουκιστής, φαλλοκράτης, τζατζικοπλημμύρας από τα αριστερά φερέφωνα των μμε.

    Επιτέλους τέλος αυτό !
    Οπως τέλος...και η "καπηλεία" των συμβόλων, από ανθρώπους γραφικούς, τηλεπλασιέ και βούτυρο στο ψωμί των αντιπάλων.

  22. blue nile avatar
    blue nile 03/05/2012 11:50:23

    ‎Τι άραγε ήθελε να πει ο Σαμράς;
    1) H εθνική κουλτούρα ενός έθνους αποτελείται από α) τους θρύλους β) την ιστορία γ) τα σύμβολα και δ) τις εδαφικές επιδιώξεις. Δεν τα λέω εγώ τα λέει ο Κελπανίδης στο βιβλίο του που διδάσκεται στο ΑΠΘ: ΄΄Κράτος πρόνοιας και Εκπαίδευση΄΄
    2) Το διεθνές δίκαιο καθορίζει ότι ο πρωτοκτίτωρ (αυτός που έχτισε ένα πολιτισμό για πρώτη φορά) είναι ο νυν και αεί κτήτωρ (κάτοχος) των πνευματικών του δικαιωμάτων. Σε περίπτωση πχ που το '22 δεν χάναμε τον πόλεμο τότε θα λέγαμε εμείς και ξένοι ότι ο ελληνικός στρατός απελεύθερωσε την Σμύρνη δεν θα λέγαμε ότι την κατάκτησε.
    3) Τι σημαίνουν τα παραπάνω 1 και 2; ότι πρέπει να κάνουμε στρατό και να μπούμε να πάρουμε την Πόλη; Όχι φυσικά... Το 1δ) ουσιαστικά σημαίνει ότι δεν μπορεί ένα έθνος να επιβιώσει μόνο με κόκκινες γραμμές. Δηλαδή τι δεν θα χάσει. Πρέπει να έχει και μπλε γραμμές . Δηλαδή ποια εδάφη εντάσονται στον στρατηγικό σχεδιασμό ως υποψήφια για ένταξη στον εθνικό κορμό. Κάτι που μπορεί να έρθει είτε με πολεμική πράξη, είτε με ανταλλαγή, είτε ως προιόν διάλυσης του άλλου κράτους. Ουσιαστικά μικρά κράτη όπως το δικό μας θέτουν τις μπλε εδαφικές γραμμές πιο πολύ για να ενισχύσουν τις κόκκινες. Η σκέψη και μόνο της προσάρτησης εδαφών ισχυροποιεί την έμπρακτη βούληση για την μη απώλεια των ήδη κεκτημένων.
    4) Το Βυζάντιο είναι αναπόσπαστο μέρος ης ιστορικής διαδρομής του ελληνισμού. Οι μισοί και πλέον θρύλοι, τα περισσότερα σύμβολα ανήκουν σε εκείνη την περίοδο. Ο Κολοκοτρώνης έλεγε ότι οι άντρες του είναι η συνέχεια της φρουράς τοι μαρμαρωμένου βασιλιά. Η Αγιά Σοφιά είναι το περήφανο σημάδι της πιο μακρόχρονης και αδιάλειπτης κρατικής οντότητας που γνώρισε η Δύση. Συμβολίζει την υπαρκτική ελευθερία της Ορθοδοξίας και απεικονίζει έναν ολόκληρο πολιτισμό (κρατος δικαίο, κράτος πρόνοιας, ) που όχι μόνο έσωσε πολλές φορές την Ευρώπη από το να είναι τώρα μουσουλμανική (σε εποχές που δεν υπήρχε στην ήπειρο μας ικανή στρατιωτική ισχύ να αποτρεψει την αραβική επέκταση το Βυζάντιο έσωσε τον ευρωπαικό πολιτισμό. Θυμηθείτε τις δύο πολιορκίες της Βασιλεύουσας κατά τους 6ο και 8ο αιώνα. Αν είχαν περάσει τότε οι Άραβες τώρα στην Οξφόρδη και στο Καίμπρτιτζ θα διδασκόταν το Κοράνι) ) αλλά πρόσφερε πολύτιμα στοιχεία στον τρόπο οικοδόμησης των σύγχρονων ευρωπαικών κρατών.
    Ο Σαμαράς έδειξε μια εικόνα που αξίζει όσο εκατομμύρια λέξεις.

  23. Jim Bim avatar
    Jim Bim 03/05/2012 14:52:44

    Ο Πρόεδρος σε παλαιότερη ομιλία του το είπε ότι θα απελευθερώσει την ΕΛΛΑΔΑ ...

  24. franc avatar
    franc 03/05/2012 18:59:24

    Επι τέλους ο Σαμαράς είπε το αυτονόητο.
    Αυτό που μαθαίναμε απο τα παιδικά μας χρόνια και μας διηγιόταν η γιαγιά μας για Τον Μαρμαρωμένο Βασιληά, την Πόλη, και την Αγια Σοφιά με τα 400 σήμαντρα κι εξηνταδυό καμπάνες.
    Είναι ομως κρίμα να το κάνει 'οπως και πολλά άλλα σωστά πράγματα με τόσο μεγάλη καθυστέρηση και υπό το κράτος βίας της προεκλογικής περιόδου, γιατί δεν έχει επαρκή χρόνο για να πείσει και να διευκρινίσει τις προθέσεις του και την εμβέλειά τους.
    Βέβαια κάλλιο αργά παρά ποτέ...

  25. Εθνικοφρων avatar
    Εθνικοφρων 04/05/2012 22:24:03

    Οπως ειπανε και πολλοι αλλοι φιλοι , ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.Αυτη η λεξη τα λεει ολα.
    Επιτελους η Νεα Δημοκρατια υπο των Αντωνη Σαμαρα , αποδεχεται αυτο που ηθελε παντα το συντριπτικο ποσοστο της βασης της να ειναι.Η Δεξια πατριωτικη και δημοκρατικη παραταξη , που υπερασπιζεται τα Εθνικα συμφεροντα , που προαγει τον πατριωτισμο των Ελληνων , που τιμαει τις αρχες του Εθνους μας , και που ΤΟΛΜΑΕΙ να τα βαλει με τον ψευτο-τσαμπουκα των Αριστερων που επι 35 και πλεον ετη κυριολεκτικα διελυσαν την χωρα και τσακισανε καθε εννοια που εχει να κανει με την πιστη στην πατριδα και τα Εθνικα ιδανικα.

    Ειναι οντως μια πολυ ισχυρη εικονα στο σποτ, μια εικονα = 1.000 λεξεις.
    ΚΑΝΕΙΣ δεν θα τολμουσε να κανει τετοια κινηση εαν ηταν αρχηγος της Ν.Δ.
    πλην του Σαμαρα.Ας το παραδεχτουμε λοιπον.

    Ειναι καιρος να ΔΕΙΞΟΥΜΕ τις αξιες μας , να ΜΗΝ φοβομαστε να λεμε πως ειμαστε Δεξιοι , να ΜΗΝ μας ενδιαφερει εαν η Αριστερα θα μας κουνησει επιτακτικα το δαχτυλο της , αλλα να της το κουνησουμε εμεις , να της παραδωσουμε εμεις μαθηματα οπως πρεπει.Ας δειξουμε λοιπον πιστη στο Εθνος μας και στις δυνατοτητες του , ας εχουμε σωστες αρχες μηπως δουμε καποια ασπρη μερα επιτελους.Αρκετα με ολους τους δηθεν ψευτο-προοδευτικους.
    Αρκετα με το να θεωρει κανεις τον πατριωτισμο ενα γραφικο συναισθημα.
    Αρκετα με τα βρωμικα και σαπια παιχνιδια εις βαρος της Ελλαδας.

    Ζητω η Ελλαδα.Ειναι πραγματικα ευχαριστο πραγμα η Νεα Δημοκρατια να δειχνει σοβαρα σημαδια οτι αποκταει επιτελους εναν χαρακτηρα , κατι που ειχε χασει , καθως προ Σαμαρα δεν νομιζω πως η ΝΔ ειχε καμια ιδιαιτερη ιδεολογια.
    Αντιθετα το ΠΑΣΟΚ μια ζωη φωναζε περι κεντρο-αριστερας , περι Σοσιαλδημοκρατιας , περι "μεγαλης Δημοκρατικης παραταξης".
    Ε λοιπον εμεις λεμε ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ.